Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 397255 vremena)

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1875 u: 14. 07. 2019. 14:14:14 »
Ne Pinia. Uzmem novi TRG, i nitko mi ne brani nekada u budućnosti nabaviti ekstra cijev drugog tipa. Ako zaželim.

Pažljivije čitaj Pinia.
« Zadnja izmjena: 14. 07. 2019. 14:22:12 od Ivan75 »

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1876 u: 14. 07. 2019. 14:49:56 »
Ma čitam ja dobro samo šta točno čitam još nisam skužio. Bez uvrede  zagi
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1877 u: 14. 07. 2019. 15:34:41 »
Pinia. Ne planiram mijenjati cijev, ne u skoroj budućnosti. Ovo je mislim lako skužiti.
Ali onaj ALI uvijek postoji, i nitko mi ne brani ako se taj ALI dogodi.

Npr. Naprave neko novo zrno (isti kalibar) koje traži drugi twist. Jeftinije je nabaviti ekstra cijev od kupovine ekstra puške i to kvalitetne.
Ili mi se cijev potroši pa je nastavim koristiti za trening, a imam ekstra novu za natjecanja.
Ili me pukne luda pa hoću proći što stabilnije kroz transoničnu zonu, ovo bi tražilo totalno drugačiju cijev i zrno.

Puno taj TRG košta da bih ga nakon godinu dvije dao u oglas. Ako mislim da se to može dogoditi, onda neću niti kupiti, tražim dalje. Ili idem na jeftinije, pa dam u oglas nakon godinu dvije.

Mislim da će mi TRG 22 biti i više nego dobar, i neće ići u oglas sigurno. Ne A1, nego klasični. Onaj folding stock IMO ne opravdava toliku razliku u cijeni. Praktički duplo.

Offline Pinia

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1181
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1878 u: 14. 07. 2019. 17:05:47 »
Ako planiraš uzet TRG 22 u .308 onda će ti cijev jako dugo trajat tako da ne moraš se brinut oko mjenjanja cijevi ubrzo. Više se brini oko toga da si znaš sam radit "match grade" streljivo.
Kad planiraš u kupnju i gdje?
Rule number 1: Fuck what they think.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1879 u: 14. 07. 2019. 18:04:26 »
Može i 6.5 CM samo ne pretjerivati sa brzinom i tlakovima. Onda traje.
Sako je optimiziran za teži duži boat tail. Točno ono što mi treba.
Službena je natjecateljska puška, znači vrijedi.

Kod nas Sako prodaje par dućana, barem se tako reklamiraju. Pa pitati može li se naručiti točno određeni model. Ako da, kupujem kod nas.
Ako ne, prvo na MUP raspitati se što sve treba za naručiti iz vana. Onda dalje.

Mene zanima točno određeni model, takav ili nikakav. Vremena za čekanje imam, nisam u žurbi

Kada?

Možda još ove jeseni. Ali volio bih prvo dovršiti teoretski dio do kraja, da ne naučim naknadno nešto što me okrene za 180, u pogledu kalibra, zrna... Kao i pregledati što više tuđih iskustava. Ima ona stara narodna: Pametan uči na greškama, a onaj još pametniji i na tuđim greškama.

Optika za sada Kahles k1050. U igri su još Vortex, S&B i Sightron.
Mount: era-tac adjustable

Muzzle break: Sako.
Vreće sa pijeskom: Caldwell (već ih imam)
Buuble level: BKL, već imam.

Bipod:????? Meni onaj Sakov ne izgleda loše, upravo ona fleksibilnost koju pojedini pljuju, pa kažu da se razvali pod težinom puške, je upravo ono što se meni sviđa. Ne ograničava kretanje u iti jednoj osi. Ali gledam i što se nudi na benchrest tržištu.

Puno je veći problem nabava komponenti za streljivo. Znači veća količina istog LOTa (nakon testiranja). Ovo je sve izvana i na slijepo. U UK imaju dobru ponudu, ali deru cijenama nemilo, tražim dalje.

Barut i kapisle su najveći problem. Ovo nije tek tako naručiti poštom, a ponuda je kod nas limitirana. Možda ima neki dućan voljan naručiti, a možda i nema.

Alat će vjerovatno biti Lee, dostupan i dobro dokumentiran. Thumblere za čišćenje čahura ne mogu koristiti radi buke, gledam sada vrijede li što ovi ultrasonic i gdje nabaviti kemiju.

Recepte za punjenje skidam sa svih strana pa uspoređujem. A malo i sam analiziram kako učim. Više me zanimaju komponente, točna količina se odredi na streljani.

OAL nije nešto poznato. Približno jest, točno u desetu? Treba na streljanu.
« Zadnja izmjena: 14. 07. 2019. 18:08:07 od Ivan75 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1880 u: 14. 07. 2019. 18:44:58 »
Od dodatne opreme još i kvalitetan chrony i kufer za prijevoz. Set i sredstva za održavanje.

Ostatak: vremenska stanica, range finder, kalkulatori, alati, mjerna oprema, mikrovaga..... to imam. Uključujući i improvizirani target cam. :-) i to dva. :-)
Kada sam kupovao za zračnicu, u biti sam kupovao za vatreno, ali da je iskoristivo i na zračnici.

Offline zhrvoje

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2457
  • Gun Nut
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1881 u: 14. 07. 2019. 19:05:32 »
Bas me veseli sve ovo citati, samo naprijed zagi  ludiloo
Hunting is getting as close as you can, shooting is getting as far away as possible.
https://www.youtube.com/channel/UCnDcMjnFpvRMCtlVHqFqUVQ

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1882 u: 14. 07. 2019. 20:02:46 »
Kad je burno vrijeme dali oduzimaš ili dodaješ?
Na buri ti samo pomaže ako dobro možeš procjeniti vjetar a ostalo ti ništa nemoze pomoć.  d4. A za sve ostalo ćeš morati sam da eksperimentises da vidiš kako se barut ponaša u razlicitim uvjetima. Ja pucam 6 mm dasher za streliste ovo je 3 cjev i ona je pri kraju ima već 1230-1250 metaka počela je već malo da rasipa. Berger 105 gr VLD, lapua čaure , RL15 barut i  br4 kapisle. Iako je treća cjev do sad nisam nešto puno skonto. Od 40-65F 31.5  radi super od 65-85F 31.3gr a ako je vlažno vrjeme moram podići punjenje za 0.3 gr.   Samo moraš da imaš na umu da je velika razlika od lot broja do lot broja u barutu. Prob sam neki još punjenja koji rade super ali prejaka odnosno unište cauru nakon 3-4 punjenja. Sljedeca cjev će biti sa tunerom ili posedujući teg na cjevi. Sa njim je puno lakše uskladiti harmoniju cjevi a preciznim podesajes možeš da napraviš da zrno izlazi iz cjevi u pozitivnoj node. Tako da brze zrno izlazi malo ranije iz cjevi dok cjev vibrira prema gore od od ose a malo sporiji izlazi poslje dok je cjev još malo odstupila od ose horizontale. Sa ovim možeš da uskladiš da različite brzine metka na daljim ciljevima imaju istu tačku pogodka i samim tim eliminiše te male razlike u brzini zrna metka od metka do metka. Pozz
« Zadnja izmjena: 14. 07. 2019. 20:07:51 od lovac1977 »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1883 u: 14. 07. 2019. 21:09:59 »
LOT. Jako bitno.

Koliko je god nekome super čitati razmišljanja početnika. LOT je ono što komplicira nabavu na sijepo. Bez obzira što Quick load izračuna, bez obzira što netko drugi objavi u svome receptu. Bez obzira na vlastite rezultate i iskustva. Samo drugačiji LOT nečega sve to poništi. I za istu cijev, isto tip zrna, isti tip baruta... Sve se mijenja. OAL se mijenja, ako je LOT zrna drugačiji, kao i količina punjenja kako OAL mijenja prazni volumen čahure. Samo radi drugog LOTa nečega. Barut, opet se mijenja, kapisla i to mijenja.

Nije ovo nešto što samo Lovac1977 tvrdi i jedan ludi početnik. Nego čitav streljački svijet.

Mene trenutno zanimaju komponente. Npr. Jeli mi N550 prejak, koliko ljudima koji ga koriste u 6.5 CM traju čahure. Može li bolje od CCI BR4 i sl. Kao i dobavljivost tih komponenti iz RH.

Količine i mjere odradim na streljani. Uz nadu da iza sebe imam poveću zalihu komponenti istog LOTa, pa duže ne treba kretati od nule. Nego samo tunirati i unaprijeđivati. Ovisno o uvjetima: temperatura, vlažnost, tlak.

Ako svakom kupovinom dobivam drugi LOT u maloj količini. Bolje onda potražiti kvalitetan tvornički metak. Ispadne na kraju jeftinije i bolje. Osim ako se puni samo da se uštedi bez obzira na performanse.

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1884 u: 14. 07. 2019. 23:49:49 »
Svašta si ti tu napisao, nabrojao i nadrobio. Ideš iz krajnosti u krajnost. Mercedes s Trayal gumama.
Već vidim da ćeš na kraju opet kupit zračnicu.
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1885 u: 15. 07. 2019. 00:51:02 »
Paa.... Bolje cestu drže 4 iste, pravilno napuhane, Tryal gume. Od 4 različite izdušene Continental. Samo što se sa Continental može pokazivati, sa Tryal ne. Bez obzira što takve Continental ne vrijede ništa.

Činjenica. Na Mercedesu također. A nije ni Mercedes što je nekada bio, kao ni zračnice.

Nije neizvedivo iz RH naručiti premium komponente u istom LOTu. Treba se staviti i ne samo kliknuti buy, nego kontaktirati prodavača i dogovoriti.

4 različite, izdušene gume ne stavljam ni na jedno auto.

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1886 u: 15. 07. 2019. 09:44:42 »
ivan, prepuno svega za početnika. ovo što pišeš možda upotrebiš nakon 5 godine streljanja i reloadinga. ovi svi detajli... puno previše za početnika kao si ti.

308 winchester... ako živiš 20 godina u prošlosti ili odeš u F-TR... danas je ovde univerzalan 6,5mm.

sako trg... preplatiš 2 puta. puno se kupuje u hrvatskoj recimo od mika iz UK, dolphin gun campany; vrhunske komponente složene skupa i za manji dinar nego sako.

optika, bipodi, kundaki... od tvojeg opisa ti češ složiti opremu za lov, tactical i bench rest u jednu pušku. z10
« Zadnja izmjena: 15. 07. 2019. 09:47:25 od Marko2Marko »

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1887 u: 15. 07. 2019. 11:23:44 »
Hvala Marko na preporuci, definitivno pogledam. Custom build je najbolja opcija. Ali kako Lovac1977 reče, fali mi polazišna točka. Istinu čovjek reče.

Kalibar je 6.5 CM

Oprema:

Sako TRG 22 - Tactical i službena natjecateljska puška 300m.

Kahles k1050 - Benchrest

S&B - Tactical - Ima zanimljiv model sa visokim rasponom zooma, jako univerzalan.
Vortex Golden Eagle HD - benchrest
Sightron 10-50x60 - benchrest.

Tu su još March (puno novaca, a ovo gore je bolje). Night Force - previše novaca u EU.

Era-tac adjustable - Extreme long range.

Bipod: ????? Nemam. Napomena - preferiram fleksibilne, koji ne ograničavaju kretanje. Poslužio bi mene i onaj Sakov jako dobro.

Bubble level - obični dodatak.
Vreće sa pijeskom - obični dodatak.
Range finder - tactical, u benchrestu daljina je poznata.

Ostatak je obična oprema koja se ne može svrstati u iti jednu kategoriju. Koristim je i na zračnici, o kakvim kategorijama je tu riječ.
Vremenska stanica - kategorija metereologija.
Alat i mjerna oprema - mehanika.
Itd.

Lovne opreme nigdje.

Detalja nema previše, dapače, fali ih. I to osnovnih, npr. tip baruta.

Na poslu radim sa puno zahtjevnijim, detaljnijim i preciznijim stvarima od relodinga. I sve te detalje, iskoristim danas.
Precizna mehanika, fizika... je nešto što mi je posao 20+ godina, i to na znatno većoj i detaljnijoj razini od reloadinga. Da, postoje i složenije aktivnosti od reloadinga.

Nisam novi na obaraču, u ovoj vrsti streljaštva da, sportskog tkđ. Ali ne novi na obaraču općenito. Od 8 godine, sa dužom pauzom iza rata.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1888 u: 15. 07. 2019. 11:42:47 »
Muzzle break.

Kada vidim ludonje poput sebe da ih koriste, znam da nisam pogriješio.
Znači likove koji paze ima li prašine po cijevi, jer tko zna kako se odrazi na harmonike, a uvrste i gravitaciju mjeseca u proračun.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1889 u: 15. 07. 2019. 12:05:00 »
Muzzle BRAKE. LOL. Prebrz na tipkovnici.