Autor Tema: Gonic-obuka  (Posjeta: 118579 vremena)

Offline sandro derventa

  • K 100
  • **
  • Postova: 242
  • lov iznad svega
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #120 u: 25. 03. 2009. 09:43:31 »
Nesto mi mrtva ova tema,ajde goniclije probudite se. :tommy:.Dajte koji savjet za obuku gonica,kao sto sam gore naveo imam posavku od 8 mjeseci sad joj.Pa je izvodim pomalo nateren ali ne ide daleko od mene.Ja je izvedem i sjednem i pustim je da trazi al ona ode 50 metara od mene i vrati se.Da li je bolje zasad da idem i ja uz nju ili da budem uporan i pustim da se ona uci sama udaljavat od mene i da pocne trazit divljac na taj nacin. z14
A zašto ne bit običan,voljet male stvari,zašto svako mora biti glavni?

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #121 u: 25. 03. 2009. 10:18:14 »
Nesto mi mrtva ova tema,ajde goniclije probudite se. :tommy:.Dajte koji savjet za obuku gonica,kao sto sam gore naveo imam posavku od 8 mjeseci sad joj.Pa je izvodim pomalo nateren ali ne ide daleko od mene.Ja je izvedem i sjednem i pustim je da trazi al ona ode 50 metara od mene i vrati se.Da li je bolje zasad da idem i ja uz nju ili da budem uporan i pustim da se ona uci sama udaljavat od mene i da pocne trazit divljac na taj nacin. z14

Pusti je prvo nek upozna teren kako bi se osjecala sigurno jer ocito da nece da te gubi iz vidokruga.
prvo je izvodi na teren gdje nema puno srnece divljaci jer to je u biti i najveci problem kod posavaca da kad se namece na srne gotovo je.
Izvedi ju malo u gater ali ne pustaj unutra nego s vanjske strane ograde ako se radi o golemom opasnom vepru.
Kad je izvodis u sumu jako je vazno da za vrijeme prvih izlazaka ti ako je ikako muguce pronadjes svjeze tragove,staze od zeca,lisice,svinje i da ju neko vrijeme vodis njima na povotcu kako bi shvatila sta treba da prati.Samo srnece tragove izbjegavaj.I zapamti ma sta neki govorili ni slucajno ne udaraj psa.Jer ce u tom slucaju on svaki tvoj poziv shvatati kao da treba doci na "porciju batine".
A bil ti doso na njegovom mjestu  ;)
Jos vrijedi napomenuti(po mom misljenju) da nikada ne ucis psa uz nekog starijeg i iskusnijeg.po meni je to pogresno i nije preporucljivo.u tom slucaju tvoj pas navikne da drugi prate trag,pronalaze i dizu divljac dok bi se on samo prikljucio u gonjavi.takav pas nikada nece znati loviti samostalno vec ce ti cuvati ledja ili potpetljavat noge.On mora sam da nauci traziti,pratiti,dici,drzati i goniti divljac.inace je u suprotnom gotovan.
Zato nastoj da ti njemu budes gazda a ne obrnuto.ne treba misliti da ce on sam od sebe postati dobar gonic.
Da napomenem da posavac moze biti dobar i krosljednik ako malo poradis na tom segementu obuke.
« Zadnja izmjena: 10. 03. 2010. 23:01:08 od KOBI »

Offline Calija

  • K 100
  • **
  • Postova: 121
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #122 u: 25. 03. 2009. 10:19:49 »
Samo ti sjedi lipo, ona će se malo pomalo opustit  pa ce krenit ...

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #123 u: 25. 03. 2009. 10:22:22 »
Samo ti sjedi lipo, ona će se malo pomalo opustit  pa ce krenit ...
Tak je. Dovedeš je do šume, gustiša, sjedneš i neka ona radi... Malo bude tražila, gonila, a najvažnije da te nađe gdje te je ostavila, jer u tebi vidi sigurnost...

Offline sandro derventa

  • K 100
  • **
  • Postova: 242
  • lov iznad svega
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #124 u: 25. 03. 2009. 10:23:57 »
Hvala kolega.Naravno da o  batinama nema govora,sa tim nema nista.A izvodim je samu stalno jer kao sto si naveo necu da postane gotovan i ceka da drugi kerovi nadju divljac.Ja znam da treba dosta truda i poderanih cizama pa vidjecemo,bicu uporan i izvodit je na teren gdje nema puno srnece divljaci,a ona je onako dosta ostra pa cu je malo odvest i u gater na neko prase pa da vidim kako ce reagovati.
A zašto ne bit običan,voljet male stvari,zašto svako mora biti glavni?

Offline KOBI

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2278
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #125 u: 25. 03. 2009. 10:27:30 »
I zaboravio sam da ju uvijek nagradis kad nesto dobro odradi,komad neke hrane,mesa,cvarak bilo sta joj daj.vjeruj to je dobitna kombinacija.
a da ce se sama naucit dok ti sjedis na livadi,ne bih bas reko :P

Offline sandro derventa

  • K 100
  • **
  • Postova: 242
  • lov iznad svega
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #126 u: 25. 03. 2009. 10:28:37 »
Pa i ja mislim da je najbolje sjest i neka se ona pomalo pocne udaljavati sama.Jer ako hodas uz kera onda nema od njega tragaca nikada,takvi su samo dobri za pogone,a ja hocu sa njom da lovim zeca,lisicu,pa mi treba dobar tragac,koji pronalazi divljac i goni.Nadam se da ce krenuti jer zasad jos nije pocela gonit a u 8 mjesecu je.Hvala svima.
A zašto ne bit običan,voljet male stvari,zašto svako mora biti glavni?

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #127 u: 25. 03. 2009. 10:30:10 »
I zaboravio sam da ju uvijek nagradis kad nesto dobro odradi,komad neke hrane,mesa,cvarak bilo sta joj daj.vjeruj to je dobitna kombinacija.
a da ce se sama naucit dok ti sjedis na livadi,ne bih bas reko :P
Imaš pravo. Ti joj daj knjigu neka čita. A nemoj se osloniti na njene urođene osobine koje joj je dala majka priroda, koje treba probuditi...

Offline Nosler

  • Global Moderator
  • K 3000
  • *****
  • Postova: 6944
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #128 u: 25. 03. 2009. 10:58:59 »
Nesto mi mrtva ova tema,ajde goniclije probudite se. :tommy:.Dajte koji savjet za obuku gonica,kao sto sam gore naveo imam posavku od 8 mjeseci sad joj.Pa je izvodim pomalo nateren ali ne ide daleko od mene.Ja je izvedem i sjednem i pustim je da trazi al ona ode 50 metara od mene i vrati se.Da li je bolje zasad da idem i ja uz nju ili da budem uporan i pustim da se ona uci sama udaljavat od mene i da pocne trazit divljac na taj nacin. z14

Samo ti sjedi!! Sto duze to bolje!! Nek pas ide sam,korak po korak,sve dalje a ako je dobre krvi...eto ti i prvog dizanja i pjesme! d4
Necu mu ja zeca traziti?! To je moje moto! Imam finkinju od godine dana i stvarno se fino ponasa sa takvim treningom...
I aint asked any pardon for anything I've done.

Offline Z. Kojic

  • K
  • *
  • Postova: 3
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #129 u: 25. 08. 2009. 12:18:20 »
Pozdrav svim ljubiteljima pjesme goniča!
Nije dugo ništa pisano na ovu temu, a već su došli dani kada se može krenuti intenzivno sa obukom i treninzima goniča  z2, pa shodno tome bi trebali i diskutovati o tome. Osim toga, pošto su u nekoliko zadnjih postova dati savjeti za Sandra iz Dervente, kako da pristupi obuci posavke, interesuje me da li je isti postigao sa njom željene ciljeve, ili ima još kakvih problema?!
Često se lovac vrati iz lova praznog ranca, ali puna srca, jer se naslušao pjesme goniča... z14

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #130 u: 04. 09. 2009. 14:36:30 »
ovako imam posavca koji ima gotovo 3 mjeseca zanima me kada ga trebam početi puštati u lovište vidim ovdje da psi od 8-9mjeseci još ne gone goniči sa kojim sam se ja susretao pogotovo posavci počeli su goniti od uglavno 6 mjeseci ima jedan slučaj od 4 mjeseca pa koji je vaš savjet kada ga trebam početi puštati z10 :smil4226ce1d491b5:

Offline panj

  • K 100
  • **
  • Postova: 372
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #131 u: 04. 09. 2009. 14:38:44 »
Pa već sad možeš polagano.
Kad se ne može učiniti dobro dosta je da se ne učini zlo.

valdop

  • Gost
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #132 u: 05. 09. 2009. 17:40:17 »
pazi kuda ga puštaš...

Offline SEJFO

  • K 2000
  • *****
  • Postova: 2801
  • MAGNUM LEGENDA
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #133 u: 05. 09. 2009. 20:32:53 »
ovako imam posavca koji ima gotovo 3 mjeseca zanima me kada ga trebam početi puštati u lovište vidim ovdje da psi od 8-9mjeseci još ne gone goniči sa kojim sam se ja susretao pogotovo posavci počeli su goniti od uglavno 6 mjeseci ima jedan slučaj od 4 mjeseca pa koji je vaš savjet kada ga trebam početi puštati z10 :smil4226ce1d491b5:

Kolega pozsrav!!!
već sa tri do 4 mjeseca svako jutro ga je poželjno izvoditi na "svježe" tragove pa makar to bili i od domaće mačke, mladom psu treba što više sunca-kretanja, možeš mu u hranu, mlijeko dodati i po neku AD-kap da mu ojačaju kosti,  usput dok ga izvodiš na istrčavanje vršiš mu i socijalizaciju i obuku. to što neki posavci prorenu i sa 6 mjeseci je normalna stvar ali nije česta, sve zavisi od obuke a i pas od psa se razlikuje mislim na uzgojnu liniju, kao  i nasljedne osobine od roditelja, itd, odoh gledati utakmicu samo pitaj, pozdrav!!! zagi
NE SLIJEDITE ME I JA SAM IZGUBLJEN!!!

Offline peca

  • K 100
  • **
  • Postova: 367
Odg: Gonic-obuka
« Odgovori #134 u: 06. 09. 2009. 17:56:38 »
svaki dan mu dajem ad-kapi ali n u mlijeko nego direkto u usta 3-4 kapi danas ga izvodio u šetnju kroz lovište to mu je bio prvi put i već se počeo malo udaljavat 50-60 metara od mene i njuška pomalo vidićemo ubrzo hoće li početi goniti jer ubrzo počinje lov a lisice u mom lovištu ima i previše najviše se pasa nauči na njoj danas kerovi od jednog lovca protjerali lisicu 20metara od njegove kuće zagi