Lovna kinologija > Nelovne pasmine

Hrvatski planinski pas tornjak.

(1/3) > >>

panj:
Posjedujem više komada knjige "Hrvatski planinski pas tornjak". Knjiga se prodaje po povoljnoj cijeni od 120 kn ili 16 eura. Knjiga ima 238 strana, devet poglavlja i opširno opisuje sve o tornjaku. Ima kratak osvrt (10-15 str.) na sve hrvatske autohtone pasmine. Svi zainteresirani neka se jave na broj mob. 00385 98 174- 2011. Ili na e-mail adresu toni1111@hotmail.com

STARI AVDZIJA:
ko je napisao,šta je osnovni sadržaj tema,gdje je registrovana pasmina i drugo daj još podataka ,knjige piše ko stigne ali na bazi čega kojih činjenica,naučnih pokazatelja,stvarne kinološke situacije ili pravila pisac nije obavezan ispoštovati pa zato treba više podataka.Kao prvo pasmina je registrovana u FCI bosandkohercegovački-hrvatski pastirski pas -tornjak,pa ko to izmjeni naziv pasmine?.Ko je pisac?Postoji sličnost u pristupu temi i jednog"pisca" sa istoka (da ne reklamiram)koji je opet naziv pasmine prenio u drugu regiju a niđe veze.Čak pouzdano znam da je taj vrli pisac stavio ilustracije tornjaka kod dvojice vlasnika iz Bosne a oba tornjaka su iz jednog legla(brača) ali ispod jedne slike je tekst (srpski pas) a iuspod druge (hrvatski)pa to ko biva dva odvojena tipa i porijekla a podaci su apsolutno netačni.Međutim"čitateljima kojima godi napisdano"to i ne smeta ,oni za stvarne podatke i ne znaju.Žalosno,ali za "vrlog pisca"je bitan dobar biznis.Zaboravili ljudi postojbinu tornjaka a posebno velikog kompleksa planine Vlašić koji se nalazi u centralnoj Bosni.Ta priča je završrena ne znam kome treba da ponovo problematizira stvar?

panj:
Iskreno ovo je bila usluga prijatelju koji posjeduje knjigu u više primjeraka. Ja je nisam čitao i nemam namjeru za sad. Samo sam naveo ono što mi je on rekao. A naslov je takav kakav je, ja ga nemogu minjati.

STARI AVDZIJA:
pošteno.

jatagan:
Postovani kolega REDZO neznam zasto tako burna reakcija dobro znas isto ko i ja da nije bilo legende Europske kinologije fra.PETRA KRASICA tornjak ni dan danas nebi bio priznata pasmina ili bi mozda nosio ime VEZIRSKI PAS sto su neki nazovi Bosanski kinolozi htjeli na svu silu da urade.Vjerujem da znas da se tornjak spominje u pisanoj formi par stoljeca prije nego je prvi vezir stupio u nasu domovinu.A i onaj citat Mese Selimovica mislim da ne drzi vodu jer Barak se jednostavno tako ne ponasa.Koliko ja znam Barak je malo grublji gonic a nikakav krvolocni Pit bul ili tako nesto slicno.Oprosti na kritici i molim te ispravi me ako sam nesto pogresno naveo.

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju