Autor Tema: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA  (Posjeta: 44663 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« u: 20. 12. 2008. 14:54:08 »

...U zaštiti stada i tora tornjaci dohakali vuku,pametno ga uvukli u zamku i ulovili.Karakteristično za tornjaka a da pri tome jako pazi da ne bude pojedinačno uhvačen u zamku čoporu uz navlakušu vuka pojedinca.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline lujo

  • K 100
  • **
  • Postova: 295
  • Plivaj, plivaj nećeš daleko...
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #1 u: 20. 12. 2008. 15:33:04 »
ovo mi malo čudno  ččč, da nije vuk uvačen u nekakvu zamku ili ranjen bio... jesi ovo ti snimao ili???
Malo je vuk pre lukav da  ga psi ulove, a još kamoli da im nemože uteć  z2
Plivaj, plivaj nećeš daleko...

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #2 u: 20. 12. 2008. 16:20:42 »
Mislim da je snimljeno negdje u Hercegovini,nije namještaljka,tornjaci odlično čuvaju stado i iskusni su ovdje je vuk previdio situaciju inaće vukovi znaju pripremit navlakušu da tornjaka izvuku za sobom tako što ga odvlaći jedan vuk i pada u zamku,iskusan tornjak ga neće daleko slijediti sam ako je više tornjaka uz stado nikada neće svi odjuriti za vukom ili medvjedom i uvijek će tu osobinu opreza prenositi na mlađe pse čak im nedozvoljavati da istrčavaju pred rudu.Ovdje je vuk pao u zamku i postao plijen tornjaka neko od prisutnih u blizini je to samo uspio snimiti i sve je autentično i bez režije,možda se sudionici događaja i jave ili neko ko može opisati detaljnije događaj.Ovo nije neuobičajeno za tornjake ,napominjem samo tornjak neće bezglavo juriti za vukovima kako bi uradili neki drugi psi druge pasmine koji se ne boje susreta sa vukom jer vukovi ih jednostavno privuku na teren koji je definitivno pod njihovom kontrolom i gdje su u večeni.Hrabar tornjak je i racionalan i stolječima već izgrađeni oprez rekao bih izgrađeni uslovni refleks i samo savlađivanje vuka vidimo da nije bezglavo nego pametno s najmanje rizika da bez potrebe bude povrijeđen ijedan iako su u večini.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #3 u: 20. 12. 2008. 17:03:17 »
Moramo biti svjesni da i ti psi koji čuvaju stada odrastaju u otežanim uvjetima i i automatski se selekcioniraju i "prekaljuju se" kako u vremenski otežanim uvjetima tako i u borbama sa vukovima.

Koliko mogu skužiti ovdje se radi o dva tornjaka i jednom šarplanincu čiji roditelji i roditelji njihovih roditelja nisu bili nečiji kućni ljubimci i spavali u nečijem stanu i služili kao otirač ispred ulaznih vrata.

Sjećam se kad je jedan moj rođak sebi nabavljao šarplaninca, a htio je kvalitetnog i pravog šarplaninca. U ono vrijeme je prešao cijelu bivšu Jugoslaviju dok ga je pronašao, a nije ga pronašao tj. nije ga htio uzeti u nijednoj uzgajivačnici već je posredstvom uzgajivačnica i drugih ljudi koji su imali tu pasminu došao do ljudi-pastira kojima su ti psi služili za obranu stoke od napadaja vukova i od njih je kupio jedno štene.

Doduše on ga nije kupio u svrhu obrane stada od vukova već ga je kupio za sasvim drugu svrhu i tu mu nije bilo premca.

Neznam zbog čega ali ga je na kraju prodao čovjeku u Vinkovce i tamo je u kratko vrijeme pokazao da je pravi šarplaninac ali to je već druga priča...

 teaa Htjedoh samo reći, ukoliko želiš preživjeti moraš se držati one stare "S kim si takav si"  teaa 
 
 

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #4 u: 20. 12. 2008. 21:33:52 »
Svaka čast svemu, ali jedno je činjenica - Psi koji su odrasli na plainini uz stado i tamo živili genracijama nisu ni slika ni prilika onima iz uzgajivaćnice gdje nisu ni vidjeli ovcu a kamoli brdo
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #5 u: 20. 12. 2008. 21:43:08 »
Svaka čast svemu, ali jedno je činjenica - Psi koji su odrasli na plainini uz stado i tamo živili genracijama nisu ni slika ni prilika onima iz uzgajivaćnice gdje nisu ni vidjeli ovcu a kamoli brdo
... moram priznati da su ovi iz uzgajivačnica bolji... za izložbe i...i...i otirače ispred ulaznih vrata.  hao

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #6 u: 20. 12. 2008. 22:26:47 »
da ne bude da je moja zadnja kod večine uzgajivača se i prave te kombinacije sa tvrdim jakim psima a ima i ženki koje vode i koje su žestoke za vuka,ako nisu neke anomalije svaki tornjak bi trebao brzo(i da nije razmažen po stanovima suviše)brzo se  uklopit ako je to u njemu dobro genetski,tornjak i da nije vidio ovce ili janje pri prvom susretu je kao da je dugo s njim i neće mu naudit.Zatim tornjaci se koriste i za zaštutu imovine,nekretnina,firmi i drugo kao i domačinstava,neki od njih bi bili dobri u susretu s vukom to je čisto stvar nasljednih osobina od svojih predaka kao uostalom i sa lovnim psima nekim treba puno vježbe pa su prosječni neki u kratkom vremenu pokažu mnogo i da nisu forsirani,npr.vidiš u boksu ili vezanog oštrog tornjaka a ne mora značit da ima muda na vuka to se tek vidi kad ga osjeti ima li ili je i g.... umrlo u njemu.
 sve je stvar kombinacija u uzgoju pa dobri jaki radni i srčani budu na izložbama bar u BiH.
http://bhtornjak.com/phpbb3/viewtopic.php?f=8&t=289&start=15
mogu se vidjeti fotke pobjednika sa izložbe ali i veoma močan radni pas samo je u rukama pravog znalca
« Zadnja izmjena: 20. 12. 2008. 22:38:25 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Harry P.

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2532
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #7 u: 20. 12. 2008. 22:53:07 »
npr.vidiš u boksu ili vezanog oštrog tornjaka a ne mora značit da ima muda na vuka to se tek vidi kad ga osjeti ima li ili je i g.... umrlo u njemu.
  just just just to je ono o čemu ja pričam i na što mislim kada je riječ o psima za takovu vrstu namjene.

Offline ZARE

  • K 100
  • **
  • Postova: 191
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #8 u: 27. 12. 2008. 19:29:49 »
Veoma impresivno!!

Offline kerber

  • K 500
  • ***
  • Postova: 547
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #9 u: 31. 12. 2008. 00:24:46 »
Kada je u hrvatskoj zaštićen vuk tornjak je postao hit pasmina preko noći su se pojavile uzgajivačnice koje su subvencionirane financijski po uzgojenom štenetu i ta je štenad prodavana hrvatskim uzgajivačima ovaca u sklopu državne potpore za zaštitu od vuka.50 posto pasa uzgojenih u boksovima kod ljudi koji su se u to ušemili preko veze je oboljelo ili pocrkalo od krpelja raznih bolesti i općenito od životnih uvjeta drugačijih nego što su naučili a o obrani od vuka da nepričamo čim su stigli na odredište i počeli raditi posao za koji su plaćeni.Dakle koje uspio na brzinu je jamio neke sitne novce a za rad i dalje valjaju samo radne linije koje generacijama žive uz stada i selekciju im rade priroda i ovčari koji znaju što takav pas treba raditi bio on čistokrvan ili ne.                                  Problem je i dalje što je vuk globalno zaštićen na nivou države bez obzira što mu je populacija u nekim krajevima prekobrojna a nema dovoljno kvalitetnih pasa koji mogu nadomjestiti odstrel gdje je to potrebno.

Offline simun2807

  • K 100
  • **
  • Postova: 127
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #10 u: 02. 03. 2009. 20:53:31 »
Moguce je da ovo nije montirano al sam siguran da je vuk mlad i neiskusan i mali mi je zato mislim da je mlad. Pogledaj te na youtub borbu vuka i sarplaninca snimljenu 60-tih godina na sarplanini

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #11 u: 02. 03. 2009. 21:22:30 »
Na prvi pogled ja sam mislio da se o sakalu radi ali poslije se vidi da je ipak bio vuk.
cini mi se da su decki obucavali pse na mladom vuku  fre

Offline kum

  • K
  • *
  • Postova: 7
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #12 u: 03. 03. 2009. 19:31:17 »
Svaka čast na snimci ali stvarnost je ipak nešto drugo vuk je vuk. d4

Offline Huntercro

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3352
  • 200+
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #13 u: 03. 03. 2009. 19:51:15 »
tako je bez ljutnje, vuk je vuk
Dobra Kob!   www.lov-pro.hr  oprema za reloading

Offline canis

  • K 500
  • ***
  • Postova: 621
  • zar nije veliko zadovoljstvo učiti i ponovno učiti
Odg: KAKO TORNJACI ODRADE VUKA
« Odgovori #14 u: 03. 03. 2009. 22:13:29 »
Ja bih ovako stavio njihov odnos na čisto:
Zreo pas tornjak naučen uz ovce i privrženost njima = Zreo,zdrav vuk!
Odnos jedan na jedan je sličan,ali se odnosi narušavaju sa povećanjem brojnosti na suprotnoj strani,naravno. Ako vidi da u trenu ima nadmoć,tornjak će slijediti urođeni nagon i napasti vuka,ali tako ih je stradalo nebrojeno,to vukovi iskoriste kroz zasjedu i pogoste se,makar bio tornjak od 80 kg., čopor je zao,veoma zao.
Prije šest godina sam doživio izgled napada čopora na stado ovaca. Čoban je bio tu,imao je nekakvog psa,ovce su se uspaničile i rastrčale kroz šumu. U roku  1h  je bilo zaklano 34 ovce. Poslije smo utvrdili da se radilo o čoporu od dvanaest jedinki,s kojima smo u sljedećih tri godine imali posla.
Kada psa se odvede u šumu i on naiđe na psu svježem tragu vuka,on taj dan (možda i sljedećih nekoliko dana) neće od vlasnikovih nogu. Prvi je signal da se nakostriješi i zapinje u noge vlasnika,a ići tražiti,nema šanse. Taj dan je on uz vatru i miran,nikad mirniji.
Takav slučaj je sa gonićima,što smo nebrojeno iskusili.
a zar nije štos ... životu razbit' nos