Autor Tema: POSAVski gonic-zaboravljeno blago  (Posjeta: 94543 vremena)

Offline Nikola

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1940
    • LD "JELEN" Divuša
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #45 u: 17. 10. 2008. 10:39:21 »
prekrasna kuja.. mislim da je potpuno u tipu..
ja ocjenjujem okom, a ne mikrometrom... superti
Slazem se da lijepo izgleda i da je u tipu, ali ono sto vidim, vidim
A eto srece za sve pasmine nasih lovackih pasa da sudije vise koriste milimetar....
Tad ne bi imali terijera od 43cm na izlozbama, gonice oko 60 cm visine i po 30-35 kg...
Istina,
ja nisam sudac, niti to želim biti, gledam kuju kao lovac.. još ako je radna... to je vrh......

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #46 u: 22. 10. 2008. 15:41:44 »
kuja je ch.lana saltus world winner ona je zbog svoje ljepote malo lovila a više izlagana u eksterijeru ali je od isključivo radnih roditelja tako da linijski ako se pari sa radnim psom može davati u potpunosti radne pse.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #47 u: 30. 10. 2008. 15:47:43 »
Ovo je jeko dobra ženka i može se apsolutno procijeniti format(odnos duž.i visine).
Dugo sam intenzivno uzgajao posavske goniče i pored dobre konstitucije preferira se(tada u uzgoju)nešto duža (malo dlaka)u odnosu na druge kratkodlake goniče,obavezno primjetna metlica na repu(karakteristika)pšenično žuta boja (bez one tamnije trake duž leđa)i što je moguče tamniji pigment(nos naročito).Ja lično nisam preferirao naročite bjeline i raspored je (standardan)ali  na prednjim nogama  bjelina"čarapasta" na zadnjim nogama nisko "čarapasta",radije širu fleku za vratom ili užu poluogrlicu(ev.ogrlicu)ali ne široku i ne onu koja doseže do grebena.Povezenu bjelinu na prednjim nogama"ne podnosim"kao ni "zvjezdu" na čelu (kao kod IGK).Duža dlaka mora biti na slabini(od koljenog zgloba ka trbuhu)ona karakteristična posavska.Snažna (nešto suhlja)konstitucija.Dakle naročito pšenišno žuta(crvenu nismo preferirali u Bosni)i što je moguče tamnija boja nosa(cilj uzgoja)i odlakanost posavca(a ne jako kratka dlaka koju lovci nazvaše"bricasta")Nisam siguran da li je tako (slika)ali mi se ćini da su usne nešto opuštene i primjetan ugao žvala(opušteniji)što i "ne ide" uz ovu suhu konstituciju ako je tako.I da ne zaboravim:apsolutno osnovna boja mora biti na trbuhu a ne bjeline koje su povezane od grudne kosti duž trbuha i unutarnjih površina nogu ka preponama.Vidio sam (nažalost)da su takvi psi sa preobilnim bjelinama i koje nisu baš na standardnim površinama tijela(i kod vas u Hrvatskoj)osvajali naslove.Meni lično u to vrijeme kada sam intenzivnije radio na posavcima se sviđao tip pasa koje je uzgajao Stjepan Bukovac iz Otočca.Bože što godine lete.
« Zadnja izmjena: 30. 10. 2008. 16:00:29 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #48 u: 03. 11. 2008. 07:01:21 »
hvala na iscrpnom komentaru majka kuje je ira od tuličića a otac pokojni guštinov aris iz ozlja ja sam posljednji vlasnik majke koja je ove godine takođe uginula a zadnje dvije godine sam ju pario sa benom od tuličića i bilom od tuličića

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #49 u: 03. 11. 2008. 08:19:13 »
jel benu ili bilu fali jaje? ako se dobro sječan jedan od njih je dobro cjepan u lovu i zakinut je za dio muškosti. vidio sma tog psa na nekim utakmicama. pas super radi radi ds i ustrajno laje u mjestu bez previše izlaganja za mogućnost kontakta. jesam kaj fulao?

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #50 u: 04. 11. 2008. 05:25:40 »
ben je poginuo a bilu fali jedan testis ali pari bez problema bil je arisov sin

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #51 u: 04. 11. 2008. 13:51:09 »
 Posavac je za mene odličan pas, samo što  ovdje kod mene u USK nemože  dugo opstati dobar pas sve Vi Hrvati pokupovaste!, i mislim da u Hrvatskoj ima stvarno puno kvalitetnih pasa, ima i u nas ali malo kvalitetnih u odnosu na Vaše;) ;D ;D
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #52 u: 05. 11. 2008. 21:35:29 »
Ali je zato Vitez poznat ne samo po baracima nego i po posavskim goničima i to tradicionalno.Među najpoznatije uzgajivače svakako se ubraja Mirko Pavlović kinološki sudac(dobitnik zlatne značke JKS)sa svojim Lisom je nekada bio osvojio i CACIB u Beogradu u veoma jakoj konkurenciji i "zavalio"konkurentnog favorita koji nije bio iz BiH.Bio je to posavac izrazito dobre supstance i sav u mišičima veoma dobar gonič istrajan i siguran.Harizmatičan pas koji odmah privuće pažnju i plemanjak sa dosta potomstva.Naravno kako rekoh da je Vitez jak podkrepljujem činjenicama da se na smotri pasa u tadašnjem društvu od oko 250 članova uzgajalo prosječno ocjenjivalo 60-tak pasa redovno svake godine.Bio je to svojevrstan "dernek "pred lovačkim domom i vlasnik psa koji dobije vrlodobar je naprosto bio"izhakan"od ostalih lovaca da bi "u zemlju propo"od nelagode što je na svojstven način podsticalo svakog lovca da ima što rasnijeg psa i aktivno ućestvuje u tom nadmetanju.Prosječno se svake godine prijavljivalo oko 40.legala i u Vitez se dolazilo po posavce,barake,balkance,naročito iz Hercegovine.Istaknuti uzgajivači bili su:Mirko Pavlović,Midhat Hodžić.Mirko Filipović,Redžo Haskić,Mirko Šarić,Avdo Šibčić(svi nabrojani kinološki sudci iz Viteza)Ljubomir Pavlović,Fadil Trako,Ivica Krišto,Stipo Pavlović Ćipura,Abdulah Tuco -Modni,Ivo Garić i mnogi drugi.Lovačko društvo odnosno kinološka komisija je organizirala posjete na izložbe u druge gradovei aktivne posjete na radne priredbe(Ðakovo,Nikšić,Jajce,Travnik i druga mjesta)Mnogi se i sada takmiče uz novopridošle snage kinološke i bave uzgojem pasa.Tradicija se ne prekida i sada je Vitez"jak"sa posavcima i baracima ali i ostalim goničima uz ponešto pasa iz drugih FCI skupina čija je namjena lovna.Napomene radi da spomenemo da u bivšem JKS u BiH su CAC i CACIB izložbe organizirane u večim gradovima Sarajevo,Mostar,B.Luka i naravno Vitez (tradicija i sada traje).

stara slika(iz lovačkog lista)vitežani na CAC u Banja Luci.

........sadržaj iz uzg.Vitežanska(posavci,trobojci ženke)

Lovci takmičari na ut.na d.s.iz lašvanske regije u Ðakovu 90-tih.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Zoran

  • Gost
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #53 u: 05. 11. 2008. 21:43:12 »
evo Nikola o onome M.P. koji je imao NAJ BOLJGA posavca!  teaa

Offline ante kula

  • K 100
  • **
  • Postova: 294
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #54 u: 06. 11. 2008. 19:12:56 »
kolega redzo jel ima koji dobar svinjar kod vas na prodaju?

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #55 u: 07. 11. 2008. 15:26:51 »
koja pasmina kolega pretpostavljam da pitaš za pg.ali o ovome bolje na p.m.da ne remetimo suštinu ove teme.Pozdrav. :smil4226ce1d491b5:
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #56 u: 10. 01. 2009. 14:41:49 »
moj posavac Laki od Tuličića..........

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #57 u: 10. 01. 2009. 16:40:35 »
moj posavac Laki od Tuličića..........

Laki je  gss i izgleda  d4 d4

Kako i sta radi?

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #58 u: 10. 01. 2009. 19:17:20 »
Laki je najružniji posavac u  Hrvatskoj ali sam ga dobro uslikao od dobrih je radnih linija i stjecajem okolnosti je ostao kod mene po mišljenju mnogih sam ga trebao ukloniti ,kao štene od 4 tjedna dobio je neku rjetku i opasnu bolest koju je teško lječiti i lječenje najčešće neuspješno završi.Dok je ostatak legla odlično napredovao laki je kopnio u tjelu a glava mu je oticala i otvarale su mu se rane po svim sluznicama i u predjelu glave koje su krvarile od prvih simptoma je išao ve                      terinaru i lječen je mjesec dana bezuspješno.Kad su veterinari digli ruke i rekli da je najbolje da ga uspavam jer i ako preživi pas će imati trajne posljedice i vjerovatno će biti neupotrebljiv tražio sam da mu daju duplu dozu vitamina i produženih antibiotika i odveo ga kući.                                                                 Inače sam iz tog legla ostavio njegovu sestru koju sam planirao obučavati za lov na divlje svinje zdravu jaku kuju a ostali su otišli novim vlasnicima.                                                                          Sa uzgajivačke strane su veterinari bili upravu bila je to jedinka za ukloniti ali mjesec dana sam ga promatrao i štene se unatoč svemu svakim atomom snage borilo za život i redovno je uzimao hranu kada je preživio još jedan tjedan odveo sam ga ponovo po vitamine i antibiotik i tako tjedan za tjedan,..................                                                                                                         Pas je preživio najkritičniji dio ali su posljedice bolesti bile vidljive deformacije glave ožiljci na sluznicama jako grbave prednje noge mekih došaplja pas je u 4-5 mjesecu starosti padao jer su mu propadale prednje noge kad trči ali je i dalje trčao za sestrom .                                               Malo po malo pas se polako oporavljao sa 6 mjeseci pas lajucka u gateru a seka ne ,sa 8 javlja trag u gateru i laje a seka ne sa 10 mjeseci oboje kreću u lovove na DS i Laki proradio na svinje a seka ne...................                                                                                                              Na kraju sezone laki fino radi za svoju starost a seka nije proradila na DS i ode drugom vlasniku a grbo osta kod mene........................                                                                                       I tako je laki sad 2 .5 godine star ima za sobom 2 lovne sezone solidno radi na svu divljač položio IPO radno prosječan upotrebljiv pas eksterijerno loš i puno puta izazove negativne komentare ali ja sam prije svega kinofil a tek onda kinolog i možda sam pogrješio u odluci ali jebiga tako sam tada odlučio i nežalim ni trena......................vrati on to meni svakim svojim pogledom i lavežom............. z5

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: POSAVski gonic-zaboravljeno blago
« Odgovori #59 u: 10. 01. 2009. 19:45:05 »
 ;D uf e bogami nije najruzniji, ima jedan ruzniji kod mene u boksu, i divlji i neposlusan al drag mi je za popizditi...

je li to cest problem kod posavca, to propadanje prednjih nogu. dva od tri posavca koje ja poznam imaju taj problem.