Autor Tema: IPO  (Posjeta: 12683 vremena)

Offline begle

  • K
  • *
  • Postova: 5
Odg: IPO
« Odgovori #15 u: 06. 02. 2008. 16:00:46 »
 z10
Pozdrav..

Imam pitanje što se tiče IPO.
Imam Bigla, 3 godine stara kujica.Neznam dali je prestara vec za polaganje? 
Čula sam navodno da ima negdje kod SL. Broda teren  m4 ?
 
« Zadnja izmjena: 07. 02. 2008. 09:43:24 od begle »

Zoran

  • Gost
Odg: IPO
« Odgovori #16 u: 06. 02. 2008. 20:42:31 »
nije prestara!
samo da zna sta treba raditi na ipo!

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: IPO
« Odgovori #17 u: 12. 12. 2008. 14:02:05 »
Prema dosad pročitanom na ovom i drugim forumima, te na temelju vlastitog i tuđeg iskustva zaključio sam sljedeće: polaganje radnog ispita nema ama baš nikakve svrhe.

Većina lovaca ima psa za lov, ali pitanje je koliko je njih radno kvalitetno.  Po mom mišljenju treba sve do sadašnje ispite IPO, utakmicu tipa "B", "C",(za ptičare), krvni trag, jamarenje, ili koji sve već ispiti postoje zamijeniti jednim, ali poštenim ispitom ovisno o namjeni psa, tj. za ptičare jedna vrst ispita, za goniče druga, za jamare treće, za krvosljednike četvrta itd. Kriterije zadržati iste kao i do sada ili ih još malo postrožiti. Psi koji polože takvu utakmicu, uz uvjet odlične ocjene eksterijera, mogu  se pariti i davati potomstvo. Naravno da se takvim psima izdaje i određena potvrda da su položili ispit i da je slobodno parenje. To za sobom povlači konstataciju da su takvi psi i uzgojno vrijedni. Da još napomenem, pri ocjenjivanju, sudac treba biti maksimalno objektivan i raditi po PSu prilikom ocjenjivanja.

Danas je takva situacija da vodiči svoje pse vode na ispit zato jer je tako propisano i da ih nitko ne j.... kad idu sa psom u lov, a ne da se objektivno ocjeni kvaliteta psa. Psi koji bi položili takav ispit davali bi kvalitetne potomke (radno i eksterijerno) koji bi imali kao i do sada rodovnik u kojem se vidi da su im preci položili potreban ispit i to bi bila dovoljna garancija da se sa njima može u lov. Današnje potvrde o položenom ispitu su po meni mrtvo slovo na papiru i nikakav konkretniji dokaz o sposobnosti psa od recimo rodovnika. Prije par godina psi ptičari su morali položiti utakmicu tipa "C" kako bi mogli u lov i to je po meni bilo u redu, samo suci su bili kakvi jesu i opet su "puštali" pse koji nisu mogli proći niti IPO.

Ako netko ima psa ne znači da je kinolog (u pravom smislu te riječi). Znamo što znači biti kinolog (valjda), a takvi se bore da imaju što bolje pse (radno i eksterijerno) i mislim da se ti ljudi neće buniti na ovakve ispite. Mislim da svaki pravi kinolog poludi kad čuje kako su neki Ðuro i Branko  parili svoje pse i prodaju ih po nekoj mizernoj cijeni jer im je samo bitno da se domognu kojeg eura. Kvaliteta tih pasa je "dokazana" potvrdom o položenom IPOu i  ocjena exterijera vrlo dobar i nema razloga zašto ih ne bi parili. Ali kakve kvalitete će biti potomci to njih nije briga.

Da rezimiram: jedan, ali pošteni ispit, uz odličnu ocjenu exterijera potvrda je vrijednosti psa. Potomci takvih pasa dobivaju rodovnik koji je ujedno potvrda da pas može u lov, ali ne i da mogu biti parnjaci. Znači to mogu biti samo oni psi koji su položili takav ispit. I selekcija dalje teče svojim slijedom.
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline skyangel

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1842
  • DEFENDER RULZ!
Odg: IPO
« Odgovori #18 u: 12. 12. 2008. 15:46:06 »
Ja mislim upravo suprotno. Istina je da su uveli IPO kao dostatan za lov tako da bi povećali broj pasa u lovu jer ih puno ne može položiti C utakmicu. I zato da ove koji žele vodit psa u lov nitko ne j... Ali isto tako sad je C utakmica puno rigoroznija, ne pušta se bilo koji pas, tako da je prilikom parenja na vlasniku psa odluka da li želi pariti psa sa drugim koji ima samo IPO ili ne. A ako taj drugi pas ima položen i ispit rada, onda mu je to već garancija da je pas kvalitetan, što nije bio slučaj u prošlosti kad se i na ispitu rada puštalo pse na svakojake načine samo da bi mogli loviti.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #19 u: 12. 12. 2008. 16:33:41 »
Evo samo jedan detalj bar kad su u pitanju psi glasnog gona.jedan tvrdoglavi lovac  iz mog kraja je vodio oštrdl.istarca u lov koji nije puštao glas nikada i on je tvrdio(dokazano nije bio u pravu)da će pas proštektati.Radilo se o zrelom psu koji je bio mutavac.Mutavac se diskvalifikuje,s njim se ne lovi i ne koristi za reprodukciju.Sve to se odmah otkrije na IPO pa i u gateru kad se ispituje.Ne zaboravimo,vrši se provjera prirođenih(urođenih)osobina a ne viši nivo obučenosti psa što se ispituje na ut.i spacijal.ut.na određenu vrstu divljači.Mutav pas je u principu samo hvatač divljači za svoj račun i prema tome nepotreban,beskoristan pa čak i štetan u lovištu(o nekim drugim osobinama nepoželjnim nema sada potrebe)navedena je sasvim dovoljan razlog za obavezan ispit IPO/IUO.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #20 u: 12. 12. 2008. 16:50:02 »
Ako ti pas goni par minuta pa nek je to 3-5 sa puno glasa i više je nego dovoljno za IPO.Poanta je da položiš na zeca, a ne na svinju ili srnu.
Tek kod zeca možemo vidjeti stvarnu kvalitetu nosa i sljedoglasnost.
Potpuna sljedoglasnost je kad ti pas ne vidi zeca nego prihvati čisti trag zeca i njega javlja, a kad pas digne zeca i prati ga okom i pušta glas to je vidiglasnost.
Vjerovatno misliš na nj.l.t.što je istina,gonič (samo)vidoglasan je bar meni do sada u praksi nepoznat pojam.Mutavac i kresač jesu,takođe i psi slabog nosa,trenutakvizuelnog kontakta sa zecom i kad se dogodi je praktično veoma kratak ovo naračito u pošumljenom terenu u gateru sa zecom je često mnoštvo isprepletenih tragova zeca na način kako se na otvorenom terenu skoro ne dešava pa je u određenom trenutku prekid šteka kod goniča samo produktom neodlučnosti koji je zapravo pravi trag.Svjedok sam konstatacija da pas treba razlikovati intenzitet ispreplitanih tragova ostavljenih od divljači u razmaku od desetaka sekendi,nisam sklon vjerovati da postoji takva bitna razlika u intenzitetu tih tragova(mirisnih)naravno.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: IPO
« Odgovori #21 u: 15. 12. 2008. 12:06:00 »
Ja mislim upravo suprotno. Istina je da su uveli IPO kao dostatan za lov tako da bi povećali broj pasa u lovu jer ih puno ne može položiti C utakmicu. I zato da ove koji žele vodit psa u lov nitko ne j... Ali isto tako sad je C utakmica puno rigoroznija, ne pušta se bilo koji pas, tako da je prilikom parenja na vlasniku psa odluka da li želi pariti psa sa drugim koji ima samo IPO ili ne. A ako taj drugi pas ima položen i ispit rada, onda mu je to već garancija da je pas kvalitetan, što nije bio slučaj u prošlosti kad se i na ispitu rada puštalo pse na svakojake načine samo da bi mogli loviti.

Kako se nekad puštalo na utakmici "C", tako se danas pušta na IPOu, zato i kažem da je potvrda o položenom IPOu mrtvo slovo na papiru. Praktički svaki pas koji je do sada izašao na IPO položio je neovisno o kvaliteti. Ako je uvedeno da je polaganje IPOa dostatno samo kako bi se dobilo na brojnosti lov. pasa u lovu onda je to loše. Polaganjem ispita poput utakmice "C" definirala bi se kvaliteta psa (uz uvjet da se nema "puštanja") . Pariti bi se smjeli samo psi sa položenim takvim ispitom. Uzgajivača bi vjerovatno bilo manje, štenci bi bili skuplji, a i smanjio bi se broj "lovaca" koji pse preko tjedna drže u boksu, a izvedu ga samo u nedjeljni  lov. Takvih lovaca "fala Bogu" ima koliko hoćeš.
@Sky - ti si pametan čovjek, dovoljno si dugo lovac i vjerovatno si bio u miljon lovova i vidio svakakvih pasa. Sjeti se koliko si pravih radnih pasa vidio u lovu. Odgovorit ću u tvoje ime: Malo, jako malo. A rastjerivača divljači koliko hoćeš i svi maju položen IPO ili čak i C utakmicu. Pa zar nije vrijeme da se to bar malo promjeni. 
   
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #22 u: 15. 12. 2008. 14:43:03 »
ja se slažem ali ne treba izgubiti iz vida sljedeče tj.da postoje lovci koji su to po onoj narodnoj"vidjela žaba gdje se konji potkivaju pa i ona digla nogu"takvi lovci i pse drže preko volje i nije rijedak slučaj da kada pas promjeni vlasnika naprosto se preporodi i dođu do izražaja njegove kvalitete naprosto jer mu je novi"sahibija"pravi tako da nažalost i od veoma dobrih pasa potomci stagniraju u lošim rukama,nažalost toga će uvijek biti......... ččč
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Jackal

  • K 100
  • **
  • Postova: 142
Odg: IPO
« Odgovori #23 u: 15. 12. 2008. 15:28:04 »
ja se slažem ali ne treba izgubiti iz vida sljedeče tj.da postoje lovci koji su to po onoj narodnoj"vidjela žaba gdje se konji potkivaju pa i ona digla nogu"takvi lovci i pse drže preko volje i nije rijedak slučaj da kada pas promjeni vlasnika naprosto se preporodi i dođu do izražaja njegove kvalitete naprosto jer mu je novi"sahibija"pravi tako da nažalost i od veoma dobrih pasa potomci stagniraju u lošim rukama,nažalost toga će uvijek biti......... ččč
[/quote/]

Sve ovo što sam napisao je ideja na koji način bi se mogla poboljšati i ujedno kontrolirati kvaliteta radnih pasa, a ne smanjiti broj pasa u lovu. Ispit bi bio neka vrsta selekcije najboljih, a ne da se svaki drek sjeti:"Ja imam kuju, ti imaš psa, pa ajde da se oni izj...., kuja će ošteniti par štenaca, budemo ih prodali i stavili koji € u džep." Svatko bi i dalje mogao imati psa i ići s njim u lov ali nema parenja bez položene utakmice. Samim time bi se smanjio broj onih koji imaju kuje "malo za lov, pa malo za rasplod". Takvi ljudi ugrožavaju kvalitetu potomstva jer pare kuje sa psima koji su im "pri ruci", i drže drastično niske cijene štenaca, te na taj način postaju nelojalna konkurencija pravim uzgajivačima koji ulažu i posljednji atom snage u uzgoj svojih pasa.
BISTRO OKO I MIRNA RUKA !!!!!!

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: IPO
« Odgovori #24 u: 02. 01. 2009. 09:03:33 »
 IPO za engleske ptičare? kako nisam lovac, može li mi netko ukratko objasniti što uključuje? Treba li pas nešto posebno znati?
 LP
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: IPO
« Odgovori #25 u: 02. 01. 2009. 09:12:21 »
IPO- Ispit prirođenih osobina. Pas treba pokazati ono kaj mu je dala majka priroda (prirođene osobine), a ono na čemu ti možeš raditi je njegov kontakt sa tobom-vodičem (poslušnost). Sigurno negdje na netu možeš naći pravilnik za IPO ptičara, podskupina otočni ptičari i tamo ćeš vidjeti kaj se sve kod pas ocjenjuje.
Moraš između ostalog biti član i kinološkog društva (automatski i kinološkog saveza), a ako je ekipa prava onda im nije problem izać s tobom i tvojim psoma na teren da se malo uštima i psa i tebe. Jer ipak svi smo ljudi, svi griješimo, a najbolje nas vidi netko tko gleda sa strane!
Samo hrabro i čim više izlazaka na teren, a prije toga čim više vježba poslušnosti.  d4  z10

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: IPO
« Odgovori #26 u: 02. 01. 2009. 14:56:27 »
 Mirnoća na pucanj može li se uvježbati petardicama ili startnim pištoljem  2p ?
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline nazime

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1486
  • Vodu za nikim, vino za nekim, rakiju za svakim
Odg: IPO
« Odgovori #27 u: 02. 01. 2009. 15:03:30 »
Petarde i petardice zaboravi. Startni pištolj da. Prvo iz daljine dok je pas zaokupljen igrom, a postupno prilaziti sve bliže. Onda nakon startnog pištolja pucanj iz sačmarice, a na kraju može i iz karabina.

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #28 u: 02. 01. 2009. 15:39:04 »
Petarde i petardice zaboravi. Startni pištolj da. Prvo iz daljine dok je pas zaokupljen igrom, a postupno prilaziti sve bliže. Onda nakon startnog pištolja pucanj iz sačmarice, a na kraju može i iz karabina.

potpisujem ovo i takođe potvrđujem upotrebu petardi zaboravi to je bože sačuvaj za pse,vidim kolege neke to prakticiraju u lovu na d.s. kao pomočno sredstvo za istjerivanje d.s.Po mome mišljenju niti je etički lov niti dobro za pse koji tu rade a neka se niko ne ljuti mislim da je "inovacija"nekih mlađih lovaca koji su brzinu življenja prenijeli i u lov i lovstvo.Što brže do cilja. uf
« Zadnja izmjena: 02. 01. 2009. 15:41:28 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline HunterDon

  • K 100
  • **
  • Postova: 319
Odg: IPO
« Odgovori #29 u: 09. 02. 2009. 01:24:06 »
Evo, da ne otvaram novu temu, imam pitanje, a tiče se i IPO-a...

Kako izgleda pravilno aportiranje? Kad pas donese pernatu divljač, može je sam pustiti ili mora sjesti i čekati zapovjed vodiča... znači, drži divljač u sjedećem položaju tako dugo dok mu vodič ne naredi da pusti...?  d7