Autor Tema: Pad u vatri  (Posjeta: 51746 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #195 u: 11. 03. 2009. 13:39:28 »
Lov je zanimljiv jer nam daje mogućnost snalaženja i djelovanja u raznim situacijama koje nisu predvidljive... Tako je i sa pucanjem. Normalno da netko tko jedva gađa u pepeljaru na streljani nemre pucati isto na divljač. Od tuda nesigurnost, a još je veća kad je divljač u igri, pa loša vidljivost, pa raslinje, pa neudoba čeka ili loš oslonac, da ne velim pucanje iz ruke... Ovo godine sma pucao 8 grla krupne divljači, sve su pale u vatri, to je po meni 5-10 m od mjesta gdje je bila divljač od trenutka kad je pucano. Divljači je tka svejedno da li je pogodiš 5 cm sim ili tam, s kojim kalibrom  ili zrnom. ALi ako si ti samouvjeren i ti odradit svoje kako spada a to se između ostalod postiže treningom, nema beda. Ako tko od vas može reći da godišnje pukne 100 karabinskih metaka trenirajući a da živi u lijepoj našoj. Možda 10 forumaša, a na forumu nas je preko 1000!

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #196 u: 11. 03. 2009. 13:54:15 »
HC normalno da si u pravu. Dosad se pokazalo u jako puno slučajeva da oni 20mm-ski lovci na živoj meti samo kaj se ne useru u gaće  hao
Doza adrenalina i drhtavice prilikom upućivanja pogotka i jest najveći faktor koji utječe na dobar/loš pogodak. Ja vjerujem da svaki lovac do 100 m radi na meti grupu dovoljnu za precizan pogodak u neku od smrtonosnih zona tijela na divljači. Ali kad želudac počne igrati kad staviš križ na divljač, to je fenomen koji dovodi do pizdarija, i on je prisutan s početka uvijek, dok god ne odstreliš "neku" količinu divljači koja je prag smirenosti, a ovaj čas ne znam koji bi to broj odstreljene divljači bio. Za nekog 5 svinja, za nekog 50, za nekog nema praga. Konstantno se u ovim temama vrti samo ono, bitan je strijelac, i to je to. Meni osobno svaki put srce zaigra netom prije upućivanja šusa, ali samo u tolikoj mjeri koja ne utječe na zadržavanje smirenosti pri povlačenju okidača. Ja svoje uzbuđenje mjerim po prve 2 svinje kaj sam odstrelio u lovačkom stažu. Taj prvi put sam mislio da će mi želudac iskočit na pupak van i da će lupanje srca uzrokovati lagani potres oko mene hehehe. Makar postoje razne tehnike umirivanja samoga sebe prije upućivanja šusa. Ja to riješavam razgovorom u samom sebi.
Kad mi izađe svinja, ja monolog počnem vodit u sebi. O stara, evo tebe. Pa kud ćeš baš na mene. Aj kreni sad sim prema meni, nemoj se sramit. Ne bu te niš boljelo, obećajem. U baš imaš finu glavicu, veliku, odi odi sam čika Štefu! I slično tome. Na taj način se smirujem. Malo bolesno al meni funkcionira  hao

« Zadnja izmjena: 11. 03. 2009. 18:31:11 od Nosler »

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #197 u: 11. 03. 2009. 14:10:32 »
[
[/quote]
Ne znam o čem pričaš? Kolko god čitam po ostalim temama na forumu, piše se uglavnom o grupama 30 mm, 20 mm, a oni najekstremniji rade 50 mm. Ako svi ti lovci rade grupe od 30 mm, ne znam u čemu je problem pogoditi kralježnicu na divljoj svinji???? Pa sama kralježnica ima veći promjer od 30 mm hehe. A ako radiš grupu i od 50 mm, dakle fulaš kralježnicu za 20 mm gore dole, to ti niš u konačnici ne znači pri odstrelu. Svi koji potiču pucanje u plećku zbog veličine mete se po meni varaju u odabiru i muljaju sami sebe jer nisu sigurni u sebe. Pucanje u plećku logički gledajući, preporučam onima koji nisu u stanju odraditi grupu ispod 10 cm na meti, njima je veličina mete potrebna onda hehe. Svakome tko ima grupu 30 mm na 100 m nije nikakav problem pogoditi kralježnicu, a po pisanju na forumu iščitavam da je to postotak od 70% forumaša pa čak i više. Prema tome, ostalo sve su samo izgovori...

Nije isto popiti koju hladnu pivu, zapaliti cigaretu, uzeti dah, smiriti se presloniti preko vreće pijeska i pucati u metu ili loviti divljač u prirodi. Pucanje na streljanama njie lov to je trening i to sa lovom ima vrlo malo doticaja. Grupe na streljani i pogodci u lovu nemaju baš puno zajedničkog. Lovio sam s dobrim strijelcima sa streljane i vrlo često su bili samo tužni promatrači situacija u lovu koje trebaju potpuno drugačiji način reagiranja. U lovu se školski puca u plećku i to poradi složenih i kompliciranih situacija u lovu nije lako izvesti. Divljač u lovu nije vezana i tu grupe od 30mm i 50mm sa streljane ne znače puno i možemo ih zaboraviti. Tu treba brzo i efikasno reagirati u pravom trenutku i uputiti hitac na pravo mjesto inače od lova ništa.
 z10

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #198 u: 11. 03. 2009. 14:32:55 »
Ekipa!
 
Puno  :pferd: a malo konkretnih stvari o temi. Možda se napisalo previše samohvale, a premalo stvarnih iskustava iz lova. Nešto što će i one koji ne love puno naučiti neke stvari. Da ne govorim da u nekim odgovorima se pomalo i vrijeđa i omalovažava.
 sor
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #199 u: 11. 03. 2009. 22:05:08 »
Istina, trebalo bi respektirat i ''znalce'', i one druge, svi smo mi lovci.
Priznajem pogodak u plećku, s adekvatnim kalibrom, na odgovarajućoj udaljenosti. Preferiram takav hitac u situacijama kad je DS udaljena, loša vidljivost i sl. Međutim, moji tereni podrazumijevaju čeku i pucanje na udaljenostima do max. 50 m. Po adekvatnoj vidljivosti uvijek gađam iza uha. Nekoliko odstrijela, sve pad u vatri. Prva DS koju sam odstrijelio PAP-om ( s nekim navodno ''lovačkim'' metkom, kad sam bio mlad i ''zelen'' ), daljina 30 metara, pogođena je u plećku, pala na mjestu, nakon 5 ( pet! ) minuta se diže kao da se ništa nije dogodilo! Takvu glupost više nikad nisam ponovio.
Usput...ima nas raznih...na svu sreću, ja se počnem trest tek nakon ispaljenog metka, i pogotka. Do tad, ponašam se kao da sam u komi, nekoliko puta mi se dogodilo da sam prvo mirno ugasio cigaretu, tek nakon toga nišanio i pucao. Ali, kasnije mi se odsjeku noge.... ččč
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #200 u: 11. 03. 2009. 23:07:52 »
Prva DS koju sam odstrijelio PAP-om ( s nekim navodno ''lovačkim'' metkom, kad sam bio mlad i ''zelen'' ), daljina 30 metara, pogođena je u plećku, pala na mjestu, nakon 5 ( pet! ) minuta se diže kao da se ništa nije dogodilo! Takvu glupost više nikad nisam ponovio.
Mislim da je to bilo do kalibra a ne do gadjanja u plecku!
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline dalm

  • K 500
  • ***
  • Postova: 552
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #201 u: 11. 03. 2009. 23:17:46 »
Nosler, napisao sam gore da treba pucati odgovarajućim kalibrom ;) Ne samo da je kalibar bio pogrešan, nego i ta ''lovačka'' municija nije bila dorasla ''zadatku''. Naravno, taj eksperiment više ne radim, dogodilo se tad, i nikad više. Srećom, s drugim metkom u glavu sam ''popravio'' stvar....
Kupujem dionice. Da bih nekažnjeno mogao valjat gluposti.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #202 u: 11. 03. 2009. 23:27:19 »
Sve je notirano...samo sam podvukao! z10
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #203 u: 11. 03. 2009. 23:55:40 »

A sta je vazna razlika izmedju streljane i sume??
Samo to sto na streljani npr. ne brines ko stoji pored,u pravcu ili iza mete i boli te briga za sve jer je sigurnost 100 postotna a u sumi se prvo moras orjentisat gdje je ko,gdje su pogonici,gdje su psi,koja je divljac,pazit na rikoset i to sve u kratkom vremenu a da ti adrenalin i doza straha ne prolazi venama...
kao sto je neko napisao stvar je u nama a puska ako je upucana ne grijesi...
Ceka je druga stvar i bar po meni 50% je lakse i jednostavnije lovit tim sistemom
« Zadnja izmjena: 10. 03. 2010. 23:09:00 od KOBI »

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #204 u: 12. 03. 2009. 08:14:23 »
Baš zato i ne volim pogonski lov. Do sada sam odstrelio samo 2 DS na štandu, imao sam prilike i za više, no upravo iz tih razloga koje si naveo sam odlučio ne pucati. Kad god da sudjelujem u pogonskom lovu, uvijek me trta i to jako trta. Nonstop sam zapet ko puška, gdje mi je ovaj lijevo, gdje mi je onaj desno, gdje smijem puknut, gdje ne smijem, dal će ko na mene puknut, i slično. Bemti, na štandu sam zabundan u reflektirajuće prsluke ko cestar bokte neće hehehe  ;D.
Al to sve ovisi gdje i s kim loviš. Kad odem kod Nikole u goste primjerice, tamo sam relativno miran i bez bojazni jer znam da su tamo redom svinjari pogoniči koji stvarno znaju šta rade i prije svega paze na sve. A bilo je štandova na kojima sam ležao iza drveta i molio boga da ne naiđe nijedna svinja na mene jer sam se bojao lovaca lijevo i desno od mene.

Ipak čeka rulz!

Možda sam ja zato i imao laki zadatak odraditi 100% pada u vatri jer ipak s čeke ti imaš svo vrijeme ovog svijeta smiriti se, namjestiti se, nasloniti pušku i pratiti divljač u pokretu i čekati idealan trenutak za upućivanje šusa. Još i kad loviš s mojim kalibrom, u startu se osjećaš jačim i sigurnijim, što vjerujem isto puno pridonosi samopouzdanju i smirenosti za precizan pogodak.

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #205 u: 12. 03. 2009. 10:40:05 »
Davno sam rekao kada me prestane pucati adrenalin kada vidim divljač ostavit ču se lova!

U tome i je poanta svladati drhtavicu i uputiti precizan hitac na pravo mjesto, slažem se s Skyom da je to u pogonu puno teže izvesti, ali zato je i veči gušt, ova druga strana pogonskog lova što ljudi ginu ko u ratu se može svesti na naj manju moguču mjeru ako se lovi s poznatom ekipom koja lovi po pravilima lova, u zadnju godinu sam odbio dva poziva u lov pogonom iako mi se srce paralo jer te terene još nisam lovio, ali kada čujem ko učestvuje uljudno se zahvalim i kažem drugi put, ima vremena.

Imam upalu volje.

Offline gogo3006

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1289
  • What are you looking at, punk....
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #206 u: 12. 03. 2009. 11:21:04 »
Aaaaaaaaaaaaa, more, more.............
Ako želiš bit sritan jedan dan, opij se,
ako želiš bit sritan misec dana, oženi se
a ako želiš bit sritan cili život,
BUDI LOVAC

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #207 u: 12. 03. 2009. 11:35:29 »
Nisam nikad puca na 100 metara stoječi u papir mislim da bi bilo oko 20-ak centimetara ali triba provat.
Imam upalu volje.

Offline zvedris

  • K 100
  • **
  • Postova: 422
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #208 u: 12. 03. 2009. 12:16:39 »
e tek sad mi ovo postaje zanimljivo,kad čujem izraz pad u vatri,nekak me više asocira na pucanje prilikom divljači u pokretru ili ti u trku,tu onda nema naslona i grupe od 2 cm......

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: Pad u vatri
« Odgovori #209 u: 12. 03. 2009. 13:10:36 »
e tek sad mi ovo postaje zanimljivo,kad čujem izraz pad u vatri,nekak me više asocira na pucanje prilikom divljači u pokretru ili ti u trku,tu onda nema naslona i grupe od 2 cm......
Moram priznati da ne razumijem zašto izraz pad u vatri asocira na tako nešto???  ččč

Pad u vatri je pad u vatri, bilo iz ruke, s ramena, s čeke, s bipoda ili zabetoniranog tronošca. Pad u vatri na nikoji način ne može asocirati na način pucanja, eventualna asocijacija može biti da li je divljač zaklopila oko ili nije, da li se zakoprcala ili ne, ili je odskočila u zrak ili ne.

Ne kužim kaj se ovdje ima preispitivati sad em koji kalibar, em koje zrno, em dal je naslon ili nije naslon, dal je pogon ili čeka, dal je fićek ili meca.

Prvi post u temi je vrlo jasno napisan, pa predlažem da ga pročitamo svi zajedno ponovno...

Zadnjih par postova je definitivno OT i spadaju u druge teme u ovom podforumu. Al ajd, nek ostanu zasad tu gdje jesu pod uvjetom da se diskusija dalje ne odvede u totalni OT.
« Zadnja izmjena: 12. 03. 2009. 13:13:54 od skyangel »