Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Terenci => Autor teme: Antezg - 03. 05. 2008. 10:13:11

Naslov: Što točite?
Autor: Antezg - 03. 05. 2008. 10:13:11
Evo bas me zanima koje je najcesce gorivo u lovackim terencima i automobilima. Osobno sam vozio benzince i dizelase , a prije 2 godine sam ugradio plin u svoju staru toyotu i preporodio se. Steta sto na nase trziste japanci vise ne izbacuju terence s benzinskim motorima koji su u startu jeftiniji,jednostavniji i jeftiniji za odrzavanje,a ugradnjom plina postaju i daleko najekonomicniji. Mozda se i to promijeni.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: oliverl - 03. 05. 2008. 11:20:21
Plin je zakon!  ;D
U godinu i pol ne da se isplatio već i uštedio za optiku!
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Antezg - 03. 05. 2008. 11:39:32
Tako je, samo treba paziti gdje se ugradjuje-ima puno fusera.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Zoran - 03. 05. 2008. 11:40:24
kakvo je ovo glsanje sta je sa onima koji toce u razlicita vozila
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: nazime - 03. 05. 2008. 11:52:52
Točim plin i potrošnja mi je oko 21L/100km.
Zoran je možda mislio na sebe kao vozilo-toči pivu! z10
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Zoran - 03. 05. 2008. 11:53:41
Točim plin i potrošnja mi je oko 21L/100km.
Zoran je možda mislio na sebe kao vozilo-toči pivu! z10

celava loptice kad si ti mene vidjeo da pijem pivu
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: nazime - 03. 05. 2008. 12:03:16
Točim plin i potrošnja mi je oko 21L/100km.
Zoran je možda mislio na sebe kao vozilo-toči pivu! z10

celava loptice kad si ti mene vidjeo da pijem pivu

Pa u biti i nisam ali sam pretpostavio. Pa nije tolki stomak od vode. ;D
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Zoran - 03. 05. 2008. 12:04:43
valjda nikad nisi cuo za ljubavni zulj!
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 03. 05. 2008. 14:21:03
Ja u oba vozila sipam benzin.jedno vozilo trosi do 8 litara a drugo od 15 pa prema gore nema granice  :(

Sad kad smo vec kod ove teme, da pitam vas kolege sto sipate plin, koja je ustednja u odnosu na benzin? mislim na omjer, recimo ako vozite 15 litara benzina na 100km, koliko ode plina na istu kilometrazu? Dali se kolicina plina u rezervaru moze kontrolirati isto kao i benzin? i jos nesto; da li znate ko ugradjuje plin u vozila sa zracnim hladjenjem?
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Expresica - 03. 05. 2008. 14:35:41
Ja u oba vozila sipam benzin.jedno vozilo trosi do 8 litara a drugo od 15 pa prema gore nema granice  :(

Sad kad smo vec kod ove teme, da pitam vas kolege sto sipate plin, koja je ustednja u odnosu na benzin? mislim na omjer, recimo ako vozite 15 litara benzina na 100km, koliko ode plina na istu kilometrazu? Dali se kolicina plina u rezervaru moze kontrolirati isto kao i benzin? i jos nesto; da li znate ko ugradjuje plin u vozila sa zracnim hladjenjem?
Nevozim plin ali bi mogao odgovoriti na pitanja;
1. Ustednja u kolicini je nikakva ,plina bi morao vise trositi
2.Zasto ga nebi mogli kontrolirati,on je isto u tekucem stanju
3. Neznam zasto bi zracno hladjenje bilo problem.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: nazime - 03. 05. 2008. 14:40:40
Litra plina je 3.35kn, a benzina 9kn. potrošnja benzina mi nije ispod 15L pa ti izračunaj.
22L plina 75kn, a 15L benzina 135kn.
Kupio sam auto sa već ugrađenim plinom.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 03. 05. 2008. 14:52:02
Ja u oba vozila sipam benzin.jedno vozilo trosi do 8 litara a drugo od 15 pa prema gore nema granice  :(

Sad kad smo vec kod ove teme, da pitam vas kolege sto sipate plin, koja je ustednja u odnosu na benzin? mislim na omjer, recimo ako vozite 15 litara benzina na 100km, koliko ode plina na istu kilometrazu? Dali se kolicina plina u rezervaru moze kontrolirati isto kao i benzin? i jos nesto; da li znate ko ugradjuje plin u vozila sa zracnim hladjenjem?
Nevozim plin ali bi mogao odgovoriti na pitanja;
1. Ustednja u kolicini je nikakva ,plina bi morao vise trositi
2.Zasto ga nebi mogli kontrolirati,on je isto u tekucem stanju
3. Neznam zasto bi zracno hladjenje bilo problem.

Hvala na odgovorima.

Zasto bi zracno hladjenje bilo problem?? Rekli su mi da plin prije karburatora mora biti zagrijan da bi postao tecan i samim tim sagorijevao u istim. Kod motora hladnjenim tekucinom, zagrijavanje plina  se vrsi tecnoscu od hladnjaka, a kod zrakom hladjenih motora toga nema.
Posto je u rezervaru jos u plinskom stanju zato sam upitao kako ga kontrolirati.

Koliko vidim kod nazime usteda je dupla i nije bas tesko izracunati  ;). Htio sam ove informacije da imam iz prve ruke pa sam zato upitao.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 03. 05. 2008. 15:51:31
evo sta sam jos pronasao:

Ako Vaš automobil troši prosječno 10 litara benzina na 100 km, potrošnja plina će biti otprilike 1.5 litru veća (plin ima slabiju vrijednost), odnosno 11.5 litara plina na 100 km.

10L benzina x 8.50kn = 85.00kn
11.5L plina x 3.05kn = 35.00kn
Ušteda na svakih 100km = 50kn

Ušteda: 500,00kn nakon prijeđenih 1.000km
Ušteda: 5.000kn nakon prijeđenih 10.000km
Ušteda: 50.000,00kn nakon prijeđenih 100.000km

ukradeno sa: http://www.autoplin.net/  ;)
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: ante.rupe - 03. 05. 2008. 16:50:48
Ja u oba vozila sipam benzin.jedno vozilo trosi do 8 litara a drugo od 15 pa prema gore nema granice  :(

Sad kad smo vec kod ove teme, da pitam vas kolege sto sipate plin, koja je ustednja u odnosu na benzin? mislim na omjer, recimo ako vozite 15 litara benzina na 100km, koliko ode plina na istu kilometrazu? Dali se kolicina plina u rezervaru moze kontrolirati isto kao i benzin? i jos nesto; da li znate ko ugradjuje plin u vozila sa zracnim hladjenjem?

plina se trosi 10 posto vise nego benzina, ali to mozes nastelat ako manje trosi onda malo slabije vuce ako stavis da vise trosi onda bolje vuce, al to se ne osjeti zato najbolje stavit da trosi sto manje, kod novijih modela nemos nastelat potrosnju nego lambda sonda to kontlorila. plin u rezervaru se moze kontrolirat imas pokazivac na boci a i u autu imas(kod mene pokaziva samo kad dode na rezervu). plin se moze ugradit u sva vozila na benzinski pogon. ako vozilo nema aluminijsku usisnu granu onda moras ugradit direktno ubrizgavanje u cilindre, to ti je skuplje al puno bolje. ako je aluminijska grana onda je jeftinije, al uvik problemi, zato ko ugradiva bolje direkciju. jos ti ovisi da li je auto s 4 sprice onda je isto malo skuplje al neznatno.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 03. 05. 2008. 18:34:02
Ja u oba vozila sipam benzin.jedno vozilo trosi do 8 litara a drugo od 15 pa prema gore nema granice  :(

Sad kad smo vec kod ove teme, da pitam vas kolege sto sipate plin, koja je ustednja u odnosu na benzin? mislim na omjer, recimo ako vozite 15 litara benzina na 100km, koliko ode plina na istu kilometrazu? Dali se kolicina plina u rezervaru moze kontrolirati isto kao i benzin? i jos nesto; da li znate ko ugradjuje plin u vozila sa zracnim hladjenjem?

plina se trosi 10 posto vise nego benzina, ali to mozes nastelat ako manje trosi onda malo slabije vuce ako stavis da vise trosi onda bolje vuce, al to se ne osjeti zato najbolje stavit da trosi sto manje, kod novijih modela nemos nastelat potrosnju nego lambda sonda to kontlorila. plin u rezervaru se moze kontrolirat imas pokazivac na boci a i u autu imas(kod mene pokaziva samo kad dode na rezervu). plin se moze ugradit u sva vozila na benzinski pogon. ako vozilo nema aluminijsku usisnu granu onda moras ugradit direktno ubrizgavanje u cilindre, to ti je skuplje al puno bolje. ako je aluminijska grana onda je jeftinije, al uvik problemi, zato ko ugradiva bolje direkciju. jos ti ovisi da li je auto s 4 sprice onda je isto malo skuplje al neznatno.

hvala za odgovor.
pogledao sam malo u googlu i vidio da ima neki novi sistem za kojeg nije potrebno grijanje plina, nego se direktno ubrizgava u karburator. malo je skuplje ali nije previse. poslao sam par upita specijalno za moje auto pa cu vidjeti dali se moze ugraditi.dvije firme imaju u HR koje to rade a jedna je u Zagrebu.Bas me zanima sta cemi odgovoriti.

ovim se ispricavam ako sam skrenuo sa teme  d1
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Baki - 03. 05. 2008. 20:12:23
Juce sam isao gledati ISUZU TROPERA 2.6 benzin malo je udaren i cijena mu je povoljna.
Posto ja auto benzinac danas sam isao da vidim koliko ce me izaci ugradnja plina.
Covjek mi je rekao da imaju dva paketa plina,taj neki osnovni od 400 eura,i neki naj noviji 1500 eura.
Taj od 1500 eura kaze mi covjek da auto uopste ne gubi snagu i da je potrosnja plina ista kao i na benzin jeste da je cijena malo skuplja ali mislim da je plin zakon.
Svakako se isplati voziti terenca na plin,imam terenca koji trosi diesel a vidite cijenu nafte nimalo nije pristupacna.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: ante.rupe - 03. 05. 2008. 21:24:25
Juce sam isao gledati ISUZU TROPERA 2.6 benzin malo je udaren i cijena mu je povoljna.
Posto ja auto benzinac danas sam isao da vidim koliko ce me izaci ugradnja plina.
Covjek mi je rekao da imaju dva paketa plina,taj neki osnovni od 400 eura,i neki naj noviji 1500 eura.
Taj od 1500 eura kaze mi covjek da auto uopste ne gubi snagu i da je potrosnja plina ista kao i na benzin jeste da je cijena malo skuplja ali mislim da je plin zakon.
Svakako se isplati voziti terenca na plin,imam terenca koji trosi diesel a vidite cijenu nafte nimalo nije pristupacna.


bolje ti ugradit direktno ubrizgavanje, ne zbog toga el gubi snagu nego plin ne ide kroz usis nego direktno u cilindre. 1500 e je vec puno imas dosta firmi koje to rade, mislim da se vec za 1100 e moze ugradit. ako si blizu splita onda bi ti ja preporucio breskovica iz rudina kod kastela, ja sam 2 puta ugradiva kod njega i dobro je
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: ante.rupe - 03. 05. 2008. 21:29:19
pinzhunter to ti ide direktno u cilindre a ne u karburator ako ide kroz karburator onda je to losija verzija. inace nije potrebno grijanje za plin, samo ako je ispod -20 onda ujutro prvo palenje nece na plin da vozi al cim se malo ugrije kasnije mozes vozit kako oces
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Baki - 03. 05. 2008. 23:03:17
Juce sam isao gledati ISUZU TROPERA 2.6 benzin malo je udaren i cijena mu je povoljna.
Posto ja auto benzinac danas sam isao da vidim koliko ce me izaci ugradnja plina.
Covjek mi je rekao da imaju dva paketa plina,taj neki osnovni od 400 eura,i neki naj noviji 1500 eura.
Taj od 1500 eura kaze mi covjek da auto uopste ne gubi snagu i da je potrosnja plina ista kao i na benzin jeste da je cijena malo skuplja ali mislim da je plin zakon.
Svakako se isplati voziti terenca na plin,imam terenca koji trosi diesel a vidite cijenu nafte nimalo nije pristupacna.


Nije mi bas Split blizu ali mozda na ljeto navratim kada budem isao kod pasanca u Makarsku.

bolje ti ugradit direktno ubrizgavanje, ne zbog toga el gubi snagu nego plin ne ide kroz usis nego direktno u cilindre. 1500 e je vec puno imas dosta firmi koje to rade, mislim da se vec za 1100 e moze ugradit. ako si blizu splita onda bi ti ja preporucio breskovica iz rudina kod kastela, ja sam 2 puta ugradiva kod njega i dobro je
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 04. 05. 2008. 08:41:35
pinzhunter to ti ide direktno u cilindre a ne u karburator ako ide kroz karburator onda je to losija verzija. inace nije potrebno grijanje za plin, samo ako je ispod -20 onda ujutro prvo palenje nece na plin da vozi al cim se malo ugrije kasnije mozes vozit kako oces

U cilindre?? Onda sam ja nesto pogresno shvatio. Moram priznati da bi mi to bilo najradije jer kod Pinza su dva, vrlo zaj...na karburatora.

Sacekacu sta ce mi reci ove dvije radione iz Zagreba pa cu vidjeti.To bi mi bilo nekako najblize za otici.

Lijep pozz
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Antezg - 04. 05. 2008. 09:17:30
Meni je auto trosio preko 1kn po km sa starim cijenama benzina- plina mi trosi 55-65 lipa po km. Kad stavim nove gume vjerojatno ce se jos spustiti potrosnja. Auto ima ajnšpric,ali stari neki sistem,a  ugradnja direktnog ubrizgavanja nije bila moguca jer nema fizički mjesta za injektore tako da sam ugradio stari sistem. Niko u Zagrebu mi to nije htio i znao ugraditi, pa sam otisao u Podpićan kraj Labina u servis Boyski-i dajem im sve preporuke-stručno i brzo d4. Nemam apsolutno nikakvih problema u 2 godine bez obzira sto je ugradjen stari sistem (inace ako se ne slozi dobro hoće detonirati i mnoge druge piz...) U normalnim uvjetima ne osjecam da auto slabije vuće-jedino na dugim uzbrdicama na autoputu je krajnja brzina manja za 10km/h.
Jos jedna stvar ovi stari sistemi prebacuju na plin cim broj okretaja predje 2500,a ne vezano za temperaturu,tako da je dobro auto svaki dan par km provest na benzin kako ne bi doslo do zacepljenja injektora od nekoristenja.

Pinz-preporucam ti da nazoves Boyski(potrazi u Googlu)-kako bi izbjegao glavobolje ;) ,Zg je pun "majstora" koji znaju ugraditi samo novi sistem jer je 100 puta jednostavnije-izbuse 4 rupe,nabiju dizne, postelaju na kompjuteru i skupo naplate.
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 04. 05. 2008. 09:27:51
Meni je auto trosio preko 1kn po km sa starim cijenama benzina- plina mi trosi 55-65 lipa po km. Kad stavim nove gume vjerojatno ce se jos spustiti potrosnja. Auto ima ajnšpric,ali stari neki sistem,a  ugradnja direktnog ubrizgavanja nije bila moguca jer nema fizički mjesta za injektore tako da sam ugradio stari sistem. Niko u Zagrebu mi to nije htio i znao ugraditi, pa sam otisao u Podpićan kraj Labina u servis Boyski-i dajem im sve preporuke-stručno i brzo d4. Nemam apsolutno nikakvih problema u 2 godine bez obzira sto je ugradjen stari sistem (inace ako se ne slozi dobro hoće detonirati i mnoge druge piz...) U normalnim uvjetima ne osjecam da auto slabije vuće-jedino na dugim uzbrdicama na autoputu je krajnja brzina manja za 10km/h.
Jos jedna stvar ovi stari sistemi prebacuju na plin cim broj okretaja predje 2500,a ne vezano za temperaturu,tako da je dobro auto svaki dan par km provest na benzin kako ne bi doslo do zacepljenja injektora od nekoristenja.

Pinz-preporucam ti da nazoves Boyski(potrazi u Googlu)-kako bi izbjegao glavobolje ;) ,Zg je pun "majstora" koji znaju ugraditi samo novi sistem jer je 100 puta jednostavnije-izbuse 4 rupe,nabiju dizne, postelaju na kompjuteru i skupo naplate.

 d4 ok. hvala. Odmah se bacam na posao.Pozz
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Lazar - 04. 05. 2008. 14:35:32
ulje za jelo
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Expresica - 04. 05. 2008. 14:52:58
Imas pravo d4
dosta jeftinije od disela
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 04. 05. 2008. 14:53:11
ulje za jelo

 d4 Sa ili bez prepravki?
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Lazar - 04. 05. 2008. 15:04:50
bez,jedino kad je ispod nule dodam malo dizela i koju litru benzina sa golfom sam preso preko 200.000 a sa land roverom vec 60.000 i nikakvih problema
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: PinzHunter - 04. 05. 2008. 15:14:45
bez,jedino kad je ispod nule dodam malo dizela i koju litru benzina sa golfom sam preso preko 200.000 a sa land roverom vec 60.000 i nikakvih problema

prava alternativa za preskupo gorivo d4
Naslov: Odg: Što točite?
Autor: Neno - 05. 05. 2008. 08:31:24
pinzhunter to ti ide direktno u cilindre a ne u karburator ako ide kroz karburator onda je to losija verzija. inace nije potrebno grijanje za plin, samo ako je ispod -20 onda ujutro prvo palenje nece na plin da vozi al cim se malo ugrije kasnije mozes vozit kako oces

U cilindre?? Onda sam ja nesto pogresno shvatio. Moram priznati da bi mi to bilo najradije jer kod Pinza su dva, vrlo zaj...na karburatora.

Sacekacu sta ce mi reci ove dvije radione iz Zagreba pa cu vidjeti.To bi mi bilo nekako najblize za otici.

Lijep pozz

Kod karburatorca je vrlo problematično ugraditi direktno ubrizgavanje plina (inače ovo direktno treba shvatiti ograničeno, plin se ubrizgava u usisnu granu ispred usisnig ventila a ne direktno u cilindar kao gorivo kod novih dizela TDI, CDI ili benzinaca FSI, GDI ...) jer injektor plina "kupi" signal kada ubrizgati plin s benzinskg injektora, znači ako nema injektora (ima karburator) nema ni signala, dakle ostaje sistem s plinskom flanšom na usisu.
Sada ponovo zahvaljujuči milosti nače vlade (insiderska informacija diesel do 01.XI 10,oo kuna)  razmišljam o plinu ali isključivo Landi Renco ili BRC i naravno ubrizgavanje u 4 točke sada još samo da prodam disela ...

Vozila na plin su ekonomičnija (dok se ne sjete i tu napucati cijene, bojim se neče dugo proč ) i ekološki prihvatljivija te baš stoga pristaju lovcu ljubitelju prirode.