Autor Tema: Sve o BARAKU  (Posjeta: 15180 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Sve o BARAKU
« u: 21. 08. 2008. 04:50:35 »
Važeći standard baraka je publikovan 15.01.1973.godine Br.155 FCI.
Standard je takav kakav je,ponegdje teže razumljiv no ipak je izazov svakom uzgajivaču da dosegne njegove odredbe sadržaja.Revidirani standard koji su pripremali kinolozi BiH na čelu sa poznatim kinologom i lovcem rahmetli Midhatom Hodžićem zv.Hodža iz Viteza je usvojen na sjednici Predsjedništva JKS u Beogradu 28.05.1986. objavljen je u Biltenu JKS.Nikada nije upučen iz kancelarije JKS Komisiji za standarde FCI.Međutim odredbe revidiranog standarda su pronašle put do uzgajivača pasmine u BiH tako da se ne može dogoditi da pas koji pobjedi(tip)u npr.Srbiji ili Hrvatskoj ima šanse u BiH iz prostog razloga što se ne preferira(mada je oficijelno)ravnopravan sa svim drugim tipovima boje dlake.Iz tih i drugih razloga je i primjetna zbunjenost i nesnalaženje  jer mnogi i ne znaju za ovaj podatak niti su uopče čuli za revidirani standard.U prilogu sam pripremio oficijelni standard,revidirani (ranije) i moje gledište na potrebe revidiranja standarda zasnovano na istraživanjima i praktičnom ponašanju u lovu u svim vremenskim (NE)prilikama a rađen prije nekih 5-6.godina,Naravno da ni moji stavovi nisu u svim detaljima identični danas ali to je samo mišljenje od ranije i treba ga usporediti sa ostalim,neoficijelno je i neobavezujuće ali neki detalji mogu pomoči da se stekne jasnija slika o pasmini i praktično naući posmatrati pas iz jedne sasvim jasnije perspektive.Svakako analizirajte sve.Pošto su standardi skenirani a onda poslani e mailom molim administratora da ih  stavi uz ovaj uvod-temu i da šaljete svoje komentare ili evntualno pitanja o pojašnjenju.
Materijal u vezi sa naprijed navedenim objavit ću nakon analiza i mišljenja o ofic.i revidiranom standardu a nadam se da će biti konstruktivnih .
« Zadnja izmjena: 10. 09. 2008. 01:03:02 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: STANDARD(I) BARAKA(OFICIJELNI,REVIDIRANI)I MOJE MIŠLJENJE
« Odgovori #1 u: 10. 09. 2008. 00:40:00 »


Ovo je oficijelni važeći standard pasmine barak publikovan 15.01.1973 Br 155 FCI
« Zadnja izmjena: 22. 09. 2008. 03:04:37 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: STANDARD(I) BARAKA(OFICIJELNI,REVIDIRANI)I MOJE MIŠLJENJE
« Odgovori #2 u: 10. 09. 2008. 01:00:36 »


[/img]
 Ovo je revidirani standard na kojem su radili kinolozi iz BiH na čelu sa istaknutim kinologom i ljubiteljem pasmine  r.Midhatom Hodžićem iz Viteza,Revidirani standard je usvojen na sjednici Predsjedništva JKS u Beogradu 28.05.1986 i objavljen u glasilu JKS(Bilten).
Nepoznato je zašto nikada nije zvanično upučen FCI komisiji za standarde sa zahtjevom za usvajanje izmjena.Konsenzusom kinoloških sudija u međuvremenu je našao svoju primjenu u BiH i u mnogome regulisao detalje kod postavljanja cilja uzgajivačima tako da je to u uzgoju i populaciji pasmine primjetno i znatno poboljšalo i pojasnilo materiju.Nažalost zbog situacije u kinologiji u BiH ne može se ništa uraditi na tom planu u FCI do našeg članstva u FCI(krovne organizacije)međutim kinološke snage koje ozbiljno djeluju i kinologiju doživljavaju neopterečeno od drugih personalnih želja i ciljeva imaju snage,volje i stručnosti da iznesu ovaj projekat revitalizacije pasmine i na tom planu je učinjeno mnogo priprema i značajnih analiza što ćemo dijelom ovdje prezentirati.
« Zadnja izmjena: 22. 09. 2008. 03:03:27 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Sve o BARAKU
« Odgovori #3 u: 26. 10. 2008. 01:31:19 »
Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka

Glava baraka je duga,lobanjski dio je nešto duži od ličnog dijela(nosnika)neznatno, sa primjetnom kosti potiljka,između ušiju zaobljena(ne i kupolasta)očni lukovi naglašeni a ćeoni dio suh.Nosnik dug i dubok,prema vrhu se blago sužava,nos širok i nesmije da strši.Zubalo dobro postavljeno,makazastog (škarastog)ugriza.Zubi,snažni i zdravi.Klještasto zubalo je postandardu dozvoljeno ali se ne preferira i kažnjava (kod ocjene)kao lakša mana.Oči su bademaste,dobrog pigmenta,zatvorenih očnih kapaka,nešto dublje u očnim dupljama(usljed naglašenih očnih lukova i obrva)otvorenog i ozbiljnog pogleda.
Pigment svih vidljivih sluzokoža i zubnog mesa što je moguće tamniji.
Dlaka na lubanjskom dijelu nešto mekša i duga oko 4 -5 cm.Nepoželjna je čubasta i preduga.Obrve naglašene,tvrđe i oštrije od dlake na lobanji.Ne smiju zaklanjati slobodan pogled.Dlaka na nosniku je gornjim dijelom kraća(ali primjetno duža u odnosu na kratkodlake pse)i u kontinuitetu duža  ka rubovima gdje tvori bujnije brkove.Ispod očiju je primjetan «kontra»rast dlake koji je karakterističan i primjetan ali ne smije ometati slobodan pogled.Dužina dlake na brkovima je 4 –5 cm a dlaka je oštra i tvrda, gusta i bujna.
Uši baraka su usađene u ravni(zamišljene linije s vrha nosnika koja ide unutrašnjim uglom oka i duž lobanje)posmatrano iz profila ili neznatno više.Nepoželjno je da su uši usađene niže što kao i uvijeno uho što nije karakteristika za pasminu.Nešto mesnatije,ravne i pri vrhu se sužavaju,zaokružene.Dužina ne treba da prelazi donju liniju vrata(max.duge uši)i da bez natezanja prekrivaju oćne duplje(dovoljno duge uši)12 cm do 16 cm .mjereno od korijena do vrha uha  a zavisno od uzrasta i pola.Priljubljene uz glavu.Korijen ušiju treba da je takav da uši niti prednjim niti zadnjim rubom nisu stršeće(položaj ušiju indijskog slona).Treba da odaju utisak srazmjere sa glavom i upotponjuju plemenit oblik glave.Odlakanost:uši trebaju na cijeloj površini biti gusto odlakane  kraćom dlakom nego na ostalim površinama tijela u prosjeku duž.dlake 2,5 do 3.cm dugom dlakom.Rubovi ušiju odlakani značajno i vrh ušiju zvršava nešto naglašenijom» ćupicom».Moguće je da usljed promjene zimske dlake uši budu privremeno nešto oskudnije odlakane   ali nikada uši nesmiju biti odlakane  dlakom kao kratkodlaki psi.Dlaka na ušima je srednje tvrdoće.
Donja vilica nije plitka i dlaka tvori bradu duž.dlake oko 5.cm.Brada treba da je očigledno primjetna.Vrat:snažan nešto koso nasađen,odgovarajuće dužine i dobro odlakan dlakom od 5-6 cm.Dlaka tvrda i oštrija naroćito na gornjem dijelu vrata.
Greben.srednje izražen i primjetan.Dlaka na grebenu očigledno deblja,tvrđa i oštrija  moguće nešto rastresitija i blago razdjeljena(malo primjetno)usljed pokretljivosti plećki.Prisustvo poddlake je obavezno a naraoćito zimi.Leđa ravna ,čvrsta i snažna,niti sedlasta niti šaranasta  a sapi blago kose skladne dužine sa nastavkom repa koji je blago sabljast,Dlaka duž leđa i rebarnih lukova tvrda sa podlakom,poželjno je da je polegla ili blago stršeća.Nepoželjna učebana,kovrđava,uvrnuta,uspravna ili dlaka u pramenovima,preduga i mekana dlaka.Najbolja dužina oko 6.cm.
Rebarni luk:niti bačvast niti pljosnat.Blago i skladno zasvođena rebra.
Rep:Dug do skočnog zgloba (tolerisati 1.cm.duži ili kraći)rep.Rep treba da je u osi leđa,da nije povijen na stranu ili srpast,zarolan,uspravno nošen .U uzbuđenju barak ga može nositi ravno ili nešto iznad nivoa leđa.Bogato je odlakan.Od korjrna repa dlaka je duža i postepeno se skraćuje ka vrhu što ostavlja dobar utisak pri posmatranju.Dlaka na repu pokrovna tvrda oštra sa bujnom podlakom i odlakanost je na gornjoj strani 5-6cm a sa donje strane nešto duža.Ipak rep treba biti skladno odlakan bez znatno dugih pramenova dlake.
Prsa:vidna predprsa i dubok grudni koš do laktova ili  nešto dublji.Dubina grudnog koša je oko 50% visine psa.Dlaka na prsima oko 6.cm.duga nešto mekša u odnosu na greben i leđa ali bujna,duž grudne kosti i trbuhu bez ogoljenih površina.
Kosti nogu su snažne i skladne ,nisu preteške ni nježne.Laktovi dobrog položaja i nikada stršeći,dobro vezani.Položaj nadlaktice i plećke zaklapa ugao oko 90 stepeni .Plečka i nadlaktica odgovarajuće dužine.Podlaktica okomita ,šaplje malo primjetno a došaplje pod uglom oko 10 stepeni.Šape bolje mačije nego kašikaste,prikupljenih prstiju,dibokih jastučiča.Jastučići crnog pigmenta a nokti crni do smeđe obojeni.
Dlaka na nogama je karakteristična za oštrodlake pse ipak ne preduga.Duž.oko 4 -5 cm sa zastavicama oko 5-6 cm.Dlaka na šapama ne treba da bude duža od 3.cm i oblik šape i prstiju treba da bude očigledno primjetan a ne sa predugom i prebujnom dlakom skrivene.Širina prsa je umjerena  što ostavlja utisak dobrog fronta a noge su ravne (bez x.o.ili francuskog stava gledano sprijeda,ili poturenog ili klecavog posmatrano sa strane). Položaj uglova i vezanost treba da omoguće dobar iskorak psa u kretanju.Zadnje noge.Dobrih uglova tako da posmatrano sa strane su kukovi nešto niži od vis.grebena (ili bar iste visine)Butine dobro mišičave i butna kost dobre dužine.Koljeni zglob ne smije da strši.Skočni zglob je znažan bobre visine  a šape mačije dobrog oblika odlakane kao i prednje.Dlaka na butinama tvori gače što je primjetno ali dlaka ne treba da bude duga da su gače prebujne i sa umršenom dlakom.Duž.dlake oko 6.cm.postepeno se skraćuje duž butine ka skočnom zglobu.Položaj nogu je pravilan (kao prednje noge)takođe i dobrog položaja što omogućuje dobar potisak.Hod ne smije biti uzak ili širok i noge su u istoj ravni s prednjim nogama.Kretanje treba da je izdašno i da leđa u kretanju miruju bez lelujanja  ustranu ili gore-dolje.
Kretanje posmatrano sa strane:Izdašan iskorak naimjeničnog kretanja nogu(bez ravanisanja)i tako da se zadnja šapa spušta ispred prednje ili bar u isti «trag».
Dlaka duž trupa je poželjna polegla do blago stršeća i da ostavlja dobar utisak dobrog rasporeda i tvrdoče  oštrodlakog psa.Preduga dlaka praktično i ne može imati tvrdoću koja se očekuje i koja treba da zadovolji sve vremenske prilike i neprilike lova što se zahtijeva od jednog radnog  psa  goniča.
Mjerenja dlake na  preko  100 jedinki naporima najužeg kruga uzgajivača KKBarak i posmatranja pasa u radu u svim uslovima su dala praktičnu sliku poželjnog oblika kvalitete i rasporeda dlake na baraku kojoj treba težiti i koja treba da bude zadani cilj uzgajivačima kod odlučivanja izbora partnera za reprodukciju.Oscilacije u mogučoj dužini dlake od 1 do 1,5 cm. U dužinu takođe mogu udovoljiti  kriterije ljubitelja nešto duže dlake ali koja se ipak može smatrati dobrom za kriterije rada psa u različitim vremenskim uslovima  ali i različitim podnebljima u kojima  je praktično barak pomagač u lovu.Idealna dužina,raspored i kvalitet mogu zadovoliti sve uslove od npr.prosječno toplije Makedonije do oštrih  zima  srednje Bosne i drugih sličnih podneblja. A sama gustina podlake i bujnost će se prilagoditi uslovima koje diktira okolica a organizam životinje svojim genetskim osobinama omogućiti kako samom organizmu najbolje odgovara.Naravno i jako dobra konstitucija je garancija izdržljivosti i uslov ustrajnosti u radu u različitim uslovima konfiguracije terena i podloge bilo da se radi o ledenom snijegu ili kamenitom podneblju od pogodnih za rad do extremnih uslova što lov sam po sebi zahtijeva svojom nepredvidljivošću.
Zablude kako «lijep pas» i ne mora biti da bi bio radni demantuje uvijek poželjno dobra i skladna konstitucija  što je neprikosnoveni preduslov izdržljivog i ustrajnog radnog psa.

Vođa uzgoja za barake,kinološki sudija I-X FCI Redžo Haskić

"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #4 u: 01. 11. 2008. 22:32:02 »
Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja

Baraci koji se oštene u leglu sa dvije ili tri boje(prisustvo bjelina na nekim djelovima tijela) pa i baraci u jednoj boji ili jednobojno žuti,crveni sa primjetnim msnjim bjelinama na nekim djelovima tijela(obićno ispod vrata i(ili)na grudnoj kosti,prstima nogu,eventualno šapi i(ili)došaplju starenjem će u najvećem broju doći do promjene intenziteta određene boje ili do smanjenja prostora površine gdje je prisutna pa i do njenog potpunog nestanka u nekim slučajevima i svakako promjenom intenziteta boje (crne kod štenadi u leglu)u sive nijanse različitog intenziteta.Ovaj proces je neminovan a uslovljen je (po mojoj procjeni)prisustvom gena koji određuju i kontrolišu prisutnost i izraženost određene boje ovisno o odnosu gena koji to određuju i kontrolišu odnosno o njihovom međusobnom odnosu kada je u pitanju  izraženost intenziteta određene boje.Tako(po mome mišljenju) su geni za sve nijanse žute boje dominantni (osnovna boja) i u nekoj kombinaciji sa genima koji određuju i drugi tip kombinacija obojenosti.Svakako na pitanja koja sebi postavljamo u vezi sa ovim treba da daju naučna genetička istraživanja koja će se prije ili kasnije raditi istraživanjem DNK i dati odgovore na ta pitanja na način kako se to i inače radi (i rađeno je)na institutima u svijetu koji se bave istraživanjem genetike pasa.Nama praktičarima ostaje da iznesemo svoja zapažanja i cilj koji nam je bitan kod uzgoja u smislu isticanja određenih osobina i «stavljanjem u promet «upravo tih osobina u reprodukciji pasa s namjerom postizanja što je moguće bolje tipske uniformnosti kod pasmine barak.Zapažanja tokom uzgoja i iskustvo koje se pri tome stekne je takoše od velikog značaja radi prave i pravilne predstave o tome šta se događa sa prisustvom i izraženosti određene boje u procesu odrastanja baraka i njihovim starenjem.Ovdje naravno moramo imati u vidu i pretpostavku da je svaka jedinka hranjena kvalitetno i da utjecaj  osokudnosti nekih elemenata u ishrani  takođe može biti bitan činilac u sadržaju pigmenta dlake odnosno intenzitetu izraženosti u boji pretpostavljajući i normalan utjecaj nekih drugih faktora okoline u kojoj jedinka živi.
Ako imamo pretpostavku da su štenci u leglu oštenjeni sa manje-više izraženom tamnijom dlakom na gornjim dijelovima tijela svakako na glavi,vratu ,leđima i bočnim dijelovima tijela do samog trbuha u manjem ili većem omjeru možemo očekivati da će se ta boja starenjem «povlaćiti»ustupajući prostor žutoj osnovnoj boji ali će i sama ta tamnija(crna)boja vremenski mijenjati svoj intenzitet u svjetlije nijanse tamnopepeljaste,svjetlije boje pepela,zeljaste nijanse i zemljano prljavu boju.Što je manje izražena tamnije boja kod štenaca i(ili)zauzima manju površinu moguće je očekivati da procesom starenja i promjenom intenziteta te boje ta boja(u svjetlijim nijansama)zauzme manju površinu na tijelu baraka a dominacijom osnovne boje(žute,zemljano prljave)U praksi to znači  (uvriježeno mišljenje kinologa)da barak oko tri godine starosti formira boju,što je po mome mišljenju nepouzdana konstatacija jer postoji niz dokaza da tokom cijelog života dolazi do manje-više stalne(i povremene)smjene intenziteta izraženosti boje(tonovi sive boje)U svakom slučaju mladi pas će do sazrijevanja sasvim sigurno promijeniti intenzitet pa i smanjiti površinu prisustva tamnijih nijansi boje do svoga sazrijevanja u zrelog psa.Kako su i moja iskustva bazirana na vizuelnom promatranju baraka tako su ta iskustva utjecala na formiranje mišljenja o potrebi izbora jedinki i vlastitom izboru pasa za dražanje,praktičnu upotrebu i reprodukciju u smislu kakve su moje individualne želje i htijenja što eventualno i manje iskusnim može pomoći oko formiranja svog stava i zaključaka o vlastitim potrebama i samom pristupu uzgoju(kod uzgajivača)ili im olakšati u procesu vlastitog istraživanja u smislu donošenja zaključaka.Kada je u pitanju prisustvo bijelih nijansi(bijela boja se inače i ne smatra bojom)na povešini tijela baraka onda sasvim sigurno možemo konstatirati da je površina sa bijelom dlakom u suštini dlaka bez pigmenta ili malo prisutnog pigmenta boje a ta izraženost na (malo)površine veoma često i nestaje procesom starenja  što jasno ukazuje da geni koji kontrolišu prisustvo i izraženost druge boje postaju dominantni na većoj površini dlake na baraku.Što praktično znaći da npr.ako na štenetu imamo bijele prste na šapi ili šapu da će bijela boja starenjem»nestati» te da će druga boja (žuta)u nekoj nijansi biti prisutna na tim mjestima u određenoj životnoj dobi,što je pravilo i kod drugih dijelova tijela(grudna kost i sl.)Više izraženo(površinski)prisustvo te boje neće se promijeniti (nestati)ali će se umanjiti površina koju bjelina zauzima u odnosu na površinu druge boje i moguće da intenzitet bjeline se smanji u neku nijansu prljavo bijele boje.U svakom slučaju(na primjer)kod postupka revidiranja standarda potrebno je precizno i jasno definisati opis i kategorisati do kojeg stepena izraženosti i (površinski)se koji tip svrstava u recimo dvobojne i(ili)trobojne barake jer je to od posebnog značaja kod primjene i opisa štenaca u fazi prijave legla(do tri mjeseca starosti po pravilniku o.s.r.)od strane stručnog ovlaštenog lica a koji opis treba da bude identičan baraku u dobi zrelom za opis i ocjenu u obliku.Naredni prilozi imaju za cilj prezentacije izmjene stepena izraženosti određene boje na istoj jedinki u različitim fazama životne dobi kao praktičan primjer objašnjenja naprijed navedenog sadržaja ove teme.
U Vitezu  02.11.2008.
 Autor:Redžo Haskić kinološki sudija i uzgajivač pasmine barak
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #5 u: 02. 12. 2008. 21:11:21 »
 Naučio  napamet  možeš me propitati!!!! ;) ;D d4
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #6 u: 02. 12. 2008. 21:40:26 »
Gdje si Redžo bio sa ovim člankom prije dvije godine ja nabavio barakušu , malo štene crno , garavo pa zvaće se Gara a i lako vikat u lovištu. Sad kad viknem Gara svi mi se smiju a evo i zašto:

prava plavuša. uf
Pozdrav

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #7 u: 02. 12. 2008. 21:44:35 »
 Pozdrav!!
Kuja ti je super, a to "gara" samo je prije lova provučeš kroz dimnjak!!! ;) ;) ;D
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Nermin

  • K 100
  • **
  • Postova: 100
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #8 u: 02. 12. 2008. 21:51:35 »
Ma šuti natjero me Redžo da uređujem dlaku sad se sjaji ko da je niklovana rol


Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Konstitucija,raspored,dužina i kvalitet dlake baraka
« Odgovori #9 u: 02. 12. 2008. 21:54:47 »
  Ređžo hvala!!! d4
 da nije noć sad bih išao pregledati svog psa ali eto jutra. . . .  ;) ;D ;D
 Iduća je godina moja-mislim na izložbe!!! ;D ;D ;D
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #10 u: 02. 12. 2008. 22:42:28 »
Nermine, gdje si nabavio barakušu. Stvarno je prekrasna, ja ljepše pseto pasmine barak dosada nisam vidio.   fre

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #11 u: 02. 12. 2008. 22:46:50 »
 Kolega kupi  sebi  naočale!!!! ččč ;D z1
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #12 u: 02. 12. 2008. 22:50:19 »
 mad Ma šta me odmah napadaš, k'o da ja nesmijem reći svoje mišljenje mad

 P.S.
Šala mala, samo "dižem" tebe i Redžu da vidim reakciju.
 happi
« Zadnja izmjena: 02. 12. 2008. 22:55:09 od mawerick »

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #13 u: 02. 12. 2008. 23:11:10 »
 Pa vidiš da se uklapam!!! ;) ;D d4
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Intenzitet izraženosti boje kod baraka u procesu starenja
« Odgovori #14 u: 02. 12. 2008. 23:12:21 »
što bolan moju.pa Nermin ti je već pokazao rezultate moje (re)akcije samo usporediš fotke barakuše i vidi kako je odmah na drugoj dičnija pa još sada kad zahladni prava stvar  just i još nešto šta veliš sada na činjenicu da imam podatke predaka i fotke te kujice nekoliko generacija ;) znam joj oca,majku,babu,prababu pa onda roditelje prababe...hajd sad si dužan z10 ovome z14 i d1 a sa Sejfom se nagodi što ga  nosl trzaš dois  rol

Nego kad smo već kod te priće ljudi moji brine me nešto ova dlaka:nema na njoj čićaka,kad opipam nešto mi ko žica,onda da je češljam neznam zašto,kad sve skontamova kujica je maksumće pa neznam hoće li to šta valjat,pomagajte kolege ja sam se živ  >:( kolega maweric daj sad nemoj  fre govori  nešto. teaa

 barakušica u 8.mj.Lasa

« Zadnja izmjena: 02. 12. 2008. 23:46:48 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović