Autor Tema: APEL ZA ZAŠTITU "LOVAČKOG" SOKOLA / Falco Rusticolus  (Posjeta: 6810 vremena)

Offline File

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1449
  • ko´ žali olova, govno mu od lova
Pozdrav,
Evo vam jedan tekst koji je napisao jedan moj kolega koji je veliki ljubitelj prirode,lova i naravno životinja.

Do sada se na našem forum o sokolarstvu uvijek pisalo u superlativu i s divljenjem a i sam se divim tom prekrasnom načinu lova, međutim kao i svugdje postoje ljudi ili grupe ljudi kojima nije stalo ni do čega, već samo do što brže i lakše zarade pa makar ishod bio kriminalan...

O čemu se detaljnije radi otrkit će vam sam autor teksta   gosp Mladen Srzić

http://www.ptice.net/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=21&page=1
Ćaća viče mater plače!

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: APEL ZA ZAŠTITU "LOVAČKOG" SOKOLA / Falco Rusticolus
« Odgovori #1 u: 27. 12. 2009. 19:23:06 »
Dakle . Idemo opet ispočetka.
 Mješati sokolare sa pljačkašima gnijezda neću dopustiti nikome ma kako se on zvao. Paralelu bi povezao sa lovcima i krivolovcima.A zbog potonjih svi korektni lovci ispaštaju slab glas.
Niti jednom sokolaru ne pada na pamet uzeti pticu iz gnijezda iz moralnih a i zakonodavnih pobuda.Zabranjeno je.
U svijetu ima dovoljno uzgajivača svih mogučih vrsta sokola pa tako i navedenog lovačkog sokola da apsolutno nema nikakve realne pobude da netko ide krasti iz gnijezda ptića kojeg puno jednostavnije može kupiti...doslovno na internetu.Takvi umjetno uzgojeni ptići asimilirani su u toplija podneblja te su razvili mogučnosti preživljavanja u tim temperaturama.Netko tko bi uzeo neprilagođenog sokola  izgubio bi veliku svotu novaca i prije nego bi počeo loviti s njim jer bi uginuo zbog šoka.
A ovakva nepotkrepljena trabunjanja navode neupućenog čitatelja u zabludu.Ni jedan od ove gospode nije naveo tko je to ukrao ptiće niti gdje su ukradeni.Takvi ljudi koji to rade nisu sokolari i nemojte jednu plemenitu vještinu koja je vrijednija divljenja više nego nečiji živitni dosezi stavljati u kriminalni kontekst.
Vaš prijatelj nije se zapitao kako bi on pomogao spašavanju ugroženih vrsta, nego se zapitao kako jednu umjetnost staviti na listu ugroženih.
Za kraj bih vam dao jednu puno ozbiljniju činjenicu za koju se veliki zaštitari prirode nisu udostojili uzeti u razmatranje.
Koliko ptica pjevica pokolju mačke po parkovima i okučnicama....a nitko ne napada vlasnike mačaka zašto im to dopuštaju.Jer mačkice su slatke , zar ne.Malo licemjerno.
Bilježim se sa štovanjem,
Tomislav Cvar, predsjednik Udruge Sokolarstvo Petrinja
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.