Autor Tema: Pitanje  (Posjeta: 20351 vremena)

Offline Mlađan Lovac

  • K
  • *
  • Postova: 54
Pitanje
« u: 05. 06. 2018. 18:49:11 »
 Pri upucavanju puske non stop mi se desava da na 100 m prvi hitac ide u crno a iduca 3 prave djetelinu ali 4 cm gore,             Puska je sako A7 a municija sako superhammerhead 11, 7 g. , Znaci na hladno u centar a zagrijana 4 cm gore, nisam pokusavao sa drugim vrstama streljiva,smeta me ta 4 cm pa ako netko ima kakav prijedlog,hvala.

Offline Mlađan Lovac

  • K
  • *
  • Postova: 54
Odg: Pitanje
« Odgovori #1 u: 05. 06. 2018. 18:52:11 »
Kalibar 30-06

Offline salic

  • K 500
  • ***
  • Postova: 980
Odg: Pitanje
« Odgovori #2 u: 05. 06. 2018. 19:27:41 »
Kolega, je li se hvališ, ili pitaš? zagi

Offline Mlađan Lovac

  • K
  • *
  • Postova: 54
Odg: Pitanje
« Odgovori #3 u: 05. 06. 2018. 19:49:09 »
Grupa je iz stalka ;D , volio bih malo smanjiti  tu razliku od prvog do drugog, iz ruke je malo drugacija grupa d4

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: Pitanje
« Odgovori #4 u: 05. 06. 2018. 20:48:17 »
Stalak zaboravi.

Ja sam imao sličnu situaciju i bilo radi kundaka, kada sam napravio pillar needing I oslobodio cijev sve ide u 5 kuna, za zastavu dobro.
Imam upalu volje.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Pitanje
« Odgovori #5 u: 05. 06. 2018. 20:56:48 »
Prije postavljanja dijagnoze, reci da li cistis pusku prije pucanja?
Prvi metak na cistu cijev, pa makar i odmascenu zna biti svojeglav.

Aki nije rijec o cistoj cijevi, onda napravi ovako:
Pukni prvi. Cekaj da se potpuno ohladi. Pa pukni drugi, cekaj da se potpuno ohladi. itd... pa javi sta je bilo

Batali stalak.

Ako je puska upucana, potkundak nasloni na mekani naslon, deka i slicno.
Kundak, takodjer.
I lagano otpusti hitac.

Stalak blokira prirodni trzaj puske, nije to - to. Iako se neko nece sloziti, ovo je moje misljenje

Osobno, ja stalak koristim samo da puska bude fixirana isklucivo dok preklikavam optiku, dok je ne dovedem na  tocku pogotka. Ali pucanje obavljamiz ruke, lezeci, sa nsalonjenim kundakom i potkundakom  na mekom osloncu
Idealno bi bilo da imas neki tronozac za prednji naslon, a zecje usi za naslon kundaka, ali da se ne bacas u trosak, improviziraj s dekicama.
Gente Balcanico!

Offline Mlađan Lovac

  • K
  • *
  • Postova: 54
Odg: Pitanje
« Odgovori #6 u: 05. 06. 2018. 21:07:09 »
Da, ociscena temeljito ččč

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Pitanje
« Odgovori #7 u: 05. 06. 2018. 21:47:03 »
To ti je i odgovor. Ostaje uvjek malo masti nakon spricanja u cijev, bez obzira koliko kasnije posusis
Ja sam se poprilicno bavio tim problemom.

Rjesenje je da ne budes prepedantan oko ciscenja.
Kad zaprljas cijev, ostavi je tako. Odnosno da budes na miru, provuci samo SUHU cetkicu da pokupis garez i cadju.

Prvi metak, ili cak, prva 2-3, na cistu cijev, zove se "fouling shot", kad si je malo zaprljao, obavi podesavanje optike i to je to.
Da se cijev stabilizra u preciznosti, na nekim puskama treba jedan metak nakon cisscenja, na nekim nekoliko.
Za fouling shot ja koristim najjetftiniju municiju koju mogu naci, najceesce belot.

Ako pucas na ociscenu cijev, prvi hici su svojeglavi. To je moje iskustvo za ove srednje kalibre. Nervozni su.

Kod 9.3, tih problema nisam prmjetio. tezak i spor, malo sta ga izabci iz takta.

Trebalo bi u idealnom rjesenju naci mogucnost da se cijev ocisti i prvi metak da ide na tocku upucavanja.
Ako si pedantan oko oruzja, nova puska, pa bi je sad gladio  cistio mazio i pazio. probaj jedan trik.

Meni na nekim puskama funkcionira na nekim ne.
Uzmi brake cleaner, ili neki sprey odmascivac.
Nakon sta si ocistio cijev, provukao suhe krpice i obavio sve rituale oko susenja masne cijevi.
Nakon tog naspricaj brake celaner, odmascivac, i onda jos jednom osusi cijev temeljito.to bitrebalo odstraniti masnoce 100%. )kod klasicnog ciscenja, nakon mehanickog susenja nesto uvjek ostane pa zato i prvi hitac ode malkice u stranu

Moze se desiti da ces na taj nacin zaista potpuno osusiti cijev, pa ce nositi kako treba i kako ocekujes. Ako funkcionira, onda si mozes imati masnu cijev u ormaru a kad ides u lov, dan ranije sve odmasti kako sam napisao.
Medjutim ovo ce kostati dodatnog vremena na strelistu, i ispaljenih metaka, da se uvjeris kako funkcionira

Osobno, ja se drzim"fouling shot" teorije prije lova, na streljani, i kad sam zadovoljan ne diram vise.
« Zadnja izmjena: 05. 06. 2018. 21:49:55 od roger »
Gente Balcanico!

Offline target

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
  • Apex predator
Odg: Pitanje
« Odgovori #8 u: 05. 06. 2018. 22:01:34 »
Moja preporuka je još da ne čistiš svaki put bakar iz cijevi. Ako je 3006 u pitanju, svakih 100 metaka očisti jednom.
Vidit ćeš kako se nakon 20-30 komada grupa sužava.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Pitanje
« Odgovori #9 u: 05. 06. 2018. 22:10:16 »
Mladjan Lovac ,za tvoj karabin se moze reci da je upucan a to sto prvi metak poslije ciscenja ide 4cm ispod je slucajnost, moze ici bilo kuda i i puno dalje. I meni se to dogadja i isto sa Sako karabinom ali mislim da marka karabina nije bitna. Ja temeljito cijev cistim na kraju sezone a u sezoni iza svakog pucanja samo prodjem sa suhom krpicom kroz cijev.Tjekom sezone lova nikad nikakakvih nejasnoca oko preciznosti. I ne uzdaj se u pucanje iz stalka, evo kolega roger je rekao ono najbitnije.

Offline Mlađan Lovac

  • K
  • *
  • Postova: 54
Odg: Pitanje
« Odgovori #10 u: 06. 06. 2018. 00:34:52 »
Danas u nedoststku meta a i zivciraju me te brojke,na 70 m čep od coffe to go, 100 m čaša od coffe to go, 120 m flašica plasticna od neke vode, sve od prve, upucana na 130 m nula, za lov mi je to najbolje, od 70 m do 150 m je razlika 2 cm raLike u padu, sa čeke, nećisćena cijev,al me boli sto je neociscena,imam driling koji je relativno neodrzavan,glatke cijevi super ali karabinska nije staklo... i valjda sam bolestan psihicki ako nije oruzje kako treba odrzavano, driling je poklon..., probat cu icih dana Geco i Normu, prije 7 dana fulam čaglja rad ta 4 cm(barem pretpostavljam( ili se tjesim), bas me naživciralo uf

Offline Mlađan Lovac

  • K
  • *
  • Postova: 54
Odg: Pitanje
« Odgovori #11 u: 06. 06. 2018. 01:01:24 »
Bio u brazdi, pucam pod lampom, noc,vide se oci i  malo ledja,, ode rodjo, a to mi je najdraza lovina, smatram ga konkurencijom z14   ;D,  ipak je ta puska skoro 10 000 kn ako se to desava na njoj( rad ciscenja) onda je stvarno glupost platit pusku preko  5-6 milja, cz,xpr win, browing....dobra optika i praši...jebes i sto zatvarac klizi i sto je izbalansirana dobro...alo ja moram racunat drugi hitac ili necistit pusku....jos sam par pivi popio oa me “uhvatila nepravda”  2p

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Pitanje
« Odgovori #12 u: 06. 06. 2018. 06:52:44 »
Gle, ni auto najskuplji ne vozi kako treba, dok se motor ne razradi, ili dok se motor ne digne na radnu temperaturu.
Nema savrsenog tehnickog uredjaja, pa tako ni puske. Da bi bilo koja stvar fukcionirala, trebaju neki preduvjeti.

Imati cijev propuhanu sa metkom ili dva, nije isto kao imati neodrzavanu cijev.

Municija je danas nekorozivna.
Samo sa suhom cetkicom provuci kroz cijev, da pokupis garez i cadj. Isto nakon lova ako je bilo vlage u zraku.
Garez navlaci vlagu takodjer. Samo ne spricaj sprey unutra, dok je ne ostavis u ormar na kraju lovne sezone.

.... ili brake cleaner, odmascivac  nakon ciscenja, ja koristim cijeli program od tetra guna.

Ne sekiraj se.

Kad slijedeci put budes kupovao pusku, razmisli o inox cijevi, koja je jos zahvalija za (ne)odrzavanje, i sa njom ces spavati jos mirnije.

Gente Balcanico!


Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: Pitanje
« Odgovori #14 u: 06. 06. 2018. 08:57:58 »
I, sad, evo u detalje moja priprema za lov, sakova cijev 30-06, pa izvedi zakljucke.
Sezona na srnjaka otvorena.
Vadim pusku iz ormara, i religiozno je ocistim.

Preko stare masti, naspricam novi uljni spray u cijev, malo sacekam.
Provucem plasticnu cetkicom nekoliko puta. Obrisem cetkicu pa opet provucem. Tako par puta.
Nakon tog mekana cetkica, provucem nekoliko puta, obrisem, provucem, par puta ponovim.
Nazad satvim plasticnu cetkiicu, i komad krpe oko nje, i provlacim i mijenjam krpice, dok god vidim da mi krpica izlazi masna, ili sporka.

Nakon tog:
Uzmem Tetra Gun - degreaser, action blaster, Sprey za odmascivanje oruzja, jer dubinski znam da je cijev jos uvijek minmalno masna.
Naspricam u cijev.
Ponovim identican postupak kao prethodno navedeno.
Kod spricanja degreasera stavljam zastitne ocale, jer kad bih zabunom spricnuo u rub cijevi i kad mi to spricne u oko, pece ko ludo, tekucina nagriza ocnu sluznicu (odmascuje i oko)

Kad provucem sve cupaste cetkice i sve krpice, smatram da je cijev 99.99% odmascena.

Nakon tog idem na streljanu.
Stavim metu na 50 m, na 100 m, na 200 m.
Za proljetni lov na srnjaka pusku imam upucanu na 200 m nula.

Prva dva metka su mi fouling shot, najeftinije sto imam, u ovom slucaju belot spce.
Gadjam na 50 m, ne cekujem nesto specijalno.
Dobijam 2 rupe, 3 cm iznad tocke ciljanja, 1 cm razmkaka vodoravno od jedne do druge,
Mislim se, nije lose, dapace i bolje od ocekivanja.

Stavljam 4 metka, za srnjaka, nosler ballistic tip, 180 graina, 30-06
Pucam na 100 m, dobijam  dve rupe, 1 cm razmaka, na 6 cm iznad tocke ciljanja.
Ostaju dva komada u okviru, sad ide provjera na 200 m.

Prvim hicem dobijam, mus, centar na 200 m.
Sad vec hiper zadovoljan, izbacujem cahuru, praznim pusku, jer nemam hrabrosti puknut jos jedan, iz straha da bude malo losije. Zelim ostati pod takvim dojmom.

Proba gotova.

Kroz cijev samo provlacim meku suhu krpicu da povucem garez i cestice iz cijevi.
Pogled kroz cijev sa izavadjenim zatvaracem prema suncu zadovoljavajuci, blista se ko staklo.

Puska sad ide u ormar do lova na srnjaka.

Imam ovaj put priliku za svega nekoliko izlazaka zbog nedostatka vremena.

Da skrtaim pricu, dolazim srnjaku na 156 metara, u pirschu, postavljam pusku na stap.
Pogodak visoka plecka, malo iznad srca, prolaci kroz oba pluca, pad u vatri.

Obzirom da vise necu imati vremena za nastavak lova na srnjaka, doma dolazim, i pusku ocistim, cijev ostavljam nauljenu, spremam je u sef..

Kad budem opet planirao lov, ponavljam postupak.

nedostatak ovakvog pustupka je da na 4do6 metaka u papiru, obicno jedan ili dva tek idu na divljac. (a metak je skuup, i nije za papir, kako znamo)

Prednost, je da si siguran u pusku, sebe, i vjerijatno ces imati visok postotak odstrela.



« Zadnja izmjena: 06. 06. 2018. 09:08:26 od roger »
Gente Balcanico!