Autor Tema: Lov na velikim daljinama  (Posjeta: 402713 vremena)

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1935 u: 26. 08. 2019. 02:08:15 »
Moracu i ja dignuti kredit i kupiti kakvu puscetinu da je ovde slikam. Moj jadni SSG jedva dobaci do km i vec je na 300 transonic. prekovikenda otisao na moje mjesto i gadjao 640 m pokretnu metu i fixnu na 725m Lijep dan ali dosta (meni) sakrivenog vjetra. vec na 640 sam imao 8 MOA vjetra kojeg nisam mogao vidjeti kao toliko jakog. valdja sam izgubio formu. Nije bilo bas nekih kvalitetnih serija ali lijepo se culo da sam ipak pogadjao ploce. U prekidima sam prelistao Dobru Kob i vidio novu ministarku mada mi je Tonka uvijek najbolja.
Pinia-  odlicna puska- nadam se da ce te dobro slusati kad odes na takmicenja.  Lijepo je imati kvatetnu opremu da si u liniji sa ostalima ali ipak na kraju je do strelca medjutim ne brini o tome i uzivaj i vidi kako to sve izgleda pa polako naprijed. Nekad kvaliteta opreme odluci pobjednika a nekad sposobnost strelca da izvuce najbolje iz onog sto ima sto je za mene jos veca pohvala.  Poznajem neke momke koji se tamo takmice i toliko su napredovali u zadnjih nekoliko godina i zacrtali sebi put a i ostalim ostriju kompetiticju. Istina nabavili su sebi nesto bolje opreme ali najvaznije je da su otisli i probali i vidjeti sta treba raditi i njihovi rezultati su strahovito napredovali sto mi je jako drago. Danas su konfidentni  strelci i odlicni lovci koji znaju sta i kako i napreduju u svakom pogledu a jos su mladi i pred njima su jos bolja dostiguca. Nadam se da ce mi se pruziti prilika da jednom vidim takmicenje u Vrbovcu u zivo jer lijepo je vidjeti toliko ljudi da se takmici i vecu grupu onih koji dodju da promatraju. Bravo Double Apha i strelistu Vrbovec na organizaciji lige i kupova.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1936 u: 26. 08. 2019. 02:33:05 »
A ja maštam o 300m. :)

BTW. Svi kada se spomene TRG, odmah pomisle na kredite, visoke cijene...

Izašla je nova A1 serija sa sklopivim kundakom. Ta je skupa.

Stari model, Sako TRG 22 .308 Win blued barrel je 2750 £, phospated barrel je 3325 £. Uključujući plinsku kočnicu.

To su cijene kvalitetnijih lovačkih karabina

Pogledajte sami:

https://www.mcavoyguns.co.uk/contents/en-uk/d160_Sako_TRG_rifles.html

Na nekim mjestima, povremeno na starije modele daju i popuste, ali samo na kratko.

Ne kupujem A1. Isplativija bi bila Tikka ili Bergara.

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1937 u: 26. 08. 2019. 03:46:47 »
Ivane Forum nije moj nego nas. Bilo bi bolje da je preglednije ali meni ne smeta dok god ima smisla.  Ako  uskoro ne kupis nesto i pocnes pucati ja cu morati zapoceti svjestku kampanju da ti se kupi ili dodjeli kakva puska jer nema smisla da ista pises ovde dok nemas puske s kojom pucas LR. Da  ti pravo kazem nekad mislim da se samo zajebavas s nama i nikad neces kupiti pusku niti to namjeravas. Nemoj ovo pogresno shvatit i uvrijediti se - toliko teorije i konfuzije da ni Konfucije to be logicki razlucio. Tikka za pocetak moze puno toga rijesiti. Zracnice stvarno nemaju sta ovde traziti i za njih imas nekoliko mjesta za pisanje ako te to veseli.Ono sto jesi napisao na toj temi je stvarno dobro i pohvalno i znanja i truda ali ovde moras nesto nabaviti pa podjeliti s nama.  Nekad moras prestati sa teorijama i razbijanjem glave sa internetom i samo se zbrojati i kupiti nesto za pocetak. Ne moras bas sve rastaviti u najmanji djelic - nekad bolje radi ako se ne dira i zasto dirati ako radi. Budi praktican i pocni sa kupnjom puske i kakve optike pa kreni- svi smo s tobom i zelimo ti najbolje ali ako si stvarno lovac ili strelac onda  podjeli nesto s nama na sto smo navikli i kako kaze ime ovog foruma.
Lijepo je mastati ali treba biti i realan i poceti negdje i stvari se pocnu odnijati i razvijati. Svaki clan ovog foruma je tako poceo a danas imaju puno vise iskustva i puno su bolji lovci nego kad su poceli. Odmah trcati na TRG moze biti malo prevelik skok. Prvo odredi kalibar ili 308 ili 300 i onda se drzi odluke pa onda polako dalje i izaberi pusku. Skakati sa kalibra na kalibar ili sa TRG na Bergara kaze da ni sam ne znas sta hoces.   

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak

Offline lovac1977

  • K 100
  • **
  • Postova: 195
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1939 u: 26. 08. 2019. 05:24:10 »
Potpuno se slažem sa Goranom Tikka je sasvim dobra puska za pocetak ma za šta se odlučilo takmičenje ili lov. Moći ćeš dosta toga da uradiš ima tu još dosta marka koje su dobre i pokazale se precizne .  Kada budes krenuo od nekud onda ćeš tek da vidiš šta ti odgovara za tvoje potrebe i šta lezi samom tebi.  Dosta toga sto budes procitao je dobro samo sve je to nečije iskustvo i šta njemu odgovara od opreme i koja. Može dosta da te uputi u pravom pravcu ali neznaci da je ustvari to tebi odgovarajuće i daće da ti se svidi kao tome sto piše o njemu. Sve stvari u ponudi imaju loše i dobre strane od bilo koje kalibra, puške ,optike, nosača optike, nogara itd itd.. samo mora ti da nađeš šta tebi odgovara. Ako misliš da ćeš uzeti jednu stvar ma kolko bila skupa i da će biti perfektna za sve različite discipline dobro se varas moce da posluzi ali vazda ćeš naći da u nečemu zaostaje od namjene do namjene. Tako uzmi nešto odgovarajuće i ne preskupo tako da možeš u budućnosti prodati ili zamjenuti za nešto sto ce da bude perfektno za tvoje potrebe ali moraš steci neke prakse da vidiš šta ti odgovara. Pozz

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1940 u: 26. 08. 2019. 06:14:00 »
bas tako!  zagi

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3158
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1941 u: 26. 08. 2019. 11:10:24 »
Prvo odredi kalibar ili 308 ili 300 i onda se drzi odluke pa onda polako dalje i izaberi pusku. Skakati sa kalibra na kalibar ili sa TRG na Bergara kaze da ni sam ne znas sta hoces.

Ili nek nam Ivan kaze okvirni budget LR pusku, sa kojim raspolaze, a onda iskusniji clanovi foruma mogu izaci s prijedlogom kakvu opremu da si poslozi.

Beskrajno reckliranje ineternet infomracija, sama po sebi je neprodukivna, kako i sam Goran veli. Vjerojatno neke clanove i nervira.
Gente Balcanico!

Offline Goran

  • K 3000
  • *
  • Postova: 8106
  • Metak po metak
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1942 u: 26. 08. 2019. 12:29:49 »
Tesko je igrati tennis bez reketa.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1943 u: 26. 08. 2019. 14:01:02 »
Prvo odredi kalibar ili 308 ili 300 i onda se drzi odluke pa onda polako dalje i izaberi pusku. Skakati sa kalibra na kalibar ili sa TRG na Bergara kaze da ni sam ne znas sta hoces.

Ili nek nam Ivan kaze okvirni budget LR pusku, sa kojim raspolaze, a onda iskusniji clanovi foruma mogu izaci s prijedlogom kakvu opremu da si poslozi.

Beskrajno reckliranje ineternet infomracija, sama po sebi je neprodukivna, kako i sam Goran veli. Vjerojatno neke clanove i nervira.

Budget je visok. Tek TRG A1 otpada.

Ne odgađam ja kupovinu radi neodlučnosti, nego birokracije. Već je trebalo biti kupljeno. A moglo bi se i prilično odužiti i dalje.

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1944 u: 26. 08. 2019. 18:37:24 »
Projekcija mi je na 600m slaba, stabilnost granična, blizu ulaska u transonični let i visoki wind drift i pad. Znači velike grupe i horizontalni pomaci na propuh. Trebao bih ići na N540...

Pravim za 300m, a na 600m što bude. Možda uopće ne pogodim metu...

možeš malo razložiti zašto projekcija za 600m slaba? kako si ovo skalkulirao? zašto zrno ne bi išlo do mete?

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1945 u: 26. 08. 2019. 18:44:13 »
Može li mala pomoć. Pravilo, mislim F22 za F-Class, kaže da streljivo može biti ručno punjeno, ali po industrijskim standardima. Znači li to da dužina mora biti po CIPu. CIP je standard.

krivo ti ovo čitaš i razumješ.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1946 u: 26. 08. 2019. 19:15:04 »
Projekcija mi je na 600m slaba, stabilnost granična, blizu ulaska u transonični let i visoki wind drift i pad. Znači velike grupe i horizontalni pomaci na propuh. Trebao bih ići na N540...

Pravim za 300m, a na 600m što bude. Možda uopće ne pogodim metu...

možeš malo razložiti zašto projekcija za 600m slaba? kako si ovo skalkulirao? zašto zrno ne bi išlo do mete?

Zato jer je dinamička stabilnost negativna, a brzina 1.3 mach, što je jako blizu ulaska u transoničnu zonu 1.2 mach. Znači, centar pritiska se već udaljava od centra gravitacije, pa sukladno tome raste destabilizirajući moment. Kako raste poluga. Zato dinamička stabilnost i ide negativno.

Pad i wind drift već ulaze u svoj eksponencijalni dio putanje, kao i spin drift. Što znači random nepredvidive pomake u putanji. Odnosno veće grupe i veću osijetljivost na vjetar.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1947 u: 26. 08. 2019. 19:16:02 »
Može li mala pomoć. Pravilo, mislim F22 za F-Class, kaže da streljivo može biti ručno punjeno, ali po industrijskim standardima. Znači li to da dužina mora biti po CIPu. CIP je standard.

krivo ti ovo čitaš i razumješ.

Možda zato i pitam.

Offline Ivan75

  • K 100
  • **
  • Postova: 317
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1948 u: 26. 08. 2019. 19:56:45 »
Kako dovesti u red?

- Povećanjem brzine tj. količine baruta. Ali to poveća tlak, promijeni harmonike i dovede sigurnost u pitanje.
- Preći na barut veće energetske vrijednosti.

Ostaviti kako jest, ali povećati kriterije. Svako zrno dobro pregledati i  da bude kvalitetno zrno. ES na minimum. Tako da pomaci budu približno jednaki, a vertical spread što manji (pri većim padovima, jako bitan parametar). Osijetljivost na vjetar ostaje, tu se ne može puno napraviti.
Radi većeg pada, posvetiti pažnju cant erroru. Znači centriranje optike i savršena horizontala (bubble level).

Offline Marko2Marko

  • K 100
  • **
  • Postova: 418
Odg: Lov na velikim daljinama
« Odgovori #1949 u: 26. 08. 2019. 20:36:20 »
Kako dovesti u red?

- Povećanjem brzine tj. količine baruta. Ali to poveća tlak, promijeni harmonike i dovede sigurnost u pitanje.

a na koji težini i brzini si počeo da nije dobro večati težine baruta? i kako znaš da je zbog tega harmonika slabija? i zašto slabija sigurnost?

Svako zrno dobro pregledati...

kako češ ovo uraditi?
« Zadnja izmjena: 26. 08. 2019. 20:38:48 od Marko2Marko »