Lovna kinologija > Lovna kinologija

Izvoz psa u drugu drzavu

<< < (2/3) > >>

STARI AVDZIJA:
Da u avionu sa putnikom je donešeno pasa i u BiH i upravo sam posmatrao srednjeazijskog ovčara na CAC Sarajevo koji je donešen iz Ruske  federacije kaš štene a sada je već odrastao pas.Sa carinom u zemlji EU moraš imati sve potrebno da bi pas bio preuzet od novog vlasnika  ato se i u Hrvatskoj meće raspitati kod neke veterinarske ustanove koja ima iskustva s tim i servisira veterinarske usluge kao i sa avio prevoznicima.Meni je transport psa u Norvešku bio znatno komplikovaniji jer su njihovi zahtjevi u tom pogledu viši i strožiji nego u zemlje EU.Mora se ranije pas vakcinisati protiv bjesnoće a onda nakon 3.mjeseca uzeti nalaz krvi koji ispita najbliža veterinarska ustanova(nama u Ljubljani) kojoj se vjeruje u EU to jest nalaz titar antitijela na bjesnoću (dakle istinski imunitet)uz sve ostalo to je najbitnije.Mislim da se u zemlje EU ne uzima taj nalaz nego je dovoljno vakcinisati uz ovjeru u ovlaštenoj vet.ustanovi.

DARK:
Iz iskustva znam da pas u Englesku avionom ne može nikakao stići. Dok je moj pas išao u Englesku isto tako sam morao izvaditi mu krv i odnjeti u Ljubljanu na titantjela. Morao sam cijepiti ga protiv zaraznih bolesti i dr. te certifikat za putovanje. Sve skupa me to koštalo da nije još ni krenuo oko 2000,00 kn.

PinzHunter:
da ne otvaram drugu temu,moje pitanje postavljam ovdje.

želim kupiti psa u Hrvatskoj i dovesti ga u Bosnu. Šta mi je činiti u vezi sa papirima? Znam da mora biti vakcinisan i imati urednu zdravstvenu knjižicu,ali šta učiniti sa rodovnicom jer pas ostaje u Bosni?

Anni:
rodovnik treba biti Export. dakle uzgajivač je za psa koji odlazi u drugu državu dužan izvaditi export rodovnik koji ti onda u novoj državi nostrificiraš pri svome kinološkom savezu.

osim knižice i urednih cijepljenja pas mora biti mikročipiran

LP

PinzHunter:

--- Citat: Anni - 06. 05. 2010. 08:17:23 ---rodovnik treba biti Export. dakle uzgajivač je za psa koji odlazi u drugu državu dužan izvaditi export rodovnik koji ti onda u novoj državi nostrificiraš pri svome kinološkom savezu.

osim knižice i urednih cijepljenja pas mora biti mikročipiran

LP

--- Kraj citata ---

Anni,

hvala Ti na odgovoru.to mi je puno pomoglo. zagi

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju