Evo što kažu stručnjaci:
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/0242005/balistik.aspOdržavanje preciznosti cijevi
Nekoliko je štetnih pojava i utjecajnih čimbenika. Pojava erozije u prvom dijelu cijevi žljebljenja zrna je neizbježna od prvog ispaljenog metka. Na tom mjestu je najviši pritisak i temperatura barutnih plinova, odnosno to je mjesto prvog dodira barutnih plinova sa cijevi. Posebice tu eroziju ubrzava uporaba streljiva vrlo visokih početnih brzina - smatra se više od 800 m/s.
Drugi čimbenik koji uzrokuje eroziju tog dijela cijevi je pregrijavanje cijevi zbog premalo vremena između dva opaljivanja. Cijev se treba održavati umjereno, neškodljivo toplom. Iskustvo nas uči da je prihvatljiva temperatura cijevi tolika da možemo izdržati obuhvat šakom na cijevi. Postoji mogućnost postavljanja ljepljive trake s temperaturnom skalom. To bi pomoglo održavanju topline cijevi u prihvatljivim granicama do nekih 50 - 60 stupnjeva C. Očito, pravljenje dovoljnih vremenskih razmaka između dva opaljivanja pomaže očuvanju optimalnog stanja cijevi i preciznosti.
Jedna od pojava je i nakupljanje naslaga materijala zrna u dijelu cijevi prema ustima. Ta pojava znatno utječe na preciznost pogađanja, dovodi do povećanja rastura podataka. Ujedno može uzrokovati i specifičnu pojavu elektroerozije. To se događa nakon dužeg razdoblja, a zbog različitih električnih potencijala materijala košuljice zrna i materijala cijevi. Dovodi do nagrizanja, erozije gornjeg dijela cijevi prema ustima.
Slika 6a.
Užljebljenje nakon obrade
U praksi je dokazano da je obvezno cijev potpuno očistiti od naslaga materijala zrna nakon ispaljenih 30 - 50 metaka. Naravno poželjno je i prije očistiti cijev ako se stigne. Kod disciplina gađanja s manjim brojem metaka cijev će se očistiti nakon natjecanja ili treninga. Posebice disciplina tro-stav zahtijeva ispaljivanje velikog broja metaka pa se između svake pojedine faze gađanja (stava) preporučuje čišćenje. Bitna je razlika u sredstvu za čišćenje cijevi. Uobičajeno je čišćenje od produkata sagorijevanja baruta i kapisle uporaba posebnih ulja, te isušivanje cijevi tkaninom. Za čišćenje cijevi od naslaga materijala zrna poduzima se uobičajeno čišćenje cijevi i isušivanje, potom se cijev provlači sa posebnim sredstvom za rastvaranje obojenih metala. Sredstvo je izrađeno uglavnom na bazi amonijaka uz primjese, te ne oštećuje čelik oružja već nagriza samo obojene metale: mesing, bakar, olovo, cink itd. Potreban je oprez pri uporabi jer iritira kožu i sluznicu.
Procedura je slijedeća: na vrh šipke za čišćenje stavi se tkanina natopljena sredstvom, progura kroz cijev od ležišta ka ustima cijevi. Tkanina treba tijesno prolaziti kroz cijev. Po izlasku na usta cijevi tkaninu skidamo te šipku povlačimo unatrag. Postupak se ponavlja dokle god tkanina ne izlazi čista, bez obojenosti u zeleno - plavo. Tipična je obojenost tkanine u zeleno - plavu boju dok sredstvo rastvara sloj materijala zrna. Tek kad je nova tkanina čista posao uklanjanja naslaga je gotov. Ako se puška neće rabiti neko vrijeme (ne isti dan) potrebno je nauljiti cijev. Inače cijev mora biti potpuno suha i čista od ulja prije gađanja.
Od velikog je značenja poštivanje procedure čišćenja šipkom. Prolazak, guranje tkanine i četkice treba biti samo u jednom smjeru - od ležišta prema ustima cijevi. Po izlasku izvan cijevi tkanina ili četkica se skida, ne provlače se unatrag kroz cijevi. Osobito je važno dopustiti obrtanje oko osi šipke, praćenje uvijanja žljebova cijevi prilikom guranja elemenata za čišćenje. Taj postupak čišćenja jamči najvišu razinu čistoće svih kutova žljebova, bez grebanja i oštećenja usta cijevi.
Slika 6b.
Detalj žljebišta i polja cijevi
Procjena potrošenosti cijevi uslijed ispaljivanje velikog broja metaka procjenjuje se uvlačenjem u cijev posebnog mjernog alata - kalibratora. Tolerancije kalibra cijevi se trebaju zadržavati u granicama dopuštenog proširenja. Posebno usta cijevi pridonose pravilnom upućivanju, izlasku zrna po ispaljivanju.
Cijev može biti nepotrošena u cijeloj svojoj dužini, no ako su sama usta cijevi i posljednjih nekoliko milimetara potrošeni od nepravilnog čišćenja povećava se rastur pogodaka. Zbog toga treba izbjeći čišćenje raznim konopcima i žičanim čistilicama. To je primjerenije vojnoj uporabi kod jurišnih pušaka. Precizna oružja se čiste šipkama koje mogu biti i obložene plastikom da bi se izbjegle moguće ogrebotine. Svakako šipka ne smije biti prašnjava, kako bismo izbjegli abraziju cijevi. Korisno je uporabiti vodilice šipki za čišćenje koje se stavljaju umjesto zatvarača u sanduk oružja. Posebice je važno održati usta cijevi (krunu) oštrima na rubovima izlaza zrna. Stoga se ne preporučuje uporaba šipke u oba smjera zbog očuvanja rubova usta cijevi.
Neki od proizvoda koji su preporučuju za skidanje naslaga materijala zrna su primjerice: Hope´s no. 9 Coppersolvent Benchrest; RoblaSolo; MJP Forrest Brushless Bore, Sinclair itd.