Odjeća i Obuća, Oprema za lov, lovce i lovište, terenci > Noževi

Materijali oštrica

(1/14) > >>

Max011:
Izdvojio sam ovo u posebnu temu ako koga interesuju karakteristike čelika...

http://www.cutleryscience.com/reviews/blade_materials.html

perop:
 teaa
Interesiraju me čelici za izradu noževa CPM S 90V i Elmax. Vidim npr. da tvrtka Spyderco radi pojedine modele noževa od čelika CPM S90V dok npr. tvrtka Zero Tolerance - ZT Knives radi pojedine modele od Elmax čelika. Koje su prednosti i mane noževa izrađenih od ovih čelika? Koji su noževi vama osobno bolji i kvalitetniji oni izrađeni od čelika CPM S 90V ili oni izrađeni od Elmaxa. Koji od ova dva čelika po vama ima prednost nad onim drugim i zašto?
 zagi

danijel:

--- Citat: perop - 23. 03. 2015. 09:41:32 --- teaa
Interesiraju me čelici za izradu noževa CPM S 90V i Elmax. Vidim npr. da tvrtka Spyderco radi pojedine modele noževa od čelika CPM S90V dok npr. tvrtka Zero Tolerance - ZT Knives radi pojedine modele od Elmax čelika. Koje su prednosti i mane noževa izrađenih od ovih čelika? Koji su noževi vama osobno bolji i kvalitetniji oni izrađeni od čelika CPM S 90V ili oni izrađeni od Elmaxa. Koji od ova dva čelika po vama ima prednost nad onim drugim i zašto?
 zagi

--- Kraj citata ---
teško za reći,oba su ultra premium čelici,evo zanimljiv tekst,možda lakše odlučite...:
http://bestpocketknifetoday.com/discovering-the-best-knife-steel/

Infamous Blade:

--- Citat: perop - 23. 03. 2015. 09:41:32 --- teaa
Interesiraju me čelici za izradu noževa CPM S 90V i Elmax. Vidim npr. da tvrtka Spyderco radi pojedine modele noževa od čelika CPM S90V dok npr. tvrtka Zero Tolerance - ZT Knives radi pojedine modele od Elmax čelika. Koje su prednosti i mane noževa izrađenih od ovih čelika? Koji su noževi vama osobno bolji i kvalitetniji oni izrađeni od čelika CPM S 90V ili oni izrađeni od Elmaxa. Koji od ova dva čelika po vama ima prednost nad onim drugim i zašto?
 zagi

--- Kraj citata ---

Nazvao bih se prije svega zaljubljenikom u čelik no nožarom....no to je i razlog mog izleta u nožarstvo.
Naime kako me nikako nisu zadovoljili postojeći nožari prvenstveno izborom čelika i takoreći nepostojanjem
praškastih stainlessa u ovim prostorima ,dadoh se u istraživanje i ozbiljan naum da ostvarim svoje želje...tako je sve i počelo , no da ne dužim s uvodom.

Prije svega gos. Pero nabrajati nazovimo renomirane firme nije baš zahvalno jer su baš neke od njih pošteno zabrljale s limunom (ZT-Elmax,Benchmade-M390 i itd. primjeri postoje u nekim serijama) a sama izrada masovne proizvodnje i TO kao takva se vrlo razlikuje od  nožarskog customa  dakako u korist customa. ref

Početi ću s Elmaxom kao čelikom s kojim sam na ti....držim se onog što sam sam testirao pa mogu donjeti nekakav sud.
Svaki PM stainless treba adekvatnu TO  s cryo bez toga ne vrijedi ni počinjati ( citat - dipl.ing. Roman Landes -  Experte Werkstofftechnologie ) http://www.amazon.de/Messerklingen-Stahl-Technologische-Betrachtung-Messerschneiden/dp/3938711043
Dakle sve oštrice iz Infamous Bladesa izlaze upravo takve te je svaka ponaosob mjerena tvrdomjerom

Ponešto sam i sam testirao(oprostite na lošoj snimci)

ali za pravo testiranje nož je cijelu lovu sezonu u posjedu moga prijatelja dugogodišnjeg pasioniranog lovca Mile Borića te ga je on (nažalost bez foto dokaza) već poprilično isprobao pogotovo na većem broju divljih svinja ustreljenih u pogonu...dakle odradi 10 tak komada bez nekog ozbiljnijeg tupljenja a dooštravanje i rijetko za sad vidi  happi. No vi lovci ste nadasve vrlo ne educirani i krajnje nezahvalni kao tržišna skupina stoga se držite one što šarenije ...po mogućnosti jeftinije bla bla bla...stoga se i ne trudim više oko vas.
Uglavnom Elmax je best buy PM steel iako je moj favorit Bohler M390 koji ga lagano šije nekih 15-20% i dosta je skuplji u nabavi sirovine.

Eto toliko od mene pozdrav svim čelično ljubcima , ljudi malko razmislite i proširite vidike  ludiloo

danijel:
Lijep test koji potvrduje kvalitetu celika i T. obrade. d4
Koliko je debela ostrica na sekundarcu i koji je kut ostrenja na testiranom nozu?

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju