Forum LOVAC

Optike i nosači => Optike => Dvogledi i monokulari => Autor teme: Boris - 14. 07. 2007. 00:50:19

Naslov: Dalekozor
Autor: Boris - 14. 07. 2007. 00:50:19

Evo malo me zanima ako ima ko kakvih slika od dalekozora koje koristite, kakve su im karakteristike i cijenovni razredi. Gdje ih ima povoljno za nabavitič


Što je best buy, što je se koristi... 8)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: MAUZ - 14. 07. 2007. 01:01:09
Imam rusa nekog od prije 15 godina 10x50. Priznajem nezgrapan... Ali Zeiss Jena odradila posao, i poslije toliko kisa, blata, gubljenja... radi kao Zeiss.Valja ga obloziti necim da ne lupka o oruzje, vabilice dugmice, jer je metalni... Mislim da je placen nenormalno jevtino u to vrijeme, ali sada mu skocila cijena. Svako grlo koje je vidio = 1 Euro, a svaki sexualni cin 10 Eura... Ne bih ga dao ispod 1000!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: matt - 14. 07. 2007. 14:16:29
isto stari ruski kao MAUZ-ov
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Huntercro - 14. 07. 2007. 23:34:28
stari ruski 12x40 po danu fenomenalan sa sumrakom gubi svoj dio kvalitete
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Vanja - 15. 07. 2007. 02:43:35
Swarovski 10X42. Super dalekozor koji mi omogučava kvalitetno osmatranje divljači i trofeja, jer se ja s lovom ipak bavim profesionalno. Ja kao pratioc si ne smijem dozvolit velike greške u osmatranju i zato imam kvalitetan dalekozor. To je stvar koja je jako važna i koju ću imat slijedečih 30 godina, ako ću ga paziti. A pazim ga ko oko u glavi.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Jurica - 15. 07. 2007. 21:13:21
evo ja sam nedavno uzeo Nikon Action 8X40 8,2* i volio bi ga ukrstiti sa Vanjinim Swarovskim. Mislim da bi dosli na istu kvalitetu slike bez obzira na cjenu i ime. Moramo to probat,Vanja. Ja sam sam kad sam ga kupovao imao u ruci 6 razlicitih proizvodaca i kad sam digao zadnjeg,Nikona, aaaaaaaa. Ca je to napravila i moja zena kad je pogledala kroz njega. Cjena,,,130 Eur :)
karakteristike:
Magnification (x)
8
 
Objective Diameter (mm)
40
 
Angular field of view (real/degree)
8.2
 
Angular field of view (apparent/degree)
65.6
 
Field of view at 1000 meters (m)
143
 
Exit pupil (mm)
5
 
Relative brightness
25
 
Eye relief (mm)
17.2
 
Close focusing distance (m)
5
 
Interpupillary distance (mm)
56-72
 
Weight (g)
855
 
Length (mm)
138
 
Width (mm)
187
 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 16. 07. 2007. 09:18:21
ja koristim onog starog prastarog rusa 8x50 ak se ne varam. to sam dobio od oca jer on prestao iči u lov. to su oni stari vojni crni negumirani. uglavnom, dalekozor je mrak mrak mrak! gledao sam na različite dalekozore od mnogo "kvalitetnih" proizvočača no ne bih ga mijenjao za ništa! za sumrak je kao stvoren pogotovo! inače, od ovih novijih populatnih proizvočača, preporučio bih LEUPOLDOVE. no, naravno, o ukusima se ne raspravlja  ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Aguila - 09. 08. 2007. 14:15:27
Ja namjeravam nabavit Olympus 10x50 DPS I, znam di nije neki vrhunski ali cijena je Ok (oko 480 kn)a mislim da ce poslužit svrsi. Ako netko ima iskustva ili saznanja o navedenom neka malo prokomentira.
Pozdrav! d5
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 09. 08. 2007. 16:33:34
ja sigurno imam iskustva sa recemo jeftinim stvarima!
ja sam si kupio prvo dalekozor od 350,00kn pa od 100,00eura pa za 550,00kn i sve sam ih razdjelo!
to ti je najgore sto mozes napraviti koliko sam dao vec novca za ova tri mogo sam si super dalekozor kupiti!
skoro 2000,00kn sam dao na te dvoglede i sad nemam ni jednog jer ne valjaju ni jedan
bolje skupljaj po 450,00kn godisnje pa si kupi za par godina pravi!!!
cak su i bolji ovj rusa 8x50 sto skyangel ima nego ovi novi
ja si isto trazim tog ruskog nekoga polovnog jer su zaista dobri bar su bolji od ovi sto sam ja kupovo!
a sad me bas zanima ovaj sto je jurica kupio bas bi volio pogledati kroz njega!!!
pozdrav
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 09. 08. 2007. 16:53:46
Ja sam ih isto isprobao masu i cijena cesto puta nije uvjetovala kvalitetu. Onaj od 550KN je bio bolji od onoga od 1150 ipak  600-1200 KN je dovoljno za kvalitetni dalekozor osim ako nije Swar,Zeiss ili sl.
 Nedavno sam lovio s profesionalnim lovcem na jelene kojemu je dalekozor najvazniji dio opreme. Pokazao mi je jedno 30 dalek. do 5000KN vrijednosti ipak njegov najdrazi je neki Jagdmaster 7x50 ili slicno vrijedan 100Eura. Slika je ostra izuzetno i oblik podatan za stavljanje pod jaknu,a gumiran je skroz i pri padanju u vodu nije bilo problema.
 Probaj Nikon ili Leupold Dalekozore-odlicni su.

Problem je sto mnoge kompanije rade za istocno i zapadno trziste i najcesce u HR zavrsi ono za istocno s tim da se cijena ne mijenja.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Mladjan - 09. 08. 2007. 21:15:08
Ja koristim Minox 10x42 BV model i prezadovoljan sam sa njime
Kako mi rece neki poznavalac Optika da on ima 50 slojeva stakla a Zess i Swarowski 70 slojeva zato im je i cena 70% veca a sto rece kolega kad sam ga kupovao imao sam u rukama najmanje deset razlicitih proizvodjca i ovaj se podudario sa kvalitetom i cenom za moje potrebe
http://www.technikdirekt.de/main/de/143787/-/Article.htmlčvalidsession=2007-08-09-21-07-35&referer=VKNR_484&language=de
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 10. 08. 2007. 08:32:38
Rožnica čovječjeg oka mislim da se ne može raširit više od 7 mm, stoga prvi broj na oznaci ne bi trebao biti veči od 7 (8). A drugi regulira ulazak svjetlosti ovisno o promjeru. Naravno  tu dolazimo do današnjeg vremena i premaza na lečama koji čine čuda. Mislim da svakog prosječnog lovca kod nas nešto oko 7X50 bi trebalo zadovoljit. Naravno da ukus i financije odrečuje kaj čemo kupit. Mislim da je dobro rješenje kaj je Jurica napravio. Došao u dučan i usporedio 5-6 različitih i uzeo najbolje kaj je tamo bilo. A ne uzet 5 komada, a niti jedan ne valja i ne zadovoljava tvoje potrebe, ko da ga nemaš. Imaš a ne služi svrsi ili te ne zadovoljava. Najgora kombinacija.
Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino, čitaj nekvalitetno.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 10. 08. 2007. 13:19:29
Šarenica ljudskog oka ima promjer od 5 do max 7 mm,to prvenstveno ovisi o dobi osobe ali je to svojstvo takodjer individualno za svaku jedinku,mladje osobe imaju promjer otprilike do 7 mm,dok starije osobe imaju promjer 5 mm,pa pri kupnji dalekozora treba prije svega obratiti pozornost na promjer izlazne pupile,pozeljo je i da je objektiv sto veceg promjera jer time ulazi veca kolicina svjetla pa je slika jasnija.Izlaznu pupilu izracunas tako da promjer objektiva podjelis sa povecanjem,znaci ako si mladje osoba preporucam ti 8x56 ili 7x50 a ako si u godinama 10x50,steta je platiti desetak tisuca kuna dalekozor koji nece ispuniti mogucnosti tvog oka.Ako imas mogucnosti uzmi Steiner(duplo jeftiniji od swar. a jako dobar),nikon......

ja imam hawke,j :-X ga,nema se para za steinera d4

eh da,ako imas naocale obrati pozornost na oznake na dalekozoru,ako nema oznaku "B" kroz dalekozor se gleda bez naocala jer u protivnom gubis dio vidnog polja.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: podravec - 10. 08. 2007. 13:45:18
U katalogu frankonia ima marka Lichter dalekozora, povečanje 9×63, za oko 200 eura. Piše da daju garanciju 30 god., ak sam dobro pročitao.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 10. 08. 2007. 19:06:42
U katalogu frankonia ima marka Lichter dalekozora, povečanje 9×63, za oko 200 eura. Piše da daju garanciju 30 god., ak sam dobro pročitao.
Garancija ti ne garantira da je kvaliteta slike dobra te da ti sami dal. odgovara. Prije kupnje najprije probaj. Ta marka je dobra ali nitko ne kaze da te i Hawke ili BSA nece zadovoljiti. Najprije se mora probati jer Medicus i Dean su dosta dobro obradili problem. Meni su jeftini znali biti sasvim dobri d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: podravec - 11. 08. 2007. 12:52:46
Kužim, ja imam onaj vojni obični 8×30, pa to ništ ne valja. Moram si kupiti nešto 1000-1500 kn za iduču sezonu. Jer s ovim čim počne padati malo mrak ili je maglovito zaboravi da češ nešto dobro osmotriti.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 14. 08. 2007. 13:33:58
preporuka su leupold iz iskustva. s njima dobijete najbolji omjer cijena/kvaliteta kolko sam usporedio u zadnjih par mjeseci.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 14. 08. 2007. 13:42:19
Dobar izbor je i Nikon, odlične optike! Treba probat i usporedit da se uvjeriš.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Jurica - 14. 08. 2007. 16:14:32
ovaj Nikon je dosta ljudi ocjenilo odlicnim. Imam ga i ja. dode samo 120 Eur a ima perfeknu sliku. Testiran cak i u mraku i volio bi ga testirati zajedno sa Swarom jer mislim da bi se Swar posramio
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: podravec - 17. 08. 2007. 06:49:27
koji je to nikonč 8×56č Ja sam zainteresiran da si kupim takav ako je stvarno tako dobar i takva cijena
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 17. 08. 2007. 08:38:12
8X40 je ako se dobro sječam. Ja sam gledao kroz njega i mali je strava. Kompaktan, je.. dobra slika i u sumrak. Treba probat! Stvarno dobar dvogled!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Jurica - 17. 08. 2007. 11:02:54
Nikon activ 8X40 sa kutom od 8,2 stupnja. Lako ti ga narucim iz Amerike. vec imam jednog u narudzbi.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: podravec - 17. 08. 2007. 14:57:20
Kolko bi došao nikon 8×56č Htio bi si kupiti takav dalekozor, da se dobro vidi u sumrak ili svitanje. Odredio sam 1000-1500 kn za dalekozor, što mi vi predlažete ljudič
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 17. 08. 2007. 15:00:15
Uzmi ovaj koji Jurica nudi, nečeš požalit. Bolje je jače, ali tko zna koliko je para i postavlja se pitanje opravdanosti.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 17. 08. 2007. 15:37:58
Ako imas mogucnosti isprobaj nikon,pa odes recimo do domjankovica i isprobas kaps,hawke i steiner(ima neki model vec od 1200 kn),pa jos koji ducan i onda kupis ono sto ti najbolje odgovara,cuo sam nesto da je hg spot poceo prodavati neke stvari od nikona pa pogledaj i tamo....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hunter - 17. 08. 2007. 20:51:16
auuu 120 eura za ovaj nikon, imali ko zainteresiran da mu donesem za 100 eura isti takav nikon action 8x40
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lovac - 17. 08. 2007. 22:15:24
Ovdje na linku je serija NIKON ACTION http://nikon.binoculars.com/series/nikon-action-binoculars-3335.html

A ovdje NIKON BINOCULARS  http://nikon.binoculars.com/čAID=18657&PID=1413356&SID=nicb1
naravno mi možemo samo sanjati o cijenama kakve su u americi

Action EX series: http://nikon.topica.ne.jp/bi_e/products/out.htm
(http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/opticsplanet_1964_142558323)
http://www.opticsplanet.net/nikon-8x40-action-binoculars-7216.html
imaju bar tri varijacije nicon action 8x40


Nikon 8x40 Action Camo Binoculars 7261
(http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/opticsplanet_1965_53072584)
Nikon 8x40 Action Binoculars VII Ultra Wide View w
(http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/opticsplanet_1965_8368077)
Nikon 8x40 Action Extreme Waterproof Binoculars 7238 w
(http://us.st11.yimg.com/us.st.yimg.com/I/opticsplanet_1965_265541195)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 18. 08. 2007. 11:33:15
ja naručujem sad leupold daljinomjer rxIV i optiku VXIII 3,5-10x50 iz amerike. www.skyoptics.com
uglavnom, taj skyoptics ima ogroman asortiman robe i šalju worldwide i opet ispadneš jeftiniji nego kod nas. na osnovnu cijenu dodaš još nekih 25-30% max i dobiješ kolko te košta sa isporukom kod nas.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 06. 09. 2007. 10:12:46
Niti šarenica(iris),niti rožnica ,več zjenica ( pupila) ima mogučnost širenja i sužavanja i to kod mladih ljudi do cca 7 mm. Zato kod kupnje dalekozora daleko više pažnje treba posvetiti sumračnoj vrijednosti dalekozora nego promjeru izlazne svjetlosti na okularu ,jer dalekozor ako ga se čuva može trajati čitav lovački vijek.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 06. 09. 2007. 12:10:23
Niti šarenica(iris),niti rožnica ,več zjenica ( pupila) ima mogučnost širenja i sužavanja i to kod mladih ljudi do cca 7 mm. Zato kod kupnje dalekozora daleko više pažnje treba posvetiti sumračnoj vrijednosti dalekozora nego promjeru izlazne svjetlosti na okularu ,jer dalekozor ako ga se čuva može trajati čitav lovački vijek.

a sto je ustvari zjenica nego naziv za otvor na sarenici,dakle ja i dalje stojim pri tvrdnji da sarenica ima sposobnost elasticnosti(sirenja i suzavanja) dok kod konstrikcije i dilatacije pupile  tj. miosis-a i midrijaze govorimo vec o patoloskim stanjima pupile ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 06. 09. 2007. 12:21:59
Poštovani kolega!
Ja se trudim objasniti nešto forumašima ,koji su prvenstveno mladi ljudi i mladi lovci , a neki još to i nisu ,teminima koji su u upotrebi u stručnoj literaturi za polaganje ispita i koji se koriste u svakodnevnom komuniciranju meču lovcima
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 06. 09. 2007. 12:55:29
Poštovani kolega!
Ja se trudim objasniti nešto forumašima ,koji su prvenstveno mladi ljudi i mladi lovci , a neki još to i nisu ,teminima koji su u upotrebi u stručnoj literaturi za polaganje ispita i koji se koriste u svakodnevnom komuniciranju meču lovcima

pa i ja sam mlad a i lovac i ja se trudim objasniti nesto u sto se razumijem kao i svi ovdje prisutni,naime to i je svrha foruma,moji postovi su i vise nego razumljivi i koristim svakodnevne izraze,osim toga ne vidim cemu ta polemika

a kad smo vec kod svakodnevnih izraza
sumracna jakost=drugi korijen umnoska promjera objektiva i povečanja dalekozora
Veca vrijednost sumračne jakosti-dalekozorom je lakse gledati u uvijetima losije vidljivosti
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 06. 09. 2007. 13:20:44
Bez uvrede, nije polemika več sugestija
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Jurica - 06. 09. 2007. 15:29:30
mislim da je to stvar pertipikularne prirode i ne spada u domenu nikakvih irogenih funkcija ni asinuacija,, pa cak i šire  ;D ;D ;D ;D mislim na oko  :D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 06. 09. 2007. 15:35:41
looooooooooooooooooooooooooooooooool,cek da prolistam rijecnik stranih rijeci ;D

admini sorry na OT

ADMIN=> prihvača se.. samo da ne izmakne kontroli...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Jurica - 06. 09. 2007. 15:36:50
neces nac nis pametno. ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 08. 09. 2007. 12:39:23
Formule su ok ali danasnje fizicke nedostatke samih leca nadopunjevaju jako vazni kemijski premazi samih leca te nacin samog brusenja.Formule izracunavanja vise ne igraju preveliku ulogu.Recimo sa 8x56 Swar je bolje u sumrak nego sa nekim nisko budzetnim koji ima 12x56 ččč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovacpd - 08. 09. 2007. 13:59:23
Ljudi, imam stari BOC made in USSR 7x50, znam da nije nista posebno, ali ono sto je zanimljivo ima dodatna stakla koja se stavljaju na okulare zavisno od uslova, nekakvi zuti i tamno zeleni, ovi zuti su fantazija za vece, sumrak cak i za dobar pun mjesec....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: MAUZ - 09. 09. 2007. 00:10:18
Kume, da nije BPCč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Nikola - 09. 09. 2007. 22:28:12
Potpisujem Lazare, provjereno...
Isprobao jeftinjake, japance, ZRAK, Olympus, SWAR, i razlika je baš onih 15 min u sumrak i rekao bih kad je u pitanju izmaglica, rano jutro i svitanje...

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 09. 09. 2007. 23:49:03
Ja bas nebi vukao paralelu izmedju swar i nekog od 20 eura,to mi je otprilike kao usporedba mercedesa e klase i yuga,mislim da ne treba mijesati kruske i jabuke,ako usporedjujete onda usporedite dva dalekozora jednake kvalitete,znaci dva swar pri cemu jedan i drugi imaju jednake premaze leca samo razlicit objektiv i povecanje-tu se vidi velika razlika i bitne su formule,ista stvar vrijedi za usporedbu dva jeftina dalekozora.A naravno da posluze i ovi jeftiniji,i dobri su za nas obicne smrtnike ;D,a sto se tice sumraka ne preostaje nam drugo nego skiljit i naprezat oci pa mozda nesto i vidimo :)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 10. 09. 2007. 07:58:18
Prošle godine na IWI počastio sam se Zeisom 20x80 s mehaničkom stabilizacijom slike. Bilo je malo frke preko granice . Ali osim što je težak , boljeg nisam imao.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Nikola - 10. 09. 2007. 08:11:40
Ja bas nebi vukao paralelu izmedju swar i nekog od 20 eura,to mi je otprilike kao usporedba mercedesa e klase i yuga,mislim da ne treba mijesati kruske i jabuke,ako usporedjujete onda usporedite dva dalekozora jednake kvalitete,znaci dva swar pri cemu jedan i drugi imaju jednake premaze leca samo razlicit objektiv i povecanje-tu se vidi velika razlika i bitne su formule,ista stvar vrijedi za usporedbu dva jeftina dalekozora.A naravno da posluze i ovi jeftiniji,i dobri su za nas obicne smrtnike ;D,a sto se tice sumraka ne preostaje nam drugo nego skiljit i naprezat oci pa mozda nesto i vidimo :)
Ne treba mješati kruške i jabuke... Nikako, ali ja sam htio samo iz svog kuta gledišta reči kako se meni čini situacija kod tih dalekozora... Normalno da onaj jeftinjak nije istih karak. kao SWAR ...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovacpd - 10. 09. 2007. 10:04:26
Kume, da nije BPCč
Nije pise cirilicom BOC!!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 10. 09. 2007. 18:47:50
Cijena igra ulogu ponekad ali u zanje vrijeme bas i ne .Razlika je u zadnjih 15 min i Swar je tu naj ali tokom dana ima masu jeftinih i kvalitetnih koji pruzaju istu sliku. Preko dana kod dalekozora cijena ne igra nikakvu ulogu vec kvaliteta samog brusenja leca ali pri smanjenoj vidljivosti premazi dolaze do izrazaja.Ipak nikad si ne bih kupio Swar jer je bezobrazno skup dok danas postoje bar 3 proizvoda gotovo iste kvalitete po mnogo nizoj cijeni.Probao sam Burrisa,Leupolda,Leicu,zeissa,Hawke,Tasco itd. i za lovca sa dobrim vidom svi su dobri ako su novije proizvodnje jer premazi se razvijaju stalno.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 10. 09. 2007. 22:23:10
leica je jos bezobraznija  d5 d5 d5
Uzasno bezobrazna :-\ :-\ :-X :( >:(
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 11. 09. 2007. 14:28:41
Meni je Leica dalekozor koji mi po ničemu ne izgleda lovački , bez obzira na vrhunsku kvalitetu.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 11. 09. 2007. 21:27:11
Meni je Leica dalekozor koji mi po ničemu ne izgleda lovački , bez obzira na vrhunsku kvalitetu.
Ma slazem se ali danas sve vise lovacka oprema slici na onu iz SF filmova.Sve cudniji i moderniji dizajni mi smetaju i odusevljavaju istovremeno. d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 25. 09. 2007. 09:20:35
U lovu na krupnu divljač dvogled je bar toliko važan koliko i puška, jer će nam pažljivim osmatranjem divljači omogučiti da utvrdimo da li je osmatrano grlo za odstrel -uzgojni ili trofejni, ili se pak radi o mladom, trofejno i uzgojno perspektivnom grlu, na koje se puška ne podiže. Kako se krupna divljač po pravilu pojavljuje u svitanje i u sumrak, dakle pod lošim svjetlosnimuvijetima, osnovni zahtijev je visoka sumračna vrijednost dvogleda. Kao univerzalni lovački dvogledi, odlični po danu i upotrebljivi u sumraku, smatraju se dvogledi čiji je objektiv promjera najmanje 40 mm (7 x 42, 8 ili 10 x 40). Pravi dvogledi za kasna večernja (ili rana jutarnja), čak i osmatranja u svijetlim nočima sa mjesečinom, trebaju imati promjer objektiva 50 ili više milimetara. To su uvjek teži i glomazniji dvogledi, što i nije od nekog večeg značaja jer se upotrebljavaju na čekanju. U pogledu konstrukcije dvogleda, razlikujemo one starijeg (ali nikako optički lošijeg) sistema "Porro" prizmama i doglede sa "krovastim" prizmama, koje ih čine užim, ali nešto dužim. Izbor izmeču ova dva tipa je samo stvar ukusa. Dvogledi novije proizvodnje često su presvučeni slojem gume, što je u lovu vrlo korisno, jer ne "zveckaju" u dodiru sa gumbima na odječi ili u dodiru sa puškom.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Kaligula - 22. 10. 2007. 20:12:14
Dali je netko od vas imao iskustva sa OLIMPUS dvogledima č
 Nisu preskupi,ali trebaju mi za sumrak i ranu zoru,pa se ne želim zaletiti pa da mi stoji doma u ormaru.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: draganco - 22. 10. 2007. 20:36:58
SWAROVSKI- Habicht 7x42GA Gumi armirung 8). Jedan od proverenih modela ili dalekozor za celu lovnu karijeru.Probao sam razno razne i ove i one.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 23. 10. 2007. 08:18:33
ja več duže vrijeme razmišljam o kupnji novog dalekozora i nemam pojma kaj kupiti... doduše, morao bih malo stati na loptu jer je novčanik presušio lagano. preskup je to sport jebote!!!  :-\

no dobro, kaj mi preporučate do 400€č
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 23. 10. 2007. 08:29:11
Nikon 8X40 koji je svojevremeno Jurica prodavao. Možda ima još jedan, ako nije prodao. Malo dvogled, a vjerujte mi, strava!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 23. 10. 2007. 09:46:03
Dali je netko od vas imao iskustva sa OLIMPUS dvogledima č
 Nisu preskupi,ali trebaju mi za sumrak i ranu zoru,pa se ne želim zaletiti pa da mi stoji doma u ormaru.
Meni su bili super d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 23. 10. 2007. 09:51:07
Nikon 8X40 koji je svojevremeno Jurica prodavao. Možda ima još jedan, ako nije prodao. Malo dvogled, a vjerujte mi, strava!

to je onaj mali jelč Nikon Actionč jel će on zadovoljiti u sumrak i zoruč kolika mu je cijenač
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 23. 10. 2007. 09:53:49
100-200 E tu negdje. Probaj, vidi, pa odluči. Nemoj kupit pa požalit. Nije nitko dovoljno bogat (bedast)da kupuje jeftino-nekvalitetno!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 23. 10. 2007. 09:59:10
Evo jedan link na kojem mi je neki izbor prema cjenovnom razredu. E sad pitam sve znalce za kojeg odavde bi se odlučilič Hvala.

http://www.skyoptics.com/Merchant2/merchant.mvcčScreen=CTGY&Category_Code=B3 (http://www.skyoptics.com/Merchant2/merchant.mvcčScreen=CTGY&Category_Code=B3)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 23. 10. 2007. 10:04:17
 Leupold  10x50 Wind River Mesa Cascade je sigurno best buy u ovom trenutku.Ja sam ga isprobao i znam one koji ga imaju.Izuzetan je i napravljen za teske uvijete d4
Poslao sam jednoga u Gospic prije 20 dana i tip je prezadovoljan.Kosta oko 350Eura.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 23. 10. 2007. 10:09:00
Evo jedan link na kojem mi je neki izbor prema cjenovnom razredu. E sad pitam sve znalce za kojeg odavde bi se odlučilič Hvala.

http://www.skyoptics.com/Merchant2/merchant.mvcčScreen=CTGY&Category_Code=B3 (http://www.skyoptics.com/Merchant2/merchant.mvcčScreen=CTGY&Category_Code=B3)
Svi su odlicni i imam dobra iskustva sa svima.Slika je ostra na svima jednako i nema razlika koji god izaberes ako su slicnih povecanja/leca.
Ipak Leupold 10x50 Wind River Mesa Cascades je najbolji izbor.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Jurica - 27. 10. 2007. 09:24:18
evo i mene ponovo. testirao neku noc sa ceke ovaj Nikon Action 8X40 sirokokutni i potpuno sam zadovoljan. Skoro u mrkloj noci mozes normalno osmatrat livadu do 250m. Srnjak se ljepo vidi u srednje visokoj travi.Prezadovoljan sam sa njim. Ako koga interesira imam jos jednog zapakiranog doma. 110 Eur
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Kaligula - 30. 10. 2007. 13:13:55
evo i mene ponovo. testirao neku noc sa ceke ovaj Nikon Action 8X40 sirokokutni i potpuno sam zadovoljan. Skoro u mrkloj noci mozes normalno osmatrat livadu do 250m. Srnjak se ljepo vidi u srednje visokoj travi.Prezadovoljan sam sa njim. Ako koga interesira imam jos jednog zapakiranog doma. 110 Eur
Aj molim te stavi neki link ili sliku da vidimo kak izgleda.
Još kad bi imao neke tehničke podatke ...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medicus - 30. 10. 2007. 13:43:57
evo i mene ponovo. testirao neku noc sa ceke ovaj Nikon Action 8X40 sirokokutni i potpuno sam zadovoljan. Skoro u mrkloj noci mozes normalno osmatrat livadu do 250m. Srnjak se ljepo vidi u srednje visokoj travi.Prezadovoljan sam sa njim. Ako koga interesira imam jos jednog zapakiranog doma. 110 Eur
Aj molim te stavi neki link ili sliku da vidimo kak izgleda.
Još kad bi imao neke tehničke podatke ...

Pročitaj ovu temu od početka i sve će ti biti jasno d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Max011 - 23. 11. 2007. 10:28:18
A sad malo jeresi. Imam več dva dvogleda-dalekozora ali mi se dopao ovaj Veber http://www.veber.ru/catalog/1/4/65/čdetails=825
za cenu od oko 100e pa bih molio da malo protresemo šta ko ima da kaže o istom. Takodje se dvoumim izmedju 10 i 8 x42. Znam da ima boljih ali su mnogo skuplji! ;D ;D ;D ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Gorki - 25. 11. 2007. 15:21:54
SWAROVSKI- Habicht 7x42GA Gumi armirung 8). Jedan od proverenih modela ili dalekozor za celu lovnu karijeru.Probao sam razno razne i ove i one.

U potpunosti se slazem s tvojim razmisljanjem, i danas jos uvijek zalim sto ga nisam uzeo. Definitivno najbolji izbor. Umjesto njega sam uzeo Swarovski SLC 15x56, pljunuo veliku lovu, i pozalio.(veliko, tesko i potpuno nepotrebno) Osim Swara imam i Steiner Nighthunter XP 8x30, s autofokusom. Zanimljiva igrackica.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 26. 11. 2007. 08:00:06
SWAROVSKI- Habicht 7x42GA Gumi armirung 8). Jedan od proverenih modela ili dalekozor za celu lovnu karijeru.Probao sam razno razne i ove i one.

U potpunosti se slazem s tvojim razmisljanjem, i danas jos uvijek zalim sto ga nisam uzeo. Definitivno najbolji izbor. Umjesto njega sam uzeo Swarovski SLC 15x56, pljunuo veliku lovu, i pozalio.(veliko, tesko i potpuno nepotrebno) Osim Swara imam i Steiner Nighthunter XP 8x30, s autofokusom. Zanimljiva igrackica.
Preskupo definitivno.
Probaj nesto od Leupolda i neces pozaliti,a ustedjeti ces puno. ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 26. 11. 2007. 08:01:27
A sad malo jeresi. Imam več dva dvogleda-dalekozora ali mi se dopao ovaj Veber http://www.veber.ru/catalog/1/4/65/čdetails=825
za cenu od oko 100e pa bih molio da malo protresemo šta ko ima da kaže o istom. Takodje se dvoumim izmedju 10 i 8 x42. Znam da ima boljih ali su mnogo skuplji! ;D ;D ;D ;)
10x50 i ne da je ruski d4
Dobro izgleda ali mnogi se zale na rusku mehaniku d1
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 27. 11. 2007. 13:46:11
Imam Bausch & Lomba 8X50, rusa 7X40 i Zeiss 8X20, a provao sve i svašta, sljedeča kupnja vjerovatno wind river ili Steiner night hunter.
Rusa sam probao nekoliko komada mislim da su optički dobri ali mehanika je upitna, tako da i dva dalekozora iz iste serije imaju totalno različitu sliku, problem je u lošem pozicioniranju leča.
Ipak subjektivni dojam Zeissova i slika kod starih Jena je nešto neopisivo.

Dobar pogled!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 27. 11. 2007. 19:02:13
Imam Bausch & Lomba 8X50, rusa 7X40 i Zeiss 8X20, a provao sve i svašta, sljedeča kupnja vjerovatno wind river ili Steiner night hunter.
Rusa sam probao nekoliko komada mislim da su optički dobri ali mehanika je upitna, tako da i dva dalekozora iz iste serije imaju totalno različitu sliku, problem je u lošem pozicioniranju leča.
Ipak subjektivni dojam Zeissova i slika kod starih Jena je nešto neopisivo.

Dobar pogled!
Bausch & Lomb je ustvari Bushnell. Leupold river messa je fantastican za lov ali mozda Skyangel zna vise jer sam njemu donio.Meni je bio odlican
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 28. 11. 2007. 08:10:24
vidim da me se poteže za jezik. dalekozor je mraaaaak. slika kristalno čista, gledam dugo u noč s njime po prosekama. jako je fino obračen, gumiran potpuno, nema tupih udaraca, robustan jest, no taman. U svakom slučaju, hvala medi još jednom kaj mi ga je preporučio i donio, a vama ostalima ga svakako preporučujem. 2 kolege koji su predani Swarovci su počeli sliniti nad njim dok su gledali kroz njega...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 28. 11. 2007. 09:11:37
vidim da me se poteže za jezik. dalekozor je mraaaaak. slika kristalno čista, gledam dugo u noč s njime po prosekama. jako je fino obračen, gumiran potpuno, nema tupih udaraca, robustan jest, no taman. U svakom slučaju, hvala medi još jednom kaj mi ga je preporučio i donio, a vama ostalima ga svakako preporučujem. 2 kolege koji su predani Swarovci su počeli sliniti nad njim dok su gledali kroz njega...
;D ;D ;D a jos kad shvate koliko su platili svoje plakat ce u mraku od muke  ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 28. 11. 2007. 09:32:09
to je i najsmješnije u cijeloj priči  z10
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: SSG - 28. 11. 2007. 12:51:54
skyangel,medo kolika mu je cijena ččč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovac miro - 31. 12. 2007. 19:37:33
Pa evo da se uključim i pohvalim .Nakon što sam postao Vaš forumaš i pročitao razna mišljenja uvažio sam "medin" savjet i upravo mi donosi (03.01.se vidimo u lovu )NIKON 2.5-10X50 SF M IL 4RB za karabin 7x64, :( a moja draga kčerka me počastila sa dalekozorom NIKON action 10x50 CF i kaže da ga je u frankoniji u Diseldorfu platila 110 eura.Odličan je ,možda je 10x50 malo previše al ona je mislila da je tim bolji.     
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 02. 01. 2008. 00:44:53
Koristim Zeiss Jena 7x40DF za sav lov. Ovaj je vojni model(na njemu stoji NVA=Nationale volke Arme)  istocnonjemacke vojske. Sav je gumiran, ima autofokus. Kad gledas kroz njega vidis linije koje su na lecama, sluze za korigiranje artiljerijske paljbe. Optika je vrhunska, robustan, ali malo teska 1,3kg. Padao mi je sa ceke, na kamenje i iz izlaska i ulaska u auto vise puta ali nista.  Napravljen je oko 70-te u Jeni, danas su to tvornice marke koja se zove DOCTER u Njemackoj.

Platio sam ga polovnog 150 evra. Danas bi takva optika kostala mozda 7-9 puta vise.
Moje kolege koje imaju Sware i moderne Zeiss modele ne mogu vidjeti razliku u  opticko valjanosti. Naravno da su novi modeli bolji(svijet je otisao naprijed hvala bogu u ovih 30-tak godina) ne tvrdim da nisu, ali ako mozes doci do jednoga ovakvog odmah kupuj. Vidi ovu stranicu:

www.holgermerlitz.de (http://www.holgermerlitz.de)

Vidio sam ih na Ebay stanicama veoma jeftine. Posebno u Nemackoj ih ima dosta polovnih. 

NB: ZRAK Sarajevo ih je pravio isto po licenci za bivsu armiju, ali to je dobra kopija.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2008. 08:44:19
Za Leupold sam nekoč davno pročitao da firma ima korjene u porodici koja je došla u ameriku iz Jene, i sa sobom ponijela neke Zeiss-ove proizvodne tajne, te stoga imaju dosta slične leče.

Da li neko zna možda više o ovomeč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: oliverl - 03. 01. 2008. 13:51:16
Jel ima itko Yukon, i molim komentar!
Naslov: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: SrndaćVlašić - 09. 02. 2008. 19:38:43
Imam priliku kupit pa me zanima ima li ko od vas ikakvih iskustava sa ovim dalekozorima.
Naslov: Odg: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: Zoran - 09. 02. 2008. 20:24:42
€ 33,90*

Praktica Falcon 12x50
Naslov: Odg: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: medo - 10. 02. 2008. 20:18:24
Mnei je bio dobar.
Naslov: Odg: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: Max011 - 11. 02. 2008. 08:46:34
Tog falkona najčešće pazare lovci i ljubitelji trka konja sa hipodroma. Ovo su reči prodavca koji mi je prodao jednog a ja sam isti pioklonio drugaru za posmatranje komšinica. Toliko je moje iskustvo sa istim i nije neka pomoć? ;) ;) ;D ;D
Naslov: Odg: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: lovacpd - 11. 02. 2008. 09:31:51
12X...
Malo li je mnogo bez stativa....
Naslov: Olympus dalekozori
Autor: gogo3006 - 11. 02. 2008. 09:44:55
Ima li ih netko, i kakvi su.
S obzirom na ime, trebali bi biti ok.

http://www.olympus.hr/consumer/images/BN_PB_NA_10x42-EXPSI_l_rdax_225x171.jpg

ili ovaj
http://www.olympus.hr/consumer/images/BN_LB_NA_10x50-DPS-I_l_rdax_225x172.jpg
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: gogo3006 - 11. 02. 2008. 09:55:28
http://www.olympus.hr/consumer/1942__8x42_EXPS_I.htm
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: skyangel - 11. 02. 2008. 10:06:01
I cijena im je prihvatljiva. Gledao sam slučajno u VE-MIL-u. O kvaliteti neću govoriti jer ih nisam probao, ali jako lijepo izgledaju hehe i nisu skupi...
Naslov: Odg: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: Neno - 11. 02. 2008. 10:40:03
12X traši miiiirnu ruku.
Naslov: Odg: Dalekozor Praktica 12x50
Autor: lovacpd - 11. 02. 2008. 12:24:43
12X traši miiiirnu ruku.
Ne samo mirnu ruku.....ruka ma kako mirna bila na tom pojacanju mnogo vise problema pravi "frekvencija"srca, tj sam njegov rad, kretanje krvi kroz krvne sudove...
ma nista bez stativa
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: medo - 11. 02. 2008. 19:45:59
Ja sam probao nekoliko i odlicni su.
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: steyrzg - 11. 02. 2008. 20:30:54
Olympus - odlicni dalekozori  za pristojnu cijenu ..
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: pirsch - 08. 03. 2008. 12:36:52
Ja imam 10x50 dps izvanredan dalekozor imam ga vec pet godina i nikakvi problema
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: imenjak - 08. 03. 2008. 14:44:54
Imam 10x21 DPC I, stane u džep na jakni i daje čistu sliku. Zadovoljan  d4
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: Tihomir - 08. 03. 2008. 16:50:32
Gledao sam ovaj 10x50 super je,a i cijena od 500 kuna nije puna za to,imam ga u planu
Naslov: Odg: Olympus dalekozori
Autor: Mali - 10. 03. 2008. 07:51:08
Što se tiče Olimpusa  DPS1 koristio sam ga u lovu i zadovoljan sam kvalitetom slike.
Za ovu cjenu odličan dvogled.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: stipe_zg - 23. 05. 2008. 14:57:11
Zna li neko nesto o KONUS dvogledima, kakva su vam iskustva?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 19. 06. 2008. 23:30:43
Zna li netko nešto o Yucon????
Pitanje je prije već postavljeno ali ne vidim odgovore.
Uvijek sam želio monokular i sviđa mi se jedan Yukon pa bi molio iskustva ako neko ima nešto od ovog proizvođača.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hunter - 23. 06. 2008. 17:25:34
Ima li ko iskustva sa varijabilnim dvogledima, i koliko su oni potrebni u lovstu?

 Kao npr. uvecanja 8-16x40, 7-21x40, 10-30x50 itd.

Dali vam je dovoljan zoom od 7 ili 8 do 10x za ocjenu trofeje divljaci?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 24. 06. 2008. 08:54:57
Imam 10-22X50 Nikon, donio mi je, zna se tko. Dvogled je strava! Već na 10 se vidi sve savršeno kristalno čisto, pitam se ima li potrebe za dodatnim povećanjem, ali je bil ista cijena10X50 pa sam uzeo -22. Imao sam Norconio 7X50, pa to ko da je igračka u usporedbi sa Nikonom.
Znači 7 mi nije bio dovoljan 10 puta Nikon je odličan strojček s kojim možeš vidjeti svaki točku ikre na rogovlju divljači na nekoj normalnoj udaljenosti, 200+ metara bez problema!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Harry P. - 24. 06. 2008. 10:29:14
Imam 10-22X50 Nikon, donio mi je, zna se tko. Dvogled je strava! Već na 10 se vidi sve savršeno kristalno čisto, pitam se ima li potrebe za dodatnim povećanjem, ali je bil ista cijena10X50 pa sam uzeo -22. Imao sam Norconio 7X50, pa to ko da je igračka u usporedbi sa Nikonom.
Znači 7 mi nije bio dovoljan 10 puta Nikon je odličan strojček s kojim možeš vidjeti svaki točku ikre na rogovlju divljači na nekoj normalnoj udaljenosti, 200+ metara bez problema!
a koliko košta?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 24. 06. 2008. 10:47:10
200 E ako se ne varam. Ali kad gledaš kroz njega nije ti žao ni kune, strašan je.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 24. 06. 2008. 11:05:01
Reci mi jeli previše 12x50 .
Olympus ima taj i 10x42 EXPS 1.
koji bi bio bolji?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Harry P. - 24. 06. 2008. 11:08:35
odluka je pala
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 24. 06. 2008. 11:46:15
Sve od 7-10 bi ti trebalo biti optimalno. Ali je bitno di loviš. Ako ti je za bliže, onda možda bolje nekaj 7X, jer se vidi predmet gledanja i više oko njega, a ako ti treba za na dalje kao meni, 10X je čist solidno! Uzmeš ih nekoliko pa testiraš, pa se igraš. Uvjet je da su različitih performansi i različitih proizvođača, pa sam doneseš zaključak. Ja igrom slučajeva imam Nikon i optiku-3,5-10X50 i dvogled 10-22X50. A kaj ću kad se na tom ne štedi i ja hoću top model te ne pristajem na kompromise. Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino-nekvalitetno!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hunter - 24. 06. 2008. 13:36:01
I ja sam zagrizao za nikona samo ja bi sa 40mm objektivom a nikon ima 8-16x35 i 10-22x50 pa nemogu da se odlucim ali nikon je vrhunski, gledam jos nekog bushnela 7-21x40 i olympus 8-16x40 pa neznam sta bi uzeo ali izgleda ce pasti odluka na bushnell!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Hubert.ctg - 24. 06. 2008. 18:37:25
Ekipa, problem
Od prije neki dan nosim naočale "za daljinu".
Naravno da sam odmah pogledao kroz optičke ciljnike na karabinima,
kao i kroz dalekozor, a sa njim - iznenađenje.
Naime mogu ga koristiti samo bez naočala.
Dali netko ima kakvih osobnih saznanja, iskustava i preporuka
sa istovremenom upotrebom dalekozora i cviksa? 8)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hunter - 24. 06. 2008. 19:39:15
Ekipa, problem
Od prije neki dan nosim naočale "za daljinu".
Naravno da sam odmah pogledao kroz optičke ciljnike na karabinima,
kao i kroz dalekozor, a sa njim - iznenađenje.
Naime mogu ga koristiti samo bez naočala.
Dali netko ima kakvih osobnih saznanja, iskustava i preporuka
sa istovremenom upotrebom dalekozora i cviksa? 8)

podesi eye relief, i rijesices problem! ako neznas sta je eye relief to ti je na okularu kod optika znaci onaj do oka kod nekih optika se cijeli okular okrece a kod nekih samo vrh kao npr kod zeiss-a se podesava samo vrh a kod leupolda cijeli okular se okrece.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 24. 06. 2008. 21:02:30
200 E ako se ne varam. Ali kad gledaš kroz njega nije ti žao ni kune, strašan je.


ima kikirikija i za manji novac
http://www.dnrsports.com/acatalog/D___R_Catalog_Action_1716.html
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 28. 07. 2008. 10:45:50
Pozdrav ekipi, evo taman prvi radni dan, a odma da van se pohvalin. Naime, nabavija san dalekozor ili kako mi kažemo kanoćal, pukim slučajem na buvljaku. Cijenu neću kazat jer za ovakvu stvar mi se čini smišna. Stari zeiss jena, 6x povećanje, slika je perfektna. moji prijatelji su vidili i svi su rekli da je strava. malkice ima prašine ponegdje unutra ali zanemarivo. Sobzirom na njegove godine, ovaj starac je u savršenom stanju, a mislin da je proizveden negdi između 1930 i 1940-te godine. ispravljeno-1916 godine
Ako neko ima sličan, ili zna nešto više, nek napiše.

(http://img185.imageshack.us/img185/9108/dsc04789qf2.jpg)
(http://img67.imageshack.us/img67/5270/dsc04790xv4.jpg)
(http://img523.imageshack.us/img523/2880/dsc04792oc1.jpg)
(http://img525.imageshack.us/img525/4871/dsc04791zm3.jpg)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 28. 07. 2008. 11:39:29
E ovo je mrak dvogled  ;D

Sviđa mi se ovo posebno "štelanje" svakog okulara.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 28. 07. 2008. 12:26:50
Evo pronaša na internetu, po serijskom broju napravljen je između 1916 i 1917g  :o :o :o

Pa to je pradida dalekozora.....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 28. 07. 2008. 14:41:44
Nemoj ni slučajno reći cijenu!Mnoge će obuzeti bolest ljubomore. :tommy:
Kao:uh da je meni takav oldtimer i to tako dobar!!!!!! d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Max011 - 11. 08. 2008. 09:37:54
(http://img257.imageshack.us/img257/8383/dsc00266ik5.jpg)
Minolta 8-20x50 alatka koju koristim. ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 11. 08. 2008. 10:08:47
Lip ti ovaj štuc. Koji je ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Max011 - 11. 08. 2008. 10:12:27
Ista firma kao tvoj ali je kalibar 6,5x57  ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 11. 08. 2008. 10:18:04
čestitam na ukusu.... ;) ;D

Vidim nešto mi poznato..... d4
Neču više  offtopic,
Kako sluša minolta? Ima li problema s zumiranjem, slika?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Max011 - 11. 08. 2008. 10:36:23
Dobra je (kad nemam za bolje)  ;D ;D ;D pre par godina Konika-Minolta je prestala sa proizvodnjom dvogleda-dalekozora pa su na akciji prodavali za smešne novce. Uglovnom je na najnižem uvećanju sem kad je naslonim  na tvrdo onda može i na 20. Inače drugar ima veliki stalak sa ručicom na koji kad se postavi a imaš dobru komšinicu u soliteru pored... čuda čini ;D ;D ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 04. 09. 2008. 13:06:00
Dobio sam na poklon nekakav ruski dalekozor Tento 20x60.
Ima li netko takav ili zna nešto o kvaliteti leća itd.?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Antezg - 04. 09. 2008. 13:40:03
Pozdrav ekipi, evo taman prvi radni dan, a odma da van se pohvalin. Naime, nabavija san dalekozor ili kako mi kažemo kanoćal, pukim slučajem na buvljaku. Cijenu neću kazat jer za ovakvu stvar mi se čini smišna. Stari zeiss jena, 6x povećanje, slika je perfektna. moji prijatelji su vidili i svi su rekli da je strava. malkice ima prašine ponegdje unutra ali zanemarivo. Sobzirom na njegove godine, ovaj starac je u savršenom stanju, a mislin da je proizveden negdi između 1930 i 1940-te godine. ispravljeno-1916 godine
Ako neko ima sličan, ili zna nešto više, nek napiše.


He,he, nisam vidio prije, ali eto imam isti takav,nažalost u dosta lošijem stanju-ostavština od dede(oficir u austrougarskoj mornarici) iz prvog svj. rata. u dvojbi sam dali da ga dam urediti ili da ga ostavim kakav je.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 04. 09. 2008. 14:05:27
Pa vidi u Etran- zagreb, oni servisiraju. Šteta ako se može srediti. Ipak je uspomena.


# Magwin:

Imam i ja Tento 7x35 i zadovoljan sam. ali moj je nekih 20-30 godina star.
 A 20x60, uffffff, ima glava da te boli... ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 04. 09. 2008. 14:41:46
Imam i ja jedan Tento 8X40, ali nije baš nešto, pomalo je mutan.
Rusi generalno imaju dobru optiku, samo što ja imam dojam da zavisi ko i kada ga je sklapao (mi u dalmaciji bi rekli prije ili posli marende), prijatelj mi ima 7X50 i njegov je OK.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 04. 09. 2008. 16:49:21
Ma na ovom je slika ok. Navodno isto je star oko 30-ak godina a izgleda kao nov jer nije korišten.
Malo mi je problem što ga imaaaaaa...Prava cigla.Malo je nespretan za nositi ali je za čeku sa 20x60 na većim daljinama super.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 24. 09. 2008. 09:12:02
Moj je dvogled -10-22. 22 je potpuno nepotrebno! Na 10 se vidi savršeno. Kad je nekaj blizu, teže se ulovi u optiku ako si na 22, pa dok vratiš na 10, pa izoštiš... -5-15 bi bilo najbolje jer se i na 15 vidi za 5, a ovo kaj je bliže na 5 hvataš bez problema.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovacpd - 24. 09. 2008. 15:20:53
Citam o povecanjima...10, 15, 20x
Kolege da to nije malo previse???
Iskreno ja bi volio da vidim covjeka koji toliko povecanje moze da drzi u rukama, bez obzira na naslon, laktova na cvrsto, i da pri tom ima cistu sliku, bez treperenja?
Poznato je da frekvencija ljudskog organizma (rad srca!) utice na to, bez obzira na naslon na koji smo se oslonili
Maksimalno upotrebljivo iz ruke je do 10x a za ostala treba stativ, onaj pravi profi sa rucicom za okretanje,
A sve to nositi sa sobom u lov....malo je mnogo...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 24. 09. 2008. 15:23:20
Citam o povecanjima...10, 15, 20x
Kolege da to nije malo previse???
Iskreno ja bi volio da vidim covjeka koji toliko povecanje moze da drzi u rukama, bez obzira na naslon, laktova na cvrsto, i da pri tom ima cistu sliku, bez treperenja?
Poznato je da frekvencija ljudskog organizma (rad srca!) utice na to, bez obzira na naslon na koji smo se oslonili
Maksimalno upotrebljivo iz ruke je do 10x a za ostala treba stativ, onaj pravi profi sa rucicom za okretanje,
A sve to nositi sa sobom u lov....malo je mnogo...
pa zato se i koristi najcesce 10x sto nije problem drzati,a kad si u prirodi cesto puta imas i nekakav oslonac tako da se i sa 15-20 vidi dobro.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dobusija - 24. 09. 2008. 23:02:13
...imam olimpus 10x50...preporučio bih ga jer nije pretežak, otporan je na vlagu...i nije preskup (oko 400kn)...  ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 25. 09. 2008. 08:13:16
...imam olimpus 10x50...preporučio bih ga jer nije pretežak, otporan je na vlagu...i nije preskup (oko 400kn)...  ;D
Taj sam i ja svojevremeno htio kupiti, solidno je izgledao, ali ga nisam imao priliku probati u prirodi i nesavršenim uvjetima, pa je ostao u dućanu.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 29. 09. 2008. 02:37:34
Olimpus i Nikon 8x40 mi izgledaju jako, jako slično.
Dali je to možda igra sa "imenima"????
Volio bi da sam u krivu ččč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 29. 09. 2008. 11:08:11
U krivu si ;)
 Obje marke su odlicne i radjene po japannskoj tehnologiji.Slicnosti postoje ali nije isto.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 29. 09. 2008. 15:28:47
U krivu si ;)
 Obje marke su odlicne i radjene po japannskoj tehnologiji.Slicnosti postoje ali nije isto.
Imao sam oba u rukama i probao i neprimjetim baš neku razliku.............
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: draganco - 29. 09. 2008. 22:39:35
Onda probajte Minox.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 30. 09. 2008. 08:02:33
U krivu si ;)
 Obje marke su odlicne i radjene po japannskoj tehnologiji.Slicnosti postoje ali nije isto.
Imao sam oba u rukama i probao i neprimjetim baš neku razliku.............

Ne bih se začudio da je to isti proizvod samo različito brandiran, i moj je Leupold made in Japan, a u svojoj branši sam se nagledao dosta istih proizvoda u različitim kutijama.

 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 30. 09. 2008. 08:19:37
Bez obzira o kucistu lece se uglavnom razlikuju medjutim sve nude odlicnu sliku i kvalitetu tako da je ponekad svejedno sto pise ;)
 Leupold,Nikon,Olympus sasvim svejedno ovisno o modelu ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 30. 09. 2008. 09:06:20
Bez obzira o kucistu lece se uglavnom razlikuju medjutim sve nude odlicnu sliku i kvalitetu tako da je ponekad svejedno sto pise ;)
 Leupold,Nikon,Olympus sasvim svejedno ovisno o modelu ;)

Moguče Medo da je kučište isto a da je razlika u lečama i premazima jer je to u biti ono što čini razliku  ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Huntercro - 30. 09. 2008. 12:36:17
zeiss 7*50 zadovoljan sam čistoća slike oko ne suzi iz ruke gledam bez po frke
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 30. 09. 2008. 13:14:29
Bez obzira o kucistu lece se uglavnom razlikuju medjutim sve nude odlicnu sliku i kvalitetu tako da je ponekad svejedno sto pise ;)
 Leupold,Nikon,Olympus sasvim svejedno ovisno o modelu ;)

Moguče Medo da je kučište isto a da je razlika u lečama i premazima jer je to u biti ono što čini razliku  ;)
Tocno d4
O tome se zapravo i radi. Lece su ustvari najbitnije i Japanci ih stvarno rade odlicno. Gledao sam i kroz neke made in China ali sa lecama Nikona itd. Posto su samo tamo sastavljeni jeftiniji su ali kvaliteta slike je ostala neupitna.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 30. 09. 2008. 15:04:25
Čiji je zapravo izvorni Nikon, Olimpus????
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: draganco - 30. 09. 2008. 22:07:09
zeiss 7*50 zadovoljan sam čistoća slike oko ne suzi iz ruke gledam bez po frke
Decko ni manje ni vise nego Zeiss i jos ako je novija serija?
Kod takve nepoznate marke uvek je slika cista happi.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 01. 10. 2008. 14:15:13
Šta kažete na ovu bebu?

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Antezg - 01. 10. 2008. 15:21:54
Neno nevalja ti to ništa, ako želiš mogu ti napraviti uslugu i otkupiti to od tebe za 100 eura, 50 odmah na ruke, a drugih 50 u ratama ;D :laugh: :laugh: :laugh:
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Kokot - 01. 10. 2008. 15:36:37
Neno nevalja ti to ništa, ako želiš mogu ti napraviti uslugu i otkupiti to od tebe za 100 eura, 50 odmah na ruke, a drugih 50 u ratama ;D :laugh: :laugh: :laugh:

Neno, ja nudim Tento 10x50 (pravi stroj, nije star ni 30 god.) i 50 eura. Je na moju štetu, ali vidim da ti treba pomoći  da "progledaš"  ;D z10

beba??? prije playboy-eva ljepotica
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 01. 10. 2008. 20:11:24
Šta kažete na ovu bebu?



to je za auto mehanicare da mogu naci one viske sarfa sta su nepotrebni!  uf (koje neugrade)  ref
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 01. 10. 2008. 20:30:37
Japanski Nikon ,a Olympus su razvijali u USA i Japanu.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 01. 10. 2008. 22:13:34
Japanski Nikon ,a Olympus su razvijali u USA i Japanu.
Šta je po tebi bolje?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 02. 10. 2008. 07:09:16
Japanski Nikon ,a Olympus su razvijali u USA i Japanu.
Šta je po tebi bolje?
Neki modeli su jednako kvalitetni,a neki su bolji od Nikona.
Nikon mi je uvijek prvi izbor.

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 02. 10. 2008. 12:50:00
Japanski Nikon ,a Olympus su razvijali u USA i Japanu.
Šta je po tebi bolje?
Neki modeli su jednako kvalitetni,a neki su bolji od Nikona.
Nikon mi je uvijek prvi izbor.


A išao sam kupiti Nikon 10-22x50 (nakon telefonskog razgovora) i dođem po njega i kaže neeemaaaaa mad
Ona mi je preostao uži izbor i uzeo sam 8x40.
Neznam dali sam se zaj... mada je ovaj duplo jeftiniji.......
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 10. 2008. 13:06:23
Čuj ovaj prvi bi ti sigurno bio bolji za čeku ali 8X40 je zgodniji za nositi oko vrata i na 8X manje trese slika iz ruke.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 02. 10. 2008. 13:14:35
Ma ni na 10 niš ne trese, ali je 8X bolje ako se lovi u gušćem terenu sa manjim livada ili proplancima jer je lakše metu ulovit.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 02. 10. 2008. 23:29:14
Japanski Nikon ,a Olympus su razvijali u USA i Japanu.
Šta je po tebi bolje?
Neki modeli su jednako kvalitetni,a neki su bolji od Nikona.
Nikon mi je uvijek prvi izbor.


A išao sam kupiti Nikon 10-22x50 (nakon telefonskog razgovora) i dođem po njega i kaže neeemaaaaa mad
Ona mi je preostao uži izbor i uzeo sam 8x40.
Neznam dali sam se zaj... mada je ovaj duplo jeftiniji.......

tebe ko da je bosanac usvojio, kad nevidis razliku između 10-22x50 i 8x40.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 02. 10. 2008. 23:35:34
Bosanac dois dois dois dois(što si u profilu spol Ženski)
Nemoj sramotiti zemljake svojim komentarima happi happi happi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 02. 10. 2008. 23:37:29
Bosanac dois dois dois dois(što si u profilu spol Ženski)
Nemoj sramotiti zemljake svojim komentarima happi happi happi

ova ti je dobra  just
 happi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 03. 10. 2008. 16:54:40
Jedino me malo brine što na tom Nikonu action 8x40 piše MADE IN CHINA.
Zato sam i postvio pitanje čiji je izvorni........
Pa mi to baš i nije simpatično >:(
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Expresica - 03. 10. 2008. 21:25:27
Šta kažete na ovu bebu?


Neno daj reci posto vidim da ga imas,vrijedi li 2500 eura !
Da li je jednostavno nastelovati ono sta ti kaze koliko vislje moras nisaniti ili je to vec u njemu neka srednja vrijednost ččč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 03. 10. 2008. 22:31:46
Jedino me malo brine što na tom Nikonu action 8x40 piše MADE IN CHINA.
Zato sam i postvio pitanje čiji je izvorni........
Pa mi to baš i nije simpatično >:(

pa sta sad jedni i drugi jedu rižu kao glavno jelo!  rol
to ti je sve isto  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 03. 10. 2008. 22:34:53
Jedino me malo brine što na tom Nikonu action 8x40 piše MADE IN CHINA.
Zato sam i postvio pitanje čiji je izvorni........
Pa mi to baš i nije simpatično >:(

pa sta sad jedni i drugi jedu rižu kao glavno jelo!  rol
to ti je sve isto  d4
A šta misliš gdje je tvoj proizveden? fre
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zoran - 03. 10. 2008. 22:36:01
Jedino me malo brine što na tom Nikonu action 8x40 piše MADE IN CHINA.
Zato sam i postvio pitanje čiji je izvorni........
Pa mi to baš i nije simpatično >:(

pa sta sad jedni i drugi jedu rižu kao glavno jelo!  rol
to ti je sve isto  d4
A šta misliš gdje je tvoj proizveden? fre

bosni 100%
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 03. 10. 2008. 22:39:19
Jedino me malo brine što na tom Nikonu action 8x40 piše MADE IN CHINA.
Zato sam i postvio pitanje čiji je izvorni........
Pa mi to baš i nije simpatično >:(

pa sta sad jedni i drugi jedu rižu kao glavno jelo!  rol
to ti je sve isto  d4
A šta misliš gdje je tvoj proizveden? fre

bosni 100%
I onda ga kuio švabo pa ga Lidl uvezo u Hrvatsku happi
Koliko je taj prošao carina i maržanja još si ti i povoljno kupio ref
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 06. 10. 2008. 08:10:00

[/quote]Neno daj reci posto vidim da ga imas,vrijedi li 2500 eura !
Da li je jednostavno nastelovati ono sta ti kaze koliko vislje moras nisaniti ili je to vec u njemu neka srednja vrijednost ččč
[/quote]


Apsolutno je jednostavan za rukovanje, za namjestiti balistički kalkulator dovoljno je izabrati po priloženim uputama jednu od osam ponuđenih trajektorija (dva pritiska na dugme set i odabir) koje pokrivaju večinu današnjih kalibara.
Kada ste to napravili samo klikneš na dugme s strelicom i u desnom okularu se pojavi kružić za ciljanje a kada otpustimo tipku daljina u metrima i potrebna korekcija u centimetrima  ref
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 01. 11. 2008. 00:33:27
Ako nekog zanima..........
Nikon action 6x40 testiran je na udarac!
Ostao je na krovu auta bez futrole.Sjetio sam se da ga nemam u autu nakon 3 - 4km.Vratio sam se po njega i našao ga oko 1km od mjesta kretanja i nema ni ogrebotinu.
Dakako, nisam se baš prebrzo vozio 50-60km/h a krov je visine barem 2 m -nije mu ništa--položio je sauf
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: medo - 01. 11. 2008. 08:41:41
Jedino me malo brine što na tom Nikonu action 8x40 piše MADE IN CHINA.
Zato sam i postvio pitanje čiji je izvorni........
Pa mi to baš i nije simpatično >:(
Da i pise Made in China nema neke pretjerane zabrinutosti jer komponente su od Nikona Japan i kontrola produkcije iz Japana, Kinezi samo sklapaju i nadajmo se da to rade dobro. ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 19. 11. 2008. 19:55:38
eto
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Tihomir - 19. 11. 2008. 20:19:39
Imam ja jedan slični stroj,sutra stavim sliku d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 19. 11. 2008. 20:20:02
I meni se posrecilo pa se naravno zelim pohvaliti
nabavio sam ga(ih)gotovo identicno kao i gogo pa da ne prepisujem samo cu reci da sreci nije bilo kraja kad su dosli u moje vlasnistvo,
moj je u nesto losijem stanju,ima malo ostecenje na desnom okularu a i dioptrija se tesko podesava tako da se ne usudim jace okrenuti da nesto ne polomim,inace slika je za cistu peticu,a zbog premaza na staklu daje malo zuckasti ton
drugi je u odlicnom stanju,sve radi a slika je takodjer cista petica,otkad ga imam stalno je uz mene a i prvi lov smo uspjesno obavili

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 19. 11. 2008. 20:27:10
jos
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 20. 11. 2008. 08:06:22
Dobri su Vam ovi starci  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 20. 11. 2008. 09:05:46
Pravi je gust gledati kroz njih d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 20. 11. 2008. 09:09:08
Još ako je sisata susida ili čahinje.....ma milina....... ref ref ref ref
Odma se sitin Izeta Fazlinovića.......
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 20. 11. 2008. 09:22:21
Još ako je sisata susida ili čahinje.....ma milina....... ref ref ref ref
Odma se sitin Izeta Fazlinovića.......
d4   uvjek ima nesto za gledanje,zato je jedan uvjek uz mene,malen je ,lagan je dobro se vidi,ma milina jedna
gogo gdje si saznao iz koje je godine tvoj dalekozor? i mene zanima koliko ljeta ima moj starac

                                         po serijskom broju koji se nalazi ispod oznake povecanja D.F 6x izradjen je 1916.godine
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 20. 11. 2008. 09:23:12
Još ako je sisata susida ili čahinje.....ma milina....... ref ref ref ref
Odma se sitin Izeta Fazlinovića.......

Gogo da ti to ne kupuješ teleskop s stalkom da imaš slobodne ruke?   rol
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 20. 11. 2008. 09:39:06
Još ako je sisata susida ili čahinje.....ma milina....... ref ref ref ref
Odma se sitin Izeta Fazlinovića.......

Gogo da ti to ne kupuješ teleskop s stalkom da imaš slobodne ruke?   rol


http://www.europa.com/~telscope/Mix.Zeiss-evolution.12.2005.pdf

Cijeli razvoj i povijest.....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 20. 11. 2008. 09:50:00
Još ako je sisata susida ili čahinje.....ma milina....... ref ref ref ref
Odma se sitin Izeta Fazlinovića.......

Gogo da ti to ne kupuješ teleskop s stalkom da imaš slobodne ruke?   rol


http://www.europa.com/~telscope/Mix.Zeiss-evolution.12.2005.pdf
hvala gogo

Cijeli razvoj i povijest.....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 20. 11. 2008. 09:51:12
http://www.europa.com/~telscope/zeissbin.txt

http://www.europa.com/~telscope/zeissbn2.txt

Godišta po ser. broju.
Tvoj je isto između 1916-1917
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 20. 11. 2008. 09:56:12
http://www.europa.com/~telscope/zeissbin.txt

Godišta po ser. broju.
Tvoj je isto između 1916-1917
[/quote
imam dva serijska broja, jedan na ljevom ramenu a drugi na sredisnjoj osovini,koji treba gledati?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 20. 11. 2008. 10:53:08
Kod okulara.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 20. 11. 2008. 10:55:13
Kod okulara.


 
 tip-top  -  1916. hvala gogo
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 20. 11. 2008. 11:06:41
A vidi ovo...

http://www.aukcije.hr/item.php?id=414851
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 20. 11. 2008. 11:27:47
Čini mi se da je dobro posoljen.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 20. 11. 2008. 11:46:13
ufffff.... uf
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 20. 11. 2008. 15:17:16
A vidi ovo...

http://www.aukcije.hr/item.php?id=414851

 
   uf , gogo necu napisati koliko sam platio oba moja jer nisi ni ti naveo cijenu samo moram reci da sam prema ovom prosao super povoljno  z11
  moj ce zauzeti mjesto u  mojoj lovackoj vitrini 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Tihomir - 20. 11. 2008. 16:48:24
Evo jedan malo stariji

Zna li tko šta o toj firmi PZO WARSZAWA?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Tihomir - 20. 11. 2008. 16:50:53
Jedan novi,dobio ga na poklon

Tacso 10x50
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: bane - 03. 12. 2008. 16:30:58
da li je neko upoznat sa ruskim dalekozorom za nocno osmatranje.poz Bane
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 04. 12. 2008. 08:15:00
da li je neko upoznat sa ruskim dalekozorom za nocno osmatranje.poz Bane

A kojim?

Imaš više proizvođaća nočnih dvogleda u Rusiji, naj poznatiji je Dedal iz Moskve, ali ima ih još dosta i u pravilu su svi dobri, bar ono što sam ja vidio.

Naravno uzmi u obzir prilikom usporedbe generaciju tube koja je ugrađena u uređaj.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 04. 12. 2008. 09:04:47
Ja sam jučer u 17 30 sati promatrao ds u totalnom mraku sa nikon 10-22X50, ali je bilo vedro i bilo je mjeseca samo malo. Dvogled vrijedi svaku kunu! Pogotovo ako se koristi i sastavni je dio opreme svakog lovca koji lovi dočekom.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: oliverl - 16. 12. 2008. 09:54:52
Od sinoć ponosni vlasnik jednog dalekozorčića.
Stanje - nekorišteno, osim ako se ne računa skupljanje prašine u ormaru!  ref

Ako netko zna kako se koristi ova skala bio bih jako zahvalan!
Ne vidi se cijela skala ali četvrta crtica desno i lijevo imaju oznaku 20, a osma 40!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 16. 12. 2008. 09:59:57
Vidi vidi!

Zrak iz naj boljih dana.

Što se tiće skale to če ti naj bolje pojasnit neki polaznik ŠRO iz Bileče  rol
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 16. 12. 2008. 10:35:06
ljepa sprava oliverl  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 16. 12. 2008. 23:30:23
Zagooglaj i potraži Olympus EXWP 8X42.  Fina spravica d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 01. 01. 2009. 04:26:41
Našao i sliku just
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 08:00:09
Koliko zapada ova spravica Kalnik?
I da li se nudi u RH trgovinama?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 02. 01. 2009. 08:37:46
Kupio sam po naruđbi u firmi SE-MARK 01/2009 060. Malo daš odmah, ostatak po isporuci, za cca 2-3 tjedna( tak vele).došlo me 2300 kn. Meni je isporučen za 3 dana. Imali su na lageru. Što se tiče kvalitete slike, gledao sam Kahlesovu zadnju liniju i nema neke razlike, osim što je u 1/3 cijene. Olympus radi vrhunske mikroskope , pa što ne bi i dalekozore d4  Made in Japan 100% d4 Samo jeftinije modele rade u Kini( imao sam DPSI 7x30 i 10x50).
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 02. 01. 2009. 08:45:31
Dvojica kolega imaju Nikon sličnih performansi, 8X40, ali je 100 E jeftiniji. Odličan dvogled za solidne novce. A ja sam u Zg svojevremeno našao Olimpus 10X50 za oko 100 E, u dućano naravno sa garancijom! Taj sigurno vrijedi te novce.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 02. 01. 2009. 08:50:57
Vrijedi Dean, i više. Imao sam ga 10-ak godina, pa otpustio prijatelju lovcu, on ga još koristi. Zbilja je dobar, ali mi je vremenom 10x povečanja bilo previše , jer realno, i sa 7-8x vidiš dobro, a u šumi i bolje. Poslije sam uzeo 7x30.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 02. 01. 2009. 08:58:02
Ja imam Nikon 10-22X50. I 10 je previše jer ti je koji puta divljač blizu, pogotovo ako piršaš u šumi. 6-8 je optimalno, slažem se s tobom. Veliki umovi jednako razmišljaju.  d4  z10
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 08:58:52
Dvojica kolega imaju Nikon sličnih performansi, 8X40, ali je 100 E jeftiniji. Odličan dvogled za solidne novce. A ja sam u Zg svojevremeno našao Olimpus 10X50 za oko 100 E, u dućano naravno sa garancijom! Taj sigurno vrijedi te novce.

Ovo je cijena pretpostavljam za dalekozor s Porro prizmom, Nikon s roof prizmom su isto oko 2500 Kn.
 
Ili?  
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 02. 01. 2009. 09:19:18
a gdje proizvode  taj model od Nikona?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 02. 01. 2009. 09:25:28
Dvojica kolega imaju Nikon sličnih performansi, 8X40, ali je 100 E jeftiniji. Odličan dvogled za solidne novce. A ja sam u Zg svojevremeno našao Olimpus 10X50 za oko 100 E, u dućano naravno sa garancijom! Taj sigurno vrijedi te novce.

Ovo je cijena pretpostavljam za dalekozor s Porro prizmom, Nikon s roof prizmom su isto oko 2500 Kn.
 
Ili? 
Stvarno ne znam niti koji premaz moj ima, ali mogu pogledat. Iskreno, nikaj mi to ne znači kad je uvijek na visini zadatka! Moj je bio 200 E!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 02. 01. 2009. 09:36:01
Ovo je cijena pretpostavljam za dalekozor s Porro prizmom, Nikon s roof prizmom su isto oko 2500 Kn.

Neno, ajde objasni razlike između roof prizme i Porro prizme.
Koliko je meni poznato, svaka Porro prizma je roof prizma ali ne vrijedi i obratno.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 09:56:44
Ne, nisi u pravu.

Na prvi pogled se vidi razlika između ova dva tipa dalekozora.

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 10:02:57
A ovako to izgleda u teoriji:

Dalekozori s Porro prizmom imaju nešto veče dimenzije, zbog konstrukcijskoh ograničenja podložni su raštimavanju, ali s druge strane imaju bolju vodljivost svijetla.

Dalekozori s krovnom prizmom su kompaktniji, stabilniji i s druge strane slabije provode svjetlo.

Ovo je teoretski naravno da sve navedeno ovisi po naj više o kvaliteti samog dalekozora, povečanju i objektivu.

 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 02. 01. 2009. 10:11:08
Svaka čast d4Neno. Petica iz fizike. Ali kak veliš, ovi sa krovnom prizmom su kompaktniji i to mi je i presudilo u odabiru Olympusa EXWP 8x42. A piše i da je profi model, kaj god to značilo. ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 10:22:11
Svaka čast d4Neno. Petica iz fizike. Ali kak veliš, ovi sa krovnom prizmom su kompaktniji i to mi je i presudilo u odabiru Olympusa EXWP 8x42. A piše i da je profi model, kaj god to značilo. ;D

Ja sam za lov u pokretu uzeo Leupolda 8X40 s roof prizmom a za čeku B&L 7X50 s Porro prizmom  ;D ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 02. 01. 2009. 10:23:12
Ne, nisi u pravu.
Na prvi pogled se vidi razlika između ova dva tipa dalekozora.

ajmo ponovo...repetitio mater studiorum est
Roof prizma je svaka prizma u kojoj su 2 plohe pod 90 stupnjeva.
Tako su: Porro, Abe-Koenig, Schmidt-Pechan i Amici  roof prizme jer su im 2 stranice pod 90 stupnjeva. Cak je i peterostrana prizma koja se koristi u trazilima refleksnih fotoaparata roof prizma.

Po meni je puno bitnije kvaliteta stakla i premaza nego konstrukcija i oblik kutije. Prizme se koriste kako bi se skratila duljina dalekozora u odnosu na put svjetlosti kroz optiku i to je kompromis velicine i kvalitete....

kada si se vec potrudio, pa pogledao wikipediu, preporucam daljnje citanje iste:
http://en.wikipedia.org/wiki/Roof_prism
http://en.wikipedia.org/wiki/Porro_prism
http://en.wikipedia.org/wiki/Binoculars

Dalekozori s Porro prizmom imaju nešto veče dimenzije, zbog konstrukcijskoh ograničenja podložni su raštimavanju, ali s druge strane imaju bolju vodljivost svijetla.

Iz iskustva: kod dalekozora u klasi 200e+ u vecini slucajeva su prizme u tvornici namjestene i zaljepljene ljepilom cija je tvrdoca u rangu zubne keramike tako da je rastimavanje moguce u samo 2 slucaja: deformacije kucista (dalekozor neupotrebljiv) ili pucanja prizme (opet dalekozor neupotrebljiv).
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 10:35:11
Pa ovdje i objašnjava dva principa i naziva ih roof i Porro?

http://en.wikipedia.org/wiki/Binoculars

Kao što rekoh ovo je teoretski naj bitnija je izvedba  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 02. 01. 2009. 10:52:05
Pa ovdje i objašnjava dva principa i naziva ih roof i Porro?

http://en.wikipedia.org/wiki/Binoculars

Roof prizma je svaka prizma koja ima 2 stranice pod 90 stupnjeva.
Porro prizma je točno odredjena podvarijanta roof prizme  (kutevi 45, 45 i 90 stupnjeva)

Druga prizma iz posta 197 za koju pise da je roof prizma je podvarijanta roof prizme koja se zove Abbe-Koenig prizma.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 02. 01. 2009. 10:56:29
Ma sve super, ali koliko ima smisla kupovati dalekozor od 10 ili 12 tisuća kuna? Pa kaj su toliko bolji ččč ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: OldHunter - 02. 01. 2009. 10:59:29
Ma sve super, ali koliko ima smisla kupovati dalekozor od 10 ili 12 tisuća kuna? Pa kaj su toliko bolji ččč ?

Već sam jednom rekao, ali izgleda da mladim naraštajim nije zgoreg ponoviti:

Za 90% naših potreba izdvajamo samo 10% novčića, a za preostalih 10% potreba izdvajamo 90% novčića.  paci

Pa si ti sad misli !!  pesi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 11:37:10
Pa ovdje i objašnjava dva principa i naziva ih roof i Porro?

http://en.wikipedia.org/wiki/Binoculars

Roof prizma je svaka prizma koja ima 2 stranice pod 90 stupnjeva.
Porro prizma je točno odredjena podvarijanta roof prizme  (kutevi 45, 45 i 90 stupnjeva)

Druga prizma iz posta 197 za koju pise da je roof prizma je podvarijanta roof prizme koja se zove Abbe-Koenig prizma.


Slažem se što se tiče vrste prizmi, međutim uobičajeno je da se tipovi dalekozora ovako nazivaju po svim katalozima.

Dach (njemački krov) ili roof (engleski krov) i Porro po talijanskom optičaru Ignaziu Porru.

Pa sad ako ovi u Nikonu nemaju pojma nisam ja kriv.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 02. 01. 2009. 13:12:41
Sve ok...
Sto se tice Nikona, ali i ostalih u marketingu je dozvoljeno (gotovo) sve.

Svaka vrsta prizme ima svoje za i protiv...tako na primjer Zeiss u seriji Conquest koristi Schmidt-Pechan prizme za dalekozore koji su predvidjeni za koristenje po danu (Conquest 30 i 45) a Abbe-Koenig prizme za dalekozore koji ce se koristiti u sumrak (Conquest 40 i 50) . Ovi modeli izgledaju gotovo identicno, a koriste razlicite tipove prizmi. Porro prizme koriste u modelu Marine 7x50, koji bi ipak trebao biti predvidjen za ekstremne uvjete, kao i u modelu 20x60S (sa stabilizacojom slike).

Swarovski i danas proizvodi neke modele sa Porro prizmama (Habicht serija).

Da skratim pricu...radije bi izabrao dalekozor sa Porro prizmama i metalnim tijelom nego bilo koju drugu kombinaciju.
Zasto?
Ne volim robovati stvarima, cesto zlostavljam stvari  dois, tako da gledam uvijek kupiti nesto izdrzljivo i pouzdano kako ne bi precesto morao kupovati novo (jedan dalekozor se vec vise od 10 godina vozi prtljazniku auta, za sada bez vidljivih ostecenja). 
Plastiku ne volim jos iz vremena kada je jedan prijatelj ostavio dalekozor srednje klase ljeti na sjedalu od auta. Nakon 2 dana na suncu plastika se deformirala, a ljepilo kojim su prizme bile ucvrscene je popustilo i pretvorilo se u tvar slicnu zvakaci (a isto ocekujem od vecine u klasi do 400e). Naravno da reklamaciju nisu priznali, a dalekozor se pretvorio u izvor leca i prizmi za neke moje eksperimente (neke djelove sam morao raspiliti, koliko se deformirao).
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 01. 2009. 13:43:46
Ovog Habichta 7X42 bih i ja rado vidio u svom ormaru, i to u onom crnom pomalo rustikalnom dizajnu  ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Antezg - 12. 01. 2009. 23:04:38
Onaj zeleni Habicht će se jednog dana naći u mom ruksaku. Dalekozor je izuzetno bitan rekvizit lovca i isplati se svaka kuna dana u kvalitetan dalekozor-tko ne vjeruje neka pogleda kroz neki jeftini,pa onda kroz npr. Habicht-sve će biti jasno. Plus je to što se kupuje jednom u životu, ako ga se ne izgubi ili pregazi autom npr.
Osobno koristim Pentax 8x40 kupljen 1991 godine-metalno, gumirano tijelo,made in Japan - nažalost ovi novi modeli Pentaxa mu jednostavno nisu u klasi niti po slici niti po kvaliteti izrade.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 15. 01. 2009. 08:12:47
Ovo mi se čini jako dobra cijena:

http://www.njuskalo.hr/oglas281084 (http://www.njuskalo.hr/oglas281084)

Pa Zagreb i okolica navalite.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 15. 01. 2009. 08:27:42
A vidi ovoga....... d4
http://www.njuskalo.hr/oglas267072 (http://www.njuskalo.hr/oglas267072)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 15. 01. 2009. 08:28:52
a ovaj....
http://www.njuskalo.hr/index.php/ukaz/bid/izd/243833/slika/0 (http://www.njuskalo.hr/index.php/ukaz/bid/izd/243833/slika/0)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 15. 01. 2009. 10:26:25
a ovaj....
http://www.njuskalo.hr/index.php/ukaz/bid/izd/243833/slika/0 (http://www.njuskalo.hr/index.php/ukaz/bid/izd/243833/slika/0)

Ovaj mi je dobar.

Jesi zva za cijenu?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 15. 01. 2009. 10:35:31
Da mi triba, odavno bi ga pazarija. Piše 700kn. mislin da je to odlično ako je očuvan.
 Meni moj Marineglass iz 1916 zadovoljava sve potrebe....... ;) d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Harry P. - 16. 01. 2009. 00:04:46
Danas sam se počastio sa ovom Halinom 10x50. Dvogled je prva liga.
(http://img254.imageshack.us/img254/593/halina1ho9.jpg)(http://img207.imageshack.us/img207/6307/halina2gn8.jpg)

Nisam puno platio ovaj prvi pa mi je ostalo "paprike", a kako ja nebih ja bio ja i nebih odmah sve "zdrobio" odlučio sam uložiti u još jedan koji mi se svidio, a to je ovaj Hartman 8x30. Obzirom da se ne kužim u ovu marku, molio bih vas da mi kažete koliko je kvalitetan i ako ga netko ima od vas da mi kaže kakva su iskustva.

(http://img207.imageshack.us/img207/8809/hartmansg8.jpg)

Iskreno, ovaj prvi mi se pokazao izvanredan i čak i nemam potrebe za kupnjom ovog drugog... ali...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 16. 01. 2009. 08:23:08
Onda nemoj davat ponudu................(na aukciji  ;))
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Harry P. - 16. 01. 2009. 20:51:07
Onda nemoj davat ponudu................(na aukciji  ;))

Ja nisam davao ponudu jer sam mislio da ćeš ga ti licitirati. A ako nisi  dois dois
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: slobodni strijelac - 30. 01. 2009. 01:34:37
ja sam prije mjesec dana kupijo canon8x23a isprobao ga u svim uvjtima i jako sam zadovoljan cista slika prodire u dubinu sume i odlican u sumrak
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: krilaš - 15. 04. 2009. 21:52:13
Kolege ja koristim ovaj dvogled SEINER Safari 8x30 i jako sam zadovoljan sa njim ,ima dobru propustljivost svetla ,slika je bistra i jasna,ceo dvogled je obložen gumom i smatram da za naše lovce nije potrbno ništa bolje,ali to je moje mišljenje koje apsolutno nemora ništa da vam znači.

(http://i510.photobucket.com/albums/s345/Goran_021/steinersafari.gif)

Pozdrav Goran
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 15. 04. 2009. 22:00:04
a sta nasi lovci nisu nista vrijedni da im nije nista bolje potrebno  uf ,potreba je jedno a drugo sta ko sebi moze da priusti   z10
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: krilaš - 15. 04. 2009. 22:31:44
 dlovac ne bih želeo da se ubeđujemo ali terni su nam takvi da jednostavno nema potrbe za nekim dvogledom od 1000 EUR-a pa naviše. Ima u svanom narodu zaluđenika koji če dati i poslednju paru za neki visoko brebdirani produkt a da mu to na tom terenu ne pije vodu.

I lepo sam rekao da je to samo moje mišljenje koje nemora aman baš ništa da vam znači i zasto lazarr takvo reagovanje uf

Pozdrav Goran
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 15. 04. 2009. 22:52:36
pa citam nesto o propustljivosti svjetla da je dobra a kod tog dvogleda se o tome uopste nemoze pricat, dvogled za posmatranje po danu a i tu ima svojih mana bas ide lov srndaca a sa njim se i nemoze nesto dobro srndac ocijenit na vecim daljinama pa zbog toga ovaj moj komentar kako taj dvogled onda moze bit dovoljan za lovca , dovoljan jest ako se nemoze uzet bolji a o dvogledima od 1000 € nisam ni prico , ima dosta dobrih dvogleda da se uzme za male pare koji su daleko ,daleko ,daleko,daleko bolji od stajnera safari 8x30  z10
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: zhrvoje - 16. 04. 2009. 00:51:00
Do sada nisam pisao nista do sada na temu dalekozora, ali evo da i ja dam svoje misljenje.
Prvo bi htio rec da tu na forumu ima dosta ljudi koji vjerojatno teoretski o dalekozorima znaju vise o meni ali prakticno to je vec druga prica. U opisu mog radnog mjesta stoji da 8 sati na dan buljim kroz dalekozor (pomorac sam) pa cu si dopustiti da komentiram neke stvari koje sam procitao na ovoj i slicnim temama.
Prvo na osnovu jednog ili dva pogleda kroz dalekozor covjek ne moze kvalitetno ocijeniti da li je dalekozor dobar ili ne. Drugo vecina lovaca u zivotu posjeduje samo jedan ili najvise nekoliko dalekozora pa se vecina iskustva svodi na ono pod jedan a to je jedan ili dva pogleda kroz dalekozor od kolege ili u ducanu a na osnovu toga se ne mogu izvesti pravi zaključci.
Zbog toga vecina misljenja se bazira na osnovi javnog mijenja pa je zato Swar i Zeiss uvijek najbolji a neki ga moza nisu nikad ni drzali u ruci.
U deset godina koliko radim sadasnji posao kroz ruke mi je proslo vise od 15-tak brandova dalekozora sto srednje sto vise sto visoke klase. Koliko raznih modela sam koristio to stvarno ne bi znao nabrojat. Bez obzira koji brand koristio na brodu obicno se nakon desetak godina dalekozori mijenjaju jer obicno izgledaju kao da su izasli iz kante za smece ( iako je obicno optika ok). Od brendova koji su se meni najvise dopali i koji bi ja preporucio kolegama lovcima na prvom mjestu je Bushnell (vjerojatno su sad svi jako iznenadjeni), ali ja sam bio jako zadovoljan sa njim.
Dobri su mi bili i Nikon, Pentax i Bresser kao i svi ovi skuplji kao Zeiss i Swar ali ih ne bi nikad kupio ni preporucio radi svoje cijene. Razlika u kvaliteti je vrlo mala a u cijeni ogromna. Dakle moja preporuka Bushnell! Sto se tice Steinera imao sam ga sad na zadnjem brodu, slika je ok, ostra i bistra,ali nisam nesto pretjerano odusevljen samim izgledom i argonomijom, u stvari jedan od dalekozora koji najgore lezi u ruci. Suprotno od njega Bushnell mi se upravo zato jako svidja i u ruci lezi savrseno. E sad me samo nemojte pitati za modele koje sam koristio jer to ne pamtim.
Jos samo napomena da svi ovi dalekozori koje koristim su bili originali, ne nekakve kopije i narucivani su bili direktno preko moje kompanije u Njemackoj tako da nije bilo mogucnosti dobiti nekakav "zamjenski" kineski model.
Privatno imam tri dalekozora, jedan Bresser, Tasco i jedan posljeratni Zeiss Jena. I da prva dva su rashodovani brodski dalekozori i jos uvijek rade savrseno (i jos dugo ce biti takvi ;D)!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 16. 04. 2009. 08:13:07
Bushnell dalekozor je jako uopčen pojam, nešto kao plavuša, ima dobrih ima i loših (o pametnima svi pričaju, niko vidio  rol)
Imaš Bushnel za 99€  i za 1200€, ja imam Bausch & Lomb (isto što i Bushnell) 7X50 petnaestak godina i još uvjek jede za doručak Leupolda Messa serije kojeg sam nabavio lani.

Što se tiče ergonomije kod Steinera, imaš pravo jedna od naj lošijih koje sam osjetio, optikom takođe nisam bio oduševljen čisti prosjek (nisam provao night hunter xp za njega njega ne znam) ali zato im je trajnost i otpornost na udarce legendarna.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: zhrvoje - 16. 04. 2009. 10:26:27
Ma ja sam namjerno pisao opcenito samo o brandovima jer kad netko kaze da nesto ne valja onda kaze Bushnell ne valja a ne taj i taj model od Bushnella (made in China) ne valja.
Normalno da je razlika od modela do modela, ali to vrijedi onda i za Zeiss i Swarr kao i za svakog proizvodjaca.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: HunterDon - 20. 04. 2009. 14:49:12
Ljudi, trebam savjet što se tiče dalekozora...

Nabavljam ga onako čisto amaterski i nisam baš previše upućen u taj svijet... Cijenovni rang je negdje oko 500 kuna...  pa ako imate volje molim vas da mi date neku preporuku i na što se treba paziti prilikom kupnje (karakteristike itd...)... Za tu lovu ne očekujem nešto posebno, ali kao što sam napomenuo, trebam nešto amaterskog tipa...  teaa

Hvala!!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 20. 04. 2009. 15:18:34
Olimpus, 10X50! Vrijedi svaku kunu od tih 500 koje imaš na umu dati za tak nekaj... Ili Nikon 8X40, to ti je čak bolje, ali ga nema baš u svakom fotoshopu u Zg!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: HunterDon - 20. 04. 2009. 15:25:35
deane, hvala!!!  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 20. 04. 2009. 21:12:16
nikon 8x40, oko 750kn. kod mene najbolji do sada. ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: fazan - 21. 04. 2009. 14:12:07
Jučer sam imao priliku poigrati se za Zeisom 20x80 s mehaničkom stabilizacijom slike. Imao sam svašta u životu prilike ogledati ,ali ovo je top svega što sam vidio.
S povečanjem od 20 x , iz ruke nema nikakvog tremora ili podrhtavanja slike , a na srnjaku odaljenom cca 80 metara mogao se izbrojiti svaki krpellj ili svaka dlaka na "mišku".
No kao i sve u životu ima drugu stranu medalje , a to je kod ovog perfektnog dvogleda cijena od cca 30000 kuna u zemlji porijekla.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 21. 04. 2009. 15:16:22
Jučer sam imao priliku poigrati se za Zeisom 20x80 s mehaničkom stabilizacijom slike. Imao sam svašta u životu prilike ogledati ,ali ovo je top svega što sam vidio.
S povečanjem od 20 x , iz ruke nema nikakvog tremora ili podrhtavanja slike , a na srnjaku odaljenom cca 80 metara mogao se izbrojiti svaki krpellj ili svaka dlaka na "mišku".
No kao i sve u životu ima drugu stranu medalje , a to je kod ovog perfektnog dvogleda cijena od cca 30000 kuna u zemlji porijekla.

Zaboravio si još jednu manu!

Treba ti i jedan crnac da ga nosi okolo, ali valjda je uključen u cijenu.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 21. 04. 2009. 16:39:16
Na jednok kratkom putovanju u inozemstvu, naišao sam na Bushnell novije generacije, koji ima funkciju digitalne stabilizacije slike. Kaj god to značilo, ak neko zna, pišite. Uglavnom, slika je fantastična, a cijena cca 150 dolara( američkih). Nažalost nisam zapamtio koji je model.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: HunterDon - 22. 04. 2009. 14:29:19
Evo danas naručen Olympus 10X50... cijena za keš 459 kn... dolazi u petak, javim se s dojmovima...  d1
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 22. 04. 2009. 14:34:43
Baš i mene zanima! Možda ti 10X bude previše, ali to ovisi o tome gdje loviš, na koji način, koju divljač...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: top_trap - 22. 04. 2009. 16:45:43
oliympus je jako dobar,imm i ja jednog i za tu lovu je super,nećeš požalit
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 23. 04. 2009. 11:38:00
Nekakav Olympus 10x50 držim u autu (eto pogledao sam i model....10x50 DPS R) već dobrih 12 godina (bar 10 puta je ostao cijelo ljeto u autu, ne direktno na suncu)...torbica je već za baciti od kotrljanja po prtljažniku, ali ostatak još uvijek savršeno radi. 
Mislim da je dobar odnos cijena/kvaliteta.  ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: kalnik - 24. 04. 2009. 00:22:49
Nekakav Olympus 10x50 držim u autu već dobrih 12 godina (bar 10 puta je ostao cijelo ljeto u autu, ne direktno na suncu)...torbica je već za baciti od kotrljanja po prtljažniku, ali ostatak još uvijek savršeno radi. 
Mislim da je dobar odnos cijena/kvaliteta.  ;)
Fakat je. Imao sam dva, sad imam treći. rvarno, za male novce puno užitka. Jeftiniji modeli su im kineski, a oni "jači" oriđiđi japanci. d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Huntercro - 24. 04. 2009. 00:53:51
dajem ziessa 7x50 binoctar za 1200 kn, rabljen ali leće kao nove
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: crni3006 - 24. 04. 2009. 07:31:42
Kupio ja starom Olympus 10x50 i super je zadovoljan,a i ja ga nekad  posudim fre d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: HunterDon - 24. 04. 2009. 13:48:07
Kao što sam gore i napisao, danas je stigao dalekozor, Olympus 10X50... Već je i isproban na terenu, ja sam prezadovoljan... Za mene kao početnika i amatera i više nego ok...  teaa

Cijena kod plaćanja gotovinom 459 kuna, garancija 2 godine... Hvala na pomoći!!!  zagi

(http://slike.hr/slika/240420091th.jpg) (http://slike.hr/vidi/240420091.jpg)


(http://slike.hr/slika/240420090011th.jpg) (http://slike.hr/vidi/240420090011.jpg)


Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: crni3006 - 24. 04. 2009. 15:10:52
 Najbitnije da si ti zadovoljan sa njim,a i cijena je OK,malo ga cuvas od udaraca i padova i sluziti ce te godinama... d4 d1
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: jbpmarko - 18. 12. 2009. 13:36:27
Jel ima tko iskustva sa ATN dalekozorima?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: forn - 16. 03. 2010. 20:55:20
Dali ima netko iskustva sa NORCONIA 7X50 ???
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: HS-2000 - 16. 03. 2010. 21:26:19
Ja imam taj dalekozor i pošto mi je prvi ne znam šta bi ti rekao meni je dobar za sada, čista slika po danu i zaista mi je trebalo malo svjetlosti da vidim i u zoru jasnu sliku...  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: forn - 16. 03. 2010. 21:30:12
I meni je isto prvi imao sam priliku gledati kod prijatelja sa 20x50 i 10x50 slika nije ni približo dobra!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 17. 03. 2010. 07:53:53
Dali ima netko iskustva sa NORCONIA 7X50 ???
IMam, nije ni sluga Nikonu...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: duje - 17. 03. 2010. 12:19:53
Dali ima netko iskustva sa NORCONIA 7X50 ???
imam i nisam zadovoljan!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: moro - 17. 03. 2010. 14:11:49
Nažalost imam ga i ja."Smeće",upravo sam u u fazi (prije otvaranja lova na srnjaka) nabavke nečeg kvalitetnijeg.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 17. 03. 2010. 14:16:10
Prodam ja Nikon ak ponudiš dovoljno...  z14  d1
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 17. 03. 2010. 15:24:53
Prodam ja Nikon ak ponudiš dovoljno...  z14  d1

He, He ... ono u postu poviše je bila znači navlakuša  ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gperic - 17. 03. 2010. 17:16:23
Probao sam ih puno ali samo Swarovsky 7x42GA, besprijekorano izdržljiv i visoko kvalitetan.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 17. 03. 2010. 17:22:20
Prodam ja Nikon ak ponudiš dovoljno...  z14  d1

Prodam ja Nikon ak ponudiš dovoljno...  z14  d1

He, He ... ono u postu poviše je bila znači navlakuša  ;D

Deanu je vjerojatno preveliko uvećanje pa se trese.
na moju sreću kada sam se namjerio na Nikona imali su  samo 8x40 i izvrstan je!  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: jura23 - 18. 03. 2010. 01:19:23
Probao sam ih puno ali samo Swarovsky 7x42GA, besprijekorano izdržljiv i visoko kvalitetan.

potpisujem...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 18. 03. 2010. 07:28:22
Moj Nikon je 10-22X50... Nemam problema sa trešnjom jer kad sam na čeki se naslonim ili njega naslonim na gredu... Tako da nema beda... Nikola ima takvog a sky ima Leupod 10X50... Nitko nema problema sa time kaj se slika trese zbog velikog uvećanja...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: skyangel - 18. 03. 2010. 07:51:43
Ako tražite nešto vrhunske kvalitete, a prihvatljive cijene, iz osobnog iskustva vam mogu preporučiti Leupold Wind River Mesa 10x50. Mene je koštao cca 3000 kn, ali preporodio sam se s njim. Milina je čista slika s njim, a ni mrkli mrak ga ne zaustavlja. Mislim da je definitivno best buy jer se uredno nosi sa renomiranim dvogledima po pitanju kvalitete poput Steinera, Zeissa i ostalih. Ako ga možete dobaviti, uzmite ga nećete požaliti. U USA košta oko 200-250 $ ako ga možete dobaviti, a to vam je cca 1200 kn. Ja sam svojedobno platio i carinu i porez pa me izašao skoro 3000 kn. Najbolje utrošen novac ikad!

(http://img44.imageshack.us/img44/5454/leupoldwindrivermesa10x.jpg) (http://img44.imageshack.us/i/leupoldwindrivermesa10x.jpg/)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dean - 18. 03. 2010. 07:54:42
Nikon je duplo jeftiniji, makar nije duplo lošiji... Leupold je svakako vrijedan spomena!  d4 Tko voli nek izvoli...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 18. 03. 2010. 08:06:32
Ma gledao sam kroz Nikon serije Action i onako, sredina, lošije od Leupolda Wind River i Bausch&Lomba Legacy koje posjedujem, ali je i dosta jeftiniji, volio bih provat jednog iz Monarch serije koji je tu negdje po cjeni.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: dalmatino - 18. 03. 2010. 16:32:00
Nikon Monarch, odlična slika, lagan, gumiran i jako povoljna cijena. Nažalost teško se pronađe kod zastupnika za Hrvatsku. Budite uporni!

 z1
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: salic - 18. 03. 2010. 19:09:19
Dobar i kvalitetan dalekozor puno znači. Puno se bolje vidi,a i radi oči. Imao sam kojih 8g nekakav kineski, kopija taska. Tako mi je dobar bio da sam ga poklonio jednom starcu za gledanje oko kuće. Bio sam u Njemačkoj i naletio na nekakav popust steinera. Oduševio me je, jeste "mastan" no to je stvar koju i djeca poslije nasljeđuju. Nighthunter 8x56, htio sam 7x50 no rasprodali ga.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 18. 03. 2010. 22:04:20
Nikon Monarch, odlična slika, lagan, gumiran i jako povoljna cijena. Nažalost teško se pronađe kod zastupnika za Hrvatsku. Budite uporni!

 z1

Koliko mi se čini da su normalni ljudi, dalo bi se dogovoriti da se uplati neki polog, pa da stigne u idućoj pošiljci. Možda čak dobiješ i neki popust. Samo treba zamoliti. ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: viking - 08. 04. 2010. 08:32:29
Nikon Monarch 8x42, kupi sam ga u Fototehu prije cca 3 g., 1800 kn, čeko 3 mj. na isporuku. Dobra slika, daleko bolja od ovih jeftilena (npr. olypusa).
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: gogo3006 - 29. 04. 2010. 11:40:46
Stiga danas nakon mjeseci pregovaranja......malo je teži, al je fantastičan.... ref ref
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: karabat - 29. 04. 2010. 23:04:57
sad možeš gledat za benama na daleko .....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Hubert.ctg - 02. 06. 2010. 20:55:23
I koliko je to bilo novčića  ččč
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 02. 06. 2010. 21:27:45
(http://img408.imageshack.us/img408/9864/vinterferie2010118.jpg)

Mozda najbolja optika na svijetu...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 03. 06. 2010. 10:46:58
Shultz  d4  biras samo najbolje, meni je za oko zapela leica sa mjeracom daljine,ali sve je to tu negdje.Moze li mjeriti i kad si u pokretu lijevo- desno ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 07. 06. 2010. 23:44:02
Moze, nablizi objekat mjeri...kada skeniras u pokretu..
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 08. 06. 2010. 05:58:40
Moze, nablizi objekat mjeri...kada skeniras u pokretu..

 d4  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 01. 07. 2010. 21:43:11
Ovaj ce `raditi `samo u lovackoj vitrini.
 (http://i1008.photobucket.com/albums/af204/smajhen/dalekozor444.jpg)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 07. 2010. 08:19:26
(http://img408.imageshack.us/img408/9864/vinterferie2010118.jpg)

Mozda najbolja optika na svijetu...

Je Schultz, stvarno je odličan ali odvali mi ruku kad ga nosim, vidio sam Leicu s mjeračem i više mi se sviđa jer je elegantnija.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 09. 07. 2010. 12:06:44
Oba su ispod kile....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Štef - 09. 07. 2010. 12:18:57
 ona spanjolska vincina pored vam nije teska a ovdje o gramima diskutirate!  happi  happi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 09. 07. 2010. 12:21:26
 hao
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: rogonja - 06. 02. 2011. 19:57:04
ja imam nikon sporter ex 8x42 i jako sam zadovoljan njime, kupio sam ga u fototehu ua cca 1000kn
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: tuzlic - 18. 02. 2012. 19:08:54
Ljudi ,valja li ovo išta ? Mogu dobiti vrlo povoljno - Bushnell 8x36 mm AP Camo Legend Ultra-HD Binocular.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sasa - 27. 05. 2012. 20:49:09
Trebam pomoć
napravio sam uzi izbor izmedju ova dva modela, ali za šta da se odlučim:
da li je razlika toliko velika kao u ceni?
I ako može pomoć oko: šta mu to znači :   Angle of View 8.2°      ili      Angle of View 6.0°
Odnosno da li je bolje da ima manji ili veći stupanj?

http://www.bhphotovideo.com/c/product/602326-REG/Nikon_7266_10x40_Action_VII_Binocular.html (http://www.bhphotovideo.com/c/product/602326-REG/Nikon_7266_10x40_Action_VII_Binocular.html)
                                                         i
http://www.bhphotovideo.com/c/product/319408-USA/Nikon_7238_8x40_Action_EX_Extreme.html (http://www.bhphotovideo.com/c/product/319408-USA/Nikon_7238_8x40_Action_EX_Extreme.html)

Zahvaljujem
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 27. 05. 2012. 21:13:00
razlike u kvaliteti slike nisam primjetio.ostavio sam si model kao ovaj na prvom linku jer je manji i spretniji.
preporučio bi ti uvećanje 8x jer više nije potrebno.  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sasa - 27. 05. 2012. 21:23:03
A sta mu znači ovo ugao gledanja 6 stepeni, to me malo buni?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovac1977 - 27. 05. 2012. 21:51:19
Evo ti prevod sa neta.  Kut gledanja je kut između lijevog i desnog ruba vidnog polja na 1000 m od dalekozora gledišta.Vidljiva Kut gledanja je isti taj kut s dalekozora je povećanje u podoba, Vidljiva je jednostavno (povećanje x Kut gledanja). Za povećanjem od 10x i 5 ° kut Pregled Vidljiva će biti 50 °. To je izravno povezano s vidnom polju, ali se često koristi za usporedbu dalekozor.
Savjeti: Kut gledanja je samo još jedan način izraziti vidnim poljem.Veća uvećanja manji kut gledanja.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovac1977 - 27. 05. 2012. 22:09:34
A sta mu znači ovo ugao gledanja 6 stepeni, to me malo buni?
A evo i stranica gdje je to sve objasnjeno u detalje. http://www.nikon.com/products/sportoptics/how_to/guide/binoculars/basic/basic_08.htm (http://www.nikon.com/products/sportoptics/how_to/guide/binoculars/basic/basic_08.htm)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sasa - 27. 05. 2012. 22:23:35
još jedno pitanjce koji u ovu trku sad se unbaci o i leupold
http://www.midwayusa.com/product/565840/leupold-green-ring-rogue-binocular-8x42mm-porro-prism-armored-black (http://www.midwayusa.com/product/565840/leupold-green-ring-rogue-binocular-8x42mm-porro-prism-armored-black)
Mišljenje mi treba da li je bolji od gore navedenih Nkona
Zahvaljujem unapred
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: XDM - 15. 12. 2012. 11:24:28
Kolege po vašim iskustvima što bi bilo bolje oba su u cijeni tu negdje, razmišljao sam i o Leupoldu ali neznam di ga nać kod nas??

http://www.nikon.com/products/sportoptics/lineup/binoculars/outdoor/sp_ex/index.htm (http://www.nikon.com/products/sportoptics/lineup/binoculars/outdoor/sp_ex/index.htm)

ili

http://www.bhphotovideo.com/c/product/319408-USA/Nikon_7238_8x40_Action_EX_Extreme.html (http://www.bhphotovideo.com/c/product/319408-USA/Nikon_7238_8x40_Action_EX_Extreme.html)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: tuzlic - 15. 12. 2012. 17:35:19
Nekih sam se dalekozora riješio i odlučio da sebi priuštim ipak nešto malo bolje ,naravno za moj skromni đep.
Samim tim se javlja i glavobolja koje odabrati da ne kiksaš ? Imam nekoliko užih favorita ali se nemogu odlučiti ni za jedan posebno tj.mislim da su svi dobri ali koji je bolji ? Šta mi preporučujete i unaprijed se zahvaljujem na sugestijama.
Favorit je izvedba sa roof prizmom tj.favoritiziram tu izvedbu dalekozora zbog kompaktnosti i težine itd. itd. i mora biti ili želio bih kupiti sa uvećanjem 8x42 10-ka mi ne paše zbog treskavice  hao

Evo nekih od tih koji mi novčano najbliže stoje.
LEUPOLD BX-3 MOJAVE 8x42
Leupold 8x42 BX-2 Acadia
Leupold BX-2 Cascades 8x42
Leupold Hawthorne 8x42mm
Minox BV 8x42
Meopta Meopro 8x42
Nikon MONARCH 3 8x42
Nikon Monarch 5 ATB 8x42
Vortex Optics Diamondback 8x42

Svi su tu negdje sa cijenom osim što je malo skuplja meopta .Ali zanima me koji je od navedenih stvarno dobar za uloženo dobiveno ?
Treba mi za čekanje u zoru i naravno u sumrak.





Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 15. 12. 2012. 20:25:02
Lp!

Zora i sumrak... 8x56... sor

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/vortex-vulture-hd-8x56.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/vortex-vulture-hd-8x56.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/minox-bv-8x25-br-4.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/minox-bv-8x25-br-4.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/stenier-ranger-pro-8x56.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/stenier-ranger-pro-8x56.html)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: tuzlic - 15. 12. 2012. 20:47:20
Lp!

Zora i sumrak... 8x56... sor

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/vortex-vulture-hd-8x56.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/vortex-vulture-hd-8x56.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/minox-bv-8x25-br-4.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/minox-bv-8x25-br-4.html)

http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/stenier-ranger-pro-8x56.html (http://www.optics-trade.eu/shop/si/daljnogledi/stenier-ranger-pro-8x56.html)

Lovski zdravo
Janez L
Ma može i malo u sumračić sa ovim 8x42 zar ne ? :)
Jednom sam imao taj od 8x56 i  1111g težine i kada pomislim na njega zaboli me vrat ,nikad više.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 15. 12. 2012. 21:02:46
Lp!

Tuzlic iz vlstitith iskustva govorim, za ozbiljan lov u zoru i sumraku, 7x50 ili 8x56! sor sauf Imam Docter 8x42 al je nula, kad je sumrak ili zora... z10 d1 Al Steiner Hunting 7x50 je sasvim druga priča... d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: XDM - 16. 12. 2012. 17:44:15
koji sistem je bolji roof ili?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Fratt - 16. 12. 2012. 18:09:53
@ tuzlic-nista sto jedan harness nebi mogao sprijeciti,takj ja nosim steinera i uopce ga ne osjecam a po kilazi nije mali..

http://www.vortexoptics.com/uploads/bac_harness_strap_full-t.jpg (http://www.vortexoptics.com/uploads/bac_harness_strap_full-t.jpg)

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 16. 12. 2012. 19:10:39
Lp!

Tako je, to ti je dobro rešenje za teži dalekozar. z10 d1

(http://i49.tinypic.com/2pts0ma.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: robert.limeni - 17. 12. 2012. 15:30:49
Da li je netko od vas koristio Nikonovu seriju Prostaff, osobno mi se sviđa ovaj u linku dolje, vidim da kod roof prizmi je manji kut vidnog polja, da li je to velika mana ili ne. Djeluju mi kompaktniji i praktičniji takvi dalekozori, Pa ako netko ima iskustva?????? dr.i



http://www.nikon.com.hr/hr_HR/product/sport-optics/binoculars/prostaff/prostaff-7-8x42 (http://www.nikon.com.hr/hr_HR/product/sport-optics/binoculars/prostaff/prostaff-7-8x42)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 17. 12. 2012. 15:41:59
Roof prizma ima nešto manju transmisiju svjetla i manje vidno polje.

To je teoretski, praktično puno više znači kvaliteta stakala i same izvedbe nego princip rada.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: tuzlic - 19. 12. 2012. 17:41:38
@ tuzlic-nista sto jedan harness nebi mogao sprijeciti,takj ja nosim steinera i uopce ga ne osjecam a po kilazi nije mali..

http://www.vortexoptics.com/uploads/bac_harness_strap_full-t.jpg (http://www.vortexoptics.com/uploads/bac_harness_strap_full-t.jpg)
Čim nabavim dalekozor kupujem i ovaj packtrager  hao
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 20. 12. 2012. 08:26:11
Janez koliko traju ove trakice prije nego se razvuku pa ti dalekozor udara po obiteljskim draguljima  ;D ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 20. 12. 2012. 12:50:48
Lp!

Pa neznam još, ovo mi je prva sezona sa njima. Al mislim da nekoliko sezona intezivnog lova, a onda ide, obiteljski dragulj... z10 d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 20. 12. 2012. 15:49:03
Ja imam isto ali od drugog prizvodjaca.....traje bez problema vec 5 god...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Nosler - 20. 12. 2012. 17:53:34
Zavisi koliko visi... teaa happi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 20. 12. 2012. 17:59:20
 hao
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: robert.limeni - 22. 12. 2012. 16:01:49
Kako ste se "RASPISALI" o prostaff seriji Nikona morao sam ga kupiti da sam isprobam taj dalekozor jer nitko ga izgleda nije koristio. Moram reć da sam zadovoljan, slika odlična i što mi je još bitno praktičan za nošenje i lagan. Prije sam koristio rusa koji ima nekih 10-tak kila, tako da sad kad ih usporedim razlike su neusporedive, na rusa su još rimljani gledali ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 22. 12. 2012. 17:06:13
Robert tako je nabolje zagi sretno sa novim Nikonom
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 19. 02. 2013. 20:18:14
Hvale ga na sva usta i kuju u zvijezde....pa da se i to testira


(http://imageshack.us/a/img803/289/forumlovac00001l.jpg)

zagi zagi zagi zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 19. 02. 2013. 20:29:01
Tesatiraj sto prije pa izvjestaj gss
 zagi 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 19. 02. 2013. 20:39:33
Lp!

Shule, Shule...opet prvi!!! bravooo bravooo bravooo Testiraj i onda izveštaj, da se i pučanstvo malo mazi... zagi zagi zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Štef - 19. 02. 2013. 22:25:44
Jel to onaj moj ? Fino mi ga vrati u kutijicu i ne talasaj, nemoj ni poklopce skidat - ja ću prvi gledat kroz nj.  ref
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 19. 02. 2013. 22:38:03
Lp!

Pa he8en ti život! Ja si priuštio tvoj HT durbin, Shule tvoj HT dalekozar...a ti...ostao bez noviteta... hao zagi d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Štef - 19. 02. 2013. 22:40:39
uzeli ste me ko malo dijete  pljus al ce biti frke sam da si malo vremena organiziram i krenem u kucne posjete  happi happi happi  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 19. 02. 2013. 22:43:33
mozes pogledat kroz njega..onda ;)  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 19. 02. 2013. 22:53:18
Lp!

Pogledaš kroz i kupiš ličnog... Ne budeš promašio!!! zagi zagi zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: salic - 20. 02. 2013. 10:22:07
Pitanje za ekipu koja koristi štajnera. Zna li tko gdje se mogu nabaviti rezervne kvačice koje spajaju remen sa dalekozorom, ne njihove "klik-klap" za najthantera?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Fratt - 20. 02. 2013. 11:47:14
Salic,imam ti ja jedan cijeli remen od military modela,zeleni i zelene kopče,meni ne treba jer imam harness.
Pukni mi adresu na PM pa ti ga pošaljem ako ti paše.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: salic - 20. 02. 2013. 19:27:00
Loše sam napisao, zove se "clicloc"
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 20. 02. 2013. 19:42:17
Lp!
Nazovi uvoznika, kod nas nema problema, sa dobavu. zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 04. 04. 2013. 22:41:03
Lp!

Hvale ga na sva usta i kuju u zvijezde....pa da se i to testira
zagi zagi zagi zagi
Prijatelju, sada je prošlo dosta vremena i čas je za jednu recenziju... sor d1 zagi

(http://i47.tinypic.com/r0sffs.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 04. 04. 2013. 22:50:40
 heheh heheh

A sta tu da se recenzira...koristio sam ga ove zime, na niskim temperaturama....fokusiranje perfektno, guma kojom je oblozen djeluje jako topla na -20.....slika jakooooooo ostra, odlican kontrast i vidi se dobro tacno u sumrak i u zoru......kada sam gledao pravo u sunce ujutro, slika nije mlijecna.....spitzen optika.... jedina mana mu je velicina u poredbi sa Swarom....inace nemam se na sta pozaliti... zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 04. 04. 2013. 22:59:43
Lp!

Dali se objektivi rose kod niskih temperatura? Možda i smrzavaju?  zagi d1

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 04. 04. 2013. 23:00:47
Ne, nisam to primjetio....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 04. 04. 2013. 23:43:30
Lp!

Pa ovo sam htio da čujem!!! ref ref ref zagi zagi zagi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: GregaK - 05. 04. 2013. 09:37:16


Dali se objektivi rose kod niskih temperatura? Možda i smrzavaju?  zagi d1

Pa zašto te to brine Janez. Kad je -20 ti radiš nešto drugo. Vidjeli smo u drugoj temi! rostilj hehehe
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 28. 04. 2013. 22:00:31

  imam ponudu da kupim dalekozor nikon prostaff 10x42 , se isplati to kupiti ?

 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 28. 04. 2013. 22:13:45
zavisi koja je lova u igri
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 28. 04. 2013. 22:39:03

 1600 kn
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 28. 04. 2013. 22:43:23
nikako za tu lovu slL
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 28. 04. 2013. 22:45:52
 
 imate nešto za preporuku do 1500 kn ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 28. 04. 2013. 22:46:55
ja bi uzeo ovako nesto i jos ti ostane para...http://www.njuskalo.hr/dalekozori/vojni-dalekozor-092-240-7800-oglas-7979722 (http://www.njuskalo.hr/dalekozori/vojni-dalekozor-092-240-7800-oglas-7979722)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 28. 04. 2013. 22:50:13

 to su stari vojini več sam ih viđal u lovovima,a kakva je slika u sumrak ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivo samoborec - 29. 04. 2013. 07:56:08
...Ivek.slika Ti je dobra...ja sam gledao na jednog i bio njime ocaran.Sljedeci put kad smo u lovu bili velim tipu daj izvadio onaj dalekozor iz ruksaka da malo napasem oci...veli...nemam ga vise prodal ga.trebala mi lova za registraciju auta.jbg.......
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 29. 04. 2013. 12:57:28

 ako tak velite, onda budem razmislil i pogledal ovoga dalekozora!!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 29. 04. 2013. 13:13:53
Ajde radije podigni za 500 Kn pa ubodi nekog Minoxa  BV, Nikona Prostaf, Leupolda ...  ovo su več momci koje možeš usporediti s velikim dečkima, ovo šta dobiš za  1000-1500 Kn a što sam imao prilike vidjeti je sve više ili manje loše.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: lovac10 - 29. 04. 2013. 13:27:57
Imam zrakov vojni dalekozor kakav se prodaje na njuškalu i imam swarovski optiku i uspoređivao sam ih i sumrak
Vjerujte da dalekozor ne zaostaje za swarom
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: drazenx - 29. 04. 2013. 13:49:03
Imam i ja stari Zrakov dvogled i ako ga  kupiš nećeš pogriješiti,imam i Zeiss 7x50,navečer nema razlike u kvaliteti slike zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 29. 04. 2013. 13:49:50
Dalekozor je šta se tiče sumračne vrijednosti superioran optici ako pričamo o istom rangu kvalitete i promjeru objektiva.

Stvar s za to vrijeme vrhunskom optikom tipa Swar, Zeiss starim 25-30 godina i više je takva da su npr. novi Nikon  ili Meopta od cca 4000 kn  tu negdje ili bolji u sumrak, tehnika je otišla naprijed , svemirski antirefleksni premazi, punjenje dušikom, itd.  doduš ima tu i subjektivni faktor kad dignem u oko mog starog Zeissa i prošaram po proplanku, toj slici malo šta je ravno.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 29. 04. 2013. 13:58:13

 Nikon Prostaf novi košta 1600 kn 10x42

 a novi Minox, gdje se može kupiti i kolika mu je cijena

 ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 29. 04. 2013. 15:03:24
Ja ti imam takvu Leicu 8x30 , isti takav postoji pod imenom Kern, obadva za vojnu namjenu kao i taj sa njuskala cak mislim da je kvaliteta ista.
Dioptrija se podesava za svako oko posebno , u jaci sumrak to nije prakticno a lako se pomakne,za dan je odlican i ja ga nosim za pirsanje.
Sa boljim dvogledom poput Minoxa  sa HG staklima u sumrak ipak nema sanse , cak ni po danu. Moju Leicu platio sam 600 chf , sad se moze kupiti za 300chf, a rabljena u odlicnom stanju 200-250 chf.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 29. 04. 2013. 15:16:00
Nikon Action ti je vrlo dobar.cijena novog oko 500kn.


po informacijama nekoliko stručnjaka u vojnim dalekozorima su Zeiss leće.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 29. 04. 2013. 15:27:13

 Velis da je Action vrlo dobar.. kakvi su onda action ex i nikon prostaf ?

 pepi
  za leicu ipak treba dati malo vie novca!!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 29. 04. 2013. 16:00:06

 Velis da je Action vrlo dobar.. kakvi su onda action ex i nikon prostaf ?

 pepi
  za leicu ipak treba dati malo vie novca!!!

Zavisi gdje kupujes
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: robert.limeni - 01. 05. 2013. 17:43:27
Imam prostaffa 10X42 i zadovoljan sam s njim, slika odlična, lijepo se vidi i u sumrak a i po mjesečini, vodootporan i kompaktan. Ima garanciju 10 godina, jedan kolega sa foruma je isto gleda kroz njega i kaže da je zadovoljan. Sve u svemu preporuka s moje strane
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: deeejan - 01. 05. 2013. 22:00:08
moj stari rus 7x35..dobio ga na poklon od djeda prije cca 20-25 godina i jos uvijek sluzi svrsi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Laufer 223 - 01. 05. 2013. 22:03:07
To je stari rus koji ima zeissova stakla, samo ga treba dati očistiti, servisirati i služi svrsi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: deeejan - 01. 05. 2013. 22:06:32
ja ga nisam ni cistio ni servisirao i nema nikakve greske,radi ko vurica d4 z10
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 02. 05. 2013. 08:01:18
To je stari rus koji ima zeissova stakla, samo ga treba dati očistiti, servisirati i služi svrsi

 uf
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 16. 05. 2013. 21:40:34
 a koji je bolji od ova dva Nikon prostaff 10x42 ili Minox 10x42 BF
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivo samoborec - 17. 05. 2013. 07:16:47
http://www.egun.de/market/item.php?id=4406578............evo (http://www.egun.de/market/item.php?id=4406578............evo) ti dalekozor........
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 17. 05. 2013. 08:03:58
a koji je bolji od ova dva Nikon prostaff 10x42 ili Minox 10x42 BF

Ja bi Minoxa
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: SL1982 - 17. 05. 2013. 08:12:46
Ja imam Bushnell Powerview 10x25. Stane u svaki đep, slika je dobra, dobro se vidi u sumrak i u zoru, otporan na kišu. Sve u svemu zadovoljava potrebe  d4 Ali u planu je i kupnja nekog skupljeg i večeg do 300eurića.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: jura_ - 17. 05. 2013. 10:33:03
To je stari rus koji ima zeissova stakla, samo ga treba dati očistiti, servisirati i služi svrsi

Koliko se bi to isplatilo?  Znaš možda moguću cijenu servisa?  Moj ima mutnu sliku van centra slike. I ti dosta izraženu
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Laufer 223 - 17. 05. 2013. 11:27:37
U Etranu ti je to cca 350 kuna
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sljukar - 17. 05. 2013. 11:43:52
Neznam dali je ko imao priliku usporediti ova 3 dalekozora...
Koji je bolji po kvaliteti slike,vidljivosti u sumrak,izdrzljivosti...
Kahles 10x42,zeiss conquest 10x42 ili docter 10x42 ed?
 d13 zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 17. 05. 2013. 12:48:46

 Ja sam jednom slučajno čital usporedbu tih dalekozora!!

 pobjedu je odnesel zeiss 10x42...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 17. 05. 2013. 12:49:27
http://www.egun.de/market/item.php?id=4406578............evo (http://www.egun.de/market/item.php?id=4406578............evo) ti dalekozor........

je slažem se samo teško mogu do njega...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 17. 05. 2013. 13:15:18
Neznam dali je ko imao priliku usporediti ova 3 dalekozora...
Koji je bolji po kvaliteti slike,vidljivosti u sumrak,izdrzljivosti...
Kahles 10x42,zeiss conquest 10x42 ili docter 10x42 ed?
 d13 zagi
za izdrjivost nemogu nista reci al za kvalitet slike je zeiss za klasu bolji od ova dva a za vidljivost u sumrak za dvije
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 17. 05. 2013. 13:41:04
Neznam dali je ko imao priliku usporediti ova 3 dalekozora...
Koji je bolji po kvaliteti slike,vidljivosti u sumrak,izdrzljivosti...
Kahles 10x42,zeiss conquest 10x42 ili docter 10x42 ed?
 d13 zagi

Vidi ovaj osvrt, posmatrači ptica se razumiju u meteriju jer je njima dalekozor osnovni alat, a uvjeti su jako slični lovnim:

http://www.birdwatching.com/optics/2012highendbins/review.html (http://www.birdwatching.com/optics/2012highendbins/review.html)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sljukar - 17. 05. 2013. 16:35:05
Zahvaljujem na odgovorima!! zagi
Nadam se da cu ubrzo zelju sprovest u djelo,i uzet si onda naj vjerovatnije zeissa conquest 10x42.
Gledao sam u slo.mu je cijena oko 800-900€
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hunterxxxl - 17. 05. 2013. 17:41:03
Moja menturica ima Zeiss 10×42...
Daljnogled je majka, a meni malo prejaka povečava, a za ocenjevanje srnjadi super...  ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivo samoborec - 20. 05. 2013. 10:12:17
http://www.egun.de/market/item.php?id=4399867.........pogledaj (http://www.egun.de/market/item.php?id=4399867.........pogledaj) ovdje...mozda je interesantnije...malo manje povecanja ali veca sumracna vrijednost......rabljeni je no takve stvari i rabljene su klasa.....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 20. 05. 2013. 19:01:44

 imenjak.. jako lepa igračka  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zeiss - 26. 05. 2013. 13:48:56
Dobio sam stari dalekozor od pokojnog djeda, SUPER SPORT Vergutete Optik, 8x30. Neznam ništa o njemu.
Da li mi netko može nekaj napisati o njemu.  z10
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: magwin - 26. 05. 2013. 20:19:26
poslikaj ga.vjerojatno neki "ruski kroj"a menisu rusi bolji od velike većine novih sranja.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Zeiss - 26. 05. 2013. 22:22:28
 pesi me fotić, al sam našao isti na ovoj stranici
http://www.pik.ba/artikal/1568095/dvogled-super-sport-8x30/ (http://www.pik.ba/artikal/1568095/dvogled-super-sport-8x30/)
Inače, dosta lijepo se vidi kroz njega, a ja znam za njega od kad i za sebe, pa je sigurno dosta star  rol.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 26. 05. 2013. 22:25:08

 ajd ovak;

        Olympus EXWP 8x42/10x42
        Minox BV 10x42 BR

     ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 27. 05. 2013. 08:03:04
Minox   just
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 01. 06. 2013. 15:38:44
ova dva su vec stigla idem jos po 2 zaissa victory i conquest pa na testiranje veceras vidicemo koji ce ostati


(http://i39.tinypic.com/2uyqhc3.jpg)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 01. 06. 2013. 20:00:49
E tak kad imas priliku isprobati sve na jednom mjestu  d4
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 01. 06. 2013. 21:37:16
Ostati ce Swaro  dr.i teaa
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 01. 06. 2013. 23:33:40
swaro preko dana ima vise kontrasta i cini mi se da je slika svjetlija , kako stize sumrak razlikacse smanjila i evo do prije 15 minuta nikakve razlike izmedju njega i steinera nevidim , zeiss ce mi stici tek u ponedeljak , vidicu sta ce oni pokazat
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Schultz and Larsen - 01. 06. 2013. 23:35:58
samo ti to pregledaj...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hunterxxxl - 01. 06. 2013. 23:56:26
Zeiss je  1liga
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 04. 06. 2013. 19:36:37
evo poslije nekoliko dana testiranja moja zapazanja , naj cistiju sliku preko dana daje swarovski  zeiss victory je isto tu negdje , kod daleko jeftinijeg steinera ranger pro je slika dobra ali prema rubovima malo magle , najvise me iznenadilo da se razlike najvise primijete po danu  , posto mi dvogled najvise treba po noci i u svitanj i uvece najvise me interesovalo ovo poredjenje , razlika nisam nikakvih prijetio , ranger pro je imo svijetlu i jasnu sliku sto me za optiku ispod 500€ iznenadilo , zeiss conqust je isto bio odlican , najvise me iznenadila meopta b1 8x56 , potpuno ista slika sa zeissom victory i swarom slc 8x56 , moje oci nevide nikakvu razliku osim cijene i vjerovatno cu uzet meoptu iako je nisam imo u prvom planu

p.s. onako uzput sve od divljaci sto sam vidio sa ovim optikama nebi mogo odstrijelit jer je optika na pusci vec odavno kapitulirala , cak i ono vidjeno sa rangerom pro kroz pusku se nevidi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Štef - 06. 06. 2013. 10:18:27
jel da ti pošaljem adresu na PP da mi pošalješ onog koji tebi ne odgovara ?  hao hao hao hao hao
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sljukar - 06. 06. 2013. 12:49:58
Sta si imao na pusci Lazare,i do kolko sati bi po tebi to posluzilo svrsi??...uz predpostavku da je bilo vedro i bez mjesecine
 rostilj
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 06. 06. 2013. 22:05:19
na pusci je bio leupold vx3 i schmidt i bender zenith ,sa dvogledom se  divljac na rubu sume vidjela do 23.30 dok su optike otkazale oko 22.50
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Goran_1 - 07. 06. 2013. 20:04:51
To sam i ja nedavno primjetio,imam istu marku optike i dalekozora i bolje se vidi na dalekozor nego na optiku ,makar je otika povečanja do 12x .
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 07. 06. 2013. 21:14:50
Dvogled upija svjetlo kroz dva objektiva i gledas sa  dva oka,
Mozda ima tu nesta  z5
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 07. 06. 2013. 21:56:46
Lp!

Ali ja, primjetio nešto potpuno drugo... Imam dva dalekozora, Steiner Hunting 7x50 i Docter 10x42 ali durbinu Zeiss Victory HT 3- 12 x 56 nema primjere...  sor ali  1liga

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 08. 06. 2013. 10:21:38
Pogledaj kroz dvogled zeiss victory 8x56 pa onda digni pusku sa zeissom  hao
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 08. 06. 2013. 14:33:38
Lp!

Pogledaj kroz dvogled zeiss victory 8x56 pa onda digni pusku sa zeissom  hao

Ja bi ali novčanik neće... sor paci paci paci Barem za sada... lizi

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 28. 06. 2013. 17:04:28

 tko je zastupnik za Minox u RH

 ??
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 13. 07. 2013. 22:42:54

 Znači povečanje 10x naspram 8x u sumrak ili je to svejedno,samo ti je objekat biliže ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: deeejan - 13. 07. 2013. 22:55:59
za bolju vidljivost u sumraku ti je bitniji promjer objektiva od povecanja
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 13. 07. 2013. 22:58:53

 To znam da je bolji čim veči objektiv,ali me zanimalo da li možda i povečanje znači kaj ..

 Jer neznam da se odlučim za 8x42 ili 10x42  može help ??
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 13. 07. 2013. 23:02:10
dok si mladji 8x kad ostaris 10x
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: deeejan - 13. 07. 2013. 23:02:56
meni je desetka draza..al nisam jos ostario ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivo samoborec - 14. 07. 2013. 10:37:17
Dejane.. to mladi i stariji  pusti na stranu.Meni su iskusniji lovci rekli da je najveca prolaznost svjetla ako imas na 8X....zato se i zove na fiksnim optikama "sauenglas 8x56" sto bi rekli u prijevodu svinjsko staklo  jer se svinja i lovi nocu kad se najvise krece.......malo pronjuskaj po internetu...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 14. 07. 2013. 15:46:39
s tobom se slažem Ivo  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Lazar - 14. 07. 2013. 17:53:50
samo sto ti ti iskusni lovci nisu rekli koliko ti se zenica oka otvori kad si preko 40-50 godina da nepricam preko 60 a u tim godinama ce ti povecanje itekako dobro doci , da skratim , izlaz na okularu od nekih 7mm koje imaju ove optike tipa 8x56 starijim lovcima nece punonpomoci .....
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 14. 07. 2013. 18:13:52
Ta tema o povecanjma i propustanju svjetla je toliko puta prozvakana i opet na novo i svaki put se zaboravi neki vazan element..Mislim da je najispravnije probati prije kupovine , vise komada ako je moguce ,  sa razlicitim povecanjima pa onda odluciti.
 
I onda kak vrijeme ide za neke lov. situacije sve vise kao rjesenje se impozira daljinogled od 20X ili vise.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivek88 - 14. 07. 2013. 21:46:01

 i koji je bolji za od ova dva:

   Bauer 8 x 42 HD ili Minox BF 8x42 BR

   !??
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: evaeva - 15. 07. 2013. 22:49:01
Moj glas za Minox BF 8X42 BR
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 16. 07. 2013. 08:25:57
Minox  1liga
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: jura23 - 22. 07. 2013. 09:52:07
8.5x42.... ludiloo
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: top_trap - 02. 09. 2013. 14:14:25
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=620531877968401&set=a.525807954107461.115180.379993205355604&type=1&theater (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=620531877968401&set=a.525807954107461.115180.379993205355604&type=1&theater)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: top_trap - 02. 09. 2013. 14:15:30
jel ima tko kakva iskustva sa ovim dvogledom??
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: aski - 02. 09. 2013. 15:16:56
Imam ja  drugi model Leo I  10x50 moraš doći probat
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 03. 09. 2013. 08:07:00
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=620531877968401&set=a.525807954107461.115180.379993205355604&type=1&theater (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=620531877968401&set=a.525807954107461.115180.379993205355604&type=1&theater)

Mislim da za dva soma kuna možeš kupiti i nešto bolje.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 19. 11. 2013. 18:05:49

 Mi može netko objasniti razliku između HD i ED stakla!

 Hvala ...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 19. 11. 2013. 18:14:05
mogu ja, kupi ED
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 19. 11. 2013. 18:16:04

 Znam i ja da je ED bolje,ali me zanima kolko su bolje da je tolika razlika u cijeni!

 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 19. 11. 2013. 18:21:02
ED staklo  (Extra low Dispersion) smanjuju kromatsku aberaciju svjetla i daju vjerni prikaz boja, detaljnu i jasnu sliku visokog kontrasta, oštrine i svjetline i u uvjetima loše vidljivosti.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 19. 11. 2013. 19:02:36

 ok. Hvala ti boboo79 ...

 Na kraju još mala pomoć oko dvogleda Bauer 10 x 42 ED ili Nikon Monarch DCF 10x42 ?

 ..i ako je netko možda probal bilo koji od ova dva nek veli kakvi su u sumrak...

 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 19. 11. 2013. 19:21:18
od ova dva ja bi radje uzeo Nikona!!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pinty - 25. 11. 2013. 10:48:41
molim za pomoć,..., gdje u zagrebu ima za kupiti Nikon dalekozore Monarch serije?

...može li tko preporučiti koji model od Olympusa

lp
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 25. 11. 2013. 11:33:19
za Nikon u Zg http://www.fototeh.hr/ (http://www.fototeh.hr/) mislim da imaju one starije serije Monarcha na lageru, Olimpus sada stancaju u Kini tako da bolje Nikon
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: syncm2 - 25. 11. 2013. 11:43:05
Nekad,... ne davno je bio i cjenik na fototehovoj str  a sad ga nema, ili ga ja ne vidim??
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 25. 11. 2013. 11:48:37
Nikon Monarsh 8x42 ti dodje za gotovinu 2150 ja sam zvao prosli tjedan ali ipak sam uzeo u Lovcu Steinera
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 26. 11. 2013. 08:24:19
Ako ovo nije mraaak ponuda neznam šta je?

http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html (http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html)

Ovo sam imao u rukama i vjerujte jede Nikone, Leupolde i ostale razvikane brandove u tom cijenovnom rangu od 2500-4500 Kn za doručak.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pinty - 26. 11. 2013. 08:38:28
jutro,..bio jučer u Nikonu,...i meni se čini da su to stari modeli monarcha,..., svejedno čine mi se ok, ili ima tko drugačije mišljenje,..možda ipak bolje uzeti Monarch 7 seriju ona ima ED leče

..kakv je Stainer i po kojoj cijeni?

...danas ču zvati imaju li u nabavi Monarcha 7

...Monarch DCF 8x42 WP ...2362,00kn-10%
..Monarch DCF 10x42 WP ...2500,00kn-10%

lp
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Boboo79 - 26. 11. 2013. 08:59:59
negdje sam citao da su stari modeli Monarcha kvalitetniji od ovih novih mislim da ce i cijena novih biti manja sto puno govori , a ako kupis sa ED onda je to prava stvar!!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 26. 11. 2013. 09:13:36
Ako ovo nije mraaak ponuda neznam šta je?

http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html (http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html)

Ovo sam imao u rukama i vjerujte jede Nikone, Leupolde i ostale razvikane brandove u tom cijenovnom rangu od 2500-4500 Kn za doručak.

stvarno znaš pogoditi, da li da šaljem poruku braci da mi ubode jedan  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 26. 11. 2013. 11:52:52
Imaš još 50$ dodatnog popusta ako ispuniš kupon  ;D, samo vidi jel ti triba 10X ili je dovoljno i 8X
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 26. 11. 2013. 13:43:01
naruceno  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 26. 11. 2013. 15:44:52
Za 199$?

Proša si ka na piru viruj mi.

Gleda sam ovo proliče kroz jednog i osta sam  :shok:, stvarno pun kufer muzike ta te novce, gore od stupa s puta di ostavljaš auto, se vidi prozor na onoj obrasloj kuči u mekotama tako kontrastno da vidiš da je to prozor dok s nikonom (neki action ili slično) koji smo imali pri ruci vidiš da je nešto ali nemaš pojma da li je tamnije lišče na tom mjestu ili nešto drugo.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 26. 11. 2013. 17:34:21
vjerujem ja tebi nema razloga da ti ne vjerujem, ako ne bude valjalo uvalit ćemo dalekozor mom puncu za veće pare, resto novaca ćemo pojest i popiti   zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 27. 11. 2013. 08:26:48
Ako ti se ne svidi dam ti mog Leupolda i još vodim tebe i Tinu na večeru  ;)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 27. 11. 2013. 12:42:27
važi  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pinty - 03. 12. 2013. 18:10:02
jel stigao vanguard,..., kakvi su utisci

...danas sam ga našao u zg,....2600kn,  serija spirit 1500kn

...razmišljam si između nikona monarch dcf 8x42 i vanguard endev...

....vangard ima ED stakla i made in china,....neznam od kuda je nikon

lp

...ili če i dalje poslužiti universa 7x50 vergutete optik ,...jel tko čuo za istu

lp
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 03. 12. 2013. 18:31:18

 Nisam ti siguran...ali u pravilu ti se svi monarch modeli ti se proizvode u japanu!!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 04. 12. 2013. 08:32:25
jel stigao vanguard,..., kakvi su utisci

...danas sam ga našao u zg,....2600kn,  serija spirit 1500kn

...razmišljam si između nikona monarch dcf 8x42 i vanguard endev...

....vangard ima ED stakla i made in china,....neznam od kuda je nikon

lp




...ili če i dalje poslužiti universa 7x50 vergutete optik ,...jel tko čuo za istu

lp

Sve niže klase od Nikona je isto made in China.

Endevor ED je jako dobar dvogled, s obzirom na cijenu koja je trenutno na linku poviše sigurno best buy, na žalost kod nas je 2600 šta je više nego duplo nego je u US, ali ipak ako uzimaš kod nas onda je u cijenovnom rangu Bauera ili Nikona prostaff koje jede za doručak.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 04. 12. 2013. 08:50:27
nije još, treba tome vremena da stigne iz amerike  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pinty - 11. 12. 2013. 10:33:40
...imao sam jučer oko 17h u rukama Vanguard spirit 8x42 i endevor ed 8,5x45

...isprobavao sam ih u uvjetima slabe cestovne rasvjete (u gradu) prema točki udaljenoj 150-200m i mogu reči da endevor ED ima puno čišću sliku

...sad ću još probati isprobati Nikona DCF 8x42 u sličnim uvjetima pa odlučiti

...vanguard mi se čini ipak made in China, te se bojim kvalitete (garancija 1 god)

...postoji i model spirit 8x42 sa ED staklima možda će on imati bolju sliku, ipak je razlika cca 100eur

..spirit 1500kn, spirit ed 2000kn, endevor ed 2800kn

lp

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 11. 12. 2013. 13:26:51

 Provjeril sam za nikon monarch DCF... on je isto made in China,ali Japanac kontrolira proizvodnju...

 ..a garancija na njega ti je 10 godina .. cijena 2350 - rabat za keš(ovisi od trgovine)...

 Lp
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: .50AE - 11. 12. 2013. 18:17:38
Nikon je bio najjeftiniji u fototehu.... nazvati pa pripitati za cijenu  http://fototeh.hr/kontakti.htm (http://fototeh.hr/kontakti.htm)
I bar do sada su bili raspoloženi za nekakve prigodne popuste na gotovinska plaćanja ;).
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pinty - 12. 12. 2013. 08:42:36
...bio sam u fototehu,..da i dcf je made in china,....i možda mi se čini da je ipak malo uglađeniji nego Vanguard

... pogledom unutar shoping centra ima prekrasnu sliku-oštrinu,..., probati ču danas dobiti inf jeli moguće dobiti ga na test na 1 dan ili ga isprobati negdje u noćnim uvjetima da vidim razliku između nikona i Vanguarda

... navodno u cjeniku imaju i Monarcha 5 za 3000,00kn ali im još nije u ponudi

Lp
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: perop - 12. 12. 2013. 14:26:26
...imao sam jučer oko 17h u rukama Vanguard spirit 8x42 i endevor ed 8,5x45

...isprobavao sam ih u uvjetima slabe cestovne rasvjete (u gradu) prema točki udaljenoj 150-200m i mogu reči da endevor ED ima puno čišću sliku

...sad ću još probati isprobati Nikona DCF 8x42 u sličnim uvjetima pa odlučiti

...vanguard mi se čini ipak made in China, te se bojim kvalitete (garancija 1 god)

...postoji i model spirit 8x42 sa ED staklima možda će on imati bolju sliku, ipak je razlika cca 100eur

..spirit 1500kn, spirit ed 2000kn, endevor ed 2800kn

lp

Imao sam Vanguard Endeavor ED 10.5x45 klasa od optike. Hvale ga i Chuck Hawks i jedna od najboljih lovkinja svijeta Brenda Valentine. Tko ga god kupi neće se pokajati. Odlični su oba modela i 8.5x45 i 10.5x45.

Brenda Valentine Endeavor ED Overview (http://www.youtube.com/watch?v=bkisLiFp5n4#)

http://www.chuckhawks.com/vanguard_endeavorED_10x45_binoculars.htm (http://www.chuckhawks.com/vanguard_endeavorED_10x45_binoculars.htm)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: perop - 12. 12. 2013. 15:57:46

Evo usporedbe ova tri modela optike i vidljivo je da je ovaj model    Endeavor ED 8.5x45 najbolji naročito za lov u sumrak i jutro.       


Producent   Vanguard   Vanguard   Nikon
Model   Spirit 8x42   Endeavor ED 8.5x45   HG 8x42 L DCF
Lens diameter [mm]   42   45   42
Magnification
Angular field of view [deg]   6.3   6.5   7
Linear field of view [m/m]   110/1000   114/1000   122/1000
Exit pupil [mm]   5.25   5.29   5.25
Exit pupil [mm]   19   19   20
Min. focusing dist. [m]   2.5   2.5   3
Twilight factor   18.33   19.56   18.33
Brightness   27.56   28.03   27.56
Prisms   BaK-4/roof   BaK-4/roof   BaK-4/roof
Dimensions [mm]   145x130   159x130   157x139
Weight [g]   600   770   795
Waterproof   Yes    Yes    Yes
Nitogen filling   Yes   Yes   Yes
Argon filling   No   No   No
Image stabilization   No   No   No
Tripod exit   Yes   Yes   No
Focusing   central   central   central
Guarantee [years]         10
Accesories         
Price   0   0   4199
Additional information      ED glass   
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 12. 12. 2013. 21:19:24

 Nego kad smo kod tih dvogleda,je li možda tko probal Deltu 8x56 titanium ili Deltu 8x56 titanium ROH ?

 Čujem da je dosta hvaljena i da je u rangu s meoptom!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 19. 12. 2013. 19:33:44
konacno je dosao ovaj dan i meni je stigao dalekozor, prve impresije su vise nego dobre, fino je podesen za moju ruku, remen oko vrata je presavrsen, pogled u sumrak kroz njega na drugu zgradu otprilike 250-300m je vise nego od ocekivanog za sada, kako ce se vidjeti u sumi to cu opisati nekom drugom prilikom kad ga testiram  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 19. 12. 2013. 19:35:17
skoroh zaboravih reci da ima viseslojni premaz leca posebnim premazima  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 19. 12. 2013. 19:36:05
Lp!

Neka ti dugo i dobro služi! z10 d1 Sada čekamo izvještaj iz Prirode i lova... dr.i

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pepi2 - 19. 12. 2013. 19:41:19
Uz taj premaz ide i Cabernet Sauvignon ili Rose  zagi  , a to bi moglo ostaviti flekove
 Testiraj ti njega i u sumi pa napisi opsirnu recenziju.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 19. 12. 2013. 19:52:52

 grga, gdje si ga kupil i kolko si ga platio!?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 20. 12. 2013. 07:26:32
http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html (http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html)

dalekozor narucen sa ove stranice, cijena je tu postavljena ali ja nisam nista platio jer imam sponzora u Americi  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: perop - 20. 12. 2013. 12:31:35
 teaa
Imao sam ovu optiku i nestala mi je u jednom lovu. Nema mane, vrhunski omjer uloženog i dobivenog.
 zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 23. 12. 2013. 10:33:29
http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html (http://www.opticsplanet.com/vanguard-endeavor-ed-1045-binoculars.html)

dalekozor narucen sa ove stranice, cijena je tu postavljena ali ja nisam nista platio jer imam sponzora u Americi  zagi

Prva liga  d4

Koliko je na kraju $?

Pozdravi mi sponzora, kad ponovno dođe na stari kontinent, ako bude prilike organizirat ćemo ronjenje.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 24. 12. 2013. 09:46:54
hvala na pozdravima,sto se tice ronjenja vjerojatno ce se trebati organizirati, dolazi krajem sestog mjeseca, dalekozor je vise nego odlican u sumraku  zagi 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 24. 12. 2013. 11:55:52
Znači ništa od zamjene za leupolda?   ;D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 25. 12. 2013. 09:32:05
nazalost nista od zamjene  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: bogi - 25. 12. 2013. 09:43:58
Swarovski je swarovski i ne bi bio swarovski  da nije SWAROVSKI
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: pinty - 27. 12. 2013. 19:26:24
većer,..., upravo se vratio iz jednog dućana gdje sam vidio i gledao kroz njega u sličnim uvjetima kao i vanguard i mogu vam reći da sam se oduševio NIKON ACTION EX 7x50 CF koji košta 1060,00kn sa 10god garancije

to je 1300kn manje od monarcha, a mogu vam reći da se vjerojatno zbog 50mm vidi fenomenalno

...mislim da ču kupiti njega jer nisam uočio razliku koja koja vrijedi najmanje 1300kn,..., vjerojatno bi vidio između swara i actiona ali za ono kaj meni treba ovaj action če biti ok, dok neizađemo iz recesije

...naime, meni treba dalekozor za pogled sa čeke na divlju svinju, srnjaka i jelena u sumrak i zoru,...mislim da če me zadovoljiti

...imali tko dodati svoje mišljenje i razuvjeriti me u mome naumu


Lp
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 24. 02. 2014. 00:44:05
Lp!

Imam jedno pitanje. Imam stariji dalekozor Leitz Wetzlar 7x35B TRINOVID, bio je od mog pokojnog oca ali još uvijek je najbolji, od mojih dalekozora. (Steiner i Docter) Interesuje me, gdje bi dobio remen za njega!? Evo i neke fotke. d1 d1 d1

(http://i59.tinypic.com/t825c4.jpg)

(http://i62.tinypic.com/20qhn55.jpg)

(http://i59.tinypic.com/20qm05j.jpg)

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Deno - 24. 02. 2014. 00:52:14
To da je naći od starih foto aparata one njihove futrole su imale lijepe kožne remenove  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: GOGO LOVAC - 24. 02. 2014. 09:17:13
Probaj poslat upit u tvornicu
Ja sam prije 4 ili 5 godina obnovio Swarowski teleskop za smiješne novce,bila mi je otpala matica u gumi koja služi kao nosač da se teleskop postavi na nogare.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Iggy - 15. 07. 2014. 14:32:09

 Ima tko ovaj dvogled na od kolega na forumu,se ga isplati kupiti i kakva mu je slika ?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: sile - 15. 07. 2014. 20:14:28

 Ima tko ovaj dvogled na od kolega na forumu,se ga isplati kupiti i kakva mu je slika ?
vrhunski radi dvogled... swar habiht.. slika odlična...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 16. 07. 2014. 08:14:09
Lp!

Imam jedno pitanje. Imam stariji dalekozor Leitz Wetzlar 7x35B TRINOVID, bio je od mog pokojnog oca ali još uvijek je najbolji, od mojih dalekozora. (Steiner i Docter) Interesuje me, gdje bi dobio remen za njega!? Evo i neke fotke. d1 d1 d1

Lovski zdravo
Janez L

http://www.ebay.co.uk/itm/GERMAN-ARMY-WWII-REPRO-BINOCULAR-NECK-STRAP-/230553061904?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ae088a10 (http://www.ebay.co.uk/itm/GERMAN-ARMY-WWII-REPRO-BINOCULAR-NECK-STRAP-/230553061904?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item35ae088a10)

Ovako nešto bi mu odgovaralo?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: JANEZ L - 16. 07. 2014. 16:14:54
Lp!

 z10 z10 z10

Lovski zdravo
Janez L
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: stipe_zg - 25. 07. 2016. 16:47:57
Ima li ko iskustva sa ovim dvogledom  Zeiss 7x42 B/GA T*P* Dialyt, polovan naravno u dobrom je stanju nema ogrebotina. Cena je 500€.
Da li ko zna kakav je u smanjenim uslovim vidljivosti, prednoc.
 d1
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 25. 07. 2016. 21:24:04
Dobar dalekozor iako dosta star cijena je po mojoj procjeni vrh pa bi morao biti bez i naj manje greške i sa svom opremom i dokumentacijom.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: stipe_zg - 25. 07. 2016. 22:59:26
Hvala na brzom odgovoru.
Znaci nije toliko dobra kupovina obzirom na cenu
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: hardi - 26. 07. 2016. 08:25:18
Prinova, nočna tv
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: stipe_zg - 26. 07. 2016. 09:27:19
Svaka cast na prinovi d1
Jel ima neko ko je osobno koristio Zeiss 7x42 B/GA T*P* Dialyt.
Inace sto se tice cene viim na ebay i egun da su cene daleko vise od 500e
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 26. 07. 2016. 12:33:57
http://www.egun.de/market/item.php?id=6045708 (http://www.egun.de/market/item.php?id=6045708)

Rekoh ti da je 500€ top cijena, evo ovog s linka od 650 € niko da pogleda a kao nov je.
Obično idu od 350-450€   
Kod nas u RH sve što ima Zeiss naljepnicu ide cijena u nebo.

Ne brkaj novi model classic koje vidiš nove na ebayu da idu preko 1000€ to je novi dalekozor s novim staklima i premazima samo je dizajn stari.

Koristio sam starog dialyta i dalekozor je bio odličan, međutim izdušio je plin iz desne strane i ta strana se je jako maglila, to je tako kod stare optike, brtve otvrdnu i trebalo bi ga kvalitetno servisirati a to košta.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: stipe_zg - 20. 08. 2017. 13:37:18
Da li imate predlog za neki dobar servis za dalekozor.
Uptanju je leica trinovid. Ima par tackica sa unutrasnje strane  ne smeta narucito al razmisljam da ga lepo iservisiram i da li znate koje su to otprilike cene
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: johnny1966 - 20. 08. 2017. 14:42:44
Ako je kod nas, onda "Etran" ulica Jela br. 20 Zagreb! Teško je pričati o cijeni. Čovjek otvori i javi Vam cijenu, ako se slažete sa cijenom radi,a ako ne onda zatvori, vrati u prvobitno stanje i to ne naplačuje!
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: leon - 20. 08. 2017. 15:11:49
Tehnooptika Ljubljana:  tehnooptika@siol.net
 
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: stipe_zg - 20. 08. 2017. 22:30:33
Hvala ljudi na brzim odgovorima kontaktiracu ih pa cu videti sta kako
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: ivo samoborec - 21. 08. 2017. 08:45:26
wetzlar....direkt u Firmu poslat no cijenu neznam ali bit ce ko novi.Moje je misljenje da se kod takvih malo skupljih stvarcica nebih nikad kod nekakvog drugog servisera obracao nego uvijek kod proizvodaca zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 22. 08. 2017. 06:37:25
tako je Ivo i ja isto mislim da je bolje kod proizvodjaca  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: berbenn - 13. 01. 2018. 19:50:17
Nevezano za prijasnje postove(nisam ih procitao sve) interesira me zasto je vecina dvogleda na trzistu po trgovinama fiksnog, a ne poput dosta optika, varijabilnog povecanja i koje povecanje preporucate za jedan univerzalan lovacki dvogled? Npr. lov srnjaka sa ceke, pirs itd.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 14. 01. 2018. 14:50:37
8X56 čeka, 8X30 pirš.

Univerzalac 8X42.

O zoom dalekozorima prestaneš razmišljati onaj moment kada ga probaš, glavni razlozi jako usko vidno polje i dodatne komplikacije Porro dizajna koji i onako nije jednostavan za unutrašnji raspored prizmi, optički nišani nemaju prizme , bar ne ovi koje lovci pretežno koriste.

Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Goran - 15. 01. 2018. 05:28:34
Neno kolimacija ubija zoom dvoglede i zato najvise bjezim od njih. To je igracka za turiste  i tjedan - dva dana koristenja a poslije je sve sreca. Svaka strana ima svoj pogled i (ne) cistocu pogleda i najbolej ne trositi lovu na to kao sto si i sam directno naveo.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Arctos - 09. 11. 2018. 00:18:03
Kakvo je sada stanje sa dvogledima, netko istraživao malo zadnje vrijeme?
Tražim neki best buy do kojih cca 200-250€
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 09. 11. 2018. 08:51:47
Kakav dalekozor?

Čeka, pirš  ...?

Pogledaj meopte meopro serije, malo se protegni preko 300€, isplati se.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Arctos - 09. 11. 2018. 21:24:34
Ma gledao sam ali one su "malo" preko i 400€ a to mi je zbilja previše za sada, na 2000kn se mogu razvući ali to je plafon neki...
Mislio sam neki koji če moći pokriti oboje, mada mi se čini da je bitniji za čeku nego pirš, ipak je tamo malo nezgodniji tako da ako bi trebao strikno birati odabrao bi za čeku...
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 10. 11. 2018. 11:13:23
Onda ovo:

https://www.ebay.com/itm/Vanguard-Endeavor-ED-10x42-Binoculars-ENDEAVOR-ED-1042-Fogproof-Waterproof/362471164022?epid=140907769&hash=item5464f70876:g:1XgAAOSwrYNbUHxC (https://www.ebay.com/itm/Vanguard-Endeavor-ED-10x42-Binoculars-ENDEAVOR-ED-1042-Fogproof-Waterproof/362471164022?epid=140907769&hash=item5464f70876:g:1XgAAOSwrYNbUHxC)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: leon - 10. 11. 2018. 20:59:01
Arctos, pitanje šta loviš i kada.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: thorp - 10. 11. 2018. 23:29:15
https://www.amazon.com/Nikon-16002-PROSTAFF-All-Terrain-Binocular/dp/B00LDYHYT2 (https://www.amazon.com/Nikon-16002-PROSTAFF-All-Terrain-Binocular/dp/B00LDYHYT2)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: robert.limeni - 11. 11. 2018. 14:20:33
Koristim Nikona Prostaff 7 već nekoliko godina i za tu lovu odličan dalekozor... Svakako preporuka. Nije prevelik za pirš a vrlo dobar je i za na čeku.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 11. 11. 2018. 16:19:36
Vanguard ima ED stakla šta ga stavlja u višu ligu.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: grga33 - 11. 11. 2018. 17:57:40
Ja posjedujem i mogu sve hvale reci za dalekozor, za preporuciti je  zagi
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Arctos - 11. 11. 2018. 23:28:27
Budem pogledao malo, gdje ste kupovali/kupujete?
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 12. 11. 2018. 08:36:54
U RH ga imaš u Protisa ali ti je isplativije s ebaya.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Arctos - 13. 11. 2018. 22:37:57
Osim ako me carina derne kao za Garmina :D
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: thorp - 13. 11. 2018. 22:40:17
Ja imam taj pa sam zato i postavio link. Zadovoljan sam s njim i poprilično je lagan
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 14. 11. 2018. 08:01:21
Lagan je zbog polikarbonarnog tijela, to je OK ali ne smiješ ga ostavljati na jakom suncu naj gori scenario ispod šajbe u autu.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 14. 11. 2018. 08:05:24
Lagan je zbog polikarbonarnog tijela, to je OK ali ne smiješ ga ostavljati na jakom suncu naj gori scenario ispod šajbe u autu.

Endeavor ima magnezijsku šasiju i hoya ED stakla dvije stavke koje obično imaju dalekozori s troznamenkastim cijenom u eurima.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Arctos - 15. 11. 2018. 20:32:38
Ima tko iskustva sa Bauer dalekozorima?
Naletio na neku rasprodaju u ReplikArtu
http://www.replikart.com/bauer-ed-serija/882-bauer-8-x-42-ed.html (http://www.replikart.com/bauer-ed-serija/882-bauer-8-x-42-ed.html)
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Arctos - 15. 11. 2018. 22:00:03
Jer gledao sam ova dva modela još kada sam naletio na te Bauer
https://www.optics-trade.eu/hr/binoculars/hunting-binoculars/delta-optical-chase-8x42-ed.html?___from_store=en (https://www.optics-trade.eu/hr/binoculars/hunting-binoculars/delta-optical-chase-8x42-ed.html?___from_store=en)
https://www.optics-trade.eu/hr/binoculars/hunting-binoculars/vanguard-endeavor-ed-8x42-binoculars.html (https://www.optics-trade.eu/hr/binoculars/hunting-binoculars/vanguard-endeavor-ed-8x42-binoculars.html)
Uglavnom lobotomije i mislim da je ovo krajnja cijena koliko ću dati za dalekozor.
Znam da je uvijek dobro potegnuti malo više ali tako se mogu protezati u nedogled i na kraju ništa ne kupiti.
Uzeo bi tako nekog allroundera i mislim da će me dobro služiti.
Naslov: Odg: Dalekozor
Autor: Neno - 19. 05. 2020. 22:39:44
Evo još jedan kolega poslušao moj savjet i umjesto nikona, bauera i ostale bratije ispod 2000 kn uzeo vanguard endeavor 8X42.

BAK4 multi coated prizma, HD stakla, magnezijska šasija ovo su stvari koje su prije desetak godina značile četveroznamenkastu cifru u eurima

Na našu radost ne više tako da sam endeavoura uvrebao za 1700 kn s dostavom.

Pa da vidimo vrijedi li?

Kao benchmark je poslužio Minox APO HG 8,5X43 i moram priznati da razlika nije velika , ne znam da li je manja nego od minoxa HG-a do swara SLC-a ali svakako od kada su HD stakla ušla u ovaj cjenovni rang razlike u performansama dalekozora od 2000€ i onih od 2000 kn su se drastično smanjila.

Slika je oštra od ruba do ruba i svjetla, s bojama koje ne odstupaju značajno od onih koje vidimo bez stakla,  rezolucija je također jako dobra, pogled s lampom s prednje strane ne otkriva odbljeske od nematiranih rubova leča ili cijevi, sve jako dobro.

Zamjerka da na predmetima dalje od sredine primjećujemo prštanje boja oko ruba objekta (test kada promatram žice dalekovoda) poznato kao kromatska aberacija.

Izrada je jako dobra gumiranje odlično, namještanje focusa traži malo navikavanja jer je jako brzo cca 3/4 kruga od 8 metara do beskonačno , kotač za razliku dioptrije ide malo teže ali njega i onako namjestimo jednom,  udaljenost između očiju se namješta tvrdo baš kao treba.

Ergonomija je fantastična jedan od uručitijih dvogleda koje sam držao , ova  open bridge konstrukcija je stvarno nešto šta mi se sviđa,  tekstura gumiranja daje dobar grip i jedina moja zamjerka ide na težinu od 770 gr što je za više od 100 grama teže od minoxa .

Težina i ne mora nužno biti mana ako to gledamo s strane da se magnezijska šasija neće izvitoperiti ako nam dvogled ostane u na sjedalu auta ljeti kao što to biva s većinom polikarbonatne bratije.

Uz dvogled ide i dobar remen od neoprema za nošenje oko vrata , zaštitne kape za okular i objektiv i torbica.

Uglavnom ako kupujete dvogled pogledajte u ovom pravcu za razliku od nikona , olympusa i ostalih u rangu oko 1000 kuna ovaj dalekozor daje puuuno više za ne toliko puno više para.