Autor Tema: puukko - kovanje  (Posjeta: 22632 vremena)

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #45 u: 25. 09. 2009. 19:56:07 »
ovu temu treba preimenovati.....
puukko - umjetnost....
 just
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline Baki

  • K 100
  • **
  • Postova: 254
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #46 u: 29. 09. 2009. 15:16:06 »
 d4 d4

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #47 u: 23. 11. 2009. 18:32:19 »

ovu temu sam pokrenuo na nekoliko foruma i koliko je suditi po postovima odlicno je prihvacena, zato vam sad pisem sljedece (moram samo paziti da ne zvuci presluzbeno jer se ipak radi o prijateljskom druzenju uz vatricu)...


nas par kovaca nalazimo se jedan dan u kovacnici i malo bumo lupali. ja cu odrzati "demonstraciju" izrade puukko noza od odabira materijala, kovackog varenja, kovanja, toplinske obrade do ostrenja, a jos neki decki nesto, ovisi kako se dogovorimo. u glavnom, bar jedan noz bi se trebao napraviti od a do zh. uz, naravno, sva moguca pitanja koja ce biti postavljena i odgovore koje cemo moci smisliti.

sve u svemu, trebalo bi biti zabavno i poucno!

neke smjernice:
1. odjeca i obuca primjereni kovacnici - robusnije, nema suza ako se zamaze, nezapaljivo na prvi pogled i sl.
2. zastitna oprema - zastitne naocale donesite sami ili ce te dobiti neke moje zmazane i mutne, a ostalo nije potrebno
3. nema cuge (alkohola), nema klope (cisto iz higijenskih razloga)...uzmite si par kovanica za aparat za kavu ili caj.
4. zdrava logika - obavezno

jedini problem koji se moze desiti je da dode previse ljudi i da to vise izgleda kao plac nego kao neka kvalitetna demostracija nekih vjestina, pa 10 ljudi, mislim da bi bilo maksimum. zato, ako zelite prisustvovati, posaljite mi mail i ako vam odgovorim potvrdno, slobodno dodete.

akcija je u:

sesvete - krizanje industrijske ceste i jelkovecke ceste (tam se nademo i onda u kovacnicu, 50 metara od krizanja)
12.12.2009 (subota)
7:00 - 13:00 (u 8 palim vatru, pa ko ziv ko mrtav)
kontakt: 091/ 901 48 18

najlaksi put ako se krece iz dubrave prema sesvetama: desno na krizanju kod zgrade na kojoj pise SAMSUNG (europa trade), ljevo na drugom semaforu. stati na krizanju kada se uoci velika crvena hala sa natpisom na krovu "RB". cimnuti na mob i netko dode iz kovacnice po vas.

eto, toliko od mene za sada, ako dode do nekih promjena, tu postam.

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #48 u: 23. 11. 2009. 18:39:45 »
Svaka cast!  zagi bravooo Decki koji ste u blizini imate priliku da se malo opustite uz nesto sto nije svakodnevica i vidite umjetnike na djelu.

Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #49 u: 23. 11. 2009. 19:20:42 »
Svaka cast na ovoj akciji!  d4

Ja bi rado navratija, bas mi zena kupila neku majicu koja mi se ne svidja  ;D, al kod mene je sezona u punom jeku pa ako neko pozeli nauciti kako koperati i ispolirati brod mogu i ja organizirati neku prezentaciju ;)

Offline TOMISLAV KT

  • K 100
  • **
  • Postova: 307
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #50 u: 16. 12. 2009. 10:43:01 »
Napokon da postavim koju sliku sa prezentacije izrade puukko noževa 12.12.2009. Bilo je fenomenalno . Dečki su susretljivi i odgovarali su na naša pitanja. Čak su nam ponudili da se i sami okušamo u izradi noževa.
I AM CROAT IZ INATA

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #51 u: 17. 12. 2009. 19:05:28 »
za pocetak bih se htio zahvaliti svima koji su dosli na okupljanje. nadam se da vam je bilo poucno i zabavno. sto se slika tice, ako imate slobodno postavite, ja na zalost nisam imao vremena slikati. za sljedece okupljanje obecajem toplije vrijeme, klopu i puuno vise vremena;)

prije par tjedana dosla je narudba za leuku impozantnih dimenzija, u nastavku su slike i opis postupka. iako se sam postupak ne razlikuje puno od prethodno prikazanih osim po dimenzijama komada, mislim da bi bilo interesantno za pogledat.

ispricavam se na losim slikama ali to je jer sam malo precjenio fotic na mobitelu, al sta sad, moramo se patiti sa time sto imamo.

na prvoj slici je lezaj koji ce biti sredisnji dio ostrice. kovacki sam odrezao dio lezaja po obodu sa obje strane da se rijesim utora koji, da sam bez toga nastavio kovati, bi se izduzili i ostali kao zarez po cijeloj unutrasnjosti noza.










onda je krenulo kovanje zeljeza za stranice.



i onda slijedi brusenje i pripasavanje…





…i kovacko varenje u modificiranoj vatri jer se radi o povecem komadu.



sve to za ovo



komad mi se cinio ok, varovi su bili relativno dobri, manje rupice su  trebalo jos koje grijanje da se do kraja zavari i bilo je dosta “mesa” za privest cijelu stvar kraju.

no desilo mi se da je oksidacija u peci pojela gotovo svo zeljezo sa strane noza. neznam sto je tocan razlog, moje drzanje komada preblizu srca peci gdje je kolicina kisika jos uvijek visoka ili neko cudno mjesanje plinova zbog modifikacija u peci..sve mi je nekako mutno jer tada na to nisam obracao paznju ali sta je tu je, zeljeza je otislo previse da se nastavi i mora sve krenuti ispocetka.

na sljedecoj slici je novi komad spreman za kovacko varenje, ovaj puta sa puuuno debljim stranicama koje ce kisik toliko “pojesti” za vrijeme kovanja da ce na kraju ispasti normalne.



cijeli proces je dalje bio po planu…komad iskovan i ugrubo pobruse.





nakon brusenja fazete - spreman za kaljenje



Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #52 u: 17. 12. 2009. 19:06:24 »
dimenzije su 250x40x4. prije slikanja je odstajao jedno vrijeme u octu da dobije kontrast izmedu celika i zeljeza.













kaj velite?

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3977
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #53 u: 17. 12. 2009. 19:24:42 »
odlično!svaka čast! bravooo bravooo


a kako i s čime radiš brušenje oštrice i onog dijela iznad njega?
dali je to po nekom pravilu,kutevi u odnosu na debljinu i visinu oštrice ili od oka?

Offline Schultz and Larsen

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6349
  • Carpe diem tail gunner
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #54 u: 17. 12. 2009. 19:38:06 »
 zagi Bas lijepo d4 d1 A i drago mi je da neko pise detaljno o materiji o kojoj se i malo zna iz prve ruke
Schultz & Larsen
systematic precision
One shot, one skill....

Keep your friends close, but enemies closer

JA SAM JARAC ZIVODERAC, ZIV KLAN NE DOKLAN....

Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #55 u: 17. 12. 2009. 20:10:47 »
odlično!svaka čast! bravooo bravooo


a kako i s čime radiš brušenje oštrice i onog dijela iznad njega?
dali je to po nekom pravilu,kutevi u odnosu na debljinu i visinu oštrice ili od oka?

brusenje zavisi od noza do noza, u ovom slucaju je islo prvo ugrubo sa fleksericom, tracnom brusilicom i turpijom. nakon kaljenja, vodobrusni papir i kamen.

ne bih bas rekao da se drzim pravila ko pijan plota ali ih uzmem kao smjernicu.

ako pod onaj dio iznad mislis na leda noza, to radim sa turpijom, htio sam da cijela stvar bude malo grublje izvedbe.


Offline stari-nakovanj

  • K 100
  • **
  • Postova: 190
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #56 u: 04. 01. 2010. 18:38:01 »
evo par novogodisnjih.

materijal je celik za lezajeve.



















Offline Ry1

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1152
  • Shine on You Crazy Diamond
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #57 u: 05. 01. 2010. 07:10:36 »
Mogao sam ovo i na PP ali nema veze. Sto vise gledam tvoje ostrice sve vise mi se svidjaju,a svidele su  mi se na prvi pogled.
Rad zaista izgleda lepo , a u kvalitet ne sumnjam.
Zanima me da li ti na takav nacin i od tih materijala kujes iskljucivo puukko ostrice ili mozes (i hoces) da uradis i nekakv drugi oblik ostrice?
Ako je odgovor da, sam odluci da li cemo preliminarne razgovore obavljati ovde ili privatno.
pozdrav
Ry
A sto se lova po Australiji tice, pa tamo je i lisica naseljena iz Evrope i jos se nisu privikle na novu sredeinu .
Zato tako i sevljaju kao muve bez glave po Australiskoj divljini ,a dok tako preplasene tumaraju lak su plen dobrim strelzima.

Offline dejalovac

  • K
  • *
  • Postova: 22
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #58 u: 05. 01. 2010. 13:13:56 »



ovo sam napravio od testere  za metal koja je ista kao i ona sto se stavlja na cirkular z asecenje drva.
prvi noz koji sam napravio i nije lose ispao,bar po mom misljenju,mora da se odrzava jer je sklon korodiranju.
Nakovanj voleo bih tvoje misljenje.
Ovde u mojoj okolini nema ni jednog majstora kovaca da odem malo na zanat jer mi je zelja da pocnem sa kovanjem,steta sto nisam blizu tebe.

Offline dejalovac

  • K
  • *
  • Postova: 22
Odg: puukko - kovanje
« Odgovori #59 u: 05. 01. 2010. 13:21:06 »


i ovu macetu sam ja napravio od istog materijala kao i noz
tri dana je bila na krcenju i probijanju puteva po lovistu i nikakvo joj ostrenje nije trebalo
kazi mi kom obliku noza spada ovaj sto sam napravio,kako se zove ovakav noz?
HVALA