Evo također jedan kratki seminarski rad na ovu temu...
Uvod:
Mungos je unešen na 3 Hrvatska otoka: Mljet, Hvar i Korčulu gdje su ga Hrvatski pomorci u ljeto 1910. donijeli radi toga da uništi zmije koje su mu prirodna hrana. Mungos se brzo namnožio te uništio populaciju zmija na otocima i počeo raditi štete na sitnoj divljači i domaćim životinjama te tako postao invazivna i neželjena vrsta.
Analiza:
Introdukcija mungosa izvršena je radi smanjenja broja zmija na otocima, ali radi brzog razmnožavanja mungosa cilj sa istrebljenjem zmija je postignut, ali došlo je do nepredviđenih posljedica tako da je mungos promijenio način prehrane i počeo se hraniti pticama, sitnom divljači i domaćim životinjama što nije bilo u planu, a zbog njegove brzine, spretnosti i načina razmnožavanja gotovo ga je nemoguće istrijebiti.
Zaključak:
Prije unosa alohtonih vrsta na teritorij morala bi se provesti istraživanja da se vidi da li će nova vrsta više štetiti ili koristiti staništu i bioraznolikosti staništa. U slučaju sa mungosom prvotni cilj je postignut, ali kao i u nekim drugim slučajevima naseljavanja na koncu sa njim ima više negativnih rezultata nego pozitivnih jer istrijebio je zmije koje su autohtoni stanovnici našeg kraja, a sad je na dobrom putu da uništi i ostale autohtone vrste i tim potvrđuje da introdukcija novih organizama nikad nije pravilna i korisna za ekološki sustav.
Literatura:
1.Mustapić i suradnici, Lovstvo, Zagreb 2004, Hrvatski lovački savez Zagreb Hrvatska. 129.str.Zdravko Janicki,CIBETKE: Mungos.
2.Denis Ivanković, 17.03.2009,
http://www.zadarskilist.hr/clanci/17032009/mungos---ljuti-neprijatelj-prirode3.Tajana Sekulić, prirodoslovno-matematički fakultet Zagreb,
http://www.biol.pmf.hr/e-skola/odgovori/odgovor364.htm