Autor Tema: pogled kroz prozor moje čeke  (Posjeta: 43099 vremena)

Offline springo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 827
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #90 u: 23. 07. 2015. 16:44:30 »
Kad se već otvorila Pandorina kutija, i ja ću iznjeti svoj slučaj.

Živim u Zagrebu (100-tinjak dana godišnje, ostatak provedem u inozemstvu gdje radim), a lovim na Banovini u blizini Petrinje - oko 10-15 lovova po sezoni.
Budući da mi nije baš jednostavno samo tako otići na čeku u petak navečer nego trebam trebam napraviti 80-tak km, ja i još dvojica kolega odlučili smo napraviti svoje čeke gdje možemo i prespavati.
Čeke su izgrađene iskuljučivo vlastitim radom i sredstvima. Od Udruge nismo dobili ni jednog čavla, niti se itko od lovaca ponudio za pomoć pri izgradnji, niti smo dobili ikakve bodove.
Rezultat toga - čeka je nazovimo to "privatno vlasništvo" (nema niti broja te nije evidentirana kao lovnotehnički objekt) - te je iz toga razloga zaključana.
Svako u njoj ima svoj ležaj, madrac, poplon, deke, jastuk, plinsku grijalicu, vreću za spavanje, rezervnu odjeću, čarape, vodu, sol za divljač, izolacija je napravljena od stiropora, noge od elektrinih bandera s betonskim stupovima, itd...ukupan trošak je bio cca. 15.-tak tisuća Kuna po čeki.

Smisao toga je da dođem na čeku u petak, sjednem, kad mi se počne spavati legnem i spavam. Probudim se prije svitanja i opet malo zurim okolo ima li što na hrani. Na taj način se ne mučim na otvorenoj čeki sjedeći cijelu noć ili ne moram spavati u autu da bih pnovo u zoru sjeo na čeku.
Subotu ostajem u lovištu, odradim nešto (čišćenje puteva, košnja trave, punjenje hranilice, solišta, itd.) i nakon toga idem nazad doma.
Kod čeke sam postavio i automatsku hranilicu (o svom trošku), koju punim SVOJIM kukuruzom kojeg kupujem.
Napominjem da se sa svake čeke može odstreljivati divljač (i to se radi) bez ulaska u istu - na čekama postoji natkriveni balkon ili sjedalica u neposrednoj blizini - ALI, TO GODPODI NIJE DOVOLJNO, ONI BI SVOM SILOM HTJELI UNUTRA!

Najveći neradnici i krivolovci iz udruge su se našli uvrijeđeni kako nemaju pristup na te naše zaključane čeke! Poteglo se pitanje i na godišnjoj skupštine, te je donesena odluka da čeke moraju biti otključane ili ključ mora biti dostupan SVIMA.
Naravno bez ikakvog obrazloženja - što se babi snilo, to se babi htilo!

Naravno da se nas trojica nismo složili s tim te borimo bitku.

Da bi evo nedavno, bili pozvani na stegovni sud gdje nas se kažnjava na način:
1. Da moramo u roku mjesec dana predati ključeve od čeka, a udruga će u tom roku na njih pstaviti brojeve
2. Zabranjuje nam se lov sve vrste divljači do početka skupnih lovova 2015./2016. g.
3. Mjerom zadnjeg javnog ukora pred isključenje

Stegovni postupak je iniciran od strane Izvršnog Odbora, a ponajviše članom istoga/zamjenikom lovnika/lovočuvarem koji je zajedno sa svojim ocem jedan od najvećih krivolovaca u udruzi (imamo i dokaze), a jedan od članova stegovnog suda zajedno krivolovi s njima.

Možda smo mi u krivu, možda ne razmišljamo normalno, ne znam...nek mi neko pametniji objasni, imam 15 dana za žalbu (koja ne odgađa rok izvršenja stegovne mjere).
Ako je nešto "moje" vlasništvo, kao npr. stan ili kuća, zašto bi svi susjedi morali ulaziti u njega ako već mogu doći na dvorište?! (malo karikiram, ali eto na taj način pokušavam opisati situaciju).

Ima lovaca koji su ostavili čeke otključanima (i požalili su), ne moram vam pričati kako te čeke nakon 1-2 sezone izgledaju iznutra...čikovi, limenke, smeće, obavlja se mala nužda...
Previše sam novaca u to uložio da bi netko doslovce "pišao" po tome.

Eto, molio bih cijenjene kolege lovce da iznesu svoje mišljenje i što bi oni poduzeli da se nađu u takvoj situaciji.

Hvala!
« Zadnja izmjena: 23. 07. 2015. 16:49:48 od springo »
Kad umreš, ti ne znaš da si umro i nije ti teško. Teško je drugima.
Tako je i kad si glup.

Offline evaeva

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3872
  • 270 Win, gente et non dimittet.....
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #91 u: 23. 07. 2015. 17:33:50 »
Situacija nimalo nije jednostavna, slažem se da takve čeke koje financiraju pojedinci trebaju biti zaključane ali društvo je u ovome slučaju jače (mogu vas izbaciti van ili zabraniti lov) a kud ćeš gore.
Po meni trebate pronaći neki kompromis, ukoliko su na privatnoj zemlji i nisu uvedene u LGO lovačko društvo nema pravo svojatati iste već samo one koje su na papiru. Bolje se i dogovoriti nego kao bespomoćni član društva biti primoran tražiti drugo lovačko društvo.
270 Win, gente et non dimittet.....

Offline Brno

  • K 500
  • ***
  • Postova: 657
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #92 u: 23. 07. 2015. 17:43:11 »
Isti problem je i kod mene u Vojvodini u mom LD-u, izgleda tamo gde vlada još socijalizam, privatna svojina se ne poznaje.
Mi smo doneli internu odluku u LD-u (izvršni odbor) da u lovištu postoje sledeće vrste čeka za lov divljači:
1. stabilne čeke (zatvorene, otvorene, sedalice) koje je postavilo LD
2. čeke na pogodnom drvetu u šumi
3. nasip reke (bent, Dolma)
4. prenosne, montažno demontažne čeke (koriste se u poljima pod kukuruzom gde svinje prave štetu i privremenog su karaktera)
5. uređeno mesto za čekanje sa hranilištem (mi smo ga nazvali kratko MEČ) skraćenica od reči Mečiti/primamljivati.
e taj broj 5, je kost u grlu, uređeno mesto za čekanjem mogu napraviti jedan lovac ili više lovaca zajedno (čeka može biti po njihovoj volji na drvetu, zatvorena, otvorena, sedalica...), hranilište je obavezno, raznih vrsta (automatsko, tromel, ....), obavezan/obavezni su iznositi hranu i za vreme lovostaja da bi divljač bila zadržavana u lovištu. Na toj čeki može čekati samo taj lovac/lovci i prilikom komercijalnog lova za Udrugu lovac turista se može u svakoj prilici voditi na takvo mesto.
Obrazovana je komisija koja odobrava na kom mestu se može napraviti čeka i postaviti hranilište, ona vodi evidenciju ko je zadužen za tu čeku i ko tu sme loviti, dodeljuje se broj i naziv čeke i obeležava. (tu je bilo isto problema počeli su praviti čeke jako blizu gde su kao dobra mesta ili preprečavati staze kud svinje dolaze i tu praviti čeke pa je to sve porušeno naknadno pravljeno a ponuđene nove lokacije).
Tako da tu je bilo i ima zajebancije ali se tako rešilo i to se za sada poštuje, mada ja i dalje lokot u bravu, pa kad dođem otključam, bez obzira na tu odluku jer ima uvek tih koji bi kradom išli ili da izvrdaju odluku ali su u velikoj manjini za sada.
« Zadnja izmjena: 23. 07. 2015. 17:45:59 od Brno »
Vojvodina - Banat - Tisa

Offline Lazar

  • Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 5506
  • Panem et circenses
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #93 u: 23. 07. 2015. 18:59:15 »
meni se cini da ovdje nesto nestima  ili bolje receno neko ovdje zivi u iluziji  ,zajednicko i privatno neidu zajedno
Mihi est compositum in Taberna Mori

Offline Zeiss

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1936
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #94 u: 23. 07. 2015. 19:08:26 »
Lazar  d4 d4 d4 d4 d4

Offline ivo samoborec

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1824
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #95 u: 23. 07. 2015. 19:59:46 »
to je na jednostavniji nacin ovako..........postar "opali" zenu a "ti " hrani dijete....jel to stima???Tako je i sa lovom jer "gotovana" je uvijek bilo i bit ce ih......
Ako hoces vesel bit moras ze sebom Blasera nosit.,pri svakoj kljeti gemisteka spit...!!!!

Offline kranjac

  • K
  • *
  • Postova: 27
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #96 u: 23. 07. 2015. 23:56:01 »
sprigo odlicno si to napisao. nas nekolicina se muci sa takvima, negdje sam procitao da su danas problem normalni ljudi

Offline magwin

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 3976
  • smatraju nemogućim ono što nisu probali
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #97 u: 24. 07. 2015. 00:03:02 »
bilo bi dobro da ste mislili unaprijed pa prije izgradnje svojih namjera napravili nekakav "službeni dokument" ili pravila o korištenju.
sada mislim da nemate velike šanse protiv društva.kakvi god oni bili,vodeći su uvijek u pravu,ostalim gotovanima je svejedno a sigurno će se pozvati na zakon da u lovištu ne možeš imati ništa privatno.

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #98 u: 24. 07. 2015. 07:19:28 »
I ja sam slicno popusio kao i Springo, samo ja je nikad nisam ni zakljucao i pustao sam druge da idu kad bi god netko pitao a isli su i bez da pitaju. Ceka napravljena u poptpunosti od mojih sredstava, od strane mene, mog brata i mojih prijatelja koji vecinom nisu bili lovci, visoka zatvorena ceka, izolirana, na stupovima od Elektrodalmacije, 4m visine do poda,nakon dovrsenja ceke izradjujem elaborat (doduse udruga je prilozila neke racune jer ja nisam imao sve racune za utroseni materijal)koji se prilaze ZLS za povrat novca te udruga dobiva povrat novca, ne uzimam niti kune sebi. Nakon svega ispostavlja se da je ceka napravljena na privatnom zemljistu (radio sam gdje mi je receno da radim) vlasnik nije tu u zivotu bio, nakon tog saznanja skruseno odlazim kod vlasnika ispricavam se sto smo napravili ceku na njegovoj zemlji iz neznanja i obvezujem se da cu je uklonit o svom trosku ako ikad bude smetala, darujemo gospodji 2 zeca i dobije usmeno dozvolu da koristiom bez problema a i napismeno ako bude trebalo. Dalje nas Capo di tutti capi meni zapovijeda da ishodim potpisanu izjavu od javnog biljeznika da gospodja daje LU pravo da koristi ceku, ali posto sam ja grantirao svojim imenom vidim gdje to sve vodi i ako to ishodim da moze bit problem, jer tu prestaju moje ovlasti, problem meni a i vlasnici zemljista tako da to nisam napravio izbjegavao sam koliko sam mogao.  Nakon svega toga prozvan sam za tu ceku nebrojeno puta jer nekima nije pasalo sta se odstreljuje s te ceke redovito. Kao i sta sam predvidjao s Capom pukla ljubav ja nesmijem ni blizu ceke tako da mi je drago da zena nije nista potpisala jer bi sad bila na milost i nemilost .... Eto jedna pricica iz naseg apsurdistana, gdje se covjek isfrustrira i zgadi mu se ono cemu se dotad veselio... slL slL

Offline Laufer 223

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2146
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #99 u: 24. 07. 2015. 08:35:47 »
Springo i Gabro koliko ja vidim tjeraju Vas iz društva obilaznim putem i u rukavicama. To su idijotarije, samovolja izvršnog odbora društva ili rukovodećeg kadra čiji je ego narušen jer vi imate čeke kakve oni vidli nisu, hranite i pucate, a to im smeta. Tipični jal, ljubomora.

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #100 u: 24. 07. 2015. 09:41:32 »
Springo imaš definitivno problem. Možda ste trebali prije nego ste se odlučili ići u takav ''projekt'' o tome obavijestiti vodstvo društva pa bi odmah čuli njihovo mišljenje na tu temu. Sada kada ste sve napravili, što sada napraviti ? Ili ćete je dati svima na korištenje, ili ćete je morati maknuti, što Vam opet predstavlja utrošak vremena a vjerojatno i novca. Zapitaj se da li želiš biti član takvog društva uopće.  teaa
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana

Offline Gabro

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2291
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #101 u: 24. 07. 2015. 09:42:12 »
Nema tu rukavica, mi smo u otvorenom sukobu ima par mjeseci jer necu da se guzim i da kazem da nesto je kad nije, evo odnedavno me izbacise, cisto udbaska procedure kontra statuta i zakona, kadija ti tuzi kadija te sudi, nema disciplinske ni zalbe. Po statutu moras na disciplinsku, onda imas pravo zalbe, pa na skupstinu....Mene osudio Upravni odbor kojih treba bit najmanje 7 na sjednici po staututu da bi odluke bile vazece, njih bilo jedanput 3 jedanput 4. Poslao sam 3 zalbe preporucenom postom, sve mi se vratile da nisu bile preuzete, niti me itko saslusao niti pozvao na ocitovanje a da o skupstini ne govorim.....Izlika za izbacaj - setanje pasa pticara 14.03. kad su navodno zabranili odlukom UO, odlukom koja nije obznanjena na oglasnoj ploci niti pismeno dostavljena clanovima, odluka koja je usmenom predajom kazana nekolicini zadnji dan lova na zbornom mjestu (ja sam dosao s broda 09.03 i o nicemu nisam imao pojma). Ista procedura lili nedostatak iste se dogodio jos 5 ici clanova koji su se usudili proturjeciti.
Isprike moderatorima za off topic i sta kvarimo ovu lijepu temu, predlazem da otvorim novu temu i ovo sve tamo prebacimo pa da pricamo ko ima slicne slucajeve. Isprike ostalim lovcima sta ih gnjavim ovakvim gadarijama umjesto da pricamo o lovu i lijepim stvarima...

Offline mbiloglav

  • K 500
  • ***
  • Postova: 966
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #102 u: 24. 07. 2015. 10:41:03 »
To se redovito desava kad lovacke udruge vode ljudi koji nisu lovci.mislim oni pravi lovci u dusi.Problem je sto vecina udruga okrice fine pare i kud ces nolje pozivnice lesinarima.i onda istinski lovci u takvoj udrugi postaju problem.Ima takvih primjera posvuda

Offline deeejan

  • K 3000
  • *
  • Postova: 5433
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #103 u: 24. 07. 2015. 11:26:11 »
tako je, ima takvih primjera posvuda i koliko god hoces...
rekao je jednom jedan moj, na zalost koji vise nije medju nama, prijatelj, covjek i lovac, "sitne duse, to su ti sinek sitne duse..."
kad nekome das "vlast", pogotovo na lokalnoj razini tipa predsjednika lovackog drustva, mjesnog odbora, predstavnika stanara uf pa onda takvi umisle da su bogom dani i da mora bit kak oni vele, jer JA sam precednik, ne! uf
zalosno.
al kak to promijeniti, ne znam...nikak
maknut se i naci bolje drustvo...

Offline wortexhole

  • K 500
  • ***
  • Postova: 756
Odg: pogled kroz prozor moje čeke
« Odgovori #104 u: 24. 07. 2015. 14:17:50 »
Deejane, lako se takve stvari riješe ako ima sluha za njih. E sada ako većini odgovara takav način ''gospodarenja'' onda tu ne možeš ništa, jer članovi društva su ti koji biraju i smjenjuju Izvršni odbor nekog društva. Dok god svi budu šutjeli i pokrili se ušima po glavi do tada pomaka nema.
Nitko nije rođen s funkcijom niti s njom umire, pa prema tome ako je većina lovaca složna i odlučna da nešto promijeni onda oni to i mogu. To ti govorim iz vlastitog iskustva i tvrdim da je tako.
Problem nastane kada se treba primiti posla, e onda nitko neće ili nema vremena ili već neki drugi izgovor ima.
Ima tu jaaaaako puno posla oko vođenja udruge i iziskuje dosta privatnog vremena koje moraš utrošiti ako hoćeš da nešto bude kako treba. Ja masu puta znam u 22 sata pisati kojekakve dopise, odluke, zapisnike ili što već, a vjeruj mi na riječ da bih radije provodio vrijeme sa svojim djetetom ili radio nešto drugo, ali rezultat je zato tu, ide se naprijed stalno, nema prigovora, nema nezadovoljnih. Ne znam koji je postupak kod kolege, da li se može nekome žaliti ili nešto drugo, ali društvo koje te izbacilo van iz svojih redova po meni te nije ni vrijedno, tim više ako nisi ničime skrivio takvu odluku.
Neka jelen bježi
I plaha srna mala
A ja ću lovit sreću
Djevojci sa usana