Forum LOVAC

Streljaštvo => Tehnika gađanja => Autor teme: perop - 10. 02. 2009. 09:27:10

Naslov: Pad u vatri
Autor: perop - 10. 02. 2009. 09:27:10
Obzirom da je ova aktuelna tema "pad u vatri" često obrađivana po meni OT kroz tematike vezane za pojedine kalibre molio bih cijenjene kolege lovce i forumaše da "stručno" obradimo ovu temu.
Naročito molim da se jave oni lovci i forumaši koji odstreljuju preko 90% divljači u vatri. Molim da daju svoj stručni osvrt. Također bi bilo dobro i poslati slike odstreljene divljači koja je pala u vatri.
Molim kolege da napišu koja je divljač, kojim kalibrom, kojim je streljivom odstrljena, gdje je divljač pogođena i navedu sve one razloge za koje smatraju da su bitni bitni za pad divljači u vatri.
Zahvaljujem
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: magwin - 10. 02. 2009. 16:13:30
"pad u vatri" u tolikim postotcima su samo bajke ref
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 10. 02. 2009. 16:18:51
Moja statistika mi kaze(imam sve uredno zapisano) da mi je srednja udaljenost gadjanja visoke divljaci 85m a daljina bijega sa mjesta nastrela 25m...bazirano na preko nekoliko komada divljaci..

Tako da ja sigurno nemam 90% od padova na mjestu...a i ne trebaju mi. laz Mora se nekad i cuko trenirati.. ;D
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 10. 02. 2009. 17:04:18
navedu sve one razloge za koje smatraju da su bitni bitni za pad divljači u vatri.

Jedan jedini razlog. Precizno plasiran šus! Glava, vrat, kičma.

Moji svi odstreli u lovačkoj karijeri koja nije nešto preduga su redom padovi u vatri. Najviše iz 8x68S, a nešto sitno iz .308, 30-06 i .22 magnum. Radi se o nekoliko desetaka svinja, isto toliko srneće divljači, isto toliko jelena lopatara, a lisice, kune, divlje mačke i slično ne ubrajam u tu kategoriju jer im ne znam više broja, a ta divljač većinom pada u vatri od bilo kojeg kalibra. Nisam odstrelio još uvijek fond divljači koji je pozamašan, ali u svom kratkom lovačkom vijeku držim 100 postotan pad u vatri. Naravno, ne mogu se uspoređivati sa nekim od svojih kolega koji odstrele 60-ak svinja godišnje, ja toliko nisam odstrelio u 6 godina šta sam lovac i pitanje kad ću hehe.

Možda kad odstrelim 100 svinja, bit ću puno kompetentniji pričati o ovoj temi.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 10. 02. 2009. 18:15:09
nemogu da dam nikakvo objasnjenje zasto je tako al kod mene je preko 90% odstrijela pad u vatri,vecinom ds cekanjem na daljinama od 30-70m i srnece divljaci od 70-150m, pucam uvijek po sred plecke i vecinom 8x57is sa gromom i 8x68 sa gromom il accu bondom, e sad strucnjaci neka pokusaju objasnit zasto je to tako
predatore necu ni da spominjem jer tamo je pad u vatri 100% ako sam tamo pogodio gdje sam gadjo  hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: pepi2 - 10. 02. 2009. 19:57:36
teoretski , ako bi brzina zrna bila veca od 600m/s ,  pogodjena divljac zbog dozivljenog xy soka pada u vatri!?
uz to bi trbala biti pogodjena neka vitalna zona ,ali prijaelj mi kaze kako je jednom prilikom na nekih 30m sa 7x57 i sp zrnom pogodio mladog skartnog srnjacica u bedrenu kost(valjda je srnjak napravio neki pokret u momentu pucanja) , pao  je na mjestu nastrela i nakon 5-6 sekundi se primirio, drugih ozljeda nije bilo?? tu bi brzina mogla biti vazna , vitalna zona tesko ,osim mozda sto su sigurno presijecene krvne zile i bedrena kost pa otuda i sok.
kod odstrela sacmom za pad u vatri nije toliko bitna brzina vec broj kuglica i gustoca posipa
jos mozda treba razbistriti jeli pad u vatri -pad i trenutna smrt na mjestu nastrela ili je to pad do deset metara kako neki pretpostavljaju?


Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 10. 02. 2009. 20:08:20
jel ima zrna sto idu ispod 600 ?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: pepi2 - 10. 02. 2009. 20:15:15
jel ima zrna sto idu ispod 600 ?

koliko tvoj 8x57 od recimo 13gr ide na 200m?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 10. 02. 2009. 20:28:43
pojma nemam nisam ja snajperista vec lovac
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Huntercro - 10. 02. 2009. 20:58:27
svi mi priželjkujemo pad u vatri ali i 25 metara odlaska je super. Može se trefit niz dobrih pogodaka i sve padovi u vatri a može se desit i obrnuto.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 10. 02. 2009. 21:00:40
mozda bi bilo interesantnije da pisem o ovih 10 % sto nisu pali u vatri i pored dobrog pogotka, ima tu stvari da covjek nepovjeruje
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: magwin - 10. 02. 2009. 21:05:35
mozda bi bilo interesantnije da pisem o ovih 10 % sto nisu pali u vatri i pored dobrog pogotka, ima tu stvari da covjek nepovjeruje

bez ljutiš ali teško mi je malo povjerovati preko 90 ili 100?
nitko ne komentira radijus "pada u vatri"??
dali je to točno na mjestu nastrijela ili ipak ode koji metar?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 10. 02. 2009. 21:13:35
mozda bi bilo interesantnije da pisem o ovih 10 % sto nisu pali u vatri i pored dobrog pogotka, ima tu stvari da covjek nepovjeruje

bez ljutiš ali teško mi je malo povjerovati preko 90 ili 100?
nitko ne komentira radijus "pada u vatri"??
dali je to točno na mjestu nastrijela ili ipak ode koji metar?
kako da ne samo se nesto puno brise i premjesta u zadnje vrijeme  hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip bj - 10. 02. 2009. 21:20:21
ja koliko sam pucao sa čeke na svinje nikad ni jedna nije otišla ni koraka,ali ni koraka
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: kalnik - 10. 02. 2009. 21:22:02
jel ima zrna sto idu ispod 600 ?

koliko tvoj 8x57 od recimo 13gr ide na 200m?
A zakaj na 200m. Ja fino pričekam malo, pustim pajceka ili kaj drugo, da se došeta malo bliže, pa onda palim d4 ak ne dođe bliže, odem doma, pa dojdem drugi put.  ;D
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip bj - 10. 02. 2009. 21:25:21
Tako i treba
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: pepi2 - 10. 02. 2009. 21:39:23
kolega kalnik kad mene pitas zasto na 200m , moram ti reci da preferiram i uglavnom lovim kao i ti docekom ili suljanjem ,znaci na puno blize nego 200m
ali to sad nije bitno , tema je nesto drugo pa pise tko sta zna ili misli ,ali nije samo brzina ,nego je i masa i konstrukcija zrna bitna zavisno sto se lovi.
 konstrukcijanadopisano naknadno
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: tuco - 10. 02. 2009. 21:55:47
30ak m, žensko lane, po bubrezima, malo je trčala pa sam povuko, pad u vatri. 30-30win.

25m, opet žensko, mirna meta, preko pluća, ode 20m takvom brzinom, :shok: paci mad
i puška (nova) i metki i ja, sve u ........(bad words). prošla je tih 20m i pala u grmu. .308win


sad ti budi pametan.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: scorpion - 10. 02. 2009. 22:34:50
Kao prvo, za mene je pad u vatri isključivo kad se životinja sruši na mjestu gdje je stajala kad je pogodjena. Pucam kalibrom 8x57 IS i pad u vatri mi je otprilike u 50 % slučajeva. Najčeščće su u pitanju pogotci u vrat i glavu, ponekad pogodak u prednji dio kralježnice. Pogodak u  zonu srce-pluća, unatoč dobrom pogotku, divljač često puta odnese i po pedesetak metara. Smatam da je razlog tome i trenutna smirenost divljači, odnosno količina adrenalina u tijelu životinje u trenutku odstrela. To što sam napisao odnosi se na lov dočekom, u lovu pogonom su rezultati malo drugačiji. Što se tiče konstrukcije zrna, češće mi se dogadjao pad u vatri sa sot point zrnima nego sa gromom koji trenutno koristim,ali i oštećenja na mesu su znala biti veća.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: scorpion - 10. 02. 2009. 22:41:52
Evo, pronašao sam i neke slike divljači koja je pala u vatri. Vepar je pogodjen Bellotom 12,7 g SPCE na kojih stotinjak metara, a nazime na pedeset metara 12 g gromom.  fre
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: ikova371 - 10. 02. 2009. 22:47:36
vidim da ima pun k ekipe kojoj ni jedna divljač od šusa s čeke nije ošla ni metra  hao hao hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: scorpion - 10. 02. 2009. 22:55:25
Nadjoh još i jednog srnjačića pogodjenog u srce i pluća, grom 12 g, izvrnuo se u mjestu, ali, više iznimka nego pravilo.      Ako slike nisu pogodne  sor neka moderator obriše  uf
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Neno - 11. 02. 2009. 08:13:35
Kada je bio pogodak kako sam ciljao iza uha pada u vatri 100%.

E sad čistih situacija kada možeš tako pucati nema baš puno, a pogodak u plečku kao veču metu nije mi do sada dao pad u vatri (ja pod ovim terminom ne smatram ono kada divljač padne kao pokošena a nakon toga se digne ili se pokušava dignuti)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 11. 02. 2009. 08:22:15

Po meni pad u vatri je trenutan pogodak vezan za trenutnu smrt divljači kada se ona i ne pomjeri
nego jednostavno nestane i padne kao gromom ošinuta. Pomjeranja takve divljači su zanemariva.
Sve drugo je dobar pogodak. Pad u vatri dolazi poradi hidrodinamičkog šoka i taj fenomen  nastaje udarom projektila o tijelo divljači kada dolazi do naglog valnog pomicanja tjelesnih tekućina i time nastaju ozlijede i na drugim mjestima.Tu nastaje rast tlaka i tjelesne temperature
a najbitniji je uticaj na mozak (čovjek tu pada u amfilaktički šok - komu) a slično je i kod divljači.
Za takav šok vrlo je bitna brzina projektila (700m/s spora zrna, 700-800/ms srednje brza zrna i preko 800-1000m/s brza zrna). Međutim to po meni i nije uvijek presudno jer cal 8x57 nije brzo zrno a kolege navode da je pad u vatri gotovo pravilo. Vjerojatno se tu puca blizu na divljač pa je brzina projektila velika, divljač je dobro pogođena dakle na mjesto gdje je hidrodinamički šok pravilo. Svakako je tu jako bitna udarna energija projektila i konstrukcija zrna. Možda bi bilo dobro da se kolege bliske medicini, veterini i biologiji uključe u ovu raspravu. Pozdravljam dostavljene slike od kolega jer one govore puno više od riječi a ovdje se radi o lovu a ne o modnoj izložbi pa tko ne voli gledati naka prošeće na neke druge stranice. 
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 11. 02. 2009. 08:44:21
vatro pad prava stvar  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 11. 02. 2009. 08:56:43
Pad u vatri zna se što je to. Za pad u vatri je bitan kvalitetan hitac, ali na pravo mjesto. No ponekad pad u vatri po meni ne bi trebao biti prioritet (osim radi lovačkih priča). Naime pad u vatri je opravdan kada se lovi visoko vrijedna divljač, posebno kada se radi o komercijalnom lovu.
Jedan stari i iskusan lovac mi je prije dosta godina dao savjet: Kada pucaš na vrijednu divljač koju kao lovac turist moraš platiti onda ne razmišljaj nego pucaj da padne.U protivnom ti se može dogoditi da divljač ode i ne nađe se pa ćeš platiti 50% i plakati za trofejom. To znači visoka plećka ili ako je divljač malo ukoso ispred plećke sa izlazom na drugu stranu iza plećke. Hitac u vrat odnosno iza uha kod DS u redu, no vidio sam hitac u vrat jelena nakon kojega je divljač otišla i uginula od gladi nakon pređenih kilometara i više dana. Kada se lovi radi mesa tada mislim da je više opravdan hitac iza plećke jer pogađa vitalne dijelove tijela, a ne radi veliku štetu na divljači. Kod takvog pogotka, mislim da će se većina složiti, divljač u pravilu odlazi dvadesetak metara i pada. To ne možemo okarakterizirati kao pad u vatri, ali je opravdan hitac koji ne uništava meso. Pad u vatri 100%? Svaka čast no da li je baš tako bilo. Možda u western filmovima.
Pozdrav
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 11. 02. 2009. 09:07:21
Za moj pojam pada u vatri je pogodak nakon kojeg divljač ne stigne ni zaklopit oči kak spada kako bi naš Dean rekao. Eventualno napravi kružnicu na podu dok živci u nogama još rade pa se okreće oko svoje osi nesvjesno.

Inače, po pitanju jelena običnog. Već sam negdje i pisao o tome, kolege koje imaju puno iskustva sa tom vrstom divljači kažu da ni iz 8x68S nije preporučljivo gađati u vrat jer se desilo x puta da jelen odnese šus i ne nađu ga. Vele da po jelenu striktno plećka/iza plećke. Zašto je to tako ne znam, ali mislim da tu opet dolazi u pitanje preciznost. Dakle, točno znati gdje se nalazi kičma u vratu jelena i tu plasirati precizan pogodak. Ja još nisam imao prilike pucati na jelena običnog pa ne mogu suditi prevše, samo teoretizirati, a od toga nikad ništa obično.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 11. 02. 2009. 09:59:48
Za moj pojam pada u vatri je pogodak nakon kojeg divljač ne stigne ni zaklopit oči kak spada kako bi naš Dean rekao. Eventualno napravi kružnicu na podu dok živci u nogama još rade pa se okreće oko svoje osi nesvjesno.

Inače, po pitanju jelena običnog. Već sam negdje i pisao o tome, kolege koje imaju puno iskustva sa tom vrstom divljači kažu da ni iz 8x68S nije preporučljivo gađati u vrat jer se desilo x puta da jelen odnese šus i ne nađu ga. Vele da po jelenu striktno plećka/iza plećke. Zašto je to tako ne znam, ali mislim da tu opet dolazi u pitanje preciznost. Dakle, točno znati gdje se nalazi kičma u vratu jelena i tu plasirati precizan pogodak. Ja još nisam imao prilike pucati na jelena običnog pa ne mogu suditi prevše, samo teoretizirati, a od toga nikad ništa obično.
Jelen obični, posebno u vrijeme rike ima veliku širinu vrata. Tu su smještene neke vitalne točke koje ako se pogode rezultat je kvalitetan odstrel npr. kičma, žila kucavica. No radi širine i dojma koji ostavlja griva kod odraslog jelena taj se vrat čini još širi pa je moguće da se plasira pogodak koji neće dovesti do pada divljači nego do ranjavanja koje može biti lakše u vidu "štrajfa" i nakon kojega divljač obično preživi, ali i teže  u vidu ozljeda organa za prehranu nakon kojega divljač ugiba nakon agonije i gladovanja, a u pravilu lovac ostaje bez trofeje.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dean - 11. 02. 2009. 10:03:27
Ne kužim kaj se toliko kačite na jelena. Mislim da drugdje leži problem. Kad se jelen lovi, adrenalin te jače šora jer je velik, već ga vidiš na zidu, rogovlje impresionira, nad glavom ti je oblak sa cijenom koju ćeš platit kad padne i naravno koliko buš platio kad raniš ili promašiš. Složit ćete se da se mnogi koji nisu lovci u pravom smislu te riječi ne mogu nosit.... Naravno da je i ishod upitan i dovodi do neželjenih posljedica...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PH DBK - 11. 02. 2009. 14:04:27
Ne mogu dokučiti čemu je toliko bitan pad u vatri '?
Sredina plečke, malo gore ili dole, i pogodak prosječnim zrnom dovodi do neminovne smrti, dali u 2 sekunde ili 20.. nebitno.
A drugi par rukava je što se boljim lovcem, izgleda, smatra onaj kome se sruši na mjestu !?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 11. 02. 2009. 14:33:30
Objektivno ne bolji lovac već samo bolji strijelac.

Subjektivno, DA, bolji lovac. Zašto?

2 sekunde ili 20 je meni osobno jako bitno, jer kako su već neki kolege i zaključili na ovome forumu, najmanje što možemo učiniti plemenitoj divljači koju nam je podarila Diana je da joj pomognemo u smislu da joj "podarimo" brzu i bezbolnu smrt.

Pitam se kaj bi vi izabrali da ste vepar? Dal bi se rađe vukli 50 m gušeći se u vlastitoj krvi ili bi rađe da vam se na prvi treptaj oka svjetlo dana samo odjednom ugasi i drugi treptaj oka, već ste u vječnim lovištima...

Malo zvuči bajkovito, ali ipak nekima od nas ta bajka puno znači prilikom odstrela...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Neno - 11. 02. 2009. 15:04:26
Sky  d1
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: fazan - 11. 02. 2009. 15:08:09
Objektivno ne bolji lovac već samo bolji strijelac.

Subjektivno, DA, bolji lovac. Zašto?

2 sekunde ili 20 je meni osobno jako bitno, jer kako su već neki kolege i zaključili na ovome forumu, najmanje što možemo učiniti plemenitoj divljači koju nam je podarila Diana je da joj pomognemo u smislu da joj "podarimo" brzu i bezbolnu smrt.

Pitam se kaj bi vi izabrali da ste vepar? Dal bi se rađe vukli 50 m gušeći se u vlastitoj krvi ili bi rađe da vam se na prvi treptaj oka svjetlo dana samo odjednom ugasi i drugi treptaj oka, već ste u vječnim lovištima...

Malo zvuči bajkovito, ali ipak nekima od nas ta bajka puno znači prilikom odstrela...

Kome je to svejedno ne može se zvati  LOVCEM !!!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: magwin - 11. 02. 2009. 16:21:15
"pad u vatri" u tolikim postotcima su samo bajke ref

poznajem puno lovaca iz puno društava a neznam da ijedan po ovom pitanju neće citirati nešto poput ovog mog posta iznad dr.i
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PH DBK - 11. 02. 2009. 16:23:14
S.F. !!!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 11. 02. 2009. 16:51:42
ima i lovista gdje je pad u vatri itekako vazan
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 11. 02. 2009. 17:12:25
Ima nas svakakvih. Neki pate na grupu od 10 mm na meti, neki pate da dovabe lisicu na 10 m, neki pate da idu u Afriku u lov, neki pate da im terenac ide pod vodu, neki pate da ne bude štete na mesu, neki pate koliku će maximalnu brzinu dobiti sa pojedinim zrnom, a neki pak pate da im svaka divljač padne u vatri. Što zaključujemo?

SVI PATE NA NEŠTO DRUGO!

Dakle, zaključak je opet isti: DE GUSTIBUS NON DISPUDANTUR iliti O UKUSIMA SE NE RASPRAVLJA...

Ja patim da mi divljač padne u vatri i da štete na mesu nema. Dosad sam po pitanju pada u vatri 100% učinkovit, po pitanju štete na mesu nisam stopostotan već negdje 80 %.

Svatko nek se nađe u nekoj kategoriji i svi sretni i zadovoljni...

I pad u vatri nije bajka već samo trening, trening, trening.

Over&Out
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: magwin - 11. 02. 2009. 17:14:40
Ima nas svakakvih. Neki pate na grupu od 10 mm na meti, neki pate da dovabe lisicu na 10 m, neki pate da idu u Afriku u lov, neki pate da im terenac ide pod vodu, neki pate da ne bude štete na mesu, neki pate koliku će maximalnu brzinu dobiti sa pojedinim zrnom, a neki pak pate da im svaka divljač padne u vatri. Što zaključujemo?

SVI PATE NA NEŠTO DRUGO!

Dakle, zaključak je opet isti: DE GUSTIBUS NON DISPUDANTUR iliti O UKUSIMA SE NE RASPRAVLJA...

Ja patim da mi divljač padne u vatri i da štete na mesu nema. Dosad sam po pitanju pada u vatri 100% učinkovit, po pitanju štete na mesu nisam stopostotan već negdje 80 %.

Svatko nek se nađe u nekoj kategoriji i svi sretni i zadovoljni...

I pad u vatri nije bajka već samo trening, trening, trening.

Over&Out


e ovo ti je stvarno pametno rečeno! d4

samo si zaboravio 1 sitnicu - neki pate na lovačke priče happi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: File - 11. 02. 2009. 17:41:15
De gustibus non est disputandum  Ne cijepim neko da mlađi ne nauće krivo ;D

Ja patim za lovom! (ne parama,nego hunting)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PH DBK - 11. 02. 2009. 19:12:50
Ima nas svakakvih. Neki pate na grupu od 10 mm na meti, neki pate da dovabe lisicu na 10 m, neki pate da idu u Afriku u lov, neki pate da im terenac ide pod vodu, neki pate da ne bude štete na mesu, neki pate koliku će maximalnu brzinu dobiti sa pojedinim zrnom, a neki pak pate da im svaka divljač padne u vatri. Što zaključujemo?



.. da je na ovom sajtu društvo pačenika  happi ref hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PinzHunter - 11. 02. 2009. 19:29:01
Ima nas svakakvih. Neki pate na grupu od 10 mm na meti, neki pate da dovabe lisicu na 10 m, neki pate da idu u Afriku u lov, neki pate da im terenac ide pod vodu, neki pate da ne bude štete na mesu, neki pate koliku će maximalnu brzinu dobiti sa pojedinim zrnom, a neki pak pate da im svaka divljač padne u vatri. Što zaključujemo?



.. da je na ovom sajtu društvo pačenika  happi ref hao

pa sta ces onda medju nama paćenicima?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: File - 11. 02. 2009. 19:33:07
Lipo nam je druži mo se ;D
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 11. 02. 2009. 20:20:37
ima i lovista gdje je pad u vatri itekako vazan

Ima,stvarno ima! Ako je granica ka drugom lovistu blizu,ako je teren zafrkan za izvlacenje itd. Tu se vec mora drugcije raditi ali generalno nemam neko 90% pad u vatri iskustvo.

Jedan od razloga je(vjerovatno) moj nacin lova. Puca se na divljac koja je pokrenuta,tj. ne lovim toliko sa ceke pa vjerovatno ima vise adrenalina i ne pada tako lako.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: ikova371 - 12. 02. 2009. 00:22:16
ja još na svoje oči nisam vidio 100% pada u vatri i mislim da neki tu  :pferd:,al ja sam sam prosječan mladi lovac  hao hao hao,sa samo par odstrijela z10 z10
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 12. 02. 2009. 08:06:35
Ne mogu dokučiti čemu je toliko bitan pad u vatri '?
Sredina plečke, malo gore ili dole, i pogodak prosječnim zrnom dovodi do neminovne smrti, dali u 2 sekunde ili 20.. nebitno.
A drugi par rukava je što se boljim lovcem, izgleda, smatra onaj kome se sruši na mjestu !?
Možda i meni nije toliko bitan pad u vatri nego dobro odrađen posao u cjelini, ali to je tema.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dean - 12. 02. 2009. 10:10:33
ja još na svoje oči nisam vidio 100% pada u vatri i mislim da neki tu  :pferd:,al ja sam sam prosječan mladi lovac  hao hao hao,sa samo par odstrijela z10 z10
A kak nisi vidio j mu miša. Kak srnjak padne nego u vatri kad ga rukneš sa 8X64S kaj ja pucam?! A ti ne pucaš niš slabiji kalibar... ON je mrtav čim ja stisnem, ne stigne ni oči zaklopit... Pogotovo jer svi koji malo znamo pucat ionako pucamo haubice (za mene je 243 za srnjaka savršeno, sve iznad toga u šali zovem haubicom) koje su više nego dovoljne za srnjaka...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 12. 02. 2009. 10:35:33
ja još na svoje oči nisam vidio 100% pada u vatri i mislim da neki tu  :pferd:,al ja sam sam prosječan mladi lovac  hao hao hao,sa samo par odstrijela z10 z10
A kak nisi vidio j mu miša. Kak srnjak padne nego u vatri kad ga rukneš sa 8X64S kaj ja pucam?! A ti ne pucaš niš slabiji kalibar... ON je mrtav čim ja stisnem, ne stigne ni oči zaklopit... Pogotovo jer svi koji malo znamo pucat ionako pucamo haubice (za mene je 243 za srnjaka savršeno, sve iznad toga u šali zovem haubicom) koje su više nego dovoljne za srnjaka...
Da, ali nije srnjak jedina divljač. 100% na svinje je ipak???
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 12. 02. 2009. 10:49:56
ja još na svoje oči nisam vidio 100% pada u vatri i mislim da neki tu  :pferd:,al ja sam sam prosječan mladi lovac  hao hao hao,sa samo par odstrijela z10 z10
A kak nisi vidio j mu miša. Kak srnjak padne nego u vatri kad ga rukneš sa 8X64S kaj ja pucam?! A ti ne pucaš niš slabiji kalibar... ON je mrtav čim ja stisnem, ne stigne ni oči zaklopit... Pogotovo jer svi koji malo znamo pucat ionako pucamo haubice (za mene je 243 za srnjaka savršeno, sve iznad toga u šali zovem haubicom) koje su više nego dovoljne za srnjaka...
Da, ali nije srnjak jedina divljač. 100% na svinje je ipak???

Odstrel u vatri od 100% ili 90%??????  just fre
Ipak ostaje jedno pitanje ako pada u vatri 100% pogađa li se i 100% u svim šusevima dakle bez promašaja ili se ovaj postotak odnosi samo na pogođenu divljač?
Ako se se pogađa 100% i još k tome sve 100% pada u vatri e to je za svaku pohvalu.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 12. 02. 2009. 10:52:30
Očito se ovi postovi svi na mene odnose. Daklem, ja sam već napisao da to nisu neke pozamašne brojke u svom prvom postu. Konkretno se radi o 20-ak svinja koje sam odstrelio u svom kratkom lovačkom vijeku i 100% su sve pale u vatri. Samo 2 su iz pogonskog lova ostalo sve čeka, i samo 2 su pogođene visoko iza plećke (te dvije su bile prve svinje kaj sam odstrelio pa me adrenalin prao i gađao sam školski jel tak i obje su pobrale zrna u intervalu od 1 minute). Ostalo sve je vrat i glava. Kad ta brojka bude 100, već sam napisao i prije da ću biti kompetentniji pričati o tome. Ali za sada držim 100%-an učinak pada u vatri na DS i trudit ću ga se i održati.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 12. 02. 2009. 11:42:24
Očito se ovi postovi svi na mene odnose. Daklem, ja sam već napisao da to nisu neke pozamašne brojke u svom prvom postu. Konkretno se radi o 20-ak svinja koje sam odstrelio u svom kratkom lovačkom vijeku i 100% su sve pale u vatri. Samo 2 su iz pogonskog lova ostalo sve čeka, i samo 2 su pogođene visoko iza plećke (te dvije su bile prve svinje kaj sam odstrelio pa me adrenalin prao i gađao sam školski jel tak i obje su pobrale zrna u intervalu od 1 minute). Ostalo sve je vrat i glava. Kad ta brojka bude 100, već sam napisao i prije da ću biti kompetentniji pričati o tome. Ali za sada držim 100%-an učinak pada u vatri na DS i trudit ću ga se i održati.

Ipak rezultati su Vam savršeni pa Vam na njima čestitam i želim da nastavite tim putem.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 12. 02. 2009. 11:44:55
Svaka čast just just just
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 12. 02. 2009. 12:13:04
Ali da ne bi bilo sve tako savršeno, moram nadodati i svoja 3 promašaja u karijeri.
Prvi je bio kad mi je svinja stajala na 200+ metara, pa sam ja malo digao iznad vrata da kompenziram pad zrna. Naravno, promašio sam. Zbog pozadine i okoliša se meni činilo da je to 200+, no u stvarnosti je to bilo samo 150-160 m te sam trebao uputiti hitac tamo gdje sam želio i pogoditi, a ja naivno podigao pa sam i prebacio hehe.
Drugi je bio kad mi je vepar od 100+ kg kaskao preko 3 proseke koje su sve širine cca 4 m. Padala je kiša i susnježica vodoravno. Vidim ga na prvoj proseci, skidam poklopac s optike i namještam se za pucanje, dolazi na drugu, dižem pušku kad ono niš ne vidim. U tih par sekundi okular se nabrao susnježice i zamaglio. Skidam brzo rukavice mokre do kraja, čekam da dođe na 3. proseku držajući nonstop ruke na okularu i brišući okulare. Vidim ga dolazi, čekam zadnji tren da maknem ruke s optike i dignem pušku i potegnem tak da se optika ne stigne ponovo zamaglit. Je, sve bi bilo dobro da se meni u tih 30-ak sekundi kolko sam brisao optiku prsti nisu smrznuli i oplavili kompletno. On prelazi preko proseke na nekih 90-ak metara, ja dižem pušku k obrazu, kad ono sav se tresem, ne mogu ni glavu više prislonit na kundak. Naravno, opet naivno u toj trešnji stisnem i puknem. Vepar se okrene i šprint otkud je i došao. Kam sam pogodio ni dan danas ne znam. Vjerojatno nekam u zrak. Prsti su mi bili skroz plavi i smrznuti do granice omrzlina. Nikad u životu nisam vidio većeg vepra, to obično i ide uz ovakve lovačke priče. Ali stvarno to je bila najveća svinja kaj sam ju ja u životu vidio. I po kakvom vremenu se on prešetavao zamislite! Strašno.
Treći promašaj svi znaju već. To je onaj promašaj kad je svinja išla drito na mene, stala na 60-ak metara i digla glavu, ja križ na čelo i stisnuo, i napravio sam joj naušnicu kroz uho jer su joj uši bile u zraku. To je onaj flyer o kojem sam pisao i imao s njim problema dugo, prvi metak +10, 10 lijevo, ostali u centar. Jbg shit happens.

Tema je bila pad u vatri i nisu se spominjali promašaji u navođenju statistike u prvobitnom pitanju, pa sam stoga napisao da sam na 100%. Ako su promašaji uključeni, onda nisam na 100% hehe  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: fazan - 16. 02. 2009. 14:00:58
Lovim od 1974 godine i to pretežno divlje svinje.Računam da sam prosječno u lovnoj godini ( pogon, doček) odstrijelio minimum 15 -20 grla to mi daje pravo da se osvrnem na ovu temu pada u vatri.
Cijeli lovački život trudim se biti LOVAC , što znači da mi je u interesu da se divljač što manje muči , da se u slučaju nastrela relativno lako pronađe i udijeli samilosni hitac.
Uvijek pucam plečku baš iz tog razloga jer mi meso nije prioritet , već valjani odstrel.
Tijekom lovačkog staža imao sam priliku uvjeriti da je vepar na kojeg sam pucao na daljinu cca 30 metara , a bio je pogođen u srce u fazi sistolike prešao još 65 koraka uz brdo da bi se ondje jednostavno prevalio na bok .
Također znalo mi se dogoditi da u lovu gdje su svinje preskakale prosjeku ,  stotinku kasnim i da je krmača od 120 kg pogođena tzv. švajnšusom legla u vatri , da bi se prilikom odrobljavanja ustanovilo da je pogođena jetra i da ju je takav pogodak zaustavio na mjestu.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 16. 02. 2009. 15:03:50
Već dugo lovim i ponekad se zna događati da divljač pada u vatri iako takav pogodak nije "zaslužio" takav pad.
To je po meni rezultat hidrodinamičkog šoka a i pojedinačnog slučaja koji zavisi od odstreljenog
primjerka divljači. Ni po meni dobar pa čak ni odličan pogodak ne mora značiti pad u vatri. Najčešće u najboljim pogodcima tzv. školskim primjercima pogodaka divljač prođe i pedesetak i više metara do pada i smrti. Po meni tu važnu ulogu najvažniju ulogu igraju:
- brzina ispucanog projektila
- mjesto pogotka
- konstrukcija projektila
- težina projektila
- udarna energija projektila
- individualni odnos pogođene divljači prema hidrodinamičkom šoku koji nije isti među odstreljenoim
  primjercima divljači iste vrste
- veličina odstreljenog primjerka divljači (snažniji primjerci su otporniji na hitac)

Dakle idealno bi bilo da divljač uvjek pada u vatri ali se zna dogoditi da s aspekta preciznosti i mjesta gdje smo ciljali neki promašaj bude "pad u vatri" a da s odličnim pogotkom divljač redovito prelazi određeni razmak. Po meni treba pucati ondje gdje su lovci uvijek pucali (u plećku) pa ako
bude "pad u vatri" tim bolje a ako i ne bude pogodak je siguran i rezultat će biti siguran i brz smrtni ishod pogođene divljači. Želim reći da je po meni nemoguće da se puca da divljač pada u vatri. Pucamo da je što preciznije i bolje pogodimo a ako padne u vatri tim bolje. 
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tyger - 16. 02. 2009. 16:02:41
Već dugo lovim i ponekad se zna događati da divljač pada u vatri iako takav pogodak nije "zaslužio" takav pad.
To je po meni rezultat hidrodinamičkog šoka a i pojedinačnog slučaja koji zavisi od odstreljenog
primjerka divljači. Ni po meni dobar pa čak ni odličan pogodak ne mora značiti pad u vatri. Najčešće u najboljim pogodcima tzv. školskim primjercima pogodaka divljač prođe i pedesetak i više metara do pada i smrti. Po meni tu važnu ulogu najvažniju ulogu igraju:
- brzina ispucanog projektila
- mjesto pogotka
- konstrukcija projektila
- težina projektila
- udarna energija projektila
- individualni odnos pogođene divljači prema hidrodinamičkom šoku koji nije isti među odstreljenoim
  primjercima divljači iste vrste
- veličina odstreljenog primjerka divljači (snažniji primjerci su otporniji na hitac)

Dakle idealno bi bilo da divljač uvjek pada u vatri ali se zna dogoditi da s aspekta preciznosti i mjesta gdje smo ciljali neki promašaj bude "pad u vatri" a da s odličnim pogotkom divljač redovito prelazi određeni razmak. Po meni treba pucati ondje gdje su lovci uvijek pucali (u plećku) pa ako
bude "pad u vatri" tim bolje a ako i ne bude pogodak je siguran i rezultat će biti siguran i brz smrtni ishod pogođene divljači. Želim reći da je po meni nemoguće da se puca da divljač pada u vatri. Pucamo da je što preciznije i bolje pogodimo a ako padne u vatri tim bolje. 


to je tvoje misljene koje cijenim i podrzavam..ali imas tu i kolega koji pucaju u podrucje vrat/glava di je sirurniji pad u vatri jer bas to i zele..isto tako, ako na te daljine pogode glavnu, vrlo vjerojatno mogu sigurno i pogoditi plecku, ali i to ne osigurava pad u vatri koliko pogodak u plecku..svatko ima svoje, i ako je siguran u sebe i dobar pogodak puca kud pozeli..  zagi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 16. 02. 2009. 16:49:52

[/quote]

to je tvoje misljene koje cijenim i podrzavam..ali imas tu i kolega koji pucaju u podrucje vrat/glava di je sirurniji pad u vatri jer bas to i zele..isto tako, ako na te daljine pogode glavnu, vrlo vjerojatno mogu sigurno i pogoditi plecku, ali i to ne osigurava pad u vatri koliko pogodak u plecku..svatko ima svoje, i ako je siguran u sebe i dobar pogodak puca kud pozeli..  zagi
[/quote]

Ne ulazim u područje streljaštva. Ja sam također strijelac i član SD-a. Također ne raspravljam o kaliranju divljači koje se događa u prenapučenim lovištima gdje se puca na blizu rezantnim kalibrima i redovito u glavu poradi neuništavanja mesa a divljač se odstreljuje u tisućama komada. Ovdje se raspravlja o lovu i "padu divljači u vatri" koji se događa u lovu. U svim lovačkim udžbenicima pa i kada se polaže lovački ispit zna se i mora se znati gdje se i u koje smrtno mjesto gađa divljač. Pucanje divljači u glavu samo poradi "pada u vatri" ne znam kome i zašto treba i što se time postiže? Takvim pucanjem mogućnost promašivanja i ranjavanja divljači je neusporedivo veća. Smatram da lovci ne pucaju ili ne bi trebali pucatiu glavu pa ma kakav "pad u vatri" bio u pitanju.   

 zagi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tyger - 16. 02. 2009. 16:53:00
ma i ja sam za podrucje plecke, apsolutno, podrzavam te, ali velim da ima odlicnih stirijela ovdje i oni pucaju iskljucivo u podrucje glava/vrat, jedino ako nije u pitanju vrhunska trofeja..  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Antezg - 16. 02. 2009. 16:56:07
A gledaj, na blizu,bilo da se radi o čekanju ili piršanju lovac može uputiti sigurni hitac u područje glava-vrat,pogotovo ako se radi o netrofejnim grlima ds -isto tako pri takvom hicu zrno često izađe na plečku jer divljač najčešće ne stoji idealno blat.
Pad u vatri je jedino siguran ako se pogodi kralježnica-točnije njen prednji dio.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 16. 02. 2009. 17:03:28
Kolega nije pogodak u glavu zagarantiran pad u vatri ako nisi sto posto uvjeren u svoje streljačke sposobnosti. Isto tako, taj školski pogodak iza plećke. Da se on digne visoko i plasira se u kičmu, a ne po sredini kako većina lovaca interpretira školski pogodak, pad u vatri je zagarantiran. Dakle, ako se plasira precizan pogodak u zonu gdje je pad u vatri zagarantiran, a to je mozak ili kralježnica, kalibar i zrno nemaju apsolutno nikakvog utjecaja na to. Naravno, pod tim se ne misli da ćete pucat sa .22 vepru od 200 kg u kralježnicu hehe.

UVIJEK JE NAJBITNIJI STRIJELAC, A NIKAD KALIBAR ILI ZRNO.
Evo, spremam se u komercijalni lov piršom, prvo kaj sam napravio u pripremi lova je da sam otišao na metu. Htio sam nositi .308 umjesto 8x68S. Opalio par Igmana, grupa je bila smiješna, nekih 9 cm khm khm. Nekome je to prihvatljivo jer školski pogodak prihvaća takvu grupu, ipak je ta zona na većini divljači veća od 10 cm. Ali, ja sam se smrzo kad sam to vidio. Pošto nemam vremena isprobati drugu municiju, a lovište u koje idem zahtijeva prije svega vrhunsku preciznost, jer ako nema pada u vatri, potraga za divljači je u tom lovištu jaaaako otežana zbog terena, uzimam 8x68S s kojim slažem grupu od 3 cm.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: File - 16. 02. 2009. 17:10:27
Da mi je samo znat tko je 100% siguran u svoje streljačke sposobnosti i  može garantirat da će na 100 150 m gađat glavu npr od srne i pogodit naravno ne u vilicu...
Pa da je to sve pizdarija i tako jednostavno nikad više nebi uzeo pušku u ruku jer mi nebi bila ovolika draž i strast..

Takve stvari su jedino moguće kad se radi o čekanju svinja ili nečeg drugog di se puca na 40-50metara a i tad je to i dalje lov i ništa nije 100 % ni sigurno dokle god nije u teći (loncu) zagi il na zidu
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tyger - 16. 02. 2009. 17:11:51
..ma slazem se sa svim..nisam ni imal namjeru napisati da je 100 % pad u vatri pri pogodku u glavu, nego sam napisao gore u postu, da bude prije nego s pogodkom u plecku..ja sam ovdje da ucim od Vas, da citam i upijam sve kaj cujem, a ne sad da druge ucim i solim pamet..sry ako je tako shvaceno   zagi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 16. 02. 2009. 17:17:39
Da mi je samo znat tko je 100% siguran u svoje streljačke sposobnosti i  može garantirat da će na 100 150 m gađat glavu npr od srne i pogodit naravno ne u vilicu...
Pa da je to sve pizdarija i tako jednostavno nikad više nebi uzeo pušku u ruku jer mi nebi bila ovolika draž i strast..

Takve stvari su jedino moguće kad se radi o čekanju svinja ili nečeg drugog di se puca na 40-50metara a i tad je to i dalje lov i ništa nije 100 % ni sigurno dokle god nije u teći (loncu) zagi il na zidu
File, 100% siguran osobno nisam uvijek. Tada kada nisam siguran obično ne pucam. Po ovome tvome bi ispalo, ako nisi siguran u pogodak, onda odrapi po sredini pa će već negdje dobiti? Tako mi zvuči, a vjerujem da nisi tako mislio?

Na 150 m gađati srnu u glavu i pogoditi vilicu ti dođe skoro na isto kao da gađaš iza plećke i pogodiš trbušnu šupljinu...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: File - 16. 02. 2009. 17:23:05
Meni je skoro pa tako odrapi po sredini tj. pucaj u veću metu ne zato što si manje sosoban nego to mjesto osigurava veći postotak pogađanja na mjesto koje će bit po svim propisima i uzancama lovačkog pucanja...
  znaći ako pucaš životinju na 100 i više metara pucaj je u plečku (ako ti ne stoji dobro okrenuta ne pucaj) jer na taj način nemožeš pogodit u zadnji but osim ako nešto nije u redu s glavom il su jebene droge u pitanju,a ako pucaš na hrani mrciništu na 20 metara onda pucaj di te volja tj šta se bolje vidi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PH DBK - 16. 02. 2009. 19:19:41
"Da mi je samo znat tko je 100% siguran u svoje streljačke sposobnosti "

Ajme meni i tebe, pa čitaj, ima ih tu mlađana kolima to ide



"Takve stvari su jedino moguće kad se radi o čekanju svinja ili nečeg drugog di se puca na 40-50metara"

Pa tako ti uglavnom lovi 99 % lovaca s ovog foruma...oli ne vidiš da se sve vrti oko tzv. DS i srnjaka
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 16. 02. 2009. 19:24:04
pa nasta ce se lovit ,na paviane
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: .50AE - 16. 02. 2009. 23:02:08
Kad se nakupilo već više od 60 postova u temi, ne mogu izdržati a da i ja ne dodam bar jedan.
Dalje nema smisla čitati jer je sve nakon ove rečenice čisto   :pferd:  ;D

Neki su priznali da im je zanimljivo čitati moje postove, pa eto im još materijala... ;)

Prema definiciji iz "Osnova lovstva" pad u vatri je kada nastreljena divljač ostaje na mjestu nastrela, a smrt je trenutačna...ok...to je jasno.
Ajmo sada pokušati definirati smrt ...medicinari to obično definiraju (a sumnjam da je velika razlika u definiciji između humane medicine i veterine) kao prestanak rada srca i/ili prestanak disanja.

Za pad u vatri potrebno je "čekičem po procesoru"  dois tj. prekinuti rad mozga (prestaje disanje i rad srca) ili "šarafcigerom po sabirnici" tj. prekinuti ili oštetiti leđnu moždinu u predjelu vrata kako bi se prekinuli živci i na taj način zaustavilo disanje i rad srca. U oba slučaja divljač pada u mjestu.
U slučaju bilo kakvog drugog pogotka pad u vatri je manje vjerojatan.
Zašto....eto na brzinu par objašnjenja koja sam negdje usput pokupio...
U slučaju pogotka u srce (po definiciji bi divljač bila mrtva no vidi čuda) mozak i mišiči još uvijek imaju dovoljno kisika da odreagiraju na pogodak, živci rade i rezultat je da divljač ode od mjesta nastrela.
Kod pogotka u pluća (naravno adekvatnim kalibrom) nastaje krvarenje i prestaje disanje (opet po definiciji divljač mrtva) ali ako generalno računamo da gubitak 20% krvi uzrokuje dovoljan pad tlaka da mozak prestane funkcionirati, za to treba neko vrijeme a mozak živci i mišiči za to vrijeme rade i opet divljač ode sa mjesta nastrela >:(

Pad u vatri je navodno moguć i kod lošijih pogodaka divljači u mirovanju, ali bilo bi zanimljivo da u tom slučaju vet malo bolje pogleda unutarnje organe i procjeni štetu.


Što se tiče hidrodinamičkog šoka, koja je razlika između zvučnog vala u tkivu prilikom udara zrna i prilikom razbijanja kamenaca? Koliko mi se čini da je energija vala prilikom razbijanja kamenaca daleko veća, a kako medicinari tvrde, ne uzrokuje oštećenja na okolnom tkivu??? ččč

E jesam  :pferd: :pferd: :pferd:
Ajmo sad neki dok ili vet da me temeljito popljuje, pa da idem spavati. ;)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 16. 02. 2009. 23:10:35
ja i dalje po sred plecke i vecinom se divljac samo polozi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 17. 02. 2009. 00:35:03
E,jeste se oduzilo.... z14

Pogodak u pluca i srce cu uvijek smatrati za "pravi" pogodak.Nema tu neke vece polemike...pala divljac u vatri ili ne...kraj je tu,nastupa brzo,potraga je lagana a meta siroka. Sta sad?!

Ko hoce nek gadja u oko,vrat,kicmu ili bilo gdje da hoce sa kalibrom koji voli ali teorija nece promjeniti cinjenice. Lakse je pogoditi u siru metu a rezultat je isti!!! fre

Sok,ovakav ili onakav....gdje odoste ljudi?! zagi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 17. 02. 2009. 01:44:39
nije dobro da odojak padne u vatru, bolje mu je na žaru ...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 17. 02. 2009. 09:05:47
Kad se nakupilo već više od 60 postova u temi, ne mogu izdržati a da i ja ne dodam bar jedan.
Dalje nema smisla čitati jer je sve nakon ove rečenice čisto   :pferd:  ;D

Neki su priznali da im je zanimljivo čitati moje postove, pa eto im još materijala... ;)

Prema definiciji iz "Osnova lovstva" pad u vatri je kada nastreljena divljač ostaje na mjestu nastrela, a smrt je trenutačna...ok...to je jasno.
Ajmo sada pokušati definirati smrt ...medicinari to obično definiraju (a sumnjam da je velika razlika u definiciji između humane medicine i veterine) kao prestanak rada srca i/ili prestanak disanja.

Za pad u vatri potrebno je "čekičem po procesoru"  dois tj. prekinuti rad mozga (prestaje disanje i rad srca) ili "šarafcigerom po sabirnici" tj. prekinuti ili oštetiti leđnu moždinu u predjelu vrata kako bi se prekinuli živci i na taj način zaustavilo disanje i rad srca. U oba slučaja divljač pada u mjestu.
U slučaju bilo kakvog drugog pogotka pad u vatri je manje vjerojatan.
Zašto....eto na brzinu par objašnjenja koja sam negdje usput pokupio...
U slučaju pogotka u srce (po definiciji bi divljač bila mrtva no vidi čuda) mozak i mišiči još uvijek imaju dovoljno kisika da odreagiraju na pogodak, živci rade i rezultat je da divljač ode od mjesta nastrela.
Kod pogotka u pluća (naravno adekvatnim kalibrom) nastaje krvarenje i prestaje disanje (opet po definiciji divljač mrtva) ali ako generalno računamo da gubitak 20% krvi uzrokuje dovoljan pad tlaka da mozak prestane funkcionirati, za to treba neko vrijeme a mozak živci i mišiči za to vrijeme rade i opet divljač ode sa mjesta nastrela >:(

Pad u vatri je navodno moguć i kod lošijih pogodaka divljači u mirovanju, ali bilo bi zanimljivo da u tom slučaju vet malo bolje pogleda unutarnje organe i procjeni štetu.


Što se tiče hidrodinamičkog šoka, koja je razlika između zvučnog vala u tkivu prilikom udara zrna i prilikom razbijanja kamenaca? Koliko mi se čini da je energija vala prilikom razbijanja kamenaca daleko veća, a kako medicinari tvrde, ne uzrokuje oštećenja na okolnom tkivu??? ččč

E jesam  :pferd: :pferd: :pferd:
Ajmo sad neki dok ili vet da me temeljito popljuje, pa da idem spavati. ;)

Jedan sam od onih koji cijene Vaše postove jer se tu ima što pročitati. Bez obzira na puno stranica pisanja ovdje je vrlo malo rečeno o stanju koje se događa u divljači kod hidrodinamičkog šoka, razlozima zašto on nastaje ili ne nastaje ponekad i kod vrlo sličnog mjesta pogotka iste divljači pogođene istim streljivom. U Vašem postu nisu mi jasni Vaši zadnji navodi o neuzrokovanju oštećenja na okolnom tkivu. Mislim da povećani pritisak koji uzrokuje gibanje tjelesnih tekućina izazvanih hidrodinamičkim šokom uzrokuje znatna oštećenja krvnih žila što i proizvodi ogroman rast tlaka pucanje krvnih žila i oštećenje okolnog tkiva ovo utiče na mozak čime se izaziva trenutna smrt.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 17. 02. 2009. 09:52:02
Nisam neki pretjerani balističar, ali i laičko oko vidi utjecaj kalibra i zrna na pojedinu divljač. Primjerice, što se tiče hidrodinamičnog šoka. Ako pucaš u DS od 80 kg sa 8x68S iza plećke školski, u većini slučajeva pad u vatri će biti zagarantiran, ne u svim, al u većini. Meci u tom kalibru svi imaju u prosjeku 5500 J, a kad to trefi iza plećke, prijenos energije je ogroman, te hidrodinamički šok ide na široko, popucaju kapilare u kralježnici i svinja pada u vatri. Da pucaš isti šus sa .308, takav slučaj ne možeš očekivati jer je energija zrna puno manja, u prosjeku 3500 J i područje koje zahvaća šok je manje nego sa 8x68S. Kažem, ovo je nestručno stajalište, već praktično. Ovu sliku sam već postao negdje na forumu koja prikazuje kako kalibar utječe i zahvaća površinu tijela prilikom pogotka, to je iz mog vlastitog iskustva. Možda pomogne. Bijeli krug se u pravilu odnosi na 8x68S.

(http://img13.imageshack.us/img13/3520/89075729vw3.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img13.imageshack.us/img13/89075729vw3.jpg/1/w625.png) (http://g.imageshack.us/img13/89075729vw3.jpg/1/)



Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: File - 17. 02. 2009. 10:14:09
Pogodak prosječnog lovca hahahaha ,a šta je taj koji gađa u glavu PH uf

Kad se gađa divlja svinja ne gađa se  iza plečke ko srnjaka nego po sredini malo gore il čisto po sredini pa vidi šta pogađa i jel to pada
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip89 - 17. 02. 2009. 10:29:31
hidrodinamički šok i nije lako objasniti baš nimalo
ali i to je čista fizika
Poželjno je da divljač sadrži što više tekućina jer se taj šok na fluide i prenosi.
znači zrno velike brzine,što veća brzina je bolje za ovaj šok,kad uđe u divljač i prolazi iza sebe ostavlja prazan prostor koji se skuplja i širi tj ima određenu frekfenciju dosta veliku i ta frekfencija razara živce i stvara veliki  šok na živčani sustav da divljač jako brzo umire.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: .50AE - 17. 02. 2009. 19:29:48
U Vašem postu nisu mi jasni Vaši zadnji navodi o neuzrokovanju oštećenja na okolnom tkivu. Mislim da povećani pritisak koji uzrokuje gibanje tjelesnih tekućina izazvanih hidrodinamičkim šokom uzrokuje znatna oštećenja krvnih žila što i proizvodi ogroman rast tlaka pucanje krvnih žila i oštećenje okolnog tkiva ovo utiče na mozak čime se izaziva trenutna smrt.


Želio sam reći da ultrazvučni valovi koji se u medicini koriste ta razbijanje bubrežnih kamenaca imaju energiju koja se da usporediti sa energijom projektila ispaljenog na divljač, pa ipak ne ostavljaju oštećenja na bubrezima ili okolnom tkivu bolesnika (ili medicina to dobro skriva), a mehanizam prijenosa energije ultrazvuka je isti kao i u slučaju pogotka projektilom, pa se pitam u čemu je "kvaka" da jedno uzrokuje ozljede, drugo ne.

Što se tiče hidrodinamičkog šoka, amerikanci su ga počeli proučavati još u II svjetskom ratu, ali se do danas nisu uspjeli dogovoriti da li postoji ili ne.
http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf (http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf)
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf (http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf)

Pa ako se oni nisu uspjeli dogovoriti, kako ćemo mi?  ;)

Što se tiče praktičnog iskustva, Di Maio u Gunshot Wounds nigdje ne spominje hidrostatički šok kao mehanizam ozljeđivanja, a drugi autori tvrde da je sam impuls prekratak da bi izazvao oštećenja na organima, a preslab da bi izazvao oštećena na kosturu.

Idemo razmišljati malo dalje... da bi se na tkivu dobio efekt sličan efektu protuoklopnog oružja na tenku - ovdje ne mislim na već pomalo zastarjeli princip kumulativnog mlaza, već na noviju generaciju koja projektilom vrlo velike brzine uzrokuje odlomljavanje djelova oklopa sa unutrašnje strane, mora biti zadovoljen jedan uvjet - da je brzina kojom projektil udara u materijal veća od brzine zvuka u materijalu (eto efekta koji bi mogao biti sličan hidrostatičkom šoku). Recimo da je za mješavinu meso/kosti/krv ta brzina negdje oko brzine zvuka u vodi, a to je oko 1530m/s. Uzmimo u obzir da će takav projektil strahovito gubiti brzinu, pa ćemo na potrebnu dodati još 350m/s kako bi dobili efektivan preko 100m. Dakle za isprobati teoriju treba nam oružje i streljivo kod kojega projektil izlljeće iz cijevi sa nekih 1870m/s ;D. To si moram kupiti ćim se pojavi na tržištu  d4 ... Recimo još da bi životni vijek cijevi takvog oružja bio između 20 i 50 metaka. Kako još ne postoji komercijalno dostupno ni oružje ni streljivo s traženim karakteristikama, bojim se da će ova teorija bar još neko vrijeme ostati neprovjerena.

Opet sam imao napadaj  :pferd:, ne zamjerite mi. ;) Povremeno me uhvati takav napadaj pisanja, ali obično se uspijem kontrolirati.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 17. 02. 2009. 19:54:42
sve teorija, j..es pad u vatri trenutno radim na masini za teleportaciju pa krme prebacim iz lovista direktno u zamrzivac
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Schultz and Larsen - 17. 02. 2009. 20:28:14
Citam od nekoliko ove pizdarije o tome hidrostatickom soku itd. To ne postoji!!! I taj fini izraz je uzet iz zraka. Nema veze sa mozgom i stvarnoscu(bez sadrzaja). To sto postoji je gore napisano u nekolika posta.

A razvikan je kao mit od dana kada je Roy Weatherby poceo da prodaje svoje karabine u  ultrabrzim kalibrima. I ima se tu svasta nesto reci........

Jedini sok koji moze da bude istinit je onaj koji ti zena dobije kad vidi koliko si novca potrosio na lov i oruzje z10 uf

E hajde junaci udrite sada.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 17. 02. 2009. 20:55:07
 just

Dobro...ako je brzina sve...sto se ti ultra brzi kalibri ne koriste kada ima rizika da se dobiju "smedje gace"....

Sto neko ne pokusa da "sokira" kakvog bivola,slona,medvjeda a moze i kakvog jakog vepra?! ;)

Onda odjednom treba nesto tipa "po inca" ili najmanje 9,3mm.Iskustvo kaze jedno a teorija drugo..... z10
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip89 - 17. 02. 2009. 21:01:29
pa nije sve hidrodinamički šok
ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tyger - 17. 02. 2009. 21:05:58
pa nije sve hidrodinamički šok
ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo

a ko bi drugi  uf
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 17. 02. 2009. 21:10:25
pa nije sve hidrodinamički šok
ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo

Ili nadji neki dobar link sto to pokazuje ili ce mo ovo staviti kao vic! ;D

Zamisli efekat te igle ,bez obzira na brzinu, (ako se ne rastopi u zraku) i zrna od 20-tak grama a da recimo u oba slucaja imamo 5000J energije... dr.i
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 17. 02. 2009. 21:18:24

ali su amerikanci radili neki test sa iglom ili nešto tako pucano nekom fakat velikom brzinom par tisuća m/s u ovcu,uglavnom od ovce nije ništa ostalo


kako nije ostalo ništa od ovce, pa još danas prodaju vunene čarape
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: magwin - 17. 02. 2009. 21:40:29
joj, joj pa ovdje se sve uzburkalo.svi su na neki način u pravu a ipak nisu skroz - ali to je samo moje mišljenje....
ali moram postaviti podpitanje tj. otići malo OT a i da se ne otvara neka nova besmislena tema.
zašto u gotovo svim lovačkim literaturama, pa i onim za osposobljavanje za lovca bitno naglašavaju taj jeb... hidrodinamički tlak koji utječe na živčani sustav, zbog toga jer putanja zrna napravi napravi šupljinu koja titra oko 500Hz/s i to je po literaturi zapravo razlog zbog kojeg divljač pada na mjestu ili "pada  u vatri".?
i nije mi jasno zašto je najbolja brzina udarca zrna u divljač 800m/s????
pretpostavljam da je vjerojatno nešto u vezi sa tim šokom ili tlakom ili frekvencijama udara....
po zakonima fizike dokazano je da sve na svijetu titra a pogađanjima tj. sudaranjima tih frekvencija dolazi do svakakvih rezonancija koje rezultiraju kojekakvim udarima...
teško je za vjerovati da se neki lovac pohvali "padom u vatri" a pogodak bočno u guzicu ččč
možda tu ima nešta ali meni baš ne padaju u vatri!
ja sada nisam baš :pferd: nego jednostavno sam napisao one podatke koji su služdeni pa se da zaključiti da onda i te literature  :pferd:  happi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 17. 02. 2009. 21:46:15
Pa sto onda ne padne "u vatri" svako sto mu se sa ultrazvukom lomi kamenac u bubrezima? Ili bar da mu bubreg padne u vatri? ;D
Ne funkcionise tijelo sa zilama koje su elasticne kao zatvoreni sistem ulja u sistemu za kocenje.... ;D
Nije sve tako jednostavno!

Mozda sutra napisem nesto detaljnije o ovom! ;)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: .50AE - 17. 02. 2009. 21:58:37
Sto je najbolje, o terminalnoj balistici u lovackoj literaturi kod nas pisu fizicari, pa mi nije jasno zasto to istitravanje onda i nisu bolje objasnili.
Moje je misljenje da bi daleko kvalitetnije objasnjenje mogli dati medicinari (pogotovo patolozi) ili veterinari.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 17. 02. 2009. 22:03:43
Kada se zrno zaustavlja(usporava) prolaskom kroz tijelo divljaci kineticka energija se po zakonu termodinamike pretvara u toplotu! Zrno od 375H&H sa energijom od 6000J je isto kao 1435 kalorija sto moze da ...u nekom laksem prevodu...podigne temperaturu od 1,5l vode za jedan stepen...nista imponirajuce ako se uporedi sa tezino potencijalne divljaci(recimo 500kg).  ;D ;D

Mehanicko ostecenje je ono sto obara,lomi,ubija  i zaustavlja ako se ne pogodi centralni nervni sistem! d4

Posto elasticitet tijela i krvnih zila(koje se fakticki mogu i pomjerati) ne dozvoljava da sistem odmah odkaze (kao kod hidraulike) ,jedino se kroz sistem pri udaru prenosi zvuk...visoke amplitude ali opet...puno manje nego onaj zvuk sto se proizvodi pri mrvljenju kamenca u bubrezima.Posebno ako se racuna da se radi o milisekundi dok zrno prolazi kroz divljac...
Eto malo....pa ko hoce neka razmislja,a ko nece,ima i pravo. ;D

Pametnije je da lovi,puca i uziva! d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 17. 02. 2009. 22:13:34
Benti...bila je negdje jedna stranica s slikovnim prikazom efekta brzog i malog kalibra na masu mišića, i sporog i teškog....ne mogu je nać >:( Uglavnom, ako se dobro sijećam, mali i brzi ( magarac bio tko krivo pomisli! ;D ) izaziva efekt sličan eksploziji. 
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dick - 18. 02. 2009. 08:07:38
Benti...bila je negdje jedna stranica s slikovnim prikazom efekta brzog i malog kalibra na masu mišića, i sporog i teškog....ne mogu je nać >:( Uglavnom, ako se dobro sijećam, mali i brzi ( magarac bio tko krivo pomisli! ;D ) izaziva efekt sličan eksploziji. 
Ima na Youtube hrpa clipova (ameri slL) gdje svizci, kunići pa i krupnije životinje doslovno ekplodiraju pri  2p. Međutim, osim velike brzine uvijek je uvjet za to i posebna konstrukcija zrna.
Što se tiče divljači europskog podneblja, trebali bi se vratiti skoro 30 godina unatrag i pročitati radove pok. g. Bogdana Sabljice o utjecaju brzih zrna na pad u vatri. Jedino praksa može potvrditi ispravnost teorije.
Praksa kaže da jedino pogodak, odnosno oštećenje centralnog živčanog sustava (mozak, leđna moždina) uvijek paralizira divljač i ona pada na mjestu nastrela, što ne mora značiti i trenutnu smrt. Svaki drugačiji pogodak može, ali puno više puta i ne mora i ne dovede do pada u mjestu.
Kad bi teorija znala odgovor zašto je to tako, onad bi se već pojavio kalibar i zrno koji jamči pad u vatri kod svakog pogotka, a tog (rekao bih hvala Bogu) još nema.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip89 - 18. 02. 2009. 08:28:23
ono za iglu sam imao davno davno prije sigurno 3-4 godine i na papiru ali nema šanse da nađem sve prekopo po sobi ali ko zna di je to
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Huntercro - 18. 02. 2009. 08:30:47
što se mene tiče uopće ne tražim da padne u vatri, može i malo otići. Najbitnije mi je da ima divljači, a padova u vatri i ostalih jebana - i bilo je i biti će. Nit me zamara brzina nit energija niti J - kad mi neko kaže gledo sam u katalogu 4836 J ima a ovaj drugi ima 4756 J e eeeee sad ovaj je prvi jači, trenutno mi zakuva u stomaku i potjera me .rat.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip89 - 18. 02. 2009. 08:34:05
A ovi svisci i kojoti šta nestaju pogođeni su s onim barnesovim varmint metkom koji u sebi ima metalni prah koji se povezuje u tijelu pa dovodi do raspprsnuća ima nešto više na internetu pa ko oće neka nađe
ali bi se osvrnuo da isti učinak dobiju,a ko drugi nego ameri, iz 50 BMG kad pogode navedene živine
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Antezg - 18. 02. 2009. 08:38:49


Praksa kaže da jedino pogodak, odnosno oštećenje centralnog živčanog sustava (mozak, leđna moždina) uvijek paralizira divljač i ona pada na mjestu nastrela, što ne mora značiti i trenutnu smrt. Svaki drugačiji pogodak može, ali puno više puta i ne mora i ne dovede do pada u mjestu.

[/quote]

 d4 Ovo je i moje mišljenje,a hidrodinamički šok bi bio neka sasvim druga tema ;)

što se mene tiče uopće ne tražim da padne u vatri, može i malo otići. Najbitnije mi je da ima divljači, a padova u vatri i ostalih jebana - i bilo je i biti će. Nit me zamara brzina nit energija niti J - kad mi neko kaže gledo sam u katalogu 4836 J ima a ovaj drugi ima 4756 J e eeeee sad ovaj je prvi jači, trenutno mi zakuva u stomaku i potjera me .rat.
To je nažalost tako kad većina previše gleda kataloge , a premalo je u lovu happi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PH DBK - 18. 02. 2009. 08:52:04
što se mene tiče uopće ne tražim da padne u vatri, može i malo otići. Najbitnije mi je da ima divljači, a padova u vatri i ostalih jebana - i bilo je i biti će. Nit me zamara brzina nit energija niti J - kad mi neko kaže gledo sam u katalogu 4836 J ima a ovaj drugi ima 4756 J e eeeee sad ovaj je prvi jači, trenutno mi zakuva u stomaku i potjera me .rat.


jebote, konačno (po meni) jedna pametna !!!!!!!!!!!!!

ps. ma ja bi isto radije ovaj od 4836  sor
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 18. 02. 2009. 08:57:23




Što se tiče hidrodinamičkog šoka, amerikanci su ga počeli proučavati još u II svjetskom ratu, ali se do danas nisu uspjeli dogovoriti da li postoji ili ne.
http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf (http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf)
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf (http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf)

Pa ako se oni nisu uspjeli dogovoriti, kako ćemo mi?  ;)
Što se tiče praktičnog iskustva, Di Maio u Gunshot Wounds nigdje ne spominje hidrostatički šok kao mehanizam ozljeđivanja, a drugi autori tvrde da je sam impuls prekratak da bi izazvao oštećenja na organima, a preslab da bi izazvao oštećena na kosturu.


Nisam medicinske ni veterinarske struke pa nemam potrebno znanje za ovu raspravu ali sam na pravnom fakultetu iz predmeta sudska medicina davno imao baš ovo pitanje na ispitu. Koliko se sjećam još je neki nijemac eksperimentirao u 19-om stoljeću i dokazao slijedeće:
Pucao je u psa na recimo 20-30m sačmom. Ako je pas bio živ i svijestan (neuspavan) svaki put je bio bio mrtav.Ako je pas bio uspavan poslije bi se probudio a ozlijede nisu bile smrtne. Tada još nije bilo zaštitara i takvi pokusi nisu bili problem.
Mislim da pričamo o ovom fenomenu. Jednostavno pogodak izazove šok i u mozgu prestaje rad svih centara to je kao da izgasimo svijetlo i trenutno nastaje mrak. Nema disanja, pokreta ili bilo čega drugog jer je sve isključeno. Ovdje nismo spominjali a mislim da to mogu potvrditi lovci na afričku i drugu opasnu divljač da prvi metak šokira divljač. Ako se puca malo kasnije tada divljač treba pogoditi u smrtno mjesto jer više nema inače divljač dugo živi i može biti opasna po lovca.
Što amerikanci žele dokazati nije mi jasno (ovo je moje mišljenje), hidrodinamički šok je davno dokazan.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip89 - 18. 02. 2009. 09:40:09
IMA LOGIKE
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PH DBK - 18. 02. 2009. 09:43:39
Nego kolega pero, jeli ideš šta u lov ??
Daj zaboravi hidrostatiku, temodinamiku, termonuklearku... d7
Šta imaš od toga ???
Ovoj sirotoj životinji je sasvim svejedno, a te šupljače da im "dugujemo dostojanstvenu i brzu smrt" su priče za malu dječicu.


By Sky:
Kolega, molim vas napokon više pripazite na jezik dok pišete. Ovaj forum ne čitamo samo mi forumaši i lovci već razno razni koji nam i nisu nakloni baš. Iz toga razloga sam zadnju rečenicu izbrisao u vašem postu.

Mudro !
Thx
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Battue - 18. 02. 2009. 10:46:17
Slažem se sa Sky-om, i mislim da treba divljaci skratit muke i barem joj pokusat pruzit brzu i dostojanstvenu smrt makar je to i nemoguce izvesti ali ipak mi smo ljudi i nesto prvenstveno ljudsko pa onda lovacko u nama neda da ta divljac pati..
Dobru kob
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Huntercro - 18. 02. 2009. 10:52:06
Brza i trenutna smrt u idealnim uvjetima da ali koliko je puta u lovu baš sve idealno?? E tu onda nastupamo mi sa pitanjem dal pucat ili ne, dal ovo zrno ili ne itd itd itd

Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Battue - 18. 02. 2009. 10:57:34
Da,ali recimo mladi lovci, zeljni pucanja pucaju na sve sto vide i tu nastaje problem ranjavanja i patnje divljaci i po par dana prije nego ugine..  Iskusni lovci nece ni pucat ako nisu sigurni barem 70% sigurnog odstrela a vjerujem i iskustvom su bolji strijelci..
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 18. 02. 2009. 11:00:59
Zato smo i pisali da smo dužni omogućiti divljači brzu i bezbolnu smrt. Mislim da je ispravno tome težiti. Zakaj bi se divljač mučila bespotrebno? Normalno da puno toga ovisi o uvjetima. Ali, ako već imaš uvjete i to ipak ne učiniš, to mi nije nimalo lovački ni etički.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: fazan - 18. 02. 2009. 11:23:16
Zato smo i pisali da smo dužni omogućiti divljači brzu i bezbolnu smrt. Mislim da je ispravno tome težiti. Zakaj bi se divljač mučila bespotrebno? Normalno da puno toga ovisi o uvjetima. Ali, ako već imaš uvjete i to ipak ne učiniš, to mi nije nimalo lovački ni etički.
Lovstvo i i etičnost se razvijaju cijeli život , no moram na žalost primjetiti da nekim članovima ovog cijenjenog foruma treba ponoviti gradivo.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: zvedris - 18. 02. 2009. 11:31:10
e ovak,
nemojte generalizirat mladi lovci ovo, mladi lovci ono.....
ja sam mladi lovac.
ni u ludilu nisam pucao kad se nije moglo odstrijelit sigurno.
a nagledose i naslušo "starih" lovaca koji su izranjavali hrpu divljači i jer nije bila prilika za siguran odstrijel i onda se hvale s timjer su čuli da je njihova žrtva nađena kroz par dana (več napuhnuta i sl)
etičan lovac nemora nužno biti "stari", a mladi su svi usijane glave.

to se tak nemože i nesmije kategorizirat.

to je stvar individualnog karaktera osobe.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: fazan - 18. 02. 2009. 11:43:54
Poštovani kolege zaglibili smo duboko u OT pa se idemo vratiti temi.
Molim nekog od mlađih kolega da otvori po meni vrlo interesantnu temu o odnosima i podjelama u društvima na stare i mlade , nove i stare članove , domicilne i dotepence i na sve ostale podjele kakvih ima ima na ovom našem lijepom kvrgavom Zapadnom Balkanu.

Živjeli!!!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: PinzHunter - 18. 02. 2009. 11:48:30
Zato smo i pisali da smo dužni omogućiti divljači brzu i bezbolnu smrt. Mislim da je ispravno tome težiti. Zakaj bi se divljač mučila bespotrebno? Normalno da puno toga ovisi o uvjetima. Ali, ako već imaš uvjete i to ipak ne učiniš, to mi nije nimalo lovački ni etički.
Lovstvo i i etičnost se razvijaju cijeli život , no moram na žalost primjetiti da nekim članovima ovog cijenjenog foruma treba ponoviti gradivo.

i zbog toga ovaj forum gubi "glanz" jer se pojedincima dopusta da se izivljavaju i negiraju lovacku etiku.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 18. 02. 2009. 12:38:06
Poštovani kolege zaglibili smo duboko u OT pa se idemo vratiti temi.
Molim nekog od mlađih kolega da otvori po meni vrlo interesantnu temu o odnosima i podjelama u društvima na stare i mlade , nove i stare članove , domicilne i dotepence i na sve ostale podjele kakvih ima ima na ovom našem lijepom kvrgavom Zapadnom Balkanu.

Živjeli!!!
Tema već postoji, ali dugo u nju nitko ništa nije napisao...

http://forum.lovac.info/index.php?topic=2712.15 (http://forum.lovac.info/index.php?topic=2712.15)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Kaligula - 18. 02. 2009. 13:15:41
Poštovani kolege zaglibili smo duboko u OT pa se idemo vratiti temi.
Molim nekog od mlađih kolega da otvori po meni vrlo interesantnu temu o odnosima i podjelama u društvima na stare i mlade , nove i stare članove , domicilne i dotepence i na sve ostale podjele kakvih ima ima na ovom našem lijepom kvrgavom Zapadnom Balkanu.

Živjeli!!!

Ak mogu birati biram domicilne mlade i stare lovce  koji se znaju ponašati i kojima lovačka etika ima puno značenje.

Svakako bi izbjegao loviti sa lovcima koji "gađaju gdje stignu,bitno da je dobio" i nije im bitno što je divljač loše pogođena jer to su "šupljače".

Taj bahati,prepotentni stav i odnos prema divljači sve lovce dovodi na loš glas i pruža zelenima "streljivo" s kojim nas nemilice gađaju preko medija.

Svakodnevno se ( na žalost ) potvrđuje da novac,mogučnost putovanja i učestalog lova nisu garancija formiranja i stasanja etičnog lovca.

Kategoriziranje mladi i stari je nekorektno i nerealno ,jer ima i mladih i starih lovaca koji su vrlo korektni i vrlo ispravni po pitanju odnosa u lovu ali takav je odnos i na drugoj strani.

Ja svog mentora ne bih mjenjao za 153 druga lovca,makar je imao 60-ak godina.

 On mi je bio onda uzor,danas mi je uzor i biti će mi u budućnosti , jer je pravi gospodin stare škole , koji jasno stvari postavlja na svoje mjesto,u lovištu i van lovišta.

Žao mi je što neki među nama nisu imali priliku učiti od takvog lovca,Gospodina i prije svega čovjeka.

Onda bi im možda pogled na kvalitetan odstrel , brzu smrt nešto značio.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dean - 18. 02. 2009. 13:40:01
Kaligula  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 18. 02. 2009. 13:46:31




Što se tiče hidrodinamičkog šoka, amerikanci su ga počeli proučavati još u II svjetskom ratu, ali se do danas nisu uspjeli dogovoriti da li postoji ili ne.
http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf (http://www.tacticalshotgun.ca/pdf/shock_wave_myth.pdf)
http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf (http://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/0812/0812.4927.pdf)

Pa ako se oni nisu uspjeli dogovoriti, kako ćemo mi?  ;)
Što se tiče praktičnog iskustva, Di Maio u Gunshot Wounds nigdje ne spominje hidrostatički šok kao mehanizam ozljeđivanja, a drugi autori tvrde da je sam impuls prekratak da bi izazvao oštećenja na organima, a preslab da bi izazvao oštećena na kosturu.


Nisam medicinske ni veterinarske struke pa nemam potrebno znanje za ovu raspravu ali sam na pravnom fakultetu iz predmeta sudska medicina davno imao baš ovo pitanje na ispitu. Koliko se sjećam još je neki nijemac eksperimentirao u 19-om stoljeću i dokazao slijedeće:
Pucao je u psa na recimo 20-30m sačmom. Ako je pas bio živ i svijestan (neuspavan) svaki put je bio bio mrtav.Ako je pas bio uspavan poslije bi se probudio a ozlijede nisu bile smrtne. Tada još nije bilo zaštitara i takvi pokusi nisu bili problem.
Mislim da pričamo o ovom fenomenu. Jednostavno pogodak izazove šok i u mozgu prestaje rad svih centara to je kao da izgasimo svijetlo i trenutno nastaje mrak. Nema disanja, pokreta ili bilo čega drugog jer je sve isključeno. Ovdje nismo spominjali a mislim da to mogu potvrditi lovci na afričku i drugu opasnu divljač da prvi metak šokira divljač. Ako se puca malo kasnije tada divljač treba pogoditi u smrtno mjesto jer više nema inače divljač dugo živi i može biti opasna po lovca.
Što amerikanci žele dokazati nije mi jasno (ovo je moje mišljenje), hidrodinamički šok je davno dokazan.

Koliko ja znam(a znam  happi ) knjiga se zove "Der Schuss auf Schalenvildt" a napisali su je  Walter Lampel i H.J.Langenbach...interesantne teorije ali izgleda da to vece zivotinje ne citaju.. sor
Vjeverice i preriski psi se razlete jer su zrna vrlo explozivna a njihova masa je mala.Kod vecih zivotinja to ne ide tako lako.Tu treba  dois ...da se tako izrazimo. happi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 18. 02. 2009. 14:32:43
Kaligula, kapa dolje! Nešto slično sam i ja napisao u jednom obrisanom (!) postu.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lovac - 18. 02. 2009. 15:08:58
Kaligula lijepo si to sročio!  z10
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: josip89 - 19. 02. 2009. 10:13:52
možda ovo pomogne ali bi mi trebao neko sa vojnim iskustvom.
Kad neko baci bombu ona kad eksplodira prvo ide detonacija pa tek onda ona vatra i to a poslje toga se dogodi da se tu i tamo nešto povuče nazad prema središtu jer se bio stvorio vakum ali to sve nije bitno jer je nama bitna ona detonacija
Meni su pričali neki vojnici da te bombe mogu ubiti čovjeka a da se na njemu ništa nevidi ni ogrebotine ni skurene kože ali da su mu zato unutra organi pretvoreni u kašu.
stoga ko ima više iskustva neka kaže nežto o tome jer vrlo vjerojatno ima nekakve veze sa ovim hidrodinamičkim šokom
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 19. 02. 2009. 11:19:06
Te novotarije su napravljene da ulove lovca i rade izuzetno veliki hidrodinamički šok na novčaniku

napisao jedan naš član prošle godine u rubrici lov lukom. 

za josipa89 odeš na stranice hrvatskog vojnika i dosta toga nađeš iz vojnog programa a možeš otvoriti stranice hidrodinamički šok
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: proof - 19. 02. 2009. 11:23:21
to sa padom u vatri je sve tak sve bez veze.

prvo mi nemamo mogucnosti izmjeriti koji pogodak je bolniji za divljac, samo nagdjadmo. cijela prica o brzoj i bezbolnoj smrti se bazira na cistim pretpostavkama.

drugo postoje ljudi koji zele njezno ubiti tj. odstrijeliti, ako zelis da divljac ne osjeti bol onda ne pucas.

Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dean - 19. 02. 2009. 11:30:53
Nema boli ako nakon kaj divljač čije bum, oči joj se zaklope!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: OldHunter - 19. 02. 2009. 12:31:53
Nema boli ako nakon kaj divljač čije bum, oči joj se zaklope!
Da skratimo ovu priču !
Pad u vatri je poželjan iz dva bitna razloga:

1. Da divljač što manje pati
2. Da lovac ne mora tražiti divljač (vrlo često je zbog toga divljač "izgubljena", jer pojedinci nisu dovoljno uporni i / ili nemaju iskustva, pasa itd. .....).

Naravno da ima još razloga, ali po meni su ova dva navedena razloga (pogotovo prvi) najvažnija - sve ostalo je mudrovanje!  teaa
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 19. 02. 2009. 12:34:54
Pa zar ne bi svakom normalnom lovcu ta 2 pravila trebala biti prva na pameti prilikom odstrela? Za moj pojam su to 2 NAJBITNIJA pravila u cijelom procesu odstrela, naravno, ako su ikako moguće izvediva obzirom na uvjete.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dean - 19. 02. 2009. 12:37:20
Slažem se sa obojicom ali je važno da to piše kako bi mogli i drugi lovci i "lovci" to mogli pročitat!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: OldHunter - 19. 02. 2009. 12:51:17
Slažem se sa obojicom ali je važno da to piše kako bi mogli i drugi lovci i "lovci" to mogli pročitat!

Gledaj, ja sebe smatram svakako natprosječnim strijelcem (tko me osobno poznaje zna da je to točno), ali nikad ama baš NIKAD ne pucam na divljač ako nisam siguran da je mogu odstrijeliti !
"Lovci" nikako da shvate da NIJE isto pogoditi i odstrijeliti divljač (Ono "Lovci" je pod navodnicima !!)!
Oni koji ne shvaćaju tu razliku ne zaslužuju da budu lovci.

PS
Idem trenirat na Luže, tko hoće doći biti će mi drago !!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: fly - 19. 02. 2009. 14:51:10
Ajd povedi i mene jedan dan u trećem mjesecu. Male instrukcije ako ti se da.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: OldHunter - 19. 02. 2009. 21:18:57
Ajd povedi i mene jedan dan u trećem mjesecu. Male instrukcije ako ti se da.
Vrijedi !  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lovac - 19. 02. 2009. 21:36:24
Oldi, svaka ti je na mjestu, lijepo si to gore sročio...
Citat:
Pad u vatri...
  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: HS-2000 - 19. 02. 2009. 22:14:13
Slažem se sa obojicom ali je važno da to piše kako bi mogli i drugi lovci i "lovci" to mogli pročitat!

Gledaj, ja sebe smatram svakako natprosječnim strijelcem (tko me osobno poznaje zna da je to točno), ali nikad ama baš NIKAD ne pucam na divljač ako nisam siguran da je mogu odstrijeliti !
"Lovci" nikako da shvate da NIJE isto pogoditi i odstrijeliti divljač (Ono "Lovci" je pod navodnicima !!)!
Oni koji ne shvaćaju tu razliku ne zaslužuju da budu lovci.

PS
Idem trenirat na Luže, tko hoće doći biti će mi drago !!
I ja se dragovoljno javljam jedan vikend u 3.mjesecu na trning ako je moguće.
Pozdrav
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: tuco - 21. 02. 2009. 13:45:19
evo vam materijala malo, etički ili ne, pravo ili krivo, ovo je bio famozni
pad u vatri.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 21. 02. 2009. 14:02:07
išao preko vode, ni noge nije stigao osušiti  just
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tyger - 21. 02. 2009. 16:34:59
jel to bio u vodi ili ima "cizme"..vidim da su i ledja tamnija od trbuha, pa nije vrag da je s nogu pao na ledja..ili je stvarno bio u vodi?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 21. 02. 2009. 16:58:27
jel to bio u vodi ili ima "cizme"..vidim da su i ledja tamnija od trbuha, pa nije vrag da je s nogu pao na ledja..ili je stvarno bio u vodi?
gornji dio, ili leđa ne trpe struganja po grmlju pa su takve boje, ali noge su sigurno bile u vodi prije nego mu je tuco presudio
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tyger - 21. 02. 2009. 17:04:06
ja samo pitam, da ne ispadne da solim pamet..al mi cudno da ak je pal na bok, mozda na ovaj koji je ne vidi, pa da i noge onda nisu bolje namocene ili glava..
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 21. 02. 2009. 17:08:06
pa hodao je preko plitkog potoka, voda je kolika je, ajd pitaj tucu jel ima potok u blizini
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 22. 02. 2009. 18:45:34
evo vam materijala malo, etički ili ne, pravo ili krivo, ovo je bio famozni
pad u vatri.
My kind of man!  d4

Clean knockout!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: tuco - 22. 02. 2009. 22:51:08
je, preko grabe je doša, tamo je noge namočil.
a znate kak su ružni po ljeti. puni blata, sivi, bez dlake,
grdo ih za vidit. zagi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 23. 02. 2009. 08:53:03
Nekoliko dana nisam čitao postove. Snijeg i hladnoća a lova kao u priči. Ipak ni nakon devet stranica ovih postova na kojima smo uglavnom raspravljali o brzoj smrti lovačkoj etici, odnosu mladi stari lovci pojedinim kalibrima koji su bitni za tzv "pad u vatri" i drugim off topic temama mi nismo razjasnili uopće s medicinskog ili veterinarskog aspekta jedno lovačko pitanje "što je pad u vatri?" ustvari nismo ni razjasnili "da li pad u vatri uopće postoji?"
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 23. 02. 2009. 12:05:22
Nekoliko dana nisam čitao postove. Snijeg i hladnoća a lova kao u priči. Ipak ni nakon devet stranica ovih postova na kojima smo uglavnom raspravljali o brzoj smrti lovačkoj etici, odnosu mladi stari lovci pojedinim kalibrima koji su bitni za tzv "pad u vatri" i drugim off topic temama mi nismo razjasnili uopće s medicinskog ili veterinarskog aspekta jedno lovačko pitanje "što je pad u vatri?" ustvari nismo ni razjasnili "da li pad u vatri uopće postoji?"
Kolega, ne razumijem zašto medicinski ili veterinarski aspekt. Tema nije smrt u vatri pa da se utvrđuje s tog aspekta (najbolje je potražiti žilu kucavicu). Tema je pad u vatri, a to je vrlo jednostavno, kada divljač padne neposredno nakon pogotka. Mislim da se nitko nije trudio detaljno opisivati što je pad u vatri jer se pretpostavlja da je svakom lovcu (mladom ili starom) jasno što je to. Tema ovoga posta je jednostavna a to je opravdanost inzistiranju lovaca na hitac koji omogućava pad u vatri.

Pozdrav
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: fazan - 23. 02. 2009. 12:20:50
?" ustvari nismo ni razjasnili "da li pad u vatri uopće postoji?"
Nama su prošle godine pala dva odojka u vatru , jedva smo uspijeli nešto spasiti. happi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 23. 02. 2009. 14:16:21

Kolega, ne razumijem zašto medicinski ili veterinarski aspekt. Tema nije smrt u vatri pa da se utvrđuje s tog aspekta (najbolje je potražiti žilu kucavicu). Tema je pad u vatri, a to je vrlo jednostavno, kada divljač padne neposredno nakon pogotka. Mislim da se nitko nije trudio detaljno opisivati što je pad u vatri jer se pretpostavlja da je svakom lovcu (mladom ili starom) jasno što je to. Tema ovoga posta je jednostavna a to je opravdanost inzistiranju lovaca na hitac koji omogućava pad u vatri.

Pozdrav

Ja sam ipak postavio ovu temu pa valjda znam valjda "što je pisac htio reći". Međutim dopuštam a što je i dobro da temu "pad u vatri" svatko shvaća na svoj način pa se ona može sagledati i s više aspekata. Ipak više uglednih članova ovog foruma je tvrdilo da pad u vatri ne postoji pa bih volio da se razjasni i to pitanje. Inače pozdravljam pristup da se divljač odstreljuje precizno i s minimumom patnje ali to često nije slučaj iz više mogućih razloga koje ovdje neću niti nabrajati.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: pepi2 - 23. 02. 2009. 14:24:48
?" ustvari nismo ni razjasnili "da li pad u vatri uopće postoji?"
Nama su prošle godine pala dva odojka u vatru , jedva smo uspijeli nešto spasiti. happi
[/quote 
he,he valjda od prekomjernog zaljevanja sauf je palo u vatru ? ;D
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: .50AE - 23. 02. 2009. 14:48:59
Po meni, pad u vatri je moguć kod pogodaka koji momentalno prekidaju rad živčanog sustava (mozak, vratna kralježnica), pa se time i svi mišići opuštaju i pogođena divljač pada na mjestu nastrela. Pri pogotku u druge djelove divljači pad u vatri je više iznimka nego pravilo.
Činjenica je da se solidan vepar može odstreliti sa .22lr (kroz uho, koso prema dolje), ali isto tako zec kojeg je 9,3 očešao po uhu može daleko otići (i preživiti).  Malo karikiram, ali više-manje to je tako.
Oko šoka i razarajućeg i ne znam kakvog sve ne efekta brzih zrna se još uvijek prepucavaju daleko stručniji od nas, pa s obzirom da te rasprave traju već preko 50 godina, a kraj se ne nazire, ne bi ni čekao da se dogovore. Prije će se dogovoriti oko (ne)postojanja malih zelenih.

Da rezimiram ovaj svoj verbalni ispad....draži mi je "mesarski" pogodak nego nego krvni trag i neizvjesnost oko pronalaska divljači.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 23. 02. 2009. 15:06:37
evo jos jednog sto nije uspio ni kukuruz da izbaci iz usta vec samo zalegne tamo gdje je zabio njusku, ponovo po sred plecke i samo se pruze
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 24. 02. 2009. 22:07:23
Po meni, pad u vatri označava trenutnu smrt divljači ( ako takvo nešto postoji!?), bolje rečeno, pad divljači ''na mjestu'', bez pokušaja dizanja....Trzanje nogom je samo refleks, nije svijesno, niti znači pokušaj ustajanja i bijega. Po meni, kažem.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 22:13:32
 tkotukoga , kad povuces obarac nit sta vise cujes nit vidis ,kakva trzanja i setnje i kakva mudrovanja
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: HS-2000 - 24. 02. 2009. 22:20:38
Pomalo svi izmišljamo o temi pad u vatri,šta to zapravo znači i tko može reći(tj.tko je stručan reći točnu definiciju,formulu,... ŠTO JE PAD U VATRI)
Naime,ne znam kako mnogo veće zemlje i narodi koji imaju dužu tradiciju od nas,karakteriziraju pad u vatri-pad na licu mjesta,nakon 2,3,4..metara ili koraka...
Ipak,mislim da je to danas sve relativno,svi mi moramo težiti savršenstvu, i što boljem i bezbolnijem pogotku..ali mislim da toga danas nema...(to je samo moje mišljenje) teaa
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 24. 02. 2009. 22:21:06
Lazar...???? Daj objasni ovo, molim te..??
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 24. 02. 2009. 22:22:25
HS, složio bi se s tobom...i ta 3-4 koraka mogu bit refleksna...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 22:26:26
ovako to izgleda i kod mene je to vecinom ko na ovom filmu
http://www.youtube.com/watch?v=zOo0hXYmdmg&feature=channel#ws-hq (http://www.youtube.com/watch?v=zOo0hXYmdmg&feature=channel#ws-hq)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 22:29:01
i nikakva glava il vrat il sta se vec sve nabraja po sred plecke
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 24. 02. 2009. 22:33:12
Lazare, ovo zaista je pad u vatri. Jedino...malo te .ebe ono ''većinom''.... Radi onih slučajeva koji nisu u ''većinom'' je i otvorena ova tema, vjerujem...
Osim toga, vidio sam puno DS koje su pogodak u plećku nosile desecima metara. Da ne kažem stotinama...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 24. 02. 2009. 22:36:44
pa nemoj onda kazati kad nečeš.....   fre

pad u vatri pad u vatri,,
nije pad u šetnji i šta sad nije jasno,,,,
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: miroslav_dabic - 24. 02. 2009. 22:39:40
Po meni pad u vatri je kada zivitinja prema kojoj je upucen hitac pada na mjestu nastrela odmah poslije pucnja kao da nestane nogu pod njom,a sve ostalo dva tri koraka nema veze sa padom u vatri,a cimanje nogama na zemlji je uobicajena stvar i rijetko kada prolazi bez toga....
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 24. 02. 2009. 22:41:59
to je kad kokoški odrezes glavu ona jos proseta jedno 2 minute bez glave,...
polaki pad bez glave,,,,
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 24. 02. 2009. 22:43:19
Pomalo svi izmišljamo o temi pad u vatri,šta to zapravo znači i tko može reći(tj.tko je stručan reći točnu definiciju,formulu,... ŠTO JE PAD U VATRI)
Naime,ne znam kako mnogo veće zemlje i narodi koji imaju dužu tradiciju od nas,karakteriziraju pad u vatri-pad na licu mjesta,nakon 2,3,4..metara ili koraka...
Ipak,mislim da je to danas sve relativno,svi mi moramo težiti savršenstvu, i što boljem i bezbolnijem pogotku..ali mislim da toga danas nema...(to je samo moje mišljenje) teaa

stari oprosti ali nisam mogao izdržati da te ne pitam koje su to mnogo veće zemlje i narodi koji imaju dužu tradiciju od nas;??? čega tradiciju, i kakve veze ima veličina zemlje sa padom u vatri, mislim da podcjenjuješ sve nas koji smo stavili bilo kakav komentar na temu pad u vatri, pa zar misliš da u mnogo većim zemljama divljač ne pati kad dobije loš pogodak ili misliš da je tamo savršenstvo od lova, nismo mi lovci od nastanka ove države, lova je bilo od pamtivjeka i biti će ga bez obzira na veličinu zemlje u kojoj lovimo !?     pozdrav
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 22:46:19
pa ja vec duze pricam ovdje odkako koristim groma 90% divljaci samo se ovako pruzi ko na filmu ,a dalje diskutovat o tome sta je to netreba vidi se na filmu sta je pad u vatri
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: miroslav_dabic - 24. 02. 2009. 22:47:36
Pazi samo lovac sa tradicijom moze da odstrijeli divljac da padne u vatri a mi nemozemo iako divljac na isti nacin padne...
pozdrav valdop......
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 24. 02. 2009. 22:48:46
Ma nije HS to mislio interpretirat na takav način...Možda je najbitnija rečenica na kraju, čemu bi svi trebali težit.
Nažalost, naslušao sam se, a i načitao ČAK i na ovom forumu svakakvih komentara vezanih za poštovanje onog što ubijamo ( sasvim prikladna riječ ), neki pokušavaju bit i duhoviti na ovakvim temama. Pokušavaju.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lovac - 24. 02. 2009. 22:52:13
Kako je rekao Tava:
Citat:
Tema je pad u vatri, a to je vrlo jednostavno, kada divljač padne neposredno nakon pogotka. Mislim da se nitko nije trudio detaljno opisivati što je pad u vatri jer se pretpostavlja da je svakom lovcu (mladom ili starom) jasno što je to. Tema ovoga posta je jednostavna a to je opravdanost inzistiranju lovaca na hitac koji omogućava pad u vatri.

ili kako nekomplicirati jasne stvari, ili kako kaže Lazar: pogledajte snimku i to je to
Citat:
kada divljač padne neposredno nakon pogotka
.
ja se slažem  i sa .50AE: 
Citat:
Da rezimiram ovaj svoj verbalni ispad....draži mi je "mesarski" pogodak nego nego krvni trag i neizvjesnost oko pronalaska divljači.
jer donekle znam koliko često i ažurno naši lovci idu u potragu na krvi trag ili još gore ako ga i nama prvih nekoliko metara... što pelazi u neku drugu temu...  d1
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 24. 02. 2009. 22:56:43
i sto to ovi pametnjakovice koji se razbacali,,,
a pod:::
1 nemogu dostici pad u vatri,,,
2 nemaju cucka
3 misle da su lovice
4 nemiju si gemišt doma popit od babe,.,
5 pa njim je tesko i treba im pomoc
6 forum je tu za to,,
ko i ovaka tema,,

o ovima 5 se nemoze da raspravlja
a kamoli o ovoj temi

treba svako nesto reci,,, ali pametovati ko ovaj lazer netreba
ili ovaj memogu se sjetiti kako se zove
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 23:02:14
kakvo pametovanje dajem samo strucne komentare  fre
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 24. 02. 2009. 23:04:38
ja ili neko pametniji od mene???

za mene je pad u vatri pad u vatri,,,  e sad ja sam imo pad u vatri kad sam puku u slabinu,, i palo u vatri,
ili u prsa s"prjeda,, isto tako,,,
ali u centar plecke je odnjelo,,,, i to nije bio pad u vatri

to je to!

Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:06:58
ja ili neko pametniji od mene???

za mene je pad u vatri pad u vatri,,,  e sad ja sam imo pad u vatri kad sam puku u slabinu,, i palo u vatri,
ili u prsa s"prjeda,, isto tako,,,
ali u centar plecke je odnjelo,,,, i to nije bio pad u vatri

to je to!


Ima nesto u tom Zoka...
Isto tako bude i kod mene...jednom padne kao pokoseno a drugi put nosi sa mjesta nastrela.
U sustini,meni je svejedno.Ako je metak dobro plasiran ja sam zadovoljan! d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 24. 02. 2009. 23:11:07
mislim da temu moramo da prosirimo, sta je pecka i gdje je sredina  hao
pa kako neznaš ?opet ti sve moram nacrtati!
lopatica i ona srjedna u lopatici iza nje dole pa malo vise u desno,, između gdje treba i tamo ,, je pad u vatri,,,!
sam te sad podsjetio???
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: HS-2000 - 24. 02. 2009. 23:11:52
Pomalo svi izmišljamo o temi pad u vatri,šta to zapravo znači i tko može reći(tj.tko je stručan reći točnu definiciju,formulu,... ŠTO JE PAD U VATRI)
Naime,ne znam kako mnogo veće zemlje i narodi koji imaju dužu tradiciju od nas,karakteriziraju pad u vatri-pad na licu mjesta,nakon 2,3,4..metara ili koraka...
Ipak,mislim da je to danas sve relativno,svi mi moramo težiti savršenstvu, i što boljem i bezbolnijem pogotku..ali mislim da toga danas nema...(to je samo moje mišljenje) teaa

stari oprosti ali nisam mogao izdržati da te ne pitam koje su to mnogo veće zemlje i narodi koji imaju dužu tradiciju od nas;??? čega tradiciju, i kakve veze ima veličina zemlje sa padom u vatri, mislim da podcjenjuješ sve nas koji smo stavili bilo kakav komentar na temu pad u vatri, pa zar misliš da u mnogo većim zemljama divljač ne pati kad dobije loš pogodak ili misliš da je tamo savršenstvo od lova, nismo mi lovci od nastanka ove države, lova je bilo od pamtivjeka i biti će ga bez obzira na veličinu zemlje u kojoj lovimo !?     pozdrav
Kolega Valdop nisam nikoga mislio uvrijediti ali ovakvih postova ima na kilograme,tone...
Pojedinci brate seru(nek moderator izbriše,ako sam prost) o padu u vatri i mogu tako u nedogled.
Koliko ja znam "topla voda" je davno izmišljena, a mi tu pričamo o doktoratu i pišemo naučne knjige o padu u vatri(opet kažem jel to 1,2.metara ili koraka...)to je stvarno nebitno..
Bitno je da to bude što bolje i jednostavnije i pomogućnosti što bezbolnije,naravno za divljač,bla,bla..mogu sad tako pisati cijelu noć.
Za ono pitanje o drugim narodima,zemljama o lovu možemo drugi put,zar ne... ref d13
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 23:16:12
mislim da temu moramo da prosirimo, sta je pecka i gdje je sredina  hao
pa kako neznaš ?opet ti sve moram nacrtati!
lopatica i ona srjedna u lopatici iza nje dole pa malo vise u desno,, između gdje treba i tamo ,, je pad u vatri,,,!
sam te sad podsjetio???
zaboravio sam napomenut da je bitno pogodit obje plecke po sredini, e tu sad dolazi u igru matematika i fizika, lako je kad si u istoj liniji sa divljaci al ako pucas sa vise ceke e tu se pozna majstor
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:16:57
Zoka...bas tako!

HS-2000...slazem se!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: KOBI - 24. 02. 2009. 23:28:09
Na nama je da plasiramo pogodak gdje treba i gdje mislimo da ce kalibar s kojim pucamo najbolje odraditi.
Izbor kalibara,brzina zrna i sami asortiman zrna je jako sirok i svaki ima svoju manu ili prednost.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.licno bih pucao i sa kal. 8x57,30-06,7x57r u plecku jer po mojoj procjeni d.s. do 130 kg nijedno od zrna u tom kalibru nece daleko odnijeti a o srnjaku ne treba ni pricati.
Kad su u pitanju kalibri i zrna blizu donje granice dozovljene brzine,mase,snage tu podrzavam pucanje u predjelu glava,vrat jer sam i sam jedan od onih koji voli teza zrna i jace kalibre i pucanje plecka,visoka plecka s velikom sansom da se dohvati kicma tako da je pad u vatri gotovo pa zagarantovan.
ne vidim razloga s jakim kalibrom ceznuti za pogotkom iza uha,vrat itd jer smatram da ne treba zaliti kg mesa..
(to je moje misljenje o padu u vatri a ponekad trebaju i  z2 da ocejfe)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:33:44
Zakacim li lopaticu ili zrno ide kroz kicmu(ili jako blizu) onda to pada,ali znao mi je srnjak sa 9,3x62 ici 40-tak metara sa pogotkom u plecku.
A imam osjecaj da bi "neki drugi dan" sa istim tim pogotkom pao kao pokosen...
Pa se ja sada mogu praviti pametan cijelo vece,ali nemam statistiku koja kaze da sve,bas sve pada momentalno sa takvim pogotkom.. z14
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 23:35:12
pa sta ocekujes od tog kalibra
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: KOBI - 24. 02. 2009. 23:39:51
Po meni je to sve sastavni dio lova i nemoguce je sve rusiti u vatri..
to ko god kaze ja mu ne vjerujem...
mozda i jest ako lovi sa ceke i puca na 20 metara ali da ide u pogon,da gadja u trku,u sumrak,u zoru,po kisi,snijegu, na minusu i da mu sve pada u vatri rekao bih nemoguce...
Koliko god je ovo vazna tema(sto uistinu jest) po meni je vaznija ona o potrazi za nastreljenom divljaci jer svaki lovac koji ne lovi komercijalu MORA biti spreman da se upusti u potragu a zna se sta ona iziskuje..
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:42:45
pa sta ocekujes od tog kalibra
Ne ocekujem bas nista vise osim ulazne i izlazne rane na krupnoj divljaci. ;D
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 23:43:02
prije svega iskusnog lovca koji je radio vec dosta potraga i dobrog psa, sve ostalo je amaterski rad i nevodi nicemu
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: KOBI - 24. 02. 2009. 23:47:24
prije svega iskusnog lovca koji je radio vec dosta potraga i dobrog psa, sve ostalo je amaterski rad i nevodi nicemu

Tako je majstore.to se trazi...  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:49:22
prije svega iskusnog lovca koji je radio vec dosta potraga i dobrog psa, sve ostalo je amaterski rad i nevodi nicemu

Nema sta da se doda... just
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:55:33
.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.

Evo vidi...statistika od laze kaze padaju ko kruske....a ja puknem vepra sa 8x68 i KS os 11,7g sto ide ihhhhhiiiiii m/s na dobrih 15 koraka kroz obe plecke.Ovaj se okrene i ode uzbrdo(ne nizbrdo) 60m. :shok:

Valjda nije citao sta mi pisemo... happi

Ja ni ne pomisljam da lazo prica gluposti jer znam da ima dosta divljaci polegnuto na bok,ali nekog pravila o padu u vatri nema....sve zavisi od puno toga!
Bar je to moje misljenje! z10
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 24. 02. 2009. 23:58:26
.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.

Evo vidi...statistika od laze kaze padaju ko kruske....a ja puknem vepra sa 8x68 i KS os 11,7g sto ide ihhhhhiiiiii m/s na dobrih 15 koraka kroz obe plecke.Ovaj se okrene i ode uzbrdo(ne nizbrdo) 60m. :shok:

Valjda nije citao sta mi pisemo... happi

Ja ni ne pomisljam da lazo prica gluposti jer znam da ima dosta divljaci polegnuto na bok,ali nekog pravila o padu u vatri nema....sve zavisi od puno toga!
Bar je to moje misljenje! z10
jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 24. 02. 2009. 23:59:35
.
ja bih rekao da sa jakim kalibrom tipa 8x68 treba uvijek pucati u plecku jer jedino je to skolski pogodak koji je u svakoj knjizi oznacen sa 10 poena a njegove karakteristike bi trebale da omoguce brzu smrt a najcesce pad u vatri.

Evo vidi...statistika od laze kaze padaju ko kruske....a ja puknem vepra sa 8x68 i KS os 11,7g sto ide ihhhhhiiiiii m/s na dobrih 15 koraka kroz obe plecke.Ovaj se okrene i ode uzbrdo(ne nizbrdo) 60m. :shok:

Valjda nije citao sta mi pisemo... happi

Ja ni ne pomisljam da lazo prica gluposti jer znam da ima dosta divljaci polegnuto na bok,ali nekog pravila o padu u vatri nema....sve zavisi od puno toga!
Bar je to moje misljenje! z10
jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68
Eto...pa ti to sada objasni!! laz
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: KOBI - 25. 02. 2009. 00:05:22
Ma tesko je to objasniti onima koji imaju ili nemaju par lovova iza sebe a mi koji smo svasta dozivljavali lako shvatimo da je lov nepredvidiv sport a valjda zato i jest zanimljiv...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 25. 02. 2009. 08:44:36

jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68

Razlog da 8x57 više pada u vatri  je po meni slijedeći:to je srednje brz kalibar, teška kugla, dobro streljivo i svakako dobar pogodak. Također puno ovisi i o veličini i snazi divljači. Mislim da manjim brzim i rezantnim kalibrima ako se puca na malim i uobičajenim daljinama teže postiže šok divljači i "pad u vatri". (Moje mišljenje da se divljač jednostavno "prosvira" i da nekih recimo pedesetak metara nije ni svijesna što joj se dogodilo). Kada je na tu daljinu pogodi 8x57 to je kao da je udario malj. Ovdje ne govorim o onim mjestima pogotka gdje je pad u vatri pravilo (kičma i mozak) Tu je vrlo bitna i konstrukcija zrna. Određeni projektili jednostavno su bolji za "pad u vatri".
Svakako da nije bitno da divljač dobrim pogotkom ode 10m pa i 100m ali ovdje raspravljamo o padu u vatri zašto se  nekada dešava "pad u vatri"  a nekada sličnim  pogotkom i sličnom divljači iste vrste to se ne dešava.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 25. 02. 2009. 09:55:14

jos jedna interesantna stvar sto mnogi nece vjerovat,meni je vise ds palo u vatri sa 8x57 nego 8x68

Razlog da 8x57 više pada u vatri  je po meni slijedeći:to je srednje brz kalibar, teška kugla, dobro streljivo i svakako dobar pogodak. Također puno ovisi i o veličini i snazi divljači. Mislim da manjim brzim i rezantnim kalibrima ako se puca na malim i uobičajenim daljinama teže postiže šok divljači i "pad u vatri". (Moje mišljenje da se divljač jednostavno "prosvira" i da nekih recimo pedesetak metara nije ni svijesna što joj se dogodilo). Kada je na tu daljinu pogodi 8x57 to je kao da je udario malj. Ovdje ne govorim o onim mjestima pogotka gdje je pad u vatri pravilo (kičma i mozak) Tu je vrlo bitna i konstrukcija zrna. Određeni projektili jednostavno su bolji za "pad u vatri".
Svakako da nije bitno da divljač dobrim pogotkom ode 10m pa i 100m ali ovdje raspravljamo o padu u vatri zašto se  nekada dešava "pad u vatri"  a nekada sličnim  pogotkom i sličnom divljači iste vrste to se ne dešava.
Pa ljudi moji u tome je i draž lova. Čitao sam negdje da je čovjek preživio pad bez padobrana (nije se otvorio)sa 3000 m visine. Ne treba gubiti vrijeme na proučavanju toga pada da bi se omogućilo da netko drugi uspije isto. Čuda se događaju. Isto je u lovu. Jedan moj kolega je sa čeke pucao na ds koja se srušila kao pokošena. Kada je prišao bliže vidio je da je još živa pa je ispalio još jedan metak iza uha. No nakon 5 min. svinjče se diglo i oteturalo u grmlje. On u čudu se nije pomakao. Nakon 7 dana na istom mjestu je njegov prijatelj odstrelio, a on je prišao svinji i prstom našao već usmrdjelu ranu iza uha. Čuda se događaju, ali ona čine lov lijepim. Pad u vatri treba biti cilj, no ukoliko se i ne desi nije tragedija. Bitno je da se divljač nađe, a sve ostalo će poslužiti za još poneku lijepu lovačku priču.

Pozdrav
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: pepi2 - 25. 02. 2009. 10:29:29
ja sam moja razmisljanja o ovoj temi dao vec na prvoj stranici , a sama tema je ocito interesantna vecini lovaca jer koliko god da se odobrava da divljac malo òde`uglavnom svi mi prizeljkujemo da ostane sto blize mjestu nastrela.
Moj stariji kolega  dugogodisnji lovac kaze mi kako je uvijek tezio tomu da divljac nemora traziti poslije pucnja, ali on pad u vatri vidi odprilike tako da,ako bi divljac pala u vremenu dok se stisa zvuk od pucnja (on pod ``u vatri`` podrazumijeva vatru iz cijevi) onda bi to za njega bio pad u vatri makar za to vrijeme pogodjena divljac moze otici nekoliko metara od mjesta nastrela,ali bi ipak ostala u blizini nastrela pa ju netreba traziti. Cini mi se da dosta nasih kolega pod  ``u vatri``odobrava bijeg od nekoliko metara .Snimak koji je lazar postavio sigurno je pad u vatri ali tu se slazemo oko termina pad u mjestu(ostalo na mjestu).Znaci moglo bi se to malo razvuci na 2-3 sekunde ili mozda desetak metara od mjesta nastrela pa da bi to bio pad u vatri.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: draganco - 25. 02. 2009. 15:27:14
Ima li takvih kolega ovde na Forumu, koji su odstrelili na desetine grla i da su sva 100% pala u vatri ???
Mislim da ih nema!
Ponekad Lovac nemoze  da poveruje s kojim pogotkom-prostrelom divljac moze da ode na desetine metra ili cak i stotine metra uf od mesta pucanja..
Takvih prica ima mnogo i ne vredi ih pricati.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: ikova371 - 25. 02. 2009. 16:42:33
o tom ti ja pričam  d1,draganco  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Huntercro - 27. 02. 2009. 10:59:28
nemojte se zavaravat ima kolega kojima je sva divljač pala u vatri 100 % jer se može radit na uzorku od 1 komada, znači ima takvih  rol
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: ikova371 - 27. 02. 2009. 12:50:37
 d4  hao hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: zvedris - 27. 02. 2009. 12:55:00
eto i meni je 100 % uspjeh,
jedan odstrijel i to odmah pad u vatri....al zbilja....
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Huntercro - 28. 02. 2009. 01:24:55
ja se razvio na drugu stranu - loše gađam ali zato kap krvi pronalazim u blatu po suncu po zimi po svemu, čitam tragove kao vinetu, šuljam se ko winetou jebate kao indijanac sam postao, još malo ću sa lukom i strelom u lov  rol 
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: bravarica - 28. 02. 2009. 20:22:42
Predivno zvuči ovaj naslov, šta bi moji stariji lovci rekli "samo je kleka", to je iskreno rijetko, ali kad se dogodi, to je prava stvar. Za ovaj doživljaj, ipak se treba poklopiti nekoliko uvjeta počevši od mjesta pogodka, zrna, energije, veličine zviri, a i Diane se pita. d6
Huntercro, organiziraš li kakvu obuku za lovca indijanca, javljam se. z6  d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 28. 02. 2009. 20:51:04
huntercro ili na indijanskom - lovac koji čita tragove  z6 teaa
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 02. 03. 2009. 17:52:53
huntercro ili na indijanskom - lovac koji čita tragove  z6 teaa

hoces reci potrcko???
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 02. 03. 2009. 17:53:17
danas sam dobio odličnu knjigu o divljim svinjama kako autor kaže od A-Ž, pa sam izvadio dijelove o pogotcima u tijelo svinje, autor spominje pad u vatri, dizanje, odlazak, krvni trag ......
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 02. 03. 2009. 17:54:48
 teaa
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 02. 03. 2009. 17:58:13
pa da autor si je dao truda,,, da ispadne faca pa je izmisljao toplu vodu, da knjiga ima stranicu ili dvije više  uf
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 02. 03. 2009. 22:33:14
Valdop, pogledaj ovu sliku, obrati pažnju na vratnu kralježnicu i usporedi sa ovom slikom koju si ti stavio...Ovo me stalno buni, već sam viđao slike na kojima je vratna kralježnica drugačije crtana...Jel' itko zna što je u stvarnosti? Mislim na položaj?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Hubert.ctg - 03. 03. 2009. 08:16:42
Dalm, crtež koji si ti stavio je ispravniji ako se radi o genetski čistoj DS, dok je kod križanaca malo ravnija.
Znalci, ispravite me ako griješim.  uf
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 03. 03. 2009. 10:50:45
dalm, mislim da je ova tvoja svinja imala teško djetinjstvo  hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 03. 03. 2009. 21:33:35
Hehe Valdop, netko joj je sjedio na vratu, to misliš? ;D
Slika je skinuta s net-a, jedan sručni članak o DS. Predpostavljam da je autor ''u tome'', ali viđao sam već ilustracije i s ovakvim vratovima ( kralježnicom ) ko ova Valdopova...Prilično bitan detalj...pucanje ''iza uha'' i ''malo dolje'', pad u vatri ( moja dva slučaja ), ne znam šro se događa ako je kralježnica ovako smještena, a pogodak je malo više...kidanje živaca i žila..?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 11. 03. 2009. 12:14:48
Ako je pogodak malo višlje od kralježnice, hidrodinamički šok koji obuhvaća puno šire područje od same ulazne rane, odrađuje svoje. Ovisno o izboru zrna, to područje je šire ili uže, ali uglavnom, šok spali živce u kralježnici i odradi skoro isti posao kao i da je sami pogodak direktno u kralježnicu. Dakle ima prva varijanta kad je pogodak direktno u kralježnicu, onda fizička šteta umrtvljuje kralježnicu. A onda je ona druga kad je pogodak iznad kralježnice, pa energija zrna uzrokuje štetu koja umrtvljuje kralježnicu. Rezultat u oba slučaja isti: divljač ostaje nepokretna i nastupa pad u vatri.

Naravno, kalibar ima popriličnu ulogu u svemu tome. Koristeći 8x68S, savršeno je svejedno da li će pogodak biti drito u kralježnicu ili 10 cm iznad nje. Koristeći neki puno manji, čije zrno ima puno manju energiju, a ako je mekano da ne prodre dovoljno u širinu, onda je upitno koliki dijametar zahvaća hidrodinamički šok ako je pogodak iznad kralježnice, tj. da li će taj krug biti dovoljno velik da energija spali živce, ili će mu faliti koji centimetar te divljač neće pasti u vatri.

Suma sumarum, to je OGROMNA lepeza faktora, od izbora kalibra preko težina zrna i konstrukcije zrna i ne može se sa sigurnošću uvijek potvrditi ova teorija. Ipak ti pukni drito u kralježnicu, pa nećeš morati mozgati o ovome hehe. Ja radim tak i nemam brige ni bojazni da bi se dogodio neki neželjeni efekt. Pravac streljana i trening, trening, trening!

 d4
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 11. 03. 2009. 12:53:51
Ipak ti pukni drito u kralježnicu, pa nećeš morati mozgati o ovome hehe. Ja radim tak i nemam brige ni bojazni da bi se dogodio neki neželjeni efekt. Pravac streljana i trening, trening, trening!

 d4
Teško je i rizično uvijek pucati u kralježnicu a naročito je teško kralježnicu uvijek pogoditi. Plećka je ipak puno viša a time i sigurnija meta. Za precizan pogodak u plećku treba također trening, trening, trening.. 
zagi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 11. 03. 2009. 13:22:35
Ne znam o čem pričaš? Kolko god čitam po ostalim temama na forumu, piše se uglavnom o grupama 30 mm, 20 mm, a oni najekstremniji rade 50 mm. Ako svi ti lovci rade grupe od 30 mm, ne znam u čemu je problem pogoditi kralježnicu na divljoj svinji???? Pa sama kralježnica ima veći promjer od 30 mm hehe. A ako radiš grupu i od 50 mm, dakle fulaš kralježnicu za 20 mm gore dole, to ti niš u konačnici ne znači pri odstrelu. Svi koji potiču pucanje u plećku zbog veličine mete se po meni varaju u odabiru i muljaju sami sebe jer nisu sigurni u sebe. Pucanje u plećku logički gledajući, preporučam onima koji nisu u stanju odraditi grupu ispod 10 cm na meti, njima je veličina mete potrebna onda hehe. Svakome tko ima grupu 30 mm na 100 m nije nikakav problem pogoditi kralježnicu, a po pisanju na forumu iščitavam da je to postotak od 70% forumaša pa čak i više. Prema tome, ostalo sve su samo izgovori...
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Huntercro - 11. 03. 2009. 13:36:59
šta ste se popalili oko pogodaka i ne znam čega. Uopće nije problem pogodit Ds i glavu, kralježnicu ili ne znam gdje, problem nastaje kad u trenu okidanja se ona pomakne malo lijevo ili desno ili gore ili dolje i onda dođe do nepotrebnog ranjavanja. Definitivno da mogu pogodit krug od 7-8 cm kad hoću, u glavu ponekad i ja puknem ali to su rijetki petki i nema drugog izbora. Iza plećke je moj hitac, jer je tu mogućnost fulanja i jebane svedena na minimum - najprostiji razlog. Odstrijelio sam masu svinja sa ranom na donjoj vilici ili sa polomitom prednjom nogom gdje je u pitanju bila stara rana. Kad gađate iza plećke smrtni pogodak se kreće u većem promjeru od prostora 10x10 cm i tu će čak i lošiji strijelci doći na svoje. Nisu oni u biti lošiji strijelci nego su DRHTAVIJI (jače se uzbude) od ostalih u momentu pucanja. Većina njih kad pucaju na mete su dobri čak bi se reklo odlični strijelci, međutim kad je živa meta u pitanje oni se ne mogu skoncentrirati i smiriti i tu dolazi do promašaja i ranjavanja. 
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dean - 11. 03. 2009. 13:39:28
Lov je zanimljiv jer nam daje mogućnost snalaženja i djelovanja u raznim situacijama koje nisu predvidljive... Tako je i sa pucanjem. Normalno da netko tko jedva gađa u pepeljaru na streljani nemre pucati isto na divljač. Od tuda nesigurnost, a još je veća kad je divljač u igri, pa loša vidljivost, pa raslinje, pa neudoba čeka ili loš oslonac, da ne velim pucanje iz ruke... Ovo godine sma pucao 8 grla krupne divljači, sve su pale u vatri, to je po meni 5-10 m od mjesta gdje je bila divljač od trenutka kad je pucano. Divljači je tka svejedno da li je pogodiš 5 cm sim ili tam, s kojim kalibrom  ili zrnom. ALi ako si ti samouvjeren i ti odradit svoje kako spada a to se između ostalod postiže treningom, nema beda. Ako tko od vas može reći da godišnje pukne 100 karabinskih metaka trenirajući a da živi u lijepoj našoj. Možda 10 forumaša, a na forumu nas je preko 1000!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 11. 03. 2009. 13:54:15
HC normalno da si u pravu. Dosad se pokazalo u jako puno slučajeva da oni 20mm-ski lovci na živoj meti samo kaj se ne useru u gaće  hao
Doza adrenalina i drhtavice prilikom upućivanja pogotka i jest najveći faktor koji utječe na dobar/loš pogodak. Ja vjerujem da svaki lovac do 100 m radi na meti grupu dovoljnu za precizan pogodak u neku od smrtonosnih zona tijela na divljači. Ali kad želudac počne igrati kad staviš križ na divljač, to je fenomen koji dovodi do pizdarija, i on je prisutan s početka uvijek, dok god ne odstreliš "neku" količinu divljači koja je prag smirenosti, a ovaj čas ne znam koji bi to broj odstreljene divljači bio. Za nekog 5 svinja, za nekog 50, za nekog nema praga. Konstantno se u ovim temama vrti samo ono, bitan je strijelac, i to je to. Meni osobno svaki put srce zaigra netom prije upućivanja šusa, ali samo u tolikoj mjeri koja ne utječe na zadržavanje smirenosti pri povlačenju okidača. Ja svoje uzbuđenje mjerim po prve 2 svinje kaj sam odstrelio u lovačkom stažu. Taj prvi put sam mislio da će mi želudac iskočit na pupak van i da će lupanje srca uzrokovati lagani potres oko mene hehehe. Makar postoje razne tehnike umirivanja samoga sebe prije upućivanja šusa. Ja to riješavam razgovorom u samom sebi.
Kad mi izađe svinja, ja monolog počnem vodit u sebi. O stara, evo tebe. Pa kud ćeš baš na mene. Aj kreni sad sim prema meni, nemoj se sramit. Ne bu te niš boljelo, obećajem. U baš imaš finu glavicu, veliku, odi odi sam čika Štefu! I slično tome. Na taj način se smirujem. Malo bolesno al meni funkcionira  hao

Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: perop - 11. 03. 2009. 14:10:32
[
[/quote]
Ne znam o čem pričaš? Kolko god čitam po ostalim temama na forumu, piše se uglavnom o grupama 30 mm, 20 mm, a oni najekstremniji rade 50 mm. Ako svi ti lovci rade grupe od 30 mm, ne znam u čemu je problem pogoditi kralježnicu na divljoj svinji???? Pa sama kralježnica ima veći promjer od 30 mm hehe. A ako radiš grupu i od 50 mm, dakle fulaš kralježnicu za 20 mm gore dole, to ti niš u konačnici ne znači pri odstrelu. Svi koji potiču pucanje u plećku zbog veličine mete se po meni varaju u odabiru i muljaju sami sebe jer nisu sigurni u sebe. Pucanje u plećku logički gledajući, preporučam onima koji nisu u stanju odraditi grupu ispod 10 cm na meti, njima je veličina mete potrebna onda hehe. Svakome tko ima grupu 30 mm na 100 m nije nikakav problem pogoditi kralježnicu, a po pisanju na forumu iščitavam da je to postotak od 70% forumaša pa čak i više. Prema tome, ostalo sve su samo izgovori...

Nije isto popiti koju hladnu pivu, zapaliti cigaretu, uzeti dah, smiriti se presloniti preko vreće pijeska i pucati u metu ili loviti divljač u prirodi. Pucanje na streljanama njie lov to je trening i to sa lovom ima vrlo malo doticaja. Grupe na streljani i pogodci u lovu nemaju baš puno zajedničkog. Lovio sam s dobrim strijelcima sa streljane i vrlo često su bili samo tužni promatrači situacija u lovu koje trebaju potpuno drugačiji način reagiranja. U lovu se školski puca u plećku i to poradi složenih i kompliciranih situacija u lovu nije lako izvesti. Divljač u lovu nije vezana i tu grupe od 30mm i 50mm sa streljane ne znače puno i možemo ih zaboraviti. Tu treba brzo i efikasno reagirati u pravom trenutku i uputiti hitac na pravo mjesto inače od lova ništa.
 z10
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 11. 03. 2009. 14:32:55
Ekipa!
 
Puno  :pferd: a malo konkretnih stvari o temi. Možda se napisalo previše samohvale, a premalo stvarnih iskustava iz lova. Nešto što će i one koji ne love puno naučiti neke stvari. Da ne govorim da u nekim odgovorima se pomalo i vrijeđa i omalovažava.
 sor
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 11. 03. 2009. 22:05:08
Istina, trebalo bi respektirat i ''znalce'', i one druge, svi smo mi lovci.
Priznajem pogodak u plećku, s adekvatnim kalibrom, na odgovarajućoj udaljenosti. Preferiram takav hitac u situacijama kad je DS udaljena, loša vidljivost i sl. Međutim, moji tereni podrazumijevaju čeku i pucanje na udaljenostima do max. 50 m. Po adekvatnoj vidljivosti uvijek gađam iza uha. Nekoliko odstrijela, sve pad u vatri. Prva DS koju sam odstrijelio PAP-om ( s nekim navodno ''lovačkim'' metkom, kad sam bio mlad i ''zelen'' ), daljina 30 metara, pogođena je u plećku, pala na mjestu, nakon 5 ( pet! ) minuta se diže kao da se ništa nije dogodilo! Takvu glupost više nikad nisam ponovio.
Usput...ima nas raznih...na svu sreću, ja se počnem trest tek nakon ispaljenog metka, i pogotka. Do tad, ponašam se kao da sam u komi, nekoliko puta mi se dogodilo da sam prvo mirno ugasio cigaretu, tek nakon toga nišanio i pucao. Ali, kasnije mi se odsjeku noge.... ččč
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 11. 03. 2009. 23:07:52
Prva DS koju sam odstrijelio PAP-om ( s nekim navodno ''lovačkim'' metkom, kad sam bio mlad i ''zelen'' ), daljina 30 metara, pogođena je u plećku, pala na mjestu, nakon 5 ( pet! ) minuta se diže kao da se ništa nije dogodilo! Takvu glupost više nikad nisam ponovio.
Mislim da je to bilo do kalibra a ne do gadjanja u plecku!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: dalm - 11. 03. 2009. 23:17:46
Nosler, napisao sam gore da treba pucati odgovarajućim kalibrom ;) Ne samo da je kalibar bio pogrešan, nego i ta ''lovačka'' municija nije bila dorasla ''zadatku''. Naravno, taj eksperiment više ne radim, dogodilo se tad, i nikad više. Srećom, s drugim metkom u glavu sam ''popravio'' stvar....
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 11. 03. 2009. 23:27:19
Sve je notirano...samo sam podvukao! z10
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: KOBI - 11. 03. 2009. 23:55:40

A sta je vazna razlika izmedju streljane i sume??
Samo to sto na streljani npr. ne brines ko stoji pored,u pravcu ili iza mete i boli te briga za sve jer je sigurnost 100 postotna a u sumi se prvo moras orjentisat gdje je ko,gdje su pogonici,gdje su psi,koja je divljac,pazit na rikoset i to sve u kratkom vremenu a da ti adrenalin i doza straha ne prolazi venama...
kao sto je neko napisao stvar je u nama a puska ako je upucana ne grijesi...
Ceka je druga stvar i bar po meni 50% je lakse i jednostavnije lovit tim sistemom
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 12. 03. 2009. 08:14:23
Baš zato i ne volim pogonski lov. Do sada sam odstrelio samo 2 DS na štandu, imao sam prilike i za više, no upravo iz tih razloga koje si naveo sam odlučio ne pucati. Kad god da sudjelujem u pogonskom lovu, uvijek me trta i to jako trta. Nonstop sam zapet ko puška, gdje mi je ovaj lijevo, gdje mi je onaj desno, gdje smijem puknut, gdje ne smijem, dal će ko na mene puknut, i slično. Bemti, na štandu sam zabundan u reflektirajuće prsluke ko cestar bokte neće hehehe  ;D.
Al to sve ovisi gdje i s kim loviš. Kad odem kod Nikole u goste primjerice, tamo sam relativno miran i bez bojazni jer znam da su tamo redom svinjari pogoniči koji stvarno znaju šta rade i prije svega paze na sve. A bilo je štandova na kojima sam ležao iza drveta i molio boga da ne naiđe nijedna svinja na mene jer sam se bojao lovaca lijevo i desno od mene.

Ipak čeka rulz!

Možda sam ja zato i imao laki zadatak odraditi 100% pada u vatri jer ipak s čeke ti imaš svo vrijeme ovog svijeta smiriti se, namjestiti se, nasloniti pušku i pratiti divljač u pokretu i čekati idealan trenutak za upućivanje šusa. Još i kad loviš s mojim kalibrom, u startu se osjećaš jačim i sigurnijim, što vjerujem isto puno pridonosi samopouzdanju i smirenosti za precizan pogodak.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Neno - 12. 03. 2009. 10:40:05
Davno sam rekao kada me prestane pucati adrenalin kada vidim divljač ostavit ču se lova!

U tome i je poanta svladati drhtavicu i uputiti precizan hitac na pravo mjesto, slažem se s Skyom da je to u pogonu puno teže izvesti, ali zato je i veči gušt, ova druga strana pogonskog lova što ljudi ginu ko u ratu se može svesti na naj manju moguču mjeru ako se lovi s poznatom ekipom koja lovi po pravilima lova, u zadnju godinu sam odbio dva poziva u lov pogonom iako mi se srce paralo jer te terene još nisam lovio, ali kada čujem ko učestvuje uljudno se zahvalim i kažem drugi put, ima vremena.

Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: gogo3006 - 12. 03. 2009. 11:21:04
Aaaaaaaaaaaaa, more, more.............
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Neno - 12. 03. 2009. 11:35:29
Nisam nikad puca na 100 metara stoječi u papir mislim da bi bilo oko 20-ak centimetara ali triba provat.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: zvedris - 12. 03. 2009. 12:16:39
e tek sad mi ovo postaje zanimljivo,kad čujem izraz pad u vatri,nekak me više asocira na pucanje prilikom divljači u pokretru ili ti u trku,tu onda nema naslona i grupe od 2 cm......
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 12. 03. 2009. 13:10:36
e tek sad mi ovo postaje zanimljivo,kad čujem izraz pad u vatri,nekak me više asocira na pucanje prilikom divljači u pokretru ili ti u trku,tu onda nema naslona i grupe od 2 cm......
Moram priznati da ne razumijem zašto izraz pad u vatri asocira na tako nešto???  ččč

Pad u vatri je pad u vatri, bilo iz ruke, s ramena, s čeke, s bipoda ili zabetoniranog tronošca. Pad u vatri na nikoji način ne može asocirati na način pucanja, eventualna asocijacija može biti da li je divljač zaklopila oko ili nije, da li se zakoprcala ili ne, ili je odskočila u zrak ili ne.

Ne kužim kaj se ovdje ima preispitivati sad em koji kalibar, em koje zrno, em dal je naslon ili nije naslon, dal je pogon ili čeka, dal je fićek ili meca.

Prvi post u temi je vrlo jasno napisan, pa predlažem da ga pročitamo svi zajedno ponovno...

Zadnjih par postova je definitivno OT i spadaju u druge teme u ovom podforumu. Al ajd, nek ostanu zasad tu gdje jesu pod uvjetom da se diskusija dalje ne odvede u totalni OT.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: zvedris - 12. 03. 2009. 18:31:47
pa bar ja ne  :pferd: puno.....
prvo-meni je najpoželjnije da mi sve padne u vatri,nema puno muke za divljač.
moj uspjeh je 100 %  ;D
1 od 1
kugla ,16,položara
s tim neznam koje bi grupe se radile.....
no sky,čitajući tvoj post uvidjeo sam kod čega sam ja izvukao krivi dojam...
pad u vatri ne definira ono kaj sam ja naveo da me asocira,OK,mea culpa.
pad u vatri je kad ti pukneš,spustiš pušku ,a divljač je odmah ostala ležat......
to je pad u vatri...
vatra ili pucanje i divljač pada....
nemora nužno značit da je odmah i preminula.....
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: jura23 - 12. 03. 2009. 22:18:27
http://www.youtube.com/watch?v=y2TVzv1e6k0# (http://www.youtube.com/watch?v=y2TVzv1e6k0#)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Tava - 13. 03. 2009. 09:11:03
http://www.youtube.com/watch?v=y2TVzv1e6k0# (http://www.youtube.com/watch?v=y2TVzv1e6k0#)
Ovome se nema šta dodati ni oduzeti. Za one koji su još u dilemi ovo je pad u vatri i mislim da svi daljnji komentari nisu potrebni.

Pozdrav
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 13. 03. 2009. 10:22:04
Upravo tako. Jedino ovakva situacija se zove pad u vatri, nikakva druga.
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 13. 03. 2009. 10:33:41
da kolege to je pad u vatri na ravnici,,
ja sam imo pad u vatri na brdu,,, i padne u vatri i onda se skotrlja prema tebi,,,(prema dolje)
kako bi to nazvali,,,,
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Nosler - 13. 03. 2009. 10:38:19
da kolege to je pad u vatri na ravnici,,
ja sam imo pad u vatri na brdu,,, i padne u vatri i onda se skotrlja prema tebi,,,(prema dolje)
kako bi to nazvali,,,,
Koliko poznam brdsko-planinske terene ja bi to nazvao "pad u potok"..... happi
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: skyangel - 13. 03. 2009. 11:24:19
da kolege to je pad u vatri na ravnici,,
ja sam imo pad u vatri na brdu,,, i padne u vatri i onda se skotrlja prema tebi,,,(prema dolje)
kako bi to nazvali,,,,
Nemreš vjerovat. 200% sam bio uvjeren da će se Zoka javiti sa ovakvom dilemom. Još gledam oću li napisat da se to ne računa ili ne, reko aj neću, možda se neće osvrnuti na to. Greška.

 hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: asrobi - 31. 03. 2009. 19:32:33
Sto jes jes to je bio pravi pad u vatri  archery
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: HS-2000 - 31. 03. 2009. 20:58:42
Ma ovo je stvarno savršeno,nije uspio ni skviknuti,ajmo ljudi odgovorite na zokino pitanje ja ga ne znam odgovoriti hao hao
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Zoran - 31. 03. 2009. 21:07:32
meni se to tako dogodilo bas sa ovim srnjakom,,,
mrsko mi sad sliku stavljat,,,
ali ima je tako u temi srnjaci,,,

REDZO zna koliki je uspon gdje je to bilo,,,
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Harry P. - 31. 03. 2009. 21:38:32
Dok se dokotrljao do tebe sav se polomio. Ja čak mislim da ga ti nisi ni smrtno ranio, od tumbanja se sam ubio.  fre
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Lazar - 28. 01. 2010. 09:20:26
gelam ove snikme pa reko da malo aktiviram temu  pic
http://www.youtube.com/watch?v=eoEGFNeuoEk&feature=related# (http://www.youtube.com/watch?v=eoEGFNeuoEk&feature=related#)
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: Schultz and Larsen - 28. 01. 2010. 09:34:53
Imam ovaj film, .... teren u Madjarskoj..... tip obara dobro sa 375HH
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: SSG - 28. 01. 2010. 10:26:50
Upravo tako. Jedino ovakva situacija se zove pad u vatri, nikakva druga.

Isključivo ovakvu situaciju smatram padom u vatri
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: kalnik - 28. 01. 2010. 13:00:04
Kak je okolo? Jel ima puno tog .375 u lovu na DS?
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: lujo - 28. 01. 2010. 16:13:34
Sjecam se davnih dana :) kad sam jednom sa cheke pucao vepra od 100tinjak kg brenekom I pogodio po rebrima po sredini, cak malo prema nazad I pad je bio u mjestu. Nije ni mrdnuo!
Naslov: Odg: Pad u vatri
Autor: valdop - 28. 01. 2010. 16:39:44
kao da sebe gledam kako pucam  d4