Autor Tema: puukko - kovanje  (Posjeta: 22553 vremena)

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
puukko - kovanje
« u: 27. 08. 2009. 13:38:29 »
imal sam par postova na ovom forumu ali mislim da je ovo onaj pravi kakve zelim pisati..upoznat vas sa mojim radom.

na filmicu je prikazan dio procesa kovanja laminiranog puukko noza, uskoro cu i slike staviti za malo detaljniji opis. uglavnom, radi se o dva sloja zeljeza i centralnom sloju celika (1%C i 0,1%V).

pitanja i komentari su dobrodosli!




Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #1 u: 27. 08. 2009. 14:00:23 »
Svaka čast, skidam kapu.  just Uvijek su me fascinirale ovakve stvari ...


Offline canis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 621
  • zar nije veliko zadovoljstvo učiti i ponovno učiti
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #2 u: 27. 08. 2009. 14:21:27 »
Svaka čast!
Zavidim na znanju i kovačnici!
a zar nije štos ... životu razbit' nos

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #3 u: 27. 08. 2009. 14:28:25 »
Mislim da su riječi suvišne! Svaka čast! Djela starih zanata su sva umjetnička no nažalost, danas zapuštena do izumrlosti skoro...  d4

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #4 u: 27. 08. 2009. 14:42:38 »
 d4
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #5 u: 27. 08. 2009. 14:59:56 »
Majstor svog zanata  just

Offline Neno

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4664
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #6 u: 27. 08. 2009. 15:51:12 »
Nevidim   >:( ččč
Imam upalu volje.

Offline shandi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1859
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #7 u: 27. 08. 2009. 22:41:33 »
Ovo je stvarno umijeće z10
Kad se šolja rakije narolja,onda šolja radi što ga volja!

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #8 u: 28. 08. 2009. 13:26:55 »
hala svima na komentarima, drago mi je da vam se svida!!

Nevidim   >:( ččč
Neno, ako ne vidis odi na youtube, upisi puukko i izlistat ce filmic na sredini rezultata pretrazivanja, autor je "starinakovanj".

malo sam kad sam snimal filmic bil kovac, a malo kamerman i redatelj...losa kombinacija, pa nije sve ispalo onak kak sam zamislil. zato stavljam neke slikice koje malo zornije prikazuju proces.

pocetni komad tj. tri komada...zeljezo-celik-zeljezo



sve zavareno i malo polupan trn



nakon malo lupanja i priblizavanja obliku noza, pobrusio sam i uronio na par minuta u kiselinu da se moze ljepo uslikati centralni komad celika



razlika izmedu sljedece dvije slike je oko sat vremena "lupanja"





nakon toplinskih obrada, brusenja i jos malo svega, ovo je gotov komad.







Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #9 u: 28. 08. 2009. 13:35:21 »
eh da...na zalost i ovakve stvari se moraju raditi. na pocetku sam sve testirao "do kraja", a sad tu i tamo neki, tek toliko da imam osjecaj sigurnosti da radim dobru stvar.

nozek je prosao test sa dobrim ocjenama. kako sam isao na tradicionalni nacin i koristio stranice od zeljeza, cvrstoca mu je malo slabija, ali je mislim ona tradicionalna strana zadovoljena.




Offline jatagan

  • K 100
  • **
  • Postova: 380
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #10 u: 30. 08. 2009. 21:40:30 »
Impresivno svaka cast.Koliko kostaju ovakvi nozevi bar orjentacijske cijene?

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #11 u: 30. 08. 2009. 22:03:52 »
Koliko vidim da je dobra kombinacija : mlad čekič i stari nakovanj!!!! d4 d4 d4
Svaka čast majstore, treba i to znati !!!!!! zagi zagi zagi zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #12 u: 30. 08. 2009. 23:27:40 »

bravo! just
vidi se i ljubav s kojom to radiš.da je napraviti od nekog dobrog čelika iz srednjeg sloja da žica dugo drži stvarno bi vrijedilo puno novca+ručni rad!
možeš li napraviti nekakvu usporedbu otprilike s nekim kupovnim u kojem je rangu?
i kad će biti finiširan?

Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #13 u: 31. 08. 2009. 06:13:51 »
Nesumnjivo je da ti znas sta radis stari nakovanj. U ostalom, da mogu i da znam i ja bih to radio ;)
Imao bih par sugestija vezanih za oblik ostrice, pogotovo kada su puukko ostrice u pitanju ali o tome mozemo u 4 oka ako zelis.
Znam ovde nekolicinu majstora koji rade nozeve i koji ih rade veoma dobro ali tesko sastavljaju kraj s krajem.
Danas svaki bedak (including myself) moze na netu da kupi veoma dobru ostricu za recimo 50-70 eura. Materijal za drsku 20-30 i uz malo malo truda moze da se skrpi veoma dobar noz. Prosecan noz moze i za upola manje...pitanje je kojem majstoru se isplati da svoj rad i znanje proda za tu lovu. Drugo pitanje je koliko je nas spremno da plati koliko takav rad zaista vredi.
Meni je zao sto je tako jer dobri majstori kovaci ostaju bez posla i odlaze u zaborav.
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #14 u: 31. 08. 2009. 17:27:01 »
drago mi je da sam vas zainteresirao i hvala na komentarima.

Impresivno svaka cast.Koliko kostaju ovakvi nozevi bar orjentacijske cijene?


sto se cijene tice, predlazem da pogledas moju stranicu (u potpisu), ako napravim nesto sto mislim da je vrijedno za prodaju, lupim zig i postavim na nju. od prilike, za slican blank, stavio sam 200KN iliti 30-tak eura.


bravo! just
vidi se i ljubav s kojom to radiš.da je napraviti od nekog dobrog čelika iz srednjeg sloja da žica dugo drži stvarno bi vrijedilo puno novca+ručni rad!
možeš li napraviti nekakvu usporedbu otprilike s nekim kupovnim u kojem je rangu?
i kad će biti finiširan?

uzivam u povjesti tih ostrica, zato sam i krenuo sa sto sam slicnijim materijalima mogao ali radim i od celika za opruge, za lezajeve, turpije, gvozda...ima tu more svojstava i kombinacija, zelja i manjka vremena. nedavno sam napravio od pernog celika i celika za turpije...predivan kontrast al nikako da ga dovrsim.

finis ovoga sa filmica vise ne ovisi o meni. vidio sam kako je kolega radio drsku od slojeva koze, ako bude u dogledno vrijeme gotov, budem ga postao.

Ry1, sugestije su uvijek dobrodosle, mozes me kontaktirati na mail i svratit na casicu razgovora, bit ce mi drago....a sto se tice cijene, ja to ne gledam kao prodaju svog vremena i znanja, vec kao uzitak u tom procesu, to mi je bitno. i mislim i da nitko ne kupuje to sto radim da bih i dalje vecinu slobodnog vremena proveo pognut nad nakovnjem ziveci u nekom romanticnom dobu bar na par sati. mislim da vecina ljudi nezna kako je to probuditi se na selu prije zore i dok padaju plahte snjega spustiti se u kovacnicu i zapaliti vatru u kovackoj peci i umetnuti nutra neugledni komad celika....to vrijeme mi je kao da sam ga proveo na rohanskoj ravnici...