Divljač > Lovište

Quad - kako spriječiti nemir u lovištu

(1/4) > >>

Štef:
 Malo sam razmišljao gdje staviti ovu temu i ipak odlučio staviti ovdje. Po meni je ovo veliki problem.
Naime, lovište moje lovačke udruge je dosta ispresijecano cestama i omeđeno sve većim i većim naseljima i zbog toga smo izgubili dobar dio lovno produktivne površine. U zadnjih godinu i pol dana dosta klinaca a i njihovih roditelja su kupili ovakva vozila. Vikendom su obavezno u lovištu i sa quad-ovima se voze kroz šumu i polja te unose nemir među divljać. Prije dva mjeseca su čak organizirali i utrku. Stazu kojom su vozili označili su tako da su na stabla privezali plastične trake (POZOR - VISOKI NAPON) koje po završetku iste naravno nisu pokupili. Šuma i polja kojima se voze su u privatnom vlasništvu ali to su sve male parcele i ima više od 500 vlasnika.
  Što vi predlažete i koja su vaša mišljenja?

gardista:
neko mi rece da je najveci uzrok smrtnosti medju americkim tinejdzerima posle bolesti, droge i ostalih cuda upravo voznja toga....

PinzHunter:

--- Citat: Štef - 07. 07. 2008. 23:44:44 --- Malo sam razmišljao gdje staviti ovu temu i ipak odlučio staviti ovdje. Po meni je ovo veliki problem.
Naime, lovište moje lovačke udruge je dosta ispresijecano cestama i omeđeno sve većim i većim naseljima i zbog toga smo izgubili dobar dio lovno produktivne površine. U zadnjih godinu i pol dana dosta klinaca a i njihovih roditelja su kupili ovakva vozila. Vikendom su obavezno u lovištu i sa quad-ovima se voze kroz šumu i polja te unose nemir među divljać. Prije dva mjeseca su čak organizirali i utrku. Stazu kojom su vozili označili su tako da su na stabla privezali plastične trake (POZOR - VISOKI NAPON) koje po završetku iste naravno nisu pokupili. Šuma i polja kojima se voze su u privatnom vlasništvu ali to su sve male parcele i ima više od 500 vlasnika.
  Što vi predlažete i koja su vaša mišljenja?

--- Kraj citata ---


U dogovoru sa vlasnicima zemlje te vašeg lovačkog društva izjaviti zabranu upotrebe lovišta i zemlje u takve svrhe. Tabla na svakom uočljivom mjestu gdje se mladež iživljava na takav nacin. Bez posebne dozvole takav event nigdje nije dozvoljen jer spada u privatno organizirane utrke koje zakonom nisu dozvoljene.

fazan:
To je u istinu sve veći problem.
Mi  koji djelujemo u parku prirode Medvednica gdje postoji pravilnik o redu i ponašanju koji govori da je zabranjeno svaka upotreba motornih vozila van asfaltnih cesta i prilaza planinarskim domovima već godinama imamo iste probleme.
brojni motoristi enduro motora ,off roud automobila i u zadnje vrijeme Quad-ovi prava su napast za sve koji se kreću sljemenskim stazama i putevima.( O tome piše na cijeloj stranici i današnji Vijesnik.)
Mi smo u borbi protiv te pošasti prošli 3-4 faze , koje su išle od prijetnji batinama, postavljanja prepreka, sačekivanjem s policijom na izlazima iz šume i na kraju sve to nije polučilo pozitivne rezultate.
No ako nejde silom ide milom ! Tako smo organizirali malu motorijadu u suradnji s nekolicinom poznatih vozača krosa i pozvali na besplatan grah ,roštilj i pivo tih 50 -tak ljudi koji su se vozikali kroz naš teren .
Objasnili smo ljudima u čemu je problem i zašto nismo zadovoljni njihovim ponašanjem i odnosom spram šume i divljači.Mogu Vam reći da sam bio ugodno iznenađen njihovom reakcijom i shvaćanjem što čine svakodnevnim uznemiravanjem divljači i kretanjem gdje im se prohtije.
Naravno da je sve u životu kompromis pa smo i mi tako dogovorili da srijedom  i petkom popodne  koriste dvije staze za koje smo ocijenili da ne pretstavljaju opasnost za divljač i planinare.
Uz sve to još smo im dali važnost što smo ih zamolili da nam tijekom zimskih mjeseci , uz nadzor naših članova , vrše prijevoz hrane za divljač svojim terenskim vozilima .
Danas je suradnja više nego dobra i oni sami drže na uzdi neke svoje nadobudne članove da ne krše dogovor.

blackpowder:
fazan, dobar primjer kako se može doći do riješenja a da vuk bude sit i koza cijela. Princip miroljubive aktivne koegzistencije, ovi mlađi se toga ne sjećaju ali mi stari krampovi...
Nadam se da će se i u drugim društvima na isti način pristupiti riješavanju problema.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju