Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: SrndaćVlašić - 18. 09. 2007. 21:16:16

Naslov: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 18. 09. 2007. 21:16:16
Kruna svakog lova je uspješan odstrel, a za uspješan odstrel potreban je pravi hitac.A kako doči do pravog hitcač Postoje stvari koje svaki uspješan lovac i strijelac trebaju znati. Ja ću nabrojati ono što mi pada na pamet, a vi nadopunite.
Poznajemo li tehniku gačanjač Kako ispravno nišanimoč Kako se pravilno vrši okidanječ
Znamo li koliki je uticaj kundaka na preciznost gačanjač (ne kaže se džabe "oko gača - kundak pogača") Vrhunski strijelci prave kundake po mjeri.
Koji stavovi za gačanje su najbolji u lovuč Kako se pravilno zauzima stavč Kako se koriste osloncič
Zašto je tehnika disanja toliko bitna za uspješne pogotkeč
Znamo li šta je to "kosi hitac" i kako ga kompenziratič
Znamo li koliko je normalno rasturanje puške i municije koju koristimoč
I kada sve ovo naučimo i uvježbamo to još uvijek nije garancija dobrog pogotka. Kada divljač doče pred nišan srce počne da lupa,diše se ubrzano, adrenalin navali...teško je svladati uzbučenje,ostati miran i uputiti pravi hitac...
Vi koji ne znate - pitajte, a vi iskusni odgovarajte i dopunjavajte. Iskoristimo forum i prenesimo iskustva jedni drugima. d7
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Zoran - 18. 09. 2007. 21:51:29
e svaka ti cast srndac napokon neko sa pametnom temom!

kod mene je ovako kad lovim uvjek mi je puska puna i odkocena! a kad prestanem odma vadim metke ili ako mi se osobe priblizavaju
govorim to zbog toga jer ja nevjerujem oruziju dali je zakocena ili je otocena ili je metak u cjevi ili te neke stvari pa zato tako radim to ja !

evo ja sam bas nedavno ostrelio srnjaka sa 30,06 zrno 11,7grama ako se nevaram!
i kad smo isli do ceke sam razmljao sta cu ja da napravim sa tim karabinom i tim metkom kad sam neispravno pripremljen za lov srnece divljaci!
i reko sam ako bude mi izaso gadjacu ga u stomak!
i tako da je izaso i dobio je u slabinu u bubrege tako da ga nisam rastrgo kao staklenu bocu sa tim metkom!
a skino sam joj optiku pa tako da sam na mehanicki nisan nisanijo!

a ovo govorim koliko treba biti uzbudjen i da ti srce ode u pete i da opet nesto napravis a ne glupost!
ja nemam neki savjet za to kako da se neko pripremi ili slicno na to!
ja samo znam ako nisam siguran 101% ja ne pucam nikad! pa nemoj te ni vi ako niste!
a to sam vec bio slicno i reko u drugoj temi "KOLIKO STANE"  d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 18. 09. 2007. 22:00:16
Nema najbolje pozicije u lovu jer to odgovara uvjetima neposredno prije pucanaj. Ja obicno koristim Harris bipod-nozice za pucanje iz lezeceg stava. Inace ako mi je lijeganje onemoguceno koristim stap za pucanje ili neki drugi oslonac. ja izmedju oslonca i puske ne moram stavljati ruku ili nesto mekano zbog toga sto cijevi pusaka koje koristim ne diraju kundak-fluted.
 Ako puska ima grupu od 2.5 cm na 100m sve ovisi o strijelcu i jegovoj psihofizickoj pripremljenosti. Psiha igra veliku ulogu kod pucanja. Najbitnije je obuzdati uzbudjenje i jako kucanje srca uz ubrzano disanje. Uzbudjenje tba ostaviti za moment nakon odstrijela.
Ovo je za sada ali pisat cu jos d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 19. 09. 2007. 11:07:12
Prava tema,SV!
Ja obicno nastojim da uvjek imam oslonac prilikom pucanja.Po meni je bolje da je divljac vise udaljena a da ja imam oslonac nego da sam blize divljaci ali da pucam iz ruke. Ne treba biti neka velika daljina da se srndac promasi ili rani.
U sezoni pokusavam da probam pusku sto cesce jer jer volim da sam siguran da je sve uredu.
(natekne kundak,udari se optika itd)

Moje puske su upucane sa 4cm prebacaja na 100m.To znaci da pogadjam "centar" izmedju 150-180m zavisno od kalibra.Meni je to sasvim dovoljno za moje potrebe.Isto tako znam da moje laboracije ne razbacuju vise od 3cm na 100m.

I isto tako,ako nisam siguran,ne pucam!
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 19. 09. 2007. 14:25:26
Nešto o disanju...udisaj i izdisaj su uzrokovani radom trbušnih i mišiča grudnog koša.svako pomjeranje mišiča utiče i na pomicanje cijevi,što se loše odrazi na hitac.naj gori trenutak za opaljenje je prilikom udisaja ili izdisaja,a naj bolji kada je disanje zaustavljeno.iskusni strijelci to rade nakon izdisaja.kada izdahnu zrak,sačekaju 2-5 sekundi da se skroz umire i onda upute hitac.
ko nije probao - neka proba,rezultat neče izostati. (naravno i za ovo treba malo vježbe)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: dean - 19. 09. 2007. 14:37:36
Nešto o disanju...udisaj i izdisaj su uzrokovani radom trbušnih i mišiča grudnog koša.svako pomjeranje mišiča utiče i na pomicanje cijevi,što se loše odrazi na hitac.naj gori trenutak za opaljenje je prilikom udisaja ili izdisaja,a naj bolji kada je disanje zaustavljeno.iskusni strijelci to rade nakon izdisaja.kada izdahnu zrak,sačekaju 2-5 sekundi da se skroz umire i onda upute hitac.
ko nije probao - neka proba,rezultat neče izostati. (naravno i za ovo treba malo vježbe)
Puca se uvijek nakon izdisaja, jer u tijelu nema zraka. A kad držiš zrak u sebi držiš ga mišičima, koji se grče, rade kontrakciju. Kad rade kontrakciju, tresu se, znači osciliraju, znači da se i ti treseš i veču su šanse da promašiš. Pravi majstori pucaju izmeču otkucaja srca, ali osim jednog Mede koji puca i na 1000 jardi ili 910 metara, nisam siguran da to drugi ljudi mogu svaki put odradit, pitanje je mogu li uopče.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Zoran - 19. 09. 2007. 15:27:31
ali osim jednog Mede koji puca i na 1000 jardi ili 910 metara, nisam siguran da to drugi ljudi mogu svaki put odradit, pitanje je mogu li uopče.
[/quote]


siguran sam da to nemoze niko, i da takvo nseto nema veza sa disanjem nego drugim pomagalima!
na tu daljinu nema veza disanje nego u kakvom je postolju puska!

sa ovim srnjakom kojega sam ostrelio puco sam stojeci bez ikakvih pomagala,mehanicki ciljnik ali daljina je bila maksimalno 70metara!

a to sa disanjem po meni vrijedi samo na neke daljine od100 do 200metara maksimalno!
isto tako mislim da je besmisleno pucati na divljac preko 200metara to je moje misljenje
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 19. 09. 2007. 18:55:04
Ovo i nije tema za medu...medo sigurno nije reprezentativni uzorak,nego rijedak pojedinac koji je svoje vještine razvio nadprosječno.medo treba da komentira i odgovara na pitanja - da prenese dio znanja i iskustva.za prosječnog strijelca - lovca pogačanje mete i na puno manjim daljinama je OK
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 19. 09. 2007. 20:32:27
Ma nije medo cudo ali puske jesu ;D ;D
Radi se o preradjenim puskama za gadjanje meta(teza cijev,poseban kundak itd.) ipak na 910m je tesko pogoditi je rna toj udaljenosti vjetar se mijenja na vise mjesta i pogodci nisu uvijek u 50cm/2 ipak zavrse na meti ;D
Sa normalnim lovackim karabinima ako su od dobrih proizvodjaca s odredjenim kal. moze se pucati do 600m iako to ne pokusavam osim na lisicu ;D
 Disanje je jako vazno ali i kvaliteta puske,municije i polozaj tijela.Lezeci polozaj mi je najdrazi za pucanje preko 200m (i u krevetu ;D) s tim da je bitno da puska ima dobar oslonac a da kundak gdje dira rame ne visi. To se izbjegne da se ruka s kojom ne pucas (saka) stavi ispod kundaka tako da kundak lezi na saci i dira rame.
Okidaci su isto jako bitni i moraju biti postelani na oko 1kg.
Ima toga jos puno
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Zoran - 19. 09. 2007. 20:46:52
PA JEBIGA MEDO
IMA JOS TOGA PUNO! PA DAJ NAM RECI ONDA STA JOS!

MISLIM DA BI SE TREBALI OPET VRATITI NA TEMU!
KAKO OBICAN LOVAC TREBA DA VJEZBA PUCANJ I TE STVARI!
I DAJ TE SE PROJDITE TIH  AMERA gdje GADJANJE NA KILOMETRE DIVLJAC, TO NEMA NIKAKVE VEZA SA LOVOM!
TO JE BOLESNO!

AJMO SAD JEDAN PO JEDAN  :D
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 19. 09. 2007. 21:12:36
NASLON
Naslon je uvijek bitan.Malo je lovaca koji uspješno gačaju na veče daljine bez naslona.To su pravi znalci.Ja nisam jedan od njih...
Uloga naslona je jednostavna,da smiri njihanje cijevi.Kakav čemo naslon odabrati ovisi o stavu u kojem se nalazimo dok gačamo.Ako je to stoječi stav,onda će najbolje poslužiti lovački štap, a možemo se osloniti i na stablo,kolegino rame i sl.I za druge stavove se može pronači podesan naslon (govorim o gačanju u lovištu, ne na strelištu). Na jednom od mojih omiljenih mjesta za čekanje srndača gdje čekam iza neke ograde koristim ogradu kao naslon. Naslon sam po sebi ne jamči dobar pogodak. Treba ga i ispravno koristiti.Večina nas nema moderne puške sa "floating barell" cijevima pa treba voditi računa o tome koji dio puške se stavlja na naslon - da ne bi dobili prebačaj ili podbačaj. Naj podesnije (u stvari jedino pravo) mjesto je ispod ležišta metka, ni naprijed ni nazad.
Eto,kratko ali može biti korisno...
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 19. 09. 2007. 21:14:05
Pitajte,komentirajte,dajte vaša iskustva... d6
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 19. 09. 2007. 21:51:12
Pogledajte ovdje malo
http://homestudy.ihea.com/shootingskills/05prone.htm

Treba se udahnuti duboko i onda dio izdahnuti ali ne sve(2/3 obicno)

Treba upoznati dobro okidac i naviknuti se na silu okidanja.

Ne razmisljaj o okidanju i neka te pucanj iznenadi.Misli kako zrno pogadja metu.

Nauci koristiti oslonce.

Budi jako samopouzdan u mogucnosti svog oruzja.

Pucaj kad si siguran da ces pogoditi te zanemari sto se dogadja oko tebe barem na 5 sec.

Najvaznije: vjezbaj sa zracnicom ili 22LR u svim pozicijama kad god stignes.

Ne divi se pogotku vec odmah pripremi drugi metak u slucaju da se divljac podigne.

Pucanje na stojeci izbjegavaj ali ako to cinis najprije nisani iznad mete i spustaj ciljanje do tocke u koju zelis pogoditi.Kad se ciljnik poklopi s tockom ciljanja pucaj bez oklijevanja.

Iskoristi potencijal i konfiguraciju terena sto bolje mozes.

Procjena udaljenosti je jako vazna te rangefinder dobro dodje.

Ovo je najkrace sto sam mogao,a sad Zoki i ekipa skacite po kuci i vjezbajte ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Zoran - 19. 09. 2007. 21:59:26
svaka cas medo fala ljepa na info ti si pravi info lovac  :D :D :D :D

evo i par slika sa osloncom i bez!
ali u oba slucaja profesjonalci.
sta sam mislio reci nekom pase bolje sa a nekom bez
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 20. 09. 2007. 08:16:20
Samo tako, hvala medo..
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 20. 09. 2007. 08:36:42
Ima još jedan "fazon" koji ja ponekad koristim ako gačam iz stoječeg stava, a nemam nikakav naslon.Iskoristi se lijeva ruka kao oslonac.Okrenuti smo bočno prema meti,ali se ne nagnemo naprijed,več unazad.Nadlaktica lijeve ruke se privuče uz tjelo, a lakat se osloni na kuk (kost, oni deblji na što imaju..).Dlan lijeve ruke je otvoren, a prsti ispruženi.Palac na jednu, aostali prsti na drugu stranu.Puška se oslanja na vrhove prstiju (na jagodice).Neko jagodicu palca stavi ispod štitnika obarača,a neko neposredno ispred štitnika. treba malo vježbe,ali se isplati...probajte
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: dean - 20. 09. 2007. 09:13:15
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 20. 09. 2007. 10:51:36
Ima još jedan "fazon" koji ja ponekad koristim ako gačam iz stoječeg stava, a nemam nikakav naslon.Iskoristi se lijeva ruka kao oslonac.Okrenuti smo bočno prema meti,ali se ne nagnemo naprijed,več unazad.Nadlaktica lijeve ruke se privuče uz tjelo, a lakat se osloni na kuk (kost, oni deblji na što imaju..).Dlan lijeve ruke je otvoren, a prsti ispruženi.Palac na jednu, aostali prsti na drugu stranu.Puška se oslanja na vrhove prstiju (na jagodice).Neko jagodicu palca stavi ispod štitnika obarača,a neko neposredno ispred štitnika. treba malo vježbe,ali se isplati...probajte
Ja sam taj sistem koristio dog sam gledao ove sa takmicenja zracnim puskama. To mi je bilo dobro do 8x57 ali sa 375 i 416 Rigby skoro sam se raspao ;D ;D ;D
 Stvar je o fizickoj konstituciji strijelca.Meni je kuk malo nize pa koristim prsni kos.Inace svaki oslonac pomaze i treba se vjezbati sto vise sa osloncem.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 20. 09. 2007. 13:58:58
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Ne, ne bi joj bolje mjesto bilo u streljaštvu. Mi smo prvenstveno lovci, a svaki lovac MORA poznavati tehniku gačanja. Naj veča šteta u lovištu je ranjena i ne pronačena divljač. A to se dešava upravo zbog toga što su lovci ponekad loši strelci.
osim toga ovo je samo ukratko, da se bavimo baš streljaštvom bilo bi toga puuuno više (pitaj mede)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: skyangel - 20. 09. 2007. 14:26:11
kad god je moguće. obavezno koristim oslonac. bilo to čeka, drvo, ili kolac ili slično. no kad oslonac izostane, kao što je medo več rekao, na nepokretnu metu odozdo prema dole i kad križ doče na mjesto gdje želiš stiskaš bez oklijevanja. što se tiče pokretne mete, poprati se od guzice prema glavi i u pokretu stisneš. znači nema pračenja držajuči križ na meti več iza nje par metara počneš i u jednom pokretu pucaš. bez oslonca je dobro uvijek imati remen na pušci jer možeš dodatno smiriti ruku tako da metneš lakat u remen i omotaš šaku oko njega jednom i stisneš na pušku. taj princip jako pomaže. kaj se tiče oslanjanja lakta na kuk, s malim kalibrima je to vrlo korisno, no ja to s 8x68 ne mogu izvesti jer mi ode i lakat i kuk u PM i lagano si samo sjednem na guzicu hehe  ;D d6
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 20. 09. 2007. 18:54:42
kad god je moguće. obavezno koristim oslonac. bilo to čeka, drvo, ili kolac ili slično. no kad oslonac izostane, kao što je medo več rekao, na nepokretnu metu odozdo prema dole i kad križ doče na mjesto gdje želiš stiskaš bez oklijevanja. što se tiče pokretne mete, poprati se od guzice prema glavi i u pokretu stisneš. znači nema pračenja držajuči križ na meti več iza nje par metara počneš i u jednom pokretu pucaš. bez oslonca je dobro uvijek imati remen na pušci jer možeš dodatno smiriti ruku tako da metneš lakat u remen i omotaš šaku oko njega jednom i stisneš na pušku. taj princip jako pomaže. kaj se tiče oslanjanja lakta na kuk, s malim kalibrima je to vrlo korisno, no ja to s 8x68 ne mogu izvesti jer mi ode i lakat i kuk u PM i lagano si samo sjednem na guzicu hehe  ;D d6
Moj kolega je to probao sa 300WM i laganom puskom.Fino si je zasadio optiku u celo.. :o
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 20. 09. 2007. 19:18:26
kad god je moguće. obavezno koristim oslonac. bilo to čeka, drvo, ili kolac ili slično. no kad oslonac izostane, kao što je medo več rekao, na nepokretnu metu odozdo prema dole i kad križ doče na mjesto gdje želiš stiskaš bez oklijevanja. što se tiče pokretne mete, poprati se od guzice prema glavi i u pokretu stisneš. znači nema pračenja držajuči križ na meti več iza nje par metara počneš i u jednom pokretu pucaš. bez oslonca je dobro uvijek imati remen na pušci jer možeš dodatno smiriti ruku tako da metneš lakat u remen i omotaš šaku oko njega jednom i stisneš na pušku. taj princip jako pomaže. kaj se tiče oslanjanja lakta na kuk, s malim kalibrima je to vrlo korisno, no ja to s 8x68 ne mogu izvesti jer mi ode i lakat i kuk u PM i lagano si samo sjednem na guzicu hehe  ;D d6
Moj kolega je to probao sa 300WM i laganom puskom.Fino si je zasadio optiku u celo.. :o

Upravo zbog takvih i trebaju ovakve teme..da nešto naučimo. Pgotovo mladi lovci kooji tek stiču prva iskustva sa oružjem. da je tvoj drugar pratio forum lovac,možda se to ne bi
desilo. Što više pišemo i prenosimo iskustva to će svima biti bolje. Mislim da na forumu nema osobe koja nije baš ništa naučila čitajuči postove...
Ja osobno bi više volio da se više javljaju mladi lovci i da ponešto i pitaju
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Bobi - 20. 09. 2007. 20:02:45
Evo da i ja kazem svoje navike i kako su me ucili.
Kad god je moguce (srnjak) nosim sa sobom kolac jedno 2 metra koji mi sluzi kao oslonac za gadjanje i pomagalo u kretanju sumom, ako je prilika pucam i iz lezeceg stava s naprtnjace...
Osim toga koristim oslonac na ceki ili neko drvo ako nema nista drugo...
A ako bas nema nicega u blizini onda kao sto su neki rekli lagano krecem s puskom odozdo prema gore i cim vidim da sam s nisanom na mjestu pucam bez puno korekcije jer u tom slucaju sve pada u vodu...
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 20. 09. 2007. 21:36:34
Još nešto...
Ruka kojom se vrši okidanje ne bi trebala da grčevito steže kundak.Stisak ne smije biti prejak. Povlačenje obarače ne treba vršiti naglo, to treba da bude lagan i konstantan pokret, sve do opaljenja. Treba i pripaziti da prst gura obarač ravno nazad, nimalo ustranu
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Huntercro - 21. 09. 2007. 04:02:50
ma ajmo ljudi ma meni se promašaj desi uvijek kad požurim i polakomim se jer nakon nekoliko godina lova i  pucanja ma nema tu više dobrih i loših stavova, lovac i puška su kao prst i nokat. svako nakon toliko goina zna jel mu puška paše ili ne paše. ako paše koristi ju ako ne ne
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Max011 - 21. 09. 2007. 08:55:34
Još od JNA kad sam dobio nagradni izlaz u grad bije me glas(bolje glas nego siledžija) da sam dobar strelac (i skromnost je moja vrlina)... ;)Šalu na stranu pored savladane tehnike gadjanja vrlo je važna kondicija pucanja,rutina,uvežbanost... nazovite to stanje kako hočete. Vrlo često se na strelištu šalimo na račun drugara koji lošije pucaju da posle utrošenih 1000 evra na municiju mozak im neče ni trebati več će automatika raditi sama za sebe  ;)! Jeste zezanje ali ima dosta istine u tome konstantna vežba može opeglati mnogo nedostataka kod strelca-lovca !  ;) Ovaj pristup važi i za druge discipline poput švaleracije,čitanja tragova,ispijanja gemišta ...tj svih potrebnih radnji koje lovca čine kvalitetnom i kompletnom osobom !  :) :)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: dean - 21. 09. 2007. 08:58:15
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Ne, ne bi joj bolje mjesto bilo u streljaštvu. Mi smo prvenstveno lovci, a svaki lovac MORA poznavati tehniku gačanja. Naj veča šteta u lovištu je ranjena i ne pronačena divljač. A to se dešava upravo zbog toga što su lovci ponekad loši strelci.
osim toga ovo je samo ukratko, da se bavimo baš streljaštvom bilo bi toga puuuno više (pitaj mede)
Mislim da se ovdje govori o tehnikama pucanja, streljanja, znači domena streljaštva.
A to kaj je mnoga divljač ranjena i ne pronačena možemo pripisat i drugim faktorima. Masne cijevi puške, neočiščene, neupucana sa optikom, neupucana na municiju, puška nema grupu, neadekvatno streljivo ni po gramaži ni po konstrukciji... Ako znaš najbolje pucat na, a samo jedan od navedenih uvjeti ti u tome smeta, promašaj, ranjavanje divljači ili nešto slično je lako moguće, zar neč
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Max011 - 21. 09. 2007. 09:49:57
česta praksa u ozbiljnijim lovištima je da se pre lova proveri sibioza lovac-oružije. Negde vas lovočuvar dan ranije odvede na metu da proverite sebe i pušku i ako se tu obrukate neče vam biti dozvoljen ulaz u lovište. Zato je moja praksa i praksa drugara sa kojim lovim da pre odlaska proverim sebe i oružije na strelištu!Za razliku od streljaštva ili vojne upotrebe oružija lovna etika i filozofija naglašava da je siguran i bezbedan odstrel primaran. Možda je ta filozofija dovedena do ekstrema kod jednog engleskog lorda koji je najopasniju divljač Azije(tigrove ljudoždere) lovio samo sa jednometkom pozamašnog kalibra uz obrazloženje da ako nije siguran u sebe i svoje oružije zašto bi i pucaoč A ako se pouzda u drugi metak zašto ne onda u treči ili četvrti...čččč :(
Takodje smatram da lovac ili strelac koji nije savladao tehniku pucanja u dovolnoj meri na strelištu treba da u lovu bude mnogo više obazriv jer djavo nikad ne spava... :(
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: dean - 21. 09. 2007. 09:58:16
Max, slažem se sa tobom!
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 21. 09. 2007. 11:36:17
ma ajmo ljudi ma meni se promašaj desi uvijek kad požurim i polakomim se jer nakon nekoliko godina lova i  pucanja ma nema tu više dobrih i loših stavova, lovac i puška su kao prst i nokat. svako nakon toliko goina zna jel mu puška paše ili ne paše. ako paše koristi ju ako ne ne
Nakon nekoliko godina nikom ne treba solit pamet, naravno. Ali tema nije pokrenuta za stare i iskusne lovce, več za MLADE LOVCE KOJI SE PRVI PUT SUSREčU SA ORUŽJEM, a vi stari odgovarajte na pitanja ili prenesite svoja dobra i loša iskustva
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 21. 09. 2007. 11:50:30
Drago mi je da se tema razvila, ali ne bi li joj bolje mjesto bilo u streljaštvuč Ipak ovo ide domenu tehnika gačanja, bez obzira na to koje oružje se korišti.
Ne, ne bi joj bolje mjesto bilo u streljaštvu. Mi smo prvenstveno lovci, a svaki lovac MORA poznavati tehniku gačanja. Naj veča šteta u lovištu je ranjena i ne pronačena divljač. A to se dešava upravo zbog toga što su lovci ponekad loši strelci.
osim toga ovo je samo ukratko, da se bavimo baš streljaštvom bilo bi toga puuuno više (pitaj mede)
Mislim da se ovdje govori o tehnikama pucanja, streljanja, znači domena streljaštva.
A to kaj je mnoga divljač ranjena i ne pronačena možemo pripisat i drugim faktorima. Masne cijevi puške, neočiščene, neupucana sa optikom, neupucana na municiju, puška nema grupu, neadekvatno streljivo ni po gramaži ni po konstrukciji... Ako znaš najbolje pucat na, a samo jedan od navedenih uvjeti ti u tome smeta, promašaj, ranjavanje divljači ili nešto slično je lako moguće, zar neč
tehnike pucanja nisu vezane isključivo za streljaštvo...ova tema je namjenjena mladim lovcima koji se tek susreču sa oružjem...i ne ba ve se streljaštvom nego lovom.
A ti nam napiši nešto o tim faktorima koji utiču na loš pogodak i o neadekvatnom streljivu. Siguran sam da će mnoge zanimati
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: dean - 21. 09. 2007. 11:57:54
Ako tehnike pucanja nisu vezane za (lovno) streljaštvo, za šta su onda vezaneč
U jednom od prošlih postova sam napisao neke faktore koji mogu utjecati na loš pogodak, ali zbog vida komunikacije, koji je ispod moje razine, ne želim više komentirati.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nikola - 21. 09. 2007. 12:09:50
tema je Kako gačamočZašto pogačamo, a zašto promašivamoč

Svi ste opisali puno tehnika i razloga, a to jest bit promašaja, svaki promašaj je različit, kod svakog lovca može biti subjektivnih i objektivnih razlog za promašaj..

Najbitnije je da svaki ozbiljni lovac svojim odgovornim ponašanjem eliminira one faktore koje može eliminirati (neupucanost optike ili oružja na metak, nečisto oružje ili nedaj bože neispravno oružje i sl.), i tada može tesati svoju vještinu  gačanja na STRELJANI, nakon toga tek ste tada spremni izači u lovište i reči da ste poduzeli SVE DA BI DOBRO GAčALI, i nakraju opet postoji mogučnost PROMAŠAJA...
ima li drugih načina da se dotjera vještina gačanja-sigurno da ima, ja poznajem ovu i mislim da je ova metoda  dobra...
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 21. 09. 2007. 12:40:01
Ima jedna kombinacija koja je cesta a vrlo kobna.
Nadju se ljudi koji ne probaju svoje puske tj.ne znaju kako idu...moooozda su nekad pukli koji metak ili sretno pogodili,obicno imaju razne vrste metaka u pusci...kao, za raznu upotrebu i daljine...ali su za to jako naoruzani samopouzdanjem i nekom "urodjenom" sposobnoscu da pogadjaju na sve daljine!!! :o
Daleko im lijepa kuca...

Da se izbjegne postajanje takvog "tipa" lovca preporucujem da se ova tema dobro procita i sto je najvaznije da se osnovne stvari stave na svoje mjesto.
Znaci da se:
- oruzje drzi cisto i u ispravnom stanju
- dobro upuca i proba na sve aktuelne nisane(opticki,mehanicki)
-koristi municija primjerena velicini divljaci
-proba puska na aktuelne daljine gadjanja (tu se vidi kako je 100m a da ne kazem 200m daleko)
-proba vise puta u sezoni zbog mogucih udara,padova itd.
-da se prazni odmah po zavrsetku lova zbog sprjecavanja nesreca
-i na kraju Dobra Kob

Ovoliko od mene! d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 21. 09. 2007. 13:14:09
Evo samo kratki primjer.
Dosao sam u Englesku i proslo je oko 10mj. dok nisam dobio priliku pucati.Dosao sam na streljanu dali su mi super upucanu pusku i rekli :"Probaj". Bio sam tad u maloj panici jer dogo nisam pucao,ne poznam oruzje i prva meta je bila na 200m,2. na 30m i zadnja na 400m.
 Posto na dalje od 150 nisam cesto pucao u HR zadatak mi se cinio teskim. Nista,uzeo sam pusku,legnuo stavio tablicu pada zrna kraj sebe i poceo pucati. Sva zrna su zavrsila u centru i Englezi su mi rekli da sam odlican i da vjerojatno lazem da nisam pucao zadnjih 10mj.
 Stvar je bila prije svega u vrhunskoj pusci, dobroj tehnici pucanja iz lezeceg stava koristeci bipod te samopouzdanju nakon prvog pogotka u centar.Psiha je odigrala puno i kad sam pogodio prvi centar sve ostalo bila je rutina. d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 21. 09. 2007. 17:03:57
Ako tehnike pucanja nisu vezane za (lovno) streljaštvo, za šta su onda vezaneč
U jednom od prošlih postova sam napisao neke faktore koji mogu utjecati na loš pogodak, ali zbog vida komunikacije, koji je ispod moje razine, ne želim više komentirati.
Zar ne bi bilo bolje da napišeš nešto korisno, pa da neko nešto i nauči....zasto dio svog znanja i iskustva ne bi prenio na nekoga ko se tek uvodi u lovč
Evo, na primjer, preticanje kod gačanja DS u pokretu..
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Huntercro - 21. 09. 2007. 18:51:40
čim ude u optiku boom, bez optike u vrh njuške, ako je jako blizu di oš tamo ide. ja ih obično pustim u pogonu na daljinu do 1-2 metara i onda počinjem šarafat. tek nakon trečeg metka počnu bježat u panici (ako ko stigne)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 21. 09. 2007. 19:53:39
Gleda o samna nekim lovačkim DVD izdanjima kako pucaju sa nekih 50 m na DS u punom trku..
Imaš li iskustva sa tim, koliko se preticanje uzimač
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Zoran - 21. 09. 2007. 23:38:37
sta je ovaj natego remen od puske na remen od gaca
sta je ovoč
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: lovacpd - 22. 09. 2007. 08:23:02
naslonio pusku na kuk nekim pomagalom tipa sipke odredjene duzine
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 22. 09. 2007. 12:50:54
Postoji nekoliko naslona za pucanje i ovaj oslonac je prilicno praktican.Praktican je jer je kratak i lako ga se nosi,pomaze u pucanju ali samo do odredjenih granica.Sto je kal. jaci to je teze kontrolirati pusku,a posebno na ovakvom nosacu.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 22. 09. 2007. 14:48:22
Ajmo malo dalje...
KOSI HITAC...(za one koji ne znaju)
Kada gačamo divljč koja se nalazi na večoj ili manjoj visini u odnosu na lovca, dolazi do prebačaja...što je razlika u visini veča, to je i prebačaj veči. Ovakve situacije su česte u lovu na muflona i divokozu.
Da bi odstrelili divljač, potrebno je izvršiti korekciju po visini....
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: medo - 22. 09. 2007. 19:14:36
Ajmo malo dalje...
KOSI HITAC...(za one koji ne znaju)
Kada gačamo divljč koja se nalazi na večoj ili manjoj visini u odnosu na lovca, dolazi do prebačaja...što je razlika u visini veča, to je i prebačaj veči. Ovakve situacije su česte u lovu na muflona i divokozu.
Da bi odstrelili divljač, potrebno je izvršiti korekciju po visini....
Pa stvar je jednostavna.
Prebacaj nastaje zato sto daljina od npr. 100m ukoso nije isto sto idaljina vodoravno.Naime ako zrno putuje ukoso gore ili dole prevali manju daljinu na kojoj djeluje gravitacija koja usporava zrno i uvjetuje pad zrna.Ovo je slabo objasnjenje ali uskoro cu vam napisati pravu elaboraciju tog problema sa tablicama itd.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: SrndaćVlašić - 24. 09. 2007. 18:23:57
Imao sam nekoliko odstrela sa lovačkog tronošca. Vrlo zgodan položaj za gačanje. Koljena se rašire u širinu ramena i laktovi se naslone na koljena. Vrlo stabilan položaj za gačanje.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 22. 09. 2008. 11:01:47
Jucer isprobao svoju novu ZP149 Zbrojovku. Improvizirana streljana u kamenolomu u dubini lovista.Prvi put pucao od JNA (1980g.). 7 komada kugla breneke (samo iz desne slabije cokirane cijevi). Nisam mogao odoliti da i kuglu ne isprobam iako su me poštovani cl. foruma upozoravali da
ona ipak steti oruzju. Meta 80x80cm. udaljenost cca 50 koraka. Prva dva potpuni promasaji. Jedan prebacaj,jedan podbacaj. Ostalih pet cca 20 cm od centra.Uglavnom lijevo i lijevo dolje. i pet patrona sacma.Prezadovoljan sam. Uglavnom pucao me adrenalin. U subotu "sjeo" na čeku,
(iso prvi put u životu), kratko od 18h do maraka. Popnem se, iz džepa mi ispadne bat.lampa,siđem po nju s ceke, popnem se ponovo, sjednem i nakon 2 min na livadu cca 100m od
čeke izlaze srnjak i srna. Nisam moga vjerovati, ali počinjem shvaćati uzbudjenje, strast... poz. i dk.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: nazime - 22. 09. 2008. 11:49:24
Mislim da je na vidiku jedna prava LOVČINA, u svakom smislu te riječi.  ref
Jesi kupio karabin ili si se samo odlučio što ćeš? Bilo je riječi o CZ 550 lux u 30.06.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 22. 09. 2008. 12:00:05
Mora se skupiti još malo novčića za 550-cu.Btw da li je na tvojoj oznaka sa strane samo 550 ili pise 550 lux?Odosmo malo s teme.Jos jedan detalj. Dolazak do lov. doma u subotu oko podne.
Kolega guli vepra od cca170 kg kojeg je odstrijelio to jutro. impresivna životinja.Mauzer, kal 8x68,
zrno, ako sam dobro zapamtio 14gr.Predveče prije nego sam išao na čeku odnijeli smo sol na dva solišta. Nisam moga vjerovati šta svinje rade od zemlje po kojo je razbacana sol.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: HuntR - 22. 09. 2008. 13:31:20
da i ja kazem kako gadjam mislim da ce ovo pocetnicima koristiti.kod gadjanja na divlac koja stoji uvek posle ubacivanja puske u rame pogledom proveriti da li nisani padaju na metu(divljac) ako ne promeniti polozaj tela u odnosu na metu,telo mora da se nalazi u ugodnom polozaju.dobro proveriti pre okidanja da vam neko slucajno nije u vidokrugu a ne samo u pravcu mete,pa tek ako nikog nema ciljati.kad nanisanite okidanje treba da vas iznenadi,jer u protivnom cete bezpotrebno zgrciti saku sto ce dovesti do promasaja onoga sto gadjate.vezbanje izvlacenja obarace se vezba danima pre samog lova,prvo bez municije posle na strelistu,ako hocete da budete fer prema divljaci i samom sebi.rezultat to jest pogodak zavisi samo od toga koliko ste bili pribrani i koliko ste puta pogodili centar mete na strelistu, a sve ostalo su srecni tj nesrecni slucajevi.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: dean - 22. 09. 2008. 13:58:25
Moj primjer. Uzmem zračnicu, par stotina metaka u stojećem i sjedećem stavu. Par stotina iz MK, sjedeći stav. Nekoliko stotina na leteće meta na strelištu. Nekoliko desetaka iz svoje puške prije lova. Kad pucaš pomiriš se s time da si ti u tom trenutku i sudac i porota i krvnik. Fiksiraš oba lakta ako je ikako moguće, ako ne, barem lakat ruke u kojem ramenu ti leži puška. Naciljaš. Otkočiš par sekundi prije nego želiš pucati, odmah nađeš koljeno jer poznaš svoju pušku, zrak taman izdišeš da smanjiš napetost tijela i lagano stisneš okidač. Mnogi vole reć da te opaljenje iznenadi, makar znamo da to nije tako jer smo potpuno svjesni kaj se dešava u tom trenutku. Ubrzica pomaže, makar ju ja ne koristim, stvar navike.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 22. 09. 2008. 18:06:43
Mene su prva dva hica s brenekicom i te kako iznenadila.Sacmu mi je bilo ugodnije pucati.Uglavnom razbio sam onu pocetnicku tremu.Pucao sam bez ikakvog naslona.Odusevljen sam i preciznoscu puske iucinkom zrna na meti. Ali kao sto kazes treba trenirati.Kad god uhvatim
priiku ispalicu par kugli u metu mijenjajuci razdaljinu (dok ne dodje karabin).ali cini mi se da i ova
opcija (kugla iz sacmarice) ima i te kako rezona.Poz. i dk.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: KOBI - 11. 10. 2008. 14:25:49
Nadjoh jedan poucan tekst pa sam ga kopirao i stavio.
procitajte...
Tokom pocetka nove lovne sezone, uvijek se nadje odredeni broj mladih lovaca kojima je to prva ili druga sezona. Mnogi lovci sa malim stažom imaju i veoma malo iskustva. Ako je rijec o lovcima koji su poticu iz porodica gdje je lov tradicija i oni vec imaju dovoljno iskustva, imaju odgovarajuce puške, municiju i dobro odabrane pse. Ali ako to nije slucaj i mladi lovac nema mnogo prilika za dobar savjet, mnogi se na pocetku suocavaju sa jednim velikim problemom-neuspjeh u lovu. Nekad je u pitanju loše odabrana(sa neogdovarajucim kundakom ili jakim cokovima) puška, nekada prekrupna municija, a nekada loš savjet o nacinu preticanja.
Sada kada je sezona pocela, veoma aktuelan problem je preticanje. Kako, koliko i da li uopšte treba preticati odgovoricemo u narednim redovima.Veoma je važno koja se divljac lovi, pošto je najcešce rijec o zecu i fazanu, mnogim lovcima starije kolege iz grupe mogu itekako odmoci sa lošim procjenama. Isto je važno koju municiju lovac koristi kao i situacija u kojoj divljac odlijece ili dolijece, odnosno trci ili dotrcava. Svi naši domaci proizvodaci municije prave veoma kvalitetne metke, koji sa svojom brzinom veoma malo zaostaju za cuvenim italijanskim mecima. Jedino stari dobri Krušik i dalje pravi standardnu seriju koja je kapislirana ,,ževelo`` kapislom. Ova kapisla je pomalo zastarjela i malo sporija u odnosu na CX2000 ili SUR DFS 615 i 616. Lovac koji ima ovakvu municiju treba da zna da sa njom ipak treba preticati nešto više u odnosu na druge metke i istog i ostalih proizvodaca. Sa našom domacom municijom svih proizvodaca(Alpen, Belom, Krušik, Peloponez) u mnogim situacijama ne treba uopšte preticati, jer su meci dovoljno kvalitetni i brzi, a preticanje dovodi do promašaja. Za sve podatke koje nadju u knjigama ili nekim tekstovima, lovci treba da znaju da su oni poprilicno ,,bajati`` i zastarjeli i da se prepisuju vec decenijama. Navešcemo samo jedan toliko prepisavani primjer-,,za zeca na cetrdeset metara treba uzeti preticanje od 2,2 metra''.........- cime kremenjacom?! Svi manje iskusni lovci treba da znaju da divljac treba preticati i to samo u odredenim situacijama. Fazan koji dolijece prema lovcu a podignut je od druge grupe i još ispracen hicima, leti veoma brzo i predstavlja metu veoma tešku za pogodak i iskusnim strelcima, a jedina šansa je ako leti bocno. Ako je udaljen do trideset metara treba gadati malo ispred ( ne više od trideset centimetara), a ako je dalje treba nišaniti od tridesetak do cetrdesetak centimetara ispred.U istoj situaciji, ali kada fazan ide ka lovcu i prelijece ga, treba pucati što prije i to dok fazan nije preleteo lovca i to prvo iz cokirane cijevi, pa onda i slabije cokirane cijevi. Jer ako fazan u punom zaletu preleti lovca koji puca za njim, tada ga ne pogada ni najbolja municija ni najbolji strijelac. Ovaj podatak treba da zapamte mladi lovci kako se ne bi razocarali, jer je rec o veoma teškoj poziciji bez obzira koliko je fazan udaljen i na kojoj visini leti.Sa zecom je nešto lakše. Najcešca situacija je kada lovac puca na zeca koji je ustao sa loge , tada treba gadati direktno. A ako je rec o zecu koji dolazi podignut od druge grupe i bježi bocno ne treba gadati dalje od tridesetak santimetara ispred njega. Ako zec ide u punom trku pravo prema lovcu(koji najšecce cuci), u tom slucaju zeca treba pustiti do dvadesetak metara i naglo ustati, tada ce on pokušati da skrene i predstavljace mnogo vecu i mnogo lakšu metu za svakog lovca koji na toj udaljenosti nema potrebe za preticanjem.U svim ostalim situacijama bez obzira da li je rec o zecu ili fazanu lovci nemaju potrebe za preticanjem, jer je naša domaca municija dovoljno kvalitetna i brza  tako da preticanje sa njom uopste nije potrebno.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Tihomir - 11. 10. 2008. 15:19:10
Nisam moga vjerovati šta svinje rade od zemlje po kojo je razbacana sol.

Jel ovo?
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: KOBI - 11. 10. 2008. 15:23:24
Vole one sol ali nekada ih zna kostati glave mislim na zimu kada se sol baca po putevima da otapa led.
divljac silazi i lize tu sol a kada vozilo naidje zasljepe ju svjetla i  pic ju udari.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: enigma - 27. 11. 2009. 15:59:29
 Nnisam znao di bi ovo stavio pa reko tu ču,danas malo prošetao čz550 i evo rezultata;
Sako hh sam pucao sa prečke na vratima (ono ko na čeki,upucan je na tu municiju na 100 +3-4cm)3 metka bez puno čekanja 100m
S&B sp 3 kom( i ovaj prekrižen na slici ispod ova dva je sp)100m sa ove klupice i jedan beži dole moja greška
S&B space 3 kom 50m naslon klupica jedan beži desno al niš strašno  uf
Ali prije toga ispucao sam tri grupe po pet sp sa katastrofa rezultatima dok se puška hladila mislim si kaj je sad to ččč ččč ččč i onda se sjetim !!!!! ref
Pucao sam iz zatvorenog prostora pa je buka bila strašna i nekako posle prvog hica sam zažmirio pri svakom opaljenju uf 2p :tommy: pljus
Onda sam uzo neke maramice začepio uši i evo rezultata  teaa
P.s
Dobro da sam skužil ovu grešku jel bi bili nevalja municija ,puška ,montaža a u biti nevaljam ja d2 ;D
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 18:50:05
Evo i mojih dokumentiranih pokušaja...prvi ispaljeni karabinski u životu negdje u desetom mjesecu 2008. Na prvoj meti Norma Oryx 13gr (s tim da prva dva uopće nisu završila u papiru), na drugoj lakši Vulkan.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 18:56:56
Na drugoj slici probalo se s 8x57, malo s optikom, malo s Aimpointom, pa malo iz ruke na 50m...pa malo Grom na 100m
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 19:00:32
Nastavak...prošle godine s CZ527 i ručno motanim 223rem
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 19:04:12
A, morao sam isprobati i kuglu iz sačmarice...
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 19:11:07
Neke katastrofalne pokušaje s prerađenim M48 kad sam ga tek dobio (još uvijek imam dosta respekta prema njemu), nisam od srama mogao staviti na forum. Bilo je razbacivanja...gore..dole..lijevo...desno, bez ikakve logike i zakonitosti. Ali polako se navikavamo jedan na drugog.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 29. 03. 2010. 20:06:59
 just Svaka cast decki! Vidi se da trenirate,a to je najvaznije! d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Schultz and Larsen - 29. 03. 2010. 20:48:37
Bravo Fly! Samo kaci slike... Samo cudna grupa sa 223 ovaj flyer desno .....
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 21:31:28
Ma, bio sam presretan kad sam došao do mete i vidio grupu. Nekako sam osjećao da sam dobro pogodio svih pet, kao da sam "ušao" u pucanj.  Valjda od silne želje za pucanjem i streljanom zaboravim rutinski odraditi seriju. E sad, zašto je pobjegao? Nešto sam ja zbrljao 100%.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Schultz and Larsen - 29. 03. 2010. 21:38:20
Bez obzira, odlicna grupa..ili i ove ostale sve su smrtonosne.... d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fly - 29. 03. 2010. 21:52:09
Ako izuzmem moje prvo gađanje u životu sa 3006 kad sam imao idealan naslon, i 223rem koji je mekan tj. ugodan za pucanje, sve ostalo iz nekakvih improviziranih naslona, a sa 3006 i 8x57 mi ide desno dole. Greška pri okidanju? Pokušavam se analizirati...ako nisam dovoljno koncentriran pa mi končanica "visi" u desno, da li bi i to mogao biti razlog?
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: markoherc - 12. 04. 2010. 17:34:53
vidim bilo se na streljani i puno se probalo i isprobalo!  2p 2p
svaka cast! rezultati za svaku pohvalu!  d4  z10
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: tyrol - 02. 12. 2010. 17:53:37
Pozdrav svim kolegama lovcima i prijateljima dobrog pogotka!

Ovo su rezultati mog današnjeg gađanja (m24/47, zeiss jena povećanje 4x). Kao što se vidi, relativno velika grupa (moglo je i bolje...)obzirom da je gađano sa naslona, udaljenost 50m  d4, 5 metaka PPU (53) medicusuper i jedan PPU Grom. Isti dan sam probao i na 100m, čini mi se da je razbacivanje preveliko  ččč(cca. do 12cm čak)-tu sliku pogodaka neću ni pokazivati....

Malo si nisko sa lovackim metkom u svakom slucaju. teaa Inace je ovdje pravilo da se predstavi prije pisanja na temama.
Pozzzz Tim Lovac
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 06. 09. 2011. 21:47:33
Evo kako radi PPU zrno 198grs raznoraznih godišta pogonjeno sa Accurate 2460, potpaljeno sa CCI250 iz M48A na 100m u R-35 metu ležeči uz uporabu streljačkog remena, mehanički nišan, danas na potočiću, 35 hitaca.
Priprema za subotnje prvenstvo Zagreba su u završnoj fazi.
U subotu ipak MatchKing i VV N140 sa CCI200, kao pouzdanija kombinacija.


Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: evaeva - 06. 09. 2011. 22:16:42
Mehanički nišan, 100 metara, M48a, svaka čast dobra grupa, nekome za ovakvu grupu potrebna je optika happi.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 06. 09. 2011. 22:22:59
Vježba čini majstora, a ja to još nisam, pa marljivo treniram  ref
Ova tanđara i ja polako postajemo tandem koji bi na PH u Rijeci koncem mjeseca trebao ostvariti 180+ krugova.
Nadam se da mi to bude pošlo za kažiprstom  gss
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: tyrol - 07. 09. 2011. 07:37:45
kolega Hubert,  d4 d4 mehanički nišan na 100m
Kolika je širina polja na meti r-35, koliko si vremena potrošio na tih 35 pogodaka (jel bilo hlađenja cijevi) i kada si pogodio one četvorke (nisko dolje i gore desno)..
Pretpostavljam da je M48a u originalnom stanju....
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 07. 09. 2011. 11:27:21
Vježba čini majstora, a ja to još nisam, pa marljivo treniram  ref

Dobra meta  d4, ali nešto još ne štima... 2/3 pogodaka je na desnoj polovici mete.
Možda se u subotu zaletim pogledati.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: evaeva - 07. 09. 2011. 13:06:55
Za to je vjerojatno kriv SW vjetar ili je ciljač malo previše sauf pa ga "baca" udesno.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 07. 09. 2011. 21:45:44
Prijepodne napisah jedan opširan odgovor tyrolu, ali je došlo do nekakve greške i ništa od postanja.
Ukratko, 10-ka je 35mm, 9-ka 70, dok je crno nekih 21cm.
35 hitaca sam opalio u 50-ak minuta, malo bržim tempom nego je to uobičajeno, pošto je inače trajanje meča 60 minuta, a sastoji se od neograničenog broja probnih hitaca i 20 za rezultat.
Pucam iz oriđiđi tanđare M48A SSZG-a.
PPU zrna izvađena iz raznoraznih godišta baš i nisu ujednačena, a i ja sam tek prošle godine otkrio ovaj sport.
Zanimljivost je da je od visokih pogodaka večina ispucana iz reformiranih .30-06 Sako čahura, dok su ostale bile S&B u 8x57 kalibru.
Nije bilo ama baš nikakve korekcije niti prednjeg niti stražnjeg ciljnika, kako bih vidio što može metak.
Streljaštvo neupućenima djeluje kao dosta lagašan sport tipa legneš i schiessen.
Klinac.
Ful koncentracija 30-ak puta u sat vremena na mali miljon detalja, jer ako i malo popusti dogodi se loš pogodak.
Da mi opet ne napravi komp zbrčku, za sada toliko.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 08. 09. 2011. 00:35:23
Može taj metak dosta (a i strelac), što je vidljivo iz onih nekoliko spojenih rupica  ;).
Baci na vagu sako i s&b čahuru i sve će biti jasno ;D.
Najbolji dio streljaštva je kada usred natjecanja odložiš pušku, prevrneš se na leđa i zadrijemaš na 5 minuta na liniji, a rezultat dvije lijepe serije sa prosjekom 9.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 09. 09. 2011. 16:13:47
Jučer sam ispucao preostalih 18 MatchKingova.
Nakon doljnja 2 metka napravio sam korekciju i opalio preostalih 16.
Bilo je oblačno, a visoke sedmice poslijedica su sunca koje se pojavilo, te dodatno i predugog zadržavanja metka u jako zagrijanom ležištu.

Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 09. 09. 2011. 18:02:35
Jučer sam ispucao preostalih 18 MatchKingova.
Ako zanemarimo 2 za korekciju i 2 za koje znaš zašto su otišli visoko, otpucaj natjecanje kao preostalih 14 i ne gine ti postolje  ;D. Sa prosjekom 9,14 (kao što je ovih 14 u meti) si među prvom trojicom u državi.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lazar - 09. 09. 2011. 18:33:44
ovo sa medju prvom troicom jel to sad malo  pesi il ozbiljno
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 09. 09. 2011. 18:53:46
Ovakvo je bilo prošlogodišnje PH

http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokumenti/hssfile3516.pdf (http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokumenti/hssfile3516.pdf)

Na državnom za dva tjedna bude vjerojatno zanimljivo  gss  ref, ako ne za..  :pferd:
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: tyrol - 10. 09. 2011. 07:43:20
ovo sa medju prvom troicom jel to sad malo  pesi il ozbiljno
Neznam kakvi budu drugi natjecatelji i tvoj rezultat, no ovo je čisto ;)
Većina pogodaka (osim visoke i niske 6 i 7) je "spremljena" u krugu 10,5cm. Za mehaničke nišane i za M48 to je  d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: grga33 - 10. 09. 2011. 09:24:26
za svaku pohvalu ja nemrem ni sa optikom to pogoditi  hao hao
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 10. 09. 2011. 17:19:24
Da trening nije natjecanje svima je jasno, ali.....
93 + 68 = 161  paci
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 10. 09. 2011. 23:36:56
Pad koncentracije. Događa se i najboljima.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 11. 09. 2011. 00:10:26
Da trening nije natjecanje svima je jasno, ali.....
93 + 68 = 161  paci
[/quote]

to je super!
stavi puno lovaca o ležeći stav sa karabinom i optikom po izboru pa ćeš vidjeti rezultate.
divim se dečkima sa papovkama.slabo idu van osmice a ima ih puno dobrih.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: šokac - 11. 09. 2011. 00:20:11
Ja pomalo puškaram, ali ono više sebi za dušu .
Kad sa mehaničkim otpucam kao ovu donju sliku
budem zadovoljan . Za gornju već trebam neka pomagala .

Hubert. ctg.  zagi
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: sile - 11. 09. 2011. 09:26:19
Da trening nije natjecanje svima je jasno, ali.....
93 + 68 = 161  paci
nešto radikalno je u pitanju... nešto sa streljivom??
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 11. 09. 2011. 14:29:42
Jedino što se od razloga može isključiti je streljivo.

Pošto je u ekipi SK Medveščak, a kojeg sam član, nedostajao treči strijelac, u četvrtak na treningu sam se dao nagovoriti (teško žabu u vodu natjerati) da probam otpucati PAP 7,62mm 30+10.
Opalih tada prvi i jedini trening prije današnjrg prvenstva Zagreba, a PAPovku sam primio u ruke prvi puta nakon 25 i više godina.
Nakom 10 probnih hitaca (danas), uđoh u meč.
Prva mi je serija djelovala loše.
Pošto me rukavica počela žuljati i trnuti mi mali prst, drugu seriju otpucah dosta brzo.
Pogled na metu kroz spektiv izmamio je smješak na do tada ozbiljno lice.
Prebrojih 12 minusa iliti 88 krugova.
Pet probnih hitaca brzog dijela nije izgledalo obečavajuče, 4 rupe u bijelom desno od niskih do visokih pogodaka.
Slijede dvije serije od 5 metaka u 15 sekundi.
3 su hitca završila u bijelom gore. Uzeh pušku i odoh na čiščenje.
Slijedi iznenađenje u vidu poziva "šampion, ajde na proglašenje".  uf
Kad ona stvarno, 82+88= 170 u preciznom +81 krug u brzom dijelu bilo mi je dovoljno da postanem prvak Zagreba.
 just ja, svaka mi čast  gss  ref
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Mali Matek - 11. 09. 2011. 16:47:47
čestitam :)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: fabio - 11. 09. 2011. 16:52:24
Čestitam!!  z14 d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: grga33 - 11. 09. 2011. 17:37:00
bravo i čestitam prvače  zagi
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: zdebat - 11. 09. 2011. 21:42:46
Pošto me rukavica počela žuljati i trnuti mi mali prst, drugu seriju otpucah dosta brzo.

Prejako zategnut remnik...
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 11. 09. 2011. 22:33:04
 bravooo
Još da si sa mojom puškom  d7 bilo bi još 5 krugova više  fre.
Svejedno, sada imamo razloga za  sauf .
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 12. 09. 2011. 11:36:14
Hvala lijepo na čestitkama.
U ova se dva tjedna valja pripremiti za PH koje je 24. i 25. o.m. u Rijeci.
U svakoj od disciplina nastupa po 40-ak strelaca iz cijele Hrvatske, pa nije nimalo lako ostvariti plasman u finale, pošto su to sve strelci sa dugogodišnjim stažem.
Uz veliku dozu sreće moglo bi biti uspješno.  fre
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Huntercro - 12. 09. 2011. 12:38:20
bravo Hubert čestitam, tak se raca jebe
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 12. 09. 2011. 12:40:14
Uz veliku dozu sreće moglo bi biti uspješno.

I ponekog sponzora. Ajmo sponzori, gdje ste se sakrili??

Sa kojim godištem streljiva si pucao PAP?
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 12. 09. 2011. 13:07:59
Znam da je Igman Konjic, a koje godište, pojma nemam.
Metkiće sam samo prebrisao nakon što mi ih je Dubravko dao iz jednpg od sandučića iz kontejnera.

Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 12. 09. 2011. 21:55:29
na streljani gdje se ispucavam dečki hvale neke kineze 7,62x39.ružno za vidjet ali idu dobro.dečki su u vrhu po tablicama.
ja probao,bez remnika,rukavice,jakne.... i svi su u crnom.nema veze šta su uglavnom sedmice.meni solidno.  ;D
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 12. 09. 2011. 22:10:28
I konkurencija puca kineze, ali...
Čahura i zrno pomenutih metkića su pobakreni, a magnetić je teško odvojiti od njih  uf
Kod nekih PAPovki može biti problema sa repetiranjem.
Dok u sanduku SSZG-a bude Igmana, ne pucam ništa drugo, iako se moje iskustvo svodi na 95 ispaljenih hitaca.
magwin probaj sa remnikom, rukavicom i jaknom i vidimo se na godinu na PH. Pruduvjet je na županijskom prvenstvu pogoditi 240 ili više krugova, a koliko iznosi norma.
To je samo osmica u prosjeku.
Valjda nisam nekakav wunderkind  fre
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 12. 09. 2011. 22:13:13
Kako god...super rezultat! d4
Sa boljom municijom bi sigurno islo jos bolje mada ne znam kakva je tehnicka preciznost PAP-ovke.
Jeli ko od vas to zna?
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 12. 09. 2011. 22:25:27
Sutra sa možda domognem meta, pa ih junior poslika.
Bitno je u kakvom je stanju cefka.
Kad smo kod streljiva, veli moj trener zdebat, ako je puška američka pucaš američki metak iz nje, a ako je puška srpska, iz nje pucaš srpski metak.
U nedostatku je dobar i bosanski, naravno ako si sam ne puniš.
Kineski metak slijedom te logike je dobar samo za kineske puške, ili eventualno hongkonške.
Nije bivša vojna industrija napravila bez veze baš te metkiće za te PAPove i APove.
Nema kod karabinskog metka do mesingane čahure i tombak zrna  teaa
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 12. 09. 2011. 22:31:08
I konkurencija puca kineze, ali...
Čahura i zrno pomenutih metkića su pobakreni, a magnetić je teško odvojiti od njih  uf
Kod nekih PAPovki može biti problema sa repetiranjem.
Dok u sanduku SSZG-a bude Igmana, ne pucam ništa drugo, iako se moje iskustvo svodi na 95 ispaljenih hitaca.
magwin probaj sa remnikom, rukavicom i jaknom i vidimo se na godinu na PH. Pruduvjet je na županijskom prvenstvu pogoditi 240 ili više krugova, a koliko iznosi norma.
To je samo osmica u prosjeku.
Valjda nisam nekakav wunderkind  fre

ma ne natječem se ja u tim kategorijama.to su kolege koje sam spomenuo meni ugurale papovku da isprobam te kineze, dok su se oni igrali sa mojim cijevčicama na crni barut.e tu se natječem.dođi pa da se malo zagaravimo pa kad se raziđe dim onda čemo i papovkama i tanđarama. ;) d4

mene isto zanima tehnička preciznost papovke.jedino što znam da barem trojica mojih kolega slabo izlazi izvan osmice i to s tim kinezima kakvi god oni bili.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 12. 09. 2011. 22:33:35
Sutra sa možda domognem meta, pa ih junior poslika.
Bitno je u kakvom je stanju cefka.
Kad smo kod streljiva, veli moj trener zdebat, ako je puška američka pucaš američki metak iz nje, a ako je puška srpska, iz nje pucaš srpski metak.
U nedostatku je dobar i bosanski, naravno ako si sam ne puniš.
Kineski metak slijedom te logike je dobar samo za kineske puške, ili eventualno hongkonške.
Nije bivša vojna industrija napravila bez veze baš te metkiće za te PAPove i APove.
Nema kod karabinskog metka do mesingane čahure i tombak zrna  teaa


sve to stoji ali kako čehinje nisu baš zaljubljenje u s&b a ansutz voli wincherster?
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 12. 09. 2011. 22:49:32
Več sam negdje spomenuo da valja crni barut čuvati podalje od mene, da se i time na zarazim.  dois
Jednog dana bum i ja moral probati kineze da vidim kak pašu PAPofki iz koje pucam, ali to malo kasnije kad uđem u formu i kad budem znal dal je pogodak moj rezultat ili metkićev rezultat.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 13. 09. 2011. 00:06:35
Ovakve kineze?
(http://img687.imageshack.us/img687/5773/kina1u.jpg)

(http://img263.imageshack.us/img263/3848/kina2d.jpg)

Albansko streljivo je vrlo slično, ali se na meti vidi razlika. mad
Moram se zakopati u onu svoju Jazovku...možda se nađe za koji trening ili tekmu.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 13. 09. 2011. 00:21:23
tako nešto ali nisu imali ovu brtvenu masu
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 13. 09. 2011. 19:43:46
IK je 1981.
Evo meta od nedjelje:
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 15. 09. 2011. 23:19:47
Slijedeči se vikend na Drenovi puškara sve u 16  ref
Javim se sa novostima po povratku iz Rijeke.
Sada odoh  z6 , život jednog sportaša nije baš lak  uf gss
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: zdebat - 15. 09. 2011. 23:40:20
Držimo ti fige...
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 15. 09. 2011. 23:42:05
 ;) d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 28. 09. 2011. 18:38:43
Evo i biltena sa PH

http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokumenti/hssfile4393.pdf (http://www.hrvatski-streljacki.hr/dokumenti/hssfile4393.pdf)

Pucao sam majstorski, ali nedovoljno dobro za ulazak u finale  d7
Kako je to izgledalo iz tanđare, može se vidjeti na http://forum.hr-oruzje.org/viewtopic.php?f=29&t=4024 (http://forum.hr-oruzje.org/viewtopic.php?f=29&t=4024)   telll
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Schultz and Larsen - 28. 09. 2011. 21:43:40
fino je to sve teaa   zagi
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: evaeva - 08. 10. 2011. 13:51:22
Malo da oživi ova interesantna tema, zanima me jedna stvar; u Frankonia katalogu gledao sam balističke tablice tj, razlike putanja zrna u ovome slučaju kalibar 30-06 pucano na 50 metara sa optikom upucanom na 100 m koje se kreću od;

Sellier & Bellot - 11,7gr Teilmantel-CE, Teilmantel-S, Nosler Partition, na 50 metara od -0.3 do -0.5 cm ispod centra
Federal - 11,7gr Nosler Partition, Tlm. Power-Shok, na 50 metara od -1.0 cm ispod centra
Rws - 11,7gr Uni clasic, H-M- Kupferh, na 50 metara od 0.6 cm ispod centra
Norma - 11,7gr, Tim-Alaska, Oryx, Vulcan, na 50 metara od +1.0 do -1.0 cm ispod centra

Zanima me da li u praksi kod kalibra 30-06 iste gramaže zrna od 11,7gr ako pucamo na 50 metara udaljenosti sva ova zrna idu u metu u razlici od dva centimetra.
Stoji li ona priča da zrna istoga kalibra i iste gramaže a različitih proizvođača na udaljenosti od 100 metara mogu rasipavati po visini i do 20 i više centimetara.
Prema ovim tablicama u katalogu rasipavanja na 100 m mogu biti max od 3- 4 cm po visini. Ovo se odnosi na tvornička streljiva.

Schultz ????
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: lovac10 - 08. 10. 2011. 17:06:31
Razlika do 20cm na 100m normalno, ja sam imao čak 40cm na 100m ali ne po visini nego pravcu.
Razlika čak bude u istom streljivu kupljenom u različitom vremenskom roku
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: brat nikola - 27. 10. 2011. 19:10:04
pozdrav kolege lovci.citam malo ove teme i stalno se zaustavljam na tehnici pucanja i upucavanju...
mlad sam lovac i jos nisam dobio oruzje,danas sam obavio ljecnicki i cekam samo nabavnu dozovlu koja mi treba svaki dan stic,a karabin sam kapariso i ceka me u policiji,zastavin 30-06 al u super stanju....citam malo o tom da cijev nesmije dirat kundak,pa me to interesira kako ,zasto...??? ako mi neko moze objasnit...a kad ga budem dobio planiram uzet ceske skidajuce nosace i meoptu 3-12x50,sta kazete na to?
ja sam mlad i jos nemam iskustva s takvim stvarima al me jako zanimaju....:)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: lovac10 - 27. 10. 2011. 19:42:47
Brate skidajući nosaći su dobri samo ako su kvalitetni,meopta ti je dobra i zadovoljavajuće kvalitete.
Budući da češ uzet optiku sa promjenjivim uvećanjem nemoraš uzet skidajuće nosaće jer možeš pucat i u pogonu,samo malo vježbe(jeftiniji su fiksni)
Naj bitnije ti je da ne zažmiriš kad povlačiš obaraću i bit ćeš solidan strijelac.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lazar - 27. 10. 2011. 21:55:18
Zamene lovacka puska nije puska ako se nemoze skinut optika i ako nema mehanicke nisane,ima cesto situacija gdje su potrebne obje stvari
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 27. 10. 2011. 23:39:42
ma ja sam malo staromodan pa još uvijek volim tunelske.još me nitko nije uvjerio da ta mala razlika u visini ima neke velike veze sa preciznošću za naše potrebe.ima i nižih tunelskih nosača.kad neku pušku oženim sa nekom optikom nema tu više mijenjanja i oba ciljnika su na raspolaganju.prije toga dobro razmislim šta ću smontirati i uložiti i za šta će mi služitie sad razmak između optike i cijevi 2mm ili 15mm neka mi netko objasni koliko je to bitno i koliko sam u krivu.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: evaeva - 28. 10. 2011. 21:06:48
U potpunosti se slažem sa tvojim mišljenjem magwin, po meni jedina stvar je u ljepoti jer je lijepše da je optika bliže cijevi a i lakše se zatvara futrola za pušku. Nosači što su kraći to su i čvršći tj. više su otporni na kojekakve nenadane udarce.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 28. 10. 2011. 21:34:09
Niži nosači su i puno zdraviji od tunelskih  teaa
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 28. 10. 2011. 22:53:35
Niži nosači su i puno zdraviji od tunelskih  teaa


pa možda si u pravu.samo me zanima ZAŠTO?  d1
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: šokac - 28. 10. 2011. 22:58:56
Najviše divljači sam odstrelio sa starom prijeratnom Zastavom
sa tunelskim nosačima . Uglavnom se pucalo do 150 m. i služilo
je svrsi . Uvijek se rado sjetim tih vremena . Što bih rekao jedan moj prijatelj
tada su svinje po šikarama spavale u krevetima na kat .
Poslje došla druga vremena , mi nabavili bolje montaže i optike
samo dviljači mi nekako sve manje ....  ili ja manje idem .,
Uglavnom tko trenutno nema za nešto bolje , odradiće i
fiksni čelični tunelski za neke obične potrebe lova.

Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Hubert.ctg - 29. 10. 2011. 08:48:01
Niži nosači su i puno zdraviji od tunelskih  teaa


pa možda si u pravu.samo me zanima ZAŠTO?  d1

Kod tunelskih je velika vjerojatnost da dobiješ optikom po čelu, ako se zaboraviš pa cilajući mehaničkim ciljnikom glavu pomakneš previše unaprijed.  uf
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: magwin - 29. 10. 2011. 13:11:19
 happi pa ako se zaboravi kako se ta puška trza moguć je udarac i u direktno oko kad se cilja kroz optiku.  ;)
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Goran - 07. 11. 2011. 02:54:49
Cini mi se da su radi o necem drugom a ne o losem punjenju. Svaka respektabila tvornica koja radi municiju ima i standarde pa se male razlike vidljive i vjerovatne jer ima puno razlicitosti i raznih faktora koji utjecu ali ipak ne toliko puno. isti metak iz razlicite proizvodnje moze napraviti razliku ali ne 20 cm na 100 m. Ono sto treba pratiti je gdje i kako grupira na meti i napravitit korekciju optike.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: mpeca - 07. 11. 2011. 11:29:11
      Uzrok  kod  tolikog  bacanja  u  stranu  treba traziti  u  necem  drugome  a  ne  u  gresci  proizvodjaca  jer  se  sve  kontrolise i  to  temeljno. Pre  odlaska  u  lov  a i  na  streliste  treba  prekontrolisati  svoje  oruzje    u  prvom  redu  mehanicke  nisane   dali  postolja  imaju  lufta   isto  tako  i  nosace   optike  kao  i  samu  optiku  kod  okulara  .A  obavezno  proveriti  dali  ima  dovoljno  slobodnog  prostora  izmedju  cevi  i  kundaka  [  ako  rukom  mozes  pritiskom  na  cev  da  dotaknes  kundak  onda  je  slobodan  prostor  premali  i  treba  ga  prosiriti ] a  ako  je  kundak  drven   i  premazati    impregnacionim  sredstvom  da  ne  upija  vodu. Ja  koristim  kinesko  ulje koje  mazem  u  vise  slojeva .Uticaj  ima  i  vetar  kao  i  greske  kod  drzanja  i  okodanja.a   kod   gadjanja  optickim  nisanom  najcesca  greska   je   zbog   paralakse   koja  se  javlja   iz  vise  razloga  medju  kojima  i  zbog  toga  sto  je  optika  lose  montirana  zato  sto  nam  kundak  ne  odgovara   [prekratak , predugacak, los  oslonac  obraza  o isti  itd]
    Ja  za  svoj   psp  m76   koristim   SB   SBTGAME  KING  14,26 grama  i  njime  lovim  svinje  i  zadovoljan  sam  .Tim  metkom   sa  sijerinim  zrnom  sam  odstrelio  dosta   veprova  i  to  zimi  sa  slojem  smrznutog  blata  na '' panciru ''   pogodci  su  bili  najdalji  na  200  m   i  tada  sam  probio   vepra  od  desne  plecke   spreda  kroz  pluca  probio   mu  butnu  kost  leve  noge    i  ostavio  krvni  trag  na  snegu. Nijedno  zrno  nisam  nasao  celo  u  njima  osim  dve  kosuljice  dok  je  olovo  nastavilo  dalje  i  izlazilo  napolje.Najtezi  vepar  je  imao  230  kg   i  odstrelio  sam  ga  na  150  metara  pogodkom  u  vratni  deo  kicme    takodje  je  u  pitanju  bila  prostrelna  rana. 
       
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: evaeva - 07. 11. 2011. 12:32:21
Nedavno sam kupio dvije kutije Norma Vulcan 30-06, slučajno sam išao protrest metak kad ono gle čuda, u jednoj kutiji barut je sabijen do kraja i nema lufta između baruta i zrna tj, ne mućka barut dok u drugoj kutiji se osjeti luft između baruta i zrna.
Nisam išao probati dali nose jednako ali čini mi se da i neće jer je količina barutnoga punjenja različita :shok:.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 07. 11. 2011. 12:37:23
O tom smo vec pricali. Za fabrike nema veze koju vrstu baruta koriste dok god je pocetna brzina i pritisak zrna ista kao i od prethodnog punjenja ali na meti se zna vidjeti razlika....
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: mpeca - 07. 11. 2011. 20:33:36
 Za  PPU   znam  da  se  iz opitne  cevi  proba  i  uparuju  kapisla  barut  i  zrno    i  to   kod  svake  nove  serije  komponenti   i  puca  se  u  metu  u  tunelu    verujem  da  i  druge  firme    imaju   slicnu  kontrolu  kvaliteta.   
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lazar - 07. 11. 2011. 20:55:16
Ovo "slicno" mi se svidja  hao
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: .50AE - 07. 11. 2011. 22:03:33
Za  PPU   znam  da  se  iz opitne  cevi  proba  i  uparuju  kapisla  barut  i  zrno    i  to   kod  svake  nove  serije  komponenti
Eh da mi je znati što li su to uparivali u rujnu 2009. godine   uf.

Neke tvornice imaju praksu uzimati uzorke od 5 metaka u pravilnim intervalima tijekom proizvodnje i isprobavati grupu, pritisak, ujednačenost sa prethodnim uzorcima....
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: mpeca - 08. 11. 2011. 22:16:08
 Moguce  da su  zeznuli  stvar.Cesto  idem  na  streliste  i  upucavam  karabine  nemam  losa  iskustva  sa  municijom  i  njenom  preciznoscu.Najcesce  je oruzje  problem  to  jest  uvodjenje  metka  u  leziste  jer  je  rampa  prestrma  itd  pa  se  desava  da  se  meki  olovni  vrh  osteti  i    zrno  baca.Par  sati  struganja  i  poliranja    i  posle  nema  problema.  Ikod  mog  poluautomata  sam  potrosio  dosta  sati  rada  oko  uvodnih  rampi  a  i  ispolirao  sam  usta     lezista  metka  pa  se  zrno  bez  ostecenja  uvodi  u  leziste  i  ne  gubi  na  preciznosti.Sto  se  tice  PPU  municije  ja  im  zameram  sto  kod  8x57js   12,7  sp      municije  im  je  zrnonapravljeno  od  po  meni  pretankog   lima    te  se  kod  jakih  veprova  razbije   rano  o  pancir  ili  neku  kost  te  su  rane  plitke  i  treba  pucati  vise  puta  da  bi  vepar  pao.Jedino  ga  sa  tom  municijom  obara  pogodak  u vratni  deo  kicme  ili  u  celo.Prosle  sam  zime  pucao  iz  svog  karabina  za  opkladu  na  350m    po  ledenoj  kisi  sa  jedne  stene   dole  u  livadu  pod  uglom  od30  stepeni  i  to  sa  pomenutom  municijom  u  kanticu  od  ulja  od  5  litra    i  pogodio  sam  je    i  iznenadio  se  grupom  koja  je  bila  oko200mm.  Po  meni  je  za  lovacki  metak  dosta  precizna  ali  skrtare  na  materijalu    i  zato  pucam  u  lovu  na  svinje  sa   Sbt  game  king   od  14 ,26  grama  i  za  sada  necu  menjati. 
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lazar - 09. 11. 2011. 09:21:33
mozes ti tu rampu polirat i po godine da ti neosteti vrh al sta vrijeai kad je svaki olovni vrh od ppu unikat zasebe
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: mpeca - 09. 11. 2011. 13:56:54
 Ima  kolega  u  tome  istine  ja  pokusavam  da  u  svojim  postovima  ukazem  na  neke    po  meni  bitne  nedostatke  kod  karabina  koje  treba  otkloniti  bez  obzira  kojom  se  municijom  puca.Asto  se  prelaznog  konusa  tice  nije  tu  dovoljno  samo  poliranje  ono  dolazi  na  kraju  treba  konus  i  strugati  da  svaki  metak   ide  pravo  u  leziste  bez  udara  u  stranu.Ja  uvek  kada  mi  divljac  posle  pucanja  ode  prvo  krivim  sebe  posle  lova  pravac  steliste  i  provera.  Evo  bas  sada  sam  se  vratio  sa  strelista   da  upucam  karabin  m48  na  koji  sam  montirao  viverovu  sinu  [jednodelnu]   sa  prstenovima     i  streljacku  optiku.. Na  100  m  saPPU      zrno M  49    za   takmicenje  SSJ  iz    53  godine  imao  sam  zavrsnu  grupu  u  centru  od  15 mm  mereno  spolja  bez  odbijanja  precnika. Lovacka  zrna  verovatno  nisu  tog  kvaliteta  i  trebali  bi  da  isprave  greske  kojih  ima . 
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: evaeva - 09. 11. 2011. 15:00:16
Svi znamo da je PPU kvalitetom osrednji metak ali još uvijek se naj češće koristi u lovačkim redovima jer svoj posao odrađuje i više nego dobro, zato nemojmo ga kritizirati jer ako poskupi ne bu dobro.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 09. 11. 2011. 15:41:42
Sto se vi ubijate sa izgledom olovnog vrha...nema to nikakve veze na nekim normalnim distancama.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lovac - 09. 11. 2011. 15:56:23
Sto se vi ubijate sa izgledom olovnog vrha...nema to nikakve veze na nekim normalnim distancama.
d4
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lazar - 09. 11. 2011. 17:56:27
Sto se vi ubijate sa izgledom olovnog vrha...nema to nikakve veze na nekim normalnim distancama.
Pa nema Nike veze ,al mene vise zanima koje trgovine prodaju puske gdje metak nemoze da se ubaci u cijev i gdje se moraju polirat neke rampe
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 09. 11. 2011. 18:02:52
Toga ima kod svih imena.. neki hoce samo "spicaste" a neki "RN"... to se desava.
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Lazar - 09. 11. 2011. 18:10:08
Gdje vi kupujete oruzje  hao hao
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: Nosler - 09. 11. 2011. 18:42:00
Gdje vi kupujete oruzje  hao hao
Iz Njemacke.... happi
Naslov: Odg: Kako gađamo?Zašto pogađamo, a zašto promašivamo?
Autor: mpeca - 09. 11. 2011. 18:48:06
     Dok  se  zrno  krece  kroz  cev  ista osciluje   [  zamisli  da  sibas  prutom]   tako  da  ako  dodiruje  kundak  ili  je  blizu  njega   dodirnuce  ga    i  otici  ce  zrno  na  suprotnu  stranu    od  mesta  kontakta.  Zato  posle  nabavke  karabina  i  odlaska  na  streliste    odi  kod  nekog  majstora  da  doradi  kundak,  prekontrolise  mehanicke  nisane[  postolja  i  njihovu  tabilnost  dotera  prelazni  konus  koji  je  kod   svih  karabina  zastavinih  koji  su  radjeni  za  domace trziste  prestrmi  i  lose  finisirani.   Problem  nastaje  najcesce  kod  uvodjenja  drugog  metka  koji  zna  da  ubode  u  stranu  van  lezista  metka  i  da  ispadne  iz  izvlakaca  a  ako  si  ranio  vepra  i  on  juri  u  susret  bice  problema.  Zato  prvo  kod  majstora  i  posto  svi  tupi  PPU   idu  pravo  u  rupu[  leziste]  bez  ostecenja  i  grebanja  tek  onda  mozes  biti  bezbedan  i  na  strelistu  a  pogotovo  u  lovu.   Dobar  pogled.
Naslov: Odg: Reloading
Autor: sina - 11. 11. 2011. 18:06:10
Ajmo znalci pomagajte...
Zašto mi prvi metak odleti visoko a ostali idu dobro?
Meni smrdi na masnu cijev iako sam desetak krpica provukao kroz nju prije pucanja
(http://img217.imageshack.us/img217/337/slika271.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/217/slika271.jpg/)

Ista meta samo sa šublerom
(http://img404.imageshack.us/img404/3741/slika273.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/404/slika273.jpg/)
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Lazar - 11. 11. 2011. 19:00:14
Tipican primjer potpuno ciste cijevi,cijev mora Bit malo garava,u njemackoj policiji je taj fenomen odavno poznat,piso sam ovdje vec nesto o tome
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Falkon - 11. 11. 2011. 19:26:13
Tako se meni identično dešavalo kad mi je na Zastavi (M70;30-06) kundak na jednom mjestu dirao cijev.
Nakon što sam sredio kundak (malo šmirglanja), to više nije dešavalo, a još se i suzila grupa sa istim streljivom.
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Lazar - 11. 11. 2011. 19:35:31
Ovo nema veze sa kundakom
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Nosler - 11. 11. 2011. 21:03:48
Moze biti obadvoje mada mi lici na problem sa kundakom...
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Lazar - 11. 11. 2011. 21:09:16
Onda bi rasipo cesce a ne samo Prvi metak Sa cistom cijevi
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: sina - 11. 11. 2011. 21:19:33
Kundak se nigdje ne dodiruje sa cijevi, papir prolazi između bez ikakvog otpora, problem je što uvijek prvi metak odluta dok ostali idu kamo treba...
Oko cijevi ima min 2 mm lufta, radi se o ČZ 527 Carbine u cal .223
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Hubert.ctg - 11. 11. 2011. 21:37:57
Pogodite gdje je završio prvi od mojih 7 probnih metaka na PH iz VK puške 7,9mm u Rijeci ljetos  fre

Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: sina - 11. 11. 2011. 22:07:54
Pretpostavljam u samom rubu 5-tice
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Nosler - 11. 11. 2011. 22:37:59
Kundak se nigdje ne dodiruje sa cijevi, papir prolazi između bez ikakvog otpora, problem je što uvijek prvi metak odluta dok ostali idu kamo treba...
Oko cijevi ima min 2 mm lufta, radi se o ČZ 527 Carbine u cal .223
To je samo jedan dio kundaka...to oko cijevi....a gdje su sarafi koji ga drze a mogu biti ne ravnomjerno stegnuti ili cak pretegnuti? Gdje je zadnji dio gdje je sve upasovano u kundak? Ako to ne lezi kako treba skoro da mogu garantovati da NIKAD necete znati gdje ide prvi metak dok sistem ne "sjedne" a to uradi poslije prvog metka...itd.....itd..... step
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Lazar - 11. 11. 2011. 22:45:10
Pa ja sjedne i onda drzi grupu i kad se cijev ocist ponovo mora da sjedne  pesi
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Nosler - 11. 11. 2011. 23:17:14
Puske sa ovim problemima mogu da pomaknu "prvi metak" i bez da se pipne...znaci,dok stoji u ormaru par dana i sile popuste..neki drugi put je dosta da se potrci pa cijev i kundak malo "rade" od sila koje nastanu naglim pokretanjima a lako se prepoznaje po tome sto taj prvi metak (skoro) uvijek ide na istu stranu.
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: bogi - 12. 11. 2011. 07:55:31
Ajmo znalci pomagajte...
Zašto mi prvi metak odleti visoko a ostali idu dobro?
Meni smrdi na masnu cijev iako sam desetak krpica provukao kroz nju prije pucanja
(http://img217.imageshack.us/img217/337/slika271.jpg) (http://imageshack.us/photo/my-images/217/slika271.jpg/)

Možeš provući i 15o krpica ali ne zaboravi jedno, nikada ni sa jednom krpicom nećeš moći imati dako dobar pritisak na zidove cevi kao što ga ima zrno
Uvek ostaje tako malo a to malo........ pesi
E sad, imaš dobru grupu po visini ali ti zadnji naslon (ili rame) šeta i zato su se ,,rastrčali,, levo i desno. Inače meta ostavlja utisak da ti ovo možeš mnogo bolje bez obzira što je odlično

Sa 100% sigurnosti ti tvrdim da ovde nemaš problema sa kundakom mada je to neko pomenuo. Problem sa kudakom se ne bi pojavio samo kod prvog metka, već bi to bilo drastičnije i učestalije
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: mpeca - 12. 11. 2011. 10:38:59
 Neznam  cime  teras  krpicu  ali  nemoj  sa  njome  da  ides  napred  nazad  vec  ih   sipkom  i  specijalnim  drzacem  krpice  na  kraju  guraj  samo  prema  napred.   Novo  provlacenje  nova  krpica.Cev  nemoj  samo  cistiti  vec  je  odmasti  a  imas  odmascivaca  u  spreju  prsni  na  krpicu  pa  lepo  odmasti  i  cev  a  i  leziste  metka  jer  i  ono  mora  biti  odmasceno  ako  zelis  dobru  grupu.Uzrok  odvajanja  tih  pogodaka  u  desetki  moze  biti  i  to  sto  uvek  povuces  obarac  kada  ti  je  vrh  koncanice  u  apsolutnoj  nuli  sto  je  pogresno  jer  tada  pogodak  nikada  nije  u  samom  centru. Koncanica  igra  levo  desno[vrlo  malo]opali  u  toj  igri  izmedju  dva  otkucaja  srca.   Probaj  tako  pa  se  onda  javi  sa  rezultatom.
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: tyrol - 12. 11. 2011. 11:00:55
Uzrok  odvajanja  tih  pogodaka  u  desetki  moze  biti  i  to  sto  uvek  povuces  obarac  kada  ti  je  vrh  koncanice  u  apsolutnoj  nuli  sto  je  pogresno  jer  tada  pogodak  nikada  nije  u  samom  centru. Koncanica  igra  levo  desno[vrlo  malo]opali  u  toj  igri  izmedju  dva  otkucaja  srca. 
A disanje? nekome paše kad ispusti zrak iz pluća, pa ima mirniju ruku...

Inače kolega Sina, i ovo što si pucao (nakon prvog metka) je  d4...Definitivno treba naći uzrok ovog "povišenog" pogotka, no to je nekih 3-4cm...Jesi siguran da se nisi malo korigirao nakon prvog pogotka??
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: danijel - 12. 11. 2011. 12:27:34
dečki,ova donja grupa je 2.5 cm na 100m,mislim da se s njom netreba zamarati,treba "riješit" prvi metak...
ja bi pokušao s odmaščivaćem očistit prije pucanja...
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: bogi - 12. 11. 2011. 14:12:07
dečki,ova donja grupa je 2.5 cm na 100m,mislim da se s njom netreba zamarati,treba "riješit" prvi metak...
ja bi pokušao s odmaščivaćem očistit prije pucanja...

Konstatacija je na mestu   d4
Treba rešiti PRVI METAK
Na strelištu to i nije tako strašno, ako već znamo šta nam puška radi taj prvi zabijemo pod metu a onda imamo sliku pogodaka u meti koja nas interesuje
ALI, u lovu nas onteresuje baš taj prvi metak i tu je problem
Ako sa ovom puškom pucate recimo srndaća na dvesta, gde nam to ode zrno......
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: mpeca - 12. 11. 2011. 14:45:25
 Kolega  puca  vrlo  dobro   disanje  i  stav  su  u  redu  jer  nema  ostrog  razdvajanja  pogodaka   u  pitanju  je  finesa  i  oko  odmascivanja   cevi  a  i  oko  trenutka  okidanja .Neka  me  poslusa  pa  neka  se  posle  strelista  javi  sa  rezultatom.[Ane  izbacuje  se  sav  vazduh iz  pluca vec  oko  dve  trecine  pre  pocetka  oki danja. ] 
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: sina - 12. 11. 2011. 14:57:55
Neznam  cime  teras  krpicu  ali  nemoj  sa  njome  da  ides  napred  nazad  vec  ih   sipkom  i  specijalnim  drzacem  krpice  na  kraju  guraj  samo  prema  napred.   Novo  provlacenje  nova  krpica.Cev  nemoj  samo  cistiti  vec  je  odmasti  a  imas  odmascivaca  u  spreju  prsni  na  krpicu  pa  lepo  odmasti  i  cev  a  i  leziste  metka  jer  i  ono  mora  biti  odmasceno  ako  zelis  dobru  grupu.Uzrok  odvajanja  tih  pogodaka  u  desetki  moze  biti  i  to  sto  uvek  povuces  obarac  kada  ti  je  vrh  koncanice  u  apsolutnoj  nuli  sto  je  pogresno  jer  tada  pogodak  nikada  nije  u  samom  centru. Koncanica  igra  levo  desno[vrlo  malo]opali  u  toj  igri  izmedju  dva  otkucaja  srca.   Probaj  tako  pa  se  onda  javi  sa  rezultatom.

Krpicu guram sa šipkom za čisćenje i uvijek prema naprijed, odmašćivač nisam do sad koristio al izgleda da ću morati  :)
Javit ću rezultate kroz koji dan kad nabavim odmašćivač i municiju...
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: sina - 12. 11. 2011. 15:10:38
Jesi siguran da se nisi malo korigirao nakon prvog pogotka??
Nikakvih korigiranja nije bilo, između svakog metka je bila pauza da se ohladi cijev...
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Lazar - 12. 11. 2011. 15:11:52
Nema to veze sa masti u cijevi
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Lazar - 12. 11. 2011. 15:15:17
Meni ovo malo smijesno kolko se cijevi ciste i odmascuju  hao hao
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: mpeca - 12. 11. 2011. 16:02:54
Kod  novih  cevi  iz  kojih  nije  pucano   posle  svakog  ispaljenog  metka  se  cev  temeljno  cisti.taj  dan  na  strelistu  se  cev  doteruje  da  bude  jos  preciznija  .  I  posle  ovakvog  postupka  dobija  se  bolja  grupa  nego  bez  njega. Nema  savrsene  puske  a  ni  savrsenog  strelca  ali  neki  tome  teze  i  dobro  je  da  je  tako  .   U  suprotnom  jos  bi  lovili  otpalim  granama  kao  u  kamenom  dobu. A  jednom  zardjala  cev  se  vise  nemoze  vratiti  na  novo  ma  cime  cistili.Bolje  je  odvojiti  nesto  vremena  i  truda  i  druziti  se  sa  njom  puno  godina , nego  je  posle  lova  baciti  u  cosak  i  kukati  i  cuditi  se  zasto  toliko  rasipa.
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: šokac - 12. 11. 2011. 16:58:06
Svašta sam čuo ali da se puška čisti iza svakog metka ...
Izgleda da sam još stvarno mlad .
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: mpeca - 12. 11. 2011. 17:42:42
   Na  taj  nacin  se  razradjuje  potpuno  nova  cev  iz  koje  nije  pucano.Sa  svakim  ispaljenim  metkom  ostaje  po  malo  kosuljice  nahvatano  na  polja  i  zljebove.Ako  se  ne  cisti  posle  svakog  metka  npr  prvih pedeset  i ne  odstranjuje  se  mikro  sloj  tombaka    cev  iznutra  [  polja  i  zlebovi  ]  ce  na  pojedinim  mestima  dobiti  vise  naslaga  a  na  pojedinim  manje .  Kada  se  cisti  posle  svakog   ispaljenog  odstranjuju  se  iz  nje  ostaci  kosuljice  i   naredno  zrno  ima  cistu  cev  i  bez  prepreka  ide  napolje.  Tako  prvih  pedeset  posle  cistim  na  svaki  drugi     pa  na  svaki  treci..... Toga  dana  na  strelistu  samo  razradjujem  cev.Kao  krajnji  rezultat  se  dobija  jako  precizna  puska  [cev]  fino  uglacana  kalibrisana  ispaljenim  zrnima.  Ja  to  tako  radim  nece  vam  naneti  stetu  a  moze  i  te  kako  koristiti  i  uz  druge  radove  od  kojih  sam  neke  pomenuo  u  svojim  javljanjima    doneti  lepe  pogodke   i  puno  radosti  na  strelistu  a  naravno  i  u  lovu  sto  nam  je  nadam  se svima   i  cilj.   
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: lovac10 - 12. 11. 2011. 18:13:48
Šta ti napisa čovjeće teaa
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: Nosler - 12. 11. 2011. 18:25:00
Svašta sam čuo ali da se puška čisti iza svakog metka ...
Izgleda da sam još stvarno mlad .
Misli na metodu razradjivanja takmicarskih cijevi..za smrtnike sto puknu 1000 metak u zivotu totalno je nebitna.
 happi
Naslov: Odg: Odg: Reloading
Autor: šokac - 12. 11. 2011. 18:35:37
Znam ja dobro o čemu ti pričaš i više nego ti misliš ...
Samo on napisa  .... SVAKA nova cijev se mora ....