Autor Tema: IPO  (Posjeta: 12677 vremena)

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #30 u: 11. 02. 2009. 18:56:37 »
preda divljač na naredbu vodiča(lovca)i ne smije ni vodu stresti sa sebe (aport iz vode)dok se radnja ne obavi do kraja.
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline nostromo

  • K 500
  • ***
  • Postova: 915
  • (P)loviti se mora!
Odg: IPO
« Odgovori #31 u: 22. 02. 2009. 20:35:59 »
Evo iman ja jednu pricu koja potvrdjuje "cudnu" situaciju u hrvatskoj kinologiji.

Nekidan sam u rukama ima diplomu o polozenom IPOu jednoga posavskog gonica kojeg vrlo dobro poznam.
I sad ljudi moji sta da vam kazem, ja poznam svaku od ocijenjivanih osobina toga pasa i nikako mi nije bilo jasno sta tu pise. Prvo sam mislija kako ja neman nekog prevelikog iskustva da se kod takvog ocijenjivanja ne racunaju bodovi ko ce vise nego ko ce manje jer ocijene su bile 100% suprotne od stvarnog stanja. Doslovno tako!! A sve je bilo regularno, pas je izasa na IPO i sudci su ga pregledali i pas je odradija sve kako triba.

Ocijena eksterijera vrlo dobar a pas na sve lici a na posavca nikako, al bas nikako, ni bojom ni oblikom.

Poslusnost i vodljivost odlican a pas niti zna svoje ime niti dolazi na poziv osim mozda ako slucajno prodje pored gazde pa ga ovaj zaskoci i uhvati na povodac.

Slaba ocijena na pucanj a ovaj kad se puca hladan ko gemist, samo digne glavu i gleda jel di sta palo.

A rad, pretrazivanje i gonjenje, nesto u cemu je ovaj pas uistinu dobar i jedini razlog zasto ga njegov gazda usprkos svim njegovim manama i dalje drzi, rad je ocijenjen minimalnim brojem bodova.

Sve naopako!


A iman i jedno pitanje za bolje upucene. Zanima me tocna definicija sljedoglasnosti. Ode san procita da je pas vidoglasan ako pusta glas kad nadje divljac(zeca), prati ga pogledom i tada pusta glas. E a moj pas prati po tragu al javlja se glasom samo kad je na cistom tragu i goni. Bas danas sam je gleda u radu od pocetka, nasla je trag i odmotavanje je trajalo 15 minuta i ni glasa jedino se po govoru tijela vidi da je trag divljaci tu ali glasa nema sve dok se taj trag ne odmrsi i divljac pokrene, ne vidi se nego trag je jasan i ravan. Kad izgubi trag opet tisina i u trenu kad je trag ispravljen opet skrika, i to sve nosom nista pogledom. Danas sam jednu ovakvu akciju ima ko na dlanu jer sam sve od pocetka do kraja gleda sa jedne uzvisine. Fino u maniri rasnog gonica moja kuja NLTa je odmrsila pa zavrtila zeca za puni krug i po...
E sad molim vas da mi kazete jel u pitanju samo losa slijedoglasnost ili nesto izmedju sa vidoglasnosti. Ne znam sta bi reka sudcima kad izadjem na IPO jer procita sam negdi da moram naglasiti na koji nacin pas goni zbog drukcijeg nacina ocijenjivanja..

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: IPO
« Odgovori #32 u: 12. 03. 2009. 14:41:40 »
 Trebam savjet iskusnijih... Planiram uskoro odvesti psa na IPO pa me zanima ako se pas ne boji pucnja iz, (nemojte se sad jako smijati  rol) "engejca" niti petardi svih veličina i oblika, može li se desiti da se uplaši startnog pištolja ili nekakve pušketine.  uf ja 14 dana prije IPO-a saznam da startni pištolj i "engejac" nisu isto!
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: IPO
« Odgovori #33 u: 12. 03. 2009. 14:49:45 »
Po meni se možda krivo provjerava strah od pucnja. Psi su uz vodiče, pukne se iz puške sa glatko cijevi u smjeru od pasa... E sad, normalno je da pas odreagira. Ali je bitan način. Nije problem ako pas pogne glavu, ali je problem ako nakon toga hoće iz kože iskočit ili pobjeć. Ni ja se ne bojim pucnja, ali da hodam po ulici a netko mi iza leđe počne pucat i ja bi pognuo glavu...
Problem je kaj naši kolege koji su nam u KU ili LU nam ne pokazuju kako pšas mora raditi te kako se moramo mi ponašati i surađivati sa psom da bi se pas pokazao u najboljem mogućem svjetlu... Treba na tome raditi. Ne sastančiti nego ajmo an teren sa psima i malo raditi...

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #34 u: 13. 03. 2009. 00:57:08 »
znam ljude koji su petardama"izludili" kerove u pogonima na d.s. pa istim petardama hoće da im eliminiraju strah od pucnja(opet kad gone d.s.)naravno psi napuštaju gon,iako i nemaju problema sa ispitom na pucanj na IUO/IPO(puca se iz lovačke puške na daljini od 20.m.)
Kolega dean mirnoča na pucanj se ispituje  2x u razmaku od pola minute pa neke "iznenadi" i drugi pucanj.....dakle..........
« Zadnja izmjena: 13. 03. 2009. 01:13:49 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: IPO
« Odgovori #35 u: 13. 03. 2009. 07:31:35 »
 Dečki hvala na informacijama ne bih se brinula da mi recimo sudac za IPO dođe sam na neku livadu pa da mu pokažem kako pas radi. Znam da bi on to dobro odradio jer sve radi tipično za pasminu ali među drugim psima, u gužvi, nisam sigurna kako če reagirati jer nikad nije bio u takvoj situaciji. Mlad je još i kad vidi druge pse samo bi se igrao pa se bojim da neće odraditi sve kako treba.
PS. Redzo uz dva teenegera u familiji morao se oko Nove godine priučiti i ne petarde ali nismo ga izluđivali  zagi
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Offline dean

  • K 3000
  • *
  • Postova: 3393
  • Prvo gledaj od koga ide, a onda kaj ide
Odg: IPO
« Odgovori #36 u: 13. 03. 2009. 08:23:12 »
znam ljude koji su petardama"izludili" kerove u pogonima na d.s. pa istim petardama hoće da im eliminiraju strah od pucnja(opet kad gone d.s.)naravno psi napuštaju gon,iako i nemaju problema sa ispitom na pucanj na IUO/IPO(puca se iz lovačke puške na daljini od 20.m.)
Kolega dean mirnoča na pucanj se ispituje  2x u razmaku od pola minute pa neke "iznenadi" i drugi pucanj.....dakle..........
Da ponovim, bitno je kako pas reagira nakon kaj ga pucanj iznenadi. Da li hoće iz kože iskočit i pobjeć ili gleda oko sa dozom radoznalosti...

Offline STARI AVDZIJA

  • K 1000
  • ****
  • Postova: 1285
Odg: IPO
« Odgovori #37 u: 14. 03. 2009. 01:10:56 »
Dečki hvala na informacijama ne bih se brinula da mi recimo sudac za IPO dođe sam na neku livadu pa da mu pokažem kako pas radi. Znam da bi on to dobro odradio jer sve radi tipično za pasminu ali među drugim psima, u gužvi, nisam sigurna kako če reagirati jer nikad nije bio u takvoj situaciji. Mlad je još i kad vidi druge pse samo bi se igrao pa se bojim da neće odraditi sve kako treba.
PS. Redzo uz dva teenegera u familiji morao se oko Nove godine priučiti i ne petarde ali nismo ga izluđivali  zagi
Pas koji se ispituje nevezan na pucanj se i ispituje sam bez prisustva drugih pasa i (ili samo sa odloženim psima)odložen je.Vodić treba da se skloni i da nije u vidnom polju psa niti s njim ima drugu komunikaciju za vrijeme provjere mirnoće na pucanj.Na poziv sudca dolazi i prilazi psu.Pas treba da ostane miran i pozoran ćitavo vrijeme dok vodić dođe do njega i preuzme ga (s ili bez povodnika)Tako izrađena mirnoća na pucanj(dva) je za odličnu ocjenu i viši koeficijent kojim se množi.Lakša odstupanja se ocjenjuju u zavisnosti od stepena odstupanja nižom ocjenom.Pas koji otkaže poslušnost (udalji se)diskvalificira se.
Lakše pomjeranje ili korak dva od mjesta odlaganja snizuje ocjenu ali je zato koeficijent povoljniji pa donosi više bodova.Naravno kretanje još bez povodnika uz nogu donosi pozitivan utisak na sudca u konačnoj odluci ocjene za poslušnost.
S petardama što dalje od pasa problem su što daju neku detonaciju veoma neprijatnu za pse,pucanj iz oružja je ipak nešto drugo.
« Zadnja izmjena: 14. 03. 2009. 01:13:34 od REDZO »
"Strpljiv i uporan, kao pas barak,koji ne pušta ono što uhvati zubima,pa makar mu čeljust razbili"
Meša Selimović

Offline Kljunko

  • K 100
  • **
  • Postova: 147
Odg: IPO
« Odgovori #38 u: 29. 03. 2009. 07:11:36 »
 Mi položili,  gemist!
raj se nalazi na stranicama knjige, toplom zagrljaju, u društvu dobra psa i na leđima konja

Zoran

  • Gost
Odg: IPO
« Odgovori #39 u: 01. 02. 2010. 20:09:18 »
Evo, da ne otvaram novu temu, imam pitanje, a tiče se i IPO-a...

Kako izgleda pravilno aportiranje? Kad pas donese pernatu divljač, može je sam pustiti ili mora sjesti i čekati zapovjed vodiča... znači, drži divljač u sjedećem položaju tako dugo dok mu vodič ne naredi da pusti...?  d7



ovo nema veze sa IPO!!!