Autor Tema: VORTEX  (Posjeta: 16703 vremena)

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
VORTEX
« u: 24. 07. 2020. 16:32:35 »
Na MK namjestio sam Votex Crossfire II 2 - 7 x 32 Rimfire, zadovoljan, čista slika, končanica fina, baš za metu i vrabce  rol, klikovi rade dobro, samo još dobro upucat i pali...

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: VORTEX
« Odgovori #1 u: 24. 07. 2020. 17:48:26 »
Zastava CZ99 precision, rijetko spominjana puska?
kakva je preciznost na 50 metara?
Gente Balcanico!

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: VORTEX
« Odgovori #2 u: 24. 07. 2020. 18:09:58 »
Zavisi od primerka do primerka... Neke u klasi Brno 2 neke malo lošije ali sve koje sam pucao bile su preciznije od Ruskih TOZ sa klasičnim tankim cevima... Da ne bude da sam pristrasan, lično imam TOZ 18-01.

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: VORTEX
« Odgovori #3 u: 24. 07. 2020. 18:13:31 »
Zastava CZ99 precision, rijetko spominjana puska?
kakva je preciznost na 50 metara?
Za lov preciznost zadovoljava, pucam jeftinu municiju, sad ču testirat i bolju.

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: VORTEX
« Odgovori #4 u: 24. 07. 2020. 18:35:44 »
Zavisi od primerka do primerka... Neke u klasi Brno 2 neke malo lošije ali sve koje sam pucao bile su preciznije od Ruskih TOZ sa klasičnim tankim cevima... Da ne bude da sam pristrasan, lično imam TOZ 18-01.

Buhag,
A da li ste imali iskustva sa starim modelom zastave 22lr,  M56, i kako se pokazao po preciznosti?
Gente Balcanico!

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: VORTEX
« Odgovori #5 u: 24. 07. 2020. 20:33:58 »
Osobno sam bio prisutan kad je čovjek upucavao optiku na 50 m i složio grupu od 5 metaka u 1spod 1 kune . Ja svoju nisam baš previše testirao ali uvjek sa pobjeda standard tu negdje sa dobrog naslona i kad mi je dobar dan . Brno 2 je sigurno ajmo reć poželjnija ali preciznija po meni ne . Barem ne ono koliko sam je imao prilike koristit dok nisam pregazio cjev . A sama izrada a kundak da ne govorimo je bolja od Zastave , barem to je moje mišljenje , onako nešto pedantno teško da će više Zastava proizvest .

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: VORTEX
« Odgovori #6 u: 25. 07. 2020. 02:01:41 »
Kod M56 je naj veći problem pronaći je u dobrom stanju, malo korišćenu i pedantno održavanu...
Imao sam i M56 i Brno 2... Obe sam koristio samo sa mehaničkim nišanima... Recimo da je Brno 2 u svemu bila bolja osim u preciznosti, tu su egal, s tim da je Brno 2 imala puno finiju obaraču pa mogu reći da bi M56 sa takvim okidanjem bila preciznija... Za metu bi izabrao M56 i doterao okidanje, za sve ostalo Brno 2 koja je po meni naj bolja malokalibarska puška ikad proizvedena... Sa TOZ 18-01 sa fabričkom optikom ne mogu da dobijem grupe koje sam sa pomenute dve dobijao mehaničkim nišanima...

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: VORTEX
« Odgovori #7 u: 25. 07. 2020. 03:51:19 »
 d4
Gente Balcanico!

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: VORTEX
« Odgovori #8 u: 25. 07. 2020. 09:51:59 »
Kod M56 je naj veći problem pronaći je u dobrom stanju, malo korišćenu i pedantno održavanu...
Imao sam i M56 i Brno 2... Obe sam koristio samo sa mehaničkim nišanima... Recimo da je Brno 2 u svemu bila bolja osim u preciznosti, tu su egal, s tim da je Brno 2 imala puno finiju obaraču pa mogu reći da bi M56 sa takvim okidanjem bila preciznija... Za metu bi izabrao M56 i doterao okidanje, za sve ostalo Brno 2 koja je po meni naj bolja malokalibarska puška ikad proizvedena... Sa TOZ 18-01 sa fabričkom optikom ne mogu da dobijem grupe koje sam sa pomenute dve dobijao mehaničkim nišanima...
Moja m56 ima stvarno vrhunski dotjeran okidač, moždea i zbog toga jer je kupljena kad su rasprodavali oružje u streljačkim društvima koje su koristile to oružje .Općenito nas nekoliko je istovremeno uzelo i sve su bile da nisi znao što izabrat (a mogli smo probirati). Vjerojatno za to što su ih i koristili u streljačkim društvima kao klupsko oružje su i imale vrhunski dotjerano okidanje .
Istini za volju Brno 2 je vjerojatno kad se sve gleda sigurno najbolja malokalibarka ikad napravljena (treba tu gledat i malu cjenu oružja ) kao i sve drugo.
No kad gledam da je čak i štitnik okidača iliti donji dio oružja napravljen glodanjem iz masivnog komada čelika , hm to ćeš na svim ostalim puškama vidit u crtanim filmovima. Kad bi je dali Amerikancima da je proizvedu u istovjetnom stanju i te kvalitete materijala siguran sam da bi joj cjena  bila bar 6000 dolara.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: VORTEX
« Odgovori #9 u: 25. 07. 2020. 19:50:42 »
Kod M56 je naj veći problem pronaći je u dobrom stanju, malo korišćenu i pedantno održavanu...
Imao sam i M56 i Brno 2... Obe sam koristio samo sa mehaničkim nišanima... Recimo da je Brno 2 u svemu bila bolja osim u preciznosti, tu su egal, s tim da je Brno 2 imala puno finiju obaraču pa mogu reći da bi M56 sa takvim okidanjem bila preciznija... Za metu bi izabrao M56 i doterao okidanje, za sve ostalo Brno 2 koja je po meni naj bolja malokalibarska puška ikad proizvedena... Sa TOZ 18-01 sa fabričkom optikom ne mogu da dobijem grupe koje sam sa pomenute dve dobijao mehaničkim nišanima...
Toz voli brže streljivo, dok je Brno strahovito precizna sa standard brzinama, često Belotom. Očisti je dobro od olova i onu optiku baci u smeće jer za drugo nije. Gadno je što bez puškara ne može druga optika na nju, ali se može napraviti. Solidna je to puškica, samo streljivo promijeni.

Offline sheytan

  • K 100
  • **
  • Postova: 441
Odg: VORTEX
« Odgovori #10 u: 25. 07. 2020. 20:13:45 »
Voli Brno 2 i brze mečiće, puca se u Srbistanu Liga na 100m...  1liga
:smil4226ce1d491b5:   d7   :hundtrinkend:

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: VORTEX
« Odgovori #11 u: 25. 07. 2020. 20:56:09 »
Da, sve se cesce gadja na 100 m, natjecanja sa MK s optikom.

Medjutim, brz metak 22lr, na 100 m, nije garancija preciznosti.

Dilema je uvijek, da li uzeti HV high velocity, pa da se na taj nacin djelomicno kompenzira vjetar, a riskira neugodan prolaz zrna kroz transonicnu barijeru i destabilizaciju zrna.

Ili:
Imati subosnicno zrno, malo podloznije vjetru, ali bez rizika transonicne destabilizacije u drugom dijelu putanje.

Vecina prave match muncije 22lr je ispod brzine zvuka. Ne znam uopce da li postoji match supersonicni metak 22lr?
RWS radi vrlo dobar RWS R100, optimiziran za gadjanje na 100 m, i prema specifikaciji mu je brzina 345 m/s. To je na granici brzine zvuka, a brzina ce realno ovisiti o duzini cijevi.

Tako da je sve ovo podlozno jednoj siroj raspravi. Ali brzinu ne gledati kao rjesenje za sve. Za 22lr brzina je vazna radi lova na sitnu divljac, radi vece energija, na manjoj udaljenosti.

Gente Balcanico!

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1066
Odg: VORTEX
« Odgovori #12 u: 25. 07. 2020. 21:25:07 »
Upravo radi lova sam i kupio RWS  HVh , mislim da mu je brzina 380 ms, imam i pobjedu HV sa brzinom 360 ms . E sad nisam baš onako precizno testirao grupe sa standard municijom  u usporedbi sa HV , no mislim da je ipak sa RWS HV malo više razbacivalo nego sa standardnim streljivom . Pa i sam pucanj je puno jači nego sa standard streljivom.
Bio bi ja to sve istestirao no tek što sam bio stavio optiku dogodilo mi  se ono što nije vjerovatno nikom pa je evo već godinama samo broj u ormaru . Pobjedin HV nisam ispalio ni jedan pa ne znam , ali kad smo kod toga jedan čovjek mi je rekao da sa nekom jako brzom municijom CCI puška a radilo se o Brno 2 pojačano razbacuje . Dobro to je neprovjereno no lako moguće da je tako .

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: VORTEX
« Odgovori #13 u: 26. 07. 2020. 10:06:04 »
Kod M56 je naj veći problem pronaći je u dobrom stanju, malo korišćenu i pedantno održavanu...
Imao sam i M56 i Brno 2... Obe sam koristio samo sa mehaničkim nišanima... Recimo da je Brno 2 u svemu bila bolja osim u preciznosti, tu su egal, s tim da je Brno 2 imala puno finiju obaraču pa mogu reći da bi M56 sa takvim okidanjem bila preciznija... Za metu bi izabrao M56 i doterao okidanje, za sve ostalo Brno 2 koja je po meni naj bolja malokalibarska puška ikad proizvedena... Sa TOZ 18-01 sa fabričkom optikom ne mogu da dobijem grupe koje sam sa pomenute dve dobijao mehaničkim nišanima...
Toz voli brže streljivo, dok je Brno strahovito precizna sa standard brzinama, često Belotom. Očisti je dobro od olova i onu optiku baci u smeće jer za drugo nije. Gadno je što bez puškara ne može druga optika na nju, ali se može napraviti. Solidna je to puškica, samo streljivo promijeni.
Pucao sam samo standardnu jeftinu miniciju iz nje... Naj više Eley sport... Za koji dan mi stiže veća količina Winchester HV pa ću probati... Inače uzeo sam je sasvim slučajno u paketu sa TOZ 34 jer su obe bile gotovo nove nekorištene kupljene od zvaničnog uvoznika davne '87 ... Toz 34 je godina proizvodnje '83 a Toz 18-01 '85 kao i njena pripadajuća optika... obe imaju naše žigove iz 06.87. god. Za optiku si u pravu kao i za montažu jer je šina na Toz 10,5mm... Ali me to me brine jer mi je u blizini "Hamerles" koji izradjuje po narudžbi stvarno odlične montaže... Inače za sada utisci povoljni... Kao i svaka standardna Ruska puška u ničemu Vrh u svemu zadovoljava... Preciznost lovačka,  okidanje dvostepeno, nešto tvrdje ali odsečno bez puzanja... Finiš grub ali robustna iudržljiva... M56 mi je bila preglomazna i preteška, Brno 2 vitka ali oredugačka... Spram njih TOZ 18 kao igračka... Dušu dala za celo dnevno vucaranje i na ramenu i u autu... Kratka, laka, jeftina...
Grome, na koliko metaka je po tvojoj proceni potrebno detaljno čišćenje naslaga olova iz cevi TOZ 18...???

Offline roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3151
Odg: VORTEX
« Odgovori #14 u: 26. 07. 2020. 10:13:53 »
Grome, na koliko metaka je po tvojoj proceni potrebno detaljno čišćenje naslaga olova iz cevi TOZ 18...???

Ovo bi i mene zanimalo!  d4
Gente Balcanico!