Ovo je copy mog posta sa
www.ribolovci.comPosto su ovih dana vabilice pocele da stizu na odredista,a sa njima i pitanja o nacinu upotrebe mislim da je ovo najbolji nacin da prenesem moja iskustva na one koji ce pokusati sa ovim nacinom lova lisice. Svakako, dobro ce doci i onima koji ce ih koristiti u buducnosti.
Verujem da post nece biti shvacen kao reklamiranje i forsiranje nego tek prenosenje iskustava,a ubedjen sam u kratkom vremenu i kao baza za njihovu razmenu .
Od svih isprobanih metoda lova lisice uvideo sam da je vabljenje najefikasniji ali i najzahtevniji nacin lova na njih.
Loviti predatora vabljenjem lovac se stavlja u poziciju plena sto zahteva prilicno poznavanje navika plena i predatora, i naravno ne toliko poznavanje koliko prapoznavanje terena.
Prva neduomica kod pocetnika je upotreba vabilice, tj. zvuk koji treba da proizvede i na koji nacin se to postize.
Ove koje koristim su veoma jednostavne za upotrebu. Treba ih samo prisloniti na usne,a mogu se drzati i u ustima, sto ruke ostavlja slobodne i da izvinete duvati.
Za koji dan cu okaciti link sa snimljenim zvukom koji moze imati razlicitu boju ali njegov intenzitet i ritam su presudniji od tona.
Cak i veoma tiho zvizdanje lisica ce u koliko je povoljan vetar a takodje i po mirnom vremenu cuti na 100-150m. Kada kazem tiho zvizdanje mislim da je glasno koliko recimo tih govor.
Ton treba povisiti jedino u koliko se nalazite na vecoj udaljenosti od mesta za koja smatrate da lisica koristi kao skroviste.
Dosta puta se desilo da vidim lisicu na otvorenom 500 ili 600m daleko i da pocnem da vabim. U vecini slucajeva bi zastala u koliko je u hodu i okrenula glavu vec nakon prvog zvizdanja. To prvo moze biti malo glasnije ali u koliko lija krene treba stisavati.
U takvoj situaciji ne treba zvizdati stalno. Pratite je okom dok prilazi, kada zastane dva tri tiha poziva i krenuce ponovo.
Desava se naravno da oseti lovca i da se u jednom momentu krene i pobegne..well sve je to deo igre.
O tome vise odlucuje pozicija lovca u odnosu na smer vetra, okolinu i kamuflaza nego zvuk vabilice.
Vabljenje sa drveta ili nekog uzvisenja je najbolji nacin.
Jednim delom iz razloga sto ce lisica daleko teze nanjusiti "prevaru", drugim sto je koncentrisana na "ground zero" i ocekuje da ce plen naci na zemlji i treci sto lovcu omogucuje bolji pregled. Dosta lisica sam dobio ispod samog drveta sa kojeg sam vabio.
U svakom slucaju na jednom mestu ne treba ostajati duze od maximalno 10-ak minuta. U koliko je lisica u blizini i u koliko reagira na vabilicu uglavnom se pojavljuje u toku prvih 5 minuta.
Nekada prilaze sasvim oprezno polako se suljajuci i zastajuci , a nekada jednostavno dotrce kao da ste zvali psa.
Cesti su slucajevi da mlade lisice koje su tek pocele same da love dodju u paru ili u veoma kratkom vremenu jedan posle druge cak i nakon pucnja.
Vabljenje sa ceke je ok ali ga ne preporucujem u koliko u isto vreme ocekujete i srndaca. Mnogo puta sam imao priliku gledati kako jeleni na stotinjak metara od mene ustaju i napustaju loge nestajuci iz vidokruga cim se vabilica oglasi. Meni je to logicno, ako lisica taj zvuk registruje kao kmecanje ranjenog zeca i krece prema njemu normalno je da ga registruje i ostala divljac.
Cini mi se da je ovo dovoljno za uvod i pocetak mada o ovj temi ima mnogo da se kaze.
pozdrav
Ry
i jos jedan
Da sam bio malo uporniji mogao sam snimiti i lisicu kako dolazi posto sam prvu dobio mozda 3-4 minute nakon sto sam snimio zvuk mada je cela operacija prilicno komplikovana da je uradim sam. Pokusacu da nagovorim nekog da ide samnom i da snimim ceo slucaj.
Evo ga lik za youtube na kojem je snimljen zvuk..ostatak price je na "sitna divljac"
inace, na ovaj nacin dobivam izmedju 50 i 80 lisica godisnje..one na reflektor ne racunam