Autor Tema: Izrada nastambe za psa  (Posjeta: 30257 vremena)

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Izrada nastambe za psa
« u: 09. 10. 2017. 19:51:23 »
Pozdrav kolege,
moj lovački život je započeo i došlo je vrijeme da nabavim psa da mi upotpuni i usreći buduća iskustva .
Prije nego pas stigne želim mu napraviti dobre uvjete pa trenutno planiram izradu nastambe za 2 psa .
Plan mi je napraviti 4x3 metra natkriveni box sa betonskim podom ali sam čuo da bi pod trebao biti djelomično betoniran a ostalo da ostavim travu , neznam kakva su vaša iskustva i ako netko ima neki savjet kao i na šta da obratim pažnju bio bih mu zahvalan.
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline HS-2000

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1356
  • Živim,lovim i uživam...
    • 0000000
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #1 u: 09. 10. 2017. 20:30:49 »
Odlicno.I ja cu praviti nastambu za dva psa i mislim praviti 4x3m za dva tornjaka.
Zanima me jel to dovoljno i gdje se može vidjeti literatura za nastambe za pse.
Odavno smo graničari stari!!!!

Offline mrki

  • K 500
  • ***
  • Postova: 566
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #2 u: 09. 10. 2017. 20:49:17 »
Na slici je samo dio moje nastambe za moja dva psa, jedan ima 13g a drugi 3mj., na drugoj strani boxsa je još jedno ležište ali mala z2 se voli povremeno stisnut uz starog z6
« Zadnja izmjena: 09. 10. 2017. 20:52:48 od mrki »

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #3 u: 09. 10. 2017. 20:49:38 »
Ja nebi ostavljao travu ni zemljani dio. Prije sam to imao u boxu i istina je da najviše tamo kenjaju i pišaju i lakše je za skupit ali s vremenom se usmrdi na mokraču. Ja sam bio stavio debeli sloj nule (sitnog šljunka) pa bih prominio nakon nekoga vrimena. Još je problem šta pasi to kopaju i razbacaju zemlju ili šljunak po betonskom dijelu pa je uvik šporko. Meni je još problem bija šta mi je uselija štakor ispod boxa, ukopa se ispod betona, valjda privučen ostacima hrane, pa su pasi stalno kopali za njim. Inače moraš imat dobar pad i odvod vode, jer to češ prat svaki dan. Ako pasima ne pereš svaki dan, smrdit če i pasi i sve oko njih. Lopata i kanta svaki dan za skupljat izmet, količina zavisi od pasmine  ;D ;D.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #4 u: 09. 10. 2017. 21:14:00 »
Evo ovako to sad izgleda kod mene, ovo su novi boxovi još kad su bili u fazi izrade. Sad je to sve dovršeno i piturano, pasi su unutra, dimenzije su nešto više od 5 m x 2.5 m, predviđeno je za dva pasa. Cijeli pad ide na gornji zid i prema potoku koji je sa lijeve strane slike . Uz gornji zid je postavljen plastični kanal sa rešetkom i pad je izveden prema potoku tako da voda otiče kad se pere. Možda bi bilo dobro i s prednje strane dignit mali zidić od nekih bar pola metra jer, pošto su oba pasa muška kao za dišpet dižu nogu uz ogradu i pišaju vanka boxa, tako da su uvik žuti potočići a to kad se sve sredi i dođe nekakav kamen ili nešto okolo neče baš bit lipo vidit...

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #5 u: 09. 10. 2017. 21:28:36 »
Tako je, bez zemlje. Sve betonirat sa padom. U boks stavljam i drvene ploče, da može pas na nju leči kad je beton hladan i naravno kučica,

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #6 u: 09. 10. 2017. 21:56:11 »
odlično, hvala na odgovorima . 4x3 mi se čini dovoljno za 2 psa , znači sve beton sa padom zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #7 u: 09. 10. 2017. 22:56:50 »
Što se tiče higiene psa i boksa, bolje da je pas sam u boksu.

Offline milohnic1983

  • K 100
  • **
  • Postova: 210
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #8 u: 10. 10. 2017. 10:21:40 »
Što se tiče higiene psa i boksa, bolje da je pas sam u boksu.
Naravno , ja bi podjelio na 2 boxa . Znači svakom 2m širine x 3 dužine a u sredini vrata pa imam izbor. zagi
Bolje je sjedit na drvu i razmišljat o Bogu nego sjedit u crkvi i razmišljat o lovu

Offline toplichanec

  • K 100
  • **
  • Postova: 117
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #9 u: 10. 10. 2017. 10:56:23 »
Evo još koja napomena iz vlastitog iskustva i vlastitih grešaka.
Naime, i ja sam imao nekad boks i imao NKP, (dva, ali ne zajedno, već jednog za drugim).

Ako ikako možeš, stavi si negdje pipu za vodu i gumeno crijevo, da ne moraš stalno od nekud razvalčiti, puno lakše održavanje.
Zatim, sve što je metalno, stupovi, vrata, žica, mora biti odignuto od ploče bar 20 cm i to nabetoniraj. Razlog, amonijak i sol iz mokraće obavezno će nagristi sve metalno, dakle bar 20-30 cm od poda staviti beton, pa na to onda metalne cijevi ili što već.

drvena daska obavezno ispred kućice, a ako je moguće, da napraviš kučicu od siporexa izvan boksa, tako da su samo vrata prema boksu. siporex naravno izolirati, prednost toga je da pas ima više mjesta u boxu, lakše čišćenje same kućice, jer se stavi krov na pante. Jako praktično ako ćeš imati kujicu, pa kad šteni, lakše se dođe do malih psića.
Napraviti odjeljak pred kućicom u obliku slova L, tako da vjetar ne tuče direktno unutra.
Stalak za posudu za hranu i za vodu napraviti fiksni, tako da ne igra nogomet s posudama ili iz dosade ili od gladi ili iz ljubomore.
Žica obavezno visoka, najbolje spojiti s krovom, jer kad dođe miris tjeranja neke kuje, ode on i preko 2.5 metara žice, kako, samo on zna, ali ode.

Nikakve improvizacije, već sve uzmi u obzir, skiciraj i bit će sve super. Ovo nije toliko skupo, koliko poslije pomaže.
Eto, ako sam pomogao, drago mi je.
Velim, to sam sve ja fulao, jer nisam znao, ali ti ne moraš.
Vinum bonum pax in domum.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #10 u: 10. 10. 2017. 11:28:44 »
Ja im radim drvene kučice od građevinske debele daske 5 cm (puntižela) sa ravnim krovom tako da spavaju na kučici pa im ne treba daska na podu. Špina obvezno blizu boxa da se ne mora razvlačit... Otvor od kučice obavezno u kontra smjeru od dominantnih vjetrova (bura, jugo...), nekakva zavjetrina. E sad liti im treba osigurat hlad a u zimu, prolječe i jesen neka imaju sunca pa sad to nekako treba izvest.

Offline grom

  • K 3000
  • *
  • Postova: 4329
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #11 u: 11. 10. 2017. 21:23:55 »
Kod mene je beton 4x3 metra, pad zbog pranja i to je to. Nekoliko stupova u betonu i čelična pocinčana žica. Kad ugrije veći dio skroz prekrijem onom zelenom mrežom za hlad, skinem mrežu kad vidim da dama ganja sunce.

Offline bagi

  • K
  • *
  • Postova: 40
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #12 u: 15. 10. 2017. 20:25:43 »
A jel problem ako je pas na lancu? Recimo lanac nekih cca 5 metara, kućica u hladu na betoniranoj podlozi, ostalo zemlja? Pas u dvorištu tako da je vizualno u kontaktu sa vlasnikom i ukućanima, često i u fizičkom kontaktu (tu i tamo dođeš do njega pa ga malo počešljaš ...). Meni ovo zvuči bolje od nekog boksa od par kvadrata koji je negdje na vrtu sa betonskom podlogom ...
Najvećeg uresa prijateljstvo lišava onaj tko iz njega uzme poštovanje!

Offline leon

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2633
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #13 u: 15. 10. 2017. 22:43:02 »
Kako to izgleda kad pada kiša, lanac i blato.

Offline bagi

  • K
  • *
  • Postova: 40
Odg: Izrada nastambe za psa
« Odgovori #14 u: 16. 10. 2017. 14:15:52 »
Dobro. Dvorište nije zemlja nego navoz riječnog šljunka pa baš blata i nema. A ako i ima na mjestima u čemu je problem? Pa pričamo o lovačkim psima, zar ne? Pekinezera sigurno ne bih držao na lancu (ne bih uopće).
Najvećeg uresa prijateljstvo lišava onaj tko iz njega uzme poštovanje!