Forum LOVAC

Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci => Terenci => Autor teme: Jackal - 21. 10. 2008. 14:17:03

Naslov: Suzuki Vitara
Autor: Jackal - 21. 10. 2008. 14:17:03
Na prijedlog nekolicine kolega forumaša otvorio sam novu temu: Suzuki Vitara. Ukratko ću opisati neke najzanimljivije događaje kako bih dočarao mogućnosti tog auta.

Moja Vitara je kupljena sa nekih 100 000 km. Godina proizvodnje 1990., platneni krov (cabrio), bio drugi vlasnik, prodao je sa 300-350 000 km i istim gumama. Motor 1.6L, benzinac, bez plina, automatski čok, elektroničko ubrizgavanje goriva. Uz redovni servis,  promijenio sam korpu lamele sa lamelom (spaljena pri jednom šlepanju kombija) i to je to. Potrošnja je bila 12 - 15 l, bilo ljeto ili zima. Troja vrata, zadnja klupica pomična u horizontalnom smjeru.

U to vrijeme bio sam balavac sa autom, pa su mi svakakve ideje padale napamet, a volio sam se i pokazivati picama. Kao što spomenuh, gume su napravile oko 200 000, ni dan danas mi nije jasno kako. Uglavnom poderala se svaka druga ripna pa je proizvodio karakteristične zvukove po kojem su me prepoznavali na pristojnoj udaljenosti. Nije bilo jednom da sam se htio napraviti frajer i "sparkirati" se u neku pripizd... od terena, voda do felge, blata koliko hoćeš, ali svaki puta je bilo dovoljno prebaciti u 4L i ideš van ko beba. Znalo nas se voziti po sedmero. Malo čudno za vidjeli, ali vozili smo se. Snijeg nikad nije bio problem. Jednom smo zaglavili u kleti i pao je snijeg nekih 35 - 40 cm. Svi su svoje aute gurali, a ja sam samo ukopčao sporohodne i prošao bez imalo proklizavanja. Uz dobru gumu, mogućnosti ovog autića su stvarno velike.

Najveća mana mu je bio platneni krov. Ne toliko zbog zadržavanja topline, koliko zbog sklonosti lakog oštećivanja, naročito zimi, kada se plastika ukruti.


Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 21. 10. 2008. 18:19:45
Da, bobar je to autić. I ja sam vozio vitaru, 90g, običan frgić, sa plinom. Tvrdi krov, a na njemu daska, a daska pričeka.
Imao na njoj Lassa competus gume, nisu nešto ali nigdje nisam ostao. Išao sam s njom kud nije Pajero s boljim gumama. Mučio me samo nedostatak prostora. U gepeku bila boca od plina, na njoj daska i tu bi sjedili cucki dok su bila 2 a poslije 1.
Sve stvari iza prednjih sjedala(zadnje sam izvadio). Ma milina od auta. Jednostavan za održavanje, bez ikakve dodatne opreme, čak ni servo nije imao. Toči i vozi. Ponekad dospeš ulja i ajmo dalje.
E sad ako nastavim ovako, bit će mi žao što sam je prodao.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: stric - 22. 10. 2008. 09:54:31
Kolege, znate li možda koji bi motor odgovarao za Vitaru od osobnih automobila? Čuo sam da joj paše motor od suzuki swifta...?!?
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dean - 22. 10. 2008. 09:57:52
Ma paše, ali ćeš imati premalo konja i okretnog momenta. Znam dečke koji su u samuraja stavljali motor od swifta 1.6 i svakaj prčkali  po njemu, ali oni voze off road. Znači da 6 dana šerafe po autu, a jedan dan u tjednu ga voze. Mi smo lovci, ne mehaničari.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 22. 10. 2008. 10:10:43
Zaboravih napisati, moje mišljenje je da je u vitari preslab motor. Išla je ona stvarno svugdje, ali ponekad se osjeti da joj fali snage. Pogotovo mi je išlo na živce što auto od 75KS i 1600 ccm, ne može potrošiti ispod 12-13 litara. Plina je trošila od 15 litara pa na više.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dean - 22. 10. 2008. 10:12:38
Troši više od moje Lade!
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: PinzHunter - 22. 10. 2008. 12:09:36
Troši više od moje Lade!

 >:( i skoro kao moj Pinz :shok:
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Jackal - 23. 10. 2008. 08:44:20
Mislim da nije problem u snazi motora, već pošto je benzinac, ima mali okretni moment. Da je motor bio dizelski (iste snage i zapremine) mislim da bi joj rijetko koji terenac mogao parirati. A i potrošnja bi bila manja. 
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Antezg - 23. 10. 2008. 08:50:19
Upališ redukciju i imaš okretnog momenta do mile volje ;)
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Jackal - 23. 10. 2008. 09:16:48
Upališ i sva četiri žmigavca, ali ako motor nema dovoljni okretni moment da potjera kotače žali bože svih redukcija.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Antezg - 23. 10. 2008. 09:36:31
Ali sa redukcijom ima.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: jkasapic - 29. 10. 2008. 20:42:23
ja sam imao vitaru 96g 1.9d motor orginal od peugeota. trosila 6l loze na 100 mrak od auta jedino sto nisam bijo zadovoljan s fuldinim gumama koje su bile na njoj malo blata i samo vrti. bijo je hardtop na njoj kupijo ju kod karlovca za 6500eura i nakon godinu dana prodo bez registracije za 7500. sad imam samuraija i nemoram pazit na granje sikare i dali cu gdje zapet...
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: jkasapic - 29. 10. 2008. 20:53:53
(http://img241.imageshack.us/img241/7467/pc230025uu4.th.jpg) (http://img241.imageshack.us/my.php?image=pc230025uu4.jpg)(http://img241.imageshack.us/images/thpix.gif) (http://g.imageshack.us/thpix.php)
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Macak - 18. 11. 2008. 20:05:03
Posto sam ja od struke, mehanicar, i moja sestra dugo godina vozila Vitaru tao isto neki njezini prijatelji kojima sam svima popravljao auta, mogu vam reci da nije ni ona bila postedjena kvarova. Pogotovo sto se tice paljenja....
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Midian - 18. 11. 2008. 21:53:00
Pa idi bre meni Lada trosi oko 12 litara plina.
Zimus drugar pravio zurku u sumi na vikendici,sneg napadao oko 30 cm.On ispred sa Vitarom,ja sa Nivom.Zaglavio se jer je imao letnje gume pa sam ga jedva iscupao.Posle je on seo samnom u Nivu da mi pokazuje kuda da vozim a Vitaru je vozio njegov brat.Tako da smo se sa Nivom probili,mada da je Vitara imala bolje gume verujem da ne bi morao da je cupam...Svi koji su dolazili autom morali su da su da pesace oko 2-3 km  happi
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: twingi - 21. 01. 2010. 20:09:36
Pozdrav!

Prije nekoliko dana kupim Vitaru, 91 godina, 1,6, JLX, 59 kw. Sve bilo fino, bajno, probao je prije kupovine, funkcionisala besprijekorno. Pogoni radili bez greske, brza, spora, sve...
Dodjem kuci, hajd da je probam malo na domacem terenu! Krenem sumskim putevima, sa nekoliko ekstremnih dionica prodjem kao od sale, ne mos je zaglavit! Izadjem na asfaltni put pokriven sa oko 10 cm snijega, reko da ja nju redukujem u 4wd, da se ne bih zabio negdje (gume nisu bas najbolje). Kad ono na oko 50 kmh cudan zvuk iz getribe i redukcija iskoci! Stanem nista mi nije jasno. Ponovo redukujem na 4 wd, i ponovo na otprilike isto brzini ispade iz redukcije! Sav se oznojim, reko ode sve u PM! Stanem, nazovem jednog mjstora, opisem mu problem, kaze on SINHRON si ostetio u mjenjacu, napadne me sto sam vozio po asfaltu 4wd, ja kazem snijeg bio, on meni ne seri, znam te!
Ne da mi djavo mira ja ponovo upalim i u sumu. Vozio normalno, na nekim dionicama gdje je bilo potrebe upalim 4WD, radi cupa kao luda, probam na jednom mjestu i sporu redukciju, ma cupa, nigdje ne iskace, sve kako treba. Mislim ako je nesto razvaljeno onda bi trebala stalno da iskace...
Vratim se na asfalt ponovo, samo da probam jos jednom i ponovo na oko 50 kmh iskoci i vise se nisam zezao. Palim je sad samo kad treba da se cupam i radi kao sat. Napominjem da nemam nekog iskustva sa terencima, samo na poslu ponekad vozim Nissan, ako sam nesto razvalio vjerovatno je ovo cijena neiskustva.

PITANJE:

Zasto se ovo desava i da li je sinhron ostecen, kao sto mi majstor rece ili je nesto drugo?

Hvala!


Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: goldilox - 15. 03. 2010. 16:04:49
dali je tko imao iskustva sa vitarom 2.0 16v v6(5 vrata)??a sa motorom 2.0 td?? rostilj
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 15. 03. 2010. 18:50:58
Pozdrav!

Prije nekoliko dana kupim Vitaru, 91 godina, 1,6, JLX, 59 kw. Sve bilo fino, bajno, probao je prije kupovine, funkcionisala besprijekorno. Pogoni radili bez greske, brza, spora, sve...
Dodjem kuci, hajd da je probam malo na domacem terenu! Krenem sumskim putevima, sa nekoliko ekstremnih dionica prodjem kao od sale, ne mos je zaglavit! Izadjem na asfaltni put pokriven sa oko 10 cm snijega, reko da ja nju redukujem u 4wd, da se ne bih zabio negdje (gume nisu bas najbolje). Kad ono na oko 50 kmh cudan zvuk iz getribe i redukcija iskoci! Stanem nista mi nije jasno. Ponovo redukujem na 4 wd, i ponovo na otprilike isto brzini ispade iz redukcije! Sav se oznojim, reko ode sve u PM! Stanem, nazovem jednog mjstora, opisem mu problem, kaze on SINHRON si ostetio u mjenjacu, napadne me sto sam vozio po asfaltu 4wd, ja kazem snijeg bio, on meni ne seri, znam te!
Ne da mi djavo mira ja ponovo upalim i u sumu. Vozio normalno, na nekim dionicama gdje je bilo potrebe upalim 4WD, radi cupa kao luda, probam na jednom mjestu i sporu redukciju, ma cupa, nigdje ne iskace, sve kako treba. Mislim ako je nesto razvaljeno onda bi trebala stalno da iskace...
Vratim se na asfalt ponovo, samo da probam jos jednom i ponovo na oko 50 kmh iskoci i vise se nisam zezao. Palim je sad samo kad treba da se cupam i radi kao sat. Napominjem da nemam nekog iskustva sa terencima, samo na poslu ponekad vozim Nissan, ako sam nesto razvalio vjerovatno je ovo cijena neiskustva.

PITANJE:

Zasto se ovo desava i da li je sinhron ostecen, kao sto mi majstor rece ili je nesto drugo?

Hvala!




Zato što to nije auto za vožnju u redukciji po tvrdoj podlozi, pogotovo ne 50km/h. I ja sam vozio Vitaru, nisam imao nikakvih zamjerki na prohodnost, ali jesam na nedostatak prostora, a i to ne bi bio problem da nas ne ide uvijek 4. Auto za 2 čovjeka i 2 psa u gepek. Stvari na zadnji sic.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 15. 03. 2010. 19:15:15
Vozim Vitaru vec 10 godina,idem u lov sa njom,putujem asfaltom stalno po 100 km vozio sam je kako sam stigo 4wd;4wdl ona je isla koliko god sam je ganjo,nista joj se ne cuje,i uopste nije tacno da to nije auto za voznju u redukciji po tvrdaj podlozi,nevidim razlog zasto nebi bila,ti ga vozis u redukciji aon nema senzore za teren ili bilo kakvu podlogu.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 15. 03. 2010. 23:24:26
Vozim Vitaru vec 10 godina,idem u lov sa njom,putujem asfaltom stalno po 100 km vozio sam je kako sam stigo 4wd;4wdl ona je isla koliko god sam je ganjo,nista joj se ne cuje,i uopste nije tacno da to nije auto za voznju u redukciji po tvrdaj podlozi,nevidim razlog zasto nebi bila,ti ga vozis u redukciji aon nema senzore za teren ili bilo kakvu podlogu.

Nema senzore i možda ne zna kakva je podloga, ali će znati kad u redukciji na asfaltu ne prokliže pa ti pukne nešto skupo, a to da si je ganjao u redukciji po asfaltu  fre

Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: twingi - 16. 03. 2010. 07:15:55
Kod mene bio bizaran problem, naime prednje gume u bile vece od zadnjih, zato je iskakalo! Zamjenio sam ih i sad je sve ok!
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Neno - 16. 03. 2010. 07:54:38
Kod mene bio bizaran problem, naime prednje gume u bile vece od zadnjih, zato je iskakalo! Zamjenio sam ih i sad je sve ok!

Moli boga da si lišo proša, takve stvari mogu rasturit centralni diferencijal.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 16. 03. 2010. 15:20:14


Nema senzore i možda ne zna kakva je podloga, ali će znati kad u redukciji na asfaltu ne prokliže pa ti pukne nešto skupo, a to da si je ganjao u redukciji po asfaltu  fre


[/quote] A jel bi smeo ti da se kladis u po auto da cu pod reduktorom da je vozim 100kmh
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 16. 03. 2010. 15:21:26
Nikada nista nemoj da tvrdis sto nisi siguran sto posto
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 16. 03. 2010. 15:38:14
Možda je tebi reduktor neispravan, jer reduktor služi da ti udupla snagu, a s tim i uspori auto. Ja sa svojim ne želim isprobavati te mogućnosti jer imam mogućnost vožnje 4x4 po svim podlogama bez bojazni da ću nešto polomiti, ali sam probao sa Grand Cherokee-em i auto čupa cestu ali polako.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 16. 03. 2010. 17:06:03
Nista joj ne fali,ispravna ko bog,presao sam sa njom 180 hiljada km i vala znam joj dusu,zenu vozim da predaje u neku planinsku skolu udaljenu od 30km i stalno je pod 4wd a vozim je po 70-80kmh,idem u lov,obiso sve moguce,znam joj dusu ,,a sta moze biti sa ovom njegovom pa izbacuje ima 100 djavola,ko zna
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: twingi - 16. 03. 2010. 21:44:07
Nista joj ne fali,ispravna ko bog,presao sam sa njom 180 hiljada km i vala znam joj dusu,zenu vozim da predaje u neku planinsku skolu udaljenu od 30km i stalno je pod 4wd a vozim je po 70-80kmh,idem u lov,obiso sve moguce,znam joj dusu ,,a sta moze biti sa ovom njegovom pa izbacuje ima 100 djavola,ko zna
Rekoh gore, gume mi bile razlicite, sad je ok...
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 17. 03. 2010. 18:16:34
Jel si je probao sada voziti brze sa ukljucenim 4wd?
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: twingi - 18. 03. 2010. 23:00:59
Jel si je probao sada voziti brze sa ukljucenim 4wd?
Jesam, ide bez problema.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 19. 03. 2010. 19:31:10
E to mi je drago,trebao bi i kolega Nazime ovo da procita
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 19. 03. 2010. 19:39:48
E to mi je drago,trebao bi i kolega Nazime ovo da procita

Pročitao sam i nemam riječi. Svaka čast kad ide.
U tom slučaju vas dvojica napišite dopis u Suzuki pa im objasnite da su u krivu kad ne preporučaju vožnju po suhoj i tvrdoj podlozi sa uključenim 4x4 pogonom, a pogotovo za uključenim reduktorom.
Možete napisati dopis i proizvođačima terenskih vozila koji na svoje aute ugrađuju permanentni pogon na 4 kotača + što imaju 4H i LO , jer im je to nepotrebno i stvara im dodatni trošak pri proizvodnji.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 19. 03. 2010. 23:34:24
Samo neznam sta ti to znaci sa ukljucenim reduktorom,to mi malo pojasni posto sam ja glup,znam samo da vitara ima ukljucene sve cetiri i sve cetiri spore a to mi malo pojasni posto si ti upucen u proizvodjace,da nema mozda blokadu diferencijala pa mi nismo znali
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 20. 03. 2010. 18:47:59
A kako uključuješ spore na Vitari?
Imaš malu ručicu i piše ti normal, 4WD,neutral i 4L.
normal ce ti biti pogon na samo zadnje kotace i predvidjen je za voznju suhim i tvrdim podlogama, odnosno podlogama na kojima kotaci ne proklizavaju....

4WD je pogon na sva 4 kotaca i predvijen je za voznju po putevima na kojim dolazi do laganog proklizavanja kotaca, ovaj pogon nije predvidjen za stalnu voznju asfaltom jer kada je ukopcan, mislim da zakljucava prednji kardan 100% pa ti se moze dogoditi da usljed motanja ili okretanja na malom krugu nesto cak i pukne jer tada se svi kotace ne vrte istom brzinom, odnosno ne opisuju isti radijus pa imaju tendenciju vrtnje u razlicitim okretajima...kada ukljucis 4WD onda otezavas to jer se prednji i zadnji kardani vrte istom brzinom....

neutral ti je kao klasicni ler na mjenjacu, koristi se eventualno kod slepanja auta ili tako nesto

4L je ista stvar sta se samog pogona tice kao i 4WD samo sto tada jos i ukljucujes i reduktor(ono za što ti kažeš spore) kako bi uz istu snagu i okretaje motora reducirao okretaje na kotacima i samim time povecao snagu na kotacima sta ti onda omogucuje savladavanje recimo strmijih uspona ili cak strmih spusteva jer tada motor kuci duplo jace

Jel ti sad malo jasnije? A ti se i dalje vozi po asfaltu sa uključenim 4WD
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 20. 03. 2010. 19:08:15
dobro,sve sam to znao,razlikuju se izrazi koji se ovde koriste i koje vi koristite pa se zato malo cudim,ja ga ovako kako ga vozim vozim od 92 godine i nista mu zivo nije falilo,sem kocnica,zupcastog,ulja i guma  nista mu nisam menjao 20 godina,a po profesiji sam auto-mehanicar sa zavrsenim petim stepenom i tim poslom se bavim 10 godina tako da nista nije problem i sve najlepse zelim
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 20. 03. 2010. 19:15:55
Na Vitaru staviš dobre MT gume i ideš kud te volja. Nema puno struje, mehanika je jednostavna.
Meni je smetalo što ima malo mjesta. U 90% slučajeva nas ide 3, a ponekad i 4 i većinom s mojim autom tako da sam je prodao i kupio veći.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 20. 03. 2010. 19:21:13
Samo da ima blokadu diferencijala garantujem da joj nebi bilo ravne,ja joj stavim cetiri vintera gume za sneg i idem gde se nive sa original gumama zaglavljuju,super auto za te pare a trpi sve
Sto se tice mesta uvek mi je zakacena prikolica 1,40 x 1 metar dimenzije i u njoj su kerovi i ostala prtljaga a u njoj po obicaju nas 3-4 lovca
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 20. 03. 2010. 19:29:34
Pa, ne mogu tvrditi da je bolja od Nive, ali je sigurno pouzdanija. Kod mene je bio problem onaj dio na papučici gasa preko kojeg ide sajla za gas jer mi je tu sajla pucala jednom u 2-3 mjeseca. Bio sam lijen potražiti taj dio pa sam dao napraviti nekoliko sajli za rezervu.
Onda mi je pukla sajla na autoputu ZG-KA, na putu za Cres, a biser sajle ostavio doma u ladici. Onda sam luster klemom spojio 2 kraja sajle i nastavio put.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: dejalovac - 20. 03. 2010. 19:58:04
ja nisam imao nikakvih problema za ove godine sem jednom sto mi je bila zatajila pumpa za gorivo pa nije hteo da upali ali se sama popravila pa je nisam ni vadio ni dirao,inace je sve super,iako postoji nijansa u terenskim uslovima na strani nive ja opet dajem bod vitari za servo,el.retrovizore,grejace u sedistima,podizace stakala itd.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: nazime - 20. 03. 2010. 20:12:15
Na mojoj nije bilo nikakve dodatne opreme. 1.6 8V.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: sokac1 - 04. 05. 2010. 14:08:54
drustvo sori sto skrecem steme ali imam jednu vitaru za prodati 1995god.1.6 ben'plin u dobrom stanju. hvala na pomoci zagi moze na pp
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: sasa - 24. 02. 2011. 22:00:58
Jel ima neko iskustva sa Grand Vitarom  tu negde od 2000 godišta pa naovamo? Nebitno dal je dizel ili benz motor. Interesuje me dal je samo za off road tj dal je udobna i dal može da posluži kao porodičan auto? kakvo je održavanje , kvarovi?
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: danijelh - 24. 02. 2011. 22:42:52
Ako gledaš ova tri vozila, definitivno za preporučiti je Vitara! Mehanički reduktor, zahvalan motor i izdržljiv motor!
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: darho - 25. 02. 2011. 05:08:10
ja imam vitaru i jako sam zadovoljan s njom. nemam nikakvih kavarova u ovih pola godine kolko ju imam, ali nebi ju preporučio baš ko obiteljski auto jer nema baš puno mjesta u njoj i dosta je neudobna za vožnju jer skače po cesti na svakoj rupi izbija bubrege ali za lov je nezamjenjiva... e sad ovisi o tebi jel ju trebaš više za lov ili obitelj... ja osobno nebi je baš uzimao ko obiteljski auto..
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: sasa - 26. 02. 2011. 11:20:31
Koje ti je darho godište vitara i jeli kratka Tj, sa 3 vrata
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: darho - 26. 02. 2011. 19:58:05
moja vitara ti je 94 godište kratka sa tvrdim krovom... vidim da ti tražiš nešto novije ali nemaš baš velike razlike izmedju moje i neke novijeg godišta...
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: sasa - 26. 02. 2011. 20:01:42
Rekoh možda su ove Grand Vitare oko 2000 god, malo udobnije.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: robert.limeni - 14. 02. 2012. 10:22:19
Da li netko zna da li ima za kuptit tvrdi krov kod nas za Vitaru, na netu sam samo našao nekog tipa u Bosni koji ih radi ali kod nas se valjda nitko ne bavi s tim????
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Lovočuvar - 10. 08. 2013. 00:08:18
Pozdrav svima! Dugo nitko nije pisao u ovoj temi pa da ju ja malo obnovim. Stigla Vitara i u moje dvorište,model sa tvrdim krovom,ja sam za sada zadovoljan sa njom,već mi neko vrijeme bila želja pa sam ju i nabavio.1.6 motor,75 ks,osjeti se nedostatak snage na cesti,možda meni jer sam navikao na brze aute... :-) ,ali na terenu sam za sada i sa snagom sasvim zadovoljan. Potrošnju sam izmjerio 7,5 litara po cesti :-D. Jedina mana za sada je malo mjesta,terijeri će mi se morati nagurati dobrano da svi stanu ili ću pušku i opremu iza prednjih sjedala a njima povećati prtljažnik sa puštanjem zadnjih sjedišta.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: crni3006 - 14. 09. 2013. 19:12:00
Da je još ubaciti plin u nju,onda se tek nebi sekirao za potrošnju!
Prijatelju,za terijere mora biti mjesta ;)
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: sades - 25. 12. 2013. 01:56:58
nisam neki lovac  pesi  ali sto se ovog autica tice stvarno je  1liga imam 1991 god 1.6 benzin 96 KS (72 kW) 5 vrata imam ga vec 17 godina presao oko 250.000 i istina je stvarno svuda ide jedina zamjerka sto do sad nijedan autoelektricar mi nije znao namjestiti maglenke  hao .. razmisljao sam da mu stavim neke vece gume od R15 pa da vidim imate li vi nekog iskustva oko toga
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: pinty - 11. 11. 2015. 10:20:01
ima li tko iskustva sa NOVOM Vitarom 2015,..., navodno za 144000kn sa 1,6motorom i 4x4 pogonom

lijepi auto
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: robert.limeni - 11. 11. 2015. 13:25:38
Ljep je ali Renaultov motor paci
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Lazar - 11. 11. 2015. 13:41:19
Pa sta i novi mercedesov picup ima renaultov motor i nisan ga ima pa ide
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: profesore - 12. 11. 2015. 16:09:34
Ljep je ali Renaultov motor paci
Ni R od Renaulta. Benzinac M16 je Suzuki a dizel D16AA je Suzuki&Fiat. Dizel u novoj vitari je isti kao u SX4.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: josip89 - 12. 11. 2015. 16:11:51
koji mercedes
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: grom - 12. 11. 2015. 19:21:09
Više njih... A klasa ima 1.5 dci.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Lazar - 12. 11. 2015. 19:35:20
koji mercedes
Novi pickup terenc koji ce izaci
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: josip89 - 12. 11. 2015. 20:14:42
nisam znao
mislio sam g klasa pick up
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: robert.limeni - 13. 11. 2015. 11:23:22
Koega u pravu si za 2015, ja sam mislio na liniju prije koja je imala motor od Renaulta (iz Lagune) i taj motor se nije bas iskazao.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: crni3006 - 15. 11. 2015. 09:54:00
Pozz ekipi,dali je netko ugrađivao dizel motor u vitaru i koji bi motor odgovarao...?  z10 d1
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: haram - 15. 11. 2015. 11:58:44
Jednom sam bio u lovu u srednjoj Bosni i covjek nas je razvozio na stand sa vitarom u kojoj je bio dizel od golfa jedinice. Pitao sam ga koliko je zahtijevno ugradjivanje i rece mi da nije nista opasno samo se treba uraditi prisjedna ploca izmedju motora i zvona originalnog vitarinog mjenjaca. Intresovalo me jer i ja imam onu staru sa 1,6 benzinskim motorom. Nisam jos nista uradio al nije iskljuceno.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: profesore - 16. 11. 2015. 08:08:11
Koega u pravu si za 2015, ja sam mislio na liniju prije koja je imala motor od Renaulta (iz Lagune) i taj motor se nije bas iskazao.
Ako misliš na grand vitaru u pravu si. Grand vitara je imala mazdin, peugeotov i renaultov dizel. I renaultov je bio najslabiji.
U Vitaru nije stavljan renault, samo Mazda RF i Peugeot XUD9. Ovi od peugeota su odlični. Stavljani su u samurai, vitaru i grand vitaru. Renault samo u samurai (1.9TD) jimny (1.5 DDiS) i grand vitaru (2.0 F9Q)
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: robert.limeni - 16. 11. 2015. 12:28:03
To su isti motori iste grupacije i istu su, jos je i volvo koristio motore te grupacije, imam jednog renaulta i nema greske, ali dizela ja ne
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: MMedved - 22. 02. 2016. 12:28:58
Pozdrav kolege...
Mislim kupovat grand vitaru 1.9 2008 godina...
Pa me zanimaju iskustva. Hvala unaprijed.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: evaeva - 22. 02. 2016. 15:10:45
Dobar, čvrst i pouzdan automobil, ima šasiju što mu daje dodatnu sigurnost za putnike no međutim jedina zamjerka je što nema spore brzine.....
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: MMedved - 22. 02. 2016. 15:23:19
Znaci nema problema sa motorom kao sta cujem?
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: profesore - 07. 03. 2016. 23:52:37
Dobar, čvrst i pouzdan automobil, ima šasiju što mu daje dodatnu sigurnost za putnike no međutim jedina zamjerka je što nema spore brzine.....
Ima i spore brzine i blokadu centralnog diferencijala. Kakav bi to bio SUV za 30.000€ (nov bio nekad) a da toga nema. Ne bi prodali ni jedan jedini komad brez toga. Pojela bi jih konkurencija.
Šasija ne daje dodatne sigurnosti, dapače, smanjuje je. Šasija se upotrebljava za teretna vozila zbog nosivosti i za terenska vozila za teže terene zbog eliminacije savijanja karoserije.. Među najsigurnijim vozilima nema nijednog sa šasijom. Što se tiče toga vozila sa samonosečom karoserijom su sigurnija jer se prilikom udara zgužvaju što pokupi energiju udara.
GV 1.9 je dobitnik više nagrada u svojoj konkurenciji i ostavila je večinu iz konkurencije  (Toyota RAV4, subaru forester, nissan X-trail, mitsubishi outlander, jeep patriot , hyundai ix35, dacia duster i slično) iza sebe. Pobjednik više kupova u klasi rally cross country. U osnovi je crossover (nezavisno vješanje naprijed i pozadi) i zato dobar i stabilan po cesti, makadamu i lakšim terenima. Za teže terene nije, ali se dobro nosi s njima dok je to fizički za terenac te klase moguće. GV 1.9 DDiS ima renaultov motor koji se sa 129 KM i 300 Nm dobro nosi sa 1.700kg težine. Duge brzine pa zato primjeran i za duža putovanja (maks brzina cca 170 kmh) Motor nije problematičan. Manje probleme stvara elektronika (ESP). Od slabosti je možda prednji pogon, ukoliko je teramo tamo gdje ne spada, na teže terene. 

Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: grom - 08. 03. 2016. 12:42:05
Da ne otvaram novu temu, šta mislite o Renaultu RX4?? Dobio sam ga povoljno od svastike pa nisam puno mislio. Znam da mu je kardan mana ali je promijenjen, kao i set kvačila. Motor 1.9 dci. Od kada vozim uvijek sam oko vw-a pa da malo promijenimo. Po voznim osobinama za lov i lakše terene pokazao mi se super, ako znate koju caku ili manu pišite.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Dadx - 08. 03. 2016. 14:50:51
to je klasičan crosover, motor je najbolja strana tog auta, dizel 1.9 je renoov najbolji motor. Ulje redovno mjenjati (svakih 10 tkm) jer su osjetljivi na to. Također klima zna zezat, isparivač strune zbog loše pozicije.

toči, vozi i uživaj.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Neno - 08. 03. 2016. 15:08:37
Da ne otvaram novu temu, šta mislite o Renaultu RX4?? Dobio sam ga povoljno od svastike pa nisam puno mislio. Znam da mu je kardan mana ali je promijenjen, kao i set kvačila. Motor 1.9 dci. Od kada vozim uvijek sam oko vw-a pa da malo promijenimo. Po voznim osobinama za lov i lakše terene pokazao mi se super, ako znate koju caku ili manu pišite.

Rođak ga je imao i rasturi skroz u roku od dvije godine.
Naj prije odu nosaći Jadrana, ali ih ne isporučuju već kpl kardan za oko 8000 kN pa je postao Rx2 tj. skinuo sam mu kardan  ;D

Onda su ošle čaure prednjih ramena također nema nego kpl rame jer nije isto kao od obićnog.

Finalno se poćela ćut Getriba i to mu je presudilo.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: robert.limeni - 08. 03. 2016. 18:32:18
Za taj auto nisam čuo baš ništa dobroga.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: grom - 08. 03. 2016. 20:21:30
E jbg sad je kasno, onda ce na njuskalo.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Dadx - 08. 03. 2016. 20:26:01
Mozda je najveci problem kaj ljudi misle da voze terenca, a ne crosovera
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: grom - 08. 03. 2016. 20:28:35
Ma ne znam, auto je udoban i fino se vozi. Makadam mu je igra, kardan se ne čuje i motor dobar. Sasvim ok djeluje, sad mi frka da ne požalim.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Dadx - 08. 03. 2016. 20:33:53
Znas, meni su govorili da je skoda super, kupio ja, na kraju i pozalio.

Puno toga ti ovisi o sreci, ak je imas, imal bus i najbolji auto. Samim time, sretno, i naravno, nadam se da si ga zalijal zagi
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: grom - 08. 03. 2016. 22:25:27
Sa škodom nemaš greske osim ako ti netko ne uvali krš, francuz je zajeb ako bude.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: robert.limeni - 09. 03. 2016. 08:20:33
Ovo je istina, sve je to kako te pogodi,  ja si isto trazim auto i za svakj auto neko ima dobra i losa iskustva tako da mzda taj francuz ti bude naj naj
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 27. 09. 2021. 10:09:14
Imam Grand Vitaru 2004 god. 2.0 td. Problem se javlja kad se upali prednja vuča, kod kretanja lijevo-desno počinje da trese i blokira, kao da se tresu točkovi...da li neko zna o čemu se radi?  zagi
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Neno - 27. 09. 2021. 10:35:49
Polomljene ukapćalice u glavćinama...
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 27. 09. 2021. 10:52:40
Gdje se to nalazi i da li je to veliki kvar? Išao sam kod jednog majstora ali on kaže da je problem u prednjem diferencijalu i ne zna dok ga ne rasklopi...
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Neno - 27. 09. 2021. 11:22:39
Upps!

Pardon to je grand jedinica ona uključuje prednji pogon vakumom u kućištu prednjeg diferencijala.

Biće meho ima pravo.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 27. 09. 2021. 11:27:26
I šta može biti tu kvar ?
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Neno - 27. 09. 2021. 11:30:14
Ovo pod 18 ti ukapća poluosovine
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 27. 09. 2021. 11:34:36
Ima li to da se kupi novo ili tražiti polovno? Može li se samo to zamijeniti?
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: Neno - 27. 09. 2021. 13:28:49
Teško odgovoriti bez rastavljanja....
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 29. 09. 2021. 07:03:34
Ok. Hvala  z10
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: profesore - 01. 10. 2021. 21:48:54
Imam Grand Vitaru 2004 god. 2.0 td. Problem se javlja kad se upali prednja vuča, kod kretanja lijevo-desno počinje da trese i blokira, kao da se tresu točkovi...da li neko zna o čemu se radi?  zagi

Ukoliko to radiš na suhom asfaltu ili tvrdom terenu je to normalna pojava pošto GV nema centralnog diferencijala.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 06. 10. 2021. 12:26:27
Nije normalna pojava jer se to nije dešavalo, sve je radilo savršeno, nije bitan teren i podloga... zagi
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: profesore - 08. 10. 2021. 00:29:22
Naravno da je bitan teren ili podloga.
Terenci brez centralnog diferencijala se ne smiju vozit  u 4x4 na suhom i tvrdom a pogotovo na asfaltu (za to nema ni potrebe) a pogotvo ne Vitara i grand vitara posto imaju aluminijast prednji diferencijal. Samurai i Jimny ti to mogu oprostiti ali vitare nikako. Ako si to radio, zbog aluminijastog kućišta prednjeg diferencijala ti je preskočio zubčanik i to će te skupo koštati.
Prije popravke svejedno provjeri akutator i pumpu, ako imaš sreče ne uklapaju dovoljno, mada su male šanse.

PS
Za sve: terenci bez centralnog diferencijala se ne smiju vozit u 4x4 po suhim i tvrdim podlogama. Takođe moraju takva vozila imati potpuno iste gume na sva četiti kotača. Za terence bez centralnog diferencijala koji imaju part time pogon je preporučljivo da se svake godine mijenjaju prve i zadnje gume da bi se jednako trošile inače će vam počet izbacivat iz reduktora.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: trapavi - 08. 10. 2021. 07:42:53
Nema ni Dacija Daster centralnog diferencijala pa sve radi kako treba , naravno u pravu ste nema potrebe vozit u modu 4×4 ako ne trebaa naročito sa uključenim lock modom , nego sa auto .
Treba uvjek imat na umu da Vitara ,Daster i slični auti nisu pravi terenci , znači nemaju centralni diferencijal sa reduktorom već im kao napr Dasteru vrlo kratka prva brzina igra ulogu reduktora .
Naprimjer lada niva ima stalno uključen pogon na sve točkove i tako stalno vozi , no ima i centralni diferencijal sa blokadom i tada je pravi terenac . Da pojasnim što oću reć , dakle podignite jedan bilo koji kotač nivi ako je u cestovnom modu (za normalnu vožnju) i pokušajte krenuti . Neće se dogodit ništa tj kotač koji je podignut vrtit će se u prazno , ali zato uključivanjem blokade centralnog diferencijala ode lada sa dizalice. Ali za ne neku preekstremnu vožnju vozila tipa Daster i slični će vrlo dobro poslužit za takve svrhe.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: profesore - 08. 10. 2021. 11:15:37
Nema ni Dacija Daster centralnog diferencijala pa sve radi kako treba , naravno u pravu ste nema potrebe vozit u modu 4×4 ako ne trebaa naročito sa uključenim lock modom , nego sa auto .
Dusterica sama vrati u AUTO mod iz LOCK moda ukoliko vozite brže od 40 na sat. U modu AUTO elektronika razpoređuje snagu na zadnje kotače po potrebi do max 50-50 i može vozit tako i po suhom. U LOCK modu je prijenos snage 50-50 i ne može se vozit po suhom.



Treba uvjek imat na umu da Vitara ,Daster i slični auti nisu pravi terenci , znači nemaju centralni diferencijal sa reduktorom već im kao napr Dasteru vrlo kratka prva brzina igra ulogu reduktora .


Pomješao si novu vitaru sa ostalima vitarama. Ovdje je govora o Grand vitari. Stara Grand vitara ima part time pogon ima i reduktor i šasiju i zadnju krutu osovinu.
Stara vitara je jednaka kao stara Grand vitara samo je karoserija drugačija.
Novije grand vitare imaju isto ali su full time, znači da uz sve nabrojano imaju još i centralni diferencijal.
Kako god, tvrditi da terenci brez centralnog diferencijala nisu terenci je pogrešno. Onda ni wrangler nije terenac.
Što se tiče dasterice:
Daster ima pogon kao svaki terenac jedino što nema reduktora. Pogon je čak bolji od starijih terenaca pošto ima i elektronska pomagala (ESP) Jednak pogon ima Nissan Xtrail i Qashqa. Tako da stariji terenci nemaju ni za burek po mokroj cesti ili snijegu protiv Dustera. Naravno dok uslovi omogučuju Dusteru vožnju, kad uslovi postaju preteški onda je gotovo i tad na scenu stupaju pravi terenci.
Ali naravno da dustericu ne možemo svrstavati u terence, dusterica je crossover. Kao i nova Vitara.
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: trapavi - 08. 10. 2021. 16:45:13
Mislio sam na ove novije vitare .
Naslov: Odg: Suzuki Vitara
Autor: DejanG - 13. 10. 2021. 08:04:52
Profesore slažem se sa Vama, normalno da neću paliti prednju vuču dok ne bude potrebe tj. dok zadnji ne proklizaju. Mada ima slučajeva kad se vozi po tvrdom terenu i povremeno se pojavi klizav dio , šta onda raditi, ne mogu svakih 50m gasiti-paliti prednju vuču... Kad paliti sporu? I još jedno pitanje, da li se kod Grand Vitare tokom vožnje može paliti prednja vuča???  zagi