Autor Tema: Iz dnevnih novina  (Posjeta: 213887 vremena)

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2535 u: 03. 02. 2021. 10:02:41 »
 teaa
Roger u USA se sve može prodati i kupiti pa tako i Colt, samo je pitanje cijene koju treba platiti. Ipak da se talijanima proda ponos oružarstva njezinog visičanstva me jako začudilo.
 zagi

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3164
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2536 u: 03. 02. 2021. 10:28:27 »
Nedavno su i Rigby kupili amerikanci, i preselili u ameriku
pa kasnije ih ponovo, otkupila grupa sauer-blaser-mauser, i vratilo ih u London.
A trentuno traju neke parnice izmedju americkog i engleskog rigbija, oko branda, i marketinga. (sto je to "pravi" Rigby? Americka avantura zavrsila sa gorkim okusom u ustima)

Medjutim nije svaka izmjena vlasnistva garancija pada kvalitete.

Rigby ponovo ugradjuje originalne mauser akcije na svoje puske (kao i pred 100 godina), nakon sta su se nasli u ovoj evropskoj grupi proizvodjaca.

A Beretta, bar po meni, gledajuci povijesno, nije rusila kvalitetu Saka, kojeg je otkupila pred vise godina.
Doduse cuju se povremeno komentari da sako 85, nije ono sta je bio sako 75.... ali....
Ali... tu je i stvar kontrole trzista, berreta uglavnom drzi glatke cijevi, pistolje - sako se drzi proizvodnje uzljebljenih dugih cijevi, i svi zadovoljni.

U svim ovim navedenim slucajevima, treba reci da oruzarske tvrtke kupuju, ove druge, dakle sve ostaje unutar iste namjenske industrije.

S druge strane, kad kojekakve banke i komercijalni menagmenti pocnu preuzimati oruzarske firme, onda obicno dolazi do pada kvalitete, ili konacne propasti. Bilo je i takvih primjera.

Uglavnom, u ova dva slucaja (H&H+Colt), ne ocekujem neke velike promjene na ustrb korisnika, ili kvalitete, ili ponude na trzistu. Doduse, nije bas da hitno trazim kupiti jedan novi "royal double, 470 NE"... ali.. ne vjerujem da ce mu pasti kvaliteta ni cijena.
Mozda iz svega toga, bude makar Colt, prisutniji na EU trzistu kroz njihov lanac distribucije. Coltovi proizvodi su jos uvijek rijetki kod, nas, a recimo, u zadnje vrijeme zanimljiv je "python".

« Zadnja izmjena: 03. 02. 2021. 10:30:44 od roger »
Gente Balcanico!

Offline perop

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1909
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2537 u: 03. 02. 2021. 10:37:07 »
 teaa
Beretta je kupila , Sako Tiku, Burris, Steiner, bila je zainteresirana i za Zastavu itd.  Mislim da je kod Berette  kupovina zbog zarade i širenja tržišta a ne radi uništavanja konkurencije.  Da talijani poklanjaju više pažnje izgledu i dizajnu nego samoj kvaliteti proizvoda i to je dobro poznato. Što se tiče Saka on je pod Berettinom upravom znatno napredovao. d7

Offline Buhag

  • K 100
  • **
  • Postova: 341
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2538 u: 03. 02. 2021. 11:21:54 »
Roger, imao sam Colt Python, 4inch, Blued... Nakon 50-tak metaka na moje zaprepašćenje cev se pomerila po osi (počela da se odvija) . Sredili su mi to u Zastavi ali sam potpuno izgubio volju za njega i prodao ga... Dosta se sretao sa Američkim oružjem i opšti utisak je da kvalitetom dosta kaskaju za poznatim Evropskim brendovima...
Što se tržišta tiče pratim situaciju sa Remington-om, baš me zanima kako će se to na kraju završiti

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1075
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2539 u: 03. 02. 2021. 12:50:45 »
Nije li prije dosta godina engleski royal ordinans kupio hekler i koh?

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3164
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2540 u: 03. 02. 2021. 12:57:49 »
Roger, imao sam Colt Python, 4inch, Blued... Nakon 50-tak metaka na moje zaprepašćenje cev se pomerila po osi (počela da se odvija) . Sredili su mi to u Zastavi ali sam potpuno izgubio volju za njega i prodao ga... Dosta se sretao sa Američkim oružjem i opšti utisak je da kvalitetom dosta kaskaju za poznatim Evropskim brendovima...
Što se tržišta tiče pratim situaciju sa Remington-om, baš me zanima kako će se to na kraju završiti

Bas mi je remignotn pao napamet, kad sam pricao prethodno.   zagi

O americkoj kvaliteti sta rekoste, postoji neka osnova toj tvrdnji, u nekim specijalizacijama oruzja, premda bih nerado generalizirao... recimo, americkih pusaka na long range natjecanjima se skoro ni ne vidi (zasto?), uz izuzetak ponekog remingtona 700.. a znam i za 2 komada R700 koji su isli novi na neke reklamacije, problemi s cijevi, itd...

S druge strane, stariji modeli S/W revolveri, mozda ruger GP revolveri.... nisam sretao neke zamjerke. Stariji SW imam i koristim. zadovoljan.

Sta je danas s tim americkim proizvodjacima na kojem su nivou kvalitete, ne mogu tvrditi. Nastojim biti obazriv u skakanju u zakljucak, uvijek trazim opravdanje da je distribucija americkog oruzja po ducanima malo "prigusena", i da je tog malo na trzistu za neki ozbiljniji zakljucak s moje strane, pa eto zato.

S druge strane, americko trziste preplavljeno je konkurencijom koja zeli ponuditi cim jeftiniji proizvod, za radnicku klasu.
kad jedna puska dodje na trziste, nova, za 600 USD, maloprodajne cijene, u walmart robnoj kuci,  - tu definitivno mora biti usteda u na zavrsnoj obradi konacnog proizvoda.

Mislim da u tom segmentu, evropski proizvodjaci nisu nikad isli na proizvod za ciljano trziste evropske radnicke klase.
A onda kad se uzme u obzir evropski proizvod za trziste evropske srednje i visoke klase, time si pokrio 90-95% evropskih modela. (izuzetak su tvornice sa jeftinom radnom sangom, zastava, izh, i djelom zbrojovka)

Evropska srednja klasa, je po kupovnoj moci daleko iznad nase loklane srednje klase (ako to jos uvijek postoji) i onda na trzistu imamo situaciju koju imamo. Sve nam je skupo.
Rijedji primjerci americkog oruzja povoljniji, a tesko usporedivi s evropskim.

Imam dojam kad bi evropski proizvodjaci pokrenuli proizvodne linije oruzja prilagodjene  cijenom za radni narod, da ne bi bilo puno razlike u kvaliteti ni u cijeni prema ameirckom proizvodu.

Suprotno svemu prethodno recenom, englezi su unistili svoju proizvodnju oruzja za srednju klasu, zatvorili sve.
Fenomen, koji i danas tesko tumacim.
Mozda ima veze sa gubitkom kolonija, ili sa stoljetnom tradiciom lova visoke klase, ili mozda sa zakonima koji reguliraju lov i oruzje? Ne znam.
Ali danas u UK, su samo elitni proizvodjaci najskupljeg civilnog oruzja na svijetu, nesto vojne industrije, a za srednu klasu s ponudom na trzistu, baziraju se iskljucivo na uvozu stranih proizvodjaca.
Gente Balcanico!


Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1075
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2542 u: 12. 02. 2021. 09:46:54 »
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/kako-je-pablo-escobar-stvorio-ekolosku-bombu-koja-prijeti-eksplozijom-ovo-je-kao-u-jurskom-parku-15049979
Pa ako se ne budu slušale kojekakve udruge za zaštitu životinja to je lako riješiti . Plati se nekoliko profesionalnih lovaca i jednostavno ih se pobije . Znam da zvuči brutalno ali je i jedino efikasno. Pošto se te životinje drže u krdima ili skupinama to vjerujem ne bi predstavljalo problem. Kakve sterilizacije i ostale metode u rukavicama , što se mora mora .

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3164
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2543 u: 12. 02. 2021. 10:09:43 »
Problem su rijecni rukavci, i dzungla. Ovi se sire po vodotokovima.
Plus, ja imam dojam da postoje predjeli dzungle gdje ni vlast nema pristupa u toj drzavi.

Na floridi je slican problem sa Burmanskim pitonom, pustali su ih ko kucne ljubimce na slobodu, sad ih se ne mogu rijesiti. profi lovci, ne uspijevaju sve poloviti, po mocvarama floride

https://www.usgs.gov/faqs/how-have-invasive-pythons-impacted-florida-ecosystems?qt-news_science_products=0#qt-news_science_products


A evropi ti je problem sa rakunima, posteni po njemackoj (kao bivsi kucni ljubimci, mozda nesto neki uzgoj, pa pobjeglo), rasirili su se ko napast po EU. Lovci ih nisu zadrzali.
Vjerojanto cemo ih u nasem zivotnom vijeku vidjeti i u hrvatskoj. Ima ih vise nego sto smo svjesni.

https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/07/raccoons-expanding-range-climate-change/#:~:text=First%20introduced%20into%20Germany%20in,of%20the%20country's%2047%20prefectures.
« Zadnja izmjena: 12. 02. 2021. 10:13:50 od roger »
Gente Balcanico!

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1075
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2544 u: 12. 02. 2021. 11:42:38 »
Tih pitona se Amerika nikad neće riješit , to je po močvarama koje su tako reć nepregledne nemoguće . No i to sa nilskim konjima neće bit moguće na sto posto riješit , naročito jer sigurno nikakva vlast tamo nema pristupa . Olakšavajuća je okolnost što te životine ne legu više mladih a i drže se u skupinama , pa ako kad ko i krene na to smanjit će na podnošljivu mjeru .
Ma mi govorimo o pitonima i nilskim konjima a na otocima koji nisu nikad u povjesti imali divlje svinje ne možemo ih se rešiti.
Jednostavno kad životinja nađe odgovarajuće stanište koje joj po svemu odgovara ,bila ona namjerno naseljena ili sama došla ona se tu i zacementira te nastavlja sa razmnožavanjem .

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3164
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2545 u: 12. 02. 2021. 12:31:40 »
na otocima koji nisu nikad u povjesti imali divlje svinje ne možemo ih se rešiti.
Pitanje je da li ne mozemo, ili ne zelimo.
Osobno mislim da je to prilika za razvijanje lovnog turizma na otocima, i u zimskom dijelu godine, kad su otoci pusti od gostiju.
Medjutim, znamo cijelu problematiku oko tog, raspravlja se o tome vec godinama.
Gente Balcanico!

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4331
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2546 u: 14. 02. 2021. 10:18:46 »
Slažem se, uz normalnu cijenu ljudi bi dolazili loviti. Pogotovo na otoke koji su pusti. Treba ih hraniti, a ne pobiti. Eto zarade svakome, a usput u lov.

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1075
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2547 u: 14. 02. 2021. 12:43:19 »
Slažem se, uz normalnu cijenu ljudi bi dolazili loviti. Pogotovo na otoke koji su pusti. Treba ih hraniti, a ne pobiti. Eto zarade svakome, a usput u lov.
Da ,da pitaj domicilno stanovništvo.

Offline trapavi

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1075
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2548 u: 14. 02. 2021. 12:45:15 »
A na otoke gdje nije ljudi gone se ovce pa eto opet otpora .

Online roger

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3164
Odg: Iz dnevnih novina
« Odgovori #2549 u: 14. 02. 2021. 13:23:44 »
Da ,da pitaj domicilno stanovništvo.

Domicilni lovci nemaju nista protiv. To znamo.

Gente Balcanico!