Autor Tema: Dalekozor  (Posjeta: 185699 vremena)

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Dalekozor
« Odgovori #30 u: 06. 09. 2007. 12:21:59 »
Poštovani kolega!
Ja se trudim objasniti nešto forumašima ,koji su prvenstveno mladi ljudi i mladi lovci , a neki još to i nisu ,teminima koji su u upotrebi u stručnoj literaturi za polaganje ispita i koji se koriste u svakodnevnom komuniciranju meču lovcima
Hrvatske Domovine Sin.

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Dalekozor
« Odgovori #31 u: 06. 09. 2007. 12:55:29 »
Poštovani kolega!
Ja se trudim objasniti nešto forumašima ,koji su prvenstveno mladi ljudi i mladi lovci , a neki još to i nisu ,teminima koji su u upotrebi u stručnoj literaturi za polaganje ispita i koji se koriste u svakodnevnom komuniciranju meču lovcima

pa i ja sam mlad a i lovac i ja se trudim objasniti nesto u sto se razumijem kao i svi ovdje prisutni,naime to i je svrha foruma,moji postovi su i vise nego razumljivi i koristim svakodnevne izraze,osim toga ne vidim cemu ta polemika

a kad smo vec kod svakodnevnih izraza
sumracna jakost=drugi korijen umnoska promjera objektiva i povečanja dalekozora
Veca vrijednost sumračne jakosti-dalekozorom je lakse gledati u uvijetima losije vidljivosti

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Dalekozor
« Odgovori #32 u: 06. 09. 2007. 13:20:44 »
Bez uvrede, nije polemika več sugestija
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Dalekozor
« Odgovori #33 u: 06. 09. 2007. 15:29:30 »
mislim da je to stvar pertipikularne prirode i ne spada u domenu nikakvih irogenih funkcija ni asinuacija,, pa cak i šire  ;D ;D ;D ;D mislim na oko  :D

Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Dalekozor
« Odgovori #34 u: 06. 09. 2007. 15:35:41 »
looooooooooooooooooooooooooooooooool,cek da prolistam rijecnik stranih rijeci ;D

admini sorry na OT

ADMIN=> prihvača se.. samo da ne izmakne kontroli...
« Zadnja izmjena: 06. 09. 2007. 15:43:19 od Nikola »

Offline Jurica

  • K 100
  • **
  • Postova: 425
Odg: Dalekozor
« Odgovori #35 u: 06. 09. 2007. 15:36:50 »
neces nac nis pametno. ;D

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Dalekozor
« Odgovori #36 u: 08. 09. 2007. 12:39:23 »
Formule su ok ali danasnje fizicke nedostatke samih leca nadopunjevaju jako vazni kemijski premazi samih leca te nacin samog brusenja.Formule izracunavanja vise ne igraju preveliku ulogu.Recimo sa 8x56 Swar je bolje u sumrak nego sa nekim nisko budzetnim koji ima 12x56 ččč

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Dalekozor
« Odgovori #37 u: 08. 09. 2007. 13:59:23 »
Ljudi, imam stari BOC made in USSR 7x50, znam da nije nista posebno, ali ono sto je zanimljivo ima dodatna stakla koja se stavljaju na okulare zavisno od uslova, nekakvi zuti i tamno zeleni, ovi zuti su fantazija za vece, sumrak cak i za dobar pun mjesec....
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

MAUZ

  • Gost
Odg: Dalekozor
« Odgovori #38 u: 09. 09. 2007. 00:10:18 »
Kume, da nije BPCč

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Dalekozor
« Odgovori #39 u: 09. 09. 2007. 22:28:12 »
Potpisujem Lazare, provjereno...
Isprobao jeftinjake, japance, ZRAK, Olympus, SWAR, i razlika je baš onih 15 min u sumrak i rekao bih kad je u pitanju izmaglica, rano jutro i svitanje...


Offline medicus

  • K 500
  • ***
  • Postova: 862
  • A cane non magno saepe tenetur aper.
    • http://piceapungens.com/
Odg: Dalekozor
« Odgovori #40 u: 09. 09. 2007. 23:49:03 »
Ja bas nebi vukao paralelu izmedju swar i nekog od 20 eura,to mi je otprilike kao usporedba mercedesa e klase i yuga,mislim da ne treba mijesati kruske i jabuke,ako usporedjujete onda usporedite dva dalekozora jednake kvalitete,znaci dva swar pri cemu jedan i drugi imaju jednake premaze leca samo razlicit objektiv i povecanje-tu se vidi velika razlika i bitne su formule,ista stvar vrijedi za usporedbu dva jeftina dalekozora.A naravno da posluze i ovi jeftiniji,i dobri su za nas obicne smrtnike ;D,a sto se tice sumraka ne preostaje nam drugo nego skiljit i naprezat oci pa mozda nesto i vidimo :)

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: Dalekozor
« Odgovori #41 u: 10. 09. 2007. 07:58:18 »
Prošle godine na IWI počastio sam se Zeisom 20x80 s mehaničkom stabilizacijom slike. Bilo je malo frke preko granice . Ali osim što je težak , boljeg nisam imao.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: Dalekozor
« Odgovori #42 u: 10. 09. 2007. 08:11:40 »
Ja bas nebi vukao paralelu izmedju swar i nekog od 20 eura,to mi je otprilike kao usporedba mercedesa e klase i yuga,mislim da ne treba mijesati kruske i jabuke,ako usporedjujete onda usporedite dva dalekozora jednake kvalitete,znaci dva swar pri cemu jedan i drugi imaju jednake premaze leca samo razlicit objektiv i povecanje-tu se vidi velika razlika i bitne su formule,ista stvar vrijedi za usporedbu dva jeftina dalekozora.A naravno da posluze i ovi jeftiniji,i dobri su za nas obicne smrtnike ;D,a sto se tice sumraka ne preostaje nam drugo nego skiljit i naprezat oci pa mozda nesto i vidimo :)
Ne treba mješati kruške i jabuke... Nikako, ali ja sam htio samo iz svog kuta gledišta reči kako se meni čini situacija kod tih dalekozora... Normalno da onaj jeftinjak nije istih karak. kao SWAR ...

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Dalekozor
« Odgovori #43 u: 10. 09. 2007. 10:04:26 »
Kume, da nije BPCč
Nije pise cirilicom BOC!!!
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)

Offline medo

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4140
  • Metaka, pusaka i sexa nikad dovoljno......
    • Hunting Agency
Odg: Dalekozor
« Odgovori #44 u: 10. 09. 2007. 18:47:50 »
Cijena igra ulogu ponekad ali u zanje vrijeme bas i ne .Razlika je u zadnjih 15 min i Swar je tu naj ali tokom dana ima masu jeftinih i kvalitetnih koji pruzaju istu sliku. Preko dana kod dalekozora cijena ne igra nikakvu ulogu vec kvaliteta samog brusenja leca ali pri smanjenoj vidljivosti premazi dolaze do izrazaja.Ipak nikad si ne bih kupio Swar jer je bezobrazno skup dok danas postoje bar 3 proizvoda gotovo iste kvalitete po mnogo nizoj cijeni.Probao sam Burrisa,Leupolda,Leicu,zeissa,Hawke,Tasco itd. i za lovca sa dobrim vidom svi su dobri ako su novije proizvodnje jer premazi se razvijaju stalno.