Autor Tema: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?  (Posjeta: 12601 vremena)

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #30 u: 10. 03. 2010. 07:44:13 »
nedavno čuo od lovca koji lovi i ptičarima i goničima;kad  ptičar diže fazana lovac od 10 pogodi 8 a kad gonič diže fazane lovac od 10 podignutih pogodi 2.pa koje "štetniji"?
Taj koji s goničem lovi fazane je jako pametan... uf

Offline Tava

  • K 100
  • **
  • Postova: 488
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #31 u: 10. 03. 2010. 08:41:22 »
nedavno čuo od lovca koji lovi i ptičarima i goničima;kad  ptičar diže fazana lovac od 10 pogodi 8 a kad gonič diže fazane lovac od 10 podignutih pogodi 2.pa koje "štetniji"?

Mislim da tu nije problem u psu već u lovcu  hao hao
Ako po lošem vremenu na polju vidiš čovjeka znaj ili je lud ili je lovac

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #32 u: 10. 03. 2010. 09:11:15 »
poenta je u tome koliko šanse ima fazan da se "izvuče" ispred ptičara koji stoji u marci ili kakve su mu šanse kada pas koji javlja po tragu(gonič,terijer,brak) koji traži "duboko" ga podigne van puškometa?U lovu sa ptičarima(markirantima,pontatorima)svaka divljač u startu ima manje šansi da izbegne blizinu lovca i odstrel.dalje,ptičar bilo koje rase ako je nevaspitan i goni srne zbog svog gabarita ,brzine i  fizičke snage ima veće šanse da srnu stigne i da joj nanese telesno oštećenje(liši života),još ako u njemu prorade geni predaka goniča... z2 takodje kratkonogi goniči mogu satima terati srnu zbog njenog ponašanja kad je pas goni(staje,osluškuje,menja pravac itd)..Svrha ove teme po meni nije da se jedna grupa pasa(VI,ex_Yugoniči ) proglase nepoželjnim u lovištima,jer svaki nevaspitan pas je podjednako štetan,već da se podstakne školovanje goniča,omoguće tereni za trening i vaspitavanje istih,kako bi bili lovno upotrebljivi i korisni..Izbor lovbevog pomoćnika treba da bude stvar sklonosti a ne nadmorskih visina.I za kraj,da saopštim iskustva iz regiona gde ja živim a to je okolina Šapca(mačva-ravnica i pocerina-brdovito do 600 m)I u ravnici se ljudi nisu odrekli goniča,prećutno se koriste u pojedinim sekcijama i LU,koja imaju divljači i bez unošenja a sve zahvaljujući odstrelu štetočina ispred goniča(lisica,mačka,u novije vreme šakal)i stalnom kruženju divljači usled bežanja divljač ne retko se ne vraća na mesto odakle je poterana,meša se krv divljači,ne pari se u srodstvu(zec prevashodno)tako da se ne pojavljuju urodjene anomalije..Zaključak bi bio da odvikavanjem (obukom)goniča da ne gone srnu,njihova primenjivost u klovu u ravnici je sasvim moguća,čak i dobrodošla ;) 8) d4 z14
« Zadnja izmjena: 10. 03. 2010. 09:13:03 od kamičanin »
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #33 u: 10. 03. 2010. 09:47:00 »
Posto sam imam dugonogog gonica svjestan sam kako to izgleda kad potjeraju srne..... ččč ččč >:( >:(
Trebalo mi je dosta vremena da je odviknem a i sad nekad "udari" na njih kad vidi one bijele pozadine..ali samo kratko na njenu srecu jer bi lose zavrsila mada sam skroz svjestan da je to moja greska.  :tommy:
Sa puno truda sve se moze ali za to treba par godina i mnogo bijelih dlaka na glavi. happi
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline mve

  • K 500
  • ***
  • Postova: 762
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #34 u: 10. 03. 2010. 11:42:34 »
Pa šta je to moguće ispraviti?? Kako, u čem je tajna??
Moj Zagreb tak imam te rad...

Offline Jedan

  • K 500
  • ***
  • Postova: 587
  • Na putu do cilja najvažniji je put!
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #35 u: 10. 03. 2010. 12:18:28 »
"Teletakt" i "Apaurin"! Ako ne pomaže - "Oglasnik" ili sl.!

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #36 u: 10. 03. 2010. 12:21:23 »
"Teletakt" i "Apaurin"! Ako ne pomaže - "Oglasnik" ili sl.!

Prosto ko pasulj!

Ali isto nije za svakoga.

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #37 u: 10. 03. 2010. 12:44:58 »
Pa šta je to moguće ispraviti?? Kako, u čem je tajna??
Ja sam jednostavno prve godine pustao samo kad sam bio siguran da je zec.Trudio se trazio zeceve i pustao " na sigurno"..isao sam sa kujom na povodcu gdje ima srna dolazio na trag i ukoravao je...vodio je da vidi srne....isti postupak...Ma sve sto mi je padalo na pamet i nisam zurio.Nije mi bilo vazno ono "8 mjeseci i vec goni",nego mi je vazno da  kad goni znam sta goni! z14
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Deda M

  • K 100
  • **
  • Postova: 250
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #38 u: 10. 03. 2010. 18:04:31 »
  just  Nosler  just dobro mi zvuči ovo par godina ,možda ipak manje,i možda i koja sjeda naročito ako pas ne popušta,ako je svojeglav ali sve se može samo vremena i živaca-na tregerima -pozdrav DEDA M.... zagi

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #39 u: 10. 03. 2010. 18:32:53 »
Lov sa goničima je primer viteškog lova,jer divljači pruža više šansi da preživi nego lov sa ptičarima kad lovac puca iz neposredne blizine nakon markiranja,a ne retko se fazani sat dva pre lova puštaju iz kaveza u lovišta ;D ;ili napr."humani "lov potkovicom u ravnici gde se zečevi opkole i potamane za sat-dva bez šanse da se izvuku pored gusto načičkanih lovaca z11
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #40 u: 10. 03. 2010. 18:50:34 »
Bravo Miroslave, izvanredna diskusija.   just
Mora biti da si doktor i barakash, istovremeno?!   zagi

Offline kamičanin

  • K 100
  • **
  • Postova: 388
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #41 u: 10. 03. 2010. 19:03:42 »
Hvala na podršci Edvarde, d4,mislim da je lov  "punjenje baterija" ,postizanje bliskosti sa majkom prirodom ,a da lov goničima to najbolje pruža -odmor za dušu i telo  d4 z14
Ko drugome jamu kopa,pomaže mu u jamarenju!

Offline zelenadolina

  • K 100
  • **
  • Postova: 283
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #42 u: 10. 03. 2010. 19:19:41 »
ok Jatagan,ali zašto ne dugonogi gonič u ravnici .
Pa ljudi moji sta je vama  dicite se time da ste vrsni kinolozi iliti uzgajivaci lovackih pasa
a onda trazite od bilo koga da vam objasni zasto je gonic u ravnicarskim lovistim nepozeljan.Ponekad se upitam dali moje virtuelne kolege stvarno love ili je to lov igrica na kompjuteru.Nebih htio nikoga uvrijediti ali nemogu da razumim da lovac ide u lov na fazana i sa sobom vodi gonica iz razloga jer on podize fazana daleko i lovac nece doci u situaciju da napravi masakr. ufDrugi primjer ravnicarsko loviste u HR lovim DS u lovistu obitava jelen,srna,lopatar i ja
pustam svoje gonice u namjeri da mi podignu vepra ili krdo DS koje sam par dana prije primjetio sa ceke.Sta se dogadja psi podignu divljac koja im se prva nadje na putu gone je dva sata minimalno u najboljem slucaju divljac nadje mir u susjednom lovistu jer je tamo malo vise mira.Lovac nista ne ulovi jer su psi gonili divljac od lovca a ne prema lovcu itd....
Nisam primjetio da se ovdje neko s nečim diči,a o tom ko lovi a ko ne ne,ne želim komentirati,a objašnjenje o dugonogim goničima ne pije ti vode.

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #43 u: 10. 03. 2010. 20:42:08 »
Lov sa goničima je primer viteškog lova,jer divljači pruža više šansi da preživi nego lov sa ptičarima kad lovac puca iz neposredne blizine nakon markiranja,a ne retko se fazani sat dva pre lova puštaju iz kaveza u lovišta ;D ;ili napr."humani "lov potkovicom u ravnici gde se zečevi opkole i potamane za sat-dva bez šanse da se izvuku pored gusto načičkanih lovaca z11


100 % si u pravu,,,,, još kad se imaju dobri psi pa se zec npr. pusti još jedan krug!!!! zagi
ko me ne razumije ... šta ću mu ja!!!! ;D ;D ;D
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline lovacpd

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1277
  • Nema lova bez starog Garova!
Odg: Dugonogi gonici u ravnici! Da ili Ne?
« Odgovori #44 u: 10. 03. 2010. 21:42:02 »
[quote author=SEJFO link=topic=4958.msg144297#msg144297 date=126825012
100 % si u pravu,,,,, još kad se imaju dobri psi pa se zec npr. pusti još jedan krug!!!! zagi
ko me ne razumije ... šta ću mu ja!!!! ;D ;D ;D
[/quote]
Malo je drugih krugova Sejfo......
Zuto zensko i zuto pasce ne vodi kuci!!! (M.Lovric, davnih 80-tih)