Lovna kinologija > Nelovne pasmine

Srednjeazijski Ovcar

(1/8) > >>

Midian:
Po meni jedan od najlepsih pasa,snazan,brz,neustrasiv.Vidjao sam dosta primeraka po izlozbama koji su dovodjeni iz Rusije.To je strasno koliki je taj pas,po samoj gradji i stavu se vidi da puca od snage,iako je ovcarski pas moze se koristiti i u sluzbene svrhe.

SEJFO:
 Ima ih u Bosni mislim jedan veterinar iz LIvna!!! (ima par mužjaka i ženku)!!! bijele!!

simun2807:
Par mojih poznanika ih ima i na njihovu zalost previse su agresivni. Ali lipi psi

STARI AVDZIJA:
srednjeazijski ovčar nije ovčarski pas(isti su svrstani u I FCI skupinu) nego pastirski pas za čuvanje i odbranu dobara i po FCI je raspoređen u II FCI skupinu.U Ruskoj Federaciji u dijelovima (srednja Azija) uzgajivači i vlasnici ovih pasa imaju svoje pravilo(i sudije) i organiziraju borbe ovih pasa što je uslov pasa za dozvolu pripuštanja u priplod.Pas mora hrabro prihvatiti borbu,nesmije napadati zahvatom vuka,podmuklo niti štepovati,ne mora biti pobjednik ali mora iskazati odlučnost i hrabrost.U tom podneblju ih zovu volkodavi(davitelji vukova)očevici kažu da su strahovito snažni da ima veoma jakih pasa kakvi se i neviđaju na evropskim izložbama.Smatra se za najoštriju pasminu iza turskog karabaša.

kamičanin:
letos u Irigu izlagan je pas rase Srednje azijski ovčar, enormnih dimenzija više od 90 cm u grebenu,težak preko 100 kg.Da li se takav pas može svrstati u radne,procenite sami. ;D ;D

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju