Autor Tema: osobine ptice grabljivice  (Posjeta: 47225 vremena)

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
osobine ptice grabljivice
« u: 22. 01. 2009. 07:43:44 »
 Evo otvaram novu temu jer me zaista zanima ponašanje (etologija) grabljivica, njhova inteligencija, sposobnost učenja ev. rješavanja problema. Prije par godina djeca su donijela kući mladu ranjenu s.vranu, odgojili smo je i zaista me je zapanjila inteligencija i sposobnost učenja te ptice. (Ponekad se činila sposobnija od psa!) Zanimaju me neposredna iskustva sokolara koji pretpostavljam provode puno vremena s pticama, razlike u osobnosti, naznake karaktera i sl.
  LP
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline baranjac1

  • K
  • *
  • Postova: 2
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #1 u: 22. 01. 2009. 15:19:47 »
Kao sokolaru u samom početku mora ti biti jasno da grabljivici moraš osigurati ono za što ona živi za što je stvorena , da joj svi nagoni rade kao u prirodi a to je prvenstveno nagon za lovom i ubijanjem pljena. Ko se ne može pomiriti s time neka ni ne započinje sa sokolarstvom jer grabljivicu ne možeš držati kao kućnog ljubimca jer će ptica postati apatična. To je temelj kod svake grabljivice a u svakom daljnjem ponašanju su individue kao i ljudi ali to su sve u pitanju nijanse u ponašanjima. Što se tiče inteligencije ptica postoje neke razlike među nekim vrstama grabljivica koje se koriste u sokolarstvu i to su razlike u sustavu zaključivanja ptice u datom trenutku, npr. jastreb kokošar u progonu pljena će beskompromisno  uletiti u živicu ili ogradu da ga uhvati po cijenu ozljede dok će haris u istoj situaciji pokušati preletiti prepreku i doćekati pljen sa druge strane.
Mora se znati da ptice grabljivice nemaju urođeno socijalno ponašanje te ih se ne može kažnjavati i svako učenje se mora provoditi provjerenim sokolarskim tehnikama jer svaka greška sokolara na ptici se prepoznaje.

Pozdrav iz Baranje,Goran

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #2 u: 22. 01. 2009. 17:47:46 »
Iskusan Jastreb ce cak izvesti i Lazne napade na sakriveni plen u remizi, ponekad ce cak sletiti na tlo i pesaka uci za plenom u Siblje.
A kada ga pritera glad u Zatvorenom prostoru nasrnut ce i na drugog Jastreba.
Inace mogu reci da je Jastreb neustrasiv i hrabar Lovac. Koliko god da se puca na njega opet ce napasti na isto mesto.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline ivica

  • K
  • *
  • Postova: 73
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #3 u: 23. 01. 2009. 14:46:07 »
Jastreb is the KING d1

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #4 u: 23. 01. 2009. 16:57:40 »
Jastreb is the KING d1
[/quote]

Tacno ;).

Srbiji je dozvoljen odstrel Jastreba Kokosara.
Jeste lepa ptica,ali zakon dozvoljava, mada je malo srecnika koji mu mogu doskociti.
Treba ga godinama pratiti i izucavati njegovo ponasanje, narocito vreme napada.

Molbi udovoljeno, nisam mislio nista lose s time.
Licno i sam obozavam Grabljivice, ali ih nemogu drzati ;).
« Zadnja izmjena: 24. 01. 2009. 11:19:34 od draganco »
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #5 u: 23. 01. 2009. 23:39:39 »
oprosti prijatelju ali ova slika nije za temu sokolarenje.
vrlo sam osjetljiv na stradavanje grabljivica ma koliko to neciji zakon dozvoljavao.
molim te da izbrises tu sliku i da ju stavis u nekom drugom pod forumu.
ja nisam u kinoloskom podforumu stavio sliku prepariranog gonica pa nije u redu ni da ti meni ovdje staljas slike ubijenih grabljivica.
nadam se da razumijes moj stav i da se neces naljutiti na ovu molbu.
ipak je ovo mjesto sokolarstva i od takvih prizora svi sokolari bjeze .
sa stovanjem , tomo
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #6 u: 24. 01. 2009. 07:30:09 »
 Je li na prvoj slici koju je postavio draganco mužjak ili ženka?
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline ivica

  • K
  • *
  • Postova: 73
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #7 u: 24. 01. 2009. 09:57:32 »
Trebala bi biti ženka

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #8 u: 24. 01. 2009. 11:21:59 »
Imao sam prilike da mi Zenka Jastreba napadne u sumrak Divlju Patku.
Posedovao sam malo jato Pataka, ponekada polete i naprave krug i tada eto Jastreba.
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #9 u: 24. 01. 2009. 12:09:15 »
hvala prijatelju bas si covjek od rijeci.nadam se da cemo se jednom sresti pa nazdravit u tvoje ime.
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Dubravko

  • K 100
  • **
  • Postova: 403
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #10 u: 01. 03. 2009. 17:32:16 »
Nisam htio otvarat novu temu pa cu vamo postaviti pitanje.
neki dan sam nasao pored ceste mrtvu pticu grabljivicu, po tjelesnoj konstituciji je slicna jastrebu kokošaru, a po boji pera je nalik škanjcu mišaru, ali manja od njega i vitkija, ima puno duži rep od škanjca mišara i iznad repa na leđima ima bijelog perija ,prsa bijela prošarana smeđim kao škanjac. evo i slike pa neka mi netko proba odgovoriti koja je to ptica.
« Zadnja izmjena: 01. 03. 2009. 20:00:09 od Dubravko »
Dobra Kob!

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #11 u: 01. 03. 2009. 19:17:30 »
Nemogu s sigurnoscu odgovoriti, ali mislim da je u Pitanju Mladi Muzjak Jastreba Kokosara???
Mozda ce tacnije odgovoriti momci koji drze ove ptice..
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline Dubravko

  • K 100
  • **
  • Postova: 403
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #12 u: 01. 03. 2009. 20:02:46 »
Nemogu s sigurnoscu odgovoriti, ali mislim da je u Pitanju Mladi Muzjak Jastreba Kokosara???
Mozda ce tacnije odgovoriti momci koji drze ove ptice..

nevjerujem da je jastreb sa prednje strane perja nije kao kod jestreba, dok sa leđa gledajuci bi se vec moglo reci da je jastreb. stvarno nisam pametan sta je to al me jako zanima.
Dobra Kob!

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #13 u: 01. 03. 2009. 20:15:38 »
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: osobine ptice grabljivice
« Odgovori #14 u: 01. 03. 2009. 21:11:37 »
Druga slika je dosla naknadno i sada se vidi po nogama da nije Jastreb, mozda je nesto iz Velike Porodice Eja?
U svakom slucaju radi se o mladoj ptici sa Uzduznim braon perima na Grudima(stomaku).
Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<