Evo i još jedna (možda i druga) dobra volja doći k vama.....
Ovo je samo jedan prilog više zašto doći tamo...(neka stručnjaci kažu svoje)...
Ovo izgleda kao da si u (vlastito građen) gater pustio predatora koji će riješiti (na svoj apetit) svoju dotadašnje uzgojenu divljač...
Invazivne vrste - Vrsta mjeseca: Mungos (Herpestes auropunctatus (Hodgson, 1836))
Najstariji poznati primjer namjernog unosa strane invazivne vrste u Hrvatsku je unos indijskog mungosa. Zbog biološke kontrole populacije zmija, prvenstveno poskoka, odnosno suzbijanja jedne vrste unošenjem druge, 11 jedinki te vrste sisavca iz reda zvijeri uneseno je 1910. godine na otok Mljet. Kroz 20-tak godina introducirani mungos je uništio sve zmije na otoku i počeo napadati druge male divlje životinje uključujući ptice selice, ali i domaće životinje, „pa se mungos u proteklih stotinjak godina življenja na hrvatskom tlu od spasonosnog tamanitelja zmija preobrazio u ljutog neprijatelja lovstva i prirode uopće“. Danas je prisutan na pet otoka: Mljetu, Korčuli, Hvaru, Čiovu i Škrdi, a unesen je i na poluotok Pelješac odakle se polako počeo širiti obalom.
Tijelo mungosa je izduženo s kratkim nogama i dugačkim repom. Na maloj glavi ističu se okruglaste uške i njuška. Izuzetno su spretni i dobri penjači. Razmnožava se dva do tri puta godišnje, a spolnu zrelost dostiže s 10 mjeseci starosti. Mungos je predator, oportunist (koristi sve prehrambene prilike), a poznato je da u pojedinim dijelovima godine zna jesti i voće. Ugrožava zavičajnu faunu, osobito gmazove i vodozemaca, a također je i prijenosnik nekih bolesti poput bjesnoće i leptospiroze. Zbog negativnog utjecaja mungosa na zavičajnu faunu, štete koju pričinjava i širenja obalom, Bernska konvencija (Konvencija o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa) Vijeća Europe donijela je preporuku o kontroli mungosa u jugoistočnoj Europi.