Autor Tema: Upucavanje karabina  (Posjeta: 226974 vremena)

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #495 u: 18. 03. 2019. 15:31:07 »
...


To je uputa za svaku novu cijev... zagi


... i ako se ne odradi, razočarenje je neminovno!  teaa




 rol


NIJEDNA nije bila NEPRECIZNA zato što ovo nije odrađeno! Da li se i koliko dobilo razrađivanjem, veliko je pitanje, a propuštanjem se puno nije izgubilo...  zagi
« Zadnja izmjena: 18. 03. 2019. 15:32:46 od sheytan »
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #496 u: 18. 03. 2019. 15:32:26 »
...
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #497 u: 18. 03. 2019. 15:47:15 »
Moj Sako A7 upucan je sa 3 metka i jos 2 za probu ispod 20mm sa Hornady metkom koji je ok ali nista vise od toga. To je prvih 5 metaka koje je ispucao.

Offline Elegance

  • K 100
  • **
  • Postova: 240
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #498 u: 18. 03. 2019. 16:43:11 »
@Sarajevowinter
napisao si da je nova puška, jesi li razradio cijev, mislim na ono 3 metka pa čišćenje, 5 metaka pa čiščenje, 5 metaka pa čiščenje, 10 metaka pa čišćenje, i tek tada kreni u upucavanje?

ovo kaj sam gore napisao je uputa za steyr

Svaka bi trebala biti testirana prije no što napusti proizvodnju tako da prije nego staviš prvi metak trebaš je dobro odmastit i očistit, a nakon toga krećeš sa ovim gore što je napisao Dadx.
In my truck is an old Bible and a new gun I use both.

Offline pepi2

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3381
  • Nigdar ni tak bilo da ni nekak bilo
    • Lovacka Agencija
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #499 u: 18. 03. 2019. 17:14:22 »
Danas veliki broj proizvodjaca garantira preciznost sub moa ali nitko ne spominje razradjivanje kao uvjet.

Offline sile

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1046
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #500 u: 18. 03. 2019. 19:38:27 »
@Sarajevowinter
napisao si da je nova puška, jesi li razradio cijev, mislim na ono 3 metka pa čišćenje, 5 metaka pa čiščenje, 5 metaka pa čiščenje, 10 metaka pa čišćenje, i tek tada kreni u upucavanje?

ovo kaj sam gore napisao je uputa za steyr
gdje si to pročitao ?

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #501 u: 18. 03. 2019. 20:18:11 »
Imao novog Steyr sa svom propratnom dokumentacijom i nigde nije bilo upustva o razradjivanju cevi...
Lično smatram da je "Breaking barrel" samo mit, bar se tako pokazalo u mojoj praksi..
Inače po ovom pitanju se izjasnio i čuveni Gale McMilan koji je doslovce rekao...
"Svaka cev će biti preciznija nakon odredjenog broja metaka bez obzira na proceduru ćišćenja odnosno razradjivanja. Razlog je što se na taj način ispoliraju mikro tragovi alata naročito poprečni risevi alata za urezivanje u prelaznom konusu. U zavisnosti od načina izrade, materijala i kalibra cev će svoj maksimum preciznosti dostići nakon 100-200 metaka..."
Ovo je apsolutno tačno i logički objašnjeno, cev nakon upotrebe odredjenog broja metaka stvarno suzi grupu ali nikad više od 10%... Svaka nova cev na preciznost treba da se testira tek nakon bar 5 opaljenih metaka nakon "coper fouling" odnosno nakon što se blago zaprlja košuljicom.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #502 u: 19. 03. 2019. 05:53:55 »
Neki proizvodjaci preporucavaju a neki ne preporucavaju razradu cijevi.
Svojevremeno je browning imao ovu preporuku na svojim web stranicama, ali ne znam ima li jos.
Surpotno tome, na primjer, nova bergara B14 ima ovu preporuku.

During manufacturing, microscopic imperfections
are created in the bore of the barrel.
These imperfections are smoothed after several
rounds of shots. If these imperfections are removed
correctly, the barrel will foul less, will be
easier to clean, will be more uniform and will
become more accurate.

Allow the barrel to cool-down before you start
cleaning.
Recommended breaking in process:
• For the first 5 shots clean the rifle after each
shot.
• For the next 50 shots clean the rifle after
every 10 shots.
• For subsequent shots clean the rifle frequently.
The process of removing these imperfections
is called "Breaking in the barrel ". The process
involves firing a shot or a series of shots and
then cleaning the bore.


Uglavnom, da li to zaista raditi, ili ne - ovisi o korisniku. Po meni, moze i ne mora. Ako se odradi, moze pomoci, a ne moze stetiti.

Ako je cijev malo grublja (to jest nedovoljno ispolirana, ili ne ispolirana) na pocetku ce skupljati vise naslaga.
Ako je vlasnik nemaran, te ce naslage dugorocno uzrokovati brze propadanje cijevi.

Ako vlasnik redovno odrzava pusku, onda je svejedno. Ja sam za match pusku ovo radio, za lovacke karabine nisam. (i ne nedostaje im preciznosti)

Screen shot iz manuala bergare b14 u privitku.
Gente Balcanico!

Offline Malivaganac

  • K 100
  • **
  • Postova: 117
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #503 u: 19. 03. 2019. 11:06:41 »
Imao sam priliku pucat ovo ljeto u Austriji na Kahles cupu, predstavljajuci CRO preko kvalifikacija na Koncar Kahles kupu....
Pa bih se ovom prilikom osvrnuo na top 10 shootera, a neki od njih su redovito po natjecanjima po Hr, nek pucaju za Normu, drrugi su testirali za Styera novog 08, treci testiraju match cijevi za Blasera itd itd da ne nabrajam... Znaci niti jedan id njih, (poprilicno dobrih pucaca ne cisti svoje MATCH cijevi min 500 kom.... A Norvezanin koji je bio prvi kaze da nikad nije cistio cijev prije cc 1500 kom....  Tako da sam i ja svoju pustio bez ciscenja evo vec skoro godinu dana a protjerano je cc 1000 kom id tad, i za sad samo imam tendenciju da su mi grupe sve bolje i bolje uz promjetan izostanak flayera!!
Znaci ovo pricam za match cijevi koje su polirane i na kojoj naslage bakra pri ispucanih 1000 kom su vidno manje recimo nego kod jedne Bergare( namjerno pisem), jel ju se dize do neba, nakon 50 ispucanih kom metaka...
Break in je po meni rasipanje novaca.... radije onda nadoplatim i da to profesionalci odrade kako spada nego pucat 200 kom municije kojom mozes kupit jos jednu pristojnu zamjensku cijev....

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3154
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #504 u: 19. 03. 2019. 11:13:20 »
naravno, ne mogu se usporedjivati match cijevi, sa tvornickim cijevima srednje klase.

Pravo poliranje moze biti rucno, ili strojno i naravno, uzima vrijeme i novac prozvodjacu, a cijev stavlja u vislju i skuplju klasu.

Nego iz cega si se natjecao? Kalibar, puska?

Inace, u ovoj temi trenutno se govori u mauseru m18, dakle srednja ili niza srednja klasa puske (usporediva s bergarom)
« Zadnja izmjena: 19. 03. 2019. 11:16:37 od roger »
Gente Balcanico!

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #505 u: 19. 03. 2019. 13:01:44 »
Kolege molim za savjet... Nedavno probao nov karabin, montaza i optika. Prvo Belot pts grupe oko 4-5cm, danas probao Ppu grom grupebidu i do 10cm, geco express oko 3cm...Sta probati da grupe budu manje, gledam kolege sto upucavaju karabine., kod oko 2cm sa belotom, ppu...  Na slikama grom je ispod ove super grupe iz takmicarske puske, belot su ova tri u nizu...
bedding, cijev prosto plavajuča, dobro očistiti cijev (90% ljudi nezna), drugčija municija (rws, norma, sako, lapua...), i puno treninga ( možda se i bojiš jake municije).

Offline Dadx

  • K 100
  • **
  • Postova: 259
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #506 u: 19. 03. 2019. 14:11:35 »
@Sarajevowinter
napisao si da je nova puška, jesi li razradio cijev, mislim na ono 3 metka pa čišćenje, 5 metaka pa čiščenje, 5 metaka pa čiščenje, 10 metaka pa čišćenje, i tek tada kreni u upucavanje?

ovo kaj sam gore napisao je uputa za steyr
gdje si to pročitao ?

U uputi koju sam dobio uz pušku, al imaš i na webu:

https://www.steyr-arms.com/us/pub/media/manuals/CL_II_IISX_Manual.pdf

na stranici 44.
x=o

Offline Sarajevowinter

  • K
  • *
  • Postova: 34
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #507 u: 19. 03. 2019. 14:27:28 »
@Sarajevowinter
napisao si da je nova puška, jesi li razradio cijev, mislim na ono 3 metka pa čišćenje, 5 metaka pa čiščenje, 5 metaka pa čiščenje, 10 metaka pa čišćenje, i tek tada kreni u upucavanje?

ovo kaj sam gore napisao je uputa za steyr
gdje si to pročitao ?
Tako je nekako i bilo...Prvo je oruzar opalio 3-4 komada pa sam detaljno ocistio, onda sam jos dva puta bio na strelistu gdje je opaljeno 10 pa 15 komada... i opet detaljno ciscenje...
U uputi koju sam dobio uz pušku, al imaš i na webu:

https://www.steyr-arms.com/us/pub/media/manuals/CL_II_IISX_Manual.pdf

na stranici 44.

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #508 u: 19. 03. 2019. 17:26:48 »
Malivaganac šta podrazumevaš pod "nečišćenje cevi"???
Ne uklanjanje ostatka košuljice (coper fouling) ili apsolutno ne čišćenje ni produkta sagorevanja baruta i kapisle (powder fouling) ili čak ne provlačenje suve krpe ili filca radi uklanjanja eventualne kondenzacije nakon upotrebe???

Offline twingi

  • K 100
  • **
  • Postova: 225
Odg: Upucavanje karabina
« Odgovori #509 u: 19. 03. 2019. 19:58:46 »
Pucam f class takmicenja intenzivno vec 5 godina. Posjedujem custom pusku na bazi M70 mauzer sa cijevi kojoj nikad nisam utvrdio proizvodjaca, dobio sam je u sirovom stanju. Ovom puskom pucam zadnje 2 sezone. NIKAD je nisam razradjivao ( sta god to znacilo). Kad sam nasao pravi load za nju, sto je proces koji je potrajao malo duze zbog objektivnih razloga ( manjak komponenti i nemogucnost nabavljanja istih ) puska je bez problema pucala 1/4" grupu na 100 m.  I na vecim daljinama sam imao nevjerovatne grupe. Tacno znam koliko puta sam je ocistio otkad je koristim, vodim preciznu evidenciju. Ociscen je jednom. E sad, mozda ona moze bolje, da je kojim slucjem "razradjena" i ociscena, ali ja tesko da mogu.