Svaki put kad odem u London, konstatiram da je London svaki put sve skuplji, kao i javni transport. Bolesno skupo.
Medjutim bez obzira na cijenu u kontinuiranom porastu, javni transport je vrhunski organiziran.
Oyster karta pokriva podzemnu, double decker autobuse, i barem djelomicno turisticke brodove po Thames river.
Visednevna karta za prve dve zone, u vremenu boravka trebala bi pokriti sve najbitnije atrakcije
Ono sta je odlicno, muzeji su vrhunski, i ulaz u vecinu muzeja je besplatan.
Na westemisteru uzeti kartu za turistcki brodic, pa otici brodom do Greenwicha, gdje uz put turisticki vodic objasnjava historijeske tocke po starim dokovima thamese, a svaka zgrada vidljivo nosi pecat historije.
Moze se tako vidjeti, replika broda Francisa drake-a, shakespearevovo kazaliste, London tower, kleopatrin stup, london eye.
Na greenwhichu je royal observatory & maritime museum, svakako pogledati, kao i Cutty Sark najbrzi jedrenjak svih vremena (prosjek brzine oko 20 kts, priblizno)
Izlet brodom po thames river i setnja po muzejima greenwicha te povratak u centar je cjelodnevna zanimacija
Setnjom uz ubalu thames river, dolazi se do starog broda muzeja krstarice HMS Belfast, svakako pogledati. Tko se nije prosetao pa starom ratnom brodu, ne zna sta je klaustrofobicno. Setnja ide od mosta do makine, prateci oznake. Na mostu nema nista od navigacijskih uredjaja (meni vrlo zanimljivo), dakle nema ama bas nista od uredjaja, samo dvije stolice za komandirajuceg, i pomocnog oficira. (ako ih zbrise plotun, da brod ostane manovrabilan). Komande s mosta se prenose mesinganim cjevima vikanjem. nekioliko cijevi za vezu je dovedeno do mosta, makina, komandna prostorija, kormilarnica (bez i jednog prozora, ispod vodene linije) , artiljerijska kontrola,
Na nizem katu ispod glavnog mosta je mali most za kotrolu artiljerije, a svi vitalni uredjaji i komanda prostorija su duboko u potpalublju izvan linije direktnog pogotka, Kormilarnica takodjer. Prostorije su male, klaustrofobicne, pregradjene vodotpornim pregradam i vratima. Gorak okus realnosti nadopunjava priguseno svjetlo po brodu, kao i figure od voska raznih clanova posade, sa krvavim posteljuama u bolnici, vostanim zubarom koji cupa zub mornaru u ambulanti, i slicno. Covjek se dobro zamisli, kad pomisli koliko se zdravih ljudi u takvim malim prostorima utopilo kad bi se takvi brodovi prevrtali u mjesavini dima, vatre, grmljavine topova, blackouta makine, i prodora vode.
Za brod se placa neka ulaznica. na krmi pri izlasku se prodaju suveniri i knjige.
Brod predstavlja sastavni dio vojno pomorskih muzeja, mislim kao i muzej vojnih aviona.
Od muzeja sa besplatnim ulazom, treba pogledati british museum. organiziran prema geografasko-povjesno-civilizacijskim podrucjima: Kina, egipat (najveca kolekcija mumija na svijetu), evropa, amerika, itd...
Kad se ide u british museum, treba se pripremiti. Ili dobro unaprijed procitati o tematskim sekcijama muzeja koju se planira vidjeti, i ciljano ici samo na to, ili si rezervirati barem tri dana za sve pogledati. Toliko je velik. Ali to je presjek povijesti civilizacije svih konitnenata, i imperije, ispod jednog krova.
Zatim tehnoloski muzej, koji pokriva po katovima razna tehnoloska otkrica, sve do svemirskih letova. meni zanimljivo, povijest tehnologije navigacije, sekstanta, kronometra, radara, i mnogi detalji kojih nema ni u pomorskom muzeju na greenwichu.
Zatim muzej Natural Hystory (prirodoslvni muzej). pokriva od prethistorije do danas. Ulaz dzabe. Zanimljiva je izlozba fosila dinosaurusa, sa tehnologijaom snimanja Jurasic park, gdje imaju T-rexa u prirodnoj velicini kako mrda i urlice, (djeca su mi plakala od straha, kasd su neocekivano naletila na t-rexa)
Mislim da su najvece kljove ikad odstreljenog slona, ( cca oko 100 tinjak kg, svaka kljova) upravo izlozene u ovom prirodoslovnom muzeju.
Muzej, pak, ne podrzava lovstvo, i uz pojedine primjerke dermopreparata divljaci, navode da izlazu samo stare ofucane dermopreparate, da izlaganjem novih ne bi podrzavali lovstvo u drugim zemljama, i tako utjecali na nestanak vrsta, cime se cilja ponajvise prema modernom africkom lovu. Lov danas, ipak nije politicki korektna aktivnost...
Ooooo, di je danas evropa stigla?
Glavni muzeji su im, ponavljam, besplatnog ulaza. Sa bogatom prodajom suvenira kod izlaza. Besplatni ulaz u muzeje, kompenzira za sve skuplji transport i hranu, kod budget -turista.
naplatni sadrzaji:
London zoo: Ocekivao sam veci, medjutim po meni, za grad velicine i povjesti londona mi se cini skroman po velicini, ali solidno organiziran. Vrijedi pogledati. Nista posebno, ali lijepo za pogledati pogotovu sa djecom.
London aquarijum, na Westiminsteru pored london eye. Isto tako, ocekivao sam veci. Ribe uglavnom sa podrucja atlantika. bakalar, orada, brancin. S tim da su to ribe, velike ko podmornica.
za ljubitelje kulture, kazalista i americkog broadway show, svakako pogledati neku od brojnih predsatva po london theatars.
Jako je puno privatnih kazalista, a tradicija ide od prije Williama Shakespearea.
Predstave su vrhunske, komercijalne i ulaznice skupe.
Ali ko je ikad gledao neki show na filmu ili TV, (poput musicala "Chicago" recimo), prilika je za pogledati.
Ulaznice su skupe, u prosjeku 70 tak funti. Ali show je pravi SHOW! Tog nema kod nas. Kod nas je kazaliste na drzavnoj grbaci, i kad me zena odvuce obicno zaspem (zadnji red - majka!), nisam kazalisno-kulturni tip sklon analiziranju moralno karakternih dilema, na nivou ruskih klasika ili grcke drame.
Medjutim, na ovakvom show, spavanja nema. Show je napravljen da privuce goste, i drzi ih zainteresiranim, a privatna kazalista i njihovi glumci ne zive na drzavnoj grbaci nego od novaca koje ostvare dolaskom audijencije i naplatom karata. Elkem skupo, elem adrenaklinski.
Ono sto planiram za slijedeci odlazak je posjeta: londonskim gun roomovima, (London gun room, utipkati u google), pa tamo gdje pustaju nas sirotinju, otici pogledati puske, H&H, Purdey, Boss, Churchil... necu ja to nikad imati, ali jednom da vidim, makar uzivo.... Za neeke gun roomove treba najava, ali to se sve dadne organizirati kod planiranja puta.
Pogledajte London!