Lovna kinologija > Lovna kinologija

Izvoz psa u drugu drzavu

(1/3) > >>

medo:
Ne znam u koju rubriku staviti ovu temu ali mozda je vezana najbolje za uzgajivace.
Mozda bude od koristi svima ovdje.

 Nasao sam krasnog istarca s papirima itd. i zelim ga poslati u drzavu EU jednom klijentu kao poklon ali i kao
promidzbu onoga sto imamo mi.
 Molim vas koja je procedura oko slanja avionom, koji papiri su potrebni za to itd.
Zna li itko?

STARI AVDZIJA:
Ovo sam kasno vidio imam iskustva oko toga,postoje i propisi EU kao i pravila transporta avionom mada je sada kasno uglavnom najbitnije je nakon određenog perioda primljene vakcine protiv bjesnoče testirati uspješnost(titarantitijela)na bjesnoču.Analiza krvi se testira u najbližoj vet.instituciji priznatoj u EU tj.članice EU( Ljubljana najbliža).itd.Ovo je za zemlje sjevera(strožije nego u Eu)inače se priznaju od odrešenih vet.institucija ovjerene knjižice sa svim primljenim vakcinama(naročito protiv bjesnoče).Za transport avionom raspitati se kod neke firme koja se bavi organizacijom usluga(kompanija)i sve ti kažu šta treba,uglavnom transportni boks obavezno odgovarujuće zapremine (po istoj se obračunavaju troškovi prijevoza avionom).Mora biti adresa primaoca navedena i kontakt tel. radi kontakta avio prevoznika.Komplikovano do bola.

KOBI:
Ako ide avionom moras uzet kartu a cijena zavisi od kompanije do kompanije.Moras imati i box(kutiju) za putovanje.Vidjao sam na aerodromima da ljudi nose pse,macke.

STARI AVDZIJA:
To je najzadnji postupak(vidi barak u norveškoj)transportni boks za odrasle pse(nije više korpa)mora ispunjavati uslove po visini ,širini i dužini psa radi normalnog boravka u njemu (10-tak.cm u odnosu na visinu psa).Izvoz psa u EU je iz zemalja nečlanica EU je ovdje suština teme.U svakom slučaju mora štene biti cijpljeno i vakcinom protiv bjesnoće kao i ostalim vakcinama za zaštitu pasa i tretirani sredstvima propit unutrašnjih i spoljašnjih parazita.Sve to mora da bude uneseno i ovjereno u plavu knjižicu (pasoš za životinje u EU)sa nalijepljenim markicama sa vakcinama koje su date,ovjerom veterinara i vet.ustanove.Ovlaštena ustanova (kod nas nije svaka )daje potvrdu o datoj vakcinaciji i zdravlju psa koji je pregledan.Pas treba da je čipovan i markice čipa se stavljaju u dokumenta.Mora se ispuniti poseban obrazac u veterinarskoj ustanovi (sa višejezičkim stavkama).Sa avioprevoznikom se dogovori postupak za putovanje avionom.Mali psi,mačke i sl.mogu putovati sa putnikom u korpicama ili malim boksovima od plastike i to je nešto sasvim drugo od transporta odraslog psa avionom(poseban postupak).

KOBI:
Kako mislis mogu putovat sa putnikom u korpicama ili boksovima od plastike???
Mislis u avionu zajedno s putnikom ččč

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju