Autor Tema: Altan od Matka  (Posjeta: 29747 vremena)

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #15 u: 06. 02. 2009. 16:09:07 »
Boja baraka je jedna od tema u rubrici

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #16 u: 06. 02. 2009. 16:17:28 »
PrinzHunter, ako zelish vishe i kvalitetnije podatke na temu intenzitet boje kod baraka preporucujem ti da posjetish na ovom sajtu rubriku LOVNE PASMINE. Tamo je Redzo kompletno elaborirao ovu temu pa sam ja i sam ucio citajuci njegove navode.

Offline PinzHunter

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1823
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #17 u: 06. 02. 2009. 17:33:22 »
Ma nemoj se izvinjavati prijatelju, pitanje ti je pravo kada su baraci tema.
Svi primerci koje si video na klipu su bili skoro potpuno crni kada su se rodili. Imali su pshenichno zutu nijansu na grudina, na donjem delu vrata i na donjim delovima nogu  kao i oko usta a imali su i male zuckaste bademe iznad ociju.
Medjutim, u toku starenja boja baraka se menja, a intenzitet nijansi se progresivno smanjuje. To je jedan od faktora atraktivnosti ove rase i predstavlja poseban izazov za svakog odgajivacha ove pasmine, jer se te promjene javljaju i u zavisnosti od godishnjeg doba (spoljne temperature, suncanih dana...). Zbog vaznosti  kvaliteta dlake i varijeteta nijansi mnogo je teze postici dobar odgoj kod baraka nego kod ostalih gonica  kod kojih je dlaka kratka a nijansa boje jednom zauvek definisana kod svakog psa.
Pozdrav od Makedonija.


Prijatelju hvala ti na odgovoru. To je bilo upravo to sto sam htio znati. Dok nisam vidio Sejfine stence nisam se nikad susretao sa Baracima u toj dobi.A odraslih sam se nagledao ali kao sto su Tvoji,Sejfini i Redzini iskreno receno nisam. d1
Tornjak.."Biće koje posjeduje ljepotu bez sujete, snagu bez oholosti, hrabrost bez okrutnosti i sve ljudske vrline bez ijedne ljudske mane"

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #18 u: 13. 03. 2009. 22:28:42 »
POZDRAV ZA SVE FORUMASHE UZ NEKOLIKO FOTKI MOJIH BARAKA KOJI SADA IMAJU 9.5 MESECI. http://picasaweb.google.com/esimonovski/AltanOdMatka95Meseci#

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #19 u: 14. 03. 2009. 00:36:09 »
pozdrav Eki,kad voziš kera dalje ustvari su bitni samo prvi deseci kilometara poslije nije problem.
Bitno je prestati hraniti psa prije bar 15-tak sati i istrčati ga prije polaska,te malo u početku stati eventualno radi mokrenja(prošetati)onda ide sve ko po loju.Altana pripremiti i prezentirati na specijalki u Vitezu bi bilo dobro svakako.Očekujem da se i novi uzgajivači i vlasnici pojave u interesu baraka pa se predstave sa svojim psima (ovi iz BiH)u suprotnom može se steći utisak da se na forumima predstavljaju samo u komercijalne svrhe.
Napominjem a uskoro objavljujem predloženi uzgojni pravilnik(na www.kkbarak.com)koji je usvojen u formi prijedloga i bit će razmatran i usvajan na skupštini BKS-a.Naravno tu ga zastupam sa pozicije povjerenika za autohtone pasmine (prijedlog)sa istog okruglog stola klubova autohtonih pasmina BiH održanog u Travniku 10.03.2009.
Između ostalog jedan od načina za sticanje validne uzgojne dozvole je izlaganje na specijalizovanoj izložbi baraka organiziranoj u Vitezu u organizaciji KK Barak.Kada sve bude definitivno završeno izvještavamo na portalu kluba.Uskoro idemo korak dalje ali za sada o tome još ne govorim.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #20 u: 14. 03. 2009. 01:33:44 »
Ako bude sve kako valja ja se nadam da cemo doci Altan i ja u Vitez. Vec ga nekoliko puta vozim na kratkim relacijama i lagano sa 50 km na sat. Iz pocetka je povracao a zadnja dva puta je bilo bolje.
Redzo, pominjesh pripreme koje trebam napraviti Altanu u cilju prezentacije u Vitezu. Pojasni mi sto detaljnije molim te u vezi toga jer  nisam dosada prisustvovao specijalizovanoj izlozbi baraka, a  Altan uopste nije kriv sto mu je vlasnik amater koji zeli videti na jednom mestu sve najlepshe primerke BOSANSKOG BARAKA.

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #21 u: 14. 03. 2009. 13:29:26 »
 To doktore !!!!! d4
 Drago mi je da ćemo se vidjeti!!!! Volim jaku konkurenciju!!!!! I mi krajišnici dolazimo!!!! jedina je sreća VITEŽANIMA što kasnije mogu reći "pa nek su uzeli sve (pehare) ipak su psi naše (Ređžonijeve) krvne linije!!!!!
 Ređžo nemoj da budu mali pehari!!!! hao hao hao
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #22 u: 14. 03. 2009. 16:56:56 »
E moj Sejfo, sta ako nas Redzo tamo postroji u vrstu i POSTAVI NA ZACELJE jer smo zivahniji od ostalih...Nema veze, mi cemo i u tu cast popiti josh po jednu jer cemo biti bogatiji za josh koje prijateljstvo, a u ovim vremenima to se teshko stice.
Pozdrav od Makedonija!

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #23 u: 14. 03. 2009. 18:39:28 »
 OK!!!!! ;) ;) ;D ;D ;D d4
Viimo se!!!!!!!! zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #24 u: 14. 03. 2009. 18:40:50 »
kondicioni treninzi(teren),normalna njega uz dobru ishranu,četkanje.Ne kupati prije polaska nego razvodnjenim jabukovim sirčetom istrljati psa(otkloni i masnoču i neugodan miris).Malo vježbati ring dresuru,vođenje pas sa lijeve strane uz nogu,hod.lagani kas i tako.Vježba pregleda zubala bez maltretiranja psa samo lagano razdvajati usne.Ne hraniti psa prije polaska na put a ako već ima problema može i tableta za putovanje(to već znaš bolje od mene s tabletama).Pas se prijavi u svoj razred naravno u uzrastu od 9-15 mj.to jest razred mladih mužjaci sa upisom u rodovnik,datumom štenjenja ime oca i majke te uzgajivač i vlasnik.rodovnik se nosi sa sobom na kancelariji se preuzima ocjenska lista i katalog i ćeka kod ringa za ocjenu(red)a sve ima u katalogu i naravno kataloški broj se nosi na vidnom mjestu(dobije se).Nakon ocjene slijedi izbor odličnih za prvaka razreda mladih koje bira sudija u ringu,prvak razreda mladih kasnije učestvuje u izboru(sa ostalim iz drugih razreda)za prvaka pasmine(zajedno i mužjaci i ženke).Sudija je dosta dobar Emir Hasanbegović i kako će birati i ocjenjivati po svom ubjeđenju s tim što mi iz kluba tražimo informaciju u kakvim su eventualno problemima psi da bi se to eliminisalo dalje u uzgoju.Ja lično nemam sa suđenjem na specijalki ama baš ništa i obično imam posla preko glave jer se za to niko ne "otima"
Kako je kompletna CAC izložba prvak pasmine barak(BOB) učestvuje u konkurenciji VI FCI za B.O.G pa kako prođe,ako je prvi učestvuje  u best in show za BIS.
Kako prije na dan imamo CACT radni ispit prilika je za zrele pse da polože radni ispit i automatski se izlažu u razredu radnih pasa(kasnije uzmu certifikat iz BKS za radne pse uz naknadu naravno)i nastave izlagati ko ganja šampionat.U svako slučaju propozicije su sadržane u katalogu i prijavnici na portalu www.kkbarak.com
« Zadnja izmjena: 27. 04. 2009. 10:45:10 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #25 u: 14. 03. 2009. 21:43:27 »
Puno ti hvala na informaciji prijatelju, ja planiram doci sa Altanom u Vitez pa sta bude.

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #26 u: 26. 04. 2009. 21:40:51 »
Danas 26.04.2009.  odrzala se specijalna izlozba lovackoh rasa C.A.C.Skopje 2009. na kojoj je u konkurenciji bilo preko 70 pasa.
Altan od Matka (11 meseci) dobio je Odlican (5) PRM i BOB.
Arna od Matka (11 meseci) dobila je odlicnu ocenu i PRM.
Pogledajte na http://picasaweb.google.com/esimonovski/AltanNaCACSkopje2009#
U nedelju 03.05.2009. sa Altanom idemo na Medjunarodnoj izlozbi svih rasa u Ohridu, a sve je ovo priprema za Specijalku u Vitezu.
Pozdrav svima!
« Zadnja izmjena: 26. 04. 2009. 23:15:17 od Edvard Simonovski »

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #27 u: 26. 04. 2009. 23:41:43 »
čestitke oduševljenom vlasniku i budučem ako Bog da sudijskom kinološkom kadru u Makedoniji(zašto da ne)? just just just
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #28 u: 27. 04. 2009. 00:43:04 »
Čestitke na rezultatima d4

Offline Edvard Simonovski

  • K 100
  • **
  • Postova: 154
Odg: Baraci jedu kozu divlje svinje
« Odgovori #29 u: 27. 04. 2009. 09:50:55 »
Zahvaljujem se na cestitkama priatelji.
Evo odushevljenog vlasnika sa josh dvojicom KUCKARA koji su navijali za Altana. To su moji glavni kompanjoni u lovu. Pozdrav od Makedonija.