evo c/p s jedne stranice:
P: Poštovani, imam psa landseera i svake godine se u ovo doba pojavljuju krpelji (mali sitni sivkasti) oko očiju. Koristimo Frontline ali protiv ovih sitnih ne pomaže. Trudim se pratiti i skidati ih. No, nisam bila u mogučnosti da to radim par dana i sad ih ima previše. Molim Vas da mi savjetujete šta da radim i kako da ih uklonim. Hvala. Deni
O: Frontline (fipronil djelatna tvar ) nije repelent tj ne odbija buhe i krpelje več ih ubija kad počnu sisati, tj. djeluje na živčane stanice i izaziva nekontroliranu aktivnost središnjeg živčanog sustava insekta što dovodi do uginuča.
Ono što možete učiniti jest ili mehanički odstranjivati krpelje ili psu stavljati jedan od preparata koji imaju repelentni učinak (odbijaju buhe i krpelje) u obliku spot on (ampula), npr. Bayer - Advantix ili ogrlice, npr. Kiltix.
Takočer prije sezone krpelja svom psu možete davati preparate koje sadrže češnjak koji je prirodni repelent, npr:Vetzyme - Garlictablete i Canina češnjak table
i još nešto:
U trgovinama ************ možete pronači ampule i sprejeve koji štite životinju od buha i krpelja, kao što su " Frontline" i "Advantix", zatim antiparazitske ogrlice od kojih preporučamo "Kiltix". Osim toga možete nabaviti i sredstva za prskanje okoline, tj. dvorišta kao što je "Biokill "sprej i "Neopitroid EC" emulzija.
P: U kojim vremenskim razmacima je psu potrebno aplicirati zaštitu protiv buha i krpelja (Frontline ili Advantix ampulu)č Postoji li opasnost da pas tijekom ljeta oboli od krpeljne bolestič
O: Poželjno je da svog psa tretirate jednim od navedenih preparata svakih 30 dana, jer u tom periodu pružaju sigurnu zaštitu protiv krpelja.
Opasnost da pas oboli od piroplazmoze (parazitarne bolesti koju prenose krpelji) postoji i tijekom ljeta, pogotovo ako je vrijeme promjenljivo, kišno, s nešto nižim temperaturama - kao što je ovih dana u Zagrebu i okolici.
Jako je važno napomenuti da pas ne smije biti izložen močenju (kupanje, kiša, mokra trava i sl.) minimalno dva dana prije i dva dana poslije primjene bilo kojeg od navedenih preparata, da bi se djelatna tvar mogla u tom periodu apsorbirati u masne stanice potkožja i dlačnog folikula.
Ukoliko niste zaštitili svog psa duži period, a primijetili ste na njemu krpelja, svakako obratite pažnju na ponašanje Vašeg ljubimca. Ako pas ne jede, nije razigran kao obično, boja mokrače je promijenjena (tamno narančasta do crvena) i ima povišenu tjelesnu temperaturu (psima se temperatura mjeri rektalno i smatra se povišenom ako je iznad 38,5ºC), obavezno se bez odlaganja obratite svom veterinaru. Navedeni simptomi mogli bi značiti da je pas obolio od piroplazmoze, koja se uspješno liječi ako se terapija započne na vrijeme.