Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 401496 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #120 u: 10. 03. 2009. 23:51:14 »
Ja probam i treniram gadjanje sve u namjeri da budem bolji strelac i bolji lovac. Volio bi da budem najbolji moguci strelac  jer je to za mene izazov i to prilicno komplexan. Nisam sretan da izbusim mali grupicu na 100 m nego hocu vise i dalje. O alatu za to se moze pricati koliko hoces ali hajmo probati napraviti obicni lovacki karabin upotrebljiv za vece daljine bez " custom" preinaka i dodavanja stvari. Puska je recimo Tikka T3 sintetickog kundaka standardne "lovacke= tanje cijevi moly ili SS nema veze. Kalibar 270WSM,7x64, 7 mm RM, 308W ili 300 WM ili 300WSM. Ima i drugih manjih i vecih odlicnih kalibara u svojoj klasi ali ostanimo oko ove grupacije "srednje" velicine.
Solidan nosac optike kao: Weaver, Warne, Tally, Optilock, Bushnell ili slicno. Ne nabrajam evropske jer su vecinom skuplji ali vi ih  dobro znate.Nista pre skupo i komplexno.
Optika: neko nepisano pravilo kaze koliko novca za pusko toliko novca za optiku! Toze tako moze i skuplja optika moze i jeftinije ako se trazi po internetu " best deal".
za vece udaljenosti a jos uvijek prakticno za lov bi bile optike tipa: 4-12x 44 ili 4-16x50. Optika ne smije biti preglomazna i teska da narusava balans puske. Izlazna optika 56 ili 60mm je puno bolja nego 40 ili 44 u smislu ubiranja svjetlosti ali nije bas ni prakticna za nosenje i svaku vrstu lova.
30 mm cijev je uvijek bolja od 25 mm jer prirodno pronosi vise svijetla. celicna cijev ne mora biti bolja od aluminijske cijevi cak moze biti obrnuto. Kvaliteta i cvrstoca avio- aluminiuma je zadivljujuca a laganija opcija. Optika recimo Meopta koja je neka srednja klasa optike u Evropi. ( ako grijesim popravite me).
Upucavanje puske pocinje sa korekcijom optike i cijevi za sto se korisit alat( Bore sighter ). kad je optika postavljena da mehanicki ne smeta metku, ciklusu zatvaraca i ostalom i njena udaljenost je optimalna za oko strelca kao i da nema smetnju u odnosu na moguci prednji nisan puske treba je upucati.
Kod nas se dosta cesto korisit laserski metak za stimanje puske. Jednostavno kupis laserski metak u svom kalibru stavis ga u cijev i vidis njegov trag na meti i onda korigiras optiku da metak padne tacno u tu poziciju na datoj daljini.
Za to treba izabrati sto moguce idealniji dan: izmedju 20 -25 C, bez vjetra.
Puska se postavi u sto cvrsci prednji  naslon, meta 25m koja je potrebna samo da se sigurna grupacija postigne i "gruba" korekcija optike po vertikalnoj liniji mete. Svaki ispaljeni metak zahtjerva da se cijev ocisti i ohladi prije slljedeceg opaljenja.
Prelazim na 50 m i ucvrscujem grupaciju svaki put cista cijev i hladna. Grupa je u vertikali sve horizontalne varijacije smanjene do maximuma. Centar optike je svaki put u centru mete a turete popravljau i vrse potrebne korekcije. Neke optike su u inch a neke u mm vrijednostima kao i 1/4 MOA ili jos bolje 1/8 MOA ( Minut od Angle = minuta ugla/ kuta). Kad sam zadovoljan grupacijom koja ne udara tudje mete i svaki metak zavrsi nekih 50 mm iznad centra mete idem na 100 m. Udaljenost koja je najkriticnija i najvaznija za pusku i lovca.
Koristim mete koje me navode i imaju cisto polje "upada" metka nekih 25 x 25 mm sa dobrim kontrastom tako da me meta prirodno navodi da pucam izmedju crnih povrsina. Metu sam vec stavio negdje na forum ali se mogu naci na: www.protargets.com pa probajte.
Probam pucati na 100 m i vidim mjesto udarca metka da izvrsavam korekciju. Uz to vadim tablice za vrstu metka koji cu uglavnom korisiti da vidim visinu udarca metka na 100 m ako je puska namjestena 200 m / Nula. recimo kod 3006S za 168 gr metak visina je 53 mm za 220 m nula i cista vidna linija od 295 m. To je idealna kombinacija za mene i moju vrstu lova. U svakoj kombinaciji pucam u vitalni dio mete. Na pola putanje ( 120 m ) metak ima najvisu tacku putanje sto rezultira u visem pogotku ako je meta bliza ( 120M).
Moja zelja je namjestiti pusku na 200 m zato na 100 m meti moram imati sto manju grupaciju nekih 53 mm iznad centra mete. Grupacija mora biti unutra kvadrata od 25 mm ( 5 metaka) jer se nekontrolirano siri na vecim udaljenostima kao sto je poznato. ovo je moguce postici svakom lovcu na 100 m sa ovakvom puskom i to je cinjenica. vecina ovakvih pusaka ima standardnu preciznost od 1 MOA a SAKO i neki drugi  i bolje. Cijev se potpuno ocisti i ohladi i pocinje se pucati i grupirati razlicinu municiju   iste tezine da bi se nasla ona vrsta koja "prirodno" pase toj cijevi= pusci. To puno zavisi od zavoja cijevi , duzine tj mogucnosti stabilizacije zrna. neke cijevi lakse stabiliziraju= vole lakse a neke teza zrna. zato se desi da nekad imas gobru grupu a li kad dodaj jos baruta= energije grupa se siri jer dodatna brzina ne daje cijevi mogucnost potpune kontrole nad zrnom.
kad pronadjes vrstu i tezinu zrna koje tvoja puska voli i ponovno pravi najmanje moguce grupe ona pogledaj tvornicku putanju tog zrna i usporedi sa svojim iskustvom na strelistu. Izabrana zrna su  namjenjena lovu  i tako izabrana. sad imas metu na 100 m i visinu od 53 mm za 200 m nula. Ides s metom na 200 m da to potvrdis i to hladnom grupom od 5 metaka pa cistis i onda brzom grupom od 3 metka da vidis rasipanje na meti i da simuliras lov. Rasipanje ce se desiti ali ces vidjeti koliko i kako sto je dobro znati. kad si sretan s time ides na 300 m i gadjas da vidis pad zrna ispod centra mete i izmeris ga u mm i uporedis sa tabelom proizvodjaca. Metak mora pasti tacno po vertikalnoj liniji mete horizontalna  tolerancija je minimalna ( vjetar, ruka strelca). Ponovis to gadjanje da vidis konstantnosti upada metka. Sad probas ciljati centrom optike iznade centra mete da pogodis centar mete i mentalno zapamtis koju poziciju visine korisiti ako je potrebno pucati na 300 m sto tacnije. To bi bio jednostavan nacin sredjivanja lovackog karabina za lov do mogucih 300 m a sigurnih 200 m. Turete se zatvore i osiguraju, provjeri da svi dijelovi stoje cvrsto. Neki zalijepe pozicije tureta lakom za nokte ili zapisu poziciju za buduce reference. Takva puska predstavlja siguran alat za lov ili streliste  a vjezba ce samo pomoci lovcu da unaprijedi svoje gadjanje. Polozaj gadjanja, technika disanja i "zakjucavanja" mete okom i optikom i pomocni alati kao stapovi ili dvonozac za pusku samo mogu daleko unaprijediti vjestinu vaseg gadjanja. Vasa puska koja je neupucana je opasno i nesigurno oruzje koje predstavlja opasnost za vas i druge lovce zato je jako vazno da s njom znate rukovati i vasa je obaveza drzati svoje oruzje sukladno namjeni. Toliko za sada = kritike dobrodosle!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #121 u: 11. 03. 2009. 03:12:50 »
Bazicne tabele za kalibre 7 mmRM i ostale. Ovo je Hornady data nazalost u americkim jedinicama koje nije tesko pretvoriti u evropske.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #122 u: 11. 03. 2009. 03:13:49 »
neko je pitao uporedbu 223, 243 i ostalih pa evo ga pogledajte!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #123 u: 11. 03. 2009. 03:14:38 »
300WSM data i bazicne balistike nekoliko zrna.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #124 u: 11. 03. 2009. 03:15:30 »
Popularni 308W bazicna balistika i uporedba razlicitih zrna!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #125 u: 11. 03. 2009. 03:16:21 »
Srednji teskasi uporedjeni na jednostavan nacin.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #126 u: 11. 03. 2009. 03:17:22 »
2506 R data za Redzu i ostale koje vole ovaj kalibar.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #127 u: 11. 03. 2009. 03:22:41 »
jos malo za citanje!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #128 u: 11. 03. 2009. 03:28:50 »
Evo nesto za citanje!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #129 u: 11. 03. 2009. 03:29:40 »
jos jedan.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #130 u: 11. 03. 2009. 03:33:22 »
Jos malo citanja!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #131 u: 11. 03. 2009. 03:52:04 »
Kako zrno djeluje na divljac- clanak na engleskom!

Zoran

  • Gost
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #132 u: 11. 03. 2009. 06:54:14 »
100 ni cm više teaa


oš se kladit' da je više?

bueš izgubil,, hehheheeh
100metara je d4
sa puškom starom 120godina,,,,,  uf

« Zadnja izmjena: 11. 03. 2009. 07:06:37 od Zoran »

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #133 u: 11. 03. 2009. 07:59:51 »
Nema frke stari u svako doba! Nema veze koliko je stara smislicu nesto. Izgleda da dosadjujem  pa cu prestati sa ovim mojim elaboracijama i ici vise na streliste jer se stvarno bojim duela...

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Streljastvo na velikim daljinama
« Odgovori #134 u: 11. 03. 2009. 08:05:43 »
Zorane pogledao sam ovu tvoju tandzaru cini mi se da si je dobio od Komandant Marka ili Zalosne Sove! Imas li sipku i barut da ovo napunimo? Na ljeto stizem  pa mozemo negdje uz Biokovo probati! Poslije na pivo i pecenje ja castim!