Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 225135 vremena)

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #510 u: 19. 03. 2019. 20:14:46 »
Nisam baš za nečišćenje, pogotovo u našim uvjetima. Najviše se dere vojno korozivno streljivo i rezultat se zna. Vrlo brzo od nove cijevi dobiješ dimnjak, nagriženost, koroziju....i svako sljedeće pucanje skidanje malo po malo. Ako ne čistiš, na 1/5 radnog vijeka je možeš baciti. Kromirane su zakon, ni vlaga joj ne može ništa. Što se tiče break in-a, kolega je imao problem sa potpuno novim Rem 700 SPS. Za očekivati je bilo da ta puška grupira fantastično, ali na početku klinac. Grupa nikakva, Sako streljivo. Nakon što ju je mislio vratiti, u zadnji čas je ispucao još nešto streljiva i dobro očistio. (isto streljivo). Sve ponovio i grupa je bila puno bolja. Nakon još kutije metaka došla je ispod minute. Pa sad ti misli...

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #511 u: 19. 03. 2019. 21:13:10 »
Prijatelj koji ima Remington 700 imao je extra grupe od prvog dana sa više fabričkih laboracija. Nije razradjivao cev a tehnika čišćenja mu je slična mojoj. Čisti posle svake upotrebe plastičnom četkicom kojom nanese Brunox i nakon 30min. provuče1-2 suve krpice. Posle 40-50 metaka u proces ubaci i nekoliko prolaza mesingane četkice pre krpica.
Jednom je očistio cev od košuljice Robla- solom do golog metala nakon 600-700 metaka i neće nikada više... Trebalo mu je skoro 2 kutije municije da povrati grupe na stari nivo...
Mišljenja sam da ako se ne upotrebljava korozivna municija nema potrebe za previše detaljnim čišćenjem nakon upotrebe a čišćenje košuljice primeniti samo ako se primeti gubitak uobičajenog nivoa preciznosti.

Offline Malivaganac

  • K 100
  • **
  • Postova: 117
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #512 u: 19. 03. 2019. 21:39:22 »
Malivaganac šta podrazumevaš pod "nečišćenje cevi"???
Ne uklanjanje ostatka košuljice (coper fouling) ili apsolutno ne čišćenje ni produkta sagorevanja baruta i kapisle (powder fouling) ili čak ne provlačenje suve krpe ili filca radi uklanjanja eventualne kondenzacije nakon upotrebe???

Da, ne cistim ju uopce iznutra.... Neki put ju znam prebrisat izvana malo nauljenom krpom jel ju koristim i u lovu i zna pokisnut ili kad kondenzira usljed toplo hladno....

Offline Malivaganac

  • K 100
  • **
  • Postova: 117
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #513 u: 19. 03. 2019. 21:43:08 »
naravno, ne mogu se usporedjivati match cijevi, sa tvornickim cijevima srednje klase.

Pravo poliranje moze biti rucno, ili strojno i naravno, uzima vrijeme i novac prozvodjacu, a cijev stavlja u vislju i skuplju klasu.

Nego iz cega si se natjecao? Kalibar, puska?

Inace, u ovoj temi trenutno se govori u mauseru m18, dakle srednja ili niza srednja klasa puske (usporediva s bergarom)
Blaser R8, 6.5X47 Lapua.. 27” match cijev 22 mm i GRS kundak..

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #514 u: 20. 03. 2019. 03:56:18 »
Bas lijepa kombinacija, cestitam!  zagi
Gente Balcanico!

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #515 u: 20. 03. 2019. 07:26:50 »
Nova...  zagi sad čišćenje i onda ćemo vidjeti jel treba razrada ili netreba... zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #516 u: 20. 03. 2019. 09:36:36 »
Mladjo,
Daj vise detalja, sto je to, model kalibar... optika..
Vidim, ako ne grijesim, mauserov tip zatvaraca, portirana cijev, fina rucica zatvaraca,  itd... nesto fino dotjerano?
Gente Balcanico!

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #517 u: 20. 03. 2019. 10:13:16 »
Mladjo,
Daj vise detalja, sto je to, model kalibar... optika..
Vidim, ako ne grijesim, mauserov tip zatvaraca, portirana cijev, fina rucica zatvaraca,  itd... nesto fino dotjerano?
Ma tandžarusina... bratova... M48... cijev 600mm na ustima fi19... plinska kočnica i rusanovo okidanje... i drvo majstor Vidović... zagi optika je Sightron s moje puške i služila samo kao mjera za dužinu kundaka... zagi proba tek za vikend kad pribavimo neku optiku...

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #518 u: 20. 03. 2019. 12:22:24 »
Tandzara?
E ovo je rijedak primjer kako se to moze lijepo srediti!  z1
javi rezultate, bas me zanima!
Gente Balcanico!

Offline mladjo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 729
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #519 u: 20. 03. 2019. 12:43:16 »
A burazer me kopira... hao moja je skoro ista ... ova ima jedino dužu cijev...  zagi proba vjerojatno u ned.ako iskemijam optiku... zagi

Offline spinnaker

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2113
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #520 u: 20. 03. 2019. 14:43:33 »
Niti ja svoju streljačku pušku ne čistim baš. Jednom godišnje kada završe natjecanja očistim pjenom za bakar i nauljim. Prije uporabe dobro odmastim i to je to. Ukoliko je baš jako zmazana cijev od baruta provučem vatu da isteram garež i pičim dalje. Jedino što često čistim je ležište metka i zatvarač.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #521 u: 20. 03. 2019. 14:55:13 »
Kad god pucam u lovu, doma očistim cjev i spavam mirno, Drugo me ne interesira.

Offline Elegance

  • K 100
  • **
  • Postova: 240
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #522 u: 20. 03. 2019. 20:46:54 »
Kad god pucam u lovu, doma očistim cjev i spavam mirno, Drugo me ne interesira.

I ja ukratko ovako
Bore snake minimalno iza svakog lova, ako je bilo vlage i pucanja provuku se i krpice. U sezoni uglavnom sve sa balistolom rješavam dakle minimalna njega ništa agresivno. Nije mi jasno da nakon pokisle puške neki ne odrade temperiranje na sobnu radi kondezacije i zaštitu uljem izvana i iznutra. Barem toliko da mirno spavam, a za drugo no me interesa.
In my truck is an old Bible and a new gun I use both.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3150
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #523 u: 21. 03. 2019. 04:20:24 »
Nije mi jasno da nakon pokisle puške neki ne odrade temperiranje na sobnu radi kondezacije i zaštitu uljem izvana i iznutra. Barem toliko da mirno spavam, a za drugo no me interesa.

Ne znam jesam li jedno vec o ovome pisao.

Bili u lovu, skupnom, pala gadna jesenska kisa. Dobro pokisli svi, lov prekinuli
Dodjem doma, satvim pusku na toplo, izvadim zatvarac, ispod klime.
Fino se osusila, nakon nekog vremena.

Ali imam vremena, pa rekoh, idem vidjeti malo ispod kundaka kako to izgleda. Skinem kundak, a ispod kundaka sve kapi vode od kise. ko da sam je iz bunara izvukao.
Obrisao, prepbrisao, osusio, malo sprcnuo ulja.
A da nisam?
A da nisam tako vise puta, kroz vise narednih godina?

nakon kise, skinuti kundak, i osusiti - obavezno.
u ormaru drzati silica gel da povuce svaku vlagu
Gente Balcanico!

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #524 u: 21. 03. 2019. 08:14:18 »
A da nisi, što se tiče gvožđurije, mislim da nikakvih problema ne bi bilo, ako je bila iole premazana solidnim sredstvom, tipa Brunox... Voda bi ubrzo isparila, i sve 5, samo terenci 4x4...  happi

Opet, mislim da NIŠTA ne može da se poredi sa korozivnim kapislama, tj. da je to zlo koje je opasnije od svakog drugog negativnog uticaja...
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend: