Autor Tema: LOVAčKE čEKE  (Posjeta: 287194 vremena)

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #120 u: 20. 03. 2008. 14:30:41 »
Da li vas je strah groma na čeki? Postavljaju li se gromobrani. Ajmo malo iskustva.

Offline Tihomir

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1423
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #121 u: 21. 03. 2008. 06:01:13 »
Mi sve čeke radimo u koprivama:"Neče grom u koprive" ;D
Dobra kob  d1

v=BtLBo7C8P1c&feature=related

Offline fazan

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3773
  • Živim da lovim
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #122 u: 21. 03. 2008. 07:52:32 »
ikova je iz mojeg podneblja pa zna kak se rade čeke. uglavnom, najbolji materijal koji možeš nači za izradu čeke su stupovi za struju. ak nemreš nač stupove besplatno, obično ti  elektra prodaje stare po nekih cca 200kn. od 4 stupa napraviš 2 čeke, jer ti je dovoljno na pola stupa da bude visoka 4m. tak i mi radimo. sa stupovima za struju si miran vječno jer su napravljeni tak da ne trunu. jedino moraš korpu obnavljati svakih 5-10 godina ovisno kakvim materijalom radiš prvi put i to ne trgaš stare nego samo zabijaš nove na stare. krov ti je izbor koji nije nužan. mi recimo uopče ne radimo zatvorene čeke jer nema  nikakve potrebe za time. imaš kabanicu za to dvaput godišnje kad buš išao na čeku po kiši. stupove ne moraš ni bušiti u zemlju ako je teren kamenjar, pogotovo ak su na pola stupa jer nema šanse da im se kaj dogodi. ako na sve četiri strane zabiješ x-eve meču stupove i dijagonalno zabiješ nemoguće je da se sruši. daske kad zabijaš na korpu obavezno ostavljaj na podu 1-2 cm razmaka jer se budu vremenom napuhnule pa da pod ne škripi. i ulaz na čeku ti nikad ne smije biti okrenut na sjever da ti ne puše zimi. ak si na moru najbolje istok ja mislim. i to ti je uglavnom to. u svakom slučaju, stupovi za struju su odgovor za bilo koju vrstu čeke jer su vječni!
Lako je Ikovi i ostatku društva kad im je Ivan Rak predsjednik i imaju stupova i betonskih uporišta za njih koliko vole.
Hrvatske Domovine Sin.

Offline fly

  • K 100
  • **
  • Postova: 477
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #123 u: 21. 03. 2008. 10:47:54 »
Mi sve čeke radimo u koprivama:"Neče grom u koprive" ;D

Mislim da je, pogotovo na ravničarskim terenima ili na eksponiranim uzvisinama, dosta realna opasnost
od udara groma. MOžda netko, ipak, ima iskustva s postavljanjem gromobrana na čeku?

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #124 u: 21. 03. 2008. 10:51:56 »
Mi sve čeke radimo u koprivama:"Neče grom u koprive" ;D

Mislim da je, pogotovo na ravničarskim terenima ili na eksponiranim uzvisinama, dosta realna opasnost
od udara groma. MOžda netko, ipak, ima iskustva s postavljanjem gromobrana na čeku?

@fly

mislim da si postavio pravo pitanje, jer takvu mjeru bezbjednosti jos nisam vidio na cekama.

Sto se tice postavljanja gromobrana mislim da bi bilo dobro postaviti pocincanu traku sa vrha ceke pa u zemlju. Mislim da nije neka veca investicija jer bezbjednost je na prvom mjestu.
pozz
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #125 u: 24. 03. 2008. 17:26:19 »
Evo ja sam prosjedio puno vremena i po raznim vremenskim prilikama pa vam mogu o tome nešto reći,to su razne čeke od  čeka na stablu samo sa  daskom pod guzicom do poluzatvorenih  i skroz  zatvorenih čeka.Prepostavljam za 30 godina da sam  proveo na čeki jako puno vremena i po svim uvjetima, više tisuća izlazaka na čeku  sam imao ,pa sam svašta i doživio, nekoliko udaraca  groma u blizinu je svakako najgore i najneugodnije iskustvo koje sam imao u lovu,neugodnije i od napada divljači.
Imam jednu zatvorenu,nije baš ljepotica ali je na dobrom mjestu.Ta čeka ima nekoliko mana ,nalazi se na velikom i dominantnom  hrastu,nećemo sada baš  dali je trebalo praviti na hrastu, gledajući sa ekološke  strane i uvažavajući čuvajmo prirodu,ali prije 15 godina  nismo  razmišljali o tome ,pa ćemo to zanemariti.Ona je napravljena ,nema povratka ,na dobrom je mjestu,davala je rezultata,daje i davati će. z14
Na hrastu ima puhova i miševa radi žira , a gdje ima  miševa ima i zmija,to je jedna mana,druga mana je da je to dominantno i najviše stablo  na 500 metara okolo što ga čini pogodnim da ga grom izabere jednom za  mjesto posjeta.Nadam se da tada neće biti nikoga u njoj.
Prema mom iskustvu ,nebi vam ja to trebao savjetovati jer ni sam se toga ne držim ali evo ako sam ja blesav ne budite vi.Ne budite na čeki kada grmi,prvo nikakav gromobran vas neće zaštititi na jednoj poluzatvorenoj niti zatvorenoj  čeki i sa puškom u rukama.Ne nisam probao na sreću ali  mislim da bi vas zaštitio  gromobran na čeki samo ako nebi bili u njoj i nikako drugačije.
Moja preporuka ,silazite sa čeke  prije nego počme grmiti,ne zaboravite da imate  metalnu pušku  u ruci ili na ramenu,to vam je već dobar razlogda se sklonite od grmljavine.Vidio sam  udarac groma na 100 metara od  sebe u čempres,vrsta bora,taj bljesak,zvuk i tlak zraka sam osjetio i 100 metara daleko,to sam vidio i zato nevjerujem da nikakav   gromobran može spasiti čovjeka na čeki, na kući u čvrstom objektu da, na čeki sigurno ne. z14

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #126 u: 24. 03. 2008. 17:36:27 »
isa,

ovo sto si napis'o stoji, jer je lovac u ceki vise izložen gromu nego u zatvorenoj prostoriji.
Ja na svu srecu nisam bio u blizini kada je grom udario u stablo, ali nakon nevremena sam imao priliku da se uvjerim u moc-silu groma.
Koliko sam mogao primjetiti, da grom bas "nebira" najviše stablo da bi se ispraznio jer stabla koja sam vidio nisu bas bila toliko izraženija(visa) od susjednih kojima nista nije bilo.
Bilo kako bilo, slika nakon udara groma je stravična.

Jedan dio našeg lovišta je posebno privlačan za udare groma, jer bas na tom jednom mjestu nekih 500m² povrsine cesto udara i ostavlja pustos. Zasto bas na tom mjestu udara cesto ne znam??
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #127 u: 24. 03. 2008. 17:59:52 »
jedino 100% sigurno mjesto je auto pa ako je u blizini najbolje u njega dom nevrijeme neprodje
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #128 u: 24. 03. 2008. 18:17:39 »
PinzHunter
grom ne bira najviše stablo  na području gdje ga privlači nešto drugo,ima takvih područja, često udari  na određena mjesta puno češće nego drugdje,može biti puno razloga,možemo nagađati,kada sam rekao najviše stablo nisam mislio    na ono kada je jedno stablo 5 metara a drugo 3 metra,mislio sam na situaciju kao moja čeka .Okolo je   nekoliko stotina stabala maslina i smokava koja su visoka najviše 3,5 metra a moja čeka nalazi se na dominatnom hrastu koji je jako visok ,najviša grana je možda i na 12-13 metara ,što je jedna  vanredna situacija  da grom udari baš  takvo  stablo jer su ostala   u okolici 3-4 manja.Baš sam vidio u prirodi da su takva osamljena i   dominantmna,znatno viša od drugih stabala  dobila udarac groma.
Baš tu situaciju sam vidio da je po pravcu udara  trebalo dobiti udar groma  jedna skupina manjih stabala ali je  jedno stablo  višestruko  veće od ostalih privuklo doslovno  udar na sebe.Zato sam to i napisao.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #129 u: 24. 03. 2008. 18:20:55 »
potpuno smo se razumjeli  z10

ja sam samo dodao moja zapazanja, nikako nisam isao na to da te ispravljam.
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #130 u: 24. 03. 2008. 18:56:46 »
 z10
Razumljivo, ni ja nisam stručnjak za gromove,i ja govorim o ovoj temi kao laik .
Pozdrav prijatelju,ma nema problema ni da si me ispravio ,nisam ja sveznalica,više ljudi o istim stvarima  zna puno više nego jedna osoba z10

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #131 u: 24. 03. 2008. 19:06:35 »
@isa

e onda je super. nebih zelio dalje skretati sa teme"lovacke ceke" ali mi je sto se tice groma, ostao jedan podatak jos iz skole.Tada rece prof. fizike da prilikom udara djeluje 30.000 volti po 1cm². zato ja bjezim u kucu cim primjetim nevrijeme. mada volim u ljetno doba snimati ljetno nevrijeme. naravno sa distance  ;)
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #132 u: 26. 03. 2008. 11:37:45 »
Bogami posto je ovaj mobilni model od metala,mozda bi i trebala ugradnja Gromobrana?

Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<

Offline isa

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1541
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #133 u: 28. 03. 2008. 08:25:53 »
draganco,ta  metalna čeka ima već uzemljenje ,te metalne stepenice su na zemlji ;),čak ni ja nebi stao u njoj kada bi grmilo :D

Offline draganco

  • Moderator
  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2539
  • Bez Lova nema zivota!
Odg: LOVAčKE čEKE
« Odgovori #134 u: 28. 03. 2008. 23:31:30 »
Evo jedne mobilne-pokretne!

Dobra Kob-Dobar Pogled

>IAAMM<