Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 404025 vremena)

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #645 u: 25. 02. 2014. 21:57:16 »
lijepo!zanimljiv hobi.
koliko je uređaja za to potrebno?s čim si mjerio brzinu vjetra i na kojim udaljenostima?vlažnost zraka itd?

Offline twingi

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #646 u: 25. 02. 2014. 22:50:29 »
Za rezultat koji sam ja danas imao i nije trebalo previse "tehnike". Pametni telefon android ili apple platforme sa instaliranom Strelok aplikacijom, laserski daljinomjer i malo iskustva u procjeni jacine vjetra. Kod mete sam okacio komad najlonske kese kojih nazalost mozete naci u lovistu. Atmosferski pritisak i vlaznost zraka sam takodje prepisao sa widgeta telefona, kao i temperaturu zraka. Nadmorsku visinu automatski mjeri Strelok ako ukljucite tu opciju i preko GPS-a za par sekundi imate visinu na kojoj se nalazite (za ovo vam nije potrebna veza sa internetom, dovoljno je da telefon ima GPS modul). Vjetar sam procjenjivao ovom metodom:

Do 5km/h---------Teško da može da se osjeti ali je dovoljno jak da zanosi dim
Od 5- 8km/h---- Jedva da se osjeća na licu
Od 8-13km/h--- Lišće i drveće su u konstantnom pokretu
Od 13-19km/h- Lišće na zemlji i krš se pomjeraju
Od 19-25km/h- Manja se drveća njisu

Ocekujem da mi ovih dana dodje i anemometar, ali nece bas biti od neke velike koristi jer vjetar mjeri samo ondje gdje stojite...

Uglavnom ja sam u program unio vrijednost od 5 kmh, mada mislim da sam tu najvise pogrijesio jer je vjetar sigurno bio jaci (8-13km/h) i veoma promjenljiv na svim dionicama do mete. Trudio sam da uhvatim period najslabijeg vjetra prateci vanjske pokazatelje. Uglavnom, kada dodjete na mjesto odakle mislite gadjati prvo se unesu faktori eksterne balistike (nadmorska visina, vlaznost, atmosferski pritisak...), ako ima vjetra sto preciznije odrediti njegov smijer i jacinu i unijeti u program i jednostavno klik na calculate i dobijete potrebnu korekciju. To vjerovatno nece biti idealno, ali nece biti ni daleko od cilja. zagi

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #647 u: 25. 02. 2014. 23:25:26 »
Bravo na trudu i vjezbi ( i preciznosti)! kao sto si vidio moguce je i nije previse tesko samo treba malo volje i strpljenja.
Kolika je brzina zrna i jesi li mjerio to vaznu komponentu. osim toga slika prikazuje lagani uspon jer je meta visa od tvoje pozicije. Vjetar je najtezi faktor i ako se zamisli da dva strelca imaju totalno istu opremu i vjestinu onaj koji cita vjetar bolje imace precizniju i manju grupu. Na mojoj pusci u istom kalibru pucam nesto laganije zrno od 168 gr ali su detalji prilicno slicni. MOA elevacija za 440 m je 10- 10.5 MOA ( 40- 42 klika) a  horizontalni pomaka za takav vjetar je 7-8 klika ili otprilike 22-25 cm za tu daljinu. Dobio si odlicnu grupu i pocetak da to dalje istrazujes. Vjerovatno ti je brzina negdje oko 2750 f/s sto je standard za 3006, Tikka cijev i takvo zrno. Ako mozes naci neko bolje zrno da imas bolji BC grupa bi se mogla lijepo stanjiti u promjeru.  Pucao si vjerovatno na 20x povecanje? Taj software ne poznajem ali izgleda dobro i precizno.

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #648 u: 25. 02. 2014. 23:28:40 »
Ja kao totalni laik koji se tek pomalo učim i ispitujem i raspitujem gađanje na velike daljine ovo je za mene fascinirajuće i šta reći nego samo bravooo ludiloo.
Pozdrav i uživaj
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline twingi

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #649 u: 26. 02. 2014. 08:48:51 »
Bravo na trudu i vjezbi ( i preciznosti)! kao sto si vidio moguce je i nije previse tesko samo treba malo volje i strpljenja.
Kolika je brzina zrna i jesi li mjerio to vaznu komponentu. osim toga slika prikazuje lagani uspon jer je meta visa od tvoje pozicije. Vjetar je najtezi faktor i ako se zamisli da dva strelca imaju totalno istu opremu i vjestinu onaj koji cita vjetar bolje imace precizniju i manju grupu. Na mojoj pusci u istom kalibru pucam nesto laganije zrno od 168 gr ali su detalji prilicno slicni. MOA elevacija za 440 m je 10- 10.5 MOA ( 40- 42 klika) a  horizontalni pomaka za takav vjetar je 7-8 klika ili otprilike 22-25 cm za tu daljinu. Dobio si odlicnu grupu i pocetak da to dalje istrazujes. Vjerovatno ti je brzina negdje oko 2750 f/s sto je standard za 3006, Tikka cijev i takvo zrno. Ako mozes naci neko bolje zrno da imas bolji BC grupa bi se mogla lijepo stanjiti u promjeru.  Pucao si vjerovatno na 20x povecanje? Taj software ne poznajem ali izgleda dobro i precizno.

Brzina zrna po oficijelnoj stranici PPU je 820 m/s, nemam hronometar i ne mogu provjeriti, tako da sam prinudjen unositi tu vrijednost. Meta je 7 stepeni visa od mjesta gadjanja i daljinomjer nije uračunao da je potrebno korigovati ugao. Moja optika ima vrijednost 1/8 MOA po kliku tako da mi treba duplo vise klikova nego tebi, no suština je ista. Tacno da sam pucao sa 20 x uvećanjem. Softver je izuzetno dobar i preporučujem ga svima koji vole gadjati na većim daljinama. Bolju municiju teško mogu naci, ali potrudit cu se.  zagi

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #650 u: 26. 02. 2014. 09:08:12 »
^ A šta će ti bolja municija??? Ovo je  1liga !

 zagi
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #651 u: 26. 02. 2014. 09:51:24 »
Bravo prijatelju, odlično
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #652 u: 26. 02. 2014. 11:37:55 »
Malo talenta, malo vezbe, malo razmisljanja i mnogo samopuzdanja teaa
cestitam!
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline twingi

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #653 u: 26. 02. 2014. 15:43:39 »
Malo talenta, malo vezbe, malo razmisljanja i mnogo samopuzdanja teaa
cestitam!

Ry ako ti tako kazes onda nema greske! zagi zagi

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #654 u: 26. 02. 2014. 16:24:20 »
 1liga bravooo ovo je područje mog velikog zanimanja samo bojim se da mi fali još mnogo do ovakvih rezultata.
Još jednom  bravooo

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #655 u: 27. 02. 2014. 10:13:51 »
 bravooo bravooo jaro  zagi
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #656 u: 13. 03. 2014. 19:45:07 »
Koja je prikladnija koncanica za dalekometno strelastvo 4A ili mil1 iz kahlesovog programa.

http://www.kahlesoptika.com/optike-za-sport/competition-k624-tt/

Zelim uzeti kahles k624 tt  pa se dvoumim sa koju koncanicu od ove dve.
Molim za savet znalce ovog foruma.Unapred hvala.
Pozdrav.
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline twingi

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #657 u: 13. 03. 2014. 20:08:59 »
Licno bih izabrao mil1, mada bi i 4a radila posao, za koncanicu je najbitnije da nije predebela. Mil1 je prakticna jer njome veoma jednostavno, brzo i precizno mozes izmjeriti daljinu do mete koristeci jednostavnu formulu. Sta god izaberes Kahles je Kahles... zagi

Offline Traper.

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1956
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #658 u: 13. 03. 2014. 22:48:02 »
Znam da je prednost mil1 merenje daljine ali na streliste zna se daljina tacno, pa takvo merenje nije potrebno.
Aj sad budi pametan, stvarno ne znam koju cu.
repetirajuce-SAKO ,  prelamajuce-MERKEL

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #659 u: 13. 03. 2014. 23:20:31 »
624 je odlicna optika  sa vrhunskim staklom i odlicnim i preciznim Mil dotom medjutim ako ces pucati mete cija je distanca poznata i gledati da sto vise stavis u centar onda tanka koncanica radi bolje i nemas debelih mil dot krugova koji pokrivaju metu- pogotovo u prvom planu.  Daljninu rjesisa sa vertikalnom turetom a ostalo ti je potreban cist pogled i pregledna koncanica s kojom mozes precizno postaviti centar na zeljeno mjesto. Nekad strelci koriste turete da poravnaju nekad uzmu hold over pa tako pucaju. nekad je 1/4 moa previse pa moras negdje izmedju. Ako su ti mete ne dalje od 600 m Mil dot je OK mada bi uvijek radje uzeo cistu i jednostavnu koncanicu. Ako ces lovit s tim onda opet mil dot ima prednost. Moras pazljivo izmjeriti velicinu mete i znati njenu visinu da bi izracunao daljinu.