Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 404831 vremena)

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3160
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1695 u: 30. 01. 2019. 09:17:30 »
Koja je cijena ovakve kamerice?
Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1696 u: 30. 01. 2019. 09:37:21 »
900 USD za LR-2 koju sam našao. Goran zna za LR-3.  ;)

https://www.longshotcameras.com/products/lr-2-ultra

Može se ovo i improvizirati za nevolju. Treba ti jedan mobitel da ima dobar signal. Simpa kartica sa uključenom internet dan opcijom ili opcijom da promet na facebooku ne naplaćuje ukoliko je pretplata. Drugi mobitel isto tako. Možeš koristiti npr. svoj mobitel i neki stari.

Prijaviš oba na facebook. Onoga kraj mete staviš da radi live streaming preko facebooka, a ovoga kraj sebe da gleda live streaming.

Neće biti UHD rezulucija, bulletproof i water resistant. Neće snimati 12 sati, nego kojih par sati ili sat, ovisno o bateriji. Može se uzeti dodatno i neka jeftina eksterna baterija za produžiti vrijeme rada.

I eto ti long range kamere. Radi i na 100 km, sve dok je signala na mobitelu i baterije. :)

Trošak:

Simpa start paket + internet dan ili facebok free. Stari ekstra mobitel će se već negdje naći.
« Zadnja izmjena: 30. 01. 2019. 09:38:53 od Ivan75 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1697 u: 30. 01. 2019. 12:19:35 »
Za sada zadovoljan  ako jedino pravo mjesto za ocjenu je streliste  I godina dana upotrebe  pa cemo vidjeti  koliko je dobro.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1698 u: 30. 01. 2019. 17:03:38 »
Super stvar za LR naročito za papir. Malo moraš biti pažljiviji gdje je staviš kada gađaš čelične mete jer ima dosta srapnela zrna koji je mogu uništiti.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1699 u: 30. 01. 2019. 21:45:57 »
To si u pravu.  Odbijanje I rasprskavanje zena od celicne mete je nepredvidivo I strahovito. Ja ne pucam moje teske mete ispod 350m. Ovo ce mi biti za papirne  I kartonske siluete  na dalje  a da vidim sta se desava. Domet  je odlican  I sve radi dobri. Ovo je najnoviji model koji jos nije izisao vani. Bice dobra zabava s brda na brdo.

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1700 u: 01. 02. 2019. 06:03:10 »
Ja sam nabavijo Caldwell target kamer i radi solidno do 1000 jarda nisam probao na dalje. Samo sam je malo osigurao i dodao kabal tako da kameru mogu staviti kraj mete a odašiljač signala izmaknuti na sigurno.    
« Zadnja izmjena: 01. 02. 2019. 06:05:20 od lovac1977 »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1701 u: 01. 02. 2019. 08:38:17 »
Super. Uzivaj.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1702 u: 05. 02. 2019. 01:20:22 »


Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1703 u: 05. 02. 2019. 12:07:47 »
Gledam što koristi. Već kada se dotakao extreme longe rangea. Kakva su iskustva sa adjustable mountima.
Kada je extreme long range u pitanju, prvi izazov je uopće dovesti metu u vidno polje koje omogućuje ciljanje.

Primjer adjustable mounta (samo primjer):
[url]https://www.eurooptic.com/era-tac-adjustable-inclination-mount-34mm-42mm-165-high.aspx/[url]

.308 Win na 1500m ima pad od oko 100 MOA. Meta se vidi tek na 4x zoom na optici sa 56mm objektivom, u samome dnu. Ako se cilja neboder to je OK, manja meta se neće ni vidjeti.

Npr. Kahles k1050 ima min zoom 10x, na njemu se meta vidi tek kada se turreti zakrenu za oko 55 MOA. A to mu je maksimalni adjustable range.
Znači trebali bi zavidati do kraja, upucati, pa odvidati do kraja i gađati. Katastrofa za oprugu. Alternativno upucavati u vrh konačnice, stavljati podloške i sl. Gađa se na min zoomu...

Zašto ne staviti adjustable mount. Npr ovaj iz linka ide do 70 MOA. Ostaje 30 MOA. Kahles MOAK konačnica ima gornju oznaku na 20 MOA na 10x zoom. Tu se upuca. Ostaje još 10 MOA. Digne se turettom za 5 MOA i meta je na 6 crtici (sredina od crosshaira do dna) na 50x zoom.

Optika samo lagano odstupa od optičkog centra, opruga je na svome optimumu i cilja se na max. zoomu u ovom slučaju 50x.

Ovo zvuči puno bolje od 4x zoom sa opuštenom oprugom ili eksperimentiranja sa podlošcima i poravnavanjem optike.

Imate li iskustava sa adjustable mountima? Rasklima se li se to? Pa tako rasklimano ne drži nulu...


Ja koristim jednoga na zračnici, ali to je drugi svijet sa drugim pravilima. Radi super. Podloske+mount mi daju 90 MOA, tutretima mogu dignuti još za 40 MOA, još imam i konačnicu. Zahvaljujući tome mogu naciljati metu na 250m na 7x zoom a da jedva diram turrete. Sa turretima idem na 20x zoom, ali slabim oprugu i idem van optičkog centra.

Ne vidim da se puno priča o adjustable mountima, meni je to must have. Osobito ako idemo na ekstreme.


Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1704 u: 05. 02. 2019. 12:47:34 »
Ne da mi urediti komentar.

Što neke ljude buni sa adjustable mountima su 2 stvari.

1. Tvorničke oznake ne odgovaraju stvarnom stanju.
2. Balistički kalkulatori krivo računaju.

Problem 1:

Izmjeri se špijunima zračnost na stražnjem nosaču, od nule.
Izmjeri se dužina od kraja do kraja dva nosača.

X= tan^-1 (zračnost/dužina) = kut u decimalama

Ubaci se npr tu. https://www.rapidtables.com/convert/number/degrees-to-degrees-minutes-seconds.html

Dobiju se minute. Tj. MOA.

Problem 2.

Balistički kalkulator treba visinu optike u odnosu na kraj cijevi, ne na nosaču.
Kada se optika nagne za 120 MOA, to su 2 stupnja. Promijenila se i visina optike na kraju cijevi. Tu novu vrijednost treba upisati.

Izmjeri se dužina od sredine između dva nosača i kraja cijevi.

Najlakše je upotrijebiti prethodno izmjeterenu dužinu nosača i podijeliti sa 2.

A = dužina/2

Sada se izmjeri udaljenost od kraja prednjeg nosača do kraja cijevi.

B = udaljenost + A

Sada se računa:

C = B × tan(X)

Ovaj C se oduzme od visine optike na nosaču i to se ubaci u balistički kalkulator.

Ja sam ovo radio na ovaj način puno puta, i nikada problema sa balističkim proračunima ili da mi je nepoznato za koliko MOA sam podigao nosač.
« Zadnja izmjena: 05. 02. 2019. 12:50:25 od Ivan75 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1705 u: 05. 02. 2019. 13:33:40 »
Da netko krivo ne shvati. Kada se upucava u vrh konačnice ili sa zavidanim turretima (ovo ja nikada ne radim, uništi oprugu) treba staviti podloške za nadokaditi pomak, ukoliko je adjustable mount već na max.

Za onaj primjer sa Kahlesom, npr. 25 MOA podlošci. Može se o tako ostaviti, pa turrete niti dirati (osim za fino podešavanje prilikom samog gađanja), ili dodati još 5 MOA turretima, pa je u centru.

Vidim da mi ovo nedostaje u tekstu.
« Zadnja izmjena: 05. 02. 2019. 13:35:21 od Ivan75 »

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3160
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1706 u: 05. 02. 2019. 18:12:52 »
Eh, sad si me u mislima vratio u srednju skolu. Prvi razred srednje, i produznu nastavu iz matematike.
Nas par u skoli, a ostala djeca na moru i kupanju.
Gente Balcanico!

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1707 u: 05. 02. 2019. 18:45:54 »
Isplati se.

Uštedi puno metaka i odlazaka na streljanu.

Uglavnom, rezultat bude dovoljno precizan da se stvar upuca jednim odlaskom na streljanu bez rafalne paljbe.

Ovo je samo prvi izazov. U biti, najlakši.

Idući bi bio priprema zrna (Jednake dimenzije, težina, punjenje... u mikronima). Tako da brzina što manje oscilira i sve slijedi iste zakonitosti. Ovo traži pucanje, ali još ne rafalno.

Onda slijedi balistika, a to neće ići bez rafalne paljbe.

Meni sada proračuni govore da svojom federušom ne mogu pogoditi 250m jer mi je žiroskopska stabilnost mala. Trebao bi mi brži twist rate cijevi.

Podaci sa streljane mi govore suprotno. Nema wobblinga i/ili spiralne putanje.

Svejedno, stupovi su mi "nisko", a trajectory hight u nebu. Pogađam stupove prije mete. Prvo trebam to riješiti.

250m federušom bi bio svjetski rekord. Ne znam da je to ikome uspijelo. Najdalje što su iskopali je 200 yardi gađanje golf loptice sa puno pokušaja.

Za .308 Win na 1500m još se treba pozabaviti i transoničnim letom. To pospiješuje wobbling. Stimulira ga.

Što ja znam, meni je to sve skupa zanimljivo. Kako se ono kaže: Svakoj budali, svoje veselje. :)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1708 u: 05. 02. 2019. 19:16:23 »
Naravno. Zna se dogoditi i da sa odabranim zrnom ne ide i gotovo.
Onda nazad na korak 1 i sve ponovo. Ironija je da za odrediti pad treba prvo odabrati zrno, pad ovisi o zrnu.

Ja sam sada zapravo na zrnu br. 2. Zrno br. 1 je bilo neuspijeh. :-)
BC je pri malim brzinama bio toliko nizak da mi je meta ispala iz vidnog polja. A nemam više podloški, adjustable mount je na max.

Ne znam kako mi računica izbaciva malu žiroskopsku stabilnost pokraj onolikog spin drifta, očito je projektil overstabilized.
Svejedno, podaci sa streljane govore da je sve OK. :-) A to je ono bitno.

Vjerovatno je u pitanju činjenica da je računics za zrno gdje je centar pritiska ispred težišta, kod dijabole je centar pritiska iza težišta.
Time neka se bave stručnjaci. Ja opalio, i sve je OK. :-)
« Zadnja izmjena: 05. 02. 2019. 19:24:14 od Ivan75 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1709 u: 05. 02. 2019. 19:22:08 »
Opet krivi odgovor. Molim admina obrisati.