Autor Tema: Iz dnevnih novina  (Posjeta: 213903 vremena)

Offline Iggy

  • K 500
  • ***
  • Postova: 811
  • Waidmannsheil!
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1455 u: 25. 02. 2015. 17:46:58 »
 Nakraju bude ispalo ovako i istinito. U pravilu je tak uvijek.

 "novinarska" piskarala željna senzacionalizma + nezadovoljni član koji nije dobio nakon lova dovoljnu količinu mesa...

Offline simba

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1456 u: 25. 02. 2015. 18:35:58 »
Kolega Iggy ako se radi o drugom mjesecu i krmača je u LOVOSTAJU onda nema govora o lovu na njih i ikakvoj podjeli mesa.To za mene nisu lovci nego legalne lovokradice! sor

Offline ivo samoborec

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1824
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1457 u: 25. 02. 2015. 19:48:20 »
...ajde da ja nekaj pitam........do koliko kila je krmaca a do koliko kila je nazime.......hvala
Ako hoces vesel bit moras ze sebom Blasera nosit.,pri svakoj kljeti gemisteka spit...!!!!

Offline VEThunter

  • Moderator
  • K 1000
  • *****
  • Postova: 1143
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1458 u: 25. 02. 2015. 19:51:36 »
 Nazimica je do naglog gubitka kila  happi

Slavonijo tko te nije volio, ne zna što je izgubio...

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1459 u: 25. 02. 2015. 20:07:36 »
Zanimljiva je pitanja i teme otvorila ova vijest, a i po reakcijama na forumu vidi se potreba za iskazivanjem mišljenja. Pa evo malo i mene.

Prvo, katastrofalna je činjenica da je priču u medije plasirao lovac. Da mu motivi nisu bili čisti može se vrlo brzo i lako dokazati. Novinaru koji živi od klikova i senzacionalnih vijesti ova je priča došla k'o naručena. A još je i dokumentarni dokazni materijal dobio serviran na pladnju.

Druga katastrofalna činjenica jest da je u veljači izvršen odstrel krmača. Ne samo da je takav čin neetičan i nemoralan za svakoga od nas koji se smatra časnim i pravim lovcem, već je i zakonski nedozvoljen pa za sobom povlači i ozbiljne konzekvence za sve organizatore, a usuđujem se reći i sudionike takvog lova.

Nemojte brzati sa zaključkom kako je kolega koji je pustio priču zapravo samo reagirao na kriminal u lovu. Prvo, takve se stvari rješavaju "unutar 4 zida" (što sam (na)učio još u djetinjstvu), a detalji tog rješavanja ostaju unutar tih zidova. Drugo, ako je već smatrao svojom građanskom dužnosti (i zakonskom obavezom) ukazati na kriminalne radnje onda je priču trebao ispričati policiji i/ili državnom odvjetništvu. A ne novinarima. To što je priča servirana u medije meni ukazuje da se iza njegovog postupka ne krije briga za opće dobro i briga za lovstvo već samo neki partikularni interes(i). Usuđujem se ovdje utvrditi da je u tom društvu baš ovogodišnja skupština ujedno i izborna. A da je ova akcija dio predizborna kampanje i diskreditacija sadašnjeg vodstva. Ne bih dalje o konkretnom slučaju.

Ova priča otvara dva vrlo važna pitanja na koja je (relativno) lako dati prave odgovore ali je zato provedba ponešto kompliciranija i delikatnija.

Prvo od tih pitanja jest ugled i slika lovaca u našem društvu. Svi znamo kako to izgleda ali je pitanje što nastojimo učiniti da tu percepciju promijenimo. Moja iskustva pokazuju kako se žalimo jedni drugima, kako jako dobro znamo o čemu pričamo i odlično se međusobno razumijemo. Ali jednako tako, te naše međusobne žalopojke ne dopiru do javnosti i ničim ne utječu na sliku koju ta javnost ima o nama. Naši se neistomišljenici odlično koriste svim raspoloživim sredstvima i komunikacijskim kanalima. A mi?
Kad već "solim pamet" ovdje ću reći kako smo u našoj udruzi iskoristili prostor kojeg smo dobili u glasniku općine na čijem području djelujemo. Kroz četiri godine, u četiri broja, pisali smo (a pisat ćemo i dalje)  o našim obvezama, predstavljamo aktvinosti udruge, pokazujemo s kojim se sve podmetanjima nosimo, nastojimo educirati javnost kroz primjere koji su u kraju u kojem djelujemo vrlo poznati i događaju se iz godine u godinu. (Nažalost, primjer takvog članka prevelik je da ga stavim ovdje kao privitak ali mogu poslati mailom svakome koga tko zanima -> samo PP). S lokalnom radijskom postajom imamo odličnu suradnju i putem radio valova svakog proljeća (travanj, svibanj) šaljemo javnosti poruke o aktivnostima koje trebaju provoditi tijekom poljoprivrednih aktivnosti na obrađivanim površinama. Od važnosti uporaba plašilica, preko nediranja nađenih mladunaca pa ranije obavijesti o paljenju korova na nekoj parceli itd. Otvorili smo i Facebook stranice Udruge (https://www.facebook.com/lsufazanokic?ref=bookmarks) putem kojih također šaljemo važne informacije u javnost. Pomaci su mali, ali su vidljivi, postoje i daju nam vjeru da to što radimo, radimo dobro. Nastavit ćemo tako i dalje.

Drugi problem je nepostojanje jake volje da se pojedinci koji su sve samo ne lovci nemilosrdno odstrane iz naših redova. Jer, ruku na srce, tko je najpozvaniji određivati tko je žito, a tko je kukolj? Tko bolje od nas zna kako se ponašamo i kako pristupamo lovu? Budemo li očekivali da će taj nezahvalan posao odraditi netko drugi, načekat ćemo se. Da, znam da je lako tu pametovati. Da, znam da je svaki takav korak, naročito u manjim sredinama gdje su ljudi međusobno isprepleteni rodbinskim, kumskim, prijateljskim i inim vezama, izrazito bolan i kompliciran. Ali moramo odlučiti hoćemo li stvarno brinuti o lovstvu ili ćemo ići politikom nezamjeranja, a potom međusobno jedan drugom cendrati kako nas javnost potpuno krivo percipira.

A pogledajte samo kakve se sve rasprave i diskusije javljaju na ovom forumu kod tema koje se bave lovačkim običajima i etikom. Pa mi se ovdje ne možemo dogovoriti oko toga što jest, a što nije tradicija. Što je u redu, a što je samo nepotrebno formaliziranje, glumatanje i kazališna predstava.

Siguran sam da samo raščišćavanje u vlastitim redovima može pomoći hrvatskim lovcima da u javnosti imaju status poput kolega iz našeg susjedstva (prije svega mislim na Sloveniju, Austriju, Njemačku...).

Put je težak, bolan, kompliciran i dugotrajan. Ali moramo odlučiti želimo li naprijed ili ne želimo. Ako želilmo, pokrenimo se. A ako ne želimo, onda prestanimo gunđati kako nas javnost ne shvaća i nastavimo sa žaljenjem jedni drugima.

Uf, eto dao sam si oduška. Samo ne znam kako da vam nakon ovog poručim "Dobra vam kob gospodo lovci!"
« Zadnja izmjena: 25. 02. 2015. 20:10:40 od Fazan Okićki »

Offline Iggy

  • K 500
  • ***
  • Postova: 811
  • Waidmannsheil!
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1460 u: 25. 02. 2015. 20:41:28 »

 Kolega Okićki!

 Jedan dio Vašeg teksta sam i ja rekao,samo u skraćenom obliku!

 Ovo ostalo kaj ste naveli je za svaku pohvalu. Ja imam isto mišljenje ko i Vi,samo se meni više puta neda to tako opširno pisati. Uglavnom sve pohvale na  ugledu i slici lovaca u našem društvu i samo tako nastavite,vjerujem da će i druga društva krenuti u tom smjeru prije ili kasnije( iste prijedloge sam ja davao u svom LD-u i ŽLS i još dosta konkretnih i lijepih prijedloga za promicanje lovstva i komunikacije s javnosti,samo svaki put sam dobio odbijenicu).

Offline Fazan Okićki

  • K 100
  • **
  • Postova: 166
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1461 u: 25. 02. 2015. 20:48:12 »

 Kolega Okićki!

 Jedan dio Vašeg teksta sam i ja rekao,samo u skraćenom obliku!

 Ovo ostalo kaj ste naveli je za svaku pohvalu. Ja imam isto mišljenje ko i Vi,samo se meni više puta neda to tako opširno pisati. Uglavnom sve pohvale na  ugledu i slici lovaca u našem društvu i samo tako nastavite,vjerujem da će i druga društva krenuti u tom smjeru prije ili kasnije( iste prijedloge sam ja davao u svom LD-u i ŽLS i još dosta konkretnih i lijepih prijedloga za promicanje lovstva i komunikacije s javnosti,samo svaki put sam dobio odbijenicu).

Nek' ste Vi kolega posjetili stranicu. Drago mi je da Vam se sviđa. Činjenica je i ta da je najlakše (ili najmanje teško) stvari pokretati u svojoj sredini. Što se ide više na piramidi lovačke hijerarhije, to su pozicije utvrđenije, stavovi krutiji, a obrane neprobojnije ;-)

Ipak, i dalje smatram da treba nastojati. Ako ni zbog čega drugog onda zbog vlastite savjesti i mirnog sna.

Pozdrav i dobra kob!

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1462 u: 25. 02. 2015. 21:09:21 »
Nisam se godinama javljao, ali ovo je nešto što se ne može prešutiti.

Ako je ono što piše u novinama istina, to se nije smjelo događati. Takvo ponašanje niti je ljudski, niti je lovački, a debelo šteti cjelokupnoj lovačkoj populaciji.

Jednostavno ne postoji niti jedno opravdanje za takve događaje. Niti se to treba rješavati u 4 zida.

Nažalost, mi koji imamo podosta lovačkih kilometara u čizmama znali smo vidjeti da naši kolege lovci huškaju pse na ranjene divlje svinje koje ne mogu bježati. Šuma odjekuje od skike tih nesretnih svinja, a oni se opravdavaju da je to dobro za pse.

Da, pse treba koristiti u lovu na svinje i prilikom potrage ranjene divljači. Međutim, onog trenutka kada lovac dođe u poziciju za hitac dužan ga je uputiti i prikratiti muke divljači. Bez ikakve odgode.

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1463 u: 25. 02. 2015. 21:15:33 »
Recite vi sta god zelite, ali ovo meni smrdi na nekog lovca koji je to izneo samo da se osveti kolegama iz tog drustva.

Offline proof

  • K 100
  • **
  • Postova: 426
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1464 u: 25. 02. 2015. 21:21:26 »
Recite vi sta god zelite, ali ovo meni smrdi na nekog lovca koji je to izneo samo da se osveti kolegama iz tog drustva.

Ma krivi su oni koji su to napravili, a ne onaj tko je prenesao to što je vidio. Jer da su se ponašali na ponos svih nas lovaca onda niti bi netko imao što prenesti, niti bi to bila vijest u novinama.

Offline Macak

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1646
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1465 u: 25. 02. 2015. 22:22:21 »
Nije prvi puta da se netko zeli svetit cijelom drustvu kolega proof, svatko barem od nas zna jedan ili vise slucajeva. I ja bi ti mogao jedna pricat, ali necu, nije njemu tu mjesto. Problemi ili krivo ponasanje, krivolov itd. svi znamo kako se to rijesava, u 4 zida ili MUPom, ne novinama. I sta znamo konkretno o tom slucaju? Nista!
Ne shvati me sada krivo, ako se dokaze da su krivi, treba ih onda sve redom kaznit. Ali takve vijesti treba suzdrzano prihvatit.

Offline Iggy

  • K 500
  • ***
  • Postova: 811
  • Waidmannsheil!
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1466 u: 25. 02. 2015. 23:22:31 »

 Ako se dokaže da su krivi treba ih sankcijonirat i oduzeti im lovište!

Offline kcujko1

  • K
  • *
  • Postova: 80
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1467 u: 26. 02. 2015. 07:34:31 »

 Ako se dokaže da su krivi treba ih sankcijonirat i oduzeti im lovište!

Kakvi dokazi još trebaju, pa sve se vidi na snimci... Psi u lovištu u veljači, odstrijeljena krmača... A kao išlo se na štetočine. Od lisice nema krmenadla...


Offline tyrol

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1848
  • I kad je puška na klinu....
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1468 u: 26. 02. 2015. 08:24:39 »
Otvorili smo i Facebook stranice Udruge (https://www.facebook.com/lsufazanokic?ref=bookmarks)
Kolega Fazan Okićki  d4 stanica je super i samo nastavite just
Ipak mislim da naše "hrvatsko društvo" koje su "veliki zaštitnici prirode"nije (još) spremno na objave vijesti tipa one lisice koje jer završila u žici. Večina FB populacije nije uopće shvatila da TO NIJE NAPRAVIO LOVAC..Zato zasada ipak samo pozitivne vijesti fre
Ovo što se desilo sa ovom krmačom.....Moglo se desiti pogreška kod ostrijela, budimo iskreni...No sve ostalo i kasnije nema nikakvog opravdanja i trebalo je biti rješeno unutar njihovog LD..
Kakav je to lovac "dobronamjernik" koji se takvim slikama hvali na javnim mrežama?? uf dlovac 
Em ti sumpor.....

Offline widra

  • K
  • *
  • Postova: 28
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #1469 u: 26. 02. 2015. 08:32:01 »
 pacinesretne svinje????????????