Autor Tema: Sokolarski ispit  (Posjeta: 8055 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Sokolarski ispit
« u: 30. 03. 2009. 10:40:59 »
Gdje ga se može položiti? Koliko traju predavanja, koliko ispit i koliko košta?

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #1 u: 30. 03. 2009. 13:26:11 »
Ha, Ha... d4 rol
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #2 u: 30. 03. 2009. 13:29:59 »
Evo, mali link.
Pa  neka se pazljivo procita sta pise tu, a onda bi valjalo procitati misteriozno nestali clanak predsjednika Hrvatskog sokolarskog saveza.

http://sokolarstvo.hr/forum/index.php/topic,61.0.html
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #3 u: 30. 03. 2009. 13:39:52 »
Jako sam šaljiv danas...  hao
ALi sokolarenje je budućnost, jer mnogi tereni na kojima ima divljači se neće moći loviti za koju godinu.Naime, tamo se neće moći sa puškom zbog blizine naselja, a sa sokolom na ruci tamo komotno možeš loviti...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #4 u: 30. 03. 2009. 13:47:38 »
Evo, mali link.
Pa  neka se pazljivo procita sta pise tu, a onda bi valjalo procitati misteriozno nestali clanak predsjednika Hrvatskog sokolarskog saveza.

http://sokolarstvo.hr/forum/index.php/topic,61.0.html
Nisam našao željenu informaciju. Šta mi je činiti? Ima li veze micanje tog teksta sa micanjem sličnog teksta sa portala?

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #5 u: 30. 03. 2009. 14:03:40 »
Probao sam , radi sve ok.jos je tamo. .mozda se treba registrirati na forumu...
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Zoran

  • Gost
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #6 u: 30. 03. 2009. 14:06:07 »
Jako sam šaljiv danas...  hao
ALi sokolarenje je budućnost, jer mnogi tereni na kojima ima divljači se neće moći loviti za koju godinu.Naime, tamo se neće moći sa puškom zbog blizine naselja, a sa sokolom na ruci tamo komotno možeš loviti...

možda da odeš d ati neko protumaci zakon!!!!
piše da je zabranjen lov u naselju!
a ne sa cim je zabranjen!
znaci ili soko ili puška nista od toga nesmje!  uf

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #7 u: 30. 03. 2009. 14:07:58 »
Probao sam , radi sve ok.jos je tamo. .mozda se treba registrirati na forumu...
Ajd rađe copy-paste da ne tražim... Hvala u naprijed!  z10

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #8 u: 30. 03. 2009. 14:35:25 »

figaro
   

   Citirati ovo u OdgovoruCitat:
Pronašao sam u pravilniku o načinu lova pticama grabljivicama  ovaj članak :"Sa sokolarskim pticama može loviti osoba koja ima položen lovački i sokolarski ispit ..."
pa me zanima ukoliko netko zna da li trebam i lovački i sokolarski ispit ? Gdje se može položiti sokolarski ispit, jer što se tiče sokolarskog centra u Šibeniku jedino što sam našao na netu i forumu je to da je to tečaj (nigdje ne piše da odlaziš sa sokolarskim ispitom). Da li netko može napisati nešto ukratko o papirologiji (gdje , što) da bi čovjek mogao normalno i nabaviti pticu i loviti.
puno hvala


petrinja saker
polozis lovacki ispit (lovacki savez u nazorovoj ulici zg ce ti dati sve info)
polozis sokolarski ispit (npr u sibeniku ili bilo gdje drugdje (engl, njem...))
napravis volijeru po pravilima za minimalne uvjete drzanja zasticenih zivotinja(pitaj ministarstvo kulture)
kupis pticu grabljivicu iz umjetnog uzgoja po svojoj privatnoj zelji (u hr ili u inozemstvu)
sokolaris i lijepo zivis do kraja zivota (btw uclani se u neku sokolarsku udrugu da bi imao nekoga tko ti iskustvom moze pomoci a
i lijepo je imati prijatelje sokolare) Cerim se


marjan
Poštovani,

iako forum služi za izmjenu iskustava, kada se radi o pitanjima uređenim Zakonom, postoji moralna obveza davati točne informacije. Za polaganje lovačkog ispita prijavite se Vama najbližem lovačkom društvu gdje će Vas uputiti na koji način ćete proći obuku i položiti lovački ispit.

Ispričavam se što sam prekinuo pisanje, zbog gubitka električne energije, pa je ovo nastavak teksta. U svezi sokolarskog ispita za polaganje je nadležno povjerenstvo koje je imenovao Ministar i nitko drugi. Što se tiće položenih ispita u inozemstvu ona bi se morala nostrificirati u Hrvatskoj ,a to je moguće samo u slućajevima gdje je polaganje sokolarskog ispita izričito uređeno zakonom dakle ne može se nostrificirati potvrda o položenom tečaju u Engleskoj, Irskoj i drugim državama gdje sokolarski ispit nije obvezan. U slijedećem broju Lovačkog vjesnika možete pročitati moj članak koji obrađuje komparativno lovno i sokolarsko Europe i stanje u Hrvatskoj.

petrinja saker
Koja je razlika izmedju besplatno i džaba.
Na sokolarski ispit neides besplatno ali ideš džaba.

Dakle jedan tečaj iz drzave gdje je sokolarska tradicija neprekinuta stoljećima i čiji sokolari glase za sam vrh iskusnih sokolara (ali bas po svemu(Velika Britanija)),neće se priznati jer nije zakonom obvezatan dio skolovanja.Pa tamo je to toliko opća stvar da su vlasti odlučile da netreba ispit da bi se time bavilo.
A usput gospoda koja unatoč tome organiziraju skolovanja rade to vrlo pedantno jer je njihov glas u pitanju. A DOBAR GLAS DALEKO SE ČUJE.
I tu se nadje neka drzavica sa 20 godisnjom samostalnoscu da osporava vrjednost  iskustva  jedne sokolarske sile.
Pa kad smo kod silnih zakona hocemo li povuci sve rupe u njemu.Koliko sokolara lovi sa pticama iz prirode, koliko ima volijere zakonski definiranih dimenzija, koliko ima dozvolu ovlastenika prava lova.kolikom ih ima uopce lovacki ili sokolarski ispit.
A SVI SU SOKOLARI.


marjan

Nije lijepo svoju državu tako potcjenjivati kako to Vi činite. Očito ne želite ili ne možete razumjeti problematiku. U V. Britaniji za klasičan lov nije potreban nikakav ispit pa tako ni za sokolarski lov sokolarski ispit. U SVIM drugim državama Europe potrebno je položiti lovački ispit ili ispit iz poznavanja vatrenog oružja koji se polaže pred povjerenstvima utvrđenim Zakonom a ne po tečajevima. U sokolarstvu je identična situacija. Što se tiće drugih problema koje navodite ona nisu u nadležnosti lovnog zakonodavstva, ali nije korektno da prozivate kolege sokolare da drže ptice iz prirode, osim ako niste sigurni u neovlašteno držanje ,a onda postupite po savjesti.
Godinama sam se borio za ozakonjenje sokolarstva i i uspio sam u tome bez pomoći drugih, a ovakovim odnosom prema svojoj državi i njenom zakonodavstvu samo možemo sebi naštetiti, a morate priznati da pravo na vraćanje sokolarstva izvan Zakona ne želi niti jedan pravi sokolar.
Što se tiće držanja sokolarskih ptica grabljivica Pravilnik koji to uređuje nije uskladu s pravilnicima država drugih sokolarskih saveza. On obuhvaća praktično držanje svih životinja od klokana penjaća, slonova do ptica grabljivica. Zbog toga Hrvatski sokolarski savez dao je prijedlog donošenja posebnog pravilnika za sokolare po uzoru na europske standarde budući držanje ptica grabljivica po navedenom pravilniku ne odgovara iskustvenoj praksi sokolara svijeta za uspješno držanje ptica grabljivica.
 

petrinja saker

Poštovani,
opet moja malenkost.

Ne potcjenjujem ja svoju domovinu, ja sam vise realist.
Ukoliko ispit koji treba obaviti pred ministarstvom nije moguce izvesti, zar nebi trebalo naci fleksibilan nacin da se prizna skolovanje sa toga podrucja.
Hocemo li svi drzati dah dok se netko ne sjeti da i to treba poceti izvrsavati.Ili se ogromna vecina hrv sokolara grijesi o zakon svaki put kad ide loviti sa sokolima.
Želite li da se zbog tromosti pravne države zaljubljenici u sokolarstvo bave sokolima bez ikakvog stručnog vodstva i pomoči koje se krade na takvim tečajevima.

Niti jednog kolegu nisam prozvao (ako jesam recite mi njegovo ime), da neovlasteno drzi grabljivicu. Rekao sam da imaju ptice iz prirode.
A pravilnik navodi da sokolarska ptica mora biti iz umjetnog uzgoja.Što se tiče savjesti ja sam čist.Sve takve kolege sam upozorio na posljedice.Ostalo je na pravno državi.

Znam da ste puno doprinjeli Hrvatskom sokolarstvu.No vremena se mijenjaju pa treba nekada prihvatiti savjete mladjih koji drugačije vide razvoj situacije i mogu predvidjeti puno opsezniji zaplet.Zajednički problemi mogu biti rjeseni na vise nacina.
U jednom razgovoru sa  D uvidjeli smo razlike i vjerujem da bi svjeza krv rjesila mnoge nesuglasice.

Držanje grabljivica.

Slazem se da pravilnik nije po mjeri sokolara.No i nije tu da bi ugadjao sokolarima nego sokolovima.
A ovakav je vrlo dobar za ptice jer im daje vise prostora( a svima nam je dobrobit ptica na prvom mjestu).

Recite mi koliko ste sokolara kontaktirali za mogucu zajednicku verziju tog sokolarskog ispita.Mozda bi nečija ideja pomogla boljem razumjevanju.
Ili vam nesto promakne.
Vi to jos niste ucinili.
Ukoliko ne kontaktirate dodatne subjekte na podrucju to ce samo dokazati da na svoju ruku vrsite djela u ime Sokolarskog saveza.
I dok se pojedinci tako ponasaju nikad necemo biti ujedinjeni.
A moramo se ujediniti.

Nadam se da je ovo svim citateljima pomoglo razbistriti velicinu konfliktnih situacija medju hrvatskim sokolarima.

D
Stalno se spominje dobrobit ptica, pa zar priznavanje nekakvog tečaja ( bilo da ga je vodio Ivica Ivić ili John Doe) ne može ići na štetu štetu ptica?
Pogledajte malo internet stranice europskih i svjetskih sokolara, klubova, saveza. Većina njih nudi sokolarske tečajeve ali i navode da su ti isti tečajevi PRIPREMA za sokolarski ISPIT !!!
Ako već težimo dobrobiti tih istih ptica zašto se ne bi moglo provjeriti to stečeno znanje pa bez ikakve grižnje savjesti prepustiti sokolaru skrb nad pticom.

Moram priznati da me iznenadila izjava o samovolji u ime Saveza. Naime,  u važećem pravilniku dopušten je lov isključivo s pticama iz umjetnog uzgoja. Savez je jedini   reagirao i tražio izmjenu, među ostalima i te točke. Da se radi o samovolji pojedinaca, trudili bi se da tako i ostane, jer kao što i svi znaju, to ide u prilog nama kao uzgajivačima. Isti taj pravilnik su pojedinci uspjeli progurati isključivo iz vlastitih interesa a sada kada se pokušava uskladiti hrv zakon sa zakonima EU sada to nekome ne odgovara?!?  Upoznati ste sa činjenicom da je lov s pticama iz prirode  uglavnom dozvoljen pa čak i uzimanje određenog broja ptica iz prirode (npr. jastrebova u blizina fazanerija i sl.) ali nama to ne odgovara?!?  Zašto nam nije u interesu dobiti više sokolara?   Ili ćemo se voditi sitnim interesima kako bi netko prodao pticu? Nije li to samovolja pojedinaca i guranje iste u pravilnike? A da bi apsurd bio još veći, zagovornici lova isključivo s pticama iz umjetnog uzgoja, love i fotografiraju se u lovovima sa tim istim nepoželjnim pticama...

Sokolarskim ispitom (koji je svugdje više-manje isti samo prilagođen) i nepriznavanjem tečajeva kao ispita složila se sokolarska europa  ali nama (pojedincima) to ne odgovara?!?

Lijep pozdrav


petrinja saker
Naravno da ima kukolja u zitu .To je normalna stvar. Ali kad netko jednom polozi ispit u nekoj drugoj državi , hoce li morati polagati ispit svaki put kad bude negdje isao loviti sa sokolima u goste jer jedni necemo drugima priznavati ispite.Kako bi bilo da vozacku moramo raditi u Sloveniji, Austriji , Njemačkoj da bi dosli do Nizozemske.Samo zato jer je njihova ispitna nkomisija vidjela da imaju 2 znaka različita od drugih drzava. Prokleta birokracija.
Zašto nemozemo imati slobodu gdje cemo poloziti sokolarski ispit.Zašto Sokolarski savez mora imati tu nekakvo prvenstvo.Koliko puta treba pojedinac dokazivati svoju vjerodostojnost.

Nesmijemo uzimati jedinke iz prirode ...NIPOŠTO.
Navesti ću dva primjera.
Austrija
Imaju pravo uzimanja iz prirode.Ako se nevaram 7 jedinki godišnje.Za početak svi se posvadjaju tko če dobiti te jastrebove. Onda ih napadnu sa svih strana zeleni zastitari prirode kako ionako vrstu koja je zaštičena dodatno ugrozavaju posezanjem u ugrozenu populaciju. Čemu davati argumente protiv sokolarstva.
Nakon takvog odobrenja za oduzimanjem iz prirode za potrebe sokolarstva dolazi dozvola za odstrel određenog broja jedinki.
A tko ce odstreljivati...LOVCI.Pa budimo realni i priznajmo da nasi lovci (svaka im čast na drugom područjuu), nerazlikuju jastreba od skanjca , niti vjetrusu od sivog sokola. Pa krene masovno puskaranje po svemu sta ima zakrivljen kljun.

http://alpinebirds.blogspot.com/2009/01/will-shooting-240-raptors-really-help.html

A nakon toga krenu ovakve akcije protiv lovaca i svega sto se veze za lovstvo, pa s time i sokolarstvo.

http://www.wwf.at/de/menu260/artikel1005/
http://www.birdforum.net/showthread.php?t=131879

Slovenija
Zbog nedorečenosti Zakona o očuvanju prirode(ZON) doslo je do ogromnog sukoba sa lokalnom vlasti(ARSO) i tamosnjim drustvom za promatranje ptica(DOPS).
U zakonu je zabranjeno drzanje svih zasticenih vrsta , pa tako i grabljivica.I Jos tocnije rasprava se vodila oko definicije slobodnozivece vrste i slobodnozivece jedinke.To je zaustavilo Slovensko sokolarstvo u razvoju zadnjih 5-6 godina. Zahvaljujući ogromnim zalaganjima g. Romana Saviča , Boruta Omahena, Primoza Briškica, Vlade Tavzesa te nekolicine manje upletenih rješena je bitka koja ih je mučila.Nije ostvareno sve sto je zeljeno.Zabrenjeni su hibridi.Moze se nazalost loviti samo sa autohtonim vrstama(redukcija slobode).
I sad dobro razmislite vrijede li tih par jasterebova ili koje vec vrste zelite oduzimati iz prirode svega sto sada imamo.Svu ovu slobodu da imamo koju god zelimo grabljivicu . Zelimo li se bosti s rogatim .




Zelimo li sami pokrenuti kraj sokolarstva samo zato da bi par ljudi dobilo grabljivice.Jedino ekonomsku dobit nekolicine vidim kao razlog da se trazi oduzimanje iz prirode.Uostalom kakve to članove  mi zelimo privući u sokolarstvo .Netko tko  cjeni pticu jer je za nju radio nočnu smjenu mjesec dana ili tko nije isao na godisnji odmor, znat će ju znati cjeniti.Dok neki gotovan moze pomisliti pa budem ju pokusao utrenirati pa ako prodje dobro ,ako ne...Mogu uvijek iz prirode uzeti.Ima badava.
Netreba nam kvantiteta sokolara već kvaliteta.

Pa dajte pokazite sliku nekog sokolara koji se tako slikao pa cemo ga upitati.
Ni jednu svoju tvrdnju niste nikakvim nezavisnim materijalima potvrdili.Samo navedete... ima tamo negdje.

Koja se to europa slozila.Molim primjer.

S nestrpljenjem čekam Vaš odgovor.





Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #9 u: 30. 03. 2009. 14:40:01 »
Joj mene, vidi kako sam opširan odgovor dobio, a ja sam samo pitao: Gdje ga se može položiti? Koliko traju predavanja, koliko ispit i koliko košta?

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #10 u: 30. 03. 2009. 14:42:26 »
austringer

Jako je zalosno sto je u Hrvatskoj sokolarenje tu di je je.A tako ce i biti sve dok svi skupa ne sjednemo za stol i probamo se dogovoriti(e tu nastaje problemDOGOVOR).Susjedne nam zemlje kao sto je Slovenija,Madjarska,Italija su jako daleko ispret nas samo zato jer su sokolari nasli zajednicki jezik.Nadam se da cemo se i mi uspijeti dogovoriti nesto.Ocito da nekim pojedincima odgovara da je to tako kako je.Za sokolarski ispit sam cuo i citao u lovackom vijesniku pred par godina.Zalosno je sto jos dan danas neznam kome se moram obratiti u vezi ispita.PIse u previlniku Hrvatskog lovackog saveza da onaj ko ce se htjeti baviti sokolarenjem  polagati ispit pred ministrom i komisijom.A do toga se nazalost nemoze doci.Bitno je samo da pise i na tome ostaje.

petrinja saker
Sokolarstvo u Hrvatskoj ima idealnu podlogu.
Imamo Udruge , Klubove i Savez.Idealnu definiciju sokolarstva u zakonu i pravilniku.
Sve imamo i nekima jos to nije dosta.
Savez je počeo komplicirati sa ispitima i odbacivanjem onih koji su polozili  skolovanje iz vlastitih moralnih pogleda.
Nitko ne kaze da se netreba polagati ispit pred pravilnikom definiranim subjektima, vec je problem u priznavanju dosadasnjih ispita.
Jos uvjek se ceka da vodstvo saveza sazove sastanak svih sokolara i sokolarskih pravnih osoba.
A kako predsjednik saveza vec nakog drugog posta odbacuje nastavak konverzacije sumnjam da ce do toga i doci.


D
Pozdrav svima,

Prvo trebam naglasiti da samo čitanje teksta nije dovoljno, treba čitati sa razumijevanjem, jer kao što vidim ovdje se „miješaju lončići“.

Nitko nikada nije spominjao nepriznavanje ispita već nepriznavanje tečaja! A to su dvije potpuno različite stvari.
Npr. osoba x pohađa jednodnevni (petodnevni) tečaj sokolarstva  ( a takvih tečajeva ima i u Hrvatskoj – i reklamiraju se na internetu),  tu istu večer dobije „diplomu“  a ta ista „diploma“ će se priznati kao položen ispit ?!?  U postu br.4 piše, citiram: "Što se tiće položenih ispita u inozemstvu ona bi se morala nostrificirati u Hrvatskoj ,a to je moguće samo u slućajevima gdje je polaganje sokolarskog ispita izričito uređeno zakonom..."

Nostrifikacija – dati nekoj ispravi pravovaljanost domaće isprave (opet Anić)
Mislim da više ne bi trebalo biti nedoumica oko priznavanja ili nepriznavanja ispita.

Druga kriva interpretacija je oko ptica iz prirode. Kada sam spominjao uzimanje iz prirode poslužio sam se rječcom „čak“ s kojom sam samo želio istaknuti krajni primjer. Nikako nisam za uzimanje ptica iz prirode ali koliko mladih ptica godišnje pronađu lovočuvari, šumari, zaljubljenici u prirodu (nakon siječe stabala, nevremena i sl.) i predaju ih sokolarima, centrima za zbrinjavanje itd. Za takvu mladu pticu, puštanje u prirodu odmah nakon othranjivanja je gotovo sigurna smrt. A to nitko ne želi.

Savez ne donosi zakone. Donosi ih Sabor. Savez ne može formirati komisiju kako bi se održali ispiti već tu istu komisiju formira  Ministar.  Nemojte optuživati Savez za probleme s kojima se svi susrećemo jer za to su „zaslužne“ neke druge osobe koje su , opet se ponavljam, gurale vlastite interese i polagali nade u vlastiti probitak.. Stoga frustracije i nezadovoljstvo (i zahvalu za trenutno stanje) adresirajte na pravu adresu.

Smatram se kulturnim i poštenim čovjekom stoga mi nije ni na kraj pameti prozivati i iznositi imena (a pogotovo ne kolega i prijatelja) kako ni u prethodnom odlomku tako ni u ovom. Reći ću  samo da je dovoljno pogledati fotografije koje se nalaze i na ovom forumu (a ima ih i na drugima). Ili je najjednostavnije zažmiriti na stvari koje nam ne odgovaraju.

Kada smo već kod imena, ovdje ću se osvrnuti na „misterioznog“ gospodina kojem je jako pao ugled u Hrvatskoj. Naime, radi se o g. J. Hiebeleru a fotografija je snimljena u dvorcu Rosenburg, gdje se održavaju razni seminari i gdje dolazi svjetski sokolari i predavači i nitko nema prigovore na način držanja ptica osim...
http://www.falknerbund.com/content/index.php?option=com_content&task=view&id=244&Itemid=87

Tomo, imao si i sam prilike nedavno biti u Češkoj. Jesi li se raspitao o uvjetima polaganja sokolarskog ispita? Češku navodim kao primjer jer se odlično služim češkim jezikom i sposoban sam pročitati ( i razumjeti) pravilnike i zakone. U Češkoj NE priznaju tečajeve kao ispite a ista ili slična situacija je u ostalim zemljama članicama EU o čemu će Marijan, kao što je  već i  rekao, napisati članak u Lovačkom vjesniku.

Skupština Saveza će se održati a obavijest o vremenu i mjestu održavanja će biti objavljena na stranicama Saveza gdje će svi moći iznijeti svoje prijedloge, upite i savjete (kao i do sada).  A što se tiče Marijanovog nastavka konverzacije, uviđam (doduše, treba mi vremena) da je u pravu jer koliko god se trudim objasniti neke stvari, jednostavno ne dopiru tamo gdje bi trebale ( i kako bi trebale) a vremena baš i nemam za kopanje po internetu i objašnjavanja očitih i već napisanih stvari. Uostalom, čekaju me moji „komadi“.


petrinja saker
Pa nakon svakog tečaja razumljivo je da se nečime treba dokazati stečeno znanje.Tu se slazemo.Neslazemo se da taj ispit treba raditi Savez.I neslazemo se da se ne priznaju ispiti drugih organizacija.Trazimo slobodu izbora.

Taj Anić je neki mrak frajer , kao da je rječnik napisao.

Nema nedoumica .Savez će priznati samo one ispite koje vodstvo odluči.A ovo do sada je proliveno mlijeko.

Ptice koje su dane na skrb zastitarima , utočištima ili sokolarima nesmiju se koristiti u lovu jer nisu iz umjetnog uzgoja.A to sto ce ih netko imat doma u volijeri i brinuti o njoj je druga stvar.Takva osoba nemora ni biti sokolar.Za nahraniti pticu i brinuti se o njoj dovoljno je imati ljubavi za to.Samo za držanje ptice grabljivice potrebno je odobrenje min istarstva kulture  i adekvatne volijere.Za lov je opseznija papirologija.

A tko će biti u komisiji koju donese ministar?Hoćemo pogađati?


Pa sto se tice posjetioca i drzanja ptica u tom dvorcu ...
Mislim da se drze one stare ..Pametnom netreba govoriti, budali je uzalud.(Ne zelim reći da je on budala.)
Ako gospodin smatra da je to dobro njemu na čast.Pa neću mu ja ici pametovati kako da on parkira svoj auto.

U češkoj nisam pitao za polaganje ispita jer sam ja svoj polozio  u  jednoj drugoj drzavi i sa znanjem koje sam ukrao o trojice vrhunskih mentora mislim da mogu uzdignuta čela hodati sa sokolom na ruci.

Tvoji i marjanovi komentari se dobro čuju i padaju na prave adrese. Ali ne razumijemo takav stav .Ako sada nemate vremena za ovaj dijalog koji mozemo raditi kada nam puhne, kako cete izdvojiti vremena na toj recimo skupštini.

Uostalom zašto se to mora raspravljati na skupstini . Zašto se to ne rješi na jednom sastanku.Glavnina Hrvatskih sokolara  ne priznaje takav usiljeni Sokolarski savez.Dogovorimo sastanak svih udruga , svih klubova .pa napravimo glasanje kojim smjerom zelimo da ide sokolarstvo.

Napomenuo bih da mnogi ne prate stranice saveza i za takav vazan sastanak bilo bi adekvatno osobno ili pisanim putem obavjestiti upravu klubova i udruga.

Ovo sa komadima netko bi mogao shvatiti kao zoofiliju. Cerim se


goran
Ja bih samo dodao ovo.Lovacki ispit je ispit koji se moze nauciti a za sokolarstvo treba praksa.Osnove se mogu nauciti ali nitko ne moze garantirati da ce moja ptica uhvatiti ovako ili onako a sokolarstvo je lov u prirodi sa treniranim pticama.Sto se tice sokolarske tradicije, to sama rijec govori.Ako je to potrebno staviti na papir, zasto se ne stavi datum do kojig svi koji se prijave svom lovackom drustvu ili direktno ministarstvu, ne dobiju zvanicni dokumenat?Nakon tog datuma tko god zeli da se pocne baviti sokolarstvom moze da pronadje "sponsora" da ga trenira.Po meni svatko ko je polozio lovacki ispit (zna divljac, sezone i regulacije) moze slobodno ici u lov sa SVOJOM pticom.To su ptice iz uzgoja, PRIVATNOG vlasnistva i bez potrebe "zastite" bilo koga.Sto se tice uzimanja ptica iz prirode za sokolarstvo (dokazano da je to minimalan uticaj na prirodnu populaciju) tu pojedinac ili ustanova mora imati uslove (dozvolu ministra, uslove drzanja i kvalifikaciju).Mogao bih jos o tome ali ....kasnije.

D
Uf, ajmo ponovno:

Citat: Petrinja Saker -  04,Ožujak, 2009, 19:07:48
Pa nakon svakog tečaja razumljivo je da se nečime treba dokazati stečeno znanje.Tu se slazemo.Neslazemo se da taj ispit treba raditi Savez.I neslazemo se da se ne priznaju ispiti drugih organizacija.Trazimo slobodu izbora.

Dobro , treba dokazivati stečeno znanje iz tečaja.Ajd' bar nešto. Ispit NE provodi Savez već povjerenstvo koje imenuje Ministar ali me zanima tko bi trebao raditi ispite po tvojem ( vašim) mišljenju? Svugdje u europi (osim u VB- jer ih nemaju- i još možda kojoj državi) ispite provodi nadležan Savez. i opet ponavljam da se priznaju ispiti (a ne tečajevi) iz zemalje koje imaju soklarstvo uređeno zakonom. A koje su to druge organizacije? Ako osnujem klub ili udrugu ljubitelja motora hoći li moći izdati i vozačku dozvolu za isti? O čemu mi tu pričamo? Ako Zakon kaže da se određena dozvola izdaje na taj i taj način i pod tim i tim uvjetima... i opet ponavljam, zakone ne donosi Savez!

Citat: Petrinja Saker -  04,Ožujak, 2009, 19:07:48
Nema nedoumica .Savez će priznati samo one ispite koje vodstvo odluči.A ovo do sada je proliveno mlijeko.
Na ovo sam već odgovorio. Ili trebam ponovno? Ako sam dobro shvatio iznosi se sljedeća teza; npr.ako osobe x i y polože ispit u npr. Austriji. Doći će na nostrifikaciju ali će se ispit osobe x priznati a od osobe y neće jer eto, danas je neparan datum pa se iz nekog razloga puštaju samo oni s prezimenima koja počinju na x Š?
Nemam komentara
Citat: Petrinja Saker -  04,Ožujak, 2009, 19:07:48
A tko će biti u komisiji koju donese ministar?Hoćemo pogađati?
Kao da je to neka tajna; prva informacija nakon donošenja zakona je bila sljedeća: M. Žižanović, E. Menđušić, suradnik ornitolog i veterinar ako se na varam.
Zar i tu ima nekih problema? OPet  nekom nije po volji? Savez opet nešto radi samovoljno? Uostalom to je odluka ministra. NIje niti moja, niti Saveza a niti tvoja.
Citat: Petrinja Saker -  04,Ožujak, 2009, 19:07:48
U češkoj nisam pitao za polaganje ispita jer sam ja svoj polozio  u  jednoj drugoj drzavi i sa znanjem koje sam ukrao o trojice vrhunskih mentora mislim da mogu uzdignuta čela hodati sa sokolom na ruci.
Onda čemu briga? Sada je vrijeme za prenositi znanje i iskustvo za sljedeće gereracije sokolara kako bi što lakše i bezbolnije položili sokolarski ispit:)

Citat: Petrinja Saker -  04,Ožujak, 2009, 19:07:48
Tvoji i marjanovi komentari se dobro čuju i padaju na prave adrese. Ali ne razumijemo takav stav .Ako sada nemate vremena za ovaj dijalog koji mozemo raditi kada nam puhne, kako cete izdvojiti vremena na toj recimo skupštini.
Uostalom zašto se to mora raspravljati na skupstini . Zašto se to ne rješi na jednom sastanku.Glavnina Hrvatskih sokolara  ne priznaje takav usiljeni Sokolarski savez.Dogovorimo sastanak svih udruga , svih klubova .pa napravimo glasanje kojim smjerom zelimo da ide sokolarstvo.
Napomenuo bih da mnogi ne prate stranice saveza i za takav vazan sastanak bilo bi adekvatno osobno ili pisanim putem obavjestiti upravu klubova i udruga.

Rekao sam da nemam vremena za ponavljenje jedno te istih stvari i pronalaženje linkova. Skupština = sastanak. A sada ajmo opet na zakon, ovaj put na Zakon o lovstvu NN 140/5
c/p
"(4) Osobi koja ima položen sokolarski i lovački ispit dopušten je lov pticama grabljivicama iz umjetnog uzgoja, upisanim u upisniku koji vodi Hrvatski sokolarski savez, na temelju dopuštenja središnjeg tijela državne uprave, nadležnog za poslove zaštite prirode i ovlaštenika prava lova.
(5) Sokolarski ispit polaže se pred povjerenstvom koje imenuje ministar.
(6) Program o polaganju sokolarskog ispita i propis o načinu lova s pticama grabljivicama (sokolarenje) donosi ministar."

Dakle, iz navedenog je vidljivo da postoji upisnik koji vodi Savez. U tom upisniku su i osobni podaci vlasnika ptice i njima stiže obavijest bilo pisanim ili usmenim putem o održavanjima skupština (susreta). Priznajem da sam pogriješio u prošlom postu jer sam zaboravio dodati veznik "i".  Savez ne planira, niti namjerava glumiti policajca koji trči po lovovima i traži ptice i vlasnike koje nisu upisane u upisnik kako bi im mogao poslati obavijest... Ako već ne postoji moralna i ljudska obveza da se netko (ne) javi onda postoji zakonska obveza.  Odmah ću iskoristiti ovu priliku da pozovem sve vlasnike ptica koji još nisu upisali u upisnik da pošalju mail sa podacima o ptici na e-mail adresu Saveza sokolarstvohr@gmail.com. a bilo bi i poželjno prenijeti ovu informaciju i onim akoji se ne koriste internetom.

LP

P.S. Lijepo molim i sve ostale aktivne i pasivne promatrače ove teme da se izjasne jesam li dovoljno jasan jer se već smatram ludim ponavljati jedno te isto po x-ti put. Smješko
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #11 u: 30. 03. 2009. 14:42:46 »


petrinja saker
Točno je da u drugim drzavama ispite rjesava savez i sumlnjam da tamo ministar ili njegovo povjerenstvo izlazi na lice mjesta.
Ali isto tako je u tim drzavama istina da je glavnina sokolara i sokolarskim udruga , klubova pod tim savezom.U Hrvatskoj je savez jos samo jedan klub.
Uz savez postoji još nekoliko klubova koje Savez ne priznaju baš zbog ovih konfliktnih situacija.(ispit tečaj,jedno uz drugo , staziranje mentoriranje,dokaz o kompetentnosti....Nebitno kako čemo to zvati)

Organizacija koja je sposobna dokazati da je mentor dovoljno sposoban da kvalitetno skoluje kadar, to se odnosi na najčešće dokaz na terenu .Ne na to koliko brzo zna paprice poslati u određeno ministastvo.Zakon kaže...točno je .Ali kao što vi zelite mjenjati djelove pravilnika  (već ste i poslali prijedlog), zelimo i mi promjene.
Pitam te ali do sada ljudi sokolare ilegalno.Jer tvrdis da se ne priznaju ispiti koji nisu nostrificirani.Dakle tko god je polozio išta do sada , ko ga ....mora ponovo.
Zakoni se mjenjaju.Izumrli su dinosauri pa će i ovakve birokratske problemčiće pojesti povjest.


Pa zbog toga je i problem sto neznamo na čemu smo.Iz jedne drzave se priznaju ispiti iz druge ne.A stalno je pitanje dali se moze nostrificirati .Pitanje je koliko je kvalitetno napravljeno skolovanje.Koliko je sokolar sposoban nakon svega.Za koju godinu će se netko sjetiti jer ce naci u nekom drugo zakonu , nisam dugo vidio Miru Mirića.Ajmo ga ispitati koliko on to zna .Iako je u medjuvremenu odradio par studija na temu divljači i grabljivica i sudjelovao u više projekata na temu raptora.

Nakon donošenja zakona je prošlo par godina.I odonda se pojavilo puno kvalitetnih i talentiranih sokolara.Nebitno je tko je u odboru.Za buduće kandidate.Priznavanje do sada napravljenih ispita je problem.
Spomenuo bih i mogučnost automatzcije nulte generacije sokolara. To je priznavanje bilo kakvog školovanja  na temu...
Tada je to baza od koje se kreče.A tko će biti u odboru kada stovani Marjan i Emilo budu polagali ispit? Ako se nevaram Marjan je u Češkoj rješio ispit pa če ga nostrificirati.Dakle jos Emilio, to ću danas ispitati. Cerim se

Skupština =sastanak.To bi značilo priznavanje saveza u ovom obliku.Ne pristajem na to.
Dok se ne rješi sva zavrzlama sastajat ćemo se na neutralnom područjima.To je uobičajena procedura medju sukobljenim stranama.

Ja bih spomenuo da sam savezu dostavio svoje citese i trazio sam potvrdu o upisu u registar kako big od ovlaštenika prava lov dobio pisanu dozvolu za lov u lovištu.Na to mi je g.Marjan odgovorio da se to jos ne provodi te sam za dobro vrijeme vodio bitku sa LU.
Od onda neznam uopće gdje li su ti papiri .Nikad nisam bio informiran o nijednom sastanku, niti jednoj skupstini a od tada je prisla dobra godina dana.
Nitko netreba trčati po lovovima je u hr jos nitkon nema sokolarski ispit pa nesmije ni loviti.Osim nekolicine nostrificiranih.
Obavjesti o tako vaznim sastancima se ne prenose gluhim telefonom.
Ako je toliki problem sazvati sastanak na pristojan način dopusti da je to napravim.Neutralan događaj daleko u naprijed organiziran da se svi pripreme.


D
Ovo zbilja nema smisla.

Prije svega moraš se izjasniti što ti odgovara a ne mijenjati zahtjeve u svakom novom postu. Nije dobro da povjerenstvo održava ispite, Savez, pojedinci, organizacije ....
Zakon se pokušava uskladiti sa europskim a u kojem smjeru bi ga ti vodio-nemam pojma, niti mi je jasno. Uskoro će svi moći pročitati eu legislativu i vidjeti kako stvari stoje.
Taj isti Savez kojeg ti ne priznaješ je svima nama omogućio da imamo ptice u svojim vrtovima, lovimo i uzgajamo. Taj isti Savez se desetljećima bori za zakon kao u ostalim europskim država da bi onda netko, kako ti kažeš –brzo progurao papiriće(zato i stojimo na mjestu), i sada raspravljamo o tim istim papirićima. Prvo treba počistiti ispred svog praga.

I opet o ispitima i opet ponavljam ( jer još uvijek nije jasno):
1. priznaju se SVI ispiti koji su rađeni u državama gdje je ispit uređen zakonom.
2.  ne priznaju se tečajevi (bez obzira u kojoj državi su rađeni)
Tečajevi mogu služiti isključivo kako priprema za ispit.
Nakon položenog ispiti više nema dodatnih ispitivanja!  I to se nalazilo u tim famoznim papirićima koji su progurani. Ako se vas par ne može dogovoriti oko tog pitanja (a koliko sam shvatio iz navedenog-ti si protiv toga) daljnja polemika je besmislena.
Zakon (i Savez) priznaješ samo kada ti to odgovara i treba. To je u najmanju ruku licemjerno. Telefon,pismo, mail i usmeno nisu pristojni načini pozivanja? Ubuduće će se slat i buket cvijeća. Nisi dobio poziv jer se nije ništa ni održalo a prije toga je uopće bilo pitanje da li si bio u Hr. Ako me sjećanje dobro služi je sam saznao za sokolara koji je došao iz Slo. u proljeće 2008.g. Ako si bio i prije u Hr. zašto se nisi javio? A da, ne priznaješ Savez.

Nažalost, probleme koje imaš neće moći riješiti niti klub niti Savez niti ti ja mogu pomoći.  Od nekoga tražiš da bude i zakonodavna i izvršna vlast a to je nemoguće. Nemoj se ljutit ali sve to što navodiš me podsjeća na jednu državu u Aziji. Ime joj je Turkmenistan a predsjednik te države prozvao se Turkmenbashi. Uskoro su lokalni izbori u Hr. a to bi ti mogla biti dobra odskočna daska.

goran
Ovo je tipicno za nase ljude.Borba za vlast, poziciju ili ugled.Treba gledati u buducnost i u dobrobit svih nas.Za EU treba imati zakon koji njima mirise da bi mogli imati razmjenu dobara (ptica i susreta) ali sto se tice sokolarstva u Hrvatskoj tu treba, ne dati ili dozvoliti, nego postovati ljude koji uzivaju u svojim pticama, lovu i prirodi.U ljudskoj prirodi je da trazi zastitu u vecoj sili i time stvara i priznaje upravu,- drzavu.Sto se vise drzava jaca i stvara zakone to je sloboda pojedinca manja.Pojedinac ima ljudsko pravo da se brani, da zivi slobodno, da raspolaze svojom imovinom i da uziva a da ne povradjuje drugoga.Po mome svi koji sada imaju pticu za koju se brinu i love sa njom su sokolari.Ako treba, posto je svadja izmedju pojedinaca ili klubova, neka ministarstvo izda potvrdu i gotovo.Zalite se na papirologiju i sporo rjesavanje slucajeva a dajete to pravo velikoj masineriji koja nema sluha za vas.Ovo pisem jer se nadam da ce razum pobijediti i da cu i ja jednog dana uzivati da sokolarim u Hrvatskoj.

petrinja saker
Ovo zbilja nema smisla.

Prije svega moraš se izjasniti što ti odgovara a ne mijenjati zahtjeve u svakom novom postu.
Nije dobro da povjerenstvo održava ispite, Savez, pojedinci, organizacije ....
Zakon se pokušava uskladiti sa europskim a u kojem smjeru bi ga ti vodio-nemam pojma, niti mi je
jasno. Uskoro će svi moći pročitati eu legislativu i vidjeti kako stvari stoje.
Taj isti Savez kojeg ti ne priznaješ je svima nama omogućio da imamo ptice u svojim vrtovima,
lovimo i uzgajamo. Taj isti Savez se desetljećima bori za zakon kao u ostalim europskim država
da bi onda netko, kako ti kažeš –brzo progurao papiriće(zato i stojimo na mjestu), i
sada raspravljamo o tim istim papirićima. Prvo treba počistiti ispred svog praga.

NARAVNO DA MJENJAM JER POLITIČKI ZELIM MALO POPUSTITI DA VIDIM DALI ĆU DOBITI ŠTO ZAUZVRAT.ALI SA VAMA NEMA DOGOVORA.
NA KOJI NAČIN. KOGa JE ODŠKOLOVAO, PA MAKAR I TEČAJEM.
TAJ SAVEZ JE OSNOVAN PRIJE KOJU GODINU.A NIJE JEDINI KOJI SE BAVIO SOKOLARSTVOM.
AKO JE TAKO TRANSPARENTAN I OD POMOĆI ZAŠTO NEMA STATUTA SAVEZA NA WEB STRANICAMA.
NITKO SE NIKADA NIJE NJEMU PROTIVIO KAO SAVEZU VEĆ KAO POJEDINCIMA KOJI NE ŽELE TRANSPARENTNO
SVE IZREĆI JAVNO A DRUGI BI MORALI PLESATI KAKO SE POJEDINCU HOĆE.
NEKA BUDE NOVA IZBORNA SKUPŠTINA AKO UÐU NOVI ČLANOVI SAVEZA!
NEKA SE SAZOVE U NAREDNIH 14 DANA SASTANAK SVIH SOKOLARA IZ HRVATSKE NA JEDNO MJESTO PA ĆEMO
VIDJETI TKO ŠTO IMA ZA REĆI.
I TO SAZVATI SASTANAK A NE SKUPŠTINU JER NISU SVE UDRUGE NITI ČLANOVI SAVEZA NITI IH ITKO MOŽE
NA TO U OVOM SUSTAVU DEMOKRACIJE MOŽE NATJERATI. ISTO JE DANAS I SA LOVAČKIM DRUŠTVIMA MADA
LOVAČKI SAVEZ JASNO I TRANSPARENTNO DAJE SVOJ STATUT I ŠTO KAO TAKAV RADI. E TO JE ONDA
DEMOKRACIJA.
NEKA SE NAVEDE JEDAN ZNANSTVENI RAD ILI PROMOCIJA SAVEZA U SVRHU SOKOLARENJA ZA DOBROBIT SVIH
SOKOLARA A NE POJEDINCA!
OVO NIJE 1945 GODINA, LJUDI GOVORE STRANE JEZIKE I KORISTE INTERNET. DANAS JEDAN TEČAJ UMJETNE
OPLODNJE GRABLJIVICA OD 10-TAK DANA U EUROPI (AUSTIJI, NJEMAČKOJ, ENGLESKOJ) KOŠTA 1000 KUNA I
NA NJEMU LJUDI UČE OSNOVE KAKO TO NAPRAVITI. NEMA SKRIVANJA NEČEGA ŠTO JE DANAS SVIMA MANJE
VIŠE POZNATO.
ZAŠTO PREDSJEDNIK U DEMOKRTASKOJ ZEMLJI NE ŽELI VIŠE RASPRAVLJATI O PROBLEMIMA I NE ŽELI
VIŠE NIŠTA PISATI. JEL TO NAČIN RADA JEDNOG SAVEZA KOJI NAVODNO POMAŽE SVIMA?? NA KOJI
NAČIN ONDA POMAŽE??

I opet o ispitima i opet ponavljam ( jer još uvijek nije jasno):
1. priznaju se SVI ispiti koji su rađeni u državama gdje je ispit uređen zakonom.
2.  ne priznaju se tečajevi (bez obzira u kojoj državi su rađeni)

ŠTO TO ZNAČI DA TEČAJ KOD NPR. MENÐUŠIĆA NE VRIJEDI NEGO ĆE SE PONOVNO POLAGATI ISPIT.
NULTO STANJE SE MORA POSTAVITI A ONDA MOGU VRIJEDITI NEKA DRUGA PRAVILA.
NEMOZE SE TRAZITI PROVOÐENJE MJERA RETROAKTIVNO JER NIJE BILO MOGUČNISTI TO SPROVESTI.



Tečajevi mogu služiti isključivo kako priprema za ispit.
Nakon položenog ispiti više nema dodatnih ispitivanja!  I to se nalazilo u tim famoznim
papirićima koji su progurani.

NARAVNO OD NULTOG STANJA NADALJE.ALI SADA TREBA PRIZNATA SVAKO SKOLOVANJE KOJE IMA DOKAZ O STRUČNOM I POZITIVNOM POLAGANJU ISTOG.


 Ako se vas par ne može dogovoriti oko tog pitanja (a koliko sam shvatio iz navedenog-ti si protiv
toga) daljnja polemika je besmislena.
Zakon (i Savez) priznaješ samo kada ti to odgovara i treba. To je u najmanju ruku licemjerno.
Telefon,pismo, mail i usmeno nisu pristojni načini pozivanja?

JESU PRISTOJNI NAČINI POZIVANJA ALI NITKO NIKOGA NIJE POZVAO NITI NA JEDAN OD TIHA NAČINA. POKUŠAVAM NAĆI SVAKI POZITIVAN STAV SAVEZA KAKO BIH GA OSOBNO   PRIHVATIO.

Ubuduće će se slat i buket cvijeća. Nisi dobio poziv jer se nije ništa ni održalo a prije
toga je uopće bilo pitanje da li si bio u Hr. Ako me sjećanje dobro služi je sam saznao za
sokolara koji je došao iz Slo. u proljeće 2008.g. Ako si bio i prije u Hr. zašto se nisi
javio? A da, ne priznaješ Savez.

U PROLJEĆE 2008 SAM U HR UZGOJIO PRVE DVIJE SOKOLICE.
PRIJE TOGA SAM 2007 G.MARJANA NAZVAO I PREDLOZIO MU SURADNJU NA TEMU REVITALIZACIJE STEPSKOG SOKOLA.
Odgovor je bio da nije to tek tak mladi gospon.I kako on moze godišnje izbaciti 20 stepskih ali kaj će mu to.
NAKON TOGA SMO SE POZDRAVILI I POKLOPILI.
PUNO PRIJE TOGA SAM U SVOJIM POČETCIMA SA  ZOKOM (AWAP) VOZIO SUPA NA CRES, UDOMLJAVAO I  PUŠTAO JASTREBOVE.
UČIO OD VITOLDA KOŠIRA.
A U JEDNOJ PRILICI ČAK JE I G. MARJAN BIO KOD MENE U ,,LOVU,,. TOLIKA JE SNJEZINA BILA DA JEDNOSTAVNO NIČEG NIJE BILO NI ZA VIDIT.ORLA JE DOVEO(MISLIM A JE BIO ZEN).TAKO DA SAM BIO TU OKOLO.I NISAM SE PUNO GURAO KAD NISAM ZNAO O ČEMU SE RADI.SAD SAM MALO UPUĆENIJI .

Nažalost, probleme koje imaš neće moći riješiti niti klub niti Savez niti ti ja mogu
pomoći.  Od nekoga tražiš da bude i zakonodavna i izvršna vlast a to je nemoguće. Nemoj se
ljutit ali sve to što navodiš me podsjeća na jednu državu u Aziji. Ime joj je Turkmenistan a
predsjednik te države prozvao se Turkmenbashi. Uskoro su lokalni izbori u Hr. a to bi ti mogla
biti dobra odskočna daska.

ZANIMLJIVA OPASKA U SVAKOM SLUČAJU. JAKO PRISTOJNO.
JESTE LI ZAINTERESIRANI ZA SASTANAK .MOLIM JASAN ODGOVOR.


austringer
Hrvatski sokolarski savez je od svog osnutka pa do sada napredovao u tome sto ima svoju internet stranicu.I to je to.Dajte mi recite kada ste organizirali bilo kakav lov  za sokolare ili druzenje,ako i jeste o tome nije cuo nitko od sokolara.Osim onih za koje ste htjeki da cuju.A sto se tice tog sokolarskog ispita dajte nam recite gdje ste vi polagali sokolarski ispit?Pa da i mi polozimo.U Hrvatskoj ima sada vec dosta ljudi koji imaju ptice iz umjetnog uzgoja i koji su uvezli ptice iz vana i jako bi zeljeli imati taj toliko spomenuti ispit i sokolariti,ali Hrvatski sokolarski savez kao da nije zainteresiran za to.Vama u tom savezu kao da pase da je sve tako kako je,tamo gdje je i bilo kad ste ga osnivali.Jedino je za pohvaliti sto ima ova internet stranica  i forum pa da bar na kakav takav nacin mozemo stupiti u kontak sa savezom.Prijatelj mi je bio zainteresiran za sokolarenje i htio je doci do saveza ali to je bilo nemoguce.Nazalost je tako.Vi ste protiv bilo kakvog petodnevnog tecaja,a taj tecaj buduceg sokolara upozna sa kakvim takvim iskustvima i informacijama.Dok spomenute kod vas nemoze dobiti ni za lijek.A da bi onda tim ljudima sa tim za vas nevazecim tecajevima prodavali sokolove i orlove.Malo ste mi smijesni.Imate nekoliko svojih poklonika i obozavatelja i mislite da je to to,a siguran sam da ima puno vise ljudi zainteresiranih za sokolarenje.Gospodin Zizanovic je napisao jako lijepu knjigu (procitao sam je od korice do korice),ali to je vise posveta samome sebi na dugogodisnjem radu u sokolarstvu.Vama ocito nije jasno da kocite sokolarstvo u hrvatskoj.Ako ste pravi sokolar,ljubitelj ptica grabljivica i prirode onda ce te se sigurno potruditi da se pocne nesto dogadjati u tom savezu.Jer ovakve prepirke preko foruma ne vode nikamo.Ostat cemo tamo gdje smo i bili do sada.Ima ljudi,sokolara i lovaca koji svake godina imaju svoje druzenje u Zelendvoru.Pa zasto savez ne napravi nesto slicno.Pa ne bojite se valjda da netko ima bolju pticu ili da bolje sokolari,pa nismo djeca.

D
Pozdrav,

Meni još uvijek nije jasno kako nitko ne shvaća  situaciju i ne razumije što piše u pravilnicima i zakonima.

Savez nema kome šta popuštati jer Savez nema niti zakonodavne niti izvršne ovlasti!

Dakle opet ponavljam:

1.)   ispiti se polažu pred povjerenstvom koju formira Ministar
2.)   Nostrifikaciju (a to je javna isprava) – provodi nadležno ministarstvo

Gdje se tu spominje Savez?

O sazivanju povjerenstva ne odlučuje niti g. Žižanović niti g. Menđušić već g. Zec koji je  predsjednik istog.
Savez ima korespondenciju  u kojima traži održavanje ispita, međutim...

Organiziranje lova od strane Saveza (i od kluba) bilo bi ilegalno jer još nema ispita a Savez si to ne smije dopustiti. Inače, praksa je da Savezi organiziraju obično jedan lov godišnje. Lokalni klubovi organiziraju lovove.

Tomo, istina je da si poslao papire a kako dati nekome dozvolu ako isti još nema ispita (bilo položenog ili nostrificiranog od državne uprave)? Opet govorimo o ilegalnim radnjama.

g. M. Žižanović  radi promociju i popularizaciju sokolarstva već nekoliko desetljeća u člancima koje objavljuje i Lovački vjesnik a znanstveni radovi su izbor pojedinca a ne Saveza.

Savez ne može  nikoga natjerati da se učlani. Zainteresirani klubovi i pojedinci  bi trebali poslati dopis u kojem se traži članstvo te će na prvoj redovnoj skupštini i biti primljeni.

Na web stranici još uvijek piše da je u izradi. Svega nekoliko osoba je poslalo fotografije ptica koje su i stavljene u galeriju. I g. Perica Dodig iz BiH je poslao fotografiju (i ovim putem zahvaljujem) svoje Ljubice. Zašto se nitko ne ponudi,  kada vidi da u opisima ptica stoji samo link na Wikipediu, napisati nešto i ponuditi fotografije ptica.?

Kvaliteta sokolara je subjektivan pojam i ne može se nikako „izmjeriti“ i ocijeniti.


Nadam se da je shvaćeno da Savez ima „zavezane ruke“ i da se konačno prestane optuživati isti. Ima još stvari koje bi mogao napisati i reagirati ali ne želim se spuštati na taj nivo komunikacije. Pošto već pišem i objašnjavam jedno te  iste stvari već duže vrijeme za mene je ova tema završena. Tko je shvatio, shvatio je a tko nije neka se potrudi shvatiti.

Lijep pozdrav
Danimir

Over and out

P.S.
Isprika ako sam nekoga uvrijedio sa svojim opaskama


petrinja saker
Ivek

Savez je institucija na nacionalnoj ravni i kao takva treba biti otvorena prema svima u drzavi.

Dok je klub ili udruga exluzivno uredjen i moze pozivati koga hoce.Zato nisu svi pozvani na susrete kluba, a na susrete saveza....




Savez kao trenutna samoproglašena(od nekih priznata, od drugih ne)trenutna krovna organizacija hrvatskog sokolarstva ima pravo podnositi prijedloge za izmjene zakona i pravilnika.
Utvrdili smo da smo po zakonu u banani(Ivo Sanader 2008).No kako se sve mjenja i to reba promjeniti.Nije bilo mogučnosti napraviti ispit i zato treba priznati drugi način dokazivanja istog.
Za to se borimo.Izumrli su dinosauri pa tako će i ovo proci.

goran
Evo poslao sam upit za uclanjenje pa da vidimo kako to radi.


highlander
u bre pa vi se bas zakrviste oko ovoga,
bez namer da uticem na bilo cije misljenje napisacu kako je pitanje sokolarskog ispita regulisano u Srbiji.
Ispit se polaze iz dva dela, i to teoriskog i prakticnog. Teoriski deo se polaze pred komisijom koju sacinjavaju tri clana,po jedan iz Zavoda za zastitu prirode Srbije,kao vrhovne istance koja se bavi ovom problematikom,jedan iz Lovackog saveza Srbije i osoba sa polozenim sokolarskim ispitom iz Drustva.
Ispit se sastoji iz tri oblasti,ptice grabljivice(zivot, zastita, razmnozavanje....), lovstvo(lovna terminologija, zakon o lovstvu, lovostaji.....) i sokolarstvo( usko vezana pitanja za ovu oblast) sa po 30 pitanja iz svake, dakle ukupno 90 pitanja.
Prakticni deo je takodje pred istom komislijom i ocenjuje se rad sa pticom, poslusnost, zdravstveno i opste stanje ptice, uslovi drzanja i eventualno lov.

Po uspesnom savladavanju ovih svh stavki pripravnik ima pravo da se ponosno sluzi tiulom SOKOLAR!
Napominjem da sve zvanicne drzavne institucije priznaju ovaj ispit kao punovazan!


pozdrav RaJa

petrinja saker
Upravo sam procitao clanak u lovackom vjesniku i tocno je opisano ono sto sam iznio da ce se desiti. A za tocno to su D i Marjan rekli kako savez ima zavezane ruke i tu nista nemoze.Ovo sto se trazi je centralizacija moci i sputavanje slobode i misljenja.

Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #12 u: 30. 03. 2009. 14:43:50 »
Eto kad hoces kopi paste.... ref
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #13 u: 30. 03. 2009. 14:46:22 »
Ma kopy odgovor na ovih par pitanja... Gdje ga se može položiti? Koliko traju predavanja, koliko ispit i koliko košta?
 hao hehehe Nema beda.

Offline Petrinja Saker

  • Moderator
  • K 100
  • *****
  • Postova: 144
Odg: Sokolarski ispit
« Odgovori #14 u: 30. 03. 2009. 14:52:10 »
Misterija...Nema sta.
Ja sam ću isčeznuti, kao i svi mi. Ali umjetnost sokolarstva će živjeti dok sokolovi budu mahali krilima.