ZAŠTITA SLUHA I VIDA
Da li štitite svoj vid i sluh ili mislite da je to nepotrebno? Da li mislite da se povrede događaju nekom drugom a da su sredstva zaštite sluha i vida rezervisana samo za profesionalce ? Praksa je pokazala da se ovoj temi treba pristupiti ozbiljno na svim nivoima ( rekreativni, sportski i profesionalni) obzirom na potencijalne opasnosti koje mogu rezultirati gubitkom ili oštećenjem čula sluha i vida.
Zaštita od buke
Zaštita slušnog aparata od buke je neophodna u svim slučajevima kad se čulo sluha izloži izvoru zvuka čija je jačina neprijatno uznemirujuća, stresna ili oštećuje sluh. U prirodi nivo buke je oko 35 decibela , razuman ljudski govor je jačine od 60 do 70ak db , prihvatljivi nivo buke u urbanom i radnom okruženju je 80 do 85 db , težak saobraćaj prouzrokuje buku od oko 100 db, pucanj groma, rok koncerti i disco 120 db , upotreba vatrenog oružija 130 db , neposredna blizina motora mlaznog aviona 140 db i zvuk lansiranja rakete na kosmodromu 180db. Oštećenje sluha zavisi od nivoa buke i vremena izloženost subjekta istoj. Smatra se da je buka od 85db taj kritični nivo od kojeg počinje oštećenje sluha i u direktnoj je proporciji sa vremenskim intervalom izloženosti. Na primer vremenski interval izloženosti od 1 minuta na mestu rada pneumatskog kompresora (nivo buke 120db) može izazvati nepovratnu oštećenost sluha dok rad sa motornom kosom /kosačicom nivoa buke od 90 db izaziva uznemirenost i neprijatnost a kod duže vremenske izloženosti bez sredstva lične zaštite može izazvati oštećenje sluha. Obzirom da Srbija nema Kosmički program a let avionom još uvek je privilegija bogatih u našoj zemlji, korisnici vatrenog oružija izloženi su izvoru visoke buke koja uz kontinuiran vremenski interval može ozbiljno oštetiti sluh. Dakle svi koji koriste vatreno oružije odlični su kandidati za gluvoću ma koliko bili sigurni da se to njima neće desiti.
Zaštita od buke u lovu i sportu
Mada se na stranim televizijama mogu videti lovci koji koriste antifone i čepiće za uši od lovova na ptice do ,,BIG FIVE,, lova u nas te prakse još nema . Šta više još uvek se dešava kod onih ,,gladnih,,lovaca da kolegi do sebe opale po neki metak pored uveta nesvesni da brzopletošću mogu prozrokovati nečiji invaliditet ili još goru nesreću. Zato je potrebno poraditi na bezbednosti,svesti, etici i edukaciji lovaca i kandidata za lovce na štetnom uticaju buke i kako se od nje štiti. Kod sportskih strelaca (leteće mete,streljaštvo velikim kalibrom, lovno streljaštvo, praktično streljaštvo, ,,Long rejndža,,...) situacija je daleko bolja usled postojanja pravila ali i uzora na koje se domaći strelci mogu ugledati. Tamo gde se radi o vrhunskom sportu grešaka u korišćenju zaštitne opreme nema jer vrhunski rezultat je zbir mnogih faktora a oprema je jedan od bitnijih. Takođe osiguranje ne pokriva povrede nastale ne poštovanjem propisa. Kod profesionalaca upotreba opasnog sredstva (vatrenog oružija) regulisana je važećim Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu gde su opasnosti od oštećenja sluha prepoznate i za koje je ponuđena adekvatna zaštita.
Sredstva zaštite
Tržište je preplavljeno sredstvima zaštite sluha ima ih u cenovnom opsegu od par desetina evra do više desetina pa i stotina evra. Koje onda izabrati ? Da bi smo na to odgovorili podsetićemo vas da je intenzitet ljudskog govora tu oko 60-70 db pa bi sva sredstva koja prigušuju buku na tom nivou dobro došla za upotrebu, mada će vas pojedini prodavci ubeđivati da baš ti elektronski antifoni koje oni prodaju za 200 evra su pravi izbor za vas . Kod ozbiljnih proizvođaća sredstva su izdeljena u tri režima zaštite i uz svako sredstvo ide deklaracija kom režimu sredstvo pripada (niskom srednjem ili visokom režimu zaštite) . Iako se radi o ozbiljnoj materiji usuđujemo se da kažemo da u lovu gde lovac lovi sam na velikim prostranstvima ili je veliki razmak između lovaca i hitaca na lovcu je da odluči hoće li ili neće štititi sluh (a bilo bi poželjno). Pretpostavljamo da lovac zna da upotreba vatrenog oružija može oštetiti sluh. Ako su lovci zgusnuti a učestalost hitaca visoka, čepići i antifoni mogu biti od velike koristi uz naglasak da se moraju pratiti naredbe npr. o početku i prestanku lova kako upotreba antifona ne bi postalo opravdanje za nepoštovanje naredbi. Korišćenje vatrenog oružija u zatvorenom prostoru, na takmičenjima, streljanama gde se puca učestalo i gde se puca grupno ... nezamislivo je bez sredstva za zaštitu sluha tj. kvalitetnih antifona visokog režima zaštite. Ovo nemojte nikad smetnuti sa uma pa i ako se desi propust da ste zaboravili zaštitno sredstvo može se isto pozajmiti. Za prvu ruku poslužiće i čepići od higijenske vate ali samo kao privremeno rešenje NE I PRAVILO.
Zaštita vida
Čulo vida je najvažnije čulo čoveka. Najveći deo spoznaje spoljne sredine baziran je baš na ovom čulu. Ako smo takvo stanje konstatovali red je da ga kao najvažnijeg i vrlo osetljivog zaštitimo. Nije mali broj lovaca ili strelaca koji su nemarnost dobro nauljenog zatvarača završili sa lubrikantom u oku. Takođe u oku se mogu naći i prašina, barutne čestice, leteći insekti, delovi biljaka ...tj uglavnom su to materije koje mehaničkim putem dospele u oko . U zavisnosti od brzine kojom su uletele u organ, količine materije kao i hemiske agresivnosti mogu izazvati različit stepen oštećenja oka od najblažeih poput suzenja , iritacije, crvenila, preko poremećaja u vidu do vrlo ozbiljnih oštećenja sa trajnim posledicama. Kao i za korekciju vida, rešenje zaštite očiju povereno je zaštitnim naočarima. Moderna industrija na tržište je izbacila veliki broj modela. Za populaciju lovaca, strelaca i profesionalaca profilisale su se naočare sledećih osobina: širokog vidnog polja, lagane sa podešavajućim ručicama polikarbonskog stakla, otporne na mehanička oštećenja (udar , grebanje.i sl) otporne na maglenje , sa UV zaštitom, u nekoj od boja koja omogućava neutralizaciju refleksije sunca, snega, sjajnih površina , difuznog svetla ... Odnosno zaštitne naočare ovog tipa ostvaruju pored mehaničke zaštite i optimalnu sredinu u kojoj je akomodacija oka na spoljne uslove optimalna. I ovde kao i kod zaštite sluha najvažnije je da lovac/strelac/profesionalac bude svestan da upotreba vatrenog oružija može prouzrokovati povredu ili oštećenje čula vida. Pored toga važno je i da se realno sagledaju lovne, sportske i profesionalne situacije u kojima je neophodno korišćenje zašitnih naočara. Zasigurno je da lovac na čeki koji možda hoće a možda i neće pucati na divljač ima daleko manje šanse da završi sa punim očima baruta od strelca na leteće mete na treningu koji je tog dana dobro ugrejao pušku sa par stotina hitaca ili od radnika u opitnom tunelu Zavoda za ispitivanje i žigosanje oružija koji ima radni zadatak upucavanja 26 komada kratkog i 17 komada dugocevnog oružija. Što se cene zaštitne naočare tiče nisu skupa investicija, tu su negde oko jedne crvene. Kome je to možda mnogo novca i poveliki trošak, neko polako sa punom pažnjom pročita prve tri rečenice ovog poglavlja. Dobar vam pogled kolege lovci , strelci i profesionalci uz još bolji sluh želimo i ubudeće !!!
Sirov tekst članka koji je objavljen na temi zaštita sluha i vida pre par godina. Mislim da je prikladan u ovde kao podsetnik ako se postavljač teme slaže.