Autor Tema: Sve o BARAKU  (Posjeta: 15106 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Tipski uzgoj baraka
« Odgovori #45 u: 09. 04. 2009. 22:20:43 »
Upravo tako Edvarde.Miroslave nisam zagovornik posebnih varejeteta koji bi dobijali na izložbama posebne odvojene kandidature i slažem se s tobom da se ne moraju isključivo pariti različiti tipovi.Radije ću koristiti izraz tip nego varijetet jer to i govori u prilog mome mišljenju i stavu da ih (kao varijetete ne odvajamo pa i genetski ne osiromašujemo)jer tipovi praktično postoje u svim pasminama(mogu se nazrijeti)Moj stav je samo u prilog tome da se prestane sa (nepravednim)nastojanjem eliminacije nekih tipova kroz "tendenciozan" poželjan uzgoj drugog tipa.Namjera je samo ih ravnopravno posmatrati i prihvatati bez obzira na ukuse jer su takvi izvorno i jer su takvi opisani u standardu.U budučem revidiranom standardu po mome mišljenju samo treba preciznije postaviti neke elemente i jasno precizno pojasniti gdje je npr.granica između dvobojnosti i trobojnosti i slične nejasnoće koje nisu precizno naznačene ,duž.dlake na pojedinim dijelovima i tako.Za zabranu isključivosti reprodukcije u različitoj obojenosti nisam ali za ravnopravnost tipova jesam.Mislim da sam uspio pojasniti.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
standard baraka
« Odgovori #46 u: 22. 05. 2009. 23:27:04 »
saberite te sve barake,dolazim ako Bog da.
Pozvan sam da sudim pa vjerovatno i barake.Sa organizatorima ću pokušati organizirati mjerenja proporcija baraka(samo visina i dužina)što preciznije sa onim kinološkim mjerilom(slično šumarskoj klupi).
Razlog:zapaženo je da su baraci praktično duži od navedenih proporcija u standardu(koje su pretpostavljam unešene po inerciji)Za eventualnu izmjenu u revidiranom standardu trebamo utvrditi koje su to prave ali i korektne proporcije novim istraživanjima pa iskoristiti i CAC izložbu sasvim moguče (ukoliko bude bar 10-tak primjeraka)Kako kontam da češ Nermine biti na izložbi"bezecovan"si za tu "asistenciju"i nadam se da se nečeš plaho"zahmetit".Pa šta veliš?
U ova mjerenja se mogu ukljućiti i ostali.Fino se prirordno postavi(zrel pas ili ženka)na ravnu površinu i izmjeri visina (od tla do najviše tačke grebena)a zatim od prsne kosti(najisturenija kost) do kosti sjedne kvrge)ali ravno sa mjerilmom.Unijeti podatke i obavezno naglasiti pol i starost jedinke.
Živi mi i veseli bili.

"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: IV CAC BiH TEŠANJ 2009
« Odgovori #47 u: 23. 05. 2009. 10:34:54 »
Edvarde svaki moj post je dubokouman kao i moj avatar  rol rol....
Redžo stojim ti na raspolaganju i odradićemo mjerenja a baraka će biti sigurno. Lično i mene ta dužina interesuje jer moja kuja djeluje duže u odnosu na standard pa bi mogli odmah malo standard da "nategnemo"  hao hao
Neznam postavit prijavnicu pa bi molio nekog hakera da mi se javi prijavnica mi je u pdf formatu.

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: IV CAC BiH TEŠANJ 2009
« Odgovori #48 u: 23. 05. 2009. 12:15:05 »
Pratim razvoj pasmine bosanski barak intenzivno vec 6 godina i mogu zakljuciti da je kvalitet u kontinuiranoj uzlaznoj liniji, za sta su zasluzni najvishe ljudi poput Redze Haskica...samim tim barak je dobio na popularnosti jer su lepota i standardni eksterijer obavezna ulaznica za natjecaj sa drugim rasama pasa. Nije barak vishe samo gladijator. Tvrdim da je barak atrakcija i za ljude koji nisu lovci, a o deci i da ne govorim.
Slazem se da su mozda danashnji baraci uproseceno neshto duzi od vazeceg standarda, ali iskreno ne verujem da se radi o nekoj inerciji u vazecem standardu...svi znamo da je SFRJ sto se tiche usvajanja i sprovodjenja standarda uvek bila na nivou (pr. JUS). Naprotiv, odnos visine/duzine tela kod baraka je prema meni VAZNA ODLIKA RASE, zbog koje je i barak kompaktniji i robustniji od ostalih gonica sa Balkana...to je odlika rase kojoj treba teziti u daljem uzgoju. Ja sam se lichno opredelio za barake zbog te kompaktnosti i upakovanosti. Ne zaboravimo da je koshtani sistem ono sto u prvom redu identifikuje roditelje i njihove potomke, a da su visina i duzina baraka izraz koshtanog sistem.
Smatram da prilikom svakog ocenjivanja treba obavezno meriti baraka i pooshtriti kriterij-insistirati na duzinu 110% u odnosu na visinu.
Standard je godinama orientacija uzgoja svakom odgajivacu i bilo koja promena standarda bi demoralizirala svakog ko se u minulom periodu svojski trudio da ispuni zadacu (standard), a udovoljila bi samo cinjenichom stanju koje ochito treba popravljati (kao uvek i u svakoj pasmini). Promena standarda  bi znacilo da se standard u buducnosti moze menjati i opet, i opet, pa od entuzijazma zaljubljenika u rasu ostane vrlo malo.
Pozdrav od Makedonija!


 
 
 

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IV CAC BiH TEŠANJ 2009
« Odgovori #49 u: 23. 05. 2009. 22:48:08 »
Edvarde pozdrav.Ja kažem da pretpostavljam da su u standardu neki pojmovi ipak unešeni malo po inerciji i da nisu vršena intenzivna istraživanja nego se što šta "prepiše"iz drugih standarda.Ima toliko toga za precizirati u standardu a u praksi su to uzgajivači nadmašili,tako na primjer neko ko ne poznaje pasminu po standardu bi zaključio da dlaka uha može biti dužine kao kod kratkodlakih goniča jer jednostavno piše da je dlaka na ušima kratka(krača)od ostale ali ne i precizno koliko je to kratka odnosno preferirano duga i td i td.Zatim tvrdim da dobar dio repova u populaciji pasmine je neznatno krači(oko 1.cm) se može konstatovati do skočnog zgloba,dakle to nije problem unijeti u standard (ne mora)ali je besmisleno insistirati da mora biti tačno do skočnog zgloba ili neznatno duži a mi u populaciji imamo povelik broj pasa koji ima malo,malo neznatno krači(to je jednostavno stanje pasmine).Zatim nema nikakvog smisla zavarvati sebe ako u populaciji imamo dužinu pasa u prosjeku oko 11-12 % i to znatan broj a mi stalno inistiramo da je maksimum 10%,gdje tu logika.Naravno ozbiljna istraživanja će pokazati ponovo stanje.Nikakav problem nije niti je nepoznato niti neuobičajeno da se u svijetu svakih 10-tak godina analizira stanje pasmine pa i revidiraju
standardi.Pasminski klubovi zaista moraju poznavati stanje pasmine i u okviru njenih karakteristika izvući najbolje.Na kraju krajeva izmjeri svoga Altana ali jako tačno(evo ja pretpostavljam da je pas najmanje 11% duži u odnosu na visinu grebena)ali djeluje kompaktno zar ne.Pa ako su moje pretpostavke tačne čemu onda robovati "činovničkim"odredbama.Suština je u tome da psi djeluju dobro a ipak nisu duži samo 10% a mi ko bajagi kontamo da jesu.I konačno izmejene u standardu ne znaći promjena pasmine,naprotiv nego "izvuči" maksimum dobrih ali i tipičnih osobina.
Takođe dužina ženki i mužjaka nikada nije ista niti je bila i sve tu treba precizirati.
I na kraju (sjetih se)kada je komisija za tornjaka radila prvi standard Boga mi po inerciji prilično detalja jednostavno(što se građe tiće)isto"prepisala"od šarplaninca a sve je bilo u "okviru JUS-a"a poslije su istraživanja značajnija pokazala da nigdje veze.
Mjerenja na izložbama pri ocjenjivanju su metodi"austrougarske"sudije i pripravnici neka se"namjere"pasa dok ne nauće a sudija bez rutine nema šta tražiti na CAC i CACIB izložbama,jednostavno to su ostaci metoda naših ex.yu sudija sa tkz.smotri,mjere ,mjere a ništa ne izmjere pa im visina psa bude 54 cm a dužina 68cm(upisano u ocjensku listu) i stoji pismena konstatacija pas je srazmjeran i"tipični predstavnik"pasmine a ono treba da je po standardu duži za 10%,pa ko je onda tu pametan.
Slažem se i poznato mi je da je barak atrakcija i za nelovce ljubitelje pasa ali tu ne leži suština razloga njegovog opstanka niti upotrebnih osobina ipak je to pasmina ovisna direktno od svojih lovnih osobina i toga moramo biti svjesni i stalno to uporedo sa exterijerom izgrađivati,to je opšti trend i u klubu i mi smo jako svjesni toga.pozdrav.
« Zadnja izmjena: 23. 05. 2009. 23:02:52 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
standard baraka
« Odgovori #50 u: 24. 05. 2009. 20:19:04 »
Redzo poshtujem svaku tvoju rec kada je barak u pitanju jer si faktor i autoritet u tome.
Sa druge strane ja sam amater zaljubljenik u rasu ali i nepopravljiv legalista i uvek sam protiv promene bilo kojeg pravila ili standarda ako za to ne postoji valjan razlog. Iz tog aspekta kazem da je ovo moj individualni rezon koji uopshte ne pretendira biti konoloska ekspertiza.
Mislim da je osnovno pitanje ovde "Dali bi promena standarda unapredila pasminu bosanski barak ili bi samo zabetonirala cinjenicko stanje na terenu?" Valjana je prema meni samo ona promena koja bi unapredila pasminu jer barak nije od juche i nije samo za danas, a da se cinjenichno stanje na terenu treba popravljati u pravcu vazeceg standarda bez njegovog koregiranja.
U svakom slucaju, zelim puno uspeha u razvoju rase...to je najvaznije!
Pozdrav od Makedonija

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IV CAC BiH TEŠANJ 2009
« Odgovori #51 u: 24. 05. 2009. 23:56:58 »
Naravno Edi,moj rezon je samo uvijek zasnovan na bazi zapažanja i istraživanja no to ne znači da sam ja individua koja revidira standard,mnogo tu ima procedura i analiza,dokazivanja i prije svega donošenja zaključaka u tom smjeru koji če pomoči da samo preciziraju određene stavke u standardu i eventualno manje izmjene koje su realne i opšteprisutne u rasi.Neće se stvarati nikakva druga rasa niti postavljati neki nemogući nelogični zahtjevi pred uzgajivače naprotiv standard je skup idealnog a viđeno na živim psima (dakle istinska banka gena).U svakom detalju se mora primjenom nauke istražiti šta je stvarno stanje pa prihvatiti kao realno moguče a istovremeno istaknuti najbolje osobine kao preferirane kojima se teži.Sam napredak pasmine je dokaz da smo na dobrom putu,brzopleto ne treba ništa zaključivati bez utemeljenog saznanja dokazima pa onda eventualno unijeti korekcije(koje u stvari na psima postoje)ali nisu jasno istaknute standardom,jednostavno psi su nam bolji nego standard(baraci naravno).Otišli smo van teme pa ču je razdvojiti odnosno premjestiti u odgovarajuću(ove postove o standardu) kad uhvatim vrijeme.
« Zadnja izmjena: 25. 05. 2009. 00:01:48 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: STANDARD(I) BARAKA(OFICIJELNI,REVIDIRANI)I MOJE MIŠLJENJE
« Odgovori #52 u: 02. 06. 2009. 22:37:28 »
 Ređžo jarane!! d4
samo da ti napomenem da sve čitam i pamtim, možeš me propitati kad god hoćeš!!! zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Sve o BARAKU
« Odgovori #53 u: 26. 12. 2017. 19:28:28 »
pozdrav svima ne mogu da vjerujem da je prošlo 7-8 godina od zadnjeg posta na ovu temu a sve je jednako aktuelno i sada i što je jako bitno postojanost teme i postova je  vazda dostupna ..za razliku od  onih  grupa na nekim društvenim mrežama  gdje nema "ever grina" samo trka ..Sejfo ako si mi živ i zdrav javni nešto.. Eki ,Mirkane...
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović