Lovna kinologija > Veterinarski kutak

Pas nemože izbacit izmet....

<< < (2/5) > >>

Anni:
 psa u auto i negdje napraviti RTG i izvaditi krv.. napemet dajete terapiju a neznate što je..

fazan:
Natjeraj ga da odgleda jednu sjednicu Sabora i da vidiš da će se pašće od muke ukenjati.

Šalu na stranu , Anni je aposlutno u pravu kada Ti savjetuje da ne daješ nikavu terapiju prije pregleda veterinara , jer možeš napraviti samo veće zlo.

.50AE:
U slučaju bilo kakve upale probavnog trakta simptomi su rijetka stolica i/ili povraćanje, a može se pojaviti i krv u stolici. Upala može biti uzrokovana neadekvatnom ili lošom prehranom, parazitima, infekcijom bakterijama, gljivicama, virusima, nakupinom dlaka u želucu itd. S obzirom da proljeva nema, nije ništa od navedenog.

U slučaju začepa pas se napinje, a nema stolice (pojavljuje se sluz sa primjesom krvi) ili vrlo mali i tvrdi komadići izmeta. Začep uzrokuju nepravilna prehrana, jednolična prehrana suhom i brašnastom hranom (kruh, krumpir, dehidrat), prevelike količine kosti ili strana tijela u probavnom sustavu. Začep još mogu uzrokovati upala analnih žljezda, bolesti zadnjih nogu, prijelom zdjelice i bedra (udarac auta). Simptomi se razlikuju ovisno od mjesta nastajanja začepa, ali zajedničko je da pas zauzme pozu i napinje se, ali ništa ne izlazi, a pri tome pas može od bolova cviliti. U većini slučajeva rep je ispružen a leđa pogrbljena. Sam začep može uzrokovati paralizu zadnjih ekstremiteta, koja nestaje nakon izbacivanja izmeta. Otvrdnutu nakupinu izmeta u crijevima je obično moguće napipati kroz stijenku trbuha. Nakon 6-8 dana od pojave prvih simptoma pas počinje smrditi po izmetu, te može povraćati izmet. Temperatura psa je tijekom bolesti normalna ili malo snižena, a porast temperature indicira približavanje uginuća (ovisno o dobi i stanju psa nakon 7-14 dana). Dugotrajni začep dovodi do propadanja tkiva i prsnuća creva, što je u velikoj većini slučajeva jednosmjerno putovanje.
Kako prolazak hrane kroz probavni trakt psa obično traje 20-ak sati, probaj malo "vratiti film" i pokušaj se sjetiti što je pas radio i gdje je sve bio 2-3 dana prije pojave simptoma. Pregledaj pseće igračke da li kojoj nedostaje dio i sitne stvari po kući, da vidiš nedostaje li što. Nekako me "vuče" na strano tijelo (spužva, komad tenis-loptice, igračke...). Lakši slučajevi začepa rješavaju se parafinskim uljem, a teži operativnim zahvatom.
Slažem sa Anni za RTG jer je na snimci začep je vidljiv te može potvrditi postojanje začepa ukoliko ga nije moguće napipati, eventualno se može utvrditi uzrok (strana tijela), no moje je mišljenje da se iz krvi u ovom slučaju ne bi moglo puno vidjeti jer se rezultati mogu krivo interpretirati ukoliko negdje drugdje tinja nekakva upala poput upale zglobova koja je karakteristična za velike pasmine i starije pse ili upala analnih žljezda, koja upravo nastaje jer se ne prazne redovito.

pepi2:
Anni ako veterinar dolazi dva dana i daje mu nekakvu terapiju ,onda valjda nekakva dijagnoza vec postoji.Ja ne pisem skroz na pamet jer smo slican problem imali sa starijom mackom.Takodjer se je napinjala ali nista nije izlazilo.Kod veterinarke je provela dva dana,dobivala injekcije,cepice ,sirup ..nije pomoglo i takvu nam ju je vratila kuci. Laganim pritiskom na trbuh moglo se napipat tvrdu nakupinu.Netko nam je rekao da probamo sa parafinskim uljem na nacin koji sam napisao.Samo nekoliko sati kasnije macka se je pokakala ,ne u svoj wc vec svuda po balkonu na radost moje drage ref.Poslije je morala istusirati i balkon i macku.Sve skupa je trajalo pet dana , mozda jedan dan vise dok smo primjetili problem.Danas macka ima 16 godina i u super je kondiciji,cak me je jutros u pol dvanajst probudila grebanjem po pokrivacu.Eto nije pas ali mozda je problem slicne naravi.Nadam se kolega kunic da se bu sve sretno odigralo.Poz.

Anni:
Pepi ako ja nisam sto propustila nigdje nije napisano da pas ima začep, ni da je jeo kosti... piše da je pas, star 10 godina, ne mokri i nema stolicu. da li ti znas sto sve moze biti sa ovim simptomima? ja npr znam. nije napisano da je veterinar pipao tvorbu ni nista slicno... tako da... RTG pa onda dalje.. sve ostalo je neozbiljno ako traje vec  tjedan dana. pogotovo činjenica da ne mokri...

BTW ni ja nepišem skroz napamet...

LP

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

[*] Prethodna stranica

Idi na punu verziju