Autor Tema: ciscenje leopardovog krzna/koze  (Posjeta: 1988 vremena)

Offline ante03

  • K
  • *
  • Postova: 3
ciscenje leopardovog krzna/koze
« u: 19. 12. 2012. 00:21:27 »
Ljudi bok, evo novi sam na forumu jer trazim vec danima odgovor na svoje pitanje na koje nitko ne zna odgovor. Imam leopardovo krzno/kozu u kuci, to je moj did davno donio sa sobom sa nekog puta, medutim dugo vremena je to krzno visilo u kuci na selu, i sad sam je ja donio kod sebe, medutim to krzno ok izgleda, ima i sape i nokte, glava nije cijela nego je oderana koza sa nje ali ima ocnjake. Ali ta koza nema onu tkaninu ispod sebe. I sad bi ja to objesio na zid, medutim neki ljudi su mi rekli da to nije dobro ako u kuci ima djece, da to moze biti prljavo ovo ono i te gluposti, mene sad zanima dali ja IKAKO  mogu oprat tu kozu, ili je poslati nekome na "remont" da je malo pogleda, popravi, ocisti i postavi ono sto ide ispod. Eno ja sam je objesio na zid, dlaka super izgleda samo sto mu se sape malo osjete, imaju neki miris. Znate li vi jeli to moze imati neke bakterije na sebi, jeli postoji neki bakteriocid da to poprskam ili nesto slicno. Cak sam to mislio poslati u kemijske cistionice ali sve sam zvao i nitko to ne radi, zvao sam neke krznare u zagrebu ali oni kao to ne znaju. Koza izgleda kao slika u prilogu, bez postave.  Pa vas molim ako itko zna kako da to ocistim ili kome da posaljem to da mi ga lipo sredi bio bi vam zahvalan, i jeli to opasno da visi na zidu...  just

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #1 u: 19. 12. 2012. 22:21:21 »
Jednom sam negdje čuo da se krzno objesi na laganoj buri, da se tako očisti  ččč, što se bakterija tiče ne bih znao.

Offline ante03

  • K
  • *
  • Postova: 3
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #2 u: 21. 12. 2012. 03:04:18 »
 d4 a cuo sam i ja to, i jos nesto da se sa kukuruznim brasnom pospe i dobro utrlja i onda iznese na buru ili kad je juzina... A neznam ni sam, nemam sta izgubt, pokusat cemo

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #3 u: 21. 12. 2012. 14:54:22 »
ima li taj čovjek Cites za tu macu ?

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #4 u: 21. 12. 2012. 19:15:18 »
Probaj se obratiti u Hrvatski lovački savez i ako budeš mogao porazgovarati sa gosp. Mladenom Milašinovićem koji je donedavno bio kustos Hls-a, možda ti on da neki savjet.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline ante03

  • K
  • *
  • Postova: 3
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #5 u: 21. 12. 2012. 20:47:47 »
@evaeva hvala na savjetu, pokusat cu...  d4

Offline PTIČAR

  • K
  • *
  • Postova: 87
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #6 u: 21. 12. 2012. 21:34:19 »
Kukuruzno brašno je ok a za sjaj je najbolji med rastopljen u mlakoj vodi samo treba paziti kod doziranja ovisno o vrsti, nesmije biti od repice.

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #7 u: 22. 12. 2012. 10:14:37 »
Mladen, koji je inaće izletio iz Saveza (jer su njegovo mjesto namijenili drugome) je poznati preparator, svakako se njemu obrati.
Možeš i ministarstvu kulture tako da ti prije doma šibnu inspekciju i traže porijeklo a bez valjane dokumentacije se može sebi natovaroti veliki problem

CITES !!

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #8 u: 22. 12. 2012. 15:11:05 »
E sada idemo iz krajnosti u krajnost, valjda netko zna nekog dobrog preparatora da ti ga preporuči.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #9 u: 22. 12. 2012. 15:36:10 »
nije krajnost, nitko neće ni pogledatui nešto što nije pokriveno dokumentacijom a nadasve leopard CItesom !


kao da pitaš da ti netko sredi pušku za koju nemaš papire

Offline jatagan

  • K 100
  • **
  • Postova: 380
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #10 u: 23. 12. 2012. 17:34:03 »
Ja koliko sam uspio razumiti iz gore navedenoga kolega trazi savjet kako da ocisti staro leopardovo krzno a ne kako da dobije CITES dozvolu za njega.Prema tome ostavimo CITES za neku drugu temu.Svaki majstor koji se i malko
bavi obradom krzana bilo koje vrste bio on krznar ili preparator ili neki samozvani specijalac u tom poslu trebao bi znati odgovor na gore postavljeno pitanje.Evo ja cu pokusati da ti dam savjet u najmanju ruku kako bi to trebalo
profesionalno odraditi.
Ako hoces krzno trajno sacuvati kao prvo krzno treba mekano ustaviti (ako nije dosad ustavljeno)a to znaci to treba uraditi majstor koji to radi.
Ako je krzno vec ustavljeno onda ga trebas dobro oprati u mlakoj vodi i deterdzentu (najbolji je industrijski deterdzent jer nesadrzi nikakve parfeme)dobro izaprati deterdzent.Poslije pranja krzno treba zastitu od moljaca i trajnu konzervaciju a to se radi ovako.Kemijsko sredstvo pod imenom EULAN(citaj OJLAN)mozes dobiti kod svakog
profesionalnog preparatora ili krznara.Eulan se rastopi ili razmuti u posudi sa mlakom vodom krzno se potopi ostavi da odstoji 15-20 minuta,iscentrifugira(dobro zacijedi) i razapne na dasku da se osusi.Nakraju izmeksa i to je to.
Ovi savjeti gore sa nekakvim medom uf ili brasnom je pravi put da zauvijek izgubis djedovu uspomenu.

Offline PTIČAR

  • K
  • *
  • Postova: 87
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #11 u: 23. 12. 2012. 22:08:01 »
 d4

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #12 u: 24. 12. 2012. 09:14:10 »
 d4!!

(jedan majstor je tako prije 4 god uzeo jedno krzno leoparda u popravak pa su mu kucnuli na vrata i poslje obilatog pretresa i cjelokupnog inspekcijskog nadzora poslovanja tu kožu oduzeli uz obilatu kaznu + ostadoše bez iste)

Offline PH DBK

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1005
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #13 u: 24. 12. 2012. 09:15:45 »
...... jer nije imao CITES

....... kojeg ne može dobiti naknadno jer isto vrijedi 6 mjeseci

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: ciscenje leopardovog krzna/koze
« Odgovori #14 u: 24. 12. 2012. 10:18:21 »
CITES je zaživio i dobro je znati slijedeće:

on je trebao imati CITES izlazni zemlje izvoznice, i prije dolaska u RH ishoditi CITES ulazni od Ministarstva kulture, jer ga ne možeš ishoditi kad već dođeš u RH

ali čovjek nije to pitao nego kako da očisti STARO krzno, a ne novo

ako znate napišite, ako ne nemojte opterećivat čovjeka nepotrebnim stvarima





 
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading